Geboren verliezer de sterkste Lijden en overleven in de tweede bus Tour de France ZACHTE BERM iMIHEEn Grootste druk is er nu af udo Dierckxsens is zich an geen kwaad bewust hilid lichaamstaal van Ludo Dierckxsens. foto reuters Olivier hoslet ussel afp-belca troleur was dat inderdaad niet erg en kon de ploegarts daar voor de verantwoordelijkheid nemen." Maar die wist nergens van af. aangezien Dierckxsens het middel had genomen op advies van een andere dokter. „Wat wil je, ik zie de ploegarts drie of vier keer per jaar. Hoe kan hij dan overal bij betrokken zijn?" In afwachting van eventuele maatregelen door de Belgische bond blijft Dierckxsens voorlo pig geschorst. De ploegleiding meldde gisteren echter wel dat ze de renner blijft steunen. Dierckxsens meldde dat het be- 'sluit hem uit koers te nemen is genomen onder druk van de Tour-directie. De kale renner zegt niet bang te zijn voor een schorsing, die maximaal zes maanden kan be dragen. „Ik heb niets gedaan, ik hoop niet gestraft te worden. Ik heb dat medicijn puur geno men om mijn knie te genezen. Ik ben altijd eerlijk geweest. Ik heb hard gewerkt om kampioen van België te worden en een Tour-etappe te winnen. Ik ben daar nog steeds trots op, ik heb geen fouten gemaakt." Igisch kampioen wielrennen le) di ido Dierckxsens is zich van £1921 en kwaad bewust. Een dag dat hij door de ploegleiding Lampre uit de Ronde van iankrijk was verwijderd, ging mP1' i gisteren in België nader in z ide kwestie. 1Dierckxsens. winnaar van de mme [(je etappe jn de Tour, werd straft omdat hij had toegege- tevot n een j^jddel te hebben ge- -)ee'1 uikt dat gebaseerd was op aatsi irticoïde, dat op de lijst van iboden middelen staat. „Ik heb niets verkeerd ge- chevi ian" zej '|iet Beest' voor de L™fiionale televisie. „Bij de do- Jigconirole na mijn ritwinst le Hf Qfg de controleur van de UCI ïdrec P 0f verboden middelen temb 1(| gCb,-ujkt. ik antwoordde ih°ui Pe' Maar vervolgens zei hij een middel als corticoïde na 38 igespoord kon worden. Toen bestf j, jk gezegd dat ik na mijn val deon de Ron(]e van Duitsland in ni wel een medicijn had ge- ,er'1 mien op basis van corticoï- gesttfi" 'at was toegestaan, irava erekxsens. „Volgens de con- •r rui 1 be- maand of drie plotseling gezin Dierckxsens. Ze bepaalt waar de Dierckxsens op vakan tiegaan, waar ze boodschappen doen en hoe hun kind wordt op gevoed. Ludo en zijn vrouw la ten het zich welgevallen, want schoonma heeft ook haar pretti ge kanten. Als Ludo aan het koersen is en haar dochter staat in de kapsalon of wil winkelen, dan past ze op hun kind. Maar ze kan ook héél streng zijn. Ze haat domme streken zo als Ludo die bij de dopingcon trole uithaalde. Sta niet raar te kijken als ze hem dwingt op nieuw zijn haar te laten blonde- rèn, hem terug stuurt naar de DAF-fabriek en op de eerste dag tegen zijn baas zegt: 'Geef dit domme blondje geen pauzes, anders vergeet hij alles en moet ge hem steeds opnieuw inwer ken. piau-engaly rené banierink gpd-verslaggever Een bergrit in de laatste week van de Tour de France, dat is leven en lijden. Leven voor een voormalige kankerpa tiënt die weer een stap dichter bij de ultieme wielrennerstriomf is, lijden voor een gezonde Hollandse jongen die zich plots terugvindt in 'de bus'. Wie Lance Armstrong wilde zien, ging giste ren loge