Een fles wijn uit eigen tuin >k Rijp en Groen Blijf milieuvriendelijk VRIJDAG 23 JULI 1999 redactie: margot klompmaker en saskia stoelinga 023-; China in Hortus van Haren Cryptogram Horizontaal; 1. Lakse pantoffel (4); 4. Indrukwekkend licht (5); 7. Gevaarlijk als zij achter de rij staat (7); 8. Spaart marihuana (3); 9. Hij komt snel terug om te treiteren (3); 10. Hun haar hangt in de kerstboom (7); 12. Het gerecht gebruikt geweld tegen jou (7). Verticaal; 2. Zo geweldig is een dubbele schuiver niet (4); 3. Hij werkt om z n conditie te verbeteren (6); 4. Voetballers voor de vei ligheid van journalisten (8); 5. Klopt in het centrum (4); 6Achterstuk waar mu ziek in zit (6); 9. Plak om te pleisteren (4); 11. Volgens u de eerste godin (3). Oplossing van donderdag; Horizontaal; 1. Dwaling; 7. el; 8. ka; 10. ode; 13. ril; 15. ra; 16. weg; 18. na; 19. mate; 21. oven; 23. re; 24. er; 25. snel; 27. iets; 29. te;30. ion; 32. Io; 33. Ate; 35. tel; 36. la; 38. ei; 39. es sence. Verticaal; 2. Wee; 3. al; 4. ik; 5. nar; 6. worm; 9. clan; 11. daarnet; 12.de; 14. inertie; 16. we; 17. go; 20. tee; 22. vee; 25. stam; 26. li; 27. in; 28. solo; 31. os; 34. els; 35. tic; 37. as; 38. Er bestaan ook wijngaarden waar liefhebbers grond kunnen kopen of pachten. foto cpd erik spaans HEINZ //j&A/Z Afzrr fOLP&Z MA/ VA/CAN- Gespecialiseerde hoveniers hebben nogal wat verschillende soorten druivenstokken. foto gpd erik spaans Nederlanders schenken steeds vaker een glas wijn in. Vorig jaar werd bijvoorbeeld drie mil jard gulden aan .wijn uitgegeven en dat is zeven procent meer dan in 1997. Vooral dure flessen zijn in trek, waardoor de wijn- boodschappen behoorlijk in de papieren kunnen lopen. Maar er bestaat een voordeliger alter natief: zelf de drank maken. Een investering van pakweg vijftig gulden is al voldoende om geregeld een fles van eigen makelij open te trekken. Enkele tips voor deze populaire hobby. Verschijnen er binnen enkele jaren Nederlandse kwaliteits wijnen op de meukt die kunnen concurreren met Franse Grand Cru's? De kans daarop is erg klein, zeggen sommige deskun digen. Nederland is van ouds her geen hoogstaand wijn bouwland en hier verandert vooralsnog weinig in. De zon schijnt in ons land te weinig, de grond is vaak ongeschikt en er ontbreekt de nodige deskundig heid om kwalitatief goede wij nen te maken. Geleidelijk aan nemen echter de kennis en er varing toe, omdat steeds meer mensen druiventeelt en wijn productie als hobby ontdekken. ,,Er zijn bijvoorbeeld al vele tienduizenden boeken over de ze liefhebberij verkocht en dat is opmerkelijk veel", zegt Jan van Schaik uit Vhssingen. Hij heeft verschillende uitgaven over het maken van wijn op zijn naam staan en is bovendien hoofdbestuurslid van de Fede ratie van Wijnmakersgilden; een organisatie van amateur- wijnmakers. Van Schaik: „Bij onze organisatie zijn pakweg tweeduizend leden aangeslo ten, maar zij vormen slechts het topje van de ijsberg: ik schat het aantal amateur-wijnmakers in Nederland op honderddui zend." Een lekker biertje maken, is ge woonlijk eenvoudiger dan goe de wijn produceren. Dat komt onder meer, doordat de wortels van een druivenstruik veel die per in de grond groeien dan wortels van de meeste andere plantensoorten. Van Schaik vertelt: „De smaak van een druif is bijzonder sterk afhanke lijk van de grondkwaliteit. Lief hebbers met plannen voor het telen van druivenplanten, moe ten daarom eerst de kwaliteit van de aarde in de tuin onder zoeken." Een uitgesproken hekel heeft de plant aan een zure voedingsbo dem, zodat veengrond afvalt. Ook in natte en zware kleigrond zal de plant geen uitstekende trossen opleveren. Meer succes is te verwachten bij lichte kleigrond, leemgrond en löss. Van belang is verder het ras waarmee de tuinder aan de slag wil gaan. Witte soorten zoals de zogenoemde riesling en müller-thurgau leveren in ons koude klimaat gewoonlijk meer resultaat op dan rode druiven. Er zijn echter ook en kele rode rassen die in Neder land garant kunnen staan voor een aardige oogst. Boskoops glorie, brant en dunkelfelder zijn hiervan enkele voorbeel den: het zijn soorten waarvan de druiven redelijk vroeg in het seizoen rijpen en die goed be stand zijn tegen ziekten en