Israël en Syrië willen snel hervatting vredesoverleg India waarschuwt Pakistan opnieuw Links verliest in nieuw Europarlement Buitenland Bangladesh staat weer blank Europarlementsgebouw van een miljard is een doolhof - OENSDAG 21 JULI 1999 ^oel eharto krijgt lichte beroerte 0^. De Indonesische ex-president Soeharto heeft gisteren nlichte beroerte gekregen. Dat heeft een functionaris van het itamina-ziekenhuis in Jakarta gezegd. Eerder was gemeld dat 78-jarige ex-dictator was opgenomen voor een routine-on- ii2oek. Hij zou daarvoor enkele dagen in het ziekenhuis blij- W n Soeharto arriveerde tegen het middaguur in een rolstoel bij tl [ziekenhuis, waarna hij op een stretcher naar binnen werd bracht. President Habibie, Soeharto's opvolger, stuurde een is bloemen naar het ziekenhuis. Later kreeg de ex-president ,z0ek van alle zes zijn kinderen. ritse wateren dicht voor Greenpeace Groot-Brittannië heeft Greenpeace gisteren de toegang Ml ^jrTterritoriale wateren ontzegd. De milieu-organisatie mag Ml her 'om veiligheidsredenen' niet langer ophouden. Een M»ordvoerder van Greenpeace in Amsterdam zegt dat de Britse Sering handelt in strijd met internationaal recht, te meer daar hier ook een toekomstig verbod geldt. Greenpeace probeert tocht van twee schepen die plutonium en nucleair afval naar ll^jj ian vervoeren hinderlijk te volgen. Het plutonium komt vol- is Greenpeace uit de Britse opwerkingsfabriek Sellafield. Ma rbour zet Kroatië onder grote druk li ihaag Hoofdaanklaagster Arbour van het Joegoslavië-tribu- Mi il in Den Haag zet Kroatië onder grote druk om mee te wer- ofj iaan onderzoek naar oorlogsmisdaden. Zij dreigt de presi- «van het tribunaal te vragen om het gedrag van Kroatië aan 8J-Veiligheidsraad te rapporteren. Dit kan grote consequen- ebben voor de positie van het land binnen de volkerenor- atie. Arbour zei stapels verzoeken om informatie naar Za- niJ |bte hebben gestuurd. Die zijn nooit beantwoord. Het gaat Huisl ual om gegevens over 'Operatie Storm', de Kroatische her- Hus ^ng op Servië van de regio Krajina. Ook bekritiseerde zij de Hus| jgheid van Kroatië bij het uitleveren van verdachten. Hui IHu's I Huis I Hij I Hue e| hU5 [dop beschuldiging van het laten plaatsen van een artikel in strijd zou zijn met de koran. Volgens het Iraanse persbu- jl, ulRNA ging justitie eerst de gangen na van de oprichter en ecteur van het dagblad. Saïd Hadjarian, lid van de gemeente lvan de hoofdstad Teheran en eerder vice-minister van In- natie bleek echter niet van het artikel op de hoogte te zijn ■eest. Op 8 juli gaf justitie de grootste gematigde krant van Salam, opdracht de deuren te sluiten. Kort daarop braken sale studentendemonstraties uit tegen perscensuur. igaan bemiddelen in kwestie-Taiwan mNGTONDe Verenigde Staten gaan bemiddelen in het con- tussen China en Taiwan. In een poging de spanningen tus- beide landen terug te brengen, bezoeken Amerikaanse afge- len de komende dagen zowel China als Taiwan. De Taiwa- president Lee Teng-hui verklaarde vorige week dat zijn een onafhankelijker koers ten opzichte van Peking wil va- Minister Albright van buitenlandse zaken kondigde de rikaanse bemiddelingsrol gisteren in Washington aan. Ze ik dat ze er bij haar Chinese collega Tang Jiaxuan op aan igen het conflict op vreedzame wijze te regelen. Was- in steunt de onafhankelijkheidsdrang van Taiwan niet. premisten gijzelen bewaarders In zes Turkse gevangenissen heeft een onbekend