Gemaal moet museum redden Oliver is in Engeland een Utrechtse Walk of Fame zorgt voor veel discussie 'Wilhelmina' blijft ook in grote bak overeind Herdenking Hemingway Dreamspace chef jan rijsdam. 071-5356444, PIV chef annet van aarsen 071-5356443 Vier mooie bronskleurige te gels in het wegdek van de Ou degracht in Utrecht houden momenteel iedereen van z'n werk bij de organisatie van het Nederlands Filmfestival. De Walk Of Fame voor de Winkel van Sinkel, naar Hol- lywoods voorbeeld met voet en handafdrukken van Ne derlandse filmsterren, zou volgens het filmfestival de re latie tussen Utrecht en de filmkunst zo mooi kunnen symboliseren. Maar het mag niet van de plaatselijke wel standscommissie. Die vindt het plan banaal en niet origi neel. Bovendien, zo werd de ze week in een vergadering van die commissie gesteld, is de Oudegracht net weer net jes betegeld. „Een ontzettend flauwe re denering van de commissie om het af te wijzen omdat het geen origineel idee is," zegt woordvoerder Paul Westgeest van het Filmfestival. „Daar naast zegt ze dat het banaal is. Daar moeten we hier diep van zuchten. Zo typisch Utrechts. Als je de gemeente Utrecht ergens voor nodig hebt, wordt het vaak lastig. Je hoeft maar een vlag ergens aan de Oudegracht te hangen tijdens het festival en ze val len er al over. En hoezo zijn die tegels banaal?" Het Filmfestival wilde in september vier bronzen te gels in het wegdek leggen van Rutger Hauer, Monique van de Ven, Paul Verhoeven en Rob Houwer. Een mooie aan leiding is dat Turks Fruit door het Nederlands publiek is ver kozen tot Nederlandse film van de eeuw. Elk jaar zouden er dan twee of drie tegels bij komen van winnaars van een Gouden Kalf. Westgeest: „Ge woon een leuk idee dus." De filmsterren en regisseur plus producer zelf waren er nog niet eens van op de hoogte, het was een plannetje dat alleen op papier bestond. „Wij dachten dat het leuk was de stad en film op die manier aan elkaar te verbinden en te gelijk deze vier mensen uit Turks Fruit eeuwigheidswaar de te geven," zegt Westgeest. „Weet je wat echt banaal is? De Amsterdamse putdeksels, waar tegenwoordig reclame op staat. Daar is volgens mij minder over te doen geweest als hier over deze tegels." Scheidend festival-direc teur Jacques van Heijningen peinst er volgens Westgeest niet over om in te gaan op het verzoek van de welstands commissie met een gewijzigd plan te komen. „Dit is een goed plan, met spiaakvolle te gels. Niet rood, niet geel of groen of blauw, nee, zand kleurig, mooi passend aan de Oudegracht. De maten zijn ook niet opzienbarend." De Munk zingt opera jsterdam_ï Danny de Munk gaat opera zingen. Op 8 septem ber treedt hij op in het Amsterdamse Concertgebouw met het Nederlands Theaterorkest onder leiding van Jules van Hessen. De zanger uit Purmerend die eerder naam maakte door zijn rol jls kinderacteur in de films 'Ciske de Rat' en 'Op hoop van ze nen' en later hoofdrollen zong in musicals als 'Les Miserables' en 'Cyrano' is nu met een coach bezig zich een aantal aria's uit „pera's van onder anderen Verdi eigen te maken. Met Ameri kaanse sopraan Gail Gilmore zingt hij een aantal duetten. In ajn concert blijft hij de musical trouw met stukken uit onder meer 'Miss Saigon'. Ook staan enkele duetten op het program ma met Laura \hasblom, met wie hij was te zien in 'Pump Boys md Dinettes'. Korzo theater breidt uit r<jjHAAG Het Korzo theater in Den Haag breidt fors uit. Het