Fors tekort tandartsen in Alphen -Dorps Hgezicht Aan elk dorp mankeert wel waf Rijn Veenstreek Zachtjes gaan de paarden- voetjes Hazerswoudse watertoren ongeschikt als Honing slingeren in heemtuin Strandwachten KRB halen vier drenkelingen uit zee Nieuw taalonderwijs allochtone leerlingen ZATERDAG 24 JULI 1999 PvdA vraagt gemeente om oplossing Er is een groot tekort aan tandartsen in Alphen aan den Rijn. Tot die conclusie komt de afdeling van de Partij van de Arbeid na gesprekken met veertien Alphense tandart- !sen. In een brief vraagt de partij het gemeentebestuur een oplossing te zoeken. Met gemiddeld 2000 patiënten in een praktijk en 28 tandartsen in Alphen zijn er 56.000 inwoners onder dak. Zelfs als de zuigelingen niet worden meegeteld is het aantal tandartsen krap voor de 70.000 burgers. alphen aan den rijn Volgens de PvdA zijn Alphen komen niet of nauwelijks in staat een veel te veel inleveren. Patiënten den we veel geld, ik voelde me ontzettend rijk. Maar dat gevoel is over hoor. Ik kan nu onmo gelijk vier of zes weken op va kantie. Dan moet ik financieel afspraak te maken met een tandarts. „Wij hoorden dat sommige mensen dagenlang hebben bovendien steeds min der respect voor tandartsen. Als ze niet snel van hun pijn af gens terecht kunnen", zegt raadslid C. Ros. De partij wil dat de gemeen- het voor tand artsen makke lijker en aan trekkelijker maakt zich in Alphen te vesti gen. „Bijvoor beeld door hui- beschik- ir te stellen, door banken te stimuleren lout voordelige leningen af te slui- Tandarts J. Waars heeft in sijn praktijk in Kerk en Zanen DO patiënten en merkt dat de iverkdruk steeds groter wordt. jaar probeert hij ver- ;eefs een partner voor in de jraktijk te vinden. Waars denkt dat de gemeente weinig aan het irobleem kan doen. Nadat tien geleden tandartsenoplei- lingen in Groningen en Jtrecht zijn gesloten, is het 'gjj lanbod te klein voor de vraag, lovendien heeft het beroep r lecht imago: hard werken voor werk overnemen." Maar daar- veinig „Een gewone controle kostte jaar geleden 22 gulden. Nu 350iog steeds. Oké, toen verdien- 'Sommige mensen lopen dagenlang met pijn rond voordat ze ergens terecht kunnen wordt ook lastiger." Waars danks zijn grote prak tijk, af en toe nog nieuwe patiënten aan. Maar veel andere praktijken zitten bom vol. Zoals die in de Koraal- zwam. De vier tandartsen verhuizen begin volgend jaar naar een ruimer onderkomen aan de Molenvliet, waar nu het Alphense Studie centrum zit. De bedoeling is dat twee nieuwe tandartsen zich in de Koraalzwam vestigen. Die zijn echter nog niet voorhan den, vertelt assistente E. Kap- teijn. In de grotere praktijk hopen de tandartsen weer zo'n hon derd patiënten te kunnen aan nemen. „Daarvoor worden op dit moment assistentes opge leid. Die kunnen straks contro les doen en zo een deel van het s Alphen er nog lang niet, meent ze. „De stad blijft groei en. Er zijn echt meer tandartsen Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke aid inwoners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun geboorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering komt een andere plaats aan bod. In deel vier: Bert Poot, oud-schooldirecteur in Hazerswoude-Dorp. gez<> J_ n.—1 LRU /vijke lig 'eel Hazerswoudenaren kent ge lij van gezicht, niet Als ik iemand zie, weet ik gelijk ifhij of zij bij mij op school 5 va leeft gezeten. Maar e noet je mij er niet bij vragen." in andersom, vraag een Ha- erswoudenaar of hij Bert Poot ;nt en de kans is groot dat hij iar bevestigend op antwoordt. s het niet omdat hij jarenlang qd Ürecteur van de plaatselijke ■navo was, dan wel voor zijn Hiuitputtelijke inzet RAA 'erkeersluwe Dorpsstraat, de rteni ilaatselijke voetbalclub Hazers- 'n be '0U(ise Boys, de gereformeerde erk en de sportverkiezingen. )e geboren Delftenaar (63) leinst