aan- edetineerden in totaal 43 gevangenisbewaarders in gijzeling men. De gevangenen, allen leden van links-extremistische jen, willen met de actie een hongerstaking van twee mede- fiers ondersteunen. Maandagnacht namen gedetineerden in ngenis van Ankara acht bewaarders vast. Dezelfde nacht n veertien bewaarders in de gevangenis van de provincie stad Cankiri, ten noorden van Ankara, gegijzeld. Later n ook in andere gevangenissen bewakers gegijzeld. De Ihongerstakers zitten vast voor een bomaanslag op de gou- ir van de noordelijke provincie Cankiri in maart. lüë: vluchtelingen vanaf nu illegalen oofdredacteur krant Iran opgepakt De Iraanse autoriteiten hebben gisteren de hoofdre- teur van de krant Sobh-é-Emroiiz, Kazem Chokri, gearres- Italië heeft gisteren besloten de vluchtelingen die dage- ip zijn kusten arriveren voortaan als illegalen te beschou- ,Het gevolg is dat iedereen onmiddellijk wordt terugge- i naar het land van herkomst, met hetzelfde vervoermid- itmen heeft gebruikt om hier te komen", staat te lezen in immuniqué van Binnenlandse Zaken. Gisteren nog kwam )ot met ongeveer honderd Joegoslavische zigeuners aan haven van Brindisi (foto). Sinds het einde van de NAVO- s hebben al duizenden zigeuners uit Kosovo de wijk geno- naar Italië. Albanezen in de provincie beschuldigen hen i te hebben samengewerkt met de Serviërs. FOTO EPA* rroriste VS op borgtocht vrij De Amerikaanse Kathleen Ann Soliah mag de ge- :nis verlaten. Een rechter in Los Angeles gaf dinsdag het de 52-jarige vrouw vrij te laten, nadat 250 vrienden en fa- leden de borgtocht van een miljoen dollar hadden betaald, hzou in de jaren zeventig lid zijn geweest van de linkse guerrilla Symbionese Liberation Army (SLA). Die was in verantwoordelijk voor de ontvoering van Patty Hearst, de Por0 dochter van krantenmagnaat Randolph Hearst. Twee iden geleden loofde de FBI een beloning van 20.000 dollar •orde arrestatie van Soliah.Ze werd op 17 juni opgepakt in iul, waar zij 23 jaar onder eenschuilnaam leefde. iban dragen Bin Laden niet over De Taliban weigeren de vermeende terrorist Osama bin nover te dragen aan de Verenigde Staten. Bin Laden wordt icht van betrokkenheid bij de aanslagen op twee Ameri- om SB ie ambassades in Afrika vorig jaar. Daarbij kwamen meer 50 mensen om het leven. Volgens de T-aliban heeft Was- on 'geen recht' om de uitlevering van Bin Laden te vragen, eldt het Afghaanse persbureau AIP. Geruchten doen de dat Washington opnieuw van plan is luchtaanvallen uit ten op plaatsen waar de Saudische multimiljonair zich 'zou houden. In 1998 bestookten de VS enkele vermeende 'Van Bin Laden in Afghanistan. ders politieke tak ETA weer vrij De hoogste Spaanse rechtbank heeft gisteren de ver ging verworpen van 23 leiders van de politieke vleugel van skische terreurbeweging ETA. De politici zaten sinds de ft 1997 in de gevangenis. De bestuurders van de legale fke partij Herri Batasuna (HB) waren tot zeven jaar ver bid. Zij zouden tijdens de verkiezingen van 1996 een pro- ïdavideo van de ETA hebben verspreid. Na dagen van wik- n wegen besloot het Constitutionele Hof gisteren dat de :n buitenproportioneel waren. De beslissing kan het kelende Baskische vredesproces een nieuwe impuls geven, ting was namelijk een van de belangrijkste eisen van de 11 de onderhandelingen met de regering. n. Jntdek' Onderhandelingen gaan over paar weken verder NEW DELHI AFP-ANP-Rtr De vredesonderhandelingen tussen Israël en