voor de tv zitten, wie Michael Boogerds overlevingstocht wilde mee maken, nam plaats in de bus. Wij de den het laatste. En concludeerden dat Boogerd en zijn makkers maar net op tijd van de schop van de doodgraver sprongen. De 'tweede bus' heeft nog een kilome tertje of twaalf te klimmen als speaker Daniel Mangeas het over de naargeesti ge bult van Piau Engaly brult: 'Le vain- qeur d'etappe, m'dames et messieurs: Fernando Escartin.' De stem kraakt op het tv-kanaal van de tweede Rabobank- ploegleidersauto slechts op de achter grond. Daar is assistent-ploegleider Adri van Houwelingen druk aan het rekenen geslagen hoeveel tijd de zwoegende Ra- bo-renners voor hem nog hebben om binnen de tijd boven te komen. We duwen onze auto enkele kilometers later wat dichter op de wagen met het volgnummer 20, de laatste plek in kara vaan. Die is namelijk voor de Neder landse ploeg, van wie geen enkele cou reur meer onder de eerste vijftig is te vinden in het algemeen klassement. Van Houwelingen is dan klaar met zijn som metje en komt tot de conclusie 'dat ze het gaan redden.' Inderdaad, ze redden het. Liefst 36 minuten en 48 seconden na winnaar Escartin komen Erik Dekker, Michael Boogerd, Maarten den Bakker, Beat Zberg, Robbie McEwen en Patrick Jonker over de streep. Ze zijn dan pre cies een minuut en 52 seconden binnen voor het moment dat het hek bovenop de 1800 meter hoge col van de eerste ca tegorie definitief dicht gaat. Na de oran jemannen kloppen de Australische rode lantaarndrager Jay Sweet en de Frans man Damien Nazon nog tevergeefs aan. Het hek blijft dicht, ze zijn te laat en uit de wedstrijd.. Het aantal valt mee, net als de vier uit vallers. Want de koers is deze warme dag in de Pyreneeën al vroeg ontbrand. Maar de Rabo-renners hebben 'm niet aangestoken. De veldslag op de flanken van de col de Mente levert op dat nota- bene een sprinter (McEwen) en een knecht (Lotz) de ploegeer hoog houden. Boogerd komt door in het wiel van Za- bel; Dekker, Jonker en Zberg zijn nog verder teruggeslagen. Als daarna op de Col de Portillon een Michael Boogerd (rugnummer 41) moet alles uit de kast halen om in het spoor van 'de bus' te blijven. foto gpd george nusmeijer tweede groep wordt gevormd met de meeste favorieten, blijkt alleen Lotz bij machte mee te gaan. Bij de ravitaillering passeert staatssecretaris van sport, Mar- got Vliegenthart, in de eerste ploeglei dersauto bij Theo de Rooy en lacht vriendelijk. Ze had gehoopt die dag een glimp van Michael Boogerd in het voor ste gelid op te vangen, maar ze moet het doen met een boven zichzelf uitgroeien de Limburgse dienaar. In de beklimming van de Peyresourde vindt een grote groep renners dat het wel goed is geweest. Het fenomeen bus is geboren. Een eind daarachter hangt Adri van Houwelingen maar wat in de auto, die niet verder komt dan de eerste versnelling. Of dit nog leuk is? De assis tent-ploegleider haalt zijn schouders op. „Wat vind je'zelf?" Tsja. Van Houwelin gen geeft zelf het antwoord maar. „Dag vulling." Nog een geluk dat het mooi weer is. „Goed voor het uitzicht", knip oogt Van Houwelingen. We passeren in derdaad adembenemend mooie bergen en dwalen af met onze gedachten. Plots valt er weer wat te beleven. De au to van Lotto-assistent Jef Braeckevelt toetert zich naar voren, zijn Franse strij der