'Het was net de Titanic' 'We laten het kortebaandraven nooit lopen' Regio Familiefeest Swetterhage THEOLOGIE IN LEIDEN Bouwplan voor woning in Warmond aangepast SUPER ZOMER AKTIEÜ! Openbare rouwkamer Oegstgeest klaar (ifgstgeest De eerste en enige openbare rouwkamer in Oegst geest is klaar. De oude rouwkamer in het woon- en zorgcen trum Hofwijck is gemoderniseerd en nu ook in gebruik als filiaal van de Leidse begrafenisonderneming Van der Luit. De ver nieuwde rouwkamer is 'huiselijk' ingericht, naar een ontwerp van architect Pieter Durieux. Hij tekende al eerder voor twee andere ingrijpende verbouwingen van rouwcentra van Van der Luit: die aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden en aan de Deij- lettveg in W&senaar. Van der Luit beheert het roywcentrum sinds een jaar. De eigen ingang aan de Piet Heinlaan is ook ver nieuwd. Wandeling heemtuin Oegstgeest pEGSTGEESTEen gids van de IVN (Instituut voor Natuureduca- tie) verzorgt morgen een wandeling door de heemtuin in Oegst geest. Belangstellenden dienen zich om 14.00 uur te verzamelen bij de ingang van de tuin aan de Oegstgeesterweg. Deelname aan de 'huis-, tuin- en keukenexcursie' is gratis. Metingen water plas Buitenhof ieiderdorp De provincie controleert deze week of 5 de vijver van de Leiderdorpse wijk Buitenhof nog steeds onge zond is. Eerder deze maand kondigde ze een zwemverbod af omdat de bacteriologische kwaliteit van het water onvoldoende is om erin te zwemmen. Wie dat toch doet loopt de kans op buikloop. De uitslag van de nieuwe meting was gisteren nog niet bekend. Via de zwemwatertelefoon (van 8.30 tot 16.30 uur) is de meest actuele informatie over de kwaliteit van zwemwater in Zuid-Holland verkrijgbaar: 070-4417550. Nieuwe bushalte bij rotonde Leyhof leiderdorp Bij de nieuwe rotonde in de provinciale weg N445, ter hoogte van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof, is een bushalte geplaatst voor lijn 56. Dus busverbinding gaat van lei den naar Leimuiden en vice versa. Voor de bewoners van Ley hof biedt de bus, die in de spits om de vijftien minuten rijdt, snelle verbinding met station Leiden Centraal. Op termijn komen er ook fietsenrekken bij de nieuwe bushaltes in Leider dorp. borschotens evenement beleeft 75e editie zoeterwoude De Swet Dancers behoorden gisteren tot de opvallendste artiesten tijdens het familiefeest van de woon- en leefge meenschap voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude. Op het plein van het cen trum aan de Blankaartweg gaven deze bewo- men in een treintje dat over het terrein reed. ners een demonstratie volksdansen. De groep Met het familiefeest werden de zomerfeesten Kadak, die eveneens bestaat uit bewoners, op Swetterhage gisteren afgesloten, speelde popmuziek. Verder was er straatthe ater en kon iedereen onder meer plaatsne- foto henk bouwman Waterleiding Het Wedde springt Al binnen enkele minuten na het springen van de hoofd leiding staat de kelder van zwembad Het Wedde een me ter onder water. De technische dienst kan niets meer doen om het tij te keren en schade te voorkomen. De stroom wordt onmiddellijk uitgeschakeld en de brand weer gebeld. „Het was net de Titanic, zo snel stroomde de kelder onder", zei een medewerker van de naastgele gen Bar Bistro Het Wedde, die even na vier uur de scha de opnam. voorschoten erna straatsma vervolg van voorpagina De bar/bistro ondervond veel hinder van de overstroming, al bleef het in het restaurant droog. Er waren vijftien tafels gereserveerd, maar de leiding zag zich om vijf uur genood zaakt allle klanten af te bellen. Dus kwam „Da's