Expositie in CBK biedt elk wat wil! Toch weer hoop op Van Eyck-museum OntZ: wel boeiend, maar niet knallend Cultuur Kunst New-Yorkse rockmusical Deventer Kilometer boeken ir in Nederlandse kelders Williams en Vicious zijn even i;2 ZATERDAG 24 JULI 1999 Mamma Mia! naar Canada en VS londen De Abba-musical 'Mamma mia!' gaat in mei volgend jaar in het Royal Alexandra Theater in Toronto in première. De Canadese stad is daarmee de eerste buiten Londen die de suc cesvolle musical op de planken krijgt. De onderhandelingen voor een Broadway-productie zijn in een vergevorderd stadium. Joop van den Ende heeft een optie op de rechten voor een Ne derlandse productie. 'Mamma mia!' ging 6 april dit jaar in pre mière in Londen en groeide razendsnel uit tot de meest succes volle musical in de theaterwijk West End. De voorstelling is ge- baseerd op ruim twintig Abba-hits, maar heeft wat het verhaal betreft niets met het Zweedse popkwartet te maken. Laaiend enthousiaste kritieken maakten van de voorstelling een hot item in de internationale theaterwereld. Howard Arkley overlijdt aan overdosis 1 Melbourne De Australische schilder Howard Arkley, die zijn land vertegenwoordigde op de Biënnale in Venetië, is aan een overdosis drugs overleden. Dit hebben de nabestaanden be kendgemaakt. Arkley, die al jaren verslaafd was aan heroïne, geldt als een van de belangrijkste Australische schilders van de ze eeuw. Hij maakte onder meer airbrush-schilderingen van het leven in Australische voorsteden, waarvan er zeven op de Biën nale 1999 worden vertoond. Arkley is 48 jaar geworden. I middelburg/zoetermeer anp Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen I (OCW) praat met de provincie Zeeland en de gemeente Mid delburg over de bouw van het kunstmuseum, dat de dit jaar overleden Aldo van Eyck met zijn echtgenote Hannie voor deze stad heeft ontworpen. Vier jaar geleden achtte de gemeen teraad exploitatie niet haalbaar. Velen vinden dit doodzonde van het ontwerp van de grote architect, onder wie directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Hij wil zelfs wel een dependance in het nieuwe gebouw Middelburg onderbrengen, hetgeen door staatssecretatis Van der Ploeg van Cultuur van harte wordt toegejuicht. De bewindsman streeft immers naar 'collectie mobiliteit', die ervoor moet zor- I gen dat kunst zoveel mogelijk uit de depots komt en voor zo veel mogelijk mensen te zien is. Het museum van de Van Eycks werd destijds bedoeld als onderdak voor hedendaagse kunst. Karei Appel zou aan de binnenkant schilderwerk aan brengen. In 1993 ging de Mid delburgse raad wel akkoord met de plannen voor het muse um. Begin 1995 stond er nog geen steen op de andere, maar was de begroting al van vijf naar 8,5 miljoen opgelopen. Dat werd de raad te gortig. Er werd voor een tekort van tien duizenden guldens per jaar ge vreesd. Ook zou het draagvlak binnen de gemeente te gering zijn. Het echtpaar Van Eyck werd met 4,5 ton afgekocht. De nu lopende gesprekken zijn nog in een oriënterend sta dium, waarschuwt een woord voerster van Van der Ploeg. De staatssecretaris staat echter ze ker 'welwillend' tegenover de verwezenlijking van het muse um. De elfde editie van de grot ste boekenmarkt van Eui pa, die zondag 1 august wordt gehouden door VW Deventer, zal 850 la men tellen. Ze worden een totale lengte van zes lometer opgesteld langs IJsselkade, van Wilhemii burg tot Spoorbrug, De ei ste boeken gaan officieel v om tien uur, de laatste zes uur 's avonds. Het at bod varieert van kinderbi ken tot literatuur en poëzie tot boeken over spc geschiedenis of kunst. De boekenmarkt wo ook dit jaar omlijst met n ziek, straattheater, conc