Leidsch Dagblad Ervaren marechaussees willen niet naar Kosovo l 19 Duitsers laten Noordwijk links liggen 4)opinggeruchten blijven Armstrong achtervolgen Jphen krijgt nog één jiljoen van provincie Tanker op krib Regering Suriname heeft geen geld meer Kleine christelijke partijen boos op Paars TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 21 JUL11999 Gesprek van de Dag JJ-ENGALY FRED SEGAAR ni; OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Economie Cultuur en Kunst Sport Cabrio ook op de Nederlandse wegen in opmars ABN Amro zoekt garantie voor veilige internethandel urine van Lance Arm- rong zijn bij een dopingcon- ule na afloop van de eerste uretappe (Montaigu-Chal- i) sporen van het groeihor- on corticosteroïden aange- ffen. Dit zegt de Franse ofessor Jacques de Ceaurriz de krant Le Monde. Het zou om triamcinolon acito- waarde (0,2) ligt royaal on- rde limiet van 6 die de UCI nteert. Armstrong is dus it positief bevonden. Corti- steroïden kunnen sinds het 0 i van de Ronde van uikrijk worden aangetoond, iheksenjacht op de Ameri- 11 an leek ten einde na een in- G view gisteren in het gezag- 2rn? bbende sportblad l'Equipe. arin zegt de Amerikaan dat Oori sinds zijn laatste chemo- ur op 13 december 1996 medicijnen meer heeft iruikt. Als er in de urine van nstrong inderdaad sporen ide ontstekingsremmer aangetroffen, zou dat be- ■ftenen dat de gele-truirager ift gelogen over zijn me- ch dossier. jacht op de Amerikaan zal n i/i doorgaan in de laatste van de Tour de France. m egleider Johan Bruyneel: prijs die we moeten beta- voor de goede prestaties 1 Armstrong is erg hoog. lis toch te gek dat iemand sterk rijdt meteen in het dachtenbankje zit? Geluk staat Lance hier ver boven, zal hem niet uit zijn even- ht brengen." krant rUmanité zegt De urriz dat ook in de urine van 'twintig tot dertig' andere renners sporen van corticoste roïden zijn gevonden. Hij noemt de namen van Mario Cipollini, Tom Steels, Daniele Nardello en Mariano Picolli. De waarden van genoemde renners schommelen tussen de 1,3 en 1,8. Dat is bedui dend hoger dan die van Arm strong, maar lang niet hoog genoeg om de coureurs posi tief te verklaren. In de urine van Christophe Ri- nero (Cofidis) werden waar den gevonden die boven de zes uitstegen. De bergkoning van de Tour van vorig jaar be schikt echter pver een dok tersverklaring die gebruik van de ontstekingsremmer toe staat. Ploegarts Menuet ver klaarde dat hij de renner het middel heeft toegediend na een val in Luik-Bastenaken- Luik. Pagina 21: Escartin de sterk ste in eerste Pyreneeën-etap- pe iN AAN DEN RUN lBUITELAAR ads&: emeente Alphen aan den heeft ruim vijftig miljoen 'neen uitstaan aan leningen iverheden en banken. Eén te len daarvan is uitgeleend de provincie Zuid-Hol- Volgens wethouder fi- lanóliën S. Lyczak zijn geen lerorg; de leningen risicovol of te irskertó iljjkenmet de manier op de provincie geld be- 'e hebben in 1996 met de iefe lenteraad afgesproken dat svar lleen uitlenen aan banken, leden en daaraan gelieer- istellingen zoals de finan- igsmaatschappij voor ont- dingshulp. Die leningen en door het rijk voor hon- procent gegarandeerd." 'etIs'n ambtenaar bekijkt iede- g hoeveel geld Alphen no- p.w leeft. „Als er meer in kas ian noodzakelijk, maken fspraken met de bank. We n soms geld voor een paar o vast in een deposito, als je het op je giroreke- VIN DE PAYS DES COTEAUX DU PONT DU GARD SOEPELE, RONDE RODE WIJN. 7.50 nü 2 voor ll.95 Rob Blóte wil kunst in abri's hangen Defensie begint onderzoek naar aantal ontslagaanvragen Ervaren marechaussees dienen in toenemende mate hun ontslag in omdat ze weigeren voor een half jaar als vredesagent naar Kosovo af te reizen. Dat bevestigt T. Heerts, voorzitter van de landelijke Marechausseever eniging. 'enkele honderden' willen vol gens hem vertrekken om niet in aanmerking te komen voor het buitenland. Dat de militairen om de haverklap op vredesope raties in het buitenland worden afgestuurd, schoot steeds meer marechaussees al in het verkeer de keelgat. Heerts: „Maar de ontslagaanvragen manifesteren zich wat meer vanwege Kosovo. Ze weten immers wat voor el lende ze daar zullen aantreffen." De ervaren militaire agenten zijn de uitzendingen beu en stappen het liefst over naar het huisje-boompje-beestje bij de politie, zoals Heerts onlangs al haarlem dimitri walbeek Heerts vreest dat de uitzending van de militaire politie naar Kosovo in gevaar komt, want zonder begeleiding kunnen achttien- en negentienjarige militairen volgens hem het ver se oorlogsleed niet aan. „De druk op de ervaren mensen wordt alsmaar groter. De le venservaring die de ouderen hebben, is in het buitenland bijzonder