toch geen doen zo op het terras, brandweer- uit het grote binnenbad, met een totale inhoud van 960 kuub water, te halen. Daarmee pro beerden ze zoveel mogelijk te voorkomen dat de kelder, vol met kostbare apparatuur, ver der onder zou lopen. Maar die ene pomp bleek niet voldoende het bad snel leeg te halen. je heen." In plaats van het bedienen van klanten maak ten de mede werkers zich nuttig als cate raar voor de der het s| oorschoten jan p e kortebaandraverij in Stompwijk duurt voor Voor- ^chotenaar Jan Waaijer langer dan hij had verwacht. Jftl verrassende winnares Lindsey Pegram brengt zijn oofd na vijf dagen nog steeds op hol. Zowel in posi- eve als in negatieve zin. Als een van de organisatoren an de draverij in Voorschoten, die woensdag wordt cjer 'houden, ziet hij de 18-jarige Scheveniogse graag aan £nte start verschijnen op de Prins Bernhardlaan. ,,Ik rïjd oop dat ze erbij is. In Stompwijk was ze de lieveling n in het publiek. Dat is ook niet zo vreemd. In negentig re(j ar was zij de eerste vrouw die in Stompwijk won. ,pra omt zij naar Voorschoten, dan zullen we haar zeker uldigen." Waaijer zet dan ook graag op haar in. Niet letterlijk. ,n(jf Is secretaris zal hij elke schijn van belangenverstren- )rSf ling vermijden. „In Voorschoten wed ik nooit." In r jj, ompwijk heeft hij dat wèl gedaan, maar op de ver- ,,j «rde paarden. En dat zit hem nog altijd dwars. „Ik veij lop heel wat koersen af, zodat ik rustig kan zeggen dat wel wat verstand van paarden heb. Maar in Stomp- ajk zat ik er helemaal naast. Iemand die hier een paar 'zen verderop woont, won wel, terwijl die zich nau- ijks bij de koersen laat zien. Hij vond het leuk om op een meisje te gokken en de naam van het paard, Ido Baldwin, klonk wel aardig in zijn oren." De stem van Waaijer slaat bijkans over, zoals veel te genstanders van Ido Baldwin afgelopen maandag in de fout sprongen. „Die buurman weet er zo weinig vanaf dat hij boos naar me toekwam. Hij voelde zich bela zerd door die Stompwijkers. Hij had vijf gulden ingezet en had gerekend op ruim twaalfhonderd gulden. Maar hij kreeg maar 953 gulden. Waar dat geld was gebleven, wilde hij weten. Ik moest hem uideggen dat je boven de duizend gulden kansspelbelasting moet betalen. In zijn ogen mag Waaijer dan gezichtsverlies hebben geleden, hij blijft hèt gezicht van het kortebaandraven in Voorschoten. Zeker nu het evenement 75 jaar be staat en net als in 1982 wordt gereden om het kampi oenschap van Nederland. Naast secretaris ('al zestien jaar') is de 76-jarige kenner dit keer ook voorzitter. Jaap Engelen is namelijk om gezondheidsredenen afwezig. „Jan, jij neemt het voorzitterschap er wel even bij hè, werd meteen in het comité geroepen." Parcours Daarmee herhaalt de geschiedenis zich. De eerste voorzitter (en oprichter) was in de tijd dat het evene ment nog werd beheerst door boeren en tuinders ook een Jan Waaijer. De oom van de man, die de afgelopen maanden met de andere leden van het Comité Paarde- sport naarstig op zoek is geweest naar een ander par cours, maar blij is dat toch weer kan worden gedraafd op de Prins Bernhardlaan. „We dachten eerst niet meer voldoende ruimte te hebben, omdat bij de Ds. Fortgensschool al is begonnen met de bouw van ap partementen. Daarom kunnen we de consumptietent daar niet meer neerzetten. We hebben gekeken naar andere plekken, maar uiteindelijk zijn we toch op de vertrouwde plek gebleven. De tent staat nu aan de Ou de Adegeesterlaan. Met vier chemische toiletten. De kassa van de totalisator staat op het gazon van Huize Daarmee is tegemoetgekomen aan de wens van veel