aartsvijand Syrië worden mogelijk op korte termijn hervat. Israël verklaarde zich gisteren bereid de gesprekken te hervat ten. Volgens Danny Jatom, voormalig chef van de Israëli sche geheime dienst Mossad en vertrouweling van pre mier Barak, duurt het 'hooguit een paar weken' voordat de onderhandelingen verder gaan. DAMASCUS-GAZA-J ERUZALEM Syrië prees via de staatsradio het voornemen van Barak en de Amerikaanse president Clin ton om het vredesproces nieuw leven in te blazen. Damascus wees Israël er op dat vrede niet met wensen en woorden wordt bereikt, maar met feiten. Alleen zo kan het vertrouwen in het vredesproces kan worden her steld. De onderhandelingen tussen Damascus en Jeruzalem kwamen in 1996 stil te liggen, toen premier Netanyahu in Is raël de macht overnam. Sinds het weekeinde gaan er ook geruchten dat Syrië de ra dicale Palestijnse groepen die in Damascus zetelen, evenals de Libanese verzetsbeweging Hezbollah, heeft opgeroepen de gewapende strijd tegen Isra el te staken. Dat wordt gezien als een veelbetekenende stap op weg naar normalisatie van de betrekkingen met de joodse staat. De alliantie van Palestijn se groepen die tegen vrede met Israël zijn, noemde het bericht 'totale onzin'. Hezbollah deed de geruchten af als 'Israëlische hersenspinsels'. Er waren gisteren meer hoopgevende tekenen. Barak zei niet in te zien waarom zijn land vijftien maanden zou wachten met de uitvoering van het land-voor-vrede-akkoord met de Palestij nen. Met zijn opmerking wil de nieuwe pre mier de Palestijnse angst sus sen dat hij vrede met Syrië en Libanon voorrang geeft boven de gevoelige uitvoering van de akkoorden van Wye-Plantation. Die voorzien onder meer in de terugtrekking van Israël uit de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. Zondag zei Barak tegen de pers dat hij binnen vijftien maanden aanzienlijke vooruit gang wilde boeken in het vre desproces met de Palestijnen. De Palestijnse president Arafat wees die periode als veel te lang van de hand. ,,Wij accepteren de termijn van meneer Barak niet. Wij hebben genoeg tijd verloren met de vorige Israëli sche regering", aldus Arafat. India heeft Pakistan gisteren gewaarschuwd het omstreden grensgebied in de deelstaat Kashmir niet opnieuw binnen te vallen. Bovendien zullen de gesprekken tussen de twee lan den niet hervat worden voordat Pakistan de steun aan de isla mitische guerrillastrijders in de regio heeft afgezworen. Als er opnieuw strijders bin nendringen, dan worden de zelfde maatregelen genomen als bij de laatste de afgelopen tijd, zei de Indiase minister van buitenlandse zaken Jaswant Singh. Het was de eerste waar schuwing van India tegen Pa kistan sinds de gevechten eind vorige week werden gestaakt. Het tempo van de vredesbe sprekingen hangt geheel van Pakistan af, aldus de bewinds man. De afgelopen maanden voer- dhaka Honderden Bengaalse vrouwen wachten in een onder de overstromingen die het land de afgelopen we- opvangkamp ten zuiden van de hoofdstad Dhaka op wa- ken hebben getroffen. Het watemiveau van de vier rivie- ter en voedsel, nadat ze door buiten hun oevers getreden ren in het laaggelegen en overbevolkte land stijgt nog al- rivieren uit hun huizen werden verdreven. Bijna drie mil- tijd. Mogelijk zullen daardoor tien miljoen mensen moe- joen inwoners van Bangladesh hebben inmiddels te lijden ten vluchten. Tot nu toe zijn enkele tientallen doden ge vallen als gevolg van de jaarlijks