beeft de naast het eigen gebouw gelegen panden aan de Nobel- itraat opgekocht waarin een nieuwe studio wordt gebouwd. In je uitbreiding wil Korzo een uitgebreid les- en workshop pro- «amma aanbieden voor zowel profesionele als amateurdan- jers. Bovendien krijgen het Holland Dance Festival en dans- jthool Ex Nunc een plekje in het complex. En om de nieuw ver erven centrumfunctie te realiseren gaat Korzo samenwerken met onder andere de Haagsche dansetage. Na de verbouwing Kordt op 23 september zal de nieuwe studio geopend tijdens bet 15-jarig jubileum van het theater. Er is een feestprogramma n samengesteld met een exclusief slagwerkevenement en optre- lens van Emio Greco, Dylan Newcomb, Beppie Blankert en Da- S piel Landau. AnneWil Blankers Gezien: 21/7 Circustheater in Scheveningen Aldaar te zien tot en met 8 augustus, elke nsdag tot en met zondag Extra voor stelling dinsdag 3 augustus. ijns- btiele trekjes, een superieure stbehandeling en het majes- uze grote gebaar... AnneWil nkers in een rol die uitge leid is tot een creatie: de fi- n[gf ir van koningin Wilhelmina. succes van het stuk dat tnsdagavond zijn tweede mière beleefde, is de triomf de klassieke kunst van het voor leelspelen, neergelegd in het torisch perspectief van de ag of het juist was wat ze k! uitwijken naar Engeland, Ui de Tweede Wereldoorlog brak. Ie kracht schuilt in een idea- tombinatie van factoren, zo- een sterk en uitstekend elbaar stuk (auteur Ton Vor- ïbosch), een minutieuze re- (Nlette Bouhuys) en de ver- ïeling van factoren (kostu- ig. belichting, decor en Ég) in handen van een je' producent (Jacques Senf) niet op een koopje uit was beloond werd, omdat het ik blijft komen. Het vraagt om een identificatie met het beeld dat Vorstenbosch heeft geschetst van de grillige, door God geroepen oude koningin en de machtsspelletjes en intri ges aan haar hof. Ver over de honderd voorstel lingen waren er, sinds de Am sterdamse première op 31 au gustus van het vorig jaar en nu is er dan in het Circustheater in Scheveningen de verlenging. Niet zonder risico's. Een zaal met een capaciteit van 1400 plaatsen, die qua indeling nogal verschilt van het geijkte, intie me schouwburgpatroon. Van daar dat in deze grote bak met zendermicrofoons gewerkt wordt. Geen ideale situatie voor een toneelstuk waarin detaille ring in spel en dialogen een van de markante punten vormt en het een opg"ave is letterlijk diep te te.bereiken. Niettemin, de voorstelling 'staat' en bevat nauwelijks zwakke momenten. Aanvankelijk was het de op zet de Konirüdijke Schouwburg in Den Haag als locatie te kie zen voor 'Wilhelmina je main- tiendrai', maar die is door res tauratiewerkzaamheden niet beschikbaar. Meer dan 20.000 mensen zullen tot en met 8 au gustus het stuk in Schevenin gen gaan zien. HAVANNA De in 1961 overleden Ameri kaanse schrijver Ernest He mingway is woensdag op zijn honderdste geboortedag her dacht op Cuba. De bescheiden plechtigheid werd gehouden in een van de kamers van He mingways vroegere huis Finca Vigia, even buiten Havana. Op de voorste rij zat de 102 jaar ou de Gregorio Fuentes, kapitein van Hemingways boot 'El Pilar". „Hoe zou ik me moeten voelen? Ik voel me heel slecht", zei Fuentes. „Hij was een van de beste vrienden die een man kan hebben." Hemingway heeft twintig jaar permanent en elf jaar af en aan op Cuba ge woond. Zijn huis, de bars Bo- deguita del Medio en Floridita en de kamer in hotel Ambos