ten, kunst, speciale activil ten en exposities. Het stra theater en muziekeve: menten worden verspr over de boekenmarkt geh< den. Muziek is er on meer van het Trio Medi Duo Moldavia en de muzi groep Mycelium. Het Th terduo Zazot speelt in de 1 moristische act 'De Bakfii fanfare' muziek van Fel om tot circuswijsjes, ter het duo L'ex Maes en Jol Rhebergen present is i een speciaal voor de mi ontwiickelde act. Op het verlaagde Wellej speelt het Deventer theal gezelschap 'Met man muis en mimi' bekende dichten en liederen van nie M.G. Schmidt. Verde er op de Brink vanaf 1; uur een tweeënhalf uur rend concert van het Zoi Orkest Nederland. Mo Platenkamp exposeert dens de boekenmarkt 'boekenstoelen' op de Bril Traditioneel wordt de Bo kenmarkt zondag afgeslo op het Wellepad met concert van de saxofo Hans Dulfer. Vooruitlopi op de markt houdt The Bouwkunde zaterdag 31 een poëziefeest in de tuil Vanaf 16.00 uur tot laat in avond brengen ruim dichters, vertalers, schriji en muzikanten hun favor gedichten ten gehore, onder anderen Gerrit Ko rij, Bemlef, Simon Vink( oog, Esther Jansma, Nee Maria Min en Huub van Lubbe. De Deventer boekenmi die vorig jaar meer 100.000 bezoekers trok mogelijk dankzij sub! van de gemeente Devö en het bedrijfsleven. Teg met de boekenmarkt is in binnenstad op 1 augt koopzondag. Publiek w aangeraden met het oj baar vervoer naar Dev< te komen. Info: ANWB/ Deventer, Keizerstraat tel. (0570J-613100. Er komt een Nederlandse versie van de Amerikaanse rock-musi- cal 'Hedwig and The Angry Inch'. De voorstelling is ge schreven door John Cameron Mitchell en was in New York als off-Broadway-productie een groot succes. De show wordt in Nederland gespeeld in kleine zalen. „Eigenlijk meer nog kel ders", aldus de Nederlandse Brigit Odett, die de voorstelling gaat regisseren. 'Hedwig and The Angry Inch' is een musical voor één per soon en een rockband: The Angry Inch. Het verhaal wordt verteld in sketches en monolo gen. Ze laten de geschiedenis zien van een jongen die in 1963 wordt geboren in Oost-Berlijn als zoon van een Amerikaanse vader en een Duitse moeder. Hij groeit noodgedwongen op achter de Muur. Later leert hij een Amerikaan kennen met wie een liefdesband ontstaat. De Amerikaan wil hem mee nemen naar zijn land, maar dan moeten ze eerst trouwen. Hij zal dan wel eerst vrouw moeten worden. Net als zijn moeder noemt hij zich Hedwig. De operatie die een vrouw van hem moet maken lukt niet erg goed. Ook zijn leven daarna brengt niet wat hij ervan ver wachtte. Van Hedwig rest dan nog een verminkt mens met een verminkt geslacht, zijn 'angry inch'. Het gegeven komt wat onalle daags over, maar biedt volgens Brigit Odett een reeks van hoogst poëtische teksten ver pakt in rockmuziek. Wie voor de show de Nederlandse tek sten schrijft is nog niet bekend. Vier tekstschrijvers werken in tussen aan een proefvertaling. Voor de tournee door Neder land langs onder meer Amster dam, Utrecht, Den Haag en Groningen, wordt nog naar ge schikte ruimten gezocht. Ook is nog niet bekend wie de rol van Hedwig gaat spelen. In Amerika speelde de schrijver zelf die rol, waarna enkele andere acteurs hem opvolgden. „Eén van hen deed het zelfs beter dan de schrijver, wat bewijst dat deze voorstelling niet afhankelijk is van één bepaalde acteur en dus goed ook in andere landen kan worden gespeeld", aldus Odett. Het Arsenaal op De Burcht. susanne lammers Première: OntZ. Leiden 1574 door toneelgroep Het Arsenaal. Tekst en regie. Ruud Wessels. Gezien 22/7, op De Burcht, Leiden. Nog te zien: 23-25/7, 27-30/7,1/8, 3-7/8 De intrigerende posters hangen al een tijdje door de hele stad: een oude kaart van Leiden met