vorst. Kenmerkend voor alle rassen is dat ze slecht tegen zeer lage temperaturen kunnen en graag in de zon staan. Vandaar dat ze niet goed gedijen op een plek tegen de noordzijde van het huis, beter is om de struiken op het zuiden en tegen de muur van de woning te planten. Naast een muur, bieden ook pergola's, prielen of eenvoudige houten stokken de nodige steun. Is de grondkwaliteit onder zocht, de druivensoort bekend en de plek in de tuin uitgeko zen, dan is voor pakweg zes gulden een druivenplantje bij een gespecialiseerde hovenier of professionele wijngaard aan te schaffen. „Sommige tuin win kels verkopen weliswaar ook exemplaren, maar deze zaken hanteren veel hogere prijzen", weet Van Schaik. „Met één plant kan de tuinder talloze nieuwe exemplaren krijgen: het is een kwestie van zogenoemd vermeerderen." Daarvoor bestaan diverse me thoden zoals stekken en enten. Een vrij eenvoudige wijze is af leggen, waarbij de tak van een wat oudere plant tijdens de winter deels in de grond wordt gegraven. Na verloop van tijd vormt de tak flinke wortels en dat is het moment op hem van de moederplant los te snijden. Daarnaast moet de tuinder zich verdiepen in onder meer de specifieke wijze van oogsten en snoeien. Kortom, het telen ver eist behoorlijk wat kennis. Van Schaik: „Praktischer voor som mige liefhebbers is om enkele druiventrossen op de markt te kopen om daarvan wijn te ma ken. Vuistregel is, dat één kilo druiven gewoonlijk een halve li ter wijn oplevert. De belangrijk ste gereedschappen om deze klus te klaren zijn: een flinke fles waarin het sap kan gisten, een waterslot om de fles tijdens het gisten luchtdicht af te slui ten, een zogenoemde hydrome ter voor het meten van het sui kergehalte van de most ofwel druivensap, een slangetje en een trechter." Deze attributen vormen bij elkaar een investe ring van ruwweg vijftig gulden. „Belangrijk is verder een drui- venpers. Dit apparaat is vanaf driehonderd gulden te koop, maar voordeliger is om een exemplaar te huren. Overigens kan een handige klusser ook zelf een druivenpers maken." Na het bottelen, waarbij de wijn in gewone flessen wordt afge vuld, is een apparaat vereist om de kurk in de fles te krijgen. Eenvoudige kunststof kurkap- paraten zijn al vanaf acht gul den bij een gespecialiseerd postorderbedrijf te bestellen. Deze onderneming, Van Rein in Valthermond, houdt zich volle dig bezig met de verkoop van hulpmiddelen om onder meer wijn en bier te maken. Met een deel van de gereedschappen is trouwens ook wijn van appels, peren, vlierbessen en wilde pruimen van de sleedoorn te produceren. Van Schaik: „Een door mij be dacht recept is om bij negen li ter appelsap één liter honing toe te voegen en deze mix ver volgens te laten gisten: dat le vert een smakelijke appelwijn op." voor wie terug komt van vakantie, valt er nog van alles te beleven bij: bloemendaai bv. rijksstraatweg wassenaar yyf/MZ„0/T/S /B Nog niet zo lang gele den werd je voor half idioot uitgemaakt als je zei dat spuiten met giftige stoffen die eu femistisch plantbescher- mingsmiddelen genoemd worden, fataal is voor de hele leefomgeving. Langzamer hand weet elk kind dat we beter geen langwerken- de gifstoffen mo gen gebruiken, willen we op den duur niet ten on der gaan aan de ontregeling van het hele ecosys teem. We weten inmiddels dat de zogenaamde voorlichters, in dienst van de che mische industrie, ons heel wat wijs hebben gemaakt. Maar nu zitten we eeft ar met een gebrek ai uw t aan kennis van de Briev eenvoudige be- 3002 pa strijdingsmidde- len die het door de eeuwen heen goed hebben gedaan maar in onbruik zijn geraakt - Daarom hier wat opfrissertjes voor hen die tobben met dier lijke belagers in de tuin. Laten we beginnen met de dieren, zeg maar diertjes, die het meest gemakkelijk te be strijden zijn: de pissebed. Ei genlijk niet schadelijk, maar velen hebben er toch een he kel aan. De pissebed is een piepkleine kreeft die van veel vocht houdt en alleen in voch tige ruimtes voorkomt. Wordt die ruimte droog dan is de pisse bed ver dwenen, simpelweg opge droogd. Willen we hem ook in een vochti ge ruimte kwijt dan leggen we doorgesneden, iets uitgeholde aardappelen neer. De pisse bedden kruien erin zodra het licht wordt