Mundos waar hij een tijd ge werkt heeft, zijn nog steeds trekpleisters voor toeristen. Ten met George Clinton op Woodstock '99 HAARLEM RICHARD STEKELENBURG De Haarlemse rapper Rockat- tack Ten (ex-Gotcha!) treedt vanavond op met de Ameri kaanse 'godfather of p-funk' George Clinton. Het concert heeft plaats tijdens de dertigja rige jubileumeditie van Wood stock. Het festival wordt tot en met zondag gehouden in het plaatsje Rosa in de Amerikaan se staat New York. Woodstock '99 kent verder optredens van onder anderen Alanis Morissette, Red Hot Chili Peppers, Fatboy Slim, The Che mical Brothers en The Offspring. Van de oude Wood- stock-generatie is alleen Grate ful Dead-drummer Mickey Hart aanwezig - met zijn nieuwe band Planet Drum. Twee jaar geleden toerde Ten al eens met Funkadelic door Canada. George Clinton leverde vorig jaar bovendien een gast- bijdrage voor de cd Double Pe netration van Ten's hiphopfor matie Nicotine. Ten trof George Clinton maandag bij het optreden dat zijn grote voorbeeld gaf in Para- diso in Amsterdam. Bij die gele genheid nodigde hij Ten uit hem te vergezellen op Wood stock. 'Dr. Funkenstein', die gisteren 59 werd, is van plan er zijn verjaardag te vieren. R&B en Hiphop op Hoodstock LEIDEN Leiden krijgt een nieuw groot evenement, Hoodstock '99. Een mu ziekevenement waar R&B, hiphop, reggea, Surinaamse en Zuid- Amerikaanse muziek de 'black' en 'white' cultuur herenigt. Het evenement zal op 28 augustus plaatsvinden in de Groenoordhal- len. Onder andere D'ante, Scandelete, Ragga Pqpa, Planeteers, I-a caz en de Gabiang Boys zullen op het podium staan. Maar ook DJ's als Chuck, B-Wine, en dj Precise ontbreken niet. Om het evenement extra allure te geven is het geheel bijzonder in gericht. Er zijn verschillende PlayStations en een indoorkermis, voor de kleintjes is er een kindereiland met daarbij behorende op pas. De kaartjes kosten 30 gulden in de voorverkoop en 50 aan de deur. Speciale VIP plaatsen kosten 50 gulden en 75 aan de deur. De kaarten zijn te koop bij Men at work, Hairsalon Simba en de VW. Groningen vreest gevolgen bij extreme regenval Het Groninger Museum is alleen te redden met een ge maal bij Delfzijl. Volgens de gemeente Groningen zal het museum anders, bij extreme regenval, weer onder water lopen. Groningen GPDwaterschap zet grote vraagte kens bij het idee. Wethouder W. Pattje van cul- Er ontstond vorig jaar voor tuur gaat in het najaar 'met de 3,5 miljoen gulden schade om- pet in de hand' naar het water- dat de waterstand boven een schap Hunze Aa dat het gemaal naad tussen de waterdichte on beraamde kosten: miljoenen derkant van het gebouw en het guldens) moet installeren. Het bovenstuk uit kwam. „Het is veel te duur om die naad water dicht te maken. Dan kunnen we beter helemaal een nieuw mu seum bouwen", aldus Pattje. Als de eventuele komst van een gemaal lang op zich laat wachten, zal de gemeente on derzoeken of het zin heeft een noodvoorziening aan te bren gen. Volgens Pattje wordt daar bij gedacht aan de aanleg van een richel op de bodem van het Verbindingskanaal waar het museum in staat. In noodsitua ties kunnen losse platen tegen die richel in het water worden gezet. Zo'n tijdelijke damwand is weliswaar zo lek als een mand je, maar de situatie kan dein wel met pompen beheersbaar wor den gemaakt. „Het idee is ons tijdens de jongste wateroverlast aangedragen door een uitvin der", aldus Pattje. Hij wil geen permanente