'Britishness' overheerst in stijlvolle Rover 75 Ruim een jaar wachten op straatversie Clio Sport sportieve Volkswagens bij elkaar in Lelystad auto bierman iel: actieve ofdsteunen Weg en wiel )lkswagen één, twee en drie HUISMAN Vouwfiets hoeft niet duur te zijn „tobedrijfvan den dool bv Essenlaan 36 2172 BX Sassenheim Tel. 0252-212231 ende zondag zijn de lief iers van Audi en Volkswa- n-elkom in de Flevopolder, ft festival VW-sportief. De nieuwste, sportieve model ijn op Circuit Lelystad te maar ook is er ruim aan- ivoor de historie van bei- ierken. Een bedrijvenshow tde nieuwste ontwikkelin- ip het gebied van tuning, igen audio en ook is er [root aanbod van (gebruik- ito-onderdelen. De hele ïorden er sportieve pro- imaonderdelen afgewerkt, zoals sprint- en slalomwedstrij den en diverse race-competi ties. Aan bepaalde activiteiten kunnen ook bezoekers mee doen. Het circuit Lelystad is zondag 25 juli geopend van 11 tot 17 uur. Toegang kost 15 gulden, parkeren is gratis. Kinderen tot en met 12 jaar hoeven niets te betalen. Parkeren is gratis, dus ook de omliggende circuitter reinen zullen zondag de moeite van het bekijken waard zijn. Voor meer informatie: tel. 016 5503 554. IUTO HOME Touwbaan 2 Tel. 071-5121560 LEIDERDORP ROVER-DEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN at verlengt bedrijfswagen Scudo eeft een verlengde versie senteerd van de Scudo jen. De auto is veer- iitimeter langer dan de ge- Scudo, die op zijn beurt is gebaseerd op de ruimte- Jlysse, die Fiat in samen- met PSA (Peugeot/Ci- bouwt. rlengde Scudo kan in de ering met gewone cabine ijf kubieke meter aan t Iaden. Maar de auto is interessant in de uit- ng met dubbele cabine. Er in dan vijf tot zes perso- met behoud van een laadruimte van 3,8 kubie- ter én het grijze kenteken Keyserswey 91 (bedrijvenpark 's-Gravendijck) 2201 CX Noordwijk Tel. 071 -3640540 RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN i Passat is on gekozen tot Zakenauto et Jaar 1999. Uniek in de iedenis van deze verkie- ihet feit dat twee andere 5 wagenmodellen, de Polo Golf, in de eindrangschik- ip de tweede en derde •eindigden. kenauto-verkiezing is een ief van het autovakblad tobiel Management. Een ipige jury bekeek de kwa- nvan maar liefst 89 auto's eljand van een aantal cri- Voor elk van de onderde- ven de juryleden een rap- idere importeur Antera-wielen iport van het Italiaanse imerk Antera is kort gele- vergegaan naar PartsPoint in Den Haag. Deze fir- fert vrijwel het complete lavan Antera met wielen 3570 'tot 20 inch. Kenmerkend sde eerste Duitse autofa- öt die met speciale hoofd en op de markt komt die iico van 'whiplash' beper- hnaf de herfst zijn deze SS 'e' hoofdsteunen stan- op de Omega en de Vec- als optie leverbaar op de en de Zafira. bereb or Opel geïntroduceerde 75 pw steunen lijken veel op die £S een merk dat even- 25 p« 'gendom is van General jf g"w s. De speciale hoofdsteu nen een soort schar - tnt waardoor ze bij een 'gzo'n 60 millimeter naar ige 'bewegen en 20 mm om baardoor wordt het beter opgevangen, het- kans op letsel verkleint. >o i" ofdsteun kan steeds op- werken, wat bij een ket- )0 3® 'tsing met meerdere klap- Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos HU-l.l— J Loekie (geen BPM). Het laadvermogen van deze zogeheten aanne mersuitvoering bedraagt, af hankelijk van het type, 800 tot 930 kilogram. Juist in ons land is er veel be langstelling voor de lange uit voeringen van bedrijfsauto's, zegt Fiat. Zeker niet alleen van wege de aanzienlijk grotere laadmogelijkheden. De verlengde Scudo is leverbaar met een 1.9 liter dieselmotor of een turbodiesel met dezelfde inhoud. De prijzen beginnen bij 29.450 gulden exclusief BTW. De dubbele cabine kost nog eens 2.780 gulden extra. Sneller dan verwacht heeft Rover de problemen met de bouwkwaliteit van zijn 'allesbepalende' model 75 opgelost. Als gevolg van de hoge productie-eisen van moederconcern BMW moest de marktinvoering eerst worden uitgesteld van maart naar september, maar inmiddels staat 'Ro vers mijlpaal' toch bij de dealers. Het resultaat mag er zijn. Ein delijk is er weer een echte, stijl volle Britse Saloon te koop voor niet al te veel geld. Niet dat een basisprijs van 62.000 gulden weinig is maar bij de andere be kende Britten met