Vice-president Suriname haalt fel uit Binnenland Stuw nog even open Nota beticht De Meerpaal wacht sloop niet meer voor GroenLinks populair bij jongeren De onmacht van de behandelaars Schaamte over Jolanda Venema schudde zorgverlening wakker Tien jaar voor moord op fietsenmaker rdam De 24-jarige man die vorig jaar de Amsterdamse fietsenmaker E. Wind om het leven bracht is door het gerechts hof in Amsterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had tien jaar en TBS geëist. Omdat de ver dachte niet of nauwelijks gemotiveerd is voor een behandeling zag het hof af van TBS. De rechtbank kwam eerder dezelfde conclusie. Voordat Wind dodelijk werd getroffen, had hij al de baas van de fietsenwinkel, Ton Hol, neergestoken, omdat deze geen tijd had zijn scooterband te repareren. Bank voor jongeren met schulden fnschede De gemeente Enschede wil een 'jongerenleenbank' oprichten die kan helpen bij het saneren van de schulden. De gemeente is op zoek naar partners met wie de instelling kan worden opgezet. Op dit moment kunnen jongeren met schul den nergens terecht. Schuldsanering bestaat in Nederland al leen voor volwassenen. Steeds meer jongeren raken echter ver strikt in financiële problemen, met als risico dat ze die via het criminele circuit 'oplossen'. Landelijk is al onderkend dat dit een steeds groter probleem wordt. De jeugd komt gemakkelijk in geldproblemen door de aankoop van bijvoorbeeld scooters en mobiele telefoons. Vaak kunnen ze de gevolgen van deze aankopen niet overzien. De mobieltjes leveren pas later hoge rekeningen op, die bovendien elke maand terugkomen. Voetganger doodgereden op A2 utrecht Een onbekende man is vanmorgen om het leven geko men bij een ongeval op de A2 bij Utrecht. De vrachtwagen chauffeur die de man aanreed, heeft verklaard dat het slachtof fer op de weg lag. Hij kon hem niet meer ontwijken. Door de ernstige verwondingen is de politie er nog niet in geslaagd de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Oud-banenpoolers krijgen geld Van Radhakishun mag relatie met Nederland sterk worden bekoeld Wat de Surinaamse vice-president Pretaap Radhakishun betreft mogen de diplomatieke betrekkingen tussen zijn land en Nederland worden teruggebracht tot het niveau honorair-consul. Hij zei dit tijdens een interview op een lokaal radiostation waarin hij de vloer aanveegde met het voormalige moederland. Vooral minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking moest het ontgelden. Paramaribo* armand snijders zijn niet failliet, we zitten alleen correspondent wat krap bij kas. Onze liquidi teitspositie is niet wat ze wezen Radhakishun reageerde op be- moet maar de regering is solva- richten in de Nederlandse me- bel. Iemand die het niet breed dia dat Suriname failliet is. „We heeft is niet failliet." De relatie met Nederland mag in de visie van Radhakis hun tot het vriespunt worden teruggebracht. ,,Ik heb niets met de boodschappen van Herfkens te maken. Dat er vol gens haar in Suriname niet aan behoorlijk bestuur wordt ge daan, laat mij koud. Laat haar in eigen land kijken, hoe daar wordt bestuurd. Ze gaan daar allemaal van links naar rechts en weer terug. Onlangs is er im mers weer een lijmpoging ge weest in de regering." „Ze zitten gewoon te kletsen. Nederland heeft in Suriname niet één brug gebouwd, terwijl zij er in eigen land over elke sloot een hebben. Wanneer het in hun kraampje past geeft Ne derland wel ondersteuning, maar wanneer dat niet het ge val is dan denken ze dat we nog slaven zijn die gezweept kun nen worden." Over de honderden miljoe nen guldens aan verdragsmid delen die Suriname nog tegoed heeft was Radhakishun even min te spreken. Volgens de vice-president zijn de berichten over de pro blemen in de gezondheidszorg in Suriname die zijn ontstaan door wanbetaling van de zijde van de overheid, ernstig over dreven. „Als er even geen aspi rine is, is gelijk de hele gezond heidszorg in gevaar. Ze maken van een mug een olifant. Is het land dan zo ziek dat het zoveel medicijnen nodig heeft", vroeg hij zich af. In de Surinaamse media wordt Radhakishun vandaag fel aangevallen. Volgens het dag blad De Ware Tijd maakt de tweede man