Meer plaatsen licht dementen inForeschate 'Geitenijs is onze specialiteit' Regio Zakelijke hotelmarkt Noordwijk groeit VOOR ELK KLIMAAT VRIJDAG 23 JULI 1999 Y NIHOF. 071-535641(' ™)E dag VAN... 5 Leidsch DagbladAllCIIIliVEN Mensen die licht dementeren en eigenlijk naar een ver pleeghuis zouden moeten, kunnen voortaan in het ver zorgingshuis Foreschate blijven. De stichting Zorgcentra; Vlietlanden, waaronder naast 't Hofflants Huys ook Zuydtwijck in Leiden valt, heeft daartoe besloten. „Het is belangrijk dat mensen op deze leeftijd niet hoeven te verhuizen. Wij willen hen daar bij zoveel mogelijk tegemoet komen", aldus directeur A. Bruseker. Foreschate huisvest al zes mensen die verpleeguis- zorg nodig hebben. De stich ting heeft mogelijkheden om dat aantal te verdubbelen. Dat houdt in dat deze groep inten sievere begeleiding krijgt en overdag kan deelnemen aan een 'huiskamerproject': een ruimte waarin allerlei activitei ten worden aangeboden. Bruseker: „Zolang er geen ver pleeghuis in Voorschoten is, is dit een aardig alternatief. An ders zouden ze naar een van de verpleeghuizen in de regio moeten. Dan komen ze in een heel andere omgeving terecht. Als het echt niet anders kan zullen ze wel naar een verpleeg huis moeten, maar voorlopig kunnen ze blijven." Bruseker benadrukt dat het niet de be doeling is Foreschate te veran deren in een verpleeghuis. „Het} is niet goed daar het breekijzer in te zetten." De uitbreiding van de facili-. teiten in het complex aan de. Rouboslaan staat ook los van, de plannen voor de bouw van een verpleeghuis in Voorscho-, ten. Deze week heeft Bruseker, daarover gesproken met de wo ningbouwvereniging Woon-, zorg, de gemeente en directeur, P. Hop van verzorgingshuis, Adegeest. Afgesproken is dat de,, gemeente onderzoekt of in Voorschoten een terrein van, minimaal twee hectare beschik-} baar is om een verpleeghuis, neer te zetten. Is die ruimte er(j niet dan wordt nagegaan of nieuwbouw op de plaats waar, nu 't Hofflants Huys staat aanj de Zeven Provinciën in de wijk,' Noord-Hofland haalbaar is. Gedacht wordt aan een voor-, ziening met zestig plaatsen, een, j nog onbekend aantal zorgap-j partementen en zorg aan huis, vanuit 'Hofflants'. Bruseker:]' „De politiek moet aangeven, wat mogelijk is. In september, praten we verder. Drempels in zijstraten Vronkenlaan leiderdorp afke van der tooien Twee zijstraten van de Vron kenlaan in Leiderdorp, de Gansstraat en de Scholekster straat, krijgen een 30 kilometer regime en verkeersdrempels. De bewoners van de straatjes hebben last van sluipverkeer. De maatregel wordt getroffen op dringend verzoek van de be- Door de Gansstraat en de Scholeksterstraat - kinderrijke straatjes - rijdt veel sluipverkeer naar de Lijnbaan. En dat ver keer rijdt ook nog eens te hard. Door de verkeersremmende maatregelen moeten chauffeurs' voortaan op andere gedachten^ worden gebracht. Een meerder heid van de bewoners kan zich" in de oplossing vinden. De kosten van de ingreep de twee straatjes bedragen ruim twintigduizend gulden, angst een precedent te schep pen voor andere straten i buurt betitelt de gemeente de maatregelen als 'experimen teel'. „Het sluipverkeer kan zich natuurlijk gaan verplaatsen", zegt een woordvoerster va gemeente. „Maar uiteindelijk worden alle woonwijken 30 ki lometer-zones." IJsboerin Nel de Jong ANNO 1899 Zaterdag 22 Juli LEIDEN - Hedennamiddag ongeveer te half twee bracht een brandalarm een massa menschen op de Voldersgracht bijeen. Weldra bleek, dat het ernst was, en wel in het pakhuis van den