damwand omdat de uitstraling van het museum daardoor verloren gaat. Volgens een woordvoerder van het waterschap Hunze Aa is het maar zeer de vraag of een gemaal bij Delfzijl het museum kan redden. „Dat lijkt me voor barig. Het waterpeil in de boe zem gaat dan wel omlaag, maar je voorkomt de grote piekafvoer door het Verbindingskanaal er Een klassieker met een lach en een traan irdam hans visser (musical 'Oliver' komt eraan, ze week begonnen in de Am use studio Focus de re- ies voor misschien wel de Jotste reizende Nederlandse Étertoumee, gebaseerd op I beroemde roman 'Oliver pit' van Charles Dickens. In tote rol van de leider van de fonsbende Fagin maakt Ar- lEderveen zijn musicalde- iL Hij treedt daarmee in dg tsporen van Johnny Kraay- np die deze rol speelde toen show in 1963 zijn eerste Ne- landse première beleefde. imen met Mariska van ck en Bart Oomen, de beide lere volwassen hoofdrolspe- sneed hij de 'Oliver'-taart l Het begin van de produc- die op 19 september in het sterdamse Koninklijk Thea- Carré in première gaat. Ei- Jijk had oQk Willejn Nijholt moeten zijn. Vanaf janu- als 'Oliver' zijn tweede serie tstellingen in Carré geeft, tlt hij afwisselend met Eder- de rol van Fagin. Maar de fur, zanger en danser vierde figen kring zijn 65e verjaar- musical 'Oliver' van de* in dit jaar overleden Lionel wordt gespeeld door 26 urs, onder wie ook Bert hoffer, Marjolein Sligte, Ma- Lansen en Tom van Beek. ttelrollen in dit verhaal over jongetje dat in het Londen pakweg 1850 door de vader moeder van een weeshuis tlt verkocht aan een begra- sondernemer en diens nv. Later valt hij in handen de oude booswicht Fagin, leeft van wat zijn bende ïnrollertjes hem oplevert, "dan komt Oliver in con- met de rijke Meneer vnlow. ft als zoveel andere shows tvan de Engelse producent feron Mackintosh de rech tzit, zou ook 'Oliver' moe- worden geënsceneerd naar van de jongste Londense ssversie. Niettemin mag i Ende een eigen versie l Die wordt nu neerge- loor een productieteam dat ®1 uit Engelsen bestaat. De ver dus ook." Ken Caswell heeft Lionel Bart van nabij meegemaakt: „Die man was absoluut onmogelijk. Als hij nu hier zou zijn, had hij ons gegarandeerd gek gemaakt. Maar ja, die show is dat ook echt van hèm." Maar hoe is Caswell zélf als regisseur? Brigitte Odett moet bekennen dat ook hij wel eens uit zijn slof kan schieten, maar dat blijken hooguit noodzakelij ke incidenten te zijn. „Hij is grappig, gepassioneerd, integer en begint altijd met iedereen op zijn gemak te stellen. Daarbij is hij een en al energie. We werk ten al samen bij 'Les Miséra- bles', 'Sweeney Todd' en 'Ana- tevka' en ook in Duitsland en België hebben we samen 'Les Mis...' gedaan." „Ik heb vroeger ontzettend veel geleerd van het regisseren van amateurtoneel in Haarlem en Santpoort. Maar werken met hem is werkelijk een leerschool. Zelden maak je iemand mee die zo goed zijn huiswerk doet, die zo goed onderbouwd zijn aan wijzingen geeft. Een van zijn grootste kwaliteiten is toch wel dat hij in staat is van al die mensen die deze show moeten spelen een echte groep te ma ken." „Als je acht maanden met el kaar op reis bent, is dat ontzet tend belangrijk. Hij doet dat door iedereen simpelweg volop respect voor elkaar te laten hebben. En dat zal nodig zijn, want dit wordt een ontzettend zware tournee met veel mati nees en dus veel voorstellingen. Bovendien heb je de zorg voor al die kinderen, elke dag weer." 