Slecht werk kost bazen Siemens deel van loon Sterke uitgangspositie voor Philips Economie joogovens zal pieken dalen blijven kennen iuto helpt schatkist ïan 26 miljard gulden Kruipend door de woestijn Werkdruk groot probleem voor leden FNV Bondgenoten 'Geheime' afspraak met fiscus 1UDAG23 JULI 1999 7 I height Watchers verkocht aan Artal tkburghHet Amerikaanse levensmiddelenconcern Heinz eeft de afslankcursussenactiviteit Weight Watchers voor ^35 Jjljoen dollar (1,53 miljard gulden) overgedaan aan de Luxem- Krgse investeringsmaatschappij Artal Luxembourg. Het mana- ^nent van Weight Watchers krijgt ook een belang in het ver- fcchte bedrijf, terwijl Heinz (vooral Ijekend van de ketchup en Jn soepen) voor zes procent betrokken blijft. Het afstoten van Kt bedrijf, dat niet langer als kernactiviteit wordt beschouwd, (een onderdeel van een grote ingreep bij Heinz, die vanaf 2002 10 miljoen dollar per jaar aan besparingen moet opleveren. [lokia zet explosieve winstgroei voort Het Finse Nokia, 's werelds grootste fabrikant van mo- pie telefoons, blijft maar hard groeien. In het tweede kwartaal keg in vergelijking met de periode in het jaar ervoor de netto- Jnst met 59 procent tot 581 miljoen euro (1,28 miljard gulden), (de eerste drie maanden was de winst al 96 procent toegeno- |en tot 505 miljoen euro. Ook de omzet groeide stevig, met 45 locent tot 4,49 miljard euro (9,89 miljard). Tweederde daarvan Wi voor rekening van mobiele telefoons. Nokia is wereld- [jrktleider, gevolgd door Motorola (VS) en Ericsson (Zweden). flatie in eurozone neemt af issel De inflatie is in de eurozone in juni gedaald. Gemid- Bd stegen de consumentenprijzen in de elf landen die mee- len aan de euro op jaarbasis met 0,9 procent. In mei was dat jn procent. Juni vorig jaar bedroeg het inflatiepercentage nog Bprocent, aldus het EU-bureau voor statistiek, Eurostat. De IDatie steeg op jaarbasis het sterkst in Nederland, Spanje, Ier- lid en Portugal (allen 2,1 procent). De geringste stijging vond lats in Oostenrijk (0,2 procent), Duitsland, Frankrijk en Zwe- in (0,3 procent). In de VS is de inflatie twee procent. ie haalt waterfles uit de handel ihaag Fabrikant van sportkleding en accessoires Nike heeft sloten om een waterfles uit de handel te nemen. Het gaat om Nike Sport Waterfles uit de collectie 'Fall 99'. Het klepje op van de fles kan loslaten. Als dat tijdens het drinken ge- kan het klepje achter in de keel schieten. Nike heeft tot sver één melding gehad vanuit de Verenigde Staten. Verwón- jen deden zich daarbij niet voor. eiling haalt nu al resultaat 1998 Lbbenvorst Bloemenveiling ZON (Zuid-Oost Nederland) ETgisteren een nieuw record gevestigd met het passeren van lomzetgrens van twintig miljoen gulden. Hiermee is na 29 «en in 1999 de jaaromzet van de veiling al hoger dan in heel J8, heeft ZON bekendgemaakt. De-opvallend sterke groei van (bemiddelingsverkoop bij de bloemenveiling is het resultaat Tide vorig jaar ingestelde productie-marktteams (PMT's). Als Ispreekpunt voor zowel klanten als telers kunnen die de Irkt beter bedienen en sneller op nieuwe ontwikkelingen in- llen. Joore inderdaad topman bij WTO i De Nieuw-Zeelandse oud-premier Moore is gisteren of- eel benoemd tot nieuwe directeur van de Wereldhandelsor- Jisatie (WTO). De 134 lidstaten werden het eens na ruim «uur vergaderen. Moore begint op 1 september. De Nieuw- llander was dinsdag al zeker van de topfunctie na informeel (rleg. Moore is voor drie jaar benoemd, daarna wordt hij op- i door de Thai Panitchpakdi. l-noorp ed blaauw |HG VOORPAGINA st Smit van Bank Labou- noemt Hoogovens een loxaal dus tegenstrijdig eel. „Het is in theorie ge- tvoor beleggers die de no- ervaring en kennis van de narkt en het bedrijf heb- legt hij