Toerisme Meer vuurtorens dan bomen zweten ipoleon's voetsporen Steeds meer concurrentie voor 'instituut' 28 lERDAG 24 JULI 1999 DOBBELSTEEN Reisboekhandels Negen in reisboeken en kaarten gespecialiseerde boekwinkels in Ne derland zijn een samenwerkingsverband aangegaan. De groep die voor alsnog bestaat uit Atlas (Tilburg), Interglobe (Utrecht), Pied Terre (Amsterdam), Stap voor Stap (Arnhem), Stanley Livingstone (Den Haag) De Wandelwinkel (Deventer), Van de Wijngaarden (Amterdam), Zandvliet (Leiden) en De Zwerver (Groningen) heeft zich als eerste doel gesteld het begrip 'reisboekwinkel' een grotere bekendheid te geven. Ook hopen de initiatiefnemers dat samenwerking tussen de winkels tot een nog betere service leidt. Djoser-krant Bij de Leidse touroperator Djoser verscheen onlangs de krant 'Op Reis met Djoser' met daarin artikelen over onder meer de klongs (waterwe gen) van Bangkok, de wijnroute in Zuid-Afrika en de manieren waarop men allemaal door China kan reizen. Speciale aandacht is er voor toe risten die van spectaculaire avonturen houden zoals bungee-jumpen en raften. De krant kan worden opgevraagd bij Djoser, telefoon (071).512.64.00. Sint Hubertus In Saint-Hubert, in het hartje van de Belgische Ardennen, wordt dezer dagen 'De Legende van Sint-Hubertus' geopend, een zogenoemd ani matiemuseum dat speciaal is toegesneden op visueel gehandicapten. Panelen in braille (Frans, Duits en Nederlands), alsmede een 'voel'-parkoers, begeleiden de bezoeker door de tentoonstelling die is gewijd aan Sint Hubertus, de schutspatroon van de jagers. Het muse um is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Informatie: Museum 'De Legende van Sint-Hubertus', telefoon (0032) .616.154.56. Houten speelgoed Tot en met 26 september aanstaande is in het Molenmuseum aan de Museumlaan 18 in Koog aan de Zaan een tentoonstelling te zien over houten speelgoed. De basis van collectie wordt gevormd door de pro ducten die werden gemaakt door het Zaanse bedrijfje HOZA dat zich aanvankelijk specialiseerde in de vervaardiging van miniatuurmolens, maar later ook tollen, blokkendozen en hijskranen en dergelijke maak te. Verder wordt voor het eerst de internationale verzameling van de Zaanse collectioneur Th. Hallingse geëxposeerd. Informatie: Molenmuseum, telefoon (075).288.968. Verborgen camera De videozaal van het Omroepmuseum aan de Oude Amersfoortseweg 121-131 in Hilversum, staat nog tot en met 7 augustus aanstaande in het teken van de verborgen camera. Niet alleen de grappen en grollen die door diverse televisie-makers met nietsvermoedende voorbijgan gers werden uitgehaald, komen uitgebreid aan bod ('Poets', 'Kieke boe', 'Bananasplit'), maar ook programma's die uitsluitend ten doel hadden (en hebben) mensen te laten zien, zoals ze echt zijn ('Taxi'). Informatie: NAA Omroepmuseum, telefoon (035).688.58.88. ANWB-atlassen Bij de ANWB zijn twee nieuwe atlassen uitgekomen-. 'Nederland' (schaal 1 100.000) en - in ringband - 'Frankrijk' (1 250.000). Eerstgenoemd boekwerk is voorzien van helder maar niet bijster actu eel kaartwerk. Fietspaden die drie jaar geleden al in gebruik werden genomen, zijn er niet op te vinden. Ook staat in 'Nederland' een aantal artikelen over onder meer het werk van de wegenwacht en opvallende bouwwerken die de reiziger onderweg tegenkomt. Het door de ringband goed hanteerbare Frankrijk (inclusief België en Luxemburg) werd verdeeld in ruim 200 kaarten. Bijzonder overzichte lijk, behalve als er naar een plek wordt gezicht die precies op de schei ding van de linker en de rechter pagina ligt. Ook de dikke gele en groe ne lijnen (ze geven respectievelijk de grenzen aan van het departement en de nationale parken) komen de duidelijkheid niet ten goede. Voor ANWB-leden kost 'Nederland' 19,95 gulden en 'Frankrijk' 27,50 gul den. Beide atlassen zijn te koop in de