De lange mars van de Vlaamse bosgeuzei Kerk Samenleving ZATERDAG 24 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD. O71-535 VANDAAG 24 De beruchte Romeinse christenvervolger keizer Diocletianus heeft de katholieke kerk veel mar telaren, en daarmee heiligen bezorgd. Christina van Tyrus is één van hen. Als dochter van een rijke familie in de Italiaanse stad Bolsena bekeerde ze zich tot het christendom. Eenmaal ontdekt weigerde zij, net als veel van haar tijdgenoten, haar geloof op te geven. Ze schijnt zwaar mishandeld te zijn, waarna haar beulen een molensteen om haar nek bonden en haar in het meer van Bolsena gooiden. Dat ze ondanks de steen bleef drijven werd geïnterpreteerd als een heilig teken. In de middeleeu wen werd dat anders gezien. Wanneer vrouwen toen van hekserij werden verdacht, gooide men ze bij wijze van test soms in het water. Als zij bleven drijven, was juist bewezen dat ze heks waren. 25 Mensen die vandaag per fiets of auto op vakan tie gaan, kunnen nog op verschillende plaatsen hun aanstaande reis laten zegenen. Dat houdt verband met de heilige Christoffel, patroon van de reizigers, die op 25 juli wordt herdacht. Christoffelbeel- den staan her en der ook nog bij de deuren van kerken, omdat hij tevens de patroon tegen een plotselinge dood was. Een blik op Christoffel moest de kerkgangers daarvoor behoeden. De legende van Christoffel schildert hem als een reus uit Kanaan die het christendom predikte, wonderen verrichtte en mensen over een woeste rivier droeg. Hij wil de niets liever dan de machtigste op aarde dienen en dacht in eerste instantie aan de koning en de duivel. Een kluize naar wees hem tenslotte op Christus. In schilderijen wordt Christoffel vaak afgebeeld met Christus op zijn schouders, lezus zou aan hem zijn verschenen als een kind dat over de rivier wilde worden gedragen. Ondanks dit soort wapenfei ten is de positie van Christoffel op de heiligenkalender wankel. Volgens historici heeft hij niet bestaan. Bisdom viert carnaval in Rome roermond Het bisdom Roermond gaat in het jubileumjaar 2000 op bedevaart naar Rome. Hulpbisschop De Jong leidt de reis naar de eeuwige stad, die tijdens de carnavalsweek op het programma staat. De Limburgse pelgrims wonen twee vierin gen met paus Johannes Paulus II bij. Het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk heeft het jaar 2000 uitgeroepen tot een Heilig Jaar. Ruim 25 miljoen pelgrims brengen in het jubileumjaar een bezoek aan Rome. Aan de pelgrimstocht van het bisdom, van 4 tot en met 10 maart, kunnen maximaal 200 mensen deelnemen. ,,De ontmoeting met de paus, de heiligen van alle eeuwen en met gelovigen uit allerlei culturen kunnen het geloof vernieu wen en de onderlinge band versterken", aldus het bisdom. Stichting knapt begraafplaats op Groningen Ongeveer vijftig vrijwilligers knappen volgende week de joodse begraafplaats in Groningen op. Met het initiatief wil de christelijke stichting Boete en Verzoening een steentje bijdragen aan de verbetering van de verhouding tussen joden en christenen. „We willen een positieve daad stellen voor wat de joden in de loop der eeuwen is aangedaan." De vrijwilligers gaan volgende week grafstenen rechtzetten en schoonmaken, gebroken grafstenen lijmen en de letters weer zwart maken. Het is de negentiende keer dat de stichting een joodse begraafplaats opknapt. Vorig jaar herstelde een groep christenen opengebro ken graven in Oekraïne. In 1995 werkten tachtig vrijwilligers in het voormalig concentratiekamp Auschwitz-Birkenau in Polen. De stichting zegt veel positieve reacties van joden te hebben ontvangen. „Dit werk zegt joden meer dan alleen maar een ge sprek. Ze willen daden zien." Moslimgebed in het Deens kopenhagen Voor het eerst spreekt vandaag de imam in Kopen hagen het gebed in het Deens uit. Daarmee wil hij de tot de is lam bekeerde Denen terwille zijn. Steeds meer Denen gaan over tot de islam, zegt de uit Turkije afkomstige imam Fatih Alev. Hun aantal wordt tussen de 2000 en 5000 geschat. Bovendien spreken de tweede-generatie-immigranten vaak beter Deens dan de taal van hun ouders. Met tussen de 120.000 en 150.000 volgelingen is de islam de tweede godsdienst in Denemarken, waar 85 procent van de 5,2 miljoen inwoners luthers is. Het land telt 35.000 rooms-katholieken, 16.000 getuigen van Jehova en 3100 joden. In totaal zijn 72 geloofsgemeenschappen door de Deense regering erkend. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepbaar gesteld: J. Haveman, Simon Johannesstraat 13. 8271 TR IJsselmuiden. Tel: 038 3330965 (van 31 juli tot 14 au gustus afwezig). OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Aangenomen: naar Giessendam (als lerend ouderling). G. Gerrit sen te Barneveld. die bedankte voor Dordrecht. Krimpen aan den IJssel, Overbergen Utrecht. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Stavoren. AJ. Boerrigter te Ede Protestantse enclave overleefde met hulp uit Holland Bosgeuzen werden zij genoemd. De enkele airmoedige gehuchten in Vlaanderen die zij teruggetrokken bewoonden staan nu nog bekend als de 'Geuzenhoek'. Een naam met de nare bijsmaak van een soort verbanningsoord, waar ketterse lepralijders hun duistere praktijken uitoefenen. Een religieuze melaatsenkolonie als erfenis van de onzalige godsdienstoorlogen. Want zo kun je het kleine groepje protestantse gemeenten rond Horebeke in het katholieke Vlaanderen wel noemen. van Goes in 1597, hebben de kerken van Zeeland besloten hun verantwoordelijkheid te nemen jegens him broeders in Vlaanderen", verduidelijkt do minee Blokland. Na de Spaanse katholieke pletwals waren toen amper zeven protestantse ker ken overgebleven in de streek van Oudenaarde. De hervormden woonden in schamele hutten in een dunbe volkt en moeilijk toegankelijk moerassig gebied. Zij waren niet welgesteld genoeg of on voldoende ondernemend om de grote stap naar het vrije noorden te wagen. Zij probeer den te overleven door vooral niet op te vallen en zich af te zonderen. Een beetje zoals de vervolgde Hugenoten in Frank rijk die zich in hun 'désert', in hun geestelijke woestijn, terug trokken. „In het vrijgevochten protes tantse Holland stonden deze vervolgde kerken bekend als 'kerken onder het kruis' en kre gen zij van Lodewijk van Nas sau de schuilnaam 'De Vlaamse Olijfberg'. Ik bespaar u de lange en bewogen geschiedenis van de Reformatie in Vlaanderen", zegt dominee Blokland. „Vanaf ongeveer 1550, toen het Calvi nisme uit Zwitserland hier be gon door te sijpelen, begonnen ook de vervolgingen. Hervorm den werden verbrand, ont hoofd, soms levend begraven, tot de Spaanse galleien veroor deeld en vrouwen en kinderen werden als slaven verkocht. De leegloop van de streek begon." De meest militante hervormden gingen in de weerstand en vormden een soort guerrillabe weging die de naam 'Bosgeu zen' kreeg, naar analogie van de 'Watergeuzen'. Jacob Blom- maert was een van de leiders van deze Bosgeuzen en nam op 1 april 1572 deel aan de verove ring van Den Briel op de Span jaarden. Even later zou deze Blommaert als bevelvoerende kapitein op 6 april ook Vlissin- gen en vervolgens de verster king Austruweel, net boven Antwerpen, veroveren. Deze Vlaamse bosgeus keerde dan naar zijn geboortestreek terug en nam op 7 september bij ver rassing Oudenaarde in. Tegen over de oprukkende Spaanse overmacht moest Jacob Blom maert weer naar Zeeland vluch ten. Hij werd op 4 oktober bij Eeklo omsingeld en kwam in zijn schuilplaats in de vlammen om. Zijn zoon, Pauwel Blom maert, zou in 1611 eerste grif fier van de Staten van Zeeland worden. „Het zijn slechts enkele details uit de woelige geschiedenis van deze streek, maar zij illustreren johan lamoral Meer dan vier eeuwen wist deze protestantse enclave in VLaan- deren