Leiden Regio 'Sportbedrijf krijgt te weinig vrijheid' Liefde voor het dier wint het van zakcentje 'Zijlhal' oogt af Voorwaardelijke straf voor klappen met krik 101 Leidenaar beste inpakker /RIJDAG 23 JULI 1999 hef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Winkelinbraak Breestraat ifidenBij een winkel aan de Breestraat is de afgelopen nacht een ruit ingegooid. Er worden lederen portemonnees, pennen- en brillenkokers vermist. In dezelfde nacht is geprobeerd in te breken in een tankstation aan de Hoge Rijndijk. Hier kwam men niet verder dan het beschadigen van een ruit. Zomerwandeling Heempark leiden^ Wie een paar uurtjes van de fraaie natuur wil genieten, kan zich zondag melden in het Heempark aan de Oegstgeester- weg. Daar vindt, vanaf 14.00 uur, een wandeling plaats onder leiding van een deskundige gids. Er is ditmaal aan de rondlei ding, die ongeveer anderhalfuur duurt, geen specifiek thema 'rbonden. De start is op de binnenplaats, de excursie is gratis. iMidzomer op de Luifelbaan jieidenDe verzamelde winkeliers op de Luifelbaan pakken eind ■augustus uit met een, zij het wat verlaat, Midzomerfeest. Op 26, ■27 en 28 augustus is er op het Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein leen grootschalige koopjes- en curiosamarkt. Behalve zo n zestig ■kramen, zijn er terrasjes, (kermis)activiteiten voor de kinderen I en is er muzikale omlijsting. Op de afsluitende zaterdag zijn er (I demonstraties van oude ambachten. Telefooncirkel zoekt nieuwe leden ieiden De Telefooncirkel Morschwijk en Stevenshof is op zoek naar nieuwe leden. Voor personen die alleen wonen en 55 jaar of ouder zijn is het een prettige manier om voor zichzelf veilig heid te scheppen. Elke ochtend om ongeveer 8.30 uur is er tele fonisch contact. Meer informatie of opgave 's morgens bij de Stichting Dienstverlening Leiden, Dienstencentrum Stevenshof, telefoon 5315251. aakstraf Leidenaar voor kashandeling en vernielingen IN HAAG/LEIDEN iud sep »n 21-jarige Leidenaar is giste- n door de Haagse politierech- veroordeeld tot 56 uur •nstverlening. De man stond recht omdat hij op 26 oktober 17 op de Lammenmarkt een 'zoeker van discotheek In Ca- had mishandeld. Daarnaast oest hij zich verantwoorden lor de vernieling van vier au- in de nacht van 5 op 6 juli e vechtpartij bij In Casa itstond nadat discotheekbe- iekers het aan de stok kregen et de inzittenden van een erende auto. De verdachte op dat moment met een vrienden aanlopen. Zij toten de automobilisten te ilp. „Een vriendin van me ard bedreigd door een be- )rlijk grote groep. Zij heeft i gevraagd om te helpen om lui weg te jagen", verklaarde £|g Leidenaar zijn aandeel in de chtpartij. Achteraf gaf hij toe t het allemaal niet slim was, tar hij vroeg wel om begrip, et is gewoon laf om een 2^* ?isje te bedreigen. Het is ook *34 om dan weg te lopen. Maar 2||j had wijs moeten zijn en dat iqqi hmoeten doen." 229 vern*e^n8 van ditto's 2291 iel vond plaats kort nadat de ver dachte vrij was gelaten na een gevangenisstraf van tien maan den. Hij had woorden gehad met een vriend en reageerde zich onder invloed van alcohol af op geparkeerde auto's. „Ik kan ook niet begrijpen dat ik dit gedaan heb", moest de man nu bekennen. Op de achtergrond bij alle el- lende speelde mee dat de Lei denaar al enkele jaren verslaafd is aan hard drugs. Het afgelo pen jaar heeft hij voor een be langrijk deel cloorgebracht in een verslavingskliniek. Toen hij daar uit kwam, verviel hij echter al weer snel in zijn oude pa troon. Sinds deze week is hij weer in behandeling. Zijn bege leider uit de kliniek adviseerde de rechter om vooral geen cel straf op te leggen. Een voor waardelijke straf met de ver plichting om de aanwijzingen van de kliniek op te volgen leek hem veel