terugkerende overstro mingen. Vorig jaar verloren zo'n 1.200 mensen het leven door het wassende water. FOTO REUTERS RAFIQUR RAHMAN Man gedood bij aanslag op café in Oost-Turkije ANKARA Rtr Onbekenden hebben gister avond het vuur geopend op een café in het oosten van Turkije, en daarbij een persoon gedood. Zeven mensen zijn gewond ge raakt. Het persbureau Anatolië meldt dat de schietpartij plaatshad in een dorp in de provincie Erzincan. Het persbureau spreekt van een aanval van 'terroristen', maar meldt niet of het om de Koerdische Arbeiderspartij PKK of om een andere uiterst linkse groep gaat. Eerder deze maand beschoten aanhangers van de PKK een koffiehuis in Elazig, eveneens in het oosten van Turkije. Daarbij kwamen vier mensen om. Die schietpartij werd gezien als vergeldingsactie voor de ter doodveroordeling van PPK-lei- der Abdullah öcalan. Volgens de PKK was de actie gericht te gen een opleidingscentrum van rechtse Turkse nationalisten. STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De eerste machtsstrijd in het nieuwe Europees Parlement is gewonnen door christen-de mocraten en liberalen. Hun kandidaten Nicole Fontaine en Pat Cox zullen de komende vijf jaar het EP voorzitten, wat hen een belangrijke positie ver schaft om het beleid van de Eu ropese Unie te beïnvloeden. De socialisten vissen voor het eerst sinds 1979 achter het net. De Franse christen-democra- te Fontaine (57) wordt de eerste tweeënhalf jaar voorzitter. Zij dankt haar verkiezing aan een akkoord met de liberalen, die in ruil daarvoor hun Ierse voor man Cox (46) de tweede helft van parlementaire periode op de voorzittersstoel zien. De twee fracties hopen op die ma nier tegenwicht te bieden aan de socialistische dominantie in elf van de vijftien Europese re geringen én in de Europese Commissie. Fontaine kreeg gisteren on- Wiebenga wordt vice-voorzitter straatsburg anp De WD'er Jan- Kees Wiebenga is gisteren als enige Nederlander geko zen tot vice-voor- zitter van het Euro pees Parlement. Wiebenga krijgt daardoor ook zit ting in het bureau van het EP, dat on der meer voorstel len moet doen voor de invoering van een uniform salaris voor alle parlementsleden In totaal zijn veer tien vice-voorzit- ters verkozen. Wiebenga is de eerste Nederlandse ondervoorzitter sinds 1989, toen de PvdA'er Piet Dan- kert het Europees Parlement verliet om staatssecretaris van Europese Za ken te worden. Dankert was vice- voorzitter voor 2,5 jaar. Ook Wieben ga is voor dezelfde periode benoemd. De jurist Wie benga (52) stapte in 1973 in de poli tiek, toen hij bur gemeester van Eel- de werd. In 1977 werd hij ook lid van de Eerste Ka mer, voor een pe riode van vijf jaar. In 1982 werd hij verkozen tot lid van de Tweede Ka mer, waar hij twaalf jaar justitie specialist was. In 1994 maakte hij de overstap naar het Europees Parle ment. verwacht al in de eerste kies- ronde de vereiste meerderheid met 306 stemmen, inclusief die van CDA, WD, D66 en socialistische kandidaat Mario Soares. Deze 74-jarige Portu gees geldt als een 'zwaarge wicht', maar kreeg slechts twee- RPF/SGP/GPV. De uitslag was honderd stemmen. Nogal wat bijzonder teleurstellend voor de parlementariërs verklaarden anoniem 'geen opa in Europa' te willen. PvdA-Euroleider Van den Berg reageerde teleurgesteld op de benoeming van Fontaine tot parlementsvoorzitter. Hij hekel de de steun van de VVD- en D66-eurodelegaties voor de christen-democrate. „Het is echt