een poes, een rooie, die eraf geslingerd wordt. Wreed beeld, maar de nieuwste van Het Arsenaal heeft ook een wreed thema. OntZ gaat maar een klein beetje over het Leids Ontzet van 1574. Het gaat vooral over het beleg. Wat doen oorlog, honger, angst en geweld met mensen? Ga je voor jezelf of voor het ideaal? Sommigen hebben de mazzel dat ego en ideaal samen vallen, zoals Dousa en Van Hout. Bij anderen ligt dat een slagje in gewikkelder en sommigen kiezen sim pelweg voor zichzelf. Wessels stuk doet bij vlagen denken aan een documentai re: feitelijke informatie over het verloop van de oorlogsverrichtingen en de on derhandelingen doorsnijden het als maar nijpender wordende dagelijks le ven in het omsingelde Leiden. Aan de goede zaak trouwe vrienden, een werke loze hoer, een verknipte echtgenoot die hamstert terwijl zijn vrouw verhongert en katholieken die het hongeren zat zijn en de poort open willen gooien. Maar de focus van schrijver en regisseur Wessels ligt bij de ontluikende liefde van Zwaan tje en Joest. Hij valt voor haar, zij ook voor hem, maar ze had al verkering, en wel met een Spanjaard. En dat alles overgoten met goddelijk licht op een - eindelijk! - mooie zomer avond op De Burcht, bepaald de beste plek om dit deel van de geschiedenis op te halen. Het probleem dat Wessels aan snijdt is voedsel voor de geest, het ver haal appelleert aan je gevoelens en er is meer dan genoeg om naar te kijken. En toch. De documentaire-opzet in korte scènetjes waarin telkens iets nieuws en volkomen anders gebeurt, werkt op pa pier waarschijnlijk beter dan op het to neel. De acteurs, in talloze dubbelrollen, krijgen nauwelijks de tijd om een scène neer te zetten, het moet er allemaal ra zendsnel staan. Dat lukt niet altijd en dus verbrokkelt het een beetje, en die stukjes worden nog verder uit elkaar ge trokken door de enorme speelvloer, want natuurlijk wordt De Burcht opti maal benut. Het historische kader, dat compleet met kaarten uit de doeken ge daan wordt, zit het echte drama ook eën tikje in de weg. Het veelvuldig wisselen van gevederde hoeden en lange jassen werkt daarbij iets te komisch en haalt de tragiek van het stuk onderuit. Prachtig spel komt van Steve Beirnaert en Huub-Jan Emans als het vrienden paar dat pal achter de harde lijn van Van Hout en Dousa staat. En ook Ilse War- ringa en Martina van Deenen impone ren, net als Frans de Wit, die de schuldi ge weduwnaar vertolkt. Maar de gelief den Rian van de Boom en Marcel Sny- ders kampen te veel met de ideologische correctheid om werkelijk overtuigende hoofdrolspelers te kunnen zijn. Het vuurwerk in OntZ komt van de zij lijnen. Dat maakt het wel boeiend, maar niet knallend. Punker Mike Ness maakt indruk op country-plaat harry de jong Als aanvoerder van de Ameri kaanse punkband Social Distor tion genoot Mike Ness (37) al de nodige bekendheid in krin gen van fanatieke punkliefheb bers. Maar met zijn solo-album Cheating At Solitaire heeft de I ruimschoots getatoeëerde mu- zikant een nieuw publiek aan geboord. Want op die in brede - kring bejubelde cd laat Ness horen waar zijn muzikale wor tels liggen. Verrassend genoeg komen dan namen naar voren als Woody Guthrie, Hank Wil liams, Johnny Cash en Bob Dy- - Ian. Geen wonder dus dat Ness' jongste geesteskind bol staat van de onvervalste country, met een jankende steelgitaar in de hoofdrol. Mike Ness speelt countrymu- ziek met een gedrevenheid waar veel Nashville-sterren een puntje aan kunnen zuigen. Met zijn hese en ongepolijste stem tilt de punker Idas'sieke coun try-ballads als Long Black Veil en You Win Again naar een on verwacht hoog niveau. Zoals ooit Shane MacGowan met zijn Pogues de