Leiden Regio Rijnland wil nog schoner afvalwater Einstein: een keurige kraag van twee vingers terrassen Bruidsparen willen schadevergoeding ewelddadig drietal koet naar psychiater Burchtleeuw is weer tot tanden gewapend veerder kijkt nog net niet >m te zien of iemand ziet thij aan het doen is. Nie- nd zal me betrappen, lijkt overtuiging. Met de citroen- mper brengt hij nieuw leven ïWieck- IVitte op ndien- d. Han- maar lrieglijk. ttap- rtje dat op tafel stein prima genieten. We noe men het stadhuis, de goed ge cultiveerde. speels verspringen de gevels en geveltjes langs de Oude Rijn en natuurlijk de ('s avonds verlichte!) Korenmarkt- brug. Naam: Einstein, Nieuwe Rijn Ambiance: Fraai Bediening: Vlot Kwaliteit consumpties: voldoende Verhouding prijs/kwaliteit: Voldoende Net Dat is goedkoper dan bij gauw plaats aan zo'n honderd borbeeld Annie's Verjaar- mensen. De tafels en rieten stoelen staan kriskras door el- het uitzicht kun je bij Ein- kaar opgesteld. Je moet je daar- ÏATERDAG 24 JULI 1999 Alle geplande bruiloften mogen de komen de maanden dan ongestoord doorgaan in het Leidse stadhuis, daarmee is de kwestie van de gedwongen verplaatsing van de hu welijksvoltrekkingen toch nog niet hele maal opgelost. Verschillende bruidsparen hebben de afgelopen dagen kosten ge maakt, naar aanleiding van het bericht dat zij niet in het stadhuis kunnen trouwen. In een brief aan loco-burgemeester J. Laurier vragen vijftien stellen de gemeente om een schadevergoeding. „Dat de bruiloften ongestoord door kun nen gaan, is pas de eerste stap naar herstel door de gemeente", reageert de aanstaan de bruidegom Robert van der Toorn, die de afgelopen dagen beziggeweest is om de protesten tegen de gedwongen verplaat sing te bundelen. Van der Toorn wil dat stellen die naar aanleiding van de berich ten iets anders hebben geregeld, kosten- loos kunnen annuleren en dat gemaakte kosten worden vergoed. „Wij hebben in middels besloten om uit te wijken naar De Paauw in Wassenaar. De kaarten zijn al ge drukt. En ik weet van een ander paar dat is uitgeweken naar Zoeterwoude-Dorp ter wijl de kaarten met Leiden erop al gedrukt waren." Zelfheeft de Leidenaar deze week nog een dag vrij genomen om de bruiloft opnieuw te regelen. Stilgelegd De gemeente maakte gisteren bekend dat zij afziet van het plan bruidsparen het ko mend najaar te adviseren om in verband met de verbouwingsoverlast elders te trou wen. Tijdens trouwerijen worden de werk zaamheden stilgelegd, zodat trouwlustigen elkaar ongestoord het jawoord kunnen ge ven. Het besluit hiertoe werd genomen na dat enkele tientallen aanstaande bruidspa ren bezorgd contact opnamen met de ge meente en aangaven dat ze per se in het stadhuis willen trouwen. De gemeente ziet overigens ook nog wel een lichtpuntje in de vele reacties op het plan tot verplaatsing van de huwelijksvol trekkingen. Bij verschillende stellen bleek er wel degelijk belangstelling voor een trouwerij buiten het stadhuis. De afgelo pen tijd is onder andere gepraat met de Waag, de Pieterskerk, het hoogheemraad schap en met Naturalis. „Met name voor het trouwen in Leidse musea is de nodige belangstelling", weet gemeentewoordvoer der J. Maat. „Dat gaan we de komende tijd nader onderzoeken." Bijeenkomst herseninfarct ifiDENDe Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' Zuid- Holland regio Leiden houdt zaterdag 31 juli van 14-16 uur een bijeenkomst op de 2de etage van het Verpleeghuis Zuydtwijck, Aaltje Noorderwierlaan 50. CVA staat voor Cerebro Vasculair Accident, ook wel beroerte, hersenbloeding of herseninfarct ge noemd. Het thema is deze keer: 'Hoe gaat het?'