verbazingwekkend dat de ze twee partijen de strijd steu nen tegen de progressieve rege ringen in Europa. Het is een klap in het gezicht van hun ei gen regering." Van der Laan (D66) betitelde de reactie van de PvdA'ers als 'hypocriet'. „Twintig jaar lang hebben zij met de christen-de mocraten dit spel van baantjes verdelen gespeeld. Het komt vreemd over om meteen hoog van de toren te blazen als je een keer niet meedoet." Van der Laan is overigens weinig inge nomen met Fontaine. „Een le lijk bruidje met een verschrik kelijke schoonfamilie. Maar Soares was nog slechter. Die viel bij zijn eigen presentatie bijna in slaap." de het Indiase leger zware strijd met islamitische strijders, die vanuit Pakistan het Indiase deel van Kashmir waren binnenge drongen. Beide landen bereik ten twee weken geleden een ak koord over de terugtrekking van de guerrillastrijders, maar de gevechten gaan door. Separa tisten in Kashmir vermoordden in de nacht van zondag op maandag tientallen burgers. Bij een aanval op het dorpje Thattri, een nacht later, dood den islamitische militanten vijf tien mensen. Zes dorpsbewo ners raakten gewond, van wie vier ernstig. Het dorpje bevindt zich op ongeveer 200 kilometer afstand van Jammu, de winter- hoofdstad van de Indiase deel staat Jammu en Kashmir. Indiase troepen schoten gis teren raketten en artilleriegra naten af op plaatsen aan de grens die nog in handen zijn van guerillastrijders. Vuk Draskovic verwacht deal met oppositie BELGRADO AFP-Rtr Vuk Draskovic, een belangrijke Servische oppositieleider, meent dat de Joegoslavische president Milosevic uiteindelijk een akkoord met de oppositie zal sluiten. De leider van de Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO) zei gisteren op een persconferentie in Belgrado dat er wel zaken is te doen met de Joegoslavische president. Volgens Draskovic zal Milo sevic vroeg of Iaat de vorming van een overgangsregering en vervroegde verkiezingen accep teren. De ernstige situatie in Joegoslavië zal hem daartoe dwingen, meende de oppositie leider. Draskovic, een voormalig medestander van Milosevic, wil zich niet aansluiten bij een bundeling van tientallen andere oppositiegroepen. Hij leeft vooral in onmin met Zoran Dj- indjic, de leider van de Demo cratische Partij, die de grotere Alliantie voor Verandering do mineert. Draskovic beschuldigde de internationale vredesmacht er van praktijken van 'etnische schoonmaak' van Albanezen tegen Serviërs in Kosovo onder het vloerkleed te vegen. Hij zei ook dat er geen feitelijke grens meer bestaat tussen Joegoslavië en Albanië, wegens het gebrek aan bewaking door de vredes troepen. Londen hield in 1944 bevrijding van joden tegen LONDEN ANP Groot-Brittannië heeft in 1944 een geheim Amerikaans plan tegengehouden dat duizenden joden uit concentratiekampen had kunnen redden. Uit giste ren geopenbaarde officiële doJ cumenten blijkt dat minister van buitenlandse zaken Antho ny Eden bang was voor emigra tie van de joden naar Palestina, toen een Brits protectoraat. De Verenigde Staten wilden Duitsers in Zuid-Amerika ruilen voor joden met Zuid-Ameri kaanse paspoorten die in de nazi-kampen vastzaten. Eden vreesde echter dat de komst van joden naar Palestina tot een joodse staat zou leiden, en daardoor tot grote spanningen tussen de joden en Arabieren in het gebied. Daarnaast waren de Britse ambassadeurs in Zuid-Amerika tegen. Veel Zuid-Amerikaanse Duitsers hadden technische ex pertise, en