uit. „Maar wat is raktijk? Professionele be- i kijken naar winstgroei voorspelbaarheid van de s op langere termijn. Ze h zekerheden inbouwen en B met Hoogovens moeilijk. |llend is daarom dat het eel juist bij particulieren |tyk in de smaak valt. n collega-analist bij Delta t Wortel vindt Hoogovens geen aandeel voor de be- e belegger'. Hij verwacht fusie met British Steel [een stabielere koers gaat „Feit is dat de staalprij- Izich herstellen en dat' lovens een reeks van kos- Isparingen heeft doorge- J. Ook legt het bedrijf zich Ikkelijk toe op het fabrice ren producten met toege- waarde waardoor je tie uit het aandeel Zandber- [an de effectenbank Mees- vult aan: „Producten toegevoegde waarde voor ieke industrieën leiden tot afspraken voor de langere [auto levert de schatkist i jaar naar schatting 26 Rard gulden op aan be togen, waarvan 11,6 üd accijns. Sinds 1994 i de autoheffingen ge- föd met 36 procent, mel- n de Bovag en de Rai in P rapportage 'Mobiliteit pjfers'. Van de 26 miljard 'slechts 2,7 miljard' aan de aanleg en Jetering van wegen, 'gt de branche. |b garages, bij dealers, bij Stations en in aanver- bedrijven werken mensen. Die waren 1 goed voor een geza- dijke omzet van negen- Imiljard gulden. Dat is 1 achtste of ruim twaalf Qt van de hele Neder- productie aan goe deren en diensten, het BNP. Bovag en Rai zijn niet blij met de status van melkkoe die aan de auto wordt toe gedicht. „Het belastingregi me op het bezit van een au to en het gebruik ervan is in Nederland extreem hoog", aldus de organisaties. Een koper van een nieuwe auto betaalt in Nederland onge veer een derrie van de aan koopprijs rechtstreeks aan de staat in de vorm van 'be lasting personen motor voertuigen' (BPM) en BTW. In Duitsland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië ligt dat veel lager. Met name doordat die lan den geen BPM kennen of een veel geringere variant. Alleen de Deense, Portugese en Griekse overheden hef fen meer. Derde van salaris straks afhankelijk van winst en prestatie Het Duitse elektronicaconcern Siemens gaat duizenden managers vanaf 1 oktober gedeeltelijk betalen naar pres tatie. Tweederde van het basissalaris wordt standaard overgemaakt, de rest is afhankelijk van de behaalde winst en van het bereiken van persoonlijke doelen. den haag fred van essen Siemens-bestuursvoorzitter Von Pierer wil zijn managers op die manier beter bij de les hou den. „We willen een bedrijf zijn van ondernemers. Het succes van elk onderdeel en van de or ganisatie als geheel moet recht streekse invloed hebben op het persoonlijke inkomen van onze managers", zei Von Pierer bij de presentatie van Siemens' re sultaten over de eerste drie kwartalen van het lopende boekjaar. De voor topmanagers gebrui kelijke bonussen worden af hankelijk van de winst. Verder mogen aandelenopties alleen worden verzilverd als er winst is gemaakt en er beter is gepres teerd dan de concurrenten in de branche. Het percentage dat de managers erbij kunnen in schieten, is nog in onderhande ling met vakbonden en onder nemingsraden en verschilt per land, aldus Siemens-woord- voerder Kors. Siemens volgt met zijn sys teem onder meer Shell, dat een soortgelijke formule hanteert. Het Siemans-bestuur mikt op een vast salarisdeel van zestig tot zeventig procent en de rest wordt variabel. Het concern wil situaties vermijden, waarbij topmanagers profiteren van miljoenenbonussen en optiere gelingen teruSjl het bedrijf slecht draait. „Niet cashen en wegwezen", aldus Kors. Eind vorig jaar voerde Von Pierer het prestatieloon al in voor de vijfhonderd hoogste bazen. Vanaf oktober vallen 3.500 'senior managers' in Duitsland onder de regeling, volgend jaar gevolgd door nog eens 3.500 buiten Duitsland. Binnen enkele jaren moeten