paardenliefhebbers, waartoe Waaijer ook zichzelf re kent. ,,Als je feest viert vanwege het jubileum moet je mensen niet laten zoeken naar een nieuwe baan. De Prins Bernhardlaan is toch een begrip. Die straalt warmte uit. We laten 55 kuub zand neergooien en dan ziet het er weer fantastisch uit. Het kortebaanrijden is hier niet meer weg te denken. Als we dat zouden schrappen, zouden Voorschotenaren meteen zeggen: dat kortebaandraven moet je nooit laten lopen." aam: Henk de Kleine eeftijd: 55 jaar unctie/beroep: algemeen irecteur Leiderdorps ndui erpleeghuis Leythenrode urgerlijke staat: gehuwd, rie dochters udd Woonplaats: Leimuiden w liefste bezit? aar hoef ik niet lang over na te nken: mijn vrouw en doch- rs. Dat vind ik zó vanzelfspre- nd. Hoewel het geen bezit is. zijn me het meest dierbaar. w grootste verdienste? at ik anderen tot hun recht at komen. Dat klinkt wat filo- ifisch. Maar ik bedoel ermee zeggen dat anderen mogen ze zijn. w grote voorbeeld? vond premier Lubbers altijd wel wat hebben. Zijn uitstra ling, zijn kennis en hoe hij din gen tot stand kon brengen. Al leen zijn laatste periode was Cursussen voor iedereen. Voor iedereen, die belangstelling >or godgeleerdheid en wereld- :nsten, biedt de Theologische faculteit een veel-zijdig toehoorders- nem programma over ondermeer de vol- lejende onderwerpen: De werelden van Oude- en Nieuwe Testament, Jodendom, Christen dom, Kerkgeschiedenis, Islam, ;u(j; Antieke godsdiensten, Godsdienst- K sociologie en -psychologie, Gods dienstwijsbegeerte en Ethiek. Een speciale cursus, i.s.m. andere jfl faculteiten en het ministerie van VWS, wordt van september tot en met december gehouden over 'Orgaan transplantatie, levensovertuiging en brede maatschappelijke discussie'. Een cursus (duur: 12 weken) kost fl. 250,--. U kunt de brochure aanvragen via onderstaande bon, of door te bellen met: dr J.G. Mooi, 071 527 25 70. Stuur de bon op naar: Universiteit Leiden Bureau Onderwijs Godgeleerdheid Postbus 9515 2300 RA Leiden ïfci. Graag ontvang ik de Toehoordersbrochure. [U>7/99 wat minder, het heeft mis schien te lang geduurd. Waar bent u bang voor? Alleen gelaten worden. Dat is niet iets wat regelmatig aanwe zig is als angst, maar wel iets waar je bang voor kunt zijn. 'Al leen'. De mens alleen is niets. Als u morgen bij minister Borst op de thee zou gaan, wat zou u dan tegen haar willen zeggen? Als verpleeghuisdirecteur denk ik dat ik haar zou vragen om haar kennis over de situatie in verpleeghuizen te vertalen naar de praktijk. Wij kunnen nu niet geven wat mensen in verpleeg huizen nodig hebben, waar ze recht op hebben. Hoe ziet uw favoriete vakantie er uit? Ha! Ik heb 'm net achter de rug. Lekker een paar weken in de caravan op de camping bij een meer in Friesland. Zeilbootje erbij. Heerlijk genieten. Niets moet. Lui zijn en af en toe iets actiefs doen. Wat wilt u graag nog eens over doen? Mijn tienerjaren, als je zo om en nabij achttien jaar bent. Dan zou ik toch meer van de wereld willen zien en dingen willen foto hielco doen dan ik toen op die leeftijd deed. Ik ben iemand die in de Tweede Wereldoorlog is gebo ren en die generatie is altijd voorgehouden: werken, werken en nog eens werken. Ik denk dat het heel belangrijk is om in je tienerjaren alle kanten van het leven te ontdekken, inclu sief de zelfkant. En dan ook af en toe tegen muren op te lopen. Wat is uw grooste ergernis in de gezondheidszorg? Dat we met z'n allen hetzelfde vinden, maar geen vertaalslag kunnen maken. We vinden be paalde dingen, we willen dat, maar we zijn niet in staat om daar gestalte aan te