konden daardoor de oorlogsmachine van Hitier. Eden probeerde de woede van de Amerikanen na de Britse weigering te temperen door zijn hoop uit te spreken dat 'de Duitsers deze mensen niet wil len uitroeien en de kampen kunnen openstellen voor in spectie van buitenaf. STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De CDA-europarlementariër is de wanhoop na bij als hij uiteindelijk de Groenlinks-woordvoer der aanklampt. Of die 'misschien, alstublieft, help mij' weet waar in vredesnaam de christen democraten zijn gehuisvest in dat wanstaltig gro te, nieuwe parlementsgebouw. Het antwoord is even ontwapenend als hulpeloos. „Ik weet niet eens waar mijn Groenen zitten." Wat scheelt er aan een gebouw van bijna één miljard gulden? Een nieuw onderkomen voor de 626 europarlementariërs in Straatsburg, waar zij noodgedwongen enkele dagen per maand in doorbrengen. Een pand met ruim tweehonderd duizend vierkante meter vloeroppervlak, met een werktoren van zestig meter hoog, waarin hon derden kantoren, werk- en parkeerplaatsen zijn ondergebracht. Wat kan er in zo'n gloednieuw gebouw fout gaan op de openingsdag? Niets in de parkeergarage in elk geval. Die blonk gisteren. Een smetteloze, crèmekleurige vloer verwelkomt de automobilist, waarna kleurige pij len de bewegwijzering overnemen. Ook de vele galerijen'mogen er zijn en de loopbruggen die op talloze niveaus tussen reusachtige klimplanten door de wandelaar brengen waar hij moet zijn. Althans, dat zal over enige tijd wel lukken. Met zeventien boven- en vier ondergrondse ver diepingen is het de eerste dag alleen nog een beetje wennen. En dan blijven persconferentie zalen leeg, terwijl elders mensen desperaat sa menklonteren, in de hoop dat iemand het verlos sende en vooral richtinggevende woord spreekt. Aanloopprobleempjes, letterlijk en figuurlijk. Dat kan ook nog gezegd van het haperende geluids systeem, waardoor er aanvankelijk geen vertaling is. Niet fraai misschien, maar na een klein kwar tiertje is dit probleem verholpen. Serieuzer is de bijna onmogelijkheid voor gehandicapte parle mentariërs hun rolstoelen naar de grote verga derzaal te manoeuvreren. Maar ook de zeer mobielen lopen vast: nauwe doorgangetjes die het onmogelijk maken snel van zaal naar zaal te schieten. Zeker als er meer dan vijf parlementariërs, medewerkers, ambte naren of journalisten tegelijkertijd op dezelfde plek moeten zijn. Van hetzelfde laken een pak met de liften. Ze zijn er wel, maar ook heel langzaam. En compleet zwart van binnen, op een minimaal verlicht ven stertje na dat de verdieping aanduidt. Donkere kleuren overheersen sowieso: veel dieprood, diepblauw, maar bovenal zwart. Zelfs in de ple naire vergaderzaal is ieder daglicht geweerd. Als of de buitenwereld niet tot de parlementariërs móg doordringen. En dan de werkkamers. Toegegeven: iedere euro parlementariër beschikt over een perfecte dou che. En ook de privé-wc zal ongetwijfeld goed zitten. Maar de resterende krappe twaalf vierkan te meter veroordelen de medewerker van het EP- lid tot een klaptafeltje, dat op zijn beurt het ge bruik van de Idapbank onmogelijk maakt. Nu ja, behalve in de opklapstand dan. Kan dat nou niet worden voorkomen? „Het ge bouw en de voorzieningen werden tevoren uit geprobeerd", laat het Europarlement nog welen. Door twaalfhonderd schoolkinderen en twee honderd soldaten. „Deze test verliep naar wens."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5