alternatieve poplief hebber op het spoor van Ierse folkmuziek zette, zo blaast Mike Ness traditionele country nieuw leven in. De plaat heeft in Nederland zo'n indruk ge maakt dat gerenommeerde zaaleigenaren zitten te springen om de man voor een concert te boeken. Wanneer Ness de grote plas oversteekt, is nog niet be kend. Maar dat-ie komt, is ze ker. Ness is blij met al die positie ve reacties uit Nederland. „Ik heb mijn hele ziel en zaligheid in die plaat gelegd", meldt hij vanuit zijn woonplaats Los An geles. „Maar ik was me ervan bewust dat ik een risico nam, want een cd met authentieke country, dat komt nogal hard aan bij mensen die gewend zijn aan punk. Maar de reacties zijn geweldig. De fans van Social Di stortion hebben het album in hun hart gesloten en in de kranten hier staan alleen maar positieve recensies. Alle muzi kale invloeden die ik heb opge pikt voordat ik in de punk te recht kwam, komen op deze cd naar buiten. Hank Williams en Sid Vicious zijn voor mij allebei even groot, dat wil ik misschien met deze plaat zeggen." Mike Ness treedt nog altijd op met Social Distortion, maar hij heeft de indruk dat punk on danks de korte opleving van en kele jaren geleden toch veel van z'n zeggingskracht heeft verlo ren. „Maar rootsrock en coun- trymuziek zijn altijd actueel ge bleven en ik moest gewoon een plaat als Cheating At Solitaire maken om mijn muzikale iden titeit nog eens te bevestigen." Naast Social Distortion heeft Mike een band samengesteld van muzikanten die de country en rootsrock op Cheating At So litaire ook live kunnen spelen. Daarmee trekt hij door Ameri ka. „Ik heb nu dus twee bands die verschillende soorten mu ziek spelen, maar dat zorgt er juist voor dat ik muzikaal per fect in balans ben. Ik heb beide genres heel hard nodig. En er is een grote overeenkomst. In ze kere zin was Hank Williams ook een punker. Je moet niet verge ten dat rootsmuziek de eerste stem van rebellie was." „Ik luister momenteel veel naar de heruitgaves op cd van oude Folkways-elpees. Datis pas je ware. Liedjes uit het oude Amerika van immigranten over armoede en wanhoop. Die mensen zongen dat ze de din gen wilden veranderen. En dat wilde de punkbeweging later ook." Als kind was Mike een groot liefhebber van de volksliedjes van Woody Guthrie. „Thuis wa ren mijn vader en een aantal ooms elke dag aan het sleutelen aan Harley Davidson-choppers. En dan hadden ze altijd muziek op staan. Niet alleen rock and roll van Creedence Clearwater Revival, maar ook Johnny Cash en Woody Guthrie. Zo heb ik die liedjes leren kennen. Mijn vader speelde country op z'n gitaar, dus ik kon er niet om heen. Ik wist al heel snel dat er in mijn leven maar een weg was: die van muziek." „Ik wilde trouwens ook wel een hele slechte jongen wor den, want ik was in mijn jeugd gefascineerd door Al Capone. In de loop der jaren heb ik me van onder tot boven laten ta toeëren omdat ik me wilde on derscheiden van de rest van de wereld. Ik wilde asociaal zijn." „Ik ben altijd een dwarsligger geweest", bekent Ness. „Toen ik elf was, was er al geen land meer met mij te bezeilen. Ik wilde helemaal niets, alleen maar gitaarspelen. In de zesde klas van de lagere school vond ik dat ik wel genoeg geleerd had en sindsdien heb ik van stude ren een potje gemaakt. Ik kan alleen maar zeggen dat ik geluk heb gehad, dat ik steeds van muziek heb kunnen bestaan. Want ik was zeventien toen So cial Distortion van start ging en sindsdien heb ik altijd vast werk Hank Wil liams, door Mike Ness be wonderd. „In zekere zin was Hank Williams ook een pun ker." FOTO CPD „Het liefst zou ik mijn luie stoel in het midden van de zaal zetten en uren naar de