geven. Waar mogen we u 's nachts wakker voor maken? Iets spannends. Niet uit sensa tionele overwegirvgen hoor. Maar als er iets belangrijks ge beurt in de wereld wil ik het ge woon meemaken. Als iemand mij bijvoorbeeld om half drie wakker belt om te zeggen dat het kabinet op springen staat, vind ik dat prima. tekst erna straatsma Met een iets lager bouwplan hoopt architect H. Zwetsloot alsnog een vergunning te krijgen voor de bouw van een woonhuis aan het water tegenover de Teijlingerkade in Warmond. Het oorspron kelijke bouwplan voor de woning is na klachten van omwonenden ingetrokken. De zes omwonenden die in april bij de commissie be roep- en bezwaarschriften hun bezwaren uitten, heb ben gelijk gekregen. Het voornemen om een woon huis neer te zetten met een gevelhoogte van 3.45 meter, past niet binnen het bestem mingsplan. Het alternatieve bouwplan voldoet wel aan de eis dat de gevel niet hoger is dan drie meter. Dinsdag buigen B en W zich over de aangepaste aanvraag voor een bouwvergunning. Dat Zwetsloot in eerste in stantie wel een bouwvergun- ning kreeg voor het oor spronkelijke, hogere plan komt door een foutieve me ting. De gevelhoogte is niet op de juiste plaats gemeten. „Er is een beoordelings fout gemaakt", aldus een woordvoerder van de ge meente. „En omdat nu dui delijk is dat het bouwplan niet in het bestemmingsplan past heeft de commissie be roep- en bezwaarschriften aan B en W geadviseerd om het bouwplan in te trekken. Aan de andere bezwaren van de omwonenden is de com missie niet eens toegeko- Vooruitlopend op het be sluit van B en W over dit ad vies heeft de architect een nieuw bouwplan ingediend en dat wordt dinsdag door B en W besproken. Programma 13.00-17.00 uur: gratis ge bruik springkussen en uitde len van suikerspinnen, pop corn en buttons aan kinde ren tot 10 jaar op het stalter- rein, hoek Prins Bernhardl aan/Bachlaan. 13.15 uur: parade van alle paarden. 13.30 uur: huldiging pikeur van 1998 (Ruud Pools), op treden van twee West-Friese paarden met berijders in kle dij uit 1554 en start korte baandraverij. Na eerste omloop: bekend making winnaar extra prijs van 250 gulden voor mooiste combinatie paard/pikeur. 16.00 uur: trekking loterij. 18.00 uur: prijsuitreiking in het Cultureel Centrum. De winnaar krijgt 7500 gulden en een gouden zwep van de gemeente. zwembad was gisteravond onbereikbaar. „Die zal straks wel zitten ba len als -ie hoort wat hier ge beurd is zei receptiemede werker D. Claassen, die tijdelijk de honneurs waarnam. „Hij is een dagje aan het golfen. Heeft ergens een toernooitje of zo. En dat zul je altijd zien, hij heeft zijn gsm-etje altijd aan staan, maar nu niet. Ik probeer hem al de hele tijd te bereiken, maar het lukt dus niet." Een uur na het springen van de leiding was het water tot twee meter hoogte gestegen. En ondanks het gebruik van vier pompen bleef het water in de kelder verder stijgen. Een van de pompen gebruik te de brandweer om het water Binnen een uur stond het water twee meter hoog i later nog e superpomp bij, een 'dompel- pomp'. Onge veer 4.000 liter water per mi nuut verdween uit het bad. „Hoe eerder dat grote bad leeg is hoe be ter", zei brand weercomman dant J. Herpst om streeks half zes. Claassen had gisteravond nog geen idee wat de oorzaak de lei- sprongen ding was. „Het zijn pvc-pijpen die aan elkaar gelijmd zijn. Als dat oud is kan er natuurlijk iets stuk gaan. Of het is stukgetrild. een collega deed een kraan open en toen klapte een leiding. Dat is alles wat we nu weten." Het binnenbad is zeker tot dinsdg niet te gebruiken omdat het zo'n drie