Volgersheroïek dateert uit vervlogen tijden Tour de France Christophe Rinero: diep dal na hoge piek Italiaan is Fransen te slim af Tussen de wielen ZACHTE BERM ZATERDAG 24 JULI 1999 Thuisland blijft deze Tour zonder zege futuroscope fred segaar De tocht van Jonzac naar Futu- roscope was geen etappe met een hoge moeilijkheidsgraad, maar voor Christophe Rinero is een verkeersdrempel dezer da- een te groot obstakel. De 25-jarige Fransman reed kilo meters lang in zijn eentje een paarhonderd meter achter het peloton, dat in vergelijking met voorgaande etappes een lage gemiddelde snelheid (bijna 43 Ion per uur) liet noteren. Was dit de renner die vorig ar vierde werd in het alge meen klassement, gekroond werd tot bergkoning én in eigen land meteen tot opvolger van Richard Virenque werd gebom- erd? „Het is inderdaad nauwelijks voor te stellen", zegt hij, „maar ik moet me er bij neerleggen dat Parijs halen nog het hoogst haalbare is. Ik heb de laatste dagen vaak aan af stappen gedacht, maar kon me steeds net op tijd weer opladen. In een andere wedstrijd was ik waarschijnlijk al lang naar huis gegaan, maar uit de Tour stap pen doe je niet zo snel." Rinero staat in het algemeen klassement op de 78ste plaats en heeft ruim twee uur achter stand op gele-truidrager Lance fl11 Armstrong. In de broeierige sfeer van de 86ste Tour de France zijn niet alleen uitzon derlijke goede, maar ook ex treem slechte prestaties ver dacht. Hij zegt vorig jaar alleen in de eerste weken na de Tour te hebben genoten van zijn vierde plaats. Daarna kwamen de ver dachtmakingen op gang. „Toen een verslaggever hoorde dat collega's mijn vierde plaats verdacht vonden, wist ik wat de Tour van dit jaar te wachten stond. Als ik slecht zou rijden, zou dat voor de pers een jewijs zijn dat mijn goede pres- in de vorige Tour aan do ling te danken was." Rinero rijdt inderdaad slecht, maar hij heeft een simpele ver klaring voor zijn vale optreden. Toen hij in Le-Puy-du-Fou aan de Tour begon, had hij slechts 32 koersdagen achter zijn naam staan. Een val in Luik-Bastena- ken-Luik gooide zijn voorberei ding op de Ronde van Frankrijk in de war. Hij was anderhalve maand uit de roulatie. Eenmaal op de fiets kreeg hij last van ontstekingen aan de achterkant van beide knieën. Dat dwong hem tot opgeven in de Dauphi- né Libéré en de Route du Sud. „Met die blessures ben ik naar de Tour gekomen. Helaas heb ben we hier niet de tijd er iets aan te doen. Dat ik de Alpen ben doorgekomen, is een won der. In de Pyreneeën ging het gelukkig iets beter." Rinero maakt deel uit van de Cofidisploeg, de Noord-Franse credietverstrekker die verwik keld is een dopingaffaire waar bij de pseudo-dokter Saïnz en de advocaat Lavelot betrokken zijn. De renners Philippe Gau- mont en Frank Vandenbroucke zouden van Saïnz verboden middelen hebben Gaumont, die al twee keer der was betrapt, werd verban nen uit de Tour, Vandenbrouc ke is inmiddels vrij gesproken. Rinero werd na zijn val in Luik-Bastenaken-Luik door ploegarts Menuet behandeld met corticosteroïden, een mid del dat ontstekingen remt. Sinds deze Tour kan het ge bruik ervan worden aange toond. Bij een van de controles werd in zijn urine een hoge waarde van de stof ontdekt, on geveer zestig keer zo hoog als bij Lance Armstrong. Hij zou positief zijn bevonden als hij niet had beschikt over een ver klaring van zijn arts die gebruik van het middel toestaat. Rinero hunkert naar de Champs Elysées. Dan is de Tour ten einde en begint voor hem de voorbereiding op de