er niet c rekken uit Hazerswoude-Dorp. .Niet dat het er zo ideaal i ior", zegt hij in zijn woning ian de Dorpsstraat. „Maar aan Ik dorp mankeert wel wat. Ik ,'oon hier sinds 1959 en heb a1 aijn vrienden en kennissen. let is een gezellig dorp. Ze zeg- ir en dat Hazerswoudenaren af- 01 'achtend zijn, maar daar heb ,or nooit wat van gemerkt.' werd in 1969 directeur v 9' 'e plaatselijke Dominee DA ean den Bosch-mavo. Daarvoor uk fcs hij als leraar verbonden igf an dezelfde school die t og de mulo heette. In 1986 fu- eerde zijn school r hristus Koning-mavo uit Ha- jerswoude-Rijndijk. De r b^ko lRiindiik dicht en de leer- Ki ngen kwamen naar Hazer- 23 'oude-Dorp. „De fusie heeft iet geholpen", zegt Poot. „We leven de gezellige kleine hooi met zo'n 200 leerlingen. Hs ik achterin het gebouw ging 4351 aan, kon ik alles zien. Nie- ,32351 'and kon zich verschuilen." igo;1; loot Jen woonl Zes jaar later volgde er opnieuw een fusie met het Groene Hart Lyceum uit Alphen. Voor Poot was dat de aanleiding om met de VUT te gaan. Geen van de leerlingen hoefde het in die periode te wagen om hem bij de voornaam te noe men. „Nee, als je daaraan be gint, zijn het gezag en de disci pline weg. Sommigen zeggen dat dat rechts geklets is. Neem van mij maar aan: jeugd heeft behoefte aan duidelijkheid en grenzen. Dat geeft minder pro blemen dan wanneer je je tole rant opstelt en alles ter discus sie stelt." De problematiek in Hazerswoude-Dorp valt vol gens Poot nog mee, zeker in vergelijking met de stad. „Het dorp is behoudend. Misschien komt het door de kerkelijke achtergrond die velen hier heb ben. Kerken zorgen ervoor dat waarden worden Niet alleen de jeugd houdt hem bezig. Ook de Dorpsstraat ligt hem na aan het hart. Bertus Dorpsstraat, zo wordt hij in het dorp ook wel genoemd. Jaren lang heeft hij geijverd voor een verkeersluwe straat door het lintdorp. Zijn invloed als CDA- raadslid in afgebroken periodes tussen 1972 en 1990 bleek ech ter te beperkt. Zijn vurig gewen ste omleidingsweg ten zuiden van de Dorpsstraat kwam er niet. Wel knapte de gemeente vorig jaar de weg aan de weste lijke kant op. Het oostelijke deel, waaraan Poot woont, gaat in het najaar op de schop. Het wordt best een mooie straat, vindt hij. Alleen, en dat is zijn grote frustratie, het vrachtver keer dendert er nog altijd door. J »et< rijpwetering Paarden uit Rijpwetering en omstreken kunnen eindelijk uit de voeten. Deze week liggen er verse houtsnippers langs de Rip- selaan. Bewoner Huub Dui venvoorden bracht ze in enkele dagen aan op het ongeveer twee kilometer lange ruiter pad. „Het heeft een tijd ge duurd", zegt hij, „voor ik een vergunning had en de hout snippers waren aangeleverd. Maar nu kunnen de paarden rustig van Rijpwetering naar Nieuwe Wetering lopen. De eerste ruiters heb ik al gesig naleerd. Ik durf nu al te stellen dat het pad in een behoefte voorziet." Paardenliefhebbers uit de Alkemade maken zich al jaren sterk voor een heel stel sel van ruiterpaden in de ge meente. Een handtekeningen actie van Thea van der Meer en Jacqueline Oudshoom uit Nieuwe Wetering leverde 500 namen op. Onderzoekers hebben medelijden met eigenaar hazerswoude-runduk marieta kroft Het is onverantwoord om de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk op dit moment te verbouwen tot woning, kantoor of iets anders. Eerst moet de toren opnieuw grondig worden gerepareerd. De beton constructie vertoont overal scheuren. Het regenwater blijft daarin zitten en tast de ijzeren wapening aan. Dat con cluderen het onderzoeksbureau WSP Holland uit Den Haag en het bureau Ar- cadis Bouw/Infra uit Amersfoort na een inspectie op respectievelijk 13 juli en 31 mei. Beiden inspecteerden het provinci ale monument in opdracht van de eige naar Ron van Booma. Van Booma haalt alles uit de kast om te kunnen bewijzen