heer Ros, winke lier, wonende in de Janvossensteeg. In den beginne liet het gevaar zich vrij ernstig aanzien, doch door hulp van de spuit der weesburgers mocht men er in slagen spoedig een einde aan de zaak te maken. Twee nog aangerukte spuiten en de kleine stoom spuit behoefden geen water te geven. Alles is echter gelukkig afgeloopen, vooral met het oog op de ligging van het pakhuis in een nauwe poort, waarin zich een ververij, blikslagerij en pak huis bevinden, welke zich wel leenden groote uit breiding aan den brand te geven. FRANKRIJK - In de magasins du Louvre te Parijs is gisteren een Engelsche dame gearresteerd, die voor 9000 franken bijouterieën had gestolen. De dame had 1200 franken aan bankpapier bij zich. Bij een huiszoeking in haar hotel vond men. voor 500 franken coupons zijde. Zij is een dame van hoogen rang en is millionnaire. ANNO 1974 Persant Snoepweg tijdelijk weer open ieiderdorp De Persant Snoepweg is tot 9 augustus weer open. Het werk aan de rotonde ter hoogte van het Rijnland Ziekenhuis is voor rest van de bouwvakvakantie stilgelegd. Allebei de weg helften zijn zolang open. De afslagen naar de Voorhoflaan en de Simon Smitweg zijn nog wel afgesloten. Het werk aan de roton de zorgde nog steeds voor vertragingen voor de automobilisten, al waren die niet te vergelijken met de opstoppingen van een paar weken geleden. Toen werd tegelijkertijd gewerkt aan ro tondes op de Persant Snoepweg en de provinciale weg N445, terwijl ook de Lage Rijndijk en de Koudekerkse brug waren ge blokkeerd. particuliere gast in het week einde. Want als een hotel tij dens een congres goed bevalt, komt de gast met zijn vrouw in het weekeind terug. Beide sec toren kunnen zo goed naast el kaar bestaan, omdat de con gressen en seminairs vrijwel al tijd op doordeweekse dagen worden gehouden." D. de Vries van het Neder lands Congres Bureau denkt dat de 'betrekkelijke afzonde ring' van Noordwijk een groot voordeel is bij de werving. „Sommige congresorganisato ren kiezen er heel bewust voor hun klanten de verlokkingen van Amsterdam te besparen", zegt ze. Maar het is volgens haar te 'simpel' om te zeggen dat het strand voor de zakelijke gast de enige attractie is. „De keuze wordt vaak bepaald door een combinatie van factoren: bereikbaarheid, comfort en het geschikte aantal zalen." E. Hubregtse, marketing-ma nager van het Leeuwenhorst Congrescentrum in Noordwij- kerhout, spreekt van een 'on voorstelbare groei' op de con- gresmarkt. „Aan het begin van dit jaar dacht ik nog dat het in 1999 wat minder zou gaan, maar het is weer vol, vol, vol." Leeuwenhorst richt zich vooral op de Nederlandse markt. Het centrum verleent per jaar 80.000 gasten onderdak. Omdat Leeuwenhorst nauwelijks parti culiere gasten heeft is het ook in de zomer aangewezen op de zakelijke markt. „We hebben dan wel een ander segment dan in de rest van het jaar. In de zo mer vloeit de particuliere markt als het ware over in de zakelij ke, omdat de congresganger dan meestal zelf het congres moet betalen. Ook de filosofi sche trainingen waarvan we er deze zomer weer een aantal hebben, zijn vooral bestemd voor particulieren." Hubregtse heeft wel een ver klaring voor de explosieve groei van de zakelijke markt „We tenschappers en zakenlui wil len elkaar, ondanks fax, internet en e-mail, blijven ontmoeten. Die ene professor wil gewoon zien hoe zijn collega dat nieuw ste medicijn verdedigt. Hij wil ook ervaren hoe de reactie van andere hoogleraren is en en passant nog even een afspraak maken." 