KLM bezorgd over trage aanleg hogesnelheidslijn Import stroom gaat omhoog tamer wil oplossing voor grenspomphouders Economie Groei van huizenprijs lager bij Kadaster dan bij NVM Rabobank nieuwe kassier van overheid Verkoper Pamperluier iaat Elsevier leiden Vlasoogst in volle gang Automatisch meten WOENSDAG 21 JULI 1999 958 ARNHEM ANP De capaciteit om stroom in te voeren gaat om hoog. Tennet, de beheerder van het hoogspan ningsnet gaat op korte termijn investeren om de capaciteit van het stroomnet uit te breiden. Op termijn behoort een importcapaciteit van 5000 megawatt (MW) tot de mogelijkheden. Dat is 1500 MW meer dan er nu geïmporteerd kan worden. Dit zegt Tennet-directeur G. Zijl in het blad van de energiebelangenclub EnergieNed. Hij kan zich voorstellen dat Nederland zich ontwikkelt tot stroomexporteur. Dat baseert hij op de belangstelling van buitenlandse bedrijven voor de Nederlandse stroomsector. Productiebedrijf Una is overgenomen door hei Amerikaanse Reliant. EZH gaat naar Preussen Elektra. Norks Hydro bouwt samen met hel Zeeuwse Delta Nutsbedrijven een centrale mei i als doel de vrije stroommarkt op te gaan. „Die 1 bedrijven komen hier om geld te verdienen." Stroombeurs APX juicht de uitbreidingsplan nen toe. De nog jonge beurs heeft baat bij meei grensoverschrijdende capaciteit omdat dit dt mogelijkheden tot handel bevordert. Dit jaai heeft de APX maar 250 MW ruimte voor import. De rest ligt vast in langlopende internationale contracten en kortlopende contracten die bedrij ven onderling hebben afgesloten, zoals de im port door de NS van Duitse stroom. Verschil tienduizenden guldens gen is de goedkoopste provin cie. Een woonhuis kost daar gemiddeld 211.454 gulden. De grootste prijsstijging werd gemeten in Noord-Holland. De gemiddelde prijs nam daar met zeventien procent toe tot 342.753 gulden. Met name ap partementen werden duurder in deze provincie: 20,1 procent tot 281.612. Friesland, Overijs sel en Drenthe zetten hun in haalslag voort. In alle drie de provincies stegen de gemiddel de prijzen voor woningen met veertien procent. De gemiddelde procentuele stijging van woonhuizen was in Noord-Holland 16,6 procent tot 379.991 gulden; in Zuidhol land 11,1 pet tot 345.428 gul den. Ten aanzien van appar- tenten was de stijging in Noord-Holland 20,1 procent tot een gemiddelde van 281.612 gulden en in Zuid-Holland 11,5 pet tot 201.007 gulden. De ge middelde stijging van de wooonhuis- en appartements- prijzen samen was respectieve lijk zeventien en tien procent, van de aankoopprijs 342.753 en 278.351 gulden. De gemiddelde huizenprijs in Nederland is in het eerste half jaar met twee procent gestegen tot 295.453 gulden. Dit heeft het Kadaster berekend. Vorige week zei de NVM nog dat de gemiddelde prijs van een wo ning in het eerste halfjaar met 14, 1 procent is toegenomen tot 329.000 gulden. De cijfers van het Kadaster wijken altijd af van die van de NVM. Het Kadaster neemt ook de onderlinge verkopen mee, terwijl de NVM alleen die ver kopen optekent waarbij ook een makelaar ingeschakeld is. In het cijfer van de NVM is grof gezegd 50 procent van het to taal meegenomen. Dit zijn dan over het algemeen ook nog de wat duurdere huizen. De duurste provincie om een huis te kopen is volgens het Ka daster nog steeds Utrecht. In deze provincie, met zijn Heu velrug vol kapitale villa's, is de gemiddelde koopsom voor een woonhuis 394.956 gulden. Een appartement kost daar gemid deld 270.135 gulden. Gronin- VS geven vlees Nederland vrij voor verkoop WASHINGTON Rtr Het Amerikaanse ministerie van landbouw (USDA) heeft gisteren vlees uit Nederland, Frankrijk en Spanje vrijgegeven. Het vlees is vrij van dioxine en kan aan de Amerikaanse consu ment worden verkocht, zegt het ministerie. In juni verbood Washington de invoer van varkens- en kip penvlees, eieren en melk uit