ongeveer 20.000 Siemens ma nagers prestatieloon verdienen. Het concern telt 444.000 |Werk- nemers. Siemens boekte van oktober '98 tot en met juni nettowinst van 2,4 miljard gulden, zeven tien procent meer dan dezelfde periode vorig jaar. De omzet groeide tot 104 miljard gulden, een plus van twaalf procent. Het concern wordt steeds min der afhankelijk van zijn thuis markt: 72 procent van de omzet werd buiten Duitsland behaald. termijn. Dat biedt meer zeker heid dan grote hoeveelheden staal verkopen. Maar, wat er ook gebeurt, het aandeel Hoog ovens zal altijd pieken en dalen kennen. Dat is inherent aan de staqlmarkt." De koers van Hoogovens schommelt sinds jaar en dag tussen de 20 en 120 gulden. „De komst van British Steel be tekent dat er een steviger fun dament komt te liggen. BT heeft een ijzersterke balans. Met British Steel gaat het aan deel wat minder schommelen, zo tussen de 40 en 100 gulden denk ik", zegt Zandbergen. Wortel: „Wie Hoogovens in zijn portefeuille heeft moet altijd alert blijven." Het te verwachten bod van British Steel is gerelateerd aan de beurskoers en zal nu uitko men op circa 53 euro per aan deel. Dat lijkt op het eerste ge zicht een aanlokkelijk aanbod. „Kan, hoeft niet", zegt Wortel. „Het ligt er ook aan hoe de aan deelhouders van 'Hoogovens het bod vertalen. Misschien vinden zij wel dat de toekomst verwachting bij dit bod te laag is ingeschat. Het belangrijkste voor mij is dat de centrale on dernemingsraad van Hoog ovens een positief advies heeft uitgebracht. Dat betekent dat alle neuzen dezelfde kant op wijzen. Juist dat maakt een be drijf in alle opzichten rheteen een stuk sterker." Riyad Snel gaat het niet, zo'n 32 kilometer boiler, is 350.000 kilo zwaar. Vanwege het per dag, maar daar gaat het ook niet om. Als grote gewicht en de hoogte van 12,5 meter de werknemers van de Nederlandse transport- was vervoer over de nieuwe weg naar de onderneming Mammoet over anderhalve hoofdstad niet mogelijk. Daarom wordt nu week maar de 450 kilometer lange weg tussen gebruik gemaakt van de oude route door ge- de havenstad Jubail en de Saoedische hoofd- bergtes en woestijn. Voor het vervoer worden stad Riyad hebben afgelegd. De vracht, een speciale voor de woestijn geprepareerde trek kers gebruikt, die steeds voldoende vermogen hebben bij temperaturen die soms kunnen op lopen tot vijftig graden Celsius. Het hydrauli sche platform, waarop de boiler staat, bestaat uit maar liefst 256 wielen om het gewicht ge lijkelijk te kunnen verdelen. FOTO ANP AAD VAN LEEUWEN Weer topman weg uit bestuur investeringsbank den haag anp De uitstroom bij het bestuur van de Nationale Investerings bank (NIB) gaat onverminderd door. Vanmorgen werd bekend dat NIB-directeur Ariëns (58 jaar) per 1 oktober de bank ver laat. Eerder al stapte NIB-be- stuursvoorzitter Jonkhart plot seling op. Over de achtergronden is weinig meegedeeld. Ariëns gaat weg 'overeenkomstig zijn eigen wens', aldus een officiële mede deling van de bank. De financi ële instelling werd enkele maanden geleden overgeno men door de pensioenfondsen ABP eri PGGM. Ariëns werkte 12,5 jaar in de directie van de NIB. Volgens de verklaring van de NIB laat Ariëns het aan anderen over om invulling te geven aan de vor ming en uitvoering van nieuw beleid. De raad van commissa rissen en de overgebleven be stuursleden van NIB hebben 'alle begrip' voor de beslissing van Ariëns. den haag gpd Bijna de helft van de leden van FNV Bondgenoten heeft last van een hoge werkdruk. Zo'n 46 procent van de respondenten van een enquête vindt dit het grootste probleem op het werk. Bij grote bedrijven is dit zelfs meer dan vijftig procent. Een kleine twintig procent heeft geen problemen op het werk. Dit blijkt uit een enquête van FNV