ANWB-kantoren. M Van vliegen, of beter gezegd van het opstijgen en het lan den, ga ik zweten. En het wordt steeds erger. Het schokje bijvoorbeeld, dat aangeeft dat het landingsgestel wordt uitgeklapt, pookt m'n hartslag onveranderd op tot ver bo ven de honderd. Iemand die het weten kan, heeft me eens verteld dat er op deze aardbol elke seconde een vliegtuig landt en opstijgt. Dat was alweer tien jaar terug, dus onderhand zal dat aan tal zich wel hebben verdubbeld. De kans ddt... ...is statistisch gezien, dus vrijwel te verwaarlozen. Maar toch, toch kom ik in een vliegtuig pas enigszins tot rust als we op 30.000 voet zitten. 'Da's toch gek hè', zei ik zo'n vijftien jaar terug vlak na de start tegen mijn buurman met wie ik naar Edinburgh vloog, 'maar het lijkt net of die propeller niet draait.' Hij hoefde niet eens naar buiten te kijken, want daar klonk - via de boordradio - de stem van de captain al. We keerden terug. Het was niet iets om ons ongerust over te maken. Beweerde de captain. Maar mooi, dat ik beneden me wel een stoet ge le, van zwaailichten voorziene autootjes pijlsnel een remi se zag uitrijden. De brandweer van Schiphol. Een bijzonder chamant schouwspel. We snoerden ons op vriendelijk aan dringen van de stewardess extra vast en landden op één motor keurig tussen de tevergeefs wachtende bluswagens. Ik weet nog goed: ik was heel kalm en bedaard. Daar s het zweten begonn voorbij de horizon van de westelijke wereld ligt het d Ouessant. De bewoonde voor de kust van Bretagne is te vinden bij het schiereiland Finistère, lijk 'einde van de wereld'. Het blok massief ligt erbij A Isof het vasteland ooit een wl ije met de zee heeft willen uithalen. Hier houdt de ïrchipel nog net het hoofd boven water. De zee bewerkt het eiland Ouessant nu al eeuwenlang met zware golven en ster ke stromingen. Vooral de Fromveur is berucht. De getijdestroom staat bekend als één der snelste en gevaarlijkste ter wereld. Daarnaast maken de vele rots blokken, net boven of vaak net onder het water, de zee rond Ouessant tot de schrik van de internationale scheep vaart. De bodem rond het eiland ligt - de flitsende waarschuwingen van de vuur torens ten spijt - vol met scheepswrak ken. Eeuwenlang vond de bevolking op zee zowel z'n heil als z'n onheil. De mannen gingen; de vrouwen bleven achter. Een zeemanshuwelijk werd door de vrouwen geregeld. De mannen hoefden er alleen maar mee in te stemmen. Waarom ook niet. Een sterk nageslacht - zo was het idee - stond borg voor een betere toe komst. Maar uiteindelijk leed de bevol king vooral economisch gezien toch schipbreuk. De duizend overgebleven Ouessantins (ooit waren het er 3000) weigeren echter als drenkelingen in de geschiedenisboe ken te staan. Zij zoeken de laatste jaren steeds meer steun bij vakantiegangers. De jaarlijkse toestroom van 100.000 pot tenkijkers, die komen zien wat niet meer is en misschien wel nooit was, over spoelt nu vooral in de zomermaanden het eiland. Het toerisme lijkt voor de be volking de enige reddingsboei. Want sinds de crisis in de koopvaardij bren gen de mannnen geen geld meer in. De meesten leven er van een uitkering. Er is geen industrie en de landbouw alsmede de veeteelt - de schapen lopen los over het eiland rond - zijn er alleen voor ei gen consumptie. Die dag waait het niet op Ouessant. Een unicum waarschijnlijk. De eiland bewoners immers, hebben zich volledig aan de wind aangepast. Alle huizen zijn aan de westzijde geblindeerd. Er zouden anders veel te veel ramen sneuvelen. De paar bomen die hier staan, buigen de kruinen naar het oosten. De 'paar' in derdaad. Tijdens een tocht over het ei land rijst al snel het vermoeden dat er hier waarschijnlijk meer vuurtorens staan dan bomen. Op en rond Ouessant werpen zo'n zes 'wachters van de zee' hun lichten voor zich uit.Die maal stroom van lichtflitsen lijkt vandaag de dag eerder toeristen te lokken dan sche pen te waarschuwen. Behoren vuurto rens door de huidige, geavancheerde navigatie systemen (waaronder de pei ling per satelliet -Global Position Sys tem/GPS), onderhand niet te worden opgenomen in de categorie 'industriëel erfgoed'? 