Het leuke lange wachten M De SGP gaat de oppositie in Franse koninklijke nazaten ruziën om erfenis Weer bepaalt geslacht van baby's 162 VRIJDAG 23 JULI 1999 152 COMMENTAAR Uit weerzin tegen de vijf wetsvoorstellen die het kabinet onlangs indiende voor onder meer een uitbreiding van de mogelijkheden voor abortus en euthanasie, heeft de SGP aangekondigd in de op positie te gaan. Fractievoorzitter Van der Vlies is desnoods bereid bij de eerste gelegenheid dat de SGP-stemmen de doorslag geven, het kabinet naar huis te sturen. In de ruim 75 jaar dat deze orthodox-protestante partij bestaat is dat een unieke koerswijziging. De partij heeft zich altijd loyaal-te- gen kabinetten opgesteld en nooit om partijpolitieke reden tegen een wetsvoorstel gestemd, indachtig Romeinen XIII: „Wie zich te gen de overheid verzet, weerstaat de instelling Gods." Woedend is Van der Vlies dat, uitgerekend in de eerste week dat de Tweede Kamer met vakantie is, het kabinet voorstelt de 24-weken- grens bij abortus op te rekken in geval van een zwaar gehandicapt kind. En dat het euthanasie niet langer stafbaar wil stellen en ook voor 16- en 17-jarigen wil toestaan. Ook de RPF en het GPV zien in de voorstellen een signaal dat Paars-II 'de laatste resten van het christelijk fundament in de samenleving wil opruimen'. Je zou bijna zeggen: was het maar zo eenvoudig. In de praktijk blijkt het christelijke gedachtengoed tot nogal uiteenlopende keu zes over leven en dood te kunnen inspireren. Binnen andere reli gies en ook in het humanisme spelen zich rond deze ethische vraagstuken soortgelijke waterscheidingen af tussen 'rekkelijken' en 'preciezen'. Respect voor de póortwachtersfuntie van klein rechts is op zijn plaats, maar uit niets blijkt dat minister Borst en haar paarse collega's zich met deze voorstellen door iets anders Ia- ten leiden dan door een oprechte bezorgheid over het menselijk lijden. Driekwart eeuw na de oprichting geeft de SGP door haar koerswij ziging toe dat zelfs in haar kring nieuwe inzichten tot ander keuzes kunnen lijden. Dat is precies waar ook het kabinet voor staat. Het is de verantwoordelijkheid van mevrouw Borst om in de Tweede Kamer aan te geven welke nieuwe inzichten haar tot deze voorstel len hebben gebracht. Zo lang dat niet is gebeurd, is een definitief oordeel over de voorstellen niet op zijn plaats. De SGP heeft gelijk dat het gezien de gevoelige aard van de materie op zijn minst onhoffelijk is deze wetsvoorstellen in de vakantie in te dienen. Dat neemt echter niet weg dat de Tweede Kamer straks nog ruim in de gelegenheid is met het kabinet te debatteren. Dan zal blijken dat de SGP ook in de regeringspartijen medestanders vindt voor haar zorgen. De erfgenamen van de vorige maand overleden Franse troon pretendent proberen via de rechtbank te achterhalen waar hun erfenis blijft. Tot nu toe hebben vijf van de kinderen van Henri VI d'Orléans, graaf van Parijs en Franse troonpre tendent, geen cent gezien. Alles van waarde is verdwenen en de twee resterende woningen van de op 90-jarige leeftijd overle den graaf zijn verzegeld. In 1940 werd het vermogen van de graaf geschat op omgere kend ruim een .miljard gulden. Van dat bedrag is mogelijk nog 14 miljoen gulden over. De rest is waarschijnlijk verkwanseld in casino's, bij paardenrennen of in verkeerde beleggingen. De graaf stond bekend als een ui terst betrouwbare barometer voor slechte beleggingen. Vanaf 1980 heeft de graaf lang zaam maar zeker de koninklijke landgoederen, kastelen en an dere eigendommen in Frank rijk, België, Italië en Portugal verkocht. Bij de kinderen gaat het er moeilijk in dat hun vader vijftig jaar lang een half miljoen gulden per week over de balk heeft gesmeten. Een maand voor zijn dood heeft Henri bo vendien zijn testament veran derd. Alles is nagelaten aan de stichting Heilige