volgende editie. „Ik wü aanto nen dat mijn prestatie van vorig jaar geen uitschieter was." jonzac 'Waarom slaan Armstrongs concurrenten hem gewoon niet van zijn fiets af? Dan hebben ze toch ook die gele trui?' Het zijn vra gen die een aantal Amerikaanse - en dus weinig van wielrennen be grijpende - journalisten zich de afgelopen week hardop afvroegen. Het antwoord werd gisteren in Jonzac gegeven: 'Omdat Armstrong dan de banden van de 'daders' stiekem lek prikt'. FOTO REUTERS CHARLES PLATIAU labobankploegleider Theo de tooy heeft met verontwaardi- gereageerd op de kritiek Robbie McEwen. De Au- traliër zei donderdag in Bor- ijda leaux dat zijn ploeggenoten uui 'eigeren voor hem de sprint lan te trekken. Volgens McE- -viens contract aan het inde van dit seizoen aflbopt, is pe ok de sfeer in de ploeg uiter- tent (p McEwen gooit eigen glazen in' mate slecht. De Rooy: „In de eerste week heeft hij steeds mensen om zich heen gehad, die iets voor hem konden doen in de sprint. Door zijn kritiek heeft hij zich geïsoleerd van de ploeg. Zijn opmerkingen zijn niet verstandig geweest. We zouden na de Tour over even tuele verlenging van zijn con tract praten, maar op deze ma nier gooit hij zijn eigen glazen ee, het leven van een wiel renner gaat niet over rozen. :P0 of niet, corticosteroïden of liet, PFC of niet - het blijft een fgrijselijk zware sport. En van werkezel maak je geen ren paard. Tot die conclusie is zelfs My 'slikken-en-prikken' Voet il wel gekomen. tee, het leven van een wielren- iergaat niet over rozen. Ook al' ter de afgelopen jaren veel ten pede veranderd. De renners norden af en toe nog wel in top- port-onwaardige hotels onder bracht na weer een dag van reselijk afzien. Kleine, warme, knauwde kamers, een stuk roezelig tapijt tot in de badka- douchekop die nergens pgehangen kan worden en de de badkamer besproeit - be- alve het gekwelde lijf van de inner. tee, het leven van een wielren- lergaat niet over rozen. Drie Heken lang de longen uit het nagere lijf fietsen en daar, zoals Jl jongens van de Rabobank, ik nog eens nauwelijks een ent aan overhouden. Veel zie- en, niks gewonnen en het 1 egverband ver te zoeken. het leven van een wielren ner gaat niet over rozen. Neem e Italianen van Cantina Tollo. lp het laatst toegevoegd aan de eelnemerslijst, sprintaas Mina- en kopman Hamburger zon et platte prijs naar huis. De mnnen met de mooiste sokjes ■arana van het peloton verlangden de laatste dagen slechts naar een ding: pizza's en pasta's van Mamma Miracoli. Maar ploeg leider Giuseppe Petito dacht er toch iets anders over. Donder dagavond verraste hij de ren ners in het hotel met de aanwe zigheid van twee landgenotes uit de pr-staf, wiens aanblik al leen al renners die aan afstap pen denken, weer klapwiekend deAubisque opkrijgt. Vrouwen in de Tour. Over de positieve dan wel negatieve in vloed op de renners lopen de meningen uiteen. Maar na de zege van Gianpaolo Mondini gisteren weet ik het wel. Bij deze een tip aan Jan Raas: niet na praten over deze Tour. schrap pen die tests in windtunnels, geen Franse kwakzalvers meer mee naar de Tour, maar op een onverwacht moment een stel langbenige blonde schoonheden het rennershotel insturen, ze carte blanche geven en ploeglei ders Theo en Adri de andere kant op laten kijken. Wedden dat het werkt? Gianpaulo Mondini kan het niet geloven. Terwijl achter hem wordt gestreden om de tweede plaats, legt de Italiaan zijn handen op het hoofd. Frédéric Bessy waagde een kans. En toen hij weer was ingerekend, had