Bondgenoten onder drie duizend leden over de arbeids voorwaarden. De leden van de grootste vak bond van Nederland hebben hun zinnen voor het komende CAO-seizoen op de werkdruk gezet. Deze werkdruk wordt met ruim zestien procent als belangrijkste punt gezien waar de vakbonden iets aan moeten doen in het komende arbeids voorwaardenbeleid. Aan de hand van de enquête wordt de CAO-nota voor het jaar 2000 bepaald. De helft van de werknemers in grote bedrijven die vallen on der FNV Bondgenoten vindt de werkdruk het grootste pro bleem. In middelgrote bedrij ven ligt dit percentage op 43 procent. De werkdruk wordt op de voet gevolgd door de loons verhoging (veertien procent). Opvallend is dat de sectoren IT/ET en zakelijke dienstverle ning de voorkeur geven aan an dere afspraken dan een loons verhoging. Omdat de werkne mers in deze branche vaak wel meer dan zestig uur per week werken, hebben ze liever een herverdeling van het werk. Volgens hoofdbestuurder Spanjers vinden veel mensen zestig uur per week doorwerken 'niet plezierig'. „In de CAO staat 36 uur per week, maar in veel gevallen werkt men veel langer." Door herverdeling van de arbeid willen de werknemers die werktijden beter beheers baar maken. Korter werken scoort daarom na de werkdruk en de loonsver hoging met 10,98 procent ook hoog bij de leden. Voor herver deling van de arbeid geeft on geveer eenderde van de respon denten aan 36 uur of korter per week te willen werken. De bond streeft echter niet naar een 32- urige werkweek, verzekert Spanjers. „Zesendertig uur is voorlopig goed. Maar werkne mers geven vaker aan in deel tijd te willen werken. Mannen ook." Opvallend is ook dat veel le den best flexibel willen worden beloond voor extra werkerva ring en een grotere inzetbaar heid. Opvallend omdat FNV Bondgenoten altijd aangeeft te gen flexibel belonen te zijn. De FNV is van mening dat werkne mers in dezelfde functies het zelfde loon moeten verdienen. Voor meer ervaring, bredere in zetbaarheid en extra prestaties is een flexibele individuele be loning volgens een aantal res pondenten wel op zijn plaats. FNV Bondgenoten wijst er wel op dat de individuele beloning absoluut niet moet worden ge zien als een prestatiebeloning. amsterdam fred van essen nieuwsanalyse De winstval van Philips in het tweede kwar taal bewijst vooral hoe afhankelijk het con cern is van de verkoop van computerchips. Maar op andere fronten is er hoop, weet men op het hoofdkantoon Met het ver wachte aahtrekken van de economie in de komende maanden lijkt Philips klaar voor een demarrage. Zoals gemeld zakte in de periode april tot en met juni het resultaat iri van meer dan een miljard gulden vorig jaar tot 700 mil joen. Daarvan blijft 596 miljoen nettowinst over, op een licht dalende omzet van 14,6 miljard gulden. Los van wisselkoersver schillen en afgestoten bedrijfsonderdelen berekende Philips' financiële directeur Hommen een omzetgroei van één procent. De verkoop van consumentenelektronica is traditioneel gebonden aan de economische •conjunctuur. Philips moest dus in Azië en Zuid-Amerika tegen de stroom in roeien en kampt in Europa, zijn belangrijkste markt, met een afgevlakte groei. Concurrenten als Sony en Matshushita (Panasonic, Technics, JVC) en de Koreanen Samsung en Daewoo moeten dat ook en kampen dan ook met slechtere resultaten, erger dein Philips. Topman Boonstra hamert er echter al een paar kwartalen op niet alleen naar dat soort voorspelbare tegenvallers te kijken, maar ook 'om de hoek' waar Philips bezig is met de herovering van het winkelschap op de Japanners en de Koreanen. Philips 'etala- ge'-divisie Consumentenproducten maakte het afgelopen kwartaal meer winst 220 miljoen. Randapparatuur voor pe's (moni toren, camera's, microfoons, cd-drives) verkocht