Lodewijk die y de belangen van de Franse ko ninklijke familie moet beharti gen. Een deel van de nalatenschap blijft in vruchtgebruik van zijn 88-jarige weduwe Isabelle d'Or léans Bragance, de moeder van zijn elf kinderen. Het paar leef- Hete zomers kunnen de oorzaak zijn van een overmaat aan jongetjes in de lente. Volgehs een Duitse onderzoeker is de conceptie van mannelijke baby's na een hittegolf waarschijnlijk, terwijl de meisjes worden bevoordeeld door kou de perioden. Dat meldt het Britse we tenschapstijdschrift New Scientist deze week. Biologen hebben al eerder het vermoe den geuit dat er seizoensvariaties zijn in de verhouding tussen jongens- en meis jesbaby's. Alexander Lerchl van de uni versiteit in Münster meldde vorig jaar dat er in Duitsland tussen april en juni meer jongens zijn geboren en bedui dend minder in oktober. Experimenten met ratten en vleermuizen wezen ook al in de richting van seizoensbeïnvloede bevruchting. Lerchl hoopte aan te tonen dat het ook opgeld doet voor mensen. Hij onderzocht daartoe de gemiddelde maandelijkse temperaturen tussen 1946 en 1995. Hij berekende welke maanden abnormaal warm of koud waren. Daar legde hij de Duitse geboorteregisters uit dezelfde periode naast. De sekseverhouding leek verband te houden met de temperatuur ongeveer een maand voor de bevruchting. Hete zomers of ongewoon warme perioden in dit seizoen leverde meer jongens op en koude perioden meer meisjes. Zelfs temperatuurafwijkingen van enkele gra den hadden al invloed. Volgens Lerchl speelt temperatuur een rol tijdens de groei van het sperma. Hij suggereert dat hete periodes sperma met het X-chromosoom meer beschadi gen dan Y-chromosomen. Aangezien het mannelijk geslacht wordt bepaald door twee X-chromosomen zou dit in het voordeel zijn van baby's van het mannelijk geslacht. de al 24 jaar gescheiden van ta fel en bed, maar is nooit offici eel gescheiden. De graaf deelde zijn leven met zijn gezelschaps dame en verpleegster, Monique Friesz. Dat weerhield hem er niet van om in 1992 met veel pracht en praal zijn zestigste trouwdag te vieren met de offi ciële echtgenote. Bij zijn begra fenis was geen spoor te beken nen van de maltresse. Henri heeft zijn hele leven over hoop gelegen met zijn kinde ren. Zij werden regelmatig ont erfd, zoals de qieuwe troonpre tendent, zijn oudste zoon en de huidige Henri VII d'Orléans. Hij scheidde in 1996 wel officieel, maai- dat hoorde niet in een ko ninklijke familie. De eer moest worden hooggehouden. Dat blijkt ook uit de overlijdensakte van de graaf. Het is algemeen bekend dat hij is gestorven in het huis van zijn maïtresse in Normandië. Volgens zijn 'hof arts' is dat echter gebeurd in een duur bejaardentehuis bij Parijs. Voordat Henri VI en Henri VII hun ruzie bijlegden, was de nieuwe graaf van Parijs solidair met zijn vijf broers en zussen. Die spanden talloze processen aan tegen hun vader om te voorkomen dat hij alles ver kocht. Als nieuw hoofd van de koninklijke familie neemt Henri VII ditmaal afstand. Hij lijkt te vreden met de zes geborduurde zakdoeken en het paar pantof fels die zijn gevonden voor jus titie alles verzegelde. Juli krijgt zomerse slotfase De zomer van 1999 kent meer hoogte- dan dieptepunten maar giste ren was zo'n dag om snel te vergeten. Een uitloper van een boven Scandinavië gelegen depressie veroorzaakte veel bewolking waaruit het geruime tijd regende. Op Valkenburg viel 6 mm, in Drenthe tapte Westerbork 16 mm af. Bovendien bleef het kwik op ongeveer -16 gra den steken. De maximumtemperatuur van Schiphol, 16,2 graden, was de op één na laagste van deze zomer. Alleen op 6 en 8 juni was het op onze nationale luchthaven met maximaal 15,7 graden een fractie koe ler. Verder stond er aan de kust een krachtige tot harde wind, ruimend van west naar noordwest. Ook vanochtend was het weer nog