4obin de Jong is ijskoerier. Met skelter en bel zoekt hij gebruikers op voor zijn moe- Nel, die ijsboerin is. Zo ook ideze dag, waarop de zon ijaf heeft en bewolking, harde ind en af en toe wat regen niet (nodigen tot een fietstocht, at staan tot ijs eten. Als plot- ling toch een groep van vijf- en mannen en vrouwen komt infietsen vanuit Gelderswou- e wordt het Jrjarige Zoeter ig oudenaartjeTijskoud de beste. 17 33/ ij stelt zich tactisch op op het uispunt Uiterdijk/Kleine erkpad. „Als jullie een ijsje s illen, dan moet je daarheen, o tott ijn moeder verkoopt ijs." e groep Zoetermeerders twij- It even, maar verlegt dan toch tot i route naar de Weipoortse- en eg- Op nummer 98 heeft de l-jarige Nel de Jong in februari iar ijsboerderij geopend. Dat lat althans met een groot >rd aangegeven. De waarheid verc ordt daarmee enigszins ge- het eld aangedaan. „Melkveehoir- f1~' irij blijft hoofdzaak. Voor het 'hebben we per jaar een 'arduizend liter melk nodig, eslagw p een totaal van 340.000 liter '9- elt dat niet veel voor", zegt SSETTi !?rde'0nS- ;n slee 'l houdt zich nog altijd met ndere it vee bezig, zij met het ijsbe- samen iden zij: „We wilden er wat jdoen. Eerst dachten we aan escn camping bij de boerderij, ter lazen we wat over ijsma- n. Dat sprak ons meer aan. u de kinderen wat groter zijn, arnia ïb ik wat meer tijd. Ik help agwel op de boerderij, maar fee dagen ben ik echt met ijs- reiden bezig. En verder na- urlijk met het verkopen van tijs." Dat de melkprijs sinds ptember vorig jaar al twaalf nt is gedaald, staat los van de derd 'breicQng. „We hadden de innen al eerder." f Zoetermeerders hebben in- iddels de ijskar en de am btelijk gemaakte inhoud tdekt. „Heerlijk zeg. Er zit en conserveermiddel in. Vaak laakt ijs zo overdreven", zegt Dinsdag 23 juli I Zwembad Poelmeer weer open oegstgeest Na een periode van bijna een maand gaat het zwembad Poelmeer in Oegstgeest maandag weer open. Het zwembad was gesloten vanwege onderhouds- en renovatie werkzaamheden. Asbesthoudende ventilatiekanalen zijn ver- I j vangen en het instructiebad is voorzien van nieuwe plafonds en tegels. Ook is het spoelsysteem van de waterleidingen in de j douches aangepast om legionellabesmetting te voorkomen. In het 25-meter bad is nieuwe onderwaterverlichting aangebracht. Rijverbod voor Hagenaar wassenaar Een automobilist op de Rust en Vreugdelaan in ;|1 Wassenaar bleek bij een controle tegen half twee vannacht wat .:.B te diep in het glaasje te hebben gekeken. De 30-jarige Hagenaar kreeg een proces-verbaalen een rijverbod van twee uur. ■i Onderzoek naar 'zorgketen' :i leiderdorp De gemeente en zorginstellingen in Leiderdorp on- H derzoeken of een zogeheten zorgketen voor ouderen kan wor- den gevormd. Thuiszorg Groot-Rijnland, Leiderdorpse ver- I pleeg- en verzorgingstehuizen en de Unie van Vrijwilligers (UW) kijken of ze zo nauw kunnen samenwerken, tiat hun uit eenlopende werkzaamheden naadloos op elkaar aansluiten. Oudere mensen kunnen dan langer thuis blijven wonen. In Lei- ;f den-Noord bestaat al zo'n zorgketen. De opmars van de zakelijke hotelgast in Noordwijk zet door. foto dick hogewoninc Bollenstreek biedt gast rust en goede faciliteiten duin- en bollenstreek irene nieuwenhuuse De zakelijke markt in de hotels is - ook in de Duin- en Bollen streek - nog steeds groeiende. Het einde van die ontwikkeling is volgens de betrokkenen nog niet in zicht. In 1998 was de aanwas in vergelijking met het jaar daarvoor bijna vijftig pro- Noordwijk staat na Amster dam tweede op de lijst van plaatsen waar internationale