Frankrijk in Francois Simon, Jean-Cyrill Robin, Claude Lamour en Thierry Bourguignon nog ijzers in het vuur voor de fel begeerde ritzege. Maar de dagwinst ging gisteren in Futuroscope naar een Italiaan: Gianpaulo Mondini (27) uit de Cantina Tolloploeg. co) en Giuseppe Guerini (lx, Telekom) ging de overwinning nu naar een kleine renner uit een kleine ploeg. De Italiaan, die in het futuris tische oord naar zijn achtste professionele zege snelde, kwam via Amore e Vita en het futuroscope fred secaar Mondini ontsnapte ruim vier kilometer voor de finish uit een kopgroep en noteerde de ze vende Italiaanse etappewinst. Na Mario Cipollini (4x, Saeco), Salvatore Commesso (lx, Sae- in Oost-Europa gevestigde Kross bij het team van Giusep pe Petito terecht. De ploeg van kopman Bo Hamburger en sprinter Nicola Minali, beiden al uit koers, heeft in de Tour nog weinig laten zien. Maar de dagzege van Mondini maakte de Ronde van Frankrijk tot een geslaagde operatie. Frankrijk stevent intussen af op een herhaling van de Tour van 1926, het jaar waarin het gastland geen enkele etappe won. In de tijdrit van vandaag mogen geen wonderen worden verwacht van Christophe Mou- reau of Richard Virenque en de slotetappe in Parijs eindigt ne gen van de tien keer in een massasprint. Sinds Jimmy Cas per naar huis is, hebben de Fransen geen sprinters meer in huis. De Fransen zelf wijten hun plaats in de schaduw aan de strenge controles, die sinds de Tour van vorig jaar door de bond zijn ingevoerd. Renners uit andere landen zouden het minder nauw nemen. Daaruit is ook de heksenjacht op Lance Een adembenemende dag op de motor, op het achterwiel van de renners futuroscope rene banierink Het is volgersheroïek uit ver vlogen tijden: op de motor, met de neus op de koers en midden tussen de renners. An no 1999 is het echter nog maar voor weinigen weggelegd. Wanneer het complete leger journalisten in de Tour de France zich in koers zou mel den, zou het gigantisch uit de klauw lopen. Volgen op de motor is daarom nu nog voor een select gezelschap, voorna melijk fotografen en radiover slaggevers, weggelegd. De or ganisatie van de Tour gunde dit jaar echter een beperkt aantal schrijvende collega's de kans de koers van nabij op te snuiven, achterop bij een er varen piloot. Een in meerdere opzichten adembenemende belevenis. Denis Hermans is de piloot de ze dag en de Fransman met Vlaamse voorouders vertelt over zijn wereldbaan in de Tour: gasten rijden voor spon sor Kawasaki. Een pijnlijk ach terwerk en een stijve rug na 200 kilometer in het zadel, ach, dat voelt hij al niet meer. Hoe an ders zal het dik vier uur later zijn met ondergetekende. Aan kop van het peloton is het de eerste kilometers rustig. Er is tijd om te genieten van het landschap met de vele zonne bloemen en van twee schaars geklede dames die enthousiast zwaaien en aldus waarmaken wat ze op een spandoek heb ben gezet: 'wij houden van jul lie allemaal'. Hermans rijdt door tot aan de eerste sprint. Daar stappen we voor het eerst en het laatst tij dens de etappe af en zien we op het gemak dat groene-truidra- ger Erik Zabel concurrent Stu art O'Grady klopt. We sluiten achter het peloton aan, waar di rect het gas erop gaat. De teller vliegt van rond de dertig ineens omhoog naar de vijftig. De re den wordt snel duidelijk via de radio: er is een groep ontsnapt van negentien man en de ploe gen van Vitalicio, Festina en ONCE hebben de slag gemist. Motorrijders in de Tour, volgersheroïek uit vervlogen tijden. Zij sleuren op