niet geweldig maar stijgende baro meters en minder wind waren al signalen van een op handen zijnde weersverbetering. Die verbetering krijgt dit weekeinde gestalte. On der invloed van een hogedrukgebied, dat zich zaterdag over onze omgeving naar Duitsland verplaatst, zijn er perioden met zon (af gewisseld door enkele wolkenvelden) en morgenmiddag wordt het al omstreeks 24-25 graden. Ook zondag wordt het zomers warm maar van het noorden uit komt nog wel een zwak frontje dichterbij. Het frontje vormt de overgang naar een nieuw ho gedrukgebied dat na het weekeinde bij Schotland komt te liggen en in de loop van de week naar Scandinavië koerst. Rond het hogedrukgebied circuleren aanvanke lijk (maandag) iets minder warme luchtmas- sa's. Later in de week stijgt de temperatuur bij overwegend zonnig weer naar waarden boven de 25 graden. Dat komt omdat de wind uit het oosten gaat waaien. Kortom een zomerse slotfa se van de maand juli. jan visser Schiphol overspoeld door recordaantal vakantiegangers Zomerdrukte beheerst Schiphol. Deze week sneuvelen er opnieuw records en aan het eind van de laatste week van juli wordt de drukste dag verwacht. Goedkope drank en sigaretten zijn er voor velen niet meer bij, vertragingen zijn bijna gewoon, maar dat weerhoudt de massa's er niet van om hangend en wachtend te genieten van deze wereld van Jumbo's en globetrotters. De werkelijke vliegtijd is slechts een onderdeeltje van een dag reizen. Tilly Janssen begrijpt er echt niets meer van. Bij toeval kwam ze net in de taxfree-winkel op Schiphol haar vriendin Elly te gen, op weg naar de stranden van Turkije. Zelf gaat ze naar het Griekse Rhodos. Minder ge vaarlijk, had haar man Jan ge zegd. En nu ontdekt Tilly, fer vent rookster, dat zij geen goed kope sigaretten kan kopen, maar haar vriendin wél. En als ze sterke drank wil inslaan, moet ze er hetzelfde voor dok ken als bij haar eigen slijter, ter wijl Elly er veel minder voor hoeft te betalen. Echtgenoot Jan zal het op deze reis dus zonder zijn favoriete Ierse whiskey moeten doen, want die kost haar op Schiphol 48,50 gulden. Elly hoeft voor dezelfde fles maar dertig gulden neer te leggen. Eventjes hebben de twee nog gedacht aan een 'ruil', maar dat idee lieten ze maar varen toen ze ergens la zen dat daar extra op wordt ge controleerd. De nieuwe tax- en dutyfreere- gels zijn voor veel toeristen het eerste vakantieleed. Sinds 1 juli is het voordelig inkopen voor rokers en drinkers voorbij. Ten minste, en daar begint de ver warring al, als zij binnen de Eu ropese Unie blijven. In de prak tijk blijkt menigeen nauwelijks te weten wat 'Europa' precies is. Turkije zit toch ook in de Navo? Oohh, niet in de EU? En Cyprus? Ook niet? Maar dat is toch een deel van Griekenland, en dat is toch wél weer Europa? En de Canarische Eilanden zijn toch Spaans, dus Europa? Oh, die vallen belastingtechnisch weer buiten de EU, net als de Kanaaleilanden: wel Brits, maar niet Europees. Rara, wie weet •het nog? Het belastingvoordeel op ande re artikelen, zoals parfums en dergelijke, is ook opgeheven, maar dat merkt de vliegende klant niet omdat de winkeliers op Schiphol de BTW betalen. Die prijzen heten nu SeeBuyF- ,ly-koopjes. Veel prijzen zijn dus vrijwel hetzelfde gebleven, maar de onduidelijkheid blijft.. In de SeeBuyFly-winkels lopen namelijk de EÜ- en de non-EU- reizigers door elkaar, al weten velen niet eens tot welke cate gorie ze behoren. Wie binnenloopt krijgt informa tie van een aardige werkstu dent, maar toch zie je even later een echtpaar op weg naar Eu ropees Spanje met sigaretten bij de kassa staan. De caissière is inmiddels ervaren en slaat de slof rookwaren niet eens meer aan. Begin juli moesten er gere geld retourbonnen worden uit geschreven omdat de caissières te laat in de gaten hadden met een EU-reiziger van doen te hebben. 