beter. Politierechter C. Waterbolk nam desondanks de eis van de officier van justitie over en ver oordeelde de Leidenaar tot vier weken cel, zes weken voorwaar delijk en een schadevergoeding van 300 gulden. Toch hoeft de man niet echt de cel in. De vier weken mogen worden omgezet in een werkstraf van 56 uur. leiden De klimrekken hangen aan de muur. Aan een kant van de blauwe zaalvloer staat al een doel. De nieuwe sporthal bij zwembad de Zijl in Leiden oogt af. Vele maanden te laat, maar zoals wethouder Alexander Pechtold (van sportzaken) voor de zomer al zei, liever een hal die goed is dan een die op tijd klaar is. Bouwer Gesman uit Al phen aan den Rijn had het afgelopen jaar grote moeite om de wensen van de architect van de hal uit te voeren. Voortdurend kwamen nieu we gebreken aan het licht. Uiteindelijk werd de aannemer zelf in ge breke gesteld. De wethouder zal de sporthal, die nog geen naam heeft maar gemakshalve al wel eens Zijlhal wordt genoemd, hoogst waarschijnlijk in september feestelijk openen. foto henk bouwman den haag/leiden zus van de verdachte zou lastig1 vallen. De onvermijdelijke escalatie van de ruzie vond plaats in cafe- 'De Tregter' in Leiden. Volgens de 35-jarige Leidenaar begon de 41-jarige moeilijk te doen, de oudste van de twee had daar over tegen de politie het tegen- overgestelde verklaard. Hoe' dan ook, de ruzie eindigde met' de klappen van de krik. Dat gaf ook de 35-jarige toe. Het slachtoffer had zelf giste- 7| ren eigenlijk ook terecht moe ten staan vanwege dezelfde ve- te. Een paar dagen nadat hij met de krik op zijn hoofd was' gemept, zou hij zelf met een bijl naar zijn opponent hebben1 staan zwaaien. Maar de straf-; zaak tegen de 41-jarige Leide-J naar werd gisteren voor onbe-j: paalde tijd aangehouden. De verdachte is op vakantie. Zijn „Waar twee vechten, hebben twee schuld," erkende politie rechter mr. C. Waterbolk tegen de 35-jarige Leidenaar die giste ren in Den Haag terecht stond wegens mishandeling. „Maar dat betekent niet dat je iemand met een autokrik op zijn hoofd mag slaan," voegde hij daar di rect aan toe. Met die krik had de Leidenaar er voor gezorgd dat een 41-jarige plaatsgenoot meerdere hoofdwonden moest laten hechten. Officier van justitie mr. M. Kattouw eiste wegens de mis handeling een celstraf van vier weken waarvan de helft voor waardelijk, maar de politierech ter was milder gestemd. Omdat de mishandeling al lang gele den, in'97, had plaatsgevonden _r en omdat het slachtoffer zelf advocaat, mr. C. Verweij, was? „zijn handen ook niet in on- wel op de zitting, maar niet om V „zijn schuld kan wassen" legde rech ter Waterbolk een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken op. „De mishandeling met de au tokrik is de bizarre ontknoping van een langdurig lopende ru zie," vatte officier Kattouw de zaak samen. De twee Leidena- ren zouden al jaren een „soort vete" uitvechten. De Leidenaar die gisteren in het beklaagden bankje zat legde de schuld daarvan volledig bij zijn tegen stander. Die zou zo jaloers zijn dat hij steeds de vrouw en de 3 zitting, maar mei om zijn cliënt te verdedigen. Hijj" eiste namens de 41-jarige Lei-r denaar een schadevergoeding van ruim drieduizend gulden van de man die met de krik had geslagen. 