'Dat lijkt maar zo', stelt Jean Yves Berthele, baas in Creac'h, de meest westelijke vuurtoren op Ouessant, 'ze zijn vooral voor de pleziervaart van vi taal belang. Maar', voegt hij er meteen aan toe 'voor de beroepsvaart zijn de lichtmasten inderdaad niet de enige ori- entatiemogelijkheid. Met een grote koperen sleutel opent hij de deur die toegang geeft tot het trap penhuis dat vast model heeft gestaan voor een tekening van de graficus Es- cher. Halverwege komen we in de zoge heten'erezaal, een cirkelvormige kamer met eiken wanden en plafond. Er zijn in totaal 250 treden te gaan en we worden niet vriendelijk, maar wel dringend ver zocht af te blijven van het vele glanzen de koper en het geel geschilderde hout werk. Het uitzicht is zoals verwacht. Reflec terende spiegels versterken en verstrooi en de 2000 Watt lamp, die tot ruim zes tig kilometer ver is te zien. Een piete peuterig lampje overigens, die toch de sterkste van Europa is en verborgen staat opgesteld achter de prisma's. Iede re avond bestijgt Berthele de trap om de doeken die voor het lichtmechanisme hangen, weg te halen. En in de morgen uren worden zijn kuitspieren nogmaals getraind als hij de lappen weer ophangt. Die lakens zijn er vooral ter bescher ming van het koperwerk, het weren van stof en ter voorkoming van brandgevaar door de inwerking van het zonlicht. Strikt genomen is dat verwisselen van de doeken z'n enige taak boven, want de lamp en het draaimechanisme van de prisma's zijn volledig geautomatiseerd en worden 'beneden' bediend. Berthele is ooit wachter geweest op een toren in zee. Deze bolwerken, waar van er nog steeds een paar bemand zijn (ook hier heeft de automatisering toege slagen) worden door de echte zeebonk gezien als het neusje van de zalm. Maar het ritme van twintig dagen op de toren en daarna tien dagen aan land is natuur lijk niet bevorderlijk voor een sociaal le ven. Mevouw Berthele vond het op een gegeven moment welletjes en sommeer de haar echtgenoot aan wal te komen. Berthele: 'De romantiek van het bestaan van vuurtorenwachter wordt door land rotten zwaar overdreven, maar je ver bondenheid met 'boven' en 'buiten' is wel zo groot dat je eigenlijk geen kant meer uit kunt. Iedere nacht ga je om de twee uur kijken of delampen wel bran den. Waarom? Je moet gewoon, je slaap- ritme is erop aangepast. Vandaag de dag ben je vooral technicus. Vroeger was je een zeeman aan wal.' In de kroeg l'Ocean klinken Bretonse chansons. Melancholie die recht uit en naar het hart gaat. De liederen zijn af komstig van Denez Abernot, die niet ge heel toevallig even verderop aan de bar zit. Deze zeeman vervoert nog dagelijks met zijn schip mensen naar de bemande vuurtorens in zee. Door z'n haren heb ben stormen geraasd en de groeven op z'n gezicht lijken er door de boeg van zijn schip in te zijn gekliefd. En z'n ogen herbergen de tederheid van een onver wachte windstilte. Zijn verhalen aan de bar gaan over gevaarlijke situaties op zee, als de bemanningen vanaf zijn boot op de vuurtorens moeten springen. Me nig zeemansbeen heeft het - vertelt hij - tijdens die levensgevaarlijke acties bege- Er is weinig overredingskracht nodig om Abernot over te halen live te gaan zin gen. Zijn ogen sluiten zich en het Hèlas la tempête souffle sur mon seuil ofwel 'De wind fluistert op m'n drempel' klinkt door de bar. De plaatselijke gebo chelde vraagt de mooiste vrouw uit het etablissement ten dans, de overige gas ten drinken de tap leeg en schreeuwen: Encore, encore... Ze krijgen er geen ge noeg van. Net als de vuurtorens van hun licht bundels... Informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amster dam, telefoon (0990). 