'U gaat naar Spanje mevrouw, dan mag ik u geen si garetten verkopen', klinkt het beleefd als ze de instapkaart be kijkt. Open en eerlijk, maar tegelij- Topdrukte op Schiphol. „Als je je er op instelt, is het wel leuk zo'n dagje wachten." kertijd ook zuur en irritant zijn de nieuwe, dubbele prijzen bij de sterke drank, zodat de reizi gers uit de categorieën 'EU' en 'NEU' (non-EU) weten welke prijs voor hen geldt. Dan zie je pas wat de overheid aan dat spul 'verdient'. Bijna een tientje op een jonge Bokma van net 25 gulden en twintig gulden op een Schotse Glenfiddich van 69 gulden. Extra informatiedesks, stapels folders en speciaal personeel om tekst en uiüeg te geven ten spijt, het aantal onwetenden blijft. „Het is ook moeilijk uit te leggen, maar inmiddels hebben we het idee dat de meeste reizi gers het wel begrijpen", zegt Marianne de Bie van de Schip hol Group. Gedwee accepteren, zou een betere uitdrukking zijn. Schiphol is erg vol en druk. In juli, augustus en september zijn er bij elkaar zo'n 10 miljoen passagiers. Vorig weekeinde werd met 127.000 passagiers het dagrecord van vorig jaar al met tweeduizend gebroken en volgende vrijdag of zaterdag wordt ongetwijfeld de drukste dag van het jaar met zo'n 135.000 reizigers. De massa's op Schiphol bewe gen zich redelijk verspreid, over bijna de gehele dag. De eerste reizigers moeten veelal al om vijf uur 's morgens instappen. Hun voordeel: geen file richting Schiphol, al is twee uur 's-- nachts'opstaan natuurlijk ook geen pretje. Wel leuk is dat zo'n vroege vogel vaak de laatste aankomers treft. Tijd lijkt geen geld op Schiphol in deze vakan tieperiode. Zonder morren komt een ieder vele uren te vroeg op de luchthaven, waar het eerste wachten begint in de rijen bij de incheckbalies waar dit jaar straatartiesten zijn inge zet om de tijd te doden. Eenmaal achter de douane zijn na het verwarrende bezoek aan die SeeBuyFly-winkels nog wel wat leuke dingen te beleven. Staand een hapje sushi met champagne of een broodje ha ring met Corenwyn nuttigen, of forsgeprijsde 'baguettes ge zond', met mokken koffie. En op vrijwel elk uur van de dag zie je in de bars 'pints' met schuimend Hollands bier. Piet uit Amsterdam klaagt z'n nood over de beperkingen die rokers zijn opgelegd. „Als ik effe een sjekkie wil, moet ik er een pils van drie riksen bij kopen, want alleen bij de bar of in het restaurant mag ik roken.. Maar als ik dan hier bij de gate zit te wachten zie ik daar overal as bakken. En nog verbazingwek kender: ik zie daar gewoon ro kers roken- En niemand die er wat van zegt." Formeel is Schiphol geheel rookvrij, met uitzondering van delen van de horecagelegenhe den. Maar Piet heeft gelijk: overal staan asbakken. En ro kers. Nederland blijft een gek land. Wél verbieden maar toch, zo lang het niet uit de hand loopt, gedogen. Paffende Ja panners en rookhatende Ame rikanen kun je dat niet uitleg gen. Een kwartier tot een half uur vertraging lijkt bijna standaard. Komt door de drukte op Schip hol. Da's maar ten dele waar, want neem de instanties die de 'luchtwegen' in Europa contro leren en coördineren. Elk land heeft daarvoor zijn eigen Air Traffic Control. Van goede co ördinatie is allerminst sprake, met als gevolg dat een vlucht naar Spanje langs vier verschil lende schijven loopt. Naar Tur kije en Griekenland, zeker ook vanwege de omweg die nog steeds moet worden gemaakt rond Joegoslavië, zijn dat er al acht a tien. Elk vertrekkend vliegtuig krijgt een zogeheten 'slottijd' en wee je gebeente als je die mist. Wie te laat is, mist z'n slot en moet soms uren wachten. Dat ver klaart ook waarom charter maatschappijen liever hebben dat iedereen in het vliegtuig let terlijk startklaar zit, zodat direct na het krijgen van een nieuw slot kan worden opgestegen. Al leen is het dan de vraag waar om zo'n begrip vragende cap tain