kop van het pelo ton, tientallen kilometers lang, waardoor Erik Dekker, de enige Raborenner, vooraan het voor gezien houdt en zich laat terug zakken. Achter het peloton pas seren we tot twee keer toe de bergkoning van vorig jaar, de diep gezonken Christophe Ri- Even daarna opwinding bij Cré dit Agricole-ploegleider Roger Legeay. Zijn renner Langella heeft een lekke voorband en Le geay ramt zo ongeveer alles aan de kant om bij zijn renner te komen. Hij is duidelijk de meeste roekeloze onder zijn collega's, die er overigens alle maal niet voor terugdeinzen om een motor of een collega te snijden in een poging zo snel mogelijk naar voren te komen. Theo de Rooy doet dat even la ter ook. Hij moet naast ons even remmen en kijkt verbaasd als hij mij op de motor aantreft. „Ze zitten er weer niet bij, ver dorie", zegt hij in het voorbij gaan op weg naar Dekker. Als De Rooy zich weer laat afzak ken, roept hij nog dat 'Dekker gewoon voelde dat ze niet weg kwamen. Ik denk ook niet dat de vijf die zijn overgebleven het gaan redden.' Maar de vijf gaan door en rond de tachtigste kilometer staakt het peloton kort de jacht. Want opeens staan er links en rechts renners aan de kant te plassen. Het is een rustig en tegelijk hec tisch moment, want de renners komen overal vandaan op weg terug naar het peloton. Een motorrijder van France 2/3 let even niet op en raakt Casino- renner Benoit Salmon, die daardoor ten val komt. Geluk kig is de snelheid laag en de schade minimaal. Maar het komt de motorrijder wel op een vloek van Mapei-coureur Bart Leysen te staan. In alle tumult heeft ook gele-truidrager Lance Armstrong zijn behoefte ge daan, hij peddelt ontspannen terug naar het peloton. Na de blijkbaar collectief afge sproken plaspauze wordt ech ter opnieuw de riem erover ge legd in de jacht op de vijf. Het blijft nerveus aan de staart van het peloton, waar opeens vijf ploegleiders bijna vol op elkaar zitten als een renner van Canti na Tollo in de remmen knijpt voor een nieuw wiel. Het vrou welijk schoon dat Casino ploegleider Lavenu te gast heeft, zit met de neus tegen de voorruit geplakt. Bij de ravitaillering kunnen we nog net de bijna traditionele valpartij ontwijken Vitalicio - renner Pedro Horillo is het slachtoffer dat met de schrik vrijkomt. Van achteren blijven al toeterend de ploegleiders ko men, zoals Lotto-assistent Jos Braeckevelt, die echter onder tussen op het gemak aan een sigaar lurkt. Na de beklimming van de Cöte de Pamproux, op 131 kilometer, sluit een groep van twaalf ren ders aan bij de enig overgeble ven vluchter Bessy. Mapei, de ploeg van sprinter Steels, verzet zich tegen de vlucht maar kan niet voorkomen dat de voor sprong oploopt. We vinden het wel goed ge- cM 2,. eLd De laatste jaren altijd een rit in lijn tot besluit. Maar er waren jaren dat de Tour eindigde met een tijdrit. Natuurlijk 1968, toet, Jan Janssen volkomen onver wacht de beter geachte tijdrij der Herman van Springel erop legde en de Tour won. In 1989 volgde een nieuwe stunt. Greg LeMond reed met een ongelooflijk ge middelde van 54.545 km per uur de 24,5 km tellende tijdrit en was 58 seconden sneller dan gele-truidrager Laurent Fignon. LeMond won de Tour met het kleinste verschil ooit: acht se conden. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Armstrong te verklaren. Volgens ONCE-ploegleider Manaolo Saïz echter moeten ze de schuld bij zichzelf zoeken. „Ze moeten helemaal opnieuw beginnen, want het wielrennen in Frankrijk is doodziek." Voor de start in Jonzac wer den 17 renners uit elf verschil lende ploegen aan een bloed- controle onderworpen. Onder hen de eerste tien van het alge meen klassement. Geen enkele renner had een hematocriet- waarde die de vijftig oversteeg. TOUR IN CIJFERS i (Ita/CTA) 187 I bin (Fra/FDJ) 0.03, 3 Solaun (Spa/BAN) 0.09, 12. (NED/RAB), 120. rand (Fra/LOT) 5.04. (Zwi/BAN) 7.28. (Ita/FES) 15.14, 10. n(Spa/KEL)6 15. 3. Zül weest tussen al die adembene mende uitlaatgassen van de ploegleidersauto's en rijden in het spoor van enkele fotografen op naar de laatste renner van het peloton. Dat heeft zich ge vormd tot een lange waaier, die opbeukt tegen de schuin van linksvoor komende wind. Als dat lint even naar rechts zwaait, draait Hermans de gaskraan van zijn lOOOcc zware motor vol open. Maar dan opeens zit het hart in onze keel: het lint zwaait plots naar links als wij tot de veertigste renner in de rij gena derd zijn. Remmen of gas geven helpt niet meer, het is te hopen dat de renners opletten en hun snijdende beweging niet door zetten. Want naast de smalle berm wacht een diepe sloot. Een Franse renner vloekt: 'Mer- de, moto' en Vitalicio-coureur Prudencio Indurain (de broer van) grijpt zelfs even mijn arm om niet uit balans te raken. Het gaat allemaal goed, de waaier zwiept naar rechts en we zijn er voorbij. Met 120 km per uur op weg naar de kopgroep. Daar vertrek ken in de laatste tien kilometer de fotografen en zitten we aldus tot aan de laatste honderd me ter ereloge: op de bagagedrager van de laatste man van de kop groep. De benen wórden losge- schud, de laatste bidons wegge gooid en de aflossingen op kop steeds korter. Even na de vlag van vijf kilometer voor de arri- vée, gaat de Italiaan Gianpaulo Mondini er tussenuit. De rest aarzelt en is daarmee gelijk ge zien. Over de ruggen van de van links naar rechts zwaaiende ge- klopten zien we nog net hoe Mondini de armen in de lucht gooit. Dat doe ik ook als de motor eindelijk is gestopt. Het achter werk is één grote krampscheut, de liezen lijken gescheurd, de kruisband van de rechterknie geknapt, de kuiten en nek ver brand, de mond als kurk, de maag leeg. Het duurt minuten voordat ik normaal kan lopen. Maar ik bedank Hermans uit bundig. Want het was een on vergetelijke vrijdag. r (Zwi/COF) 23 37 |e|e I O'Gradv e 273, 2. Elli 226 1 2. ONCE 12.07. 3 Fest.na 18 57, 4 43.08. 2 Aerts (Bel/LOT) 9.33, 3. Garcia Rodr.gue. 15.51, 4 Mancebo (Spa/BAN) 22.01, 5 Perez Rodriguez (Spa/ONC) 25.37. Telekom krijgt gelijk van rechter hamburg sip De Duitse wielerformatie Tele kom is in de rechtszaak tegen het tijdschrift Der Spiegel in hel gelijk gesteld. Der Spiegel ach tervolgde de ploeg de laatste maanden met verhalen ovei dopinggebruik bij Telekom. De rechter heeft nu beslist dat de gronden voor die beschuldigin gen ontbraken en dat het blad in het eerstvolgende nummei moet rectificeren. De tekst van die mededeling is opgesteld door ploegleidei Walter Godefroot. Hij schrijft onder meer: „Bij Telekom werd en wordt geen doping gebruikt En er is zeker geen sprake van het gebruik van EPO". Dat laat ste middel was door Der Spie gel in relatie tot de wielerploeg herhaaldelijk naar voren ge bracht. Het opinietijdschrift heeft meteen beroep aangetekend te gen de uitspraak. In de publica ties openbaarde Der Spiegel onder meer trainingsschema's, waarop aanwijzingen van do ping stonden. Nadat het blad een voorstel tot vrijwillige recti ficatie had afgewezen, stapte Telekom naar de rechter.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25