1 Maar politierechter Water- i bolk wilde geen partij trekken 1 in de ingewikkelde en voortsle- J pende vete tussen de twee Lei- V denaren, dus hij verklaarde de"' schadevergoeding niet ontvan- kelijk. Een civiele rechter kan nu nog uitmaken wie er scha devergoeding aan wie moet be- J talen en hoeveel. Directeur lijdt onder onwerkbare situatie bij dienst Cultuur en Educatie Het Sportbedrijf van de gemeente Leiden moet zo gauw mogelijk weten waar het aan toe is. De problemen die onderzoeksbureau Bakkenist bij de dienst Cultuur en Educatie, waar het Sportbedrijf onder valt, heeft gesigna leerd, betreffen niet het Sportbedrijf zelf. Volgens direc teur R. Stortelers is een onwerkbare situatie ontstaan. leiden robbert minkhorst De verzelfstandiging van de sector sport en recreatie die in 1997 in gang is gezet, stagneert. Stortelers heeft zelfs het gevoel dat die enigszins wordt terug gedraaid. Hij moet vaker toe stemming vragen voor dingen die hij wil uitvoeren, terwijl juist het tegenovergestelde de bedoeling is. De vrijheid die het Sportbedrijf zou moeten heb ben, krijgt het onvoldoende. Bakkenist concludeerde dat Cultuur en Educatie als geheel onvoldoende sturing heeft. Ook is er een gebrek aan precisie. Ambtenaren, directeuren en wethouders hebben verschil lende wensen en ambities en werken langs elkaar heen. Er waren en zijn financiële achter standen en tegenvallers. Het uit te voeren beleid is lang niet al tijd duidelijk. Volgens het bu reau is niet een persoon of een afdeling verantwoordelijk voor de interne wanorde. Stortelers vindt de bevindin gen van Bakkenist herkenbaar. Toch legt het bureau in zijn ogen de vinger niet helemaal op de zere plek. Het Sportbedrijf is als onderdeel van cultuur en educatie niet zozeer een van de veroorzakers van de proble men, maar vooral slachtoffer. „Wij hebben er last van. Sport is zo leuk. Het is dan zo jammer dat zaken moeizaam gaan." „De sfeer binnen het Sport bedrijf is goed. Wij ondersteu nen de sport in Leiden en daar zijn we gewoon goed in. Ons ziekteverzuim is bijna niks. Het rapport van Bakkenist sugge reert een hoop zuur. Dat geldt niet voor ons." Het ziektever zuim is bij de dienst cultuur en educatie het hoogst van alle ge meentelijke afdelingen. De directeur ergert zich met name aan de bemoeienissen 'van boven'. „Voor mij is het helder: je wordt zelfstandig of je wordt niet zelfstandig. Anderen vinden dat wij ons aan allerlei regels moeten houden. Dat werkt beperkend. Ik moet per jaar een muur van honderd meter metselen. Maar ik krijg geen stenen, geen specie en geen roffel. Verantwoordelijk heid zonder bevoegdheid is vragen om ellende. Je moet mensen in de gelegenheid stel len prestaties te halen." Stortelers heeft sterk de in druk dat het Sportbedrijf verder is dan andere onderdelen van de dienst. Zijn afdeling moest sinds 1997 heel duidelijk een organisatie worden die zich naar buiten richt. „Daar zijn we inmiddels in zekere mate in ge slaagd. Ik denk dat niemand van de sporters wat gemerkt1 heeft van de problemen binnen 'j cultuur en educatie. Maai- we !i Zijn er nog niet." Bakkenist stelt vast dat het '1 hard nodig is dat iedereen 'de1 klokken gelijk zet'. Stortelers 'I beaamt dat, maar zegt tegelijk dat nu eerst een besluit moet 'I vallen 'wat we nu gaan doen'. „Als een doel diffuus blijft, en ook alsmaar verandert, weet je dus niet waar je naar toe moet. Ik voel me een kat in een stu dentenflat. De een zet je op ta fel, de ander slaat je er af. De een haalt je aan, de ander schopt je weg. Dat is voor mij geen manier van werken." Dierentehuis Stevenshage kan niet zonder vrijwilligers «n robbert minkhorst AKI 1 gg eva kijkt Hester van Brussel H9 st nog verstoord en afwach- 179 id aan. Maar al gauw beseft 199 wat de bedoeling is en dan igg andert op slag haar houding. 219 gelaten omdat ze wordt uit- iten, springt ze tegen Hester Buiten regent het pijpeste- maar dat deert het tweetal 129 i. „/\ls het pokkenweer is, is werk niet echt leuk. Maar hoort er gewoon bij. Ik 149 lak me er niet druk om." 141 lester is een van de dertig 145 willigers van het dierente- Stevenshage aan de iljliauweg in Leiden. In de 179 ikke vakantieperiode werkt 1QJ alle dagen. Dat is hard nodig 25) zegt beheerder Leen Gott- 20| al. Om die reden heeft het 20': voor het eerst een cam- 211 pe gevoerd om mensen te 20! ven. Die opzet is geslaagd. 