tijdens het wachten de air conditioning niet aanzet. Het missen van een slot ont- staat door pech of onverwachts technisch onderhoud. Of om dat passagiers te laat inchecken of te lang winkelen en borrelen. De meest voorkomende reden is echter dat veel chartervlieg tuigen per dag soms twee, drie of zelfs vier retourvluchten naar en vanuit het zonnige zuiden maken. Een minimale vertra ging in de ochtend kan in de loop van de dag al snel uitgroei en tot een forse. De charteraars doen een be roep op de reizigers om in elk geval op tijd te zijn. Incheck balies gaan eerder open, vlieg tuigen worden van achter af ge vuld en de controle op handba gage is verscherpt. Korter dan een half uur voor vertrek in checken kan niet meer en het vliegtuig vertrekt desnoods zonder lange borrelaars of shoppers. Hoewel dat laatste natuurlijk ten dele bluf is. Als iemand echt overmacht kan aantonen, kan 'zomaar vertrek ken' een kostbare zaak worden. Bovendien, als lege stoelen niet zijn gevuld en de koffers van die verlate passagiers al in de buik van het toestel zitten, zal 'Security' het vertrek belemme ren. Dan zullen eerst die koffers eruit moeten worden gehaald en dat kost weer tijd. Waarin de laatkomers net komen opdagen of de slottijd alsnog is verlopen. Wachten en hangen. Het is ver bijsterend, maar het lijkt wel of de meeste mensen het leuk vin den in deze glinsterende wereld van Jumbo's en globetrotters. „Je ergeren heeft geen zin, dat verandert toch niks. Als je je er op instelt is het wel leuk, zo'n dagje Schiphol", zegt ene Henk. rien van den anker Een vloek Het lijkt haast of er een vloek op de familie Kennedy rust. Kan er ech ter een vloek op iets of iemand rus ten? Jaren terug was ik toe aan een nieuwe fiets. Juist toen verscheen in de consumentengids een rij wieltest. Als beste fiets kwam uit de bus de Gazelle Tour de France. Ik dacht: die moet ik hebben. Ik had nog nooit zo'n dure fiets gekocht, hij kost te meer dan achthonderd gulden. Amper twee weken had ik erop gereden toen ik bij een brug getje, waar ik vrijwel dagelijks langs kom, uit de bocht vloog. Behalve m'n rechterknieschijf was ook m'n voorvork ontwricht. De knie- l, schijf heelde vanzelf, de voorvork moest gere- I pareerd worden. f Vijf weken na de reparatie knalde ik, omdat I m'n trommelremmen haperden, met mijn Ga zelle tegen een groen PTT-bestelwagentje aan. Ik kwam met de schrik vrij, m'n fiets ook, maar het bestelwagentje was total loss. Dankzij m'n WA-verzekering kwam ik daar nog vrij goed vanaf. Twee maanden later viel m'n Gazelle op eens om in een fietsenrek. Het voorwiel was vrij wel dubbelOok dat heb ik laten repareren. Weer drie maanden later botste ik tegen een lantaarn paal op. Gazelle weer verkreukeld, ikzelf ook MAARTEN 'T HART Ik zal u niet vermoeien met alle andere kleine en grote ongelukken die mij overkwamen op of naast de Gazelle, maar ik kan u verzekeren: het was onge lofelijk. Ik fietste van rampje naar rampje. En dat terwijl mij op al mijn vorige fietsen nimmer enig onheil was overkomen. Na negen maanden dacht ik: ik moet van deze fiets af. Nergens zette ik hem nog op slot. Helaas wou niemand hem stelen. Toen dacht ik: ik geef hem aan mijn broer. Die keek heel vreemd op toen ik hem. een prachtige, dure, nieuwe Gazelle cadeau gaf, maar hij nam hem toch graag aan. Ik kocht een Batavus en fietste, van rampen ge vrijwaard, zorgeloos rond. Al spoedig echter kwamen zorgelijke berichten bin nen van mijn broer. Eerst waren er problemen met de Gazelleketting die nauwelijks te verhelpen ble ken. Toen bleek er iets aan de hand met het kabeltje van de derailleur. Nog weer een poosje later daalde mijn broer bij Scheveningen een duin pf. Hij kreeg erg veel mart, maar de fameuze trommelremmen van de Gazelle Tour de France, die in de consumen tengids nog zo uitbundig geprezen waren, weiger den op het cruciale moment dienst Water toen pre cies gebeurd is, heeft mijn broer nooit willen vertel len, maar hij deelde mij wel mee waar een en ander tenslotte op uitdraaide. 