Jacky Durand beleeft een van zijn kwaadste momenten. Voor hem gaat de bijna stapvoets rijdende bus nog te snel. Even later schrikt Van Houwelingen wakker als Erik Dekker ook uit de bus stapt. Hij geeft zijn lichtgewicht helm af. Ieder onsje is er voor hem momenteel eentje teveel. Dekker zwoegt en zweet, schokschoudert en stoempt zich een weg tussen de volgauto's door om zijn levenslijn in het zicht te houden. Even later wappert er nog een Lotto af. Thier ry Marichal krijgt echter hulp van een toeschouwer, de brave borst duwt de renner in een zucht weer richting staart van de groep. Eenmaal over de top wordt lijden weer even leven. Voor de renners, die de ver zuurde benen een afdaling lang de tijd gunnen weer bij de positieven te komen. Voor de volgers, die zich even als rally- rijders Tommi Makinen, Carlos Sainz en Colin McGrae tegelijk voelen. De adre naline pompt door het lichaam, de geur van verbrand rubber en gloeiend hete remblokken prikkelt de neus. Het ravijn lonkt, maar niemand trapt in de valse knipoog. Even abrupt als de woeste rit begon, eindigt-ie weer op de klim naar Val Louron. Daar besluit ook Boogerd zich eens te laten zien. Van achteren wel te verstaan. En weer toetert Van Houwelin gen zich naar voren, naar de renner met het rugnummer 41. Gelukkig is er niets ernstigs. De bus sukkelt voort, iedereen blijft zitten dit keer. Na weer wat scheurwerk richting Saint Lary-Soulan, doemt de slotklim op. Met nog tien kilometer te gaan voor de grote groep, glijdt gele-truidrager Armstrong boven als vierde over de meet. In de wa gen met nummer 1 achter de groep, die van US Postal, glimmen de oogjes van manager Mark Gorski. Relaxed vertelt hij dat 'Lance het op het laatst wat kalmer aan heeft gedaan, om wat over te hou den voor morgen'. Het is maar goed dat Dekker, Jonker en Boogerd het niet horen. Op het nipper tje binnen de tijd finishen, terwijl de ge le-truidrager al ruim een half uur klaar is en nog wat heeft overgehouden voor vandaag - wanneer nog eens vier van die hoge krengen als de Aspin, de Tourma- let, de Soulor en de Aubisque op het programma staan. Het is warm in het skidorp Piau Engaly, maar Boogerd, Dekker, McEwen, Jonker, Zberg en Den Bakker lopen de rillingen nu al over de rug en vluchten de ploeg leidersauto in. Nog een dag lijden en (over)leven, dan is Parijs opeens veel minder ver. LE TOUR DE FRANCE 17e etappe 22 juli 200 km Bordeaux^ 200kmy «OSaucats 173km Hostens 153kmO FRANKRIJK Luxey 117kmy)t O Labrit 98km g Mont de Marsan K. 69k-f f i Hagetmau 42km^ I QMourenx hoogteverschil en moeiliikheidsgraad 2 Luxey 69m g Arthez de Béam Een mooie kans voor de sprin ters die de bergen overleefd heb ben. Het wijnparadijs Bordeaux is niet weg te slaan uit de Tour, na Parijs (125 keer) is het met 76 keer de plaats die het vaakst als vertrek- offinishplaats fungeer de. Met 11 zeges zogenaamd een Nederlandse aankomstplaats, 1 maar de laatste Hollandse win naar dateert alweer van zeven jaar terug: Rob Hanneling. TOUR IN CIJFERS Vijftiende etappe, Saint Gaudens-Piau Engaly 1. Escartin (Spa/KEL) 173 km in 5.19.49 (32,456 km/ui, 2. Zülle (Zwi/BAN) 2.01, 3. 1 Virenque (Fra/PLT), 4. Armstrong (VSt/USP) 2 10, 5. Van de Wouwer (Bel/LOT) 2.37, 6 Casero (Spa/VIT), 7. Nardello (Ita/MAP) 2.45. 8. Oufaux (Zwi'SAE), 9 Garcia Rodriguez 1 (Spa/VIT) 3.39. 