11.22.332., /R) 1195, Fransen zijn er sterk in. Zie ekdaiiN d'Arc. De langs de lenloop van de Loire dwalende 'ker kan geen dorp binnenrijden j J op een Engelse brandstapel iefde maagd van Orléans blijkt -31 dg 'Üna zes eeuwen geleden al te liegré oorgegaan. Heeft er een vorkje kt, heeft 'r heur paard gedrenkt, gezegend de herberg die nee mag pochen - geslapen, beelden geschroefde dagerlettes doen kond van deze getelijke gebeurtenissen en VR/SG tde glorieuze boodschap door 1 n dom, roest en/of baldadigheid ibaar zijn geworden, dan zijn nog altijd de brochures van het af du Tourisme. 'A cette place...' landers zijn bescheidener. als het om hün helden gaat. als Napoleon op 18 oktober 1811 per geconfisqueerde sloep rwede is overgestoken, dan dat weten ook. Laat staan jkt, dat de Franse keizer drie eerder Den Helder heeft !daan om te zien hoe ver 1500 Ke krijgsgevangenen waren ierd met de door hem donneerde bouw van Fort ind, dat nu Kijkduin is geheten, ontkomen aan. 'In Fort Kijkduin den Fuss-spuren leons und stehen Sie, wo er einst 'Da's dus ten behoeve van voor en hoog water vluchtende badgasten. Maar mochten er sen komen; geen nood. 'In Fort you walk in Napoleon's Het weermiddel deed dienst als zodanig. Ja, als gplaats voor bootjes. En als een autohobbyclub. En - tijdens de Tweede Wereldoorlog - als kazerne voor de bezetter. Die er trouwens een 60 centimeter dikke betonkap overheen stortte. Voor tegen de bommen. Het nieuwe dak bleek zo looiïg dat de muren langzaam begonnen te wijken. En te splijten. 'Alles slopen' beval defensie daarom begin jaren negentig. 'Dat nooit' vonden de leden van een inderhaast in het leven geroepen stichting. En ze stroopten de mouwen op. Geef ze ongelijk. Een fort is het gerestaureerde Kijkduin nauwelijks meer te noemen. Maar imponerend blijft het. Achter het foeilelijke toegangshek, ligt - opgevouwen over acht bomvrije kazematten - een enorm aquarium waar je als het ware dwars doorheen loopt, een aantal expositieruimtes waarin deze zomer walvissen de hoofdrol spelen en een restaurant met dakterras. Vanaf die laatstgenoemde plek is de witschuimende Razende Bol goed te zien. En Texel. En de door het Marsdiep opstomende schepen. En - op zwoele zomeravonden - de ondergaande zon. Daar hoeft niet over gediscussieerd te worden: op geen plek in Holland gebeurt dat op zo'n feeërieke wijze. Rob van den Dobbelsteen Fort Kijkduin is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (restaurant tot 24.00 uur) en ligt niet ver van de vuurtoren van Huisduinen aan het Admiraal Verheulplein 1. Telefoon: (0223) .61.23.66. Informatie openbaar (06) .9292. Jarenlang werd de reisboekenmarkt beheerst door Jo Dominicus. Als een Nederlandse toerist op z'n vakantietochten door het bui tenland een gids meenam, dan was dat er bij voorkeur eentje van de Alkmaarse geschie denisleraar. De man was aan het eind van de jaren zeventig zo ongelooflijk po pulair, dat er tijdens handtekeningsessies bij zijn tafeltje aanzienlijk langere rijen stonden dan bij die van vermaarde romanciers. 'Wie is die vent?' schijnt Harry Mulisch eens groen van jaloezie te hebben uitgeroepen. Dominicus overleed in februari 1983. Hoeveel boeken er toen van hem waren verkocht, is niet precies bekend. Peter Gottmer, zijn uitgever, deed daar nogal geheimzinnig over. Toen de auteur zich in een interview in juni 1980 liet ontval len dat er van de 39 reisboeken die hij toen had gepubli ceerd, in totaal zo'n 750.000 exemplaren waren verkocht, werd hem door Gottmer verzocht voortaan geen cijfers meer te noemen. Maar daar de toen 67-jarige schrijver in hetzelf de interview eveneens onthulde, dat er in de eerste twee maanden van dat jaar 75.000 'Dominica' over de toonbank waren gegaan, mag worden aangenomen dat de