. Gast is F. Ding ier, bestuurslid regiozaken. Nadere inlichtingen bij A. Kastelein- Nijdam, telefoon 071-5147411. Congres over natuurstoffen ifiden De sectie farmacognosie van de Universiteit Leiden or ganiseert van 26 tot en met 30 juli een internationaal congres op het gebied van medicinale planten en natuurstoffen. In de top de meest verkochte geneesmiddelen is de helft een na- tuurstof. Met name antibiotica en anti-tumorgeneesmiddelen Dor een groot deel gemaakt uit natuurstoffen. Op het ge- ran onderzoek naar medicinale planten werkt Leiden nauw samen met de Vrije Universiteit Amsterdam in het Lei den/Amsterdam Center for Drug Research. Het congres, waar meer dan 1000 wetenschappers worden verwacht, wordt ge houden in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit aan de Boelelaan. j m de lijst van diefstallen en W jwelddadige overvallen kwam geen eind. Berovingen bij pinautomaat en in het oroÉantsoen. een gewelddadige jsi isjesdiefstal in Katwijk, inbra- 521 «elgoedwinkel en diverse ke- n bij een supermarkt, vechten 11 ide avondwinkel aan de Bree- ;te|raat. Vooral in maart en april dit jaar hielden een 31-jari- Leidenaar en twee broers in 19 en 23 uit Leiden en Val burg flink huis in Leiden en ;eving. Het trio stond giste- terecht voor de rechtbank )en Haag. achtergrond van alle dief- n en overvallen was de- de: drugs. De opbrengst van criminele activiteiten ging aan verdovende middelen. 23-jarige - verslaafd vanaf zestiende en degene met langste strafblad van het - pleegde ook een deel van misdrijven terwijl hij onder oed van drugs was. Zo ver- e hij de rechtbank hoe hij i de volgende morgen niets herinneren van een in- ak in een restaurant, waarbij op heterdaad werd betrapt. ik wakker werd zag ik de vaarding. Pas toen begon langzaam een beetje terug én van de meest opvallende ;n die gisteren ter sprake im, was het bezoek dat het drietal op 17 maart bracht aan de avondwinkel aan de Bree- straat. Toen het met een kratje lege flessen naar binnenkwam, wist de winkelier niet hoe snel hij het de deur uit moest zien te werken. Dat ging met zoveel ge weld gepaard, dat de winkel baas een nacht in de cel be landde. Voor die behandeling heeft de man een klacht inge diend bij de politie. De 'klan ten' werd voor dit feit vernieling en diefstal ten laste gelegd. De winkelier heeft bij het drietal een schadeclaim van meer dan 6000 gulden neergelegd. De rechtszaak werd gisteren niet afgemaakt. Nog voordat de officier van justitie een eis kon formuleren, werd de behande ling op verzoek van de verdedi ging geschorst voor nader psy chologisch en psychiatrisch on derzoek na&r de verdachten. Bij de oudste van het drietal wordt vooral gekeken naar de invloed van het alcohol- en drugsge bruik op zijn gedragingen. De 23-jarige 'grote broer' wordt onderzocht op de psychologi sche gevolgen van een mogelij ke hersenbeschadiging die hij zou hebben opgelopen bij een brommerongeluk. Bij de 'kleine broer' staat de toerekeningsvat baarheid ter discussie. Een eer der onderzoek wees uit dat hij functioneert op het niveau van een peuter. De zaak komt op 24 septem ber opnieuw voor de rechter. Strijd tegen zware metalen Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat bekijken of het rioolwater nog beter kan worden gezuiverd. Daarbij is het het schap vooral te doen om het verwijderen van zink, lood en koper. Tot nu toe is het niet mogelijk geble ken deze stoffen uit het afvalwater te filteren. Het hoog heemraadschap wil deze zomer besteden met onderzoek naar de technische mogelijkheden om het water, dat op het oppervlaktewater wordt geloosd, te ontdoen van de ze giffen. leiden herman joustragaat daarbij om de gemeenten „Het gezuiverde afvalwater is al schoon", verduidelijkt woord voerder