goed, evenals de cd-recorder, discman, videorecorder en DVD. In Ameri ka resulteerde de honderden miljoenen dollars kostende reclamecampagne in een inhaalrace op Sony. Matshushita en de Ko reanen en elf procent meer verkopen (ruim 4,9 miljard). Dat gaf de omslag naar winst, vooralsnog een bescheiden 24 miljoen gul den. Met de groeimarkt gsm wil het nog niet lukken. In Nederland zijn Philips-gsm's niet meer dan ramsjproducten, maar in Frankrijk en Groot-Brittannië lijkt het beter te gaan. Philips is nog altijd ongeëvenaard in telefoons met spraakherkenning en ook in spraakgestuurde computers verstevigde het concern zijn positie door de aankoop van VCS. Door het aantrekken van de eco nomie verwacht Hommen in het tweede halfjaar meer winst voor Philips. Naam: Jean Nelissen Leeftijd: 63 Beroep: Verslaggever Studio Sport, schrijver voor Hard Gras en De Limburger Burgerlijke staat: gehuwd Auto: Renault Safrane Hobby: 'Genieten van het le ven' Jean Nelissen is een van die particulieren die wel eens een gokje wagen op de beurs. „Ik stoei wel eens wat met aande len", zegt hij. Hij volgt de koer sen de hele dag via Teletekst en praat erover met medespecu lanten. „Vroeger spraken Peter Post en ik alleen maar over wielrennen. Tegenwoordig hebben we het alleen over aan delen", zegt Nelissen. „Maar ik beleg altijd met kleine bedra gen. hoor. Van de opbrengsten koop ik mijn sigaren en mijn Cointreau." Sigaren, daar houdt Nelissen wel van. Zij laatste aankoop was een doosje 'Balmoral Royal Se lection'. „Die heb ik gekozen omdat het dekblad mij aan staat. Het blad komt uit de Do minicaanse Republiek en heeft een mooie lichte kleur. De ta bak komt uit de Dominicaanse Republiek, Brazilië en ook een beetje uit Ecuador. Ze zitten in een bordeauxrood doosje en kosten vijf gulden per stuk." De luxe sigaren zijn voor rus tige momenten. Nelissen zuigt ze niet binnen vijf minuten op tijdens een spannende Tour etappe. „Daar heb ik andere voor: Corte's heten ze en ze zijn 'elaborado humano' oftewel met de hand gemaakt." Nelissen koopt zijn sigaren alleen bij speciaalzaken. „Niet bij Albert Heijn, nee. Alleen bij tabakswinkels die ook een 'hu midor' in de zaak hebben staan. Dit apparaat houdt de vochtigheidsgraad op peil, wat ook moet met Zuid-Amerikaan se sigaren. Anders slibben ze dicht en kun je er geen rook meer uit krijgen. Thuis heb ik ook zo'n 'humidor'." Jeans beste aankoop ooit was een computer. „Dat ding heeft het leven een stuk aangenamer gemaakt." Nelissen schrijft er op maar de computer is vooral handig voor zijn archief. „Ik be waar al dertig jaar lang artikelen uit een stuk of vijftien kranten. Dat is bij elkaar inmiddels al veertig vierkante meter aan kas ten. In de computer staat geno teerd waar ik wat kan vinden." Internet heeft Nelissen nog niet. Hij weet wel dat er mooie fietspagina's zijn maar 'wat we ten zij nou dat ik nog niet weet'. De slechtste aankoop ooit is bij Nelissen ah weer een jaar of 25 geleden. „Van een vriend, of tenminste ik dacht dat het een vriend was want ik kende hem al een jaar of tien, kocht ik een mooie Mercedes 280 S. Ik had de hele tijd het gevoel dat er wat mee was. En wat bleek, hij was ooit uitgebrand. Ik heb er nooit meer in gereden en hem meteen verkocht. Daardoor verloor ik in een week tijd wel 10.000 gulden." Als financieel tipje heeft Ne lissen aandelen Philips. „Daar zit volgens mij nog wel wat op waarts potentieel in. Ik heb vanochtend nog een plukje ge kocht en ze zijn nu al bijna drie gulden gestegen." alex bogers BELASTING BELICHT Als een grote (buitenlandse) onderneming in Nederland van plan is om een investering te doen, dan worden eerst nauw keurig de plussen en minnen op een rijtje gezet. Eén van de dingen