de Europese Unie, nadat in de EU was ontdekt dat er veevoer in omloop was dat was besmet met dioxine, dat kanker kan veroorzaken. Het ministerie heeft nu vastgesteld dat de pro dukten uit deze landen veilig zijn. „Zendingen van deze pro- dukten uit Nederland en Frank rijk zullen getest blijven wor den, tot de VS er zeker van zijn dat de lage niveau's blijvend zijn", aldus de verklaring van het ministerie. Het USDA had eerder al be paald dat vlees uit Finland, Ier land Denemarken, Groot-Brit- tannië en Zweden weer in de VS mag worden verkocht. Enertel heeft recht op meer capaciteit rotterdam Telecommaatschappij KPN moet deze maand nog concurrent Enertel de ruimte op KPN's telefoonnet leveren waar Enertel om heeft gevraagd. Dat heeft telecomwaakhond Opta bepaald. Enertel had het geschil bij de toezichthouder aanhangig gemaakt, omdat KPN al sinds eind 1997 haar ver plichting om voldoende capaciteit te leveren niet nakwam. Daardoor kregen Enertel-bellers met enige regelmaat een inge- sprektoon als zij met KPN-klanten probeerden te bellen. Weer recordjaar voor Duitse MAN münchen De grote Duitse bedrijfswagenbouwer MAN heeft op 30 juni opnieuw een recordjaar afgesloten. Er gingen 55.000 vrachtwagens en bussen de poort uit, twaalf procent meer dan het voorgaande jaar. Dat was ook al een recordjaar. De omzet steeg met negen procent naar 9,6 miljard mark. Winstcijfers heeft MAN gisteren nog niet bekendgemaakt. Wel zei het con cern dat gerekend wordt op een bovenproportionele groei. Bij MAN werkten eind juni 29.400 mensen, drie procent meer dan een jaar eerder. I Hogere kwartaalwinst Northwest I Minneapolis Luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines heeft I in het tweede kwartaal van 1999 een winst geboekt van 120 mil- Ijoen dollar (259 miljoen gulden) tegen 49 miljoen dollar in de lzelfde periode van 1998. In de eerste drie maanden leed de (Amerikaanse partner van KLM verlies. Dit verlies was de nawee (van een staking, die eind augustus vorig jaar begon en drie we lken duurde. Northwest zei enkele maanden geleden al dat de rest van het jaar winst zou opleveren. In het eerste halfjaar ging Ide winst omlaag van 120 miljoen naar 91 miljoen dollar. |lmporteur mag weer Lada's invoeren Groningen De Lada komt terug. Omdat de auto's niet aan de wettelijke veiligheidseisen voldeden, raakte Lada-importeur [Gremi in Groningen begin dit jaar in financiële moeilijkheden. [Inmiddels zijn de Russische wagens aangepast en maakt de im porteur een doorstart. Eigenaar R. Noo'rdman verwacht dat de eerste nieuwe Lada's omstreeks september in Groningen arrive ren. Jaarlijks wil hij tussen de vier- en achthonderd auto's ver kopen. Noordman heeft momenteel geen personeel in dienst. In de toekomst komt hier wellicht verandering in. ING raakt monopoliepositie kwijt Luchh'aartmaatschappijen zoeken verbond met spoorwegen De KLM maakt zich zorgen over de trage aanleg van de hogesnelheidslijn in Nederland. De nationale luchtvaart maatschappij dreigt de aansluiting te missen bij de nieuwste trend in de internationale luchtvaartwereld om spoorwegmaatschappijen als partner binnen te halen. De Star Alliance, aangevoerd door Lufthansa en United Airli nes, bijt het spits af in de po ging om voor afstanden tot 600 kilometer luchtvaart en spoor naadloos op elkaar te laten aan sluiten. Het Duits-Amerikaanse luchtvaartpact probeert het Franse staatsspoor SNCF bin nen te halen. Daarmee zou SN CF de eerste alliantiepartner zijn buiten de luchtvaart. Lufthansa - met Frankfurt als thuisbasis - krijgt via de SNCF een directe verbinding met het Franse luchtvaartknooppunt Charles de Gaulle. Interconti nentale reizigers kunnen op de Parijse luchthaven kiezen uit een netwerk van hogesnel- heidsverbindingen, dat zich uit strekt tot ver in Duitsland. Want met Deutsche Bahn heeft Luft hansa al