157 e hebben nog nooit zoveel 177 willigers gehad." 179'e laatste zomers had Ste- 219 shage grote moeite om de 14! k> van honden, katten, ca- 17! s, hamsters en konijnen be- 26 op e vangen. Deels im dat door gebrek aan per- 'eel. „Mensen krijgen in de ner spontaan een allergie 10 rhun huisdieren. In de win- hebben ze daar nooit last zegt vrijwilligster Joyce Velzen. Medewerkers van asiel maken geregeld gekke lijnlijke dingen mee. Het ko- Jantje werd onlangs tussen grof vuil gevonden. "Ottschal: „We krijgen in de ner verschrikkelijk veel die- binnen. Elk jaar is dat een bleem. De vaste vrijwilligers ook een keer op vakantie •nidat het ieder jaar drukker dt, zijn we gaan werven, asiel is een bedrijf gewor- Maar dit bedrijf is geheel inkelijk van vrijwilligers. An- 'is het niet te runnen." De eerder heeft uitgerekend Dierenverzorgster Hester van Brussel: Je denkt: leuk, elke dag alleen de dieren knuffelen, maar je moet ook poep ruimen." foto hielco kuipers dat het werk dat vrijwilligers doen, overeenkomt met uren die zo'n zeven vaste medewer kers moeten maken. Als hij die in dienst zou nemen, kost dat ruim 100.000 gulden per jaar. Dat bedrag is voor het dierente huis niet op te brengen. „Of vrijwilligers alleen de honden komen uitlaten, of alleen .de hokken schoonmaken, maakt niet uit. Wat ze doen is allemaal even belangrijk." Buiten de schoolvakanties werkt Hester alleen op zaterda gen in het tehuis. Ze is gek op dieren en op honden in het bij zonder. Van haar hobby gaat ze ook haar werk .maken. Eind au gustus begint ze op het Groen- horst College in Barneveld. Na die opleiding-kan ze haar eigen dierenasiel beginnen, of een dierenwinkel. Kan ze dierenver zorgster worden, of dierenarts- assistgnte. De dag van de vrijwilligster begint in het dierentehuis om acht uur 's morgens. De katten krijgen als eerste aandacht, maar meer nog hun hokken en hun wc. Die moeten worden verschoond. „Een groot gedeel te van het werk bestaat uit schoonmaken", zegt de dieren verzorgster. „Je denkt: leuk, el ke dag alleen de dieren knuffe len, maar dat gaat tnatuurlijk niet zo. Je moet ook poep rui men." De honden worden twee keer per dag uitgelaten. Verder is er een speelkwartiertje op de bui tenplaats. Liever neemt Hester de dieren vaker mee op pad, maar dat laat de tijd niet toe. Het is eigenlijk al bijzonder dat iedere hond individueel wordt uitgelaten. Een aantal dierena siels in Nederland doet dat niet eens, weet Hester. De speelse Sheva is op straat moeilijk in bedwang te houden. De Duitse herder is nog jong en de eigenaar (identiteit onbe kend) heeft weinig werk van de opvoeding gemaakt. Sheva is anderhalve week geleden bin nen gebracht door medewer kers van de dierenambulance. De hond zwierf door de straten van de stad. Aangelijnd is elke stok voor het dier een prooi en Sheva vliegt erop af als een wolf op een haas. De liefde voor de stokken is vluchtig. Ze is vaak en gauw afgeleid. Elk dier in het asiel heeft zijn eigen verhaal en Hester kent ze alle - ze voelt zich nauw betrok ken bij Stevenshage. Een eigen schap die veel vrijwilligers heb ben. Tommy klinkt onschuldig als hondennaam. Zo gedraagt het dier zich niet. Als een dolle man gaat de bastaard-labrador in zijn hok tekeer als Hester een andere hond ophaalt voor een wandeling. „Al zijn herinnerin gen van vroeger komen boven", verheldert de verzorgster even later. „Hij heeft al een keer eer der in het asiel gezeten. Hij is ook mishandeld. Hij is erg bang." In het dossier van Tom my staat dat hij is geschopt en geslagen en werd opgesloten in een kamer. De elfjarige Boris is een pech vogel. Sinds 20 juli