stijl (Jaguar, Rolls-Royce, Bentley, Aston Martin) is men doorgaans iets meer geld kwijt. De 75 is een heel belangrijke auto voor Rover en BMW. Want het gaat niet echt goed met het roemruchte Britse merk. Met de vanaf een leeg vel papier ont worpen nieuwe wagen probeert men daar iets aan te doen. De 75 bepaalt de koers die Rover vanaf nu gaat volgen. Onder de vleugels van BMW komen er kwalitatief hoogstaande wagens die een op en top Britse sfeer ademen. Die Britse sfeer (Bri tishness) is heel belangrijk en houdt in dat de auto's degelijk heid uitstralen met klassieke in vloeden en een luxueus voorko men. Zo kan de koper van een 75 geen spoilers op zijn auto be stellen of een verlagingsset, dat is 'not done' in de nieuwe filo sofie. Wel krijgt hij een prachtig portcijfer. Het zwaarst bij de verkiezing telt de aanschaf - waarde versus de kilometer kostprijs. Dit aspect is heel be langrijk in de zakelijke markt en telt dus ook bij de jury zwaar mee. De Passat stak op dat punt ver boven de concurrentie uit. Verder Jet de jury op zaken als marktaandeel, kwaliteit van im porteur en dealers, volledigheid van het leveringsprogramma, maar ook de kwaliteiten van de auto zelf komen uiteraard aan bod: comfort, rijeigenschap- pen, veiligheid en uitstraling bijvoorbeeld. 1 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. De Rover 75 straalt luxueuze degelijkheid uit en vertoont klassieke invloeden. interieur met twee kleuren leer, klassieke meters en veel chroom- en houtaccenten. Ook het exterieur laat aardig wat chroom-opsmuk zien. Voor wie daarmee nog niet te vreden is biedt het accessoire- boekje uitkomst. De daarin ver melde verfraaiingen maken de 75 nog 'Britser'. Zoals roestvrij stalen uitlaatsierstukken of spatlappen in carrosseriekleur. Ook verchroomde afwerking van de portiergrepen en ver chroomde kappen op de bui tenspiegels doen het goed. Maar hef allermooist en puur Brits is de klassieke bagagedra ger voor op het kofferdeksel. Deze kofferdrager met 'Grand Touring-uitstraling' wordt met vier bouten door de kofferklep heen bevestigd. Hij kan gemak kelijk (uitsluitend van onderaf) zonder gereedschap worden verwijderd, de bevestigingsga ten worden dan afgedekt met verchroomde of kunststof dop pen. Voor binnenin is nog een fraai FOTO ROVER stuurwiel te koop, afgewerkt met echt hout en zacht, met de hand gestikt leder. Een bijpas sende lederen pookknop is er met een houten of chromen af werking. Ook is er een geheel houten schakelknop verkrijg baar. De Rover 75 zit met zijn 4,75 meter lengte tussen de 600- en Renault heeft besloten om een 'straatversie' te gaan bouwen van de potente Clio Sport V6 24V. In samenwerking met Tom Walkinshaw Racing (TWR) zijn de mogelijkheden daartoe be keken en het resultaat is dat de met V6 middenmotor uitgerus te Clio vanaf de tweede helft van het volgend jaar in TWR's Autonova-fabriek in het Zweed se Udevalla (waar ook de Volvo C70 coupé en cabrio worden gebouwd) in productie gaat. De Renault-importeur zegt dat de straatracer in Nederland niet meer dan 84.000 gulden gaat kosten. De 3.0 liter 24 kleppen V6-motor zal een vermogen krijgen van 250 pk, de circuit uitvoering van de auto schopt het tot 285 pk. Natuurlijk zijn de verschillen tussen zo'n raceversie en het productiemodel best groot. Dat zie je al aan de buitenkant, want daar heeft de circuitauto spoilers die slechts enkele cen timeters boven de weg hangen. De wielen lijken bijna te ver dwijnen in de spatborden, om dat het onderstel sterk is ver laagd. Daarbij is de vering een stuk stugger gemaakt, want op het circuit kom je zelden grote hobbels tegen. In het interieur lijkt het of er net een inbraak is geweest. Bekle ding ontbreekt vrijwel volledig en alleen aan de kant van de bestuurder staat een kuipstoel. Je kijkt overal zo tegen het plaatwerk aan. De portieren hebben nog panelen, maar het dashboard is er bijna helemaal uitgehaald en vervangen door een elektronische unit, die ver schillende motorfuncties kan weergeven. Het luxe stuurwiel van de standaard Clio is omge wisseld tegen een klein sport - stuurtje met een dikke rand. Wat echter nog het meest op valt is de rolkooi. Van polsdikke buizen is een beschermende kooi gemaakt, die in de auto is gelast en deels ook met het plaatwerk is