dagen duurt om het water weer geschikt te ma ken voor zwemmers. „Het is ge conditioneerd water. De tem peratuur moet in orde zijn, er moet chloor in en de zuurgraad moet kloppen. Dit is weliswaar minder erg dan een brand, maar voor een zwembad is dit toch een kostbare zaak." HALCYON WATERBED 140x200 VAN ƒ1475,- VOOR ƒ705,- BOXSPRING 90x200 VAN 1995,- VOOR ƒ995,- DONZEN KUSSEN VAN 89,- VOOR 39,- Let opl geldig t/m 15 augustus ANDERS^SLAPEN Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 24 Juli ALGEMEEN - De vacantie-tijd is aangebroken en wordt ook in ons land door duizenden met vreugde begroet. Voor velen toch is de c de levenstaak een levensstrijd, en de strijd moeit dengene, die hierin met ijver volhardt. Bij sommigen vergt hij een aanhoudende in spanning van lichamelijke of verstandelijke kracht, bij anderen onderscheidt hij zich door een eentonigheid, die naar afwisseling ver langt. Vooral de schoolgaanden zien steeds met verlangen uit naar de heerlijke weken, waarin zij de boeken kunnen ter zijde leggen, om zich met wandeling en spel op onbezorgde wijze naar hun welbehagen te verkwikken. De boog kan niet altijd gespannen zijn, en de aan gename ontspanning geeft nieuwe kracht om hen voor te bereiden voor de latere vervulling van hun maatschappelijke plichten. Vooral ook aan de stedelingen, inzonderheid aan hen, die over ruime geldmiddelen kunnen beschikken, brengt de vacantie een onschat baar genot. Bijkans een geheel jaar hebben zij tusschen de muren geleefd en gewerkt. Van de najaarsstormen hebben zij wegens de drukte van hun bedrijf weinig vernomen. De winter koude wisten zij in hun verwarmde werkplaat sen te ontvluchten, en zelfs van het ontluiken der lente hebben zij wegens velerlei beslom meringen niet veel bemerkt. Maar ziet, de zo mer is verschenen en met hem de vacantie. ANNO 1974 Woensdag 24 juli RIJNSBURG - Gisteravond heeft het er even dreigend uitgezien in Rijnsburg. Een twintigtal woonwagenbewoners uit Leiden en Den Haag had ruzie met de bewoners van een woonwijk daar. Over en weer vielen forse bedreigingen. De rijkspolitie heeft de ruzie kunnen sussen. Aanleiding tot de ruzie was een achttienjarig meisje uit Rijnsburg. Zij had omgang gehad met een der woonwagenbewoners maar kort ge leden de verhouding verbroken, deze kwam nu met een aantal vrienden om de zaak uit te pra ten. Al snel bemoeide de buurt er zich mee. Toen beide partijen een dreigende houding aannamen belden de ouders van het meisje de rijkspolitie. Deze rukte met een man of twintig .uit, de politie zag kans de partijen te scheiden voordat er ongelukken gebeurden. De rust is inmiddels weergekeerd in Rijnsburg. HAZERSWOUDE - De op 1 juni 1947 opge richte RK sportvereniging St. Bernardus mag zich nu met recht Sportvereniging Bernardus (dus zonder het predikaat 'St.') noemen. Het secretariaat heeft dezer dagen van het ministe rie van Justitie bericht ontvangen dat H.M. de Koningin goedkeuring heeft gehecht aan de statuten, die de leden van de vereniging vorig jaar, op 16 augustus wijzigden. Een van de grootste veranderingen vormde de naam: Ber nardus in plaats van St. (Sint) Bernardus. Ove rigens: ondanks het vervallen van de predika ten 'RK' en 'St.' blijft Bernardus lid van de Ne derlandse Katholieke Sportfederatie. t. Leidsch Dagblad Archieven, postbie /eltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weker jen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ii| 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leldsc e betaling aan de balie van het Leidse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15