hard nodig", zegt Heerts. Het aantal ontslagaanvragen onder de drieduizend werkne mers is Heerts onbekend, maar signaleerde. Maar ook particu liere bewakingsbedrijven zijn erg in trek. Heerts: „Een van de marechaussees werd onlangs manager van de beveiliging van de Arena. Soms moeten wij zelfs gaan opletten wat voor kennis ze meenemen naar hun nieuwe baan." Om de marechaussees voor het korps te bewaren, moet de legerleiding de periodes in het buitenland volgens Heerts kor ter maken. „Je bent zo een jaar bezig met een uitzending. En als je dan in je carrière vijftien keer weg moet, dat houdt nie mand vol." Het ministerie van defensie heeft toegezegd de re denen van ontslag bij de mare chaussee te zullen onderzoe ken. Heerts: „Maar daar is nog niets van gekomen. De leiding zal de ontslagproblemen onge twijfeld relativeren als u er naar vraagt, maar dan zeg ik meteen: Laten we elkaar niet voor de gek houden." Een woordvoerder van de Ko ninklijke Marechaussee beves tigt de terugloop van ervaren marechaussees. „Per jaar verla ten vijftig mensen onze dienst. Enkele daarvan geven als reden op dat ze niet willen worden uit gezonden. Dat aantal stijgt. Maar de marechausseeleiding ervaart dat niet als alarmerend. We kunnen nog steeds aan onze verplichtingen voldoen in het buitenland. De marechaussees zijn de afgelopen jaren een beet je verwend geraakt omdat er toen weinig buitenlandse klus sen waren." De legerleiding begint bin nenkort met de toegezegde 'exit interviews', om de reden van ontslag van marechaussees te achterhalen. neente heeft ruim vijftig miljoen uitstaan ning laat staan, weet je zeker dat je er weinig voor krijgt. Op een depositorekening knjg je 2,5 procent en als je het een beetje handig doet kun je er 3,2 procent uithalen." Lyczak schat dat Alphen er op die manier jaarlijks drie ton extra uitsleept. Volgens de wet houder is het nooit misgegaan met de leningen. „In de tijd dat ik hier zit, is ons uitgeleende geld altijd teruggekomen. Lyczak ziet in de lening aan de provincie geen enkel risico. „Het is een overheid en die gaat niet failliet." Hij zou in theorie zonder bezwaar op nieuw geld lenen aan de pro vincie. „Dié heeft het nu mis schien juist harder nodig dan voorheen." Zo ver komt het echter niet, want Alphen gaat het aantal leningen afbouwen. Die van de provincie loopt be gin volgend jaar af. „We gaan een nieuw stadshart bouwen dus we hebben onze reserves zelf nodig." langerak Een tachtig meter lange Duitse tanker (zonder lading) voer gistermiddag tegen een krib in de Lek en schoof er zo'n 25 meter overheen. Enkele bedrijven en woningen in de omgeving werden ont ruimd uit vrees dat de tanker zou breken. Het scheepvaartverkeer werd stilgelegd. In loop van de avond werden de zes tanks met explo sieve benzineachtige reststoffen ontlucht. Een drijvende hijskraan zet te het schip vannacht terug in het water. Oorzaak van het ongeval was vermoedelijk een stuurfout van de schipper. foto anp robert vos Loodzware loting voor Fed-Cupteam Franse druïden willen Britse nationaliteit londen anp Franse druïden willen het Britse staatsburgerschap aanvragen, omdat ze zich in hun eigen land gediscrimineerd voelen. De oud-Keltische priesters schrijven dat in een brief aan president Chirac. Hun onvrede over de Franse regering werd op de spits ge dreven door Chiracs weigering om een Europese overeen komst over regionale talen te tekenen. Veel druïden komen uit Bretagne en spreken Bre tons. In Groot-Britannië heb ben de Keltische gebieden, zo als Wales, Cornwall en Schot land, een zekere mate van zelf standigheid. De hogepriester van de Fran se druïdes, Gwench'lan Le Scouezec, zegt in de brief aan Chirac dat de druïden zich voortaan als statenloos be schouwen. „We zijn vrij om on ze vrienden uit Wales te vragen voor ons te spreken in de auto nome Welsh Assembly, zodat we het Britse staatsburgerschap kunnen krijgen", aldus de op- perdruïde. In Groot-Britannië zijn onge veer 25.000 druïden. In Frank rijk zijn er maar een paar hon derd. Voordat zij het Britse staatsburgerschap kunnen krij gen, zijn er nog wat hindemis sen te gaan. Alle aanvragers moeten Engels, Welsh of Schots-Gaelic kunnen spreken. HET WOORD IS AAN Herman de Coninck Tederheid houdt ook In dat je niet liegt. mmTmax 11718° 11723° 12724° S™# 20% io% io% 5SSSJ5? 50% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst19 Dag Nacht12 Economie7,8 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport 20,21 22 paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse ministeries zijn platzak. De overheid is niet meer in staat de kosten van de departementen op te brengen, waardoor de kwartaalvergoe dingen begin deze maand niet zijn overgemaakt. Hierdoor ko men lopende projecten stil te vallen. Het land is daarmee fei telijk faiiliet. Het ministerie van financiën, dat voor de betalingen aan de collega-departementen verant woordelijk is, kampt al jaren met een enorm tekort, waar van vooral gesubsidieerde in stellingen en uitkeringsgerech tigden de dupe worden. Tal van instanties hebben het af gelopen jaar door de wanbeta ling van o verheidszij de hun ac tiviteiten moeten staken. Nu zijn ook veel afdelingen van ministeries door de finan ciële malaise vleugellam ge maakt. Noodzakelijke bestel lingen blijven uit, met als ge volg dat vooral scholen en ge zondheidsinstellingen nog ver der in problemen komen. Ook De Nationale Assemblée, het Surinaamse parlement, zit op zwart zaad omdat betaling is uitgebleven. Parlementsvoor zitter Marijke Djwalapersad is daardoor genoodzaakt alle bui tenlandse reizen door parle mentariërs te schrappen. Het IMF waarschuwde de Surinaamse regering onlangs dat het begrotingstekort dit jaar op ruim honderd miljoen gulden zal uitkomen als er niet drastisch wordt gesneden in de overheidsuitgaven. De regering van president Wijdenbosch ging zelf uit van een tekort van ongeveer twintig miljoen gul den. De liquiditeitsproblemen worden vooral veroorzaakt voor de bouw van twee brug gen, die de staatskas bijna tweehonderd miljoen gulden kosten. Een van de bruggen werd vorige maand opgele verd. den haag gpd De kleine christelijke partijen in de Tweede Kamer zijn woest over de manier waarop het paarse kabinet omgaat met ethische kwesties als abortus en euthanasie. Ze voelen zich ronduit geschoffeerd omdat de regering met enkele ingrijpende voorstellen kwam op het mo ment dat de Tweede Kamer al op vakantie was. Voor de SGP is dit reden haar positie ten opzichte van het kabinet te herzien. De partij, die de regering uit principe steunt vanuit de gedachte dat de regering door God is aange steld, vindt dat Paars met haar voorstellen een oorlogsverkla ring heeft afgegeven aan chris telijk Nederland. SGP-fractie- voorzitter Van der Vlies wil dat zijn partij in het vervolg harde re oppositie gaat voeren. „Het kabinet laadt de verdenking op zich dat het tussen de bedrij ven door enkele laatste restjes van de christelijke fundamen ten onder onze wet- en regelge ving weg wil halen"," aldus Van der Vlies. „De SGP zal nooit bij de eerste de beste gelegenheid van de kans gebruik maken om de regering pootje te lichten. Maar nu moet het kabinet mis schien maar zo snel mogelijk weg." Pagina 3: 'Paars laat nu zijn ware gezicht zien' Oosterburen geven na slechte zomers voorkeur aan eigen land noordwuk irene nieuwenhuuse De Duitse toerist laat het Noordwijkse strand steeds vaker links liggen. De ooster buur kiest de laatste jaren liever voor een strandvakantie in eigen land of aan de Middellandse Zee. Eén van de belangrijk ste redenen van de teloorgang van het Duitse strandbezoek is volgens deskundi gen het slechte weer van de afgelopen twee zomers. Noordwijkse ondernemers merken dit jaar duidelijk dat het aantal Duitse auto's dat langs de Boulevard staat geparkeerd, sterk is afgenomen. De Noordwijkse hotels hebben door deze nieuwe tendens overi gens niet minder boekingen. De plaatsen die de Duitsers achterlaten, worden na melijk ingenomen door andere Europea nen. Maar nog meer dan door toeristen, worden de plaatsen opgevuld door zakelij ke gasten. Want vrijwel parallel aan de achteruitgang van het Duitse strandbe zoek, loopt de uitbreiding van de congres- markt 'in de Noordwijkse hotels. Zowel Hotel Mercure Noordwijk, de Hotels van Oranje als Grand Hotel Huis ter Duin heb ben ook deze maand nog volop congres sen en seminars. Dat steeds minder Duitse toeristen Noordwijk bezoeken merkt ook Peter Krul, agent van reisbureau Hase dat is gespecia liseerd in het werven van Duitse toeristen. Vorig jaar boekte hij nog 200.000 over nachtingen in Noordwijk. Nu is dit aantal volgens hem 'beduidend lager', maar een exact aantal kan Krul nog niet geven. Krul denkt trouwens dat het slechte weer van de afgelopen jaren niet de enige oorzaak is dat de Duitse badgast Noord wijk niet meer zo ziet zitten. Hij voert ook 'het miserabele parkeerbeleid' aan als re den. Verder biedt Noordwijk volgens Krul de toerist naast het strand te weinig ont spanning en vprtier. In Katwijk is (nog) niet veel te bespeu ren van het wegblijven van de Duitse toe rist. Ia. Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i. concrole bezorging! Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Onutoroatisch (f 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97,90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1