verbonden. En niet te vergeten: waar ooit een ach terbank zat, staat nu een mo torblok, achter een scheidings wand om de bestuurder tegen het ergste lawaai te bescher men. Die motor is in wezen de zelfde 3.0 liter V6-machine als in de Espace te vinden is. Voor de Clio V6 Trophy is hij echter licht opgevoerd van 194 tot 285 pk en drijft hij de achterwielen aan. Daarvan zal straks dus 250 pk overblijven in de straatver sie. De V6-motor staat in verbin ding met een 6-versnellingsbak met sequentiële schakeling. Dat wil zeggen dat je de versnellin gen achter elkaar inschakelt zonder er één over te kunnen slaan. Het is voldoende om aan de versnellingspook te trekken om op te schakelen en ertegen aan te duwen om terug te scha kelen. De koppeling is er niet FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij voor de wielen van Antera is het centraal geplaatste ventiel, dat geen gat nodig maakt in de velgrand. Nieuw in de collectie is een wiel voor de Audi TT. Op alle wielen geeft Antera drie jaar garantie. Vouwfietsen zijn te koop van 700 tot 7.000 gulden. Het grote prijsverschil heeft alles te maken met de kwaliteit en de constructie. Aan een simpel vouwfietsje voor een ritje naar de bakker worden minder hoge eisen gesteld dan aan een exemplaar voor zwaar, dagelijks gebruik in woon-werkverkeer. Het merk Altra heeft sinds kort twee modellen in de goedkope prijsklasse, de Flexx One en de Flexx Two. Eerstgenoemde is één keer opvouwbaar, heeft knijpremmen op beide wielen en kost 349 gulden. De Flexx Two is twee keer opvouwbaar en daardoor nog compacter mee te nemen. Dezp fiets heeft een knijprem op het voorwiel en een terugtraprem met drie- versnellingsnaaf op het achter wiel. De prijs bedraagt 649 gul den. De fietsersbond ENFB heeft re cent een overzicht samenge steld van alle in Nederland ver krijgbare vouw- en deelfietsen, compleet met illustraties, tech nische gegevens en prijzen. De brochure is te bestellen door 13 eens bij nodig. De motor zorgt zelf voor het juiste toerental van de tandwielen. Dat is heel pret tig, want de bak is niet gesyn chroniseerd en zou zonder die voorziening niet te schakelen zijn. Koppelen moet je wel bij het wegrijden in de eerste ver snelling en als je naai' de ach teruit wilt. Aan een rijbewijs en enige vaar digheid met een auto heb je in een circuitauto als deze niet zo bar veel. Er is veel meer nodig om zo'n racemonster te bestu ren. Om te beginnen moet je le nig zijn, anders kun je het lijf niet eens over de stalen buizen van de rolkooi naar binnen wurmen. Vervolgens moet je klemgezeten in een kuipstoel een zespunts harnasgordel aan gespen en straktrekken. Na de ze marteling en het opzetten van de helm, volgt een lesje in BMW-topman komt van Rover Arjen de Jong wordt presi dent-directeur van de nieuwe BMW-groep Nederland. Hieronder vallen zowel de merken BMW als Rover. De huidige algemeen directeur van BMW Nederland, Klaus Wiese, gaat per 1 november met pensioen. De benoeming van Rover man De Jong mag zonder meer als een verrassing wor den bestempeld. Bij de inte gratie van Rover in de BMW- organisatie heeft München tot nu toe een uitgesproken voorkeur voor BMW-mensen aan de dag gelegd als het om top-functies ging. Voor een volledige integratie van beide partijen denkt De Jong ongeveer twee jaar no dig te hebben. Een van de prioriteiten is een gezamenlijk onderkomen. Zowel Rijswijk (BMW) als Vianen (Rover) lij ken hiervoor niet in aanmer king te komen. 800-serie, die hij allebei ver vangt, in. Slechts enkele centi meters scheelt het met de 5-se- rie van BMW. Maar bang voor concurrentie in eigen huis zijn beide fabrikanten niet. Daar voor verschillen de auto's te veel. En ook toekomstige mo dellen zullen dat doen, zodat ze elkaar alleen maar aanvullen in plaats van beconcurreren. Schertsend noemde Rover-baas De Jong de 75 dan ook 'de 4-se- rie'. Van de 75 denkt Rover er dit jaar zo'n 1.500 te verkopen. BOEKEN elektronica. De motor moet in de juiste volgorde gestart wor den. Eerst de stroom inschake len, wachten tot het lampje brandt en op de startschakelaar drukken, terwijl je een streep gas geeft. Bij de derde poging komt de motor tot leven en kan het rij den beginnen. Het koppe lingspedaal voelt aan als van een vrachtwagen. Doseren is daardoor lastig en schokkend zet de Clio V6 Trophy zich in beweging. Gelukkig is dat pe daal verder niet meer nodig. Geleidelijk stijgt het toerental en de snelheid als het gas voor zichtig wordt bediend. 