's Nachts een brug slaan naar Marcelo in Buenos Aires Zomer 1999 nr nn IJQ UU Valkenburg REDACTIE AD VAN KAAM. 071-5356429, ROB ONDERWATER, 071-5356$ Voor Riedel is bridge via inter net een nieuwe levensvervul ling. De bedrijvige Ter Aarse beseft inmiddels dat zij zich, na haar behandeling voor borst kanker, over de kop heeft ge hold. Op allerlei terreinen maakte zij een come-back of deed zij er meteen maar een schep bovenop. Haar werk als docente Nederlands op een school in Rotterdam slokte al veel tijd op, maar daarnaast nam zij de uitdaging van een wethouderschap in haar woon plaats aan. Achteraf beschouwd, waren dat tropenmaanden voor Riedel, die er toen nog een normaal dag-nachtritme op nahield. Dat wil zeggen: zij sliep toen over dag niet, maar haar nachtrust hield evenmin over als gevolg van perikelen op het werk en in de politiek. De afloop laat zich raden. Riedel meldde zich ziek op haar werk en ook het wet houderschap was, zij het om andere redenen, geen lang le ven beschoren. Geheel tegen haar natuur was de bedrijvige duizendpoot op eens tot niets meer in staat. Als zij al in het openbaar ver scheen, was zij na afloop van een raadsvergadering meteen vertrokken. En thuis schoten zelfs de maaltijden er vaak bij in. Vaste prik was alleen het partijtje bridge op dinsdag avond; zonder internet en met tastbare kaarten. Maar toen kwam de computer in huis. Riedel, die het spel ooit onder de knie kreeg tijdens een busreis voor de gemeenteraad naar Straatsburg, ondekte niet alleen het kaartspel-on line, maar ook de verbinding met de andere kant van de wereld. Of de bridgers zich nu Marcelo, Abdu, Ibrahim Hanas of Miska noemen, of zij nu uit Buenos Aires, Arabië of Nieuw Zeeland komen - ze zijn allemaal kandi daat-partners voor de nacht- braakster uit Ter Aar. „Bridge op internet vult voor mij een gat", zegt Riedel, die en passant toegeeft dat het haar moeite kost om van de computer af te blijven. Overdag lukt dat haar wel, want dan werken geestverwanten in dezelfde tijdszone en slapen de bridgers aan de andere kant van de wereld. Maar in het weekeinde, 's avonds en 's nachts valt er heel wat te kaar ten. Riedel kan kiezen uit part ners en tegenstanders van 43 verschillende nationaliteiten. Met een klik op de knop kan zij zien aan welke virtuele tafel nog een plaatsje vrij is. „Naar mate mijn niveau stijgt, word ik kritischer", zégt zij. „Ik schuif niet overal aan, want ik heb zo mijn voorkeuren. Het moet kliïdten. Daarnaast gaat het mij ook om de gezelligheid. Ik ben voor zo'n tweehonderd gulden per jaar lid van Bridge Player Live. Dat doe ik liever dan dat ik gratis meespeel in een groter verband. Daar gaat het er veel anoniemer aan toe en zit je soms met drie robots te bridgen. Bij onze club babbe len we ook nog heel wat af. Het gekke is alleen dat ik van mijn bridge- en babbelpartners alles afweet, maar hun echte namen niet ken. Want bijna iedereen gebruikt een pseudoniem - ik ook. En van degene die zijn wa re voornaam gebruikt, ver moedt iedereen dat hij of zij zich achter een pseudoniem verschuilt." Desgewenst, legt Riedel uit, kunnen de internet-bridgers uit de anonimiteit treden. Som migen tonen pas- of vakantie foto's of maken een afspraak. Zo belt een Twentse student haar wel eens op voor geza menlijk robbertje computer- bridge. Ook is er in september een reünie in Hoorn. „Veel mensen uit ons clubje hebben toch dezelfde achtergrond. Het zijn mensen die beroepshalve veel reizen of ze werken als sys teembeheerder. De voertaal is Engels. Ik ben daar niet zo goed in en hield nog wel eens onder onsjes in het Nederlands. Maar dat mag ik niet meer doen van de andere spelers." Slapen mag zij wel als de bridgenacht voorbij is. Alleen slaagt Riedel er overdag niet in de acht uur vol te maken. „Mijn bedrust is verbrokkeld. Nu eens gaat de telefoon, dan weer komt er iemand thuis." Rond het avondeten is Riedel altijd uit de veren, al eet zij niet altijd met haar gezin mee. Op woens dag begint de bridge-sessie na melijk al aan het eind van de middag en dat kan Riedel niet combineren met een maaltijd in de huiskamer. Anderzijds deinst zij er niet voor terug om bijvoorbeeld na een gemeente raadsvergadering nog een paar uur plat te gaan, voor de span nende bridge-nacht weer aan breekt. „Mijn nian Eiso", bekent Rie del, „had het aanvankelijk best moeilijk met die rare bedtijden van mij. Maar hij zag snel in hoe veel plezier ik beleef aan deze vorm van bridge, die me een uur of veertig per week van de straat houdt. Het is ook wel een gek idee dat ik 's morgens pas in bed kruip als hij er net uit is. Wij slapen nooit meer te gelijkertijd. Maar ik geloof dat dit ritme mij wel ligt. Toen ik studeerde was ik ook al een nachtmens." Haar dochter Evelien heeft het dan ook niet van een vreemde. Als zij na een avondje stappen om vijf uur 's ochtends thuis komt, ploft zij in de halfverlich- te computerkamer neer op een stoel naast haar moeder die ge fascineerd naar