congressen worden georgani seerd. Noordwijkerhout neemt op die lijst de zevende plaats in. In de top-drie van populaire hotelaccommodaties voor za kelijke evenementen staan twee Noordwijkse hotels: Huis ter Duin en de Hotels van Oranje. Rust, geen verlokkingen van de grote stad, dicht bij Schiphol en goede faciliteiten. Dat zijn de voornaamste redenen om te boeken voor een zakelijk con gres, seminar of training in de Duin- en Bollenstreek. Huis ter Duin, Hotel Mercure Noord wijk, de Hotels van Oranje en het Congrescentrum Leeuwen horst zitten ook deze maand vol met zakelijk gasten. De twee laatste weken van ju li en de eerste drie van augustus daarentegen worden de hotels voornamelijk bevolkt door par ticuliere gasten. In de vierde week van augustus begint het zakelijk circuit weer volop te draaien. P. Conings van hotel Huis ter Duin denkt dat de opmars van de zakenman in het hotel de komende jaren doorgaat. Van de gasten in zijn hotel komt 65 procent voor zaken. In Hotel Mercure Noordwijk en de Ho tels van Oranje is dat zelfs ze ventig procent. Congresorganisatoren kiezen, volgens Conings, voor Huis ter Duin in plaats van een Amster dams of Haags hotel, omdat het ver van het tumult van de grote stad ligt. „Als een congres de teambuilding wil stimuleren moet je natuurlijk niet in het hartje van een grote stad gaan zitten. De kans dat de congres gangers 's avonds de stad in verdwijnen is dan nogal groot." Particuliere gasten blijvenvol- gens Conings altijd welkom. „De zakelijke gast van door de week is vaak dezelfde als de een vrouw. „Het is verfrissend. Lekker zoet. Zoiets heb ik nog niet eerder geproefd", voegt een man eraan toe. Een andere vrouw is meer geïnteresseerd in de boerderij, die uitkijkt op de polder en de kerk Sint Jan in de Zuidbuurt van Zoeterwoude. „Ik vind die boerderij veel mooier dan het ijs." Of ze even binnen kan kijken. Dat kan. Terwijl anderen met Peter de Jong verder het erf op lopen, leidt Nel de excursie bin nen. Alle vertrekken worden be keken, waaronder het ijslokaal. Tegen een wit betegelde muur prijkt daar de bron van de ver killing op deze boerderij: een ijsmachine. „We wegen suiker, melk en room af, doen er bind middel bij en voegen er smaak stoffen aan toe. Van voorbe werkte pasta's. Dat geheel Aiphen aan den Rijn - Er werden gisteren al 14 hutten 'uit de grond gestampt' op het ijsclubterrein in het kader van de bouw van het Wensdorp. foto archief leidsch i LEIDEN - De op een na grootste fractie in de nieuwe gemeenteraad, die van het Chr. Dem. Appèl, waarin KVP, ARP en CHU zijn samengegaan, wil met CPN, SGP-GPV en WD praten over collegevorming, de verhouding raad-college en andere daarmee samen hangende onderwerpen. Het CDA heeft deze partij en, die niet behoren tot het linkse blok (PvdA en Progressief Leiden), dat de meerderheid heeft e heeft besloten een pr digd v stadhuis. Het CDA wijst erop, dat het tot nu toe ge- een programcollege te vormen, uitge- in bijeenkomst op 7 augustus in het bruikelijk is geweest óm voorafgaande aan de verkie zing van een nieuw college overleg te houden tussen alle fracties in de nieuwe raad. In afwijking van dit gebruik heeft de grootste fractie, die van de PvdA, ditmaal niet voorgesteld met alle andere fracties in overleg te treden over collegevorming. Daarom doet het CDA het, naar het in de brief schrijft 'In het be lang van de bestuurbaarheid van Leiden'. De brief is irblm ondertekend door Bosch (ARP), Driessen en Stroink (beiden KVP) en Vink (CHU). LEIDEN - De bankoverval in Terneuzen waarbij