'Ik heb die fiets van jou op de schroothoop gegooid', zei hij, 'er was echt niets mee te beginnen. Het eigenaardige is: ik zie nog steeds mensen rijden op de Gazelle Tour de France. Het is wel degelijk een voortreffelijke fiets, hij gaat jaren mee. Alleen op dat ene exemplaar dat ik kocht, rustte blijkbaar een vloek. Ik kan dat op geen enkele manier verklaren. Ik heb ook een blauwe maandag op een Mobylette gereden en ook toen volgde het ene ongeluk op het andere. Maar bij al die ongelukjes was het heel dui delijk dat ik zelf te onvoorzichtig was geweest, te hard had gereden, of te roekeloos had ingehaald. Bij die Gazelle was dat heel anders Bij geen enkel ongeluk was er sprake van roekeloos heid of onvoorzichtigheid. Twee ongelukken waren het gevolg van haperende trommelremmen, maar de meeste andere weer niet. En 't gekke is: die rem men werkten gewoonlijk heel goed. Waarom twee keer niet? Eerlijk gezegd wil ik er niet aan dat er een vloek op iets of iemand kan rusten. Bijgeloof, zeg ik manhaftig. Maar zie ik een Gazelle voorbij gaan, dan huiver ik. MILLENNIUM nog dagen Nog 162 dagen en het nieuwe millennium brei aan. Reden voor dezefc om in een dagelijkse sei terug te kijken op belan rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 19 juli 1272: Flori verleent Gouda stadsree ten; 20 juli 1969: Neil Ai strong zet voet op de maan; 21 juli 1899: ge tedag Ernest Hemingwi 22 juli 1934: VS-bandie| 1 John Dillinger gedooi juli 1892: sport- enviss tentoonstelling Schevei gen; 24 juli 1982: Zwani zang dagblad Het Vade land. 23 JULI 1892 Het is een bont gezelschap vanaf de zomer van 1892 in Scheveningen bijeenkomt statige Kurhaus is maandci lang het decor van de 'Een internationale sport- en vis scherij tentoonstelling', din juni tot oktober plaatsheeft Niet toevallig is het Pim Mi vaderlands sportpionier, di een belangrijk aandeel hee de voor Nederland uniekei eenkomst. De tentoonstel omvat op sportgebied deiti onderdelen, waaronder 'w sport, athletische sport en nistische sport' en draagt zenlijk toe bij dat internal contact tussen beoefenaar standkomt. Een van de rabele feiten is de oprichtii van de Internationale Scha senrijders Unie, tijdens speciale driedaagse bijeen komst die begint op 23 juli 1892. Een anoniem geblev auteur schrijft in 'Herinna gen aan de Internationale sporttentoonstelling te Sd ningen': 'Het gebied vanc sport heeft zich de laatste jj zoo ontzaggelijk uitgebrei het een verklaarbaar vera s] sel genoema mag worden hare vrienden en beoefen de wereld willen toonen groot de vorderingen zijn' fier op zijn beurt zegt in Haard': 'Heeft de beurs nu had? Ons land heeft w eens teekenen van leven g ven op het gebied van dei besproken sport, dat is im geval een verblijdend ietsi henk ruijl» n. Mig niet MENSELIJK In opera-restaurant PASTA BASTA in de Amsterdamse gelstraat wordt het diner diend doorzingend persor Dit tot groot genoegen van gasten die het vaak niet kt laten om mee te zingen buurman H. Smits kan pen van al die opera's naas deur. In kort geding eistefi teren voor de rechtbank inf sterdam dat het in Pastafi| na elf uur's avonds moet zijn met de muziek e» gezang. De bedrijfsleiding het opera-restaurant betvijj Smits last heeft van de o| andere buren klagen nooit e Basta eiste daarom voofi rechtbank dat zij de decibE mogen meten bij de buurm A Een uitspraak van de recht hierover niet nodig, Smitsi jjS- meetapparatuur met open ontvangen. Maar als het aazu ligt krijgt Pasta e Basta vw dere keer als de decibels! norm overschrijden een boi van 50.000. De rechter ba augustus over de kwestie, ra

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2