en wij kunnen ze zo vangen en buiten gooien. Vogels zijn er dol op en dan dienen ze tenminste nog als voedsel. De oorworm is ook al niet erg schadelijk, maar niet geliefd als hij af en toe een hapje neemt uit bijvoorbeeld een grootbloemige dahlia. Ge woon een paar potjes vullen met stro of gekreukelde kran ten. Ondersteboven aanbren gen in de buurt van de be schadiging en de oorworm, een van de weinige insekten broed- zorg kent, kruipt er overdag in en kan, net als de pissebed, als voedsel voor vogels dienen. En nu de bladluis. Die heeft een hekel aan water. Daarom dompel ik aange taste kamerplanr ten gewoon in een emmer met lauw water. Gro tere planten en kuipplanten wor den geregeld ge spoten met wa ter, vooral aan de onderkant. Even tueel met water waaraan per liter een theelepel zeep en een eet lepel spiritus is toegevoegd, maar echt nodig rd is dat niet. Spint wr°agenP heeft trouwens naar ook een hekel aarlem aan water, dat is dus meegeno men. En dan de gevreesde slak, die overigens schimmel opeet. Helaas ook onze dierbare planten en dat kan niet. Soms kunnen we die beschermen tegen vraat door er iets om heen aan te brengen waar de slak niet over kan: grind, schelpen, gruis, koffiedik of een opstaand randje plastic gemaakt bijvoorbeeld van plastic flessen. We kunnen ze vangen door het neerleggen van natte stenen of stukken schors waar ze onder kruipen. We kun nen ze ook van gen met lokmid delen. Het meest be kend en afdoende zijn schaaltjes bier, pre cies tot op de rand van de grond inge graven. De slakken komen op de geur af en verdrinken in ons bier. Er zijn enthousiaste lingen die iets jenever toevoe gen. Dan komen die drank zuchtige slakken nog sneller. Een onverwacht recept voor het vangen van slakken kreeg ik van vrienden. Die hadden een restje gekookte mais in een schaal laten staan. De slakken waren er dol op en nu vangen ze slakken met mais. Kortom er zijn veel middelen die duizend maal beter zijn dan gif dat indirect ook vogels en egels doodt. Niet doen dus. De Hortus van Haren is tot eind oktober omgetoverd tot een Chinese volkswijk uit Pe king. Grenzend aan de Chine se tuin Het Verborgen Rijk van Ming en gelegen aan het nieuw aangelegde Plein van de Zingende Vogels ligt de Hutong van Hortus Haren. Hutongs zijn Chinese stads wijken, een wirwar van straat jes en steegjes. Er wordt ge woond en gehandeld, het bruist er van leven. Hortus Haren haalt een complete Hu- tong uit het Peking van het begin van deze eeuw. De Hu- tong wordt bewoond door 150 mensechte wassenbeelden. Niet eerder zijn deze wassen beelden van Tianjin buiten China te bezichtigen geweest. De beelden hebben allemaal een eigen persoonlijkheid; van ingetogen tot brutaal, van vro lijk tot zwaar vermoeid. Straatgeluiden en geuren ma ken de sfeerbeleving com pleet. Het Verborgen Rijk van Ming is een omsloten tuin waar een oase van rust heerst. In het Kreunen van de Draak, een traditioneel theehuis, staat de groene thee klaai evenals de Dim Sum hapj de lekkere trek te stillen, De Hutong van Haren ii dag geopend van 9.00 tot uur. Toegang voor volivm nenfl 7.50; kinderen van 11 jaar f7.50; museu kaarhouders kunnen binnenkomen. Eén van de 150 levensechte wassenbeelden. Decoratieve banaan Een bananensoort zoals de Musa Bananarama doet het in huis prima op een lichte plek met een hoge luchtvochtig heid. Met zijn tropische uit straling past hij perfect in de zomertrend van dit jaar. We zien deze zomer veel natuur lijke materialen zoals hout, riet, bamboe en aardewerk. De bananenplant komt van oorsprong uit Maleisië en In dia. De soldaten uit het leger van Alexander de Grote die in India strijd leverden, waren de eerste Europeanen die de plant ontdekten. Een legende zegt dat de banaan 'fruit van wijze mannen' wordt ge noemd. In India zen namelijk onder nenplant tijdens de meditatie Er bestaan over de meer dan honderd nan onderscheidt zich'14 H dere planten doordat h nieuwe bladeren uitrol lijkt als het ware op de boorte van een nieuw 1 h|,L Het nieuwe blad steekt de plant uit en als hets noeg is, rolt het zichzeï 12 to komen geen bananen a ze kamerplant en datfo omdat hij niet in een tit sche omgeving staat. 0;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10