ruim 2500 gulden werd buitgemaakt is naar alle waar schijnlijkheid gepleegd door twee jeugdige inwoners van Warmond. De twee, resp. twintig en zeventien jaar oud, zijn gisteren bij een routinecontrole in Os- sendrecht aangehouden. De jongens reden in een grote auto die vorige week bij een inbraak in een ga ragebedrijf aan de Vondellaan in Leiden werd ont vreemd. Het tweetal wordt ervan verdacht met deze auto het bankgebouw in Terneuzen te hebben over vallen. De vermoedelijke overvallers zijn met de wa gen uit Leiden naar België gereden na eerst nog een aanrijding in de gemeente Zaamslag te hebben ver oorzaakt. Na terugkeer met dezelfde auto in Neder land konden zij door de politie van Ossendrecht in de kraag worden gegrepen. Het tweetal is overge bracht naar het politiebureau in Terneuzen. a plaatsing een Ingevulde cheqi molaar van 13 bij 18 In zwart wit) op U 3 Lelden of door contante betaling aan de balie v; ngt de foto binnen drie weken. mixen we en gooien we in in de machine. Het mengsel wordt gepasteuriseerd tot 85 graden. Daarna gaat het via een sleuf naar het gedeelte waar het wordt bevroren. Ach, het is niet moeilijk hoor." Peter, die inmiddels ook het ijs- lokaal is binnengekomen, vindt dat wat al te bescheiden. „Je zegt dat nou wel, maar jij kent het proces. Als je iemand an ders vraagt om een koe te mel ken, komt er ook niets uit." Het ijslokaal heeft veel geld ge kost. Hoeveel doet er volgens Nel de Jong niet toe. Eén bolle tje kost één gulden 25, twee bolletjes een knaak, enzovoort. Voorlopig is in elk geval geen winst te verwachten, hoe vaak ze er met kar, haar ijskoerier Robin en haar dochter Marloes ook op uit gaat. „De omzet is nog klein. Op hoogtijdagen vijf tien a twintig liter. Maar we ho pen dat uit te breiden. Mis schien maken we hier bij de boerderij wel een uitgebreider zitje. Ook wat dat betreft heb ben we moeten wennen. Men sen die hier in het begin kwa men, vroegen of ze het ijs ook ter plekke konden opeten. Ja natuurlijk, zei ik. Maar waar moesten ze dan zitten? We heb ben toen maar vjer stoelen bui ten gezet. Als het warm en druk is, is dat lang niet voldoende." Ijsboerderij De Jong maakt re clame met 'alle soorten ijs'. Op deze dag zijn echter alleen va nille en aardbei in de aanbie ding. Gemaakt van 'streekeigen' producten: melk, room, suikers en bietenrood voor de juiste kleur van het aardbeienijs. De Zoetermeerders smullen zicht- Klanten verba zen zich over het natuurijs van Nel de Jong. „Zoiets heb ik nog niet eerder ge proefd." foto henk bouwman en hoorbaar. Nel de Jong smult in gedachten mee. „We hebben op andere dagen ook geitenijs. Daarmee zijn we begonnen voor kaasboerderij 't Geertje. Het is onze specialiteit in natu rel, vanille, banaan, aardbei, pistache en chocola", Een van de vrouwen ziet opeens moge lijkheden voor haar kind. „Ik kom hier zeker terug. Mijn zoontje is allergisch voor koe melk, maar geitenijs is prima." Robin de Jong heeft al wat lan ger de smaak te pakken. Met zijn broer en z'n zus is hij de grootste afnemer. Robin voelt zich niet bezwaard om die naam waar te maken. Hij heeft immers voor genoeg klanten gezorgd. „Waar is mijn ijs?" tfritsbroeken van alle outdoor topmerken mpas Outdoor World in Haarlem Paul Krugekade 22 2021 BN Haarlem peil, ren jje vomar) Tel' 023 - 5258528 Openingstijden ma 13 00 18.00 uur. KOMPAS „o 10 00 - 1800 uur; do/vr: 10.00 - 21.00 uur. za 9 00 - 17.00 uur HWU me parkeergelegenheid Donderdag- en Vrijdagavond koopavond

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15