vergaande afspraken. SNCF kiest pas eind dit jaar definitief voor een luchtvaart- conglomoraat. De verwachting is dat de andere luchtvaartalli anties (One World met British Airways, Delta Airlines-Air France en de Wings Alliance met KLM en Northwest) het voorbeeld van Star zullen vol gen en ook naarstig op zoek gaan naar spoorpaitners. Voor Nederland zouden de KLM en de NS natuurlijke bondgenoten zijn. De KLM zegt de toenadering Star-SNCF dan ook goed te vol gen. De zorg van de luchtvaart maatschappij is dat de concur rentie wegen kan inslaan die voor de KLM gesloten zijn. Im mers in Nederland ligt niet eer der dan in 2005 de eerste hoge snelheidslijn (HSL), de ultra snelle spoorverbinding tussen Amsterdam en Parijs. De oost variant naar Frankfurt valt niet voor 2010 te verwachten. „Nederland dreigt op HSL-in- frastructuur een eilandje in Eu ropa te worden", stelt een KLM-woordvoerder. Het over volle en stroperige NS-railnet is op dit moment volstrekt onvol doende om maar te denken aan een alliantie met de spoorwe gen. Door de geïsoleerde posi tie van Nederland dreigt de KLM de aansluiting met con- currende luchtvaartmaatschap pijen te missen. Het is overigens nog niet ze ker dat de NS de vergunning in de wacht sleept om over het Nederlandse HSL-spoor te mo gen rijden. Ook andere spoor wegmaatschappijen mogen een offerte uitbrengen om deze ver binding te exploiteren. De Rabobank is de nieuwe kas sier van de staat. Samen met de oude kassier ING Bank gaat de bank alle financiële transacties van de centrale overheid ver zorgen. Het gaat hierbij om zo n 80 miljoen transacties per jaar waarvan de Rabobank on geveer veertig procent (35 mil joen) zal verzorgen. De over heid wil niet zeggen welk be drag met de opdracht gemoeid is. Tot nu toe was alleen ING Bank de kassier van de over heid. Dat werd zij door de over name van de Postbank. In het verleden was de Postbank de Rijkspostspaarbank, een staats bedrijf. ING raakt haar monopolie kwijt door Europese regels. De Nederlandse overheid moet de uitvoering van de financiële transacties openbaar aanbeste den. Elke Europese bank kon een offerte uitbrengen. De Ra bobank en de ING zijn volgen i het ministerie van financiën he beste uit de bus gekomen. De twee banken gaan ver schillende transacties uitvoe ren. Elke bank krijgt een aanta ministeries en een deel van he belastingverkeer. De Raboban krijgt de belastingtransactie van burgers naar overheid, d< ING van overheid naar burgers Wat betreft de ministeries krijg de Rabobank Defensie en Bui tenlandse Zaken. ING blijft d- buitenlandse transacties van Fi i nanciën uitvoeren. Volgens eer woordvoerder van Financiëi zal de Rabobank de wat moei I lijkere betalingen verrichten. De Rabobank is in zijn sas me de nieuwe opdracht. De circ; 35 miljoen transacties die di bank uit gaat voeren zijn dai wel slechts zo'n 2,7 procent vat het totaal van 1,3 miljard ove 1998, maar het is wel een pres tigieuze klant. ABN Amro stapt in de veilige internethandel AMSTERDAM «ANP ABN Amro stapt met negen an dere grote banken in een garan tiesysteem voor veilige internet handel. Via het project Identru: moeten in de toekomst via in ternet veilige betalingen plaats hebben, doordat de identitei van de handelspartners word gegarandeerd. Zekerheden zijn belangrijk ir de elektronische handel, omda op internet gemakkelijk bedroj kan worden gepleegd. Via he systeem van het New Yorksi i bedrijf Identrus moet er eer groot bankennet ontstaan. Via de internationale bankei kunnen bedrijven snel zeker heid krijgen. Als een Ameri kaans bedrijf via internet bi een Nederlandse collega eer bestelling doet, kan de Neder lander via zijn bank een beves tiging van de identiteit opvra gen. ABN Amro en een Ameri kaanse bank geven die zeker heid dan snel, waarna de trans actie uitgevoerd kan worden. Op dit moment is Identru.' nog in de testfase, maar volgen.' de eigen website moet het be drijf begin 2000 operationee zijn. Behalve ABN Amro doer de Bank of America, Banker.