van het land boki I kensprongen en is hij onge schikt voor zijn functie. Voora de aanval op Herfkens vindt dt krant 'te gortig'. „Door zijn uit latingen gooit hij de waardigi1 i heid van het land te grabbel''i aldus het redactionele com<i mentaar waarin tevens de conr statering werd geuit dat de vice president die bekend staat ah een stevige drinker, doorge- 1 draaid was en met driedubbele tong sprak. Den Haag van leugens den haag gpd In een zeven pagina's tellende diplomatieke nota beschuldigt. Suriname Den Haag van leu gens. De nota gaat in op de brief die de ministers Van Aartsen (buitenlandse zaken) j en Herfkens (ontwikkelingssa- i menwerking) op 18 juni naar de 1 Kamer stuurden. De bewerin gen van de Haagse ministers zijn „in flagrante strijd met de waarheid" en worden „als bele-y digend ervaren". Dat laatste gaat over de pas sage waarin Van Aartsen over president Wijdenbosch zegt dar hij „elk moreel gezag kwijt is en- zijn regering vleugellam is".) Hieruit blijkt dat „Nederlandse 1 ministers zich op een aller minst vriendschappelijke wijze inlaten met de interne aangele-1 genheden van de Republiek Su-' riname", zo wordt gesteld. i De boze nota verandert niets aan de opstelling van de Neder-! landse regering, zegt een| i woordvoerder van Buitenland-: se Zaken in Den I laag. De be trekkingen met Suriname zijn i koel sinds het geharrewar over' het politieke overleg tussen de regeringen. Van Aartsen liet vo rig jaar weten dat Suriname wat hem betreft niet de focus van' het buitenlands beleid is. Pand met cultuurhistorisch belang Clingendael De gemeenteraad van Dronten heeft besloten De Meerpaal te laten slopen. Het gebouw is verouderd en het exploitatiete kort loopt steeds verder op. Voor ruim 32 miljoen gulden moet op dezelfde plaats een nieuw multifunctioneel cen trum verrijzen. De Meerpaal werd eind jaren zestig gebouwd naar een ont werp van architect Van Klinge ren, die vorige week vrijdag overleed. Met name zijn doch ter Nora van Klingeren voerde lange tijd actie om het gebouw te behouden. De Meerpaal was in de beginfase van grote bete kenis voor Dronten, mede om dat er veel televisieprogram ma's werden opgenomen. In het gebouw was onder an dere het Meerpaaltheater ge vestigd, werden sportwedstrij den gespeeld en vormde de lo catie voor de weekmarkt in Dronten. Rijksbouwmeester professor ir. Wytze Patijn deed het verzoek om het besluit tot sloop uit te stellen. In een brief aan het Dronter college noem de Patijn De Meerpaal een ge bouw met een cultuurhisto risch belang. Omdat het nog geen vijftig jaar bestaat, komt het pand niet in aanmerking voor bescherming van het rijk. Ook minister Pronk (Milieu) pleitte nog voor uitstel van de besluitvorming. De gemeente raad legde de verzoek van de minister en de rijksbouwmees ter echter naast zich neer. De Meerpaal gaat over circa een jaar tegen de vlakte. De Dronter raad liet wel de mogelijkheid open dat het sloopbesluit wordt herzien. Tij dens de raadsvergadering klonk de suggestie het gebouw af te breken en te herbouwen, bij voorbeeld in het Openlucht Museum in Arnhem. Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) kan zijn plan om de Dienst Omroepbijdragen per 1 januari 2000 op te doeken niet zomaar uitvoeren. De rechter in Amsterdam heeft bepaald dat hij eerst advies had moeten vra gen aan de ondernemingsraad van de dienst. Hij moet dit nu alsnog doen. De ondernemingsraad van de Dienst Omroepbijdragen (DOB) heeft verheugd gereageerd op de uitspraak van de rechter. Bij de dienst werken 275 mensen. De ondernemingsraad vindt het onbegrijpelijk dat Van der Ploeg het personeel van de DOB niet Van der Ploeg op vingers getikt den haag gpdheeft betrokken bij zijn plan. Het ministerie wilde nog niet reageren op de rechterlijke uit spraak. De staatssecretaris wil de om roepbijdragen (het kijk- en luis tergeld) vanaf 1 januari 2000 la ten innen via de belastingen. Als gevolg daarvan wordt de DOB opgeheven. Dat zou het ministerie zestig miljoen gul den per jaar besparen. Dit geld moet ten goede komen aan de jeugdzorg. De medewerkers van de dienst is een baan bij de belastingdienst toegezegd. Vol gens de ondernemingsraad is het