teller tijdens zijn verscheiden op ongeveer 1.000.000 moet hebben ge staan. Na de dood van de vermaarde reisschrijver zette de inmid dels eveneens overleden Gottmer de serie onverdroten voort onder het motto: 'De naam Dominicus is een instituut ge worden, ik zou wel gek zijn als ik die zomaar over boord gooi'. De Bloemendaalse uitgever zocht en vond auteurs die het werk van de Alkmaarder wilden voortzetten. Inmiddels telt de 'Dominicus-reeks' meer dan 100 titels en het einde lijkt nog lang niet in zicht. De boeken kregen kortgeleden een 'nieuwe lay-out en bovendien werden onlangs ook nog de fraai vormgegeven 'Dominicus Adventure-' en de 'Domini cus Thema-serie' in het leven geroepen. Onder die laatste vlag verscheen zojuist het voortreffelijke 'De wereld van de Maya's' (45 gulden), een boek dat grondig afrekent met de bewering dat een 'Dominicus' synoniem zou zijn voor oubollig. De uit Muiden afkomstige auteurs - Linda O'Bryan en Hans Zaglitsch - zijn (enkele onderbrekingen meegeteld) vijf jaar bezig geweest met het project en dat valt te merken. Niet meeslepend geschreven, maar wel oerdege lijk. Net als het deeltje 'Costa Rica' trouwens, dat het tweetal al eerder maakte voor de normale Dominicus-reeks, de - uitgever Barbara Luijken laat het tegenwoordig vol trots in al le nieuwe boekjes drukken - 'grootste serie reisgidsen uit de lage landen'. Maar de concurrentie wordt steeds he viger. De aanval werd indertijd geopend door de ANWB. De grijze pockets met re- genvaste kaft waren al redelijk populair, maar sinds de nu uittredende directeur Paul Nouwen besloot dat zijn club de grootste 'reis- boekenwinkel' moest worden van Nederland, is het hek van de dam. Zeker nadat er ook nog een samenwerkingsverband werd gesloten met de Bel gische uitgever Lannoo. In de torenhoge stapel toe ristische gidsen, die dit voorjaar verscheen, viel het enorme contingent aan ANWB-boeken bepaald op. Een kleine greep. De delen 'Florida', 'Noorwegen', 'Route 66' en 'Chili' uit de serie Lann- oo's Reisgidsen (prijs per deel 59,50 gulden). De tekst is gebaseerd op een aantal van tevoren uitgestippelde routes: wat kom je langs het tra ject voor aardigs tegen, waar staat het VW-kantoor en waar kun je sla pen en dergelijke. Opvallend goede fotografie; heldere plattegrondjes. De deeltjes 'Algarve', 'Kreta' en 'Costa Brava' uit de serie Zon Zee (prijs per deel 18,85 gulden). Handzame, niet te diepgravende boekjes met speciale aandacht voor, zoals dat wordt genoemd, 'actief ontspan nen in de zon'. Perfecte plattegrondjes; overzichtelijke indeling. Het deel "Veluwe' uit de serie Wandelgidsen (prijs 19,95 gulden). Veer tig nauwgezet beschreven rondwandelingen (vanaf 5 kilometer) over het grootste natuurterrein van Nederland. Door ringband handig in het gebruik. Aangegeven wordt hoe het startpunt per openbaar vervoer kan worden bereikt. De deeltjes 'Milaan' en 'Madrid' uit de serie Exclusief (prijs per deel 29,95 gulden). Schitterend vormgegeven en bijzonder informatief. Ab solute must voor iedere stedenreiziger of hij nou van cultuur houdt, winkelen of lekker eten. De deeltjes 'Zuid-Engeland', 'Midden-Zwitserland' en "Vogezen-El- zas' uit de serie Actief Anders (prijs 18,95 gulden). Leeuwendeel van de tekst bestaat uit een aantal goed beschreven wandel- en fietsroutes in de regio. Maar als het niet om een bewegwijzerd traject gaat, schie ten de afgedrukte kaartjes tekort. De boekjes 'Culinaire Reisgids Nederland' (prijs 29,95 gulden) en 'De smaak van de Provence' (prijs 24,95 gulden) uit de serie Culinair. Nadat de Nederlandse specialiteiten uitvoerig zijn behandeld gaat de auteur in eerstgenoemd boek nog eens na waar al die lekkernijen worden uit- geserveerd. Heel informatief en toch leuk. 'De smaak van...' is een kookboek vol regionale recepten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29