- Trust, Barclay's Bank, CIBC Chase Manhattan, Citigroup Deutsche Bank, Hypo Vereins bank en Sanwa Bank mee. In middels hebben zich al diverst andere banken gemeld er wordt er gesproken met nog meer financiële instellingen ir 1 de wereld. Girotelfraudeur plundert rekening via de computer □ordd "s compensatie voor bekritiseerde compensatieregeling verhi :ategot de' le hotf t profë aartkn ïnhaacgpd ïrsteg! r opM Je Tweede Kamer vindt dat minister loorpi alm van financiën met een oplossing we ede loet komen voor de door Brussel bekri- ïlkenn seerde compensatieregeling voor contain omphouders in de grensstreek. PvdA, jullea en D66 zijn blij dat in elk geval de indien leinezelfstandigen - 183 pomphouders e, zijn! hun subsidie mogen houden. Als het en nog1 tobleem zich alleen toespitst öp de contaü rote bedrijven, dan is het minder dra- iangsw latisch. Die kunnen wel tegen een i. LogÖ ootje", aldus D66-Kamerlid Giskes. arktte' Europees commissaris Van Miert be- initia» Ktigde gisteren dat het merendeel van de pompstations in de grensstreek onte recht een deel van de 126 miljoen gul den staatssteun heeft gekregen. „Pomp stations die niet zelfstandig zijn, moeten de al uitgekeerde subsidie terugbeta len", aldus Van Miert. Het gaat om on geveer 450 van de 633 pompstations, waarvan een deel te weinig informatie heeft aangeleverd. Volgens Van Miert mag een overheid per individuele ondernemer niet meer dan 100.000 euro (220.000 gulden) steun verstrekken in drie jaar tijd. De Europees commissaris meent dat de Nederlandse overheid niet goed heeft opgelet bij de uitvoering van de regeling. Het is volgens PvdA-Kamerlid Crone niet de bedoeling om grote benzine maatschappijen als Shell en Esso in Ne derland te subsidiëren terwijl ze in Duitsland profiteren van de lagere ben zineprijs. Maar er vallen wellicht ook an dere bedrijven buiten de boot. „Ik wil even precies weten wat de schade is, en zonodig moet het op een andere manier geregeld worden", aldus de PvdA'er. De WD'er Hofstra vindt dat de rijks overheid de rekening moet betalen en de pomphouders op de een of andere manier schadeloos moet stellen. „Wat de toekomst betreft moeten we goed kij ken hoe we hiermee verder gaan. De re geling kan voor de kleine zelfstandigen blijven bestaan." De brancheorganisatie Bovag noemt het onzin dat de Nederlandse pomphouders de subsidie zouden moe ten terugbetalen. „Veel tankhouders schrikken zich momenteel rot. Die heb ben dat geld al lang aan de klant doorge geven", aldus woordvoerder R. Boon. De compensatieregeling is in 1997 in het leven geroepen omdat Nederland de accijns op benzine met elf cent verhoog de. Dat zou het tanken over de grens nog populairder maken. Pomphouders in de grensstreek met Duitsland werden daarvoor gecompenseerd. DINTELOORD De oogst van vlas bij Dinteloord (NB) is momenteel in volle gang. Landbouwer Freiters snijdt de halmen zodat het gewas door de zon kan drogen. Vlas wordt geteelt voor het maken van onder meer linnen. Uit het zaad wordt verder lijnolie gemaakt en lijnkoeken voor veevoer. Van de kern van de stengel wordt vezelplaat gemaakt. foto anp wim van vossen riiala lumpur Een motorrijder kijkt verlekkerd naar de nieuwe Modenas Jaguh op de stoep van een dealer in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Het gaat om het tweede model van het merk, dat deze week op de markt is gebracht. Het gaat om een 175 cc motor, die door president Mohamad meteen is be stempeld als het symbool van de wijze waarop Maleisië 'opper machtig' is als leverancier van uitstekende motoren. foto epa shamshahrin shamsudin Brand drukt winst Blydestein-Willink hengelo Een brand bij een belangrijke klant