10. Belli (Ita/FES) 4.00. 11 t Beltran (Spa/BAN) 5 03, 12 Elli (Ita/TEU I 6.07, 13 Roland Meier (Zwi/COF) 6.26. 14 Hamilton (VSt/USP), 15. Lelli (Ita/COF). 16 J Mancebo (Spa/BAN) 6.40, 17 Etxebarria (Spa/ONC) 7.01, 18 Olano (Spa/ONC), 19 I Peron (lta/0NC), 20. Gonzalez Galdeano (Spa- i /VIT) 8.09, 67. Lotz (Ned/RAB) 31.37, 73 f Dekker (NED/RAB) 36 48, 82 Boogerd (NE D/RAB), 99. Den Bakker (NED/RAB). 139 Jonker (NED/RAB). 141. en laatste Loder (Fra /COF) 38 00 Niet gestart: Dierckxsens (Bei /LAM) Opgaven: Calcaterra (Ita/SAE). Scirea (Ita/SAE), Hamburger (Den/CTA), Secchiari (Ita/SAE), Rous (Fra/FES) en Barthe (Fra/CSO) Te laat binnen: Sweet (Aus/BIG). Nazon (Fra/FDJ), Algemeen 72.45 27. 2. Escartin 6.19, 3 Zülle 7 26, 4 i Dufaux 8.36. 5. Virenque 9 46. 6 Nardello 11.33, 7 Casero 11.40, 8. Olano 12.35. 9 i Belli 15.16. 10 Van de Wouwer 16.41. 11 Peron 18.23. 12 Tonkov (Rus/MAP) 19.24. 13 Etxebarria 20.10, 14 Salmon (Fra/CSO) 21.01, 15 Beltran 21.22, 16. Roland Meier 21.43, 17. Moreau (Fra/FES) 21.59, 18. Heu lot (Fra/FDJ) 22.21, 19 Hamilton 23.30, 20. Lanfranchi (Ita/MAP) 24,09, 59. Boogerd 1.21.13, 80 Lotz 1.45.46, 91 Den Bakker 1 55.45, 92 Jonker 1.55.54, 115 Dekker 2.08.20 143 en laatste Durand 2 42.01 Puntenklassement 1 Zabel (Dui/TEL) 240 punten. 2 0"Grady (Aus/CAG) 230, 3 Capelle (Fra/BIG) 158, 4 Simon (Fra/CAG) 140. 5. Hincapie (VSt/USP) 139. Bergklassement 1. Virenque 237, 2. Piccoli 168, 3. Armstrong 159, 4. Escartin 150. 5 Elli 130. Jongeren, dagklassement 1. Garcia (Spa/VIT) 5.23.28, 2 Mancebo (Spa/BAN) 3 01. 3. Sal mon (Fra/CSO) 7.00. 4 Perez Rodriguez (Spa/ONC) 8 49. 5. Aerts (Bel/LOT) 11 42 Algemeen klassement 1 Salmon 73.06.28, 2. Aerts 9.41, 3. Garcia 17.43, 4 Mancebo 22.01, 5. Perez Rodriguez 25.05. Ploegen, dagklasscment 1. Banesto 16 13.11, 2. Vitalicio 0.41, 3. 0NCE 7.19, 4 Kelme 8 11,5. Mapéi 12.06, 18. Rabobank 1.31.29. Algemeen klassement 1. Banesto 218.37.07, 2 0NCE 6 27, 3 Festina 11.04. 4 Mapei 11.18, 5 Kelme 13.44. 20 Rabobank 4.00.55. Armstrong als mountainbiker naar Sydney piau-engaly gpd Lance Armstrong heeft olympi sche aspiraties. De gele-truidra ger in de Tour de France wil volgend jaar als mountainbiker deelnemen aan de Spelen in Sydney. Armstrong heeft al een olympisch optreden achter de rug. Bij de Spelen van 1992 in Barcelona had de Amerikaanse wielrenner alles gezet op de in dividuele wegwedstrijd, maar hij kon daarin geen rol van be tekenis spelen. De afgelopen dagen heeft hij laten doorsche meren dat hij het in Sydney wil proberen bij het mountain- biken. Johan Bruyneel, de ploeglei der van US Postal, zegt nog van niks van Armstrongs plannen te weten. „Maar als Lance de Tour wint, dan kan hij doen wat hij wil." Armstrong komt na de Tour naar Nederland om vier criteri ums te rijden. Op 26 juli komt de Amerikaan in actie in Box meer. Twee dagen later is hij te bewonderen in de Acht van Chaam. Verder staan op zijn programma het criterium van Heerlen (30 juli) en de Draai van de Kaai in Roosendaal (1 augustus). Armstrong overleeft koninginnerit jelfs Lance Armstrong heeft zo jjn mindere momenten. „Vind e het gek?", vroeg US Postal- ,]oegleider Johan Bruyneel. Lance heeft drie etappezeges nnnen. Het is logisch dat hij het slot van zo'n zware rit [ts minder was." In de laatste vijfhonderd