waarnaar zal worden gekeken, is hoeveel belasting er moet worden betaald. Zeker heid vooraf over de te betalen belasting is voor dergelijke on dernemingen van zeer groot belang. Als de investeringen na melijk gedaan zijn, is er geen weg terug. Als dan opeens blijkt dat er meer belasting moet worden betaald dan waar voor af öp was gerekend, dan kan dat een behoorlijke domper zijn. Het Nederlandse ministerie van fi nanciën heeft dat goed door gehad. Jaren geleden is daarom de moge lijkheid geschapen voor grote (buiten landse) bedrijven die investeringen in Nederland willen doen om van te vo ren afspraken te maken over de te betalen belasting. Dit wordt de 'ruling praktijk' genoemd. De belas tingdienst heeft zelfs een speci aal 'rulingteam'. De meeste Europese landen kennen dit fenomeen niet of slechts in beperkte mate. Het buitenland kijkt dan ook met gemengde gevoelens naar de Nederlandse rulingpraktijk. Mede door de rulingpraktijk is Nederland een van de meest gewilde vestigingsplaatsen voor multinationals in Europa. Dat is zeer goed van de Nederlandse economie. Dat is sommige (met name Frankrijk) Europese lan den een doorn in het oog. Daarnaast denkt het buitenland vaak dat de Nederlandse rulings in strijd zijn met de wet en dat ondernemingen allerlei belastingvoordeeltjes krijgen. Het Nederlandse ministerie van financiën bestrijdt dit; de rulings zijn altijd in overeen stemming met wet en recht spraak en geven alleen maar ze kerheid vooraf. Langzamerhand komt het Ne derlandse rulingbeleid steeds meer onder druk te staan van uit de Europese Unie. Meest in het oog springend was de ruling die Philips enige jaren geleden kreeg in verband met de zogenoemde Technolease constructie. De vraag was of hier sprake was van verboden DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht staatssteun. Enkele maanden geleden meld de de Europese Commissie dat hier geen sprake van was. Maar ook de normalere rulings ko men steeds meer onder druk te staan. In december van dit jaar zal duidelijk worden wat, volgens een speciale door de Europese Commissie ingestelde werk groep, schadelijke belasting- concurrerende belastingrege lingen zijn. Deze regelingen zullen dan in de toekomst moe ten verdwijnen. In het geheime, maar wel uitgelekte tussenrap port van deze werkgroep ston den ook enkele Nederlandse rulings. Frankrijk heeft on langs bij een aantal grote Nederlandse belastingadvieskan- toren offertes ge vraagd om een on derzoek te laten doen naar de erva ringen die dat kan toor heeft met de Nederlandse rulings. Met name Frankrijk maar ook Duitsland wil van de Nederlandse rulingpraktijk af. Ook gaan er geruchten dat de Amerikaanse onderneming Reebok (sport-kleding en der gelijke) onlangs een gunstige ruling heeft gehad. Volgens de berichten zou sprake zijn van verboden staatssteun. Vorige week zijn door Tweede Kamerlid Marijnissen (SP) vra gen gesteld over het Nederland se rulingbeleid in Europees ver band. Er breken dus spannende tijden aan voor het Nederland se rulingbeleid. Een ding staat denk ik wel vast. Er zal veel meer openbaarheid moeten komen over het ruling beleid. Op dit moment zijn rulings in beginsel geheim. Er is een aantal standaardrulings en op last van de Raad van State zijn onlangs een aantal afwij kende rulings openbaar ge maakt. Toch heeft het rulingbeleid nog steeds de sfeer van achterka mertjespolitiek. Er is geen con trole over omdat de individuele ruling geheim is. Vermoedelijk zal de Europese Commissie in de toekomst eisen dat alle rulings openbaar moeten wor den gemaakt. Zodat iedereen kan controleren of alles eerlijk is gegaan. Voor geheime af spraakjes is binnen de Europe se Unie geen plaats meer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7