heeft Blydestein- Willink fikse problemen bezorgd. De fabrikant van interieur- stoffen, binnenzonwering en technisch textiel in Hengelo zal het eerste halfjaar van 1999 met een lager resultaat afsluiten dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Over 1998 als geheel was de nettowinst 1,8 miljoen gulden. De brand deed zich voor bij de grootste klant van het Winterswijkse BW Industrial, dat de technische textielactiviteiten van Blydestein-Willink voor zijn rekening neemt. Het ongeluk zorgde voor een terugval in de technische textiel. ken ai )e man die de Pamperluier tot gen w en succes in Europa maakte, rijgt de leiding over het nu al verk i lijna een jaar stuurloze Brits kan lederlandse uitgeversconcern ;elijka leed Elsevier. De knoop is an p« loorgehakt. Het is de 50-jarige leiding Irit Crispin Davis. De Brit is een lange en mage- verschijning, gaat altijd ex- elf ooi eem goed gekleed, is zeer rgeet portief, tennist en golft en per sfe laat te boek als een echte 'fa- rily man'. Een rustige en ai- labele persoon, die na zijn ge- ihiedenisstudie in Oxford op O-jarige leeftijd aanklopte bij toeter Gamble, het Ameri- aanse equivalent van Unilever, lij zou er twintig jaar blijven. k/N Reed-Elsevier krijgt een man /\J\ net grote marketingkwaliteiten. vavis verruilde in 1990 Procter Gamble voor het dranken- metn oncern United Distillers, dat deft ehoefte had aan een zakelijke wiergeboorte en een nieuw t IMB-i Dago. Na vier jaar Europees ïepirati irecteur te zijn geweest, stapte ij er echter al weer uit, omdat hij niet door een deur kon met de grote baas Greener. Er was een te gering budget voor marketing. „Bij P&C had ik geleerd dat je een merk een lan- getermijnstrategie moet geven en een balans moet vinden tus sen investeren, prijsbepaling en winst. Daar was geen sprake van", aldus Davis na zijn af scheid, dat werd bezegeld met een gouden handdruk van bijna 2 miljoen gulden. Davis' laatste functie was president-directeur van het aanvankelijk zieltogende Aegis. De groep heeft 53 vestigingen in 30 landen en is gespeciali seerd in het ontwikkelen van reclame- en PR-campagnes en het inkopen van advertentie ruimte bij allerlei soorten me dia. Zo verzorgde men bijvoor beeld wereldwijd de introductie van de Viagra-pil. Davis wist bij Aegis het verlies om te buigen in een jaarlijkse winstgroei van 25 procent. De beurswaarde ging tijdens zijn regime van 392 miljoen gulden naar 3,3 mil jard. amsterdam anp Een fraudeur heeft via Girotel de Postbankrekening geplun derd van een vakantievierende Amsterdammer. Na thuiskomst bleek de 56-jarige man via het elektronische thuisbankiersys teem van de Postbank 63.000 gulden lichter te zijn geworden. Opmerkelijk is dat de man nooit een Girotelabonnement heeft gehad. Een fraudeur moet tijdens de afwezigheid met val se papieren op naam van de Amsterdammer een Girotel abonnement hebben aange vraagd. Een woordvoerster van de Postbank zoekt het probleem niet direct bij Girotel. Volgens haar zit het probleem eerder in de wijze waarop erkende legiti matiebewijzen als paspoort en rijbewijs zijn nagemaakt. „Als papieren vervalst worden, kan er van alles gebeuren." Rekeninghouders hoeven volgens haar de 'Girotelkraker' niet te vrezen. De Postbank heeft de gedupeerde inmiddels schadeloos gesteld. ruswuk Het Rijswijkse Syntens, een innovatienetwerk voor onder nemers, is begonnen met een proef om de bandenspanning van vrachtwagenbanden en busbanden automatisch en permanent te meten. Een juiste spanning kan tot elf procent brandstofbesparing leiden. Ook wordt de levensduur van banden met twintig procent verlengd doordat de druk altijd optimaal is. De spanning is op een controlepaneel in de cabine af te lezen. De test duurt tot het einde van dit jaar. foto anp mstmm M j ,f 11 H

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7