C. Meijer. „Voor zo'n 96 tot 98 procent schatten wij. Maar dat betekent tegelijkertijd dat het altijd nog beter kan. We zouden ook graag zink, lood en koper uit het afvalwater filte ren." Het ontwikkelen van een verfijndere filtertechniek is een van de mogelijkheden om iets aan deze verontreiniging te doen. Maar het is net zo be langrijk om te kijken hoe zo goed mogelijk kan worden voorkomen dat de zware meta len in het afvalwater terechtko men. Zo is het koper onder meer afkomstig van de koperen waterleidingen die in tal van huishoudens nog dienst doen. Het zink en het lood zijn met name afkomstig van daken uit de oude binnenstad. Deze stof fen spoelen met elke regenbui het riool binnen. Samen met de gemeenten in de Leidse regio, die verant woordelijk zijn voor het verza melen van het rioolwater en veringsinstallaties, wil Rijnland inventariseren wat de beste manieren zijn om de giftige stoffen op te vangen voor ze in het riool terechtkomen. Het Leiden, Leiderdorp, Warmond, Voorschoten, Rijnsburg, Sas- senheim, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Valkenburg, Rijnwoude, Lisse en Katwijk. Dure onderzoeken zijn vol gens de woordvoerder niet no dig „Vaak is het een kwestie van goed nadenkenzegt Meijer. Een paar jaar geleden slaagde het hoogheemraadschap er op die manier in de hoeveelheid kwik in het rioolwater sterk te rug te brengen. Dat kwik bleek voor een groot deel afkomstig te zijn uit amalgaam dat tand artsen gebruiken als vulling. Pa tiënten spoelden direct na een behandeling steeds kleine hoe veelheden weg. Nu gaat dat spoelwater bij de tandarts niet meer direct het riool in. Het beter zuiveren van het af- valwater is deze zomer niet de enige prioriteit van het hoog heemraadschap. Rijnland gaat j onderzoeken in hoeverre uit breiding van de capaciteit van de zuiveringsinstallaties moge lijk is. In en rondom Leiden worden de komende jaren de nodige huizen uit de grond ge- stampt en meer huishoudens betekent automatisch meer ri- ooiwater. Bibliotheek twee weken dicht De openbare bibliotheek in de Stevenshof gaat even dicht. Het fili- -*~i aal in de Trix Terwindt is van 7 tot en met 22 augustus gesloten. In j deze periode wordt de vloerbedekking in het pand vervangen. Le- zes kunnen hun boeken tijdens deze twee weken inleveren bij de Vl5* hoofdvestiging van de bibliotheek in de Nieuwstraat. Lenen is ook ls* mogelijk. Op maandag 23 augustus gaat het filiaal in de Stevenshof 1 om 13.30 uur weer open voor het publiek. Jubileumexpositie modeltreinen Vijftig jaar Oost-Duitse model treinen zijn vanaf 28 juli twee maanden lang te bewonderen in het Modelbouwmuseum aan het Noordeinde. De expositie staat in het teken van de trein tjes van de firma PIKO uit Son- neberg (Thüringen), in de voor malige DDR. Het bedrijf is de 'Wende' in geslaagd or hoofd boven water te houden, en is een geduchte concure van fabrikanten in het westen. De expositie wordt woensdag om 16 uur feestelijk geopend door een vertegenwoordiger van de Duitse ambassade. door wel een weg banen naar een vrij tafeltje. Storend is dat overigens niet. In het weekend is de bezetting goed. Einstein heeft geen speciale voorkeur bij bepaalde types mensen. De bediening gaat vlot. Binnen vijf minuten meldt een serveer der zich om de bestelling op te nemen. „Vaasje? vraagt hij als hij ook binnen vijf minuten is teruggekeerd. Nee, een cappuc cino. Die moet gelijk worden betaald. De schuimlaag op de koffie krijgt een voldoende. De suiker uit een pot die op tafel staat glijdt er soepel doorheen. De goed opgeklopte melk vormt een dikke laag, maar is koud. Verder smaakt de koffie goed, een beetje pittig. Einstein rekent 3,25 gulden voor een cappucino. Een