bezuinigingsbedrag uit de lucht gegrepen. diplomaten Het prestigieuze instituut voor internationale betrekkingen Clingendael in Den Haag ver-j zorgt niet langer de opleiding van toekomstige Nederlandse diplomaten. Na ruim vijftien jaar komt daaraan een einde. Het ministerie van buiten landse zaken heeft besloten de cursus te verplaatsen naar het Opleidingsinstituut voor de Rijksoverheid (ROl). Dat bereidt jonge diplomaten samen de Rijksuniversiteit Groningen in negen weken voor op eer carrière bij Buitenlandse Zaken. De oude opleiding - het 'di- plomatenklasje' - voldeed vol- 1 gens adviesbureau KPMG niet meer aan de eisen van deze tijd. 1 De nadruk in de opleiding lag volgens het bureau te veel op inhoudelijke kennis en te wei nig op vaardigheden en proces sen. De opleiding duurde een jaar. In de toekomst moeten diplo maten tijdens een korte trai ning onder meer leren hoe een begroting tot stand komt en welke krachten van invloed zijn op het buitenlands beleid. Zij krijgen een kort overzicht van de belangrijkste beleidsterrei nen waarmee het ministerie te maken heeft, zoals de Europese integratie, het veiligheidsbeleid, ontwikkelingssamenwerking en asielzaken. Inhoudelijke kennis over landen waarmee de diplo maten in hun baan te maken krijgen moeten ze 'on the job' opdoen. En de talen kunnen zij in afzonderlijke cursussen leren of bijspijkeren. Clingendael blijft wel cursus sen geven voor buitenlandse di plomaten uit Afrikaanse en Oost-Europese landen. Als het aan de jongeren ligt zou GroenLinks groter zijn dan de PvdA. GroenLinks zou in de Tweede Kamer twee keer zo groot worden en uitkomen op 22 zetels. De PvdA zou slinken van 45 naar 21 zetels. Dit blijkt uit een onderzoek door het In stituut voor Publiek en Politiek tijdens de Megafestatie, een beurs voor jongeren die vorige week gehouden werd. De regeringspartijen zouden nog niet de helft van de stem men halen die ze nu hebben. De WD zou bij de jongeren de grootste partij zijn met 32 zetels (21 procent van de stemmen), dat is zes minder dan de 38 die ze nu hebben. Het CDA zou te rug moeten van 29 naar 19 ze tels, en D66 zou van 14.op 17 zetels komen. De kleine christe lijke partijen zouden dalen van 8 naar 5 zetels. longeren hebben het niet zo op politieke partijen die een ge matigde koers varen. Ze stem men liever op partijen die als duidelijk links of duidelijk rechts bekend staan. De Socia listische Partij zou groeien van 5 naar 16 zetels. De CD is in middels uit de Tweede Kamer, maar ruim 11 procent van de jongeren stemde tijdens de Me gafestatie op de partij van Jan maat. Zo'n duizend jongens en meisjes van vijftien tot achttien jaar brachten via de stemma- chine hun stem uit en ruim ze venhonderd van hen vulden een vragenlijst in. Volgens het Instituut valt het mee met de parate kennis van jongeren over de politiek. Zo'n 73 pro cent kon de juiste regeringspar tijen noemen. Vrijwel iedereen herkende premier Kok (PvdA) op de foto. Na hem was vice- premier Borst (D66) de bekend ste (95 procent), gevolgd door vice premier Jorritsma (91 pro cent). foto anp vidiphoto In het kielzog van Jolanda Venema's ouders 'toerde' hij dagelijks langs de actualiteitenpro gramma's op televisie en radio en sprak hij met schrijvende verslaggevers. Ton Krol, eind jaren tachtig directeur van de Heemsteedse De Harte- kamp en voorzitter van de afdeling zwakzinni genzorg binnen de Nationale Ziekenhuisraad, herinnert het zich levendig. „Ik was niet alleen geschokt door de impact van Jolanda's verhaal, maar ook door de emotionele gevolgen voor haar ouders. Jolanda's moeder barstte regelmatig in tranen uit als zij haar verhaal deed bij die media- optredens. Die familie is door een hel gegaan. De publicatie van de beelden van het vastgeke tende verstandelijk gehandicapte meisje zorgde ook bij De Hartekamp voor een schokgolf, erkent Krol. „De onmacht van de behandelaars van ver standelijk gehandicapten kwam heel extreem naar buiten. Sinds die tijd is er in de gehandicap tenzorg enorm veel veranderd. Op De Harte kamp introduceerde de Amerikaan John McGee de 'Gentle Teaching'-methode, speciaal bedoeld voor zwaar verstandelijk gehandicapten. De