gruwelijke vervolgingen, armoede en discriminatie te overleven. Vooral dankzij steun uit Nederland, ook al moesten geloof, predikanten en geld langs smokkelroutes door de Spaanse linies naar Horebeke gebracht worden. Horebeke is niet alleen een verhaal van moedig en rotsvast geloof maar ook van protestantse koppig heid en uiteindelijk van oecu menische pacificatie. Vierhon derd jaar heeft de lange mars geduurd. „Maar er blijft een zeker wan trouwen en voorzichtigheid hangen", zegt dominee Blok land bij een wandeling door zijn gemeente in het prachtige, heuvelende Oostvlaamse land schap, dat bekend staat als de 'Vlaamse Ardennen'. „Tot in de jaren zestig werden de katholie ken door sommige pastoors hier nog gewaarschuwd voor de protestantse 'ketterijen des dui vels'. En in de katholieke scho len waar protestantse kinderen 'o Dominee Blokland bij de vluchtdeur in het eerste gebedshuis van de Bosgeuzen, gebouwd in 1795, een tijd dat de Vlaamse protestanten nog vogelvrij waren. foto gpd Een gedenksteen in de kerkhof muur getuigt van de dankbaar heid van de Horebekenaren je gens koning Willem I. foto gpd soms noodgedwongen naartoe moesten, kregen zij wegens hun afwezigheid bij katholieke kerkdiensten een bordje omge hangen met 'ik ben een zon daar'. Ook de spotliederen heb ben een lang leven gekend. Ik herinner mij nog hoe onze kin deren werden nageroepen met: 'Geus, geus, lange neus, lange tand, gij zijt voor eeuwig in d' helle gebrand." „Met uitzondering van Zeeland weten de meesten van onze Ne derlandse geloofsgenoten nau welijks wat zich hier heeft afge speeld. Precies vierhonderd jaar geleden, twee jaar na de Synode de historische verbondenheid van het Vlaamse en Nederland se protestantisme", zegt domi nee Blokland, „en het typeert ook nog steeds het eigen karak ter van deze 'Vlaamse Olijf berg'." De daaropvolgende de eeuw wordt door de Vlaams-protes tantse historicus Arnold de Jon ge in zijn boekje 'De Geuzen- hoek te Horebeke' de eeuw van verborgenheid genoemd. Na het 12-jarig Bestand van 1609 en de Vrede van Munster in 1648 kwam er enige verbetering in het lot van de Vlaamse pro testanten, maar het bleef toch nog grotendeels een onder gronds en verborgen bestaan. Hoe lang de schrik er nog in zat moge blijken uit de geheime ontsnappingsdeur die in een van de' twee kasten naast de kansel werd gebouwd in het eerste kerkje dat in 1795 werd opgetrokken. Dat was mogelijk geworden na het Edict van Ver draagzaamheid van de Oosten rijkse keizer Jozef II. Dominee Blokland toont bezoekers graag deze verborgen vluchtroute. „Daarom is al die jaren niet al leen de geestelijke, maar ook de geldelijke steun uit het noorden uiterst welkom geweest. In de Zeeuwse kerken werden geldin zamelingen gehouden voor de vervolgde Vlaamse broeders en er werden predikanten ge stuurd, dikwijls vermomd als kooplieden, die in het geheim kerkdiensten hielden in kelders en schuren. De hulp ging zelfs zo ver dat meisjes uit het noor den naar Horebeke emigreer den om er met jonge Vlaamse protestantse boeren te trou wen. En deze huwelijksmarkt heeft tot in het recente verleden geduurd. Vandaar dat vele ou dere gemeenteleden hier nog met een Hollandse zijn ge trouwd, ikzelf incluis", lacht Blokland. Na de nederlaag van Napoleon in Waterloo en de - weliswaar korte - hereniging van Neder land en België onder koning Willem I, werd de protestantse godsdienst officieel erkend in 1815. Dat betekende ook dat, net als voor de katholieken, de protestantse predikanten, scho len en kerken werden bezol- digd. „Er begint stilaan een echt pro testants leven en een eigen pro testantse cultuur te ontstaan", verduidelijkt Blokland. „Onze mensen kunnen nu studeren en zich tot betere posities in de maatschappij opwerken. Een van de bekendste voorbeelden is de journalist en schrijver Abraham Hans. wij wel onbe kend in Nederland, maar ont