dat hij vorig jaar een 'kat in de zak heeft gekocht'. Hij zette zijn handtekening onder een voorlopig koopcontract, maar kreeg later spijt en wilde de koop ongedaan maken. De rechter stelde hem enkele maanden ge leden in het ongelijk. In hoger beroep hoopt de Hagenaar dat de rechter de koop van 455.000 gulden alsnog onge daan maakt. Miskoop Vooral B. van den Wyrdenberg van WSP Holland windt geen doekjes over de miskoop van Van Booma. „Ik heb mede lijden met hem. Ik schat dat het hem nog wel een miljoen gulden kost voordat hij er wat aan heeft. Hij heeft een half miljoen gulden betaald voor de aan schaf. Zelfs als ik hem voor een gulden kon kopen, zou ik er nog diep over na denken." De toren is enkele jaren geleden nog gerestaureerd. Volgens Van Wyrdenberg heeft die opknapbeurt een averechts ef fect op de toestand van de kolos gehad. „Hier is hannekenmaaierswerk verricht: iemand komt er aan, poets snel de scheuren weg en strijkt de centen op." De voormalige eigenaar WZHO vond de toren in 1992 al rijp voor de sloop. De watermaatschappij baseerde dat op een bouwkundig onderzoek. Daaruit bleek dat de toren alleen te redden was door hem steen voor steen af te breken en weer op te bouwen. De kosten zouden al gauw een miljoen gulden bedragen. De gemeente Rijnwoude protesteerde ech ter tegen sloop en besloot de kolos voor een gulden over te nemen en voor het zelfde symbolische bedrag door te slui zen naar Peter van der Krogt uit Hazers woude-Dorp. Van der Krogt was bereid de op minimaal drie ton geschatte res tauratie uit te voeren. Hij kreeg een sub sidie van de gemeente en de provincie van respectievelijk een ton en 75.000 gulden. Ruim een jaar geleden verkocht Van der Krogt de toren voor 365.000 gulden aan F. Ernst. Die verkocht hem enkele maanden later weer door aan Ron van Booma voor 455.000 gulden. Van Booma zegt te zijn afgegaan op een toren die er op het eerste gezicht goed uitzag. Hij kreeg spijt toen hij erachter kwam dat dat niet zo was. Volgens Ernst wilde hij alleen maar van de toren af omdat hij er een bordeel in wilde beginnen, maar pas later inzag dat de gemeente daarvoor geen toestemming zou geven. Van der Krogt was niet bereikbaar voor commentaar. Eerder wees hij alle kritiek op zijn werk resoluut van de hand. lisse»ivin ve In de heemtuin van Lisse is n z zondag 1 augustus een ho- net ningtapperij. Van 14.00 tot ake 16.00 uur zijn er diverse de- agc monstraties rond het oog sten van de honing, de bijen- aai was en de teelt van bijenko- it c I ninginnen. Bezoekers kun- icht nen zelf actief zijn bij het ho- va ningslingeren en het honing dei tappen en kinderen kunnen c van bijenwas kaarsen ma- jijt ken. Kinderen kunnen alleen ai onder begeleiding de heem- snii tuin bezoeken en met de he te bijenwas aan de gang. Be- dee zoekers hebben de gelegen- bi heid om een zelfgetapt potje aat honing mee te nemen. wa; 'ud Bo Strandwachten van de Katwijk- se Reddings Brigade (KRB) heb ben gisteren aan het eind van de middag vier zwemmers van de verdrinkingsdood gered. Eerst werd een drietal Duitse zwemmers uit zee gehaald, ver volgens moest een Nederlands meisje van 15 jaar met de red- lijn aan wal worden gebracht. De drenkelingen zijn voor con trole naar het ziekenhuis ver voerd. De reddingsactie vond plaats op een moment dat een aantal strandwachten van de KRB net voor de Noordpost van de KRB was begonnen aan een van de gebruikelijke zwemtrainingen. Rond 16.40 uur werd vervol gens hulpgeroep gehoord. Drie Duitse zwemmers waren in problemen geraakt door de sterke stroom ter plaatse, een stroming die ook verhinderde dat de strandwachten zwem mend hulp konden bieden. Ooi de snel daarna uitgezette red dingsboten boden door de ho ge branding geen uitkomst. Uit eindelijk werden de drenkelin gen en de redders vanaf he strand met de redlijn uit