'Eerst twee rondjes kalm aan' galmt de waarschuwing nog na. Een ruk aan de versnellingspook en de auto schiet op de eerste bocht af. Terug naar één voor de haarspeld en weer voorzich tig op het gas naar de volgende bocht. Na deze langzame bocht is het accelereren naar twee en even in drie voor de volgende haakse hoek. De motor gedraagt zich best ge civiliseerd, maar hij is wel bijte- rig in de acceleratie. Te bijterig, zoals in ronde twee blijkt, want iets te veel en te vroeg op het gas bij het uitkomen van de bocht en de Clio gaat in de rondte op het vochtige circuit. Een snelle rempoging eindigt op het grasveld naast de baan. Met wat moeite is de motor weer aan de gang te krijgen, maar de durf om hard te gaan is achtergebleven op het grasveld bij de eerste bocht. Pas in de vijfde ronde gaat het gaspedaal op sommige stukken weer hele maal naar de bodem. De Clio kwispelt dan soms even om er vervolgens als een haas van door te gaan. Dat smaakt naar meer, maar de proefrit mag slechts vijf ronden duren. Nu maar wachten op de straatver sie, die ongetwijfeld veel ge makkelijker te berijden is. 1.400 klassiekers Sinds kort ligt de 1999-editie van de Oldtimer-catalogus in de boekhandel. Ten opzichte van de vorige (vierde) aflevering is dit prettige naslagwerk van uitgeverij Elmar wederom uit gebreid. Het telt nu 400 pagi na's, waarin rond 1.400 auto's van 200 merken aan bod ko men. In deze nieuwste editie zijn de na-oorlogse auto's tot en met bouwjaar 1985 opgeno men (was 1980). Net als de gunstige prijs (29,50 gulden) is de formule van de Oldtimer-catalogus niet gewij zigd. Er staan maximaal vijf au to's op een pagina. Ieder type wordt gepresenteerd met een fotootje (meestal kleur), een in formatief tekstje en een rijtje gegevens, waaronder de actuele waarde van de betreffende auto in drie categorieën: matig, rede lijk en goed. Nieuw in dit over zichtje is de vermelding (waar bekend) van het aantal exem plaren dat in Nederland rond rijdt van het betreffende model. De uitgebreide catalogus wordt voorafgegaan door een alge meen gedeelte met de nodige informatie over het rijden in een klassieker en aan het eind staat weer een overzicht van merkenclubs en gespecialiseer de (auto) bedrijven in België en Nederland. Overigens is de ca talogus ook op cd-rom te koop. BLIK IN HET VERLEDEN De vouwfiets Flexx Two van Altra kost 649 gulden. gulden over te maken op post giro 30255 van de fietsersbond ENFB, onder vermelding vati Vouw- en deelfietsen'. Batavus Batavus gaat zich meer dan voorheen richten op de fabrica ge van duurdere fietsen. De Ne derlandse fietsenfabriek maakt onder meer veel goedkope tweewielers die onder andere merknamen worden verkocht. Het blijkt dat de fabriek daar nauwelijks op verdient. In op dracht van het moederbedrijf Accell moet Batavus deze pro ductie stoppen en zich richten op duurdere exemplaren waar aan meer valt te verdienen. Ac cell, ook eigenaar van Koga Miyata, is de op twee na groot ste fietsproducent van Europa. De onderneming wil verder groeien door meer fietsenfa- brieken in Europa over te ne men. De fabriek van Batavus in Heerenveen wordt uitgebreid. heten. Het railbusje op de foto dateert van 1955 en is 13 jaar geleden gerestaureerd. Het biedt nu acht zitplaatsen en kan, com pleet met machinist, gehuurd worden voor een ritje over de spoorbaan. Aan het eind van de rit kan het busje met een hydrau lische hefinrichting omhoog worden gebracht en met de hand 180 graden gedraaid voor de te rugreis. FOTO PON De bestelversie van de Volks wagen Kever, het bekende VW-busje, was zo'n beetje overal voor te gebruiken en verscheen der halve in alle denkbare toe passingen op de weg. En niet alleen op de weg, ook op de OVERweg. De (West)Duitse spoorwegen hadden name lijk in de jaren vijftig enkele VW-busjes om gebouwd tot 'draisine', een soort autotrein of treinauto. Zo'n 'automotief' had zijn eigen mo tor, een normale versnellings bak, gas-, rem- en koppelingspe daal, alleen het stuur ontbrak, maar dat mag geen verrassing

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9