kleine kaart heeft het café niet. Wel serveert Einstein hap jes, laat de bediende weten aan iemand die er om vraagt. Zo FOTO HIELCO KUIPERS kunnen gasten onder meer een mandje tortilla-chips bestellen. Pluspunt: eens in de zoveel tijd maakt het restaurant speciale gerechten klaar. Bijvoorbeeld uit de Thaise keuken. De Leidse burgerij kan weer rustig slapen want 'Pugno Pro Patria' ofwel 'Ik strijd voor het vaderland', is sinds gisteren méér dan een holle frase. De spreuk siert al eeuwen de burchtpoort, maar werd ont kracht doordat de leeuw op diezelfde poort een tijdlang met lege handen stond. Sinds gisteren is de koning der dieren echter weer tot de tanden ge wapend. Fier houdt het beest boven de doorgang op de hoek van de Burgsteeg en de Nieuw straat een fors, goudkleurig zwaard in zijn klauwen. Verdwijning Dat was sinds april vorig jaar niet meer gebeurd. Toen deed de gemeente aangifte van dief stal van het vorige zwaard. Het uit 1662 daterende wapen dat werd gemaakt door stads bouwmeester Pieter Post is nooit teruggevonden. De ver dwijning van het wapen werd het begin van een lange lij densweg. Afbeeldingen en in formatie bleken nauwelijks aanwezig. Door ter plekke te gaan kijken heeft de Noordwij- kerhoutse wapenverzamelaar S. Schermer Voest het origineel kunnen reconstrueren aan de hand van een op het gestolen zwaard lijkend wapen uit zijn collectie. Het gaat om een slag zwaard van 1.80 meter dat in middels is voorzien van Franse lelies, een weervaste coating en een laagje bladgoud. De totale kosten liepen op tot ruim 10.000 gulden. Opgeknapt Voordat het zwaard definitief werd geplaatst, is ook de poort opgeknapt en geschilderd. Daarna was het wachten op goed weer. Het mocht namelijk niet te koud en niet te vochtig zijn omdat er lood moest wor den gesmolten. De oude beves tigingspunten van het zwaard in de kop en de klauw van de leeuw waren alvast uitgeboord, uitgehakt en schoongemaakt. Gisteren was het dan eindelijk zo ver. Het zwaard werd ge plaatst door de loodgieters Ge rard van Driel en Gerard Vos kuil. Oude tijden herleefden want het beroep loodgieter werd letterlijk uitgeoefend. Op de poort stond de pot met lood te pruttelen en het kokende goedje werd met een lepel in de gaten gegoten. Het lood was gemaakt uit omgesmolten dak goten. Uit de vloeistof werd vervolgens het vuil verwijderd alvorens het in een vorm te gie ten. „Maagdelijk lood noemen we dat", aldus Voskuil. „Het is gegoten in de vorm van brood. Loodbrood." Gerard Voskuil (links) en Gerard van Driel hebben hun handen vol aan de leeuw en het zwaard. Om eventuele toekomstige dieven een slag voor te zijn, zijn de nieuwe afmetingen van het zwaard plus bijbehorende versieringen nauwkeurig vast- gelegd. Mocht er ooit weer een onver laat op het idee komen het zwaard te stelen dan ligt er nu in elk geval wél een blauwdruk in de kast. Het zwaard is op dit moment nog aan het oog ont trokken door een doek. Dins dag 3 augustus onthult burge meester Jan Postma om 16 uur het nieuwe zwaard. rrassen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een eetje wil schijnen, voor een groot deel de sfeer in de ad. Vanwege de mensen die er komen, de entourage, e bediening en de kwaliteit van de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht en doen lorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. Het Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een mtal terrassen in Leiden. Om een goede vergelijking e kunnen maken, bestelden de verslaggevers steeds etzelfde - een cappuccino erf een glas bier - en letten erder op de ambiance en de bediening. Vandaag: het terras van Einstein.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13