'Oliver': Bussum, 31 augus tus t/m 11 september; Amster dam, 15 september t/m 3 ok tober en 14 januari t/m 27 fe bruari; Breda, 6 t/m 31 okto ber; Enschede, 3 t/m 14 no vember; Nijmegen, 17 t/m 28 november; Den Haag, 8 de cember t/m 9 januari; Leeu warden, 1 t/m 12 maart; Rot terdam, 15 maart t/m 30 april; Den Bosch, 3 t/m 14 mei; Maastricht, 17 t/m 28 mei; Utrecht, 31 mei t/m 11 juni; Eindhoven, 14 juni t/m 25 ju ni. leiding heeft regisseur Ken Cas well, die in Nederland onder meer 'Les Misérables' en 'Ana- tevka' regisseerde. „'Oliver' is in Engeland een monument", zegt hij. „Sinds mijn achtste heb ik het verhaal in allerlei vormen leren kennen: als strip, als film, als musical en natuurlijk heb ik de roman ge lezen. Dus je kunt zeggen dat ik alle karakters goed heb leren kennen. Ze staan in een ijzer- sterk verhaal, dat door Lionel Bart op een ideale manier tot musical is vervyerkt." Het regisseren van 'Oliver' vindt Caswell bepaald geen kleinigheid. Met een speelse grijns rond de lippen verwijst hij naar de Amerikaanse ko miek W.C. Fields die iedere the atermaker voor eens en voor al tijd waarschuwde: treed nooit op met honden en kinderen, want die leiden alle aandacht af. „En in deze voorstelling hébben we honden en kinde ren." „Maar'een echt probleem is de bijzondere sfeer van het ver haal. Die ademt de wereld van de schrijnende armoede in het Londen van de vorige eeuw en daarmee heeft de show nogal wat donkere kanten. Een show vol contrasten. Op een ernstige mishandeling sluit naadloos een vrolijk liedje aan. Dat moet je als acteur toch geloofwaardig kunnen maken." „Een verhaal vol Victoriaanse ellende", vindt Brigitte Odett, co-regisseur. „Die boeken van Dickens hadden in Engeland, waar de armoede vaak werd ontkend, dan ook beslist ef fect." Ze vertelt hoe Dickens eens een predikant meenam naar een armenbegrafenis. Een schokkende ervaring die hij na derhand beschreef in 'Oliver Twist'. Toen de predikant dat verhaal later teruglas, verklaar de hij in het openbaar zich niet te kunnen voorstellen dat zoiets zich werkelijk zou kunnen voordoen. „Dat Victoriaanse Engeland van toen doet me sterk denken aan de Verenigde Staten van nu, waar ook de middle class de dienst uitmaakt. En welbe schouwd komen vergelijkbare situaties ook voor in de achter standswijken van de grote ste den in Nederland. Daarmee is 'Oliver' nog aardig actueel." Ze vindt dat Lionel Bart er goed in is geslaagd het verhaal lichtvoetig te maken. „Daarmee blijft hij toch in de buurt van Dickens. Kijk bij voorbeeld wat hij met de namen van zijn per sonen in zijn boeken doet. Oli ver Twist is meer dan zo maar een naam. Als je die uit elkaar haalt krijg je 'All of a twist', wat duidt op een grote omslag in ie mands leven. En die heeft Oli- londen Dreamspace heet dit gigantische opblaasbare kunstwerk van Maurice Agis. Het is de grootste 'pneuma tische' installatie ter wereld. Zo groot dat je er, zoals deze moeder met haar kind, in kunt verdwalen. Maar voor Agis is dat nog niet genoeg: hij werkt nu aan een tweede - nog grotere - versie van Dreamspace, die vanaf het jaar 2000 drie jaar lang op toemee zal gaan door Europa. Dream space nummer 1 heeft korte tijd in Londen gestaan en is nu op een boot op weg naar Schotland. foto epa De hoofdrolspelers van Oliver Twist snijden de taart aan, bij het begin van de repetities. Rechts Arjan Ederveen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19