kunstwerken staren", zegt Celia Klarenbeek. Zij had de taak een gevarieerde im pressie samen te stellen uit de kunstuitleencollectie van het Centrum Beeldende Kunst (CBK). Drie weken duur de die klus. „Ik probeer de mensen niet op te voeden. Ik hoop dat ze kunst op een andere manier gaan bekijken door het anders op te hangen en als een geheel te zien." De meest uiteenlopende kunstwerken worden verras send gecombineerd in de expositie xs-XL in het CBK. Klarenbeek: „Het uitgangspunt van de expositie is dat ook de werken van een minder gebrui kelijk formaat aandacht krijgen. Vandaar de titel xs-XL. De gang van zaken normaal gesproken bij het CBK weerspiegelt ty pisch het Nederlandse gedrag: Waarom een klein kunstwerk kiezen als je voor hetzelfde geld een groter kunt lenen?" In de kleine witte expositie ruimte hangen tweeënzeventig werken kriskras door elkaar. Abstract gaat samen met figura tief, en bont gekleurd hand in hand met sober en zwart-wit. De meerluiken hangen bij el kaar, maar worden gecombi neerd met werken van een compleet andere stijl, kleur, materiaal en grote. „Feitelijk hebben al deze werken niets met elkaar te maken", zegt Kla renbeek. „Maar toch passen ze uitstekend bij elkaar." De diversiteit zorgt wel voor verwarring bij de bezoekers. .Afgelopen week was dè ten toonstelling al heel druk be zocht", vertelt de baliemede werkster van het CBK. „Bezoe kers weten vaak niet dat deze tentoonstelling in één oogop slag een compleet beeld geeft van de hele collectie. Ze gaan dan naarstig opzoek naar een lijn of thema. Bij binnenkomst kijk je direct tegen een groot werk van Peter Willemse aan. „Het zijn er niet veel, maar dit is nou typisch een kunstwerk dat een eigen muur nodig heeft", vertelt Kla renbeek. .Alles wat je hiermee combineert, valt in het niet." Daarnaast is het werk groot van formaat. „Mensen kiezen toch een werk dat in het interieur staat en leuk boven de bank past." Behalve de schilderijen van minder geijkte formaten geeft de expositie ook aandacht aan de 'in de verdrukking geraakte' beeldhouwkunst. Voor de ra men prijken drie bronzen beeldjes op pilaren. „Mensen denken vaak dat kunstuitleen alleen schilderijen omvat, maar wij hebben ook sculpturen", verklaart Klarenbeek. „Kenne lijk hangen mensen liever iets aan de muur dan dat ze een beeldhouwwerkje plaatsen. Vandaar dat ik ook hier aan dacht aan besteedt." Klarenbeek is trots op het re sultaat van de expositie: „Iedere ochtend kijk ik even om een Celia Klarenbeek: „Ik moest een selectie maken die de hele collectie weerspiegelt." FOTO HIELCO KLM hoekje in de zaal. Of alles nog collectie weerspiegelt. Dan is goed hangt en of er al wat gere- het bijna onmogelijk je eigen serveerd is. Dat geeft toch een smaakte onderdrukken." kick, dat is een teken dat men- Om de abonnees te stimule- sen het mooi vinden en dat het ren eens een kunstwerk van af- overkomt." Ze geeft toe dat zij wijkend formaat te kiezen, is een stempel op de tentoonstel- het CBK met een speciale zo ling heeft gedrukt. „Ik moest meractie begonnen. Ieder groot een selectie maken die de hele werk wordt door het CBK gratis gebracht en weer En mensen die durven kiezen voor een kleiner werk mogen daar een ander klein werk bij uitkiezen. „Zo stimuleren we het combineren en laten we zien dat ook de 'extra-small' kunstwerken groot kunnen zijn in hun pracht." De tentoonstelling xs-XL is zien in het CBK aan de Ho kindse Kerkgracht. De zome\ tie loopt tot en met 21 augus van woensdag tot en met za dag van 12.00 tot 17.00 en d derdagavond van 19.00 21.00 uur. (van 1 tot 16 aiig tus is het CBK gesloten)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18