me- van de Pyreneeënrit Saint jaudens-Piau Engaly moest de ¥le-truidrager Alex Zülle tweede) en Richard Virenque derde) laten gaan. Winnaar ernando Escartin was toen al uim twee minuten binnen. De panjaard steeg van de vijfde aar de tweede plaats in het al- jmeen klassement. Armstrong pverde negen seconden in op ülle, die bovendien twaalf 'tik- en' bonificatie pakte. In totaal ep de Zwitser dus 21 seconden ïop de Amerikaan, een te ver- aarlozen marge. Abraham llano verloor ruim zeven mi men en zakte daardoor van de iveede naar de achtste plaats. Pavel Tonkov liep rake lappen op. Hij kelderde uit de iptien. Armstrong had in de slotfase illicht in het spoor van Zülle Virenque kunnen blijven. Maar dan had Lance tot op de adem moeten gaan en dat was nverstandig geweest", aldus aiyneel. „Ik ben tevreden over t manier waarop de etappe iopen is en over de wijze aarop Lance heeft gekoerst, laar sprak intelligentie uit. Hij iat zich niet gek maken. Zijn indoverwinning komt nu erg ichtbij." Bruyneel zei dat hij bevreesd as geweest voor de eerste Py- neeënrit. „Als de andere ploe- n nog iets wilden, moest het indaag gebeuren. Ik was voor af nerveus. Nerveuzer eigenlijk dan Armstrong. Die heeft zó ongelooflijk veel zelfvertrou wen. We hadden afgesproken dat de ploeg zo lang mogelijk bij elkaar zou blijven. Dat is perfect verlopen. Toen Kevin Livingston het tempo niet meer kon volhouden, heb ik tegen Lance gezegd dat hij maar iets moest uitrichten." Virenque probeerde, tot en thousiasme van het Franse pu bliek, mee te springen met Armstrong. De drager van de bolletjestrui kon het tempo aanvankelijk niet bijbenen. Hij kwam later wel terug, maar was te laat om Escartin nog te ver ontrusten. Daardoor was er op nieuw geen succes voor een Fransman. Het gastland nadert een diep tepunt in de Tourgeschiedenis. In 1969 duurde het tot de ne gentiende etappe voordat een Fransman (Raymond Delisle) eindelijk succes had. Vandaag staat etappe nummer zestien op het programma. Alex Zülle kon wel direct aan pikken bij Armstrong. „Daar was ik blij mee", zei Bruyneel. „Hij had er belang bij om mee te werken." Het duo bereikte snel de groep die de etappe al op de beklimming van de col du Portillonhad laten ontplof fen. Opmerkelijke aanwezige daarin was Kurt van De Wou wer, de Belg uit de Lottoploeg die vlak achter Lance Arm strong als vijfde de eindstreep bereikte. Van De Wouwer staat nu tiende in de algemene rang schikking. „De grootste druk is er nu vanaf', concludeerde Bruyneel. „Maar juichen doe ik pas als Lance in het geel in Parijs aan komt." Boogerd ontsnapt maar net aan uitsluiting in de Pyreneeën Escartin beleeft eindelijk moment van glorie in zware Pyreneeën-etappe Salvador Escartin kon zijn ogen niet geloven en zijn tra nen nauwelijks bedwingen. Met de hele familie was de vader van Fernando vanuit zijn woonplaats Biescas in de Spaanse provincie Aragon naar Piau-Engaly aan de an dere kant van de Pyreneeën getrokken om zijn zoon, zo als altijd, te zien verliezen. Dat zijn ze zo gewend. De 31- jarige Fernando Escartin is het prototype van een geboren ver liezer. Op het moment dat de Kelme-renner in de beklim ming van de col de Val Louron- Azet demarreerde, maakte de familie zich bij de finish dan ook geen enkele illusie. Demar reren, dat had hij wel vaker ge