het computer scherm tuurt. „Dat is toch ge zellig, nietwaar. Bovendien komt Evelien precies op het goede moment, want om een uur of zes begin ik in te zakken. Dan heb ik eigenlijk een schop nodig." TIM BROUWER DE KONING Ook al heeft het pontje qua nostalgie kortgeleden een veer moeten laten, toch blijft het in Valkenburg een aparte ma nier van overzetten. Wie op dit driedorpenpunt de Oude Rijn opgaat, vaart vanuit de moderne tijd het verleden in. Van de kapitale nieuwbouw in Rijnsburg en Oegstgeest naar de historische panden in Valkenburg. Daartoe behoort ook het Madurodam-achtige wachthuisje van de voetveerbaas, dat tegelijkertijd als steunpunt van de post fungeert. Voor de prijs van een postzegel kun je je nog altijd naar de overkant laten versturen. Voetgangers 75 cent. Met fiets of kinderwagen 85 cent. De wachttijd voor duw bakken, grintschepen en zwanen, die altijd voorrang heb ben, zit daarbij inbegrepen. Van afzetten is na het overzet ten alleen letterlijk sprake. Tot enkele weken geleden werd het voetveer nog met de hand bediend. De kabel is gebleven om afdrijven te voorko men, maar een motortje heeft een groot deel van het werk uit handen genomen. Daarmee wordt tijd bespaard. Tegelij kertijd is echter bezuinigd op romantiek. Voor degenen die hier ook nu nog wat langer op de nostalgische toer zouden willen, is dus eigenlijk wat tijd verspeeld. tekst: (AN PREENEN foto: WIM DIJKMAN Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van •Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54. 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. Willem van Zuilen: geen problemen met opstaan foto dick hocewoning Als Marcelo in Buenos Aires klaar is met zijn werk, loopt in huize Riedel in Ter Aar een wekker af. Het is half drie 's nachts in Holland en er staat maar één van de vijf Riedels op. Moeder Ingrid sluipt in haar pyjama naar de computerkamer, op dit tijdstip haar heilige der heiligen. Als het wonder der techniek haar stille bevelen opvolgt en een bridge-opstelling te voorschijn tovert, kan de nacht al niet meer stuk: Om drie uur kan zij met bridgepartner Marcelo deelnemen aan een internationaal toernooi op internet. Zestien of achttien spellen per nacht, met de onvermijdelijke dip rond het krieken van de dag. En als de rest van het gezin op een normale tijd uit de veren is, nog even een uurtje nakaarten tot de computer de uitslagen van die nacht op een rijtje heeft. Ingrid Riedel 's nachts in haar computerkamertje in Ter Aar. Ze speelt bridge met Marcelo in Buenos Aires foto engel lameijer 's Nachts brood bakken: Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Willem van Zuilen Woonplaats: Rijnsburg Leeftijd: 39 jaar Beroep: productiechef bij groenteverwerker Heemskerk Op welk tijdstip gaat de wekker voor Willem van Zuilen? ,,Ik kom in ieder geval om half vijf mijn bed uit Eerst even bijkomen met een peukie d'r bij. En dan naar de Vinkenweg hier in het dorp. Daar pak ik en bak koffie en weer een sigaret. Het echte werk begint om zes uur als de eerste dames binnenkomen. De productieopdracht is in tiueeën gedeeld, een inpak- en snijopdracht. Ik krijg de snijopdracht en die ver deel ik onder mijn vier bandleidsters. Soms moetje afwijken van de vaste snijvolgorde omdat er een vrachtauto staat te wachten. Wij werken namelijk met versprodukten, die we gesneden in zakjes ver pakken. Bij ons in het bedrijf beginnen de eersten om half elf 's avonds met het snijden, wassen en in pakken van groenten. Ik ben nu ook verantivoorde- lijk voor de scholieren. Om zeven uur komen die va- karltiewerkers binnen. Ik kijk of ze er ook zijn en ver deel ze over de plaatsen. Kom je wel toe aan ontbijt? ,,In de eerste pauzeMeestal om kwart voor acht, maar als het niet loopt kan het ook half negen wor den. Ik kan pas eten als de zaakjes op orde zijn. In een chaotische periode is dat later. Als ik trek heb e nog geen pauze kan nemen, neem ik tussendoor even een sneetje brood." Heb je moeite met opstaan? „Meestal heb ik geen problemen met het opstaan. In de zomer gaat het wel makkelijker dan in de winter. Ijr In de zomer heb je minder rust nodig. Maar ik ben blij dat ik gezond ben en kan werken. Vrij zijn is wé lekker, maar ik ga graag naar mijn werk. Op welk tijdstip is jouw werkdag ten einde? .Als leidinggevende heb je een bepaalde verantivoor- e delijkheid. Je gaat pas weg als je werk af is. Gisteren !0 waren we om vijf uur pas klaar. In een rustige weel ai ben ik om half drie thuis. Vroeger was het in de win- ter drukker, maar door de opkomst van de zo mergroenten is het in de zomer druk. Vanwege de zomerkost en het verse fruit, dat we ook verwerken.' Jij bent ook werkzaam bij TV-West als voetbalver-c0 slaggever. Levert dat problemen op? J „Daar heb ik wel onregelmatige tijden. Het is zeker te combineren. Ik ben ook nog jeugdleider bij Rijns- burgse Boys. Nee, ik ben geen thuiszitter. Integen deel."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18