zettend populair in Vlaanderen met zijn wekelijkse korte verha len, de zogenaamde 'Hansjes'. Ook Vincent Van Gogh bezocht in de jaren 1879 en 1880 regel matig Horebeke als evangelist, toen zijn familielid Van de Waaeyen-Pietersen hier domi nee was." „Echt begrip en waardering voor het anders zijn van deH testanten is er pas later geko men. De tekst van Lucas 12; 'Vrees niet, gy klein kuddekf het officieel zegel van de ge meente, spreekt boekdelen.j eeuwenlang wantrouwen do breek je niet zomaar. En van echte oecumenische toenad ring kan je pas na het Tweed Vaticaans concilie spreken", vervolgt Blokland. „Maar et al woeg respect voor de ar beidsmoraal en de principle rechtlijnigheid van onze ma sen. Protestantse werknema hadden een goede naam bij tholieke werkgevers. Zij droj ken niet, waren eerlijk en va schenen stipt op hun werk.i brasten hun geld niet op ke missen, kenden grondig del bel en leefden er ook naar a konden meestal lezen en stj ven. Dat kon je van vele ans en ongeletterde katholieke! het toen verpauperde Vlaai ren niet zeggen." „De Eerste Wereldoorlog w weer een moeilijke periode het bezette België. Ook toei kon Horebeke op uitgebrei: hulp en opvang uit Nederla rekenen. En die steun zou- weliswaar in afnemende m nog tot in de jaren zestig di In het raam van de Duitse I dergutmachung kon Horeb weer op steun van protest* gemeenten uit Duitsland n nen. Duitse jongeren kwau hier zelfs kerken en schole; bouwen", besluit dominee Blokland. De protestantse gemeente, een paar kilometer van de genlijke dorpskom verwijdi ligt in het gehucht Korsele, tegenwoordig nog 200 ziek een wijde straal rond het si mige kerkje wonen deze hf vormden tussen hun roonf® buren, met wie zij heel delijk omgaan, zo schrijft I,e y ricus Arnold de Jonge. 0O' De oecumene heeft de bloievt geschiedenis en eeuwen v haat en vijandschap inden stilaan doen vergeten. Enle staat dit groepje nog altijd 01 beetje apart. Niet alleen hf m zij hun eigen kerk en pred ,ar maar ook hun eigen begra plaats en een min of meer zondérd sociaal leven. Het kleine, maar boeiende testants Museum in Korsel spreekt boekdelen over dil on testantse vergeet-mij-nietjien de groene katholieke weid dat gaat tot in de kleine dii van het dagelijkse leven. F net als hun roomse dorpsj ten zijn vele protestanten i landbouwers, maar zij het zich gespecialiseerd in dei logische landbouw. „Wan aa ik mijn konijnen de keuze weten zij spontaan de pro tantse biologisch geteelde 111 teltjes en raken zij die van ire gestroomlijnde agro-indui grp massaproductie niet eens lacht dominee Blokland. 1 blijft Horebeke een unicuine een heel apart 'klein kudd toe tot zelfs in de wuchten de de. Contactadres voor meer matie: Dominee J. Bloklao Korsele 40, B-9667 Horebf tel. 00-32-55/49.90.28 WEEROVERZICHT BUITENLAND Weerrapporten 23 juli 20 u Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Van het westen uit wolken en flinke buien, eerst mogelijk ook onweer. Maxima rond 20 graden. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs de kust stevige buien. Landinwaarts vaak veel droger. Maxima van 14 graden langs de westkust tot 21 bij Oslo. Zweden: Wolkenvelden, soms ook wat zon en vooral in het midden en noor den van tijd tot tijd een bui. Maxima van 17 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Denemarken: Waarschijnlijk droog en steeds meer zon. Maxima rond 22 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Steeds meer zon en alleen zater dag in het noorden nog kans op een bui. Maxima rond 17 graden in het uiterste noordwesten, in de omgeving van Londen rond 25 graden. België en Luxemburg: Droog, flink wat zon en maxima rond 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en steeds meer zon met maxima oplopend naar 27 gra den. Langs Het Kanaal iets fris ser. Portugal: Flink wat zon, maar vooral zon dag ook kans op een regen- of onweersbui. Maximumtempera tuur aan de noordwestkust da lend tot 22 graden. In het bin nenland aanhoudend warm met maxima rond 35 graden. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar zon dag vooral in het binnenland toe nemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee tus sen 25 en 30 graden, landin waarts tot 40 graden. Canarische Eilanden: Overwegend veel zon en droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Maxima tussen 30 en 35 graden, vlak aan zee soms iets minder warm. Tunesië: Flink veel zon en alleen zaterdag kleine kans op een lokale on weersbui. Maxima meest tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Veel zon en droog bij maxima tussen 27 en 32 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend veel zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Wisselend wolken en zon en vooral in het midden en zuiden kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 26 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, ook kans op een regen- of onweersbui en za terdag nog veel wind. Maxima meest rond 29 graden. Malta: Tamelijk veel zon en slechts een kleine kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 30 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden, in het binnenland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Maxima langs de kust meest rond 30 graden. Duitsland: Steeds meer zon en waarschijn lijk overal droog. Middagtempe ratuur meest net boven de 25 graden. Zwitserland: Veel zon, droog en maxima van 24 graden in het noorden tot 28 in Tessin. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Zondag veel droger. Maxima oplopend naar 25 graden. Polen: Op steeds meer plaatsen zon en alleen in het zuidoosten nog kans op een bui. Maxima oplo pend naar 26 graden. Tsjechië en Slowakije: In grote delen van Tsjech ie steeds meer zon en meest droog. In Slowakije meer wolken en af en toe een bui. Maxima oplo pend naar 26 graden. Hongarije: Vrij veel wolken en van tijd tot tijd een stevige regen- en on weersbuien. Maxima rond 26 graden. ZATERDAG 24 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21.54 Maan op 07.09 Maan onder22.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.03 17.35 4.36 17.08 Laag 00.39 15.13 00.20 14.54 wind temp neersl half bew. licht bew half bew. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt zwaar bew. Helsinki half bew. Innsbruck regen Istanbul onbewolkt Klagenfurt licht bew Kopenhagen zwaar bew Las Palmas onbewolkt LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) licht tx 7 23 9 0.0 iw4 20 14 6.0 IO 5 22 13 0.0 iw5 23 18 1.0 r. 2 14 11 7 0 16 31 22 0.0 5 21 11 35.0 7 22 16 00 io 12 27 22 0 0 bewolkt onweer regen sneeuw opklaringen hagel mist windrichting zonnig 19 temperatuur W warmtefront f koufront lagedruk H hogedruk KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F 8lok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden zej iw7 26 18 0.0 28 16 0.0 30 22 0.1 33 23 0.0 29 17 0.0 16 12 0.0 onbewolkt wzw6 motregen zzw3 licht bew halfbew. licht bew. half bew 22 15 0.0 17 11 2.0 29 22 0.0 0.0 20 12 0.0 20 16 0.0 18 14 6.0 17 10 2.0 34 26 0,0 8 5 0.0 Casablanca onbewolkt Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt K TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstil het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag vï aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OPCASS -e: Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samem van het regionale nieuws uit het Lek Dagblad op geluidscassette beschikt De informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, i Auteursrechten voorbehoud; ^nl' Dagbladuitgeverij Damiatt N H U I 23 18 0.0 ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst 33 26 0.0 31 24 0.1 32 21 0.0 34 25 0.1 33 21 0.0 33 25 0.0 19 13 0.0 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14