verblijft hij in het dierenasiel, maar dat is al voor de vierde keer in zijn le ven. Het lag echter nooit aan hem. „Ik vind het een van de minderekanten van het werk als honden vaak worden terug gebracht. Of als we dieren moe ten laten inslapen." Gelukkig hoeft dat bijna nooit. „Het ge beurt alleen als echt niks meer lukt. Of als honden schimmel hebben. Dat mogen we niet be handelen. Het is vreselijk be smettelijk." Ambivalente gevoe lens heeft ze over honden die na een lang verblijf in het asiel (soms wel acht of tien maan den) toch een nieuw thuis krij gen. „Ik ga aan ze hechten. Ik ben heel blij dat ze weg gaan en toch mis ik ze daarna heel erg." Behoefte aan een baantje waarbij ze geld verdient, heeft Hester niet. De liefde voor het dier wint het makkelijk van een aardig zakcentje. „Ik kan wel betaald gaan werken in een su permarkt, maar ik denk dat ik dan binnen een week hard weg ren. Ik kan het nu nog redden met m'n geld." 'Directeur komt ongeduldig over' leiden robbert minkhorst Het Sportbedrijf Leiden vormt geen uitzondering op de an dere afdelingen van cultuur en educatie van de gemeente. Dat zegt wethouder J. Laurier in een reactie op de uitlatin gen van directeur Stortelers van het Sportbedrijf. „Stortelers zegt: Ik wil iets anders dan de conclusies van onderzoeksbureau Bakkenist en van het college. Zo werkt het niet", vindt Laurier. „Ie dereen moet de klokken met elkaar gelijk zetten." Volgens de directeur is het Sportbedrijf z'n tijd een stuk verder vooruit dan andere onderdelen van de dienst. Wethouder Laurier laat zich daar niet over uit. Maar, laat hij blijken, al zou dat zo zijn, dan doet dat niet ter za ke. Laurier beaamt dat 'heel helder moet worden wat on der interne verzelfstandiging moet worden verstaan'. „Dat is wat ook feitelijk geconsta teerd wordt door Bakkenist. We moeten dingen op orde krijgen. Een andere conclusie van het bureau is: ga niet overhaast te werk. Neem daar de tijd voor. Dat zal ook voor het Sportbedrijf gelden. Stor telers komt ongeduldig over, maar dat mag niet ten koste gaan van de zorgvuldigheid." Stortelers .vindt dat door de problematiek binnen cultuur en educatie een onwerkbare situatie is ontstaan. Hij voelt zich 'een kat in een studen tenflat' die geregeld wordt aangehaald, maar net zo vaak wordt weggestuurd. Laurier daarover: „De gedachten over hoe ver je bij verzelfstandigin gen moet gaan, zijn niet bij ie dereen hetzelfde. Kennelijk heeft Stortelers er zijn eigen gedachten over." Hotel heeft last van hangjeugd De directie van het Golden Tulip Hotel aan de Schipholweg heeft de onderdoorgang naar de achter het hotel gelegen Anthony Fok- kerweg afgesloten. "Om veiligheidsredenen' aldus een medewerker van het hotel. De poort is met grote witte deuren gebarricadeerd. Vooral hangjeugd zou zich daar in de avonduren hebben opge houden om te ontsnappen aan de winderige en tochtige omgeving van het station. Dit tot gro(e ergernis van hotelmedewerkers en - directie. Inmiddels is de leiding van Golden Tulip in overleg met de gemeente over een oplossing voor het probleem. Peter Wassink uit Leiden is de beste inpakker van Nederland. De 38-jarige verpakkingsspe cialist van H. Tipker Verhui zingen in Voorschoten kwam tijdens de door SA VAM en de Vakopleiding Transport en Logistiek georganiseerde com petitie in Noordwijkerhout als beste uit de bus. SA VAM is de vereniging van Erkende Ver huizers. De deelnemers kre gen als opdracht het 'export- gereed maken" van onder meer porselein, glaswerk, boe ken, lampen, fietsen en stoe len. Een jury lette op de ma nier waarop de kandidaten al les inpakten, de kwetsbaar heid van de verpakking, de toegepaste materialen en de snelheid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13