poli tiek maakte meer geld vrij voor deze zorgsector. En wij werden ons ervan bewust dat we mens waardiger behandelaars moesten worden." priel De stuw in de Rijn bij Driel gaat morgen weer dicht. Hij heeft ruim zeven maanden opengestaan vanwege de aanhoudende hoge waterstand in de Rijn. Naakt, met een riem om haar middel vastgeketend aan de muur van een kale geblindeer de kamer. De foto van de gis teren overleden Jolanda Vene ma bracht elf jaar geleden een schok teweeg in Nederland. Sindsdien is Jolanda het sym bool van misstanden in de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap. De ouders van Jolanda kwamen eind 1988 met de foto naar bui ten omdat ze de levensomstan digheden van hun dochter in de Assense zwakzinnigenin richting Hendrik van Boeye- noord na vijf jaar niet langer duldden. Moeder Venema sprak van leefomstandigheden 'erger dan die van een hond'. „Als ik zie hoe ongelukkig Jo landa daar is, denk ik: ze kan maar beter dood zijn." Jolanda had de zorg nodig van één op één, maar in de zwakzinnigeninrichting was voor vijf bewoners slechts één groepsleider beschikbaar. In de meeste van dergelijke inrichtin gen was de situatie niet anders. Door gebrek aan geld en perso neel werden ernstig gedragsge stoorde zwakzinnigen be schouwd als 'onbehandelbaar' en daarom geïsoleerd en vast gebonden. De geneeskundig hoofdinspecteur schatte des tijds dat er honderd soortgelijke gevallen in Nederland voorkwa men. Volgens het Nederlands Ziekenhuisinstituut werden zelfs meer dan duizend ernstig gedragsgestoorde zwakzinnigen geregeld vastgebonden om te voorkomen dat ze zichzelf ver wondden. Jolanda was helder genoeg om te beseffen dat ze was geke tend. „Waarom moet ik aan de muur, ik ben toch niet stout? vroeg ze haar moeder. De di recteur van de inrichting pro- Jolanda Venema met haar ouders in 1988. archieffoto beerde de ouders gerust te stel len door de ketting waarmee Jolanda was vastgeketend te vergelijken met een navelstreng die veiligheid biedt. „Maar vol gens mij is het meer een strop om je nek en daar ga je dood aan", reageerde Venema des tijds. De publiciteit schudde politi ci en beleidsmakers wakker. De hulpverlening aan Jolanda werd stukje bij beetje aangepast en haai gedrag verbeterde aan zienlijk. Ze ging meer praten, kreeg meer bewegingsruimte, ging in een groep wonen, leefde zich uit op de arbeidstherapie en ging zelfs op vakantie. De aandacht rond Jolanda Venema heeft verbetering ge bracht in de positie van heel veel zwakzinnigen in Neder land. De meesten hebben nu een eigen kamer die er leuk uit ziet. Er zijn zorg- en behande lingsplannen en er is veel meer openheid tussen professionele hulpverleners en ouders. Maar ook nu wordt nog steeds naar vrijheidsbeperkende middelen gegrepen als patiënten lastig worden. Uit onmacht binden begeleiders zwakzinnigen vast of dienen hen medicatie toe, al le goede bedoelingen ten spijt. Eind vorig jaar werd bekend dat een 16-jarig verstandelijk ge handicapt meisje met psychia trische stoornissen al negen maanden in een isoleercel van een ziekenhuis verbleef, waar van de laatste vijf weken aan enkels en polsen vastgebonden op bed. Oorzaak: plaatsgebrek in de instelling waar ze een fat soenlijke behandeling kon krij gen. De 33-jarige Jolanda Venema woonde sinds mei vorig jaar in het tehuis Maartenswouden in Drachten. Ze leed aan longpro blemen en bezweek gisteren aan een zwak hart. den haag Het kabinet heeft besloten zo'n zevenduizend oud banenpoolers, die hun inkomen de afgelopen weken zagen da len doordat ze minder huursubsidie kregen, tegemoet te ko men. Minister De Vries van sociale zaken schrijft aan de Tweede Kamer, dat de ex-banenpoolers gedurende drie jaar een com pensatie krijgen, die van jaar tot jaar kleiner wordt. De Tweede Kamer aanvaardde kort voor de zomervakantie een motie van Van Gent (GroenLinks) om de oud-banenpoolers gedurende vijf jaar tegemoet te komen. Zover wil het kabinet niet gaan. Cel voor handel in diergeneesmiddelen leeb Leeuwarden Een man die handelde in verboden diergenees- n M middelen is veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig maanden waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank legde de hef man een hogere straf dan was geëist vanwege zijn doortrapt- e*® heid. Zo maakte hij etiketten na die bijna niet van echt te on- ste"i derscheiden waren en spreidde hij het risico door de middelen d0n op vijf verschillende plaatsen op te slaan. Bovendien ging hij ge- 'r w woon door met de handel nadat er huiszoeking was verricht. en justitie denkt dat de man deel uitmaakt van een netwerk van le- a8b veranciers en afnemers, waaronder drie dierenartsen. Man overleden na schietpartij Een nog onbekende man is gisteravond in Rotter dam overleden, nadat hij met een pistool door het hoofd was geschoten. De politie vond de man op straat naast zijn brom fiets. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis. Door de ernstige verwondingen is de politie er nog niet in geslaagd de b'ev identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Ook Transavia naar rechter haag Transavia Airlines vreest dat duizenden t dupe zullen worden van het onverwachte besluit van minister "re Netelenbos om per 5 augustus Rotterdam Airport's nachts te '^rs! sluiten. Bovendien gaat het besluit Transavia naar verwachting ^eB sijf miljoen gulden kosten. Transavia spant, in navolging van het Rotterdamse luchthavenpersoneel, een kort geding aan om de minister te dwingen de maatregel terug te nemen. Mobiele opvang voor zwervers ding! In Eindhoven staat sinds enige dagen een mobiele opvangwa- "?n voor zwervers. Het ding heet ZWOP, de Zwervers Opvang aats. De wagen wordt regelmatig verplaatst om overlast over de stad te verspreiden. De zwervers vinden dat ze als een ker misattractie te kijk worden gezet. foto anp koen verheyden toc rech: in Antillen moeten bezuinigen Witte illegaal snel op vrije voeten L; De Nederlandse Antillen moeten niet de illusie open hebben dat Den Haag weer financieel bijspringt als zij niet be- let 32 ftüfiigen op de overheidsuitgaven. Dat zei minister Peper (Bin- ta vöö inlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) gisteren op Curasao, jelsd N'j vindt dat de Antillen het Nationaal Herstelplan moeten uit en b» j'oeren- h°e pijnlijk die maatregelen ook zijn. Een commissie, ter ba bigesteld door de Antilliaanse premier Römer, heeft begin juni stie dit plan gepresenteerd. Daarin wordt voorgesteld om de omzet belasting te verhogen van twee naar vijf procent en 2.400 amb ten Snaren te laten 'afvloeien'. De coalitiepartijen op de Antillen Prins kunnen hierover tot nu toe nog geen overeenstemming berei- an hel :en. ereld' tenen et Du emert Amsterdam Justitie zal de witte illegaal die woensdag werd op- recor gepakt snel weer vrijlaten. Het openbaar ministerie heeft nog in Lö "iet besloten of zij de man gaat vervolgen. Hij wordt verdacht joenü van valsheid in geschrifte en een poging tot oplichting. Hij zou iee ni betrokken zijn bij schijnhuwelijken. Justitie benadrukt dat deze ed vofl aak losstaat van zijn illegale status. „Dat is een zaak van de innes üreemdelingendienst en de Immigratie- en Naturalisatie- recc dienst." De man geniet met dertien andere witte illegalen kerk- ateerd asiel in Amsterdam. Dominee Cees van Veelen van de kerk be den 0 !°u daarna op de stoep voor het politiebureau waar de man iatst« vastzat een vastenactie. [dieD Ouders zijn sekskelderaffaire moe stene J metei !i!Mer-erfscheidenveen De ouderraad van basisschool De Dreef den. I aiEmmer-Erfscheidenveen heeft minister Korthals van justitie 'rins6 evraagd een einde te maken aan de zogeheten sekskelders-af- ;cte O aire. De raad vraagt de minister het openbaar ministerie (OM) Burge 'Assen te manen de dossiers over de affaire ter beschikking te uidlai 'ellen aan alle betrokkenen. De ouderraad hoopt daarmee dat inenvi feacht ouderparen die in het bestaan van de sekskelders gelo- ;t Nod hun strijd zullen staken. „Het proces sleept nu echter al r op Wee jaar en de spanning wordt voor sommigen ondraaglijk", uitzi,' ïldus de ouderraad. Een aantal leerlingen van De Dreef zou on aards ücht hebben gepleegd met jongere schoolgenootjes in sekskel- verstó krs, maar het OM concludeerde na onderzoek dat de aangiften re uits tojuist v

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3