daan. Maar een grote bergetap pe als deze winnen, dat is een zeldzaamheid in de carrière van de klimmer. Hoewel Fernando Escartin zijn voorsprong gestaag uit breidde, durfde de familie pas te juichen toen de renner de laatste bocht om kwam. Het mannetje met de gepronon ceerde neus kreeg eindelijk loon naar werken. Een droom werd waarheid, zijn eerste ritze- ge in de Tour een feit. De Spaanse vechtjas won de vijf tiende etappe na een lange, dappere solo in zijn typerende hoekige stijl. Voor het eerst in acht jaar Ronde van Frankrijk beleefde Fernando zijn mo ment van glorie. Vader stormde naar zijn zoon, drukte hem seconden lang aan de borst en nam de bloemen in ontvangst die an ders altijd naar Escartins con currenten gaan. Met de borst vooruit beende hij vervolgens naar de huldiging. Eindelijk had Salvador Escartin ook eens re den om trots te zijn. Behalve de winst in de zwaar ste etappe van deze Tour, maakte Fernando Escartin een belangrijke stap voorwaarts in het klassement. Hij passeerde Olano, Zülle en Dufaux in de rangschikking en staat nu twee de achter de ongenaakbare Lance Armstrong. „Daar zijn we al heel tevreden mee", glun derde Salvador na afloop. De Escartins zijn geen veelei sende types. In Biescas vormt de familie het bestuur van de fanclub van de plaatselijke anti held. Veel leden telt het gezel schap niet. Er zijn niet veel dorpsgenoten die zich met hem willen vereenzelvigen. Fernando Escartin heeft geen bijnaam, er zijn geen anekdotes over hem in omloop en praten doet hij alleen als hij er echt niet onderuit kan. Hij was al nooit een druk type, maar sinds zijn ploegleider Juan Fernandez hem in 1994 in de kranten ver geleek met Miquel Indurain, komt er helemaal geen woord meer over zijn lippen. „Wat Fernandez heeft gezegd, is het ergste dat mij kon overkomen. Die druk kon ik niet aan", liet de bescheiden coureur zich op een onbewaakt ogenblik ont vallen. Escartin maakte meer tegen vallers mee in zijn loopbaan. In 1995 wilde hij een serieuze gooi doen naar de eindzege in de Ronde van Spanje. Maar hij brak dat jaar twee keer zijn sleutelbeen. Toen hij daarvan was hersteld en gereed was voor de Vuelta, werd hij door Mapei-GB gepasseerd. De re den was dat hij voor volgend seizoen al had getekend bij Kel me. Dat lekte uit en dat kostte hem zijn plaats. Dat had Escar tin weer. In '97 en '98 werd hij tweede in de Ronde van Spanje. In '97 eindigde hij bovendien als vijf de in de Tour de France. Die positie zou hij vorig jaar wel licht hebben verbeterd, ware het niet dat Kelme solidair was met de andere Spaanse ploegen en de door dopingaffaires gete kende Tour verliet uit protest tegen de acties van de Franse justitie. Zijn terugkeer in de Tour vierde hij gisteren met een prachtige solo door de Pyrene eën. Na afloop was hij verplicht iets te zeggen over zijn zege. Zowaar brak er een lach door op zijn gezicht. „Ik had nog wat meer tijd willen winnen op Armstrong", zei Fernado Escar tin. „Ik had gehoopt dat hij een inzinking zou krijgen." Om daar breed lachend aan toe te voegen: „Maar natuurlijk is dit een prachtige dag voor mij. Ik draag mijn overwinning op aan mijn ploeggenoten en mijn fa milie. Ze zijn me al die jaren blijven steunen. En zij moeten vaak meer afzien dan ik."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21