de zei gehaald, waar strandwachtei en agenten van de Katwijksi Noordwijkse strandpolitie di geredden opvingen. Tijdens de nabespreking vai de actie kwam rond 18.15 uu opnieuw een melding binnen Ook voor het 15-jarige meisji bleek de stroom tussen de ban ken te sterk. Zij werd eveneen via de redlijn aan land ge bracht. De sterke stroming werd ver oorzaakt doordat er door di hoge golven veel water over d« zandbanken heen de zwinnei werd ingeslagen. Tevens wa: het gistermiddag laagwater waardoor al het overtollige wa de stroomde. de Bert Poot uit Hazerswoude-Dorp betreurt het nog altijd dat vrachtwagens d Dorpsstraat denderen. FOTO ENGEL LAMEIJER Oud-mavodirecteur Bert Poot verknocht aan Hazerswoude-Doip „Dat had niet gehoeven als er een omleidingsweg was geko men. Nu is het.te laat. Vroeger kon je snel beslissingen nemen. Nu moet heel Nederland over iets beslissen voordat het er door is en kosten onteigenings procedures handenvol geld." Een onvermijdelijk gevolg van 'dit gebrek aan visie in het ver leden' is ook, aldus Poot, dat de ene boerderij na de andere aan de Dorpsstraat de afgelopen ja ren plaats maakte voor nieuw bouwwoningen. „Het karakter van de oude Dorpsstraat is ver dwenen. Maar dat krijgje met al dat vrachtverkeer. Al die his torische panden zijn niet on derheid en verzakten daar door." Een ander punt van zorg is voor Poot de Gemeneweg, de almaar drukker wordende provinciale weg die Hazerswoude-Dorp in tweeën snijdt. Als binnenkort rijksweg 11 in gebruik wordt ge- wordt die weg nog drukker, voorspelt hij. Al jaren lobbyt de gemeente bij de pro vincie voor een ondertunneling van de Gemeneweg op dit kruispunt. Er zit echter geen schot in en Poot verwacht ook niet dat daar snel verandering in komt. Des te verbaasder is hij daarom dat ook de supermarkt Cl000 van de westelijke naar de oostelijke kant van de Gemene weg verhuist. „De meeste men sen wonen aan de westelijke kant. Die moeten nu allemaal het kruispunt oversteken om boodschappen te doen. Je moet ze eens horen in het dorp. Ie dereen is boos. Nu komen er ook nog eens twee supermark ten dicht bij elkaar te staan." Poot neemt nog eens een slok van zijn pilsje en vervolgt: „Ik hoop niet dat ik al te negatief overkom. Afgezien van het ver keer, is het hier goed wonen." hazerswoude-dorp marieta kroft Leerlingen van de Alphense ba sisschool Het Spectrum aan de Polluxstraat krijgen na de zo mer nieuwe lessen om de Ne derlandse taal te leren. Op de school is tachtig procent van de leerlingen anderstalig. Het taal onderwijs voldoet daarom niet. De nieuwe methode loopt vooruit op een taaiplan dat de Schoolbegeleidingsdienst (SBD) op dit moment ontwikkelt. De basisschool in de Plane- tenbuurt was al bezig een nieu we lesmethode te ontwikkelen, toen de politiek daar begin dit jaar op aandrong. Vooral de CDA-fractie maakte zich zorgeh over de problemen van basis scholen om in klassen waar steeds meer verschillende talen worden gesproken, goed taal onderwijs te geven. De SBD be gon daarop een onderzoek on der acht basisscholen. D» dienst bekijkt op welke manie, zij nu taallessen geven en wa daar de voor- en nadelen var zijn. Na afloop presenteert d<. SBD een nieuwe lesmethode waarvan alle scholen gebruil kunnen maken. Dat Het Spectrum nu al aar de slag gaat, komt volgens eer woordvoerster van de gemeen te doordat de school al verge vorderd was met eigen plan nen. „We willen de schoollef ding en de leraren niet frustre i ren door hen op de rest te later wachten. De SBD licht hur taallessen door. Er bestaat eer kans op een bijstelling achter af." De gemeente subsidieert me 15.000 gulden ruim de helft var de kosten. In totaal heeft Al phen aan den Rijn dit jaar vooi de onderwijsachterstanden op taalgebied 80.000 gulden be schikbaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17