s Ter Aar verbijsterd Alphen FM gaat in september ether in otelier in clinch et Noordwijk er parkeerplaats orpsHgezicht Logistiek centrum Plantariumgebouw in september klaar 'Op vakantie mis ik Woubrugge' MEENEEMPRIJS SUPER DE BOER Rijn Veenstreek :n Al 13 'lefgozers' voor secretarispost Ter Aar 4.99 3.99 N5DAC21JUÜ1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-535641' ibtpartij in asielzoekerscentrum uian den run Een vechtpartij in het Alphense asielzoe- .^trum GTC maakte gistermiddag snel een einde aan het y .kvan een 34-jarige man aan zijn zoontje. De man heeft iezoekregeling met het kind, maar kreeg het gisteren aan jkmet de 24-jarige nieuwe partner van zijn ex. Deze ,te en sloeg de vader van het kind en kon slechts met in de boeien worden geslagen. Hij is ingesloten. immer botst met auto Een 19-jarige vrouw uit Hoogmade kwam gistermid- ,et haar bromfiets in botsing met een auto, bestuurd door U-jarige vrouw uit Oud Ade. Dat gebeurde bij de inrit van laven Vennemeer. De Hoogmadese moest worden behan- roor een pijnlijke heup. iterman naar Motorhuis Groep itan den run Na bijna 25 jaar gaat de Alphense Opel-dea- isterman Auto BV op in een groter geheel. Op 1 oktober tde Motorhuis Groep het bedrijf van eigenaar Ger Ooster over. De overname heeft geen gevolgen voor de ruim twin- [dewerkers van Oosterman. Ook de geplande verhuizing de autoboulevard aan de Curieweg in Alphen aan den Rijn pvoon door. alphen aan den run WOORDWUK* tuin bestraten en dan rkeerplaats gebruiken? art gezegd waar het om de strijd tussen de ge- Noordwijk en hotelier J. j. De eigenaar van ho- De Hoogte' aan de Prins ek straat gebruikt de rond zijn hotel al gerui- M lij 1 zeja als parkeerterrein voor riüs flgasten. De gemeente anz ijk heeft daar bezwaar n vindt bovendien dat er t maken van de parkeer- vor<l en bouwvergunning no- Gisteren werd de zaak beroep behandeld bij State in Den Haag. al twee bouwplannen aai(1 ibreiding van parkeer- ute0 dieid waren verworpen, De Mooij ruimte te ma- zijn eigen terrein. Hij het verwijderen van 'g ;zand op een oude, ste- )8ei! lermuur. Volgens de ras de muur - die moest nen dat het hotel ver slechte staat. Hij ver- keermuur daarom door steunmuurtjes. De rinc ende betonnen muur- en(fien met elkaar verbon- ruimte werd weer be- let terrastegels. De ver- indergrond nam hij in als parkeerplaats, de gemeente Noord parkeerplaats illegaal, er geen bouwvergun- aangevraagd. Volgens 1 ijs advocaat A. van Til- q! sdit niet nodig, omdat ^-l*ns hem geen sprake een verbouwing, maar den. lede e IlllCK irpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke l(J ïers uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun oorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering een andere plaats aan bod. In deel drie: Bep denburg, de dorpsfotografe van Woubrugge. van onderhoud. Het ontbreken van een bouwvergunning is echter niet het enige probleem dat de ge meente met het parkeerterrein van de Mooij heeft. Volgens het bestemmingsplan 'Oude Zee weg en omstreken' mag de ruimte rond het hotel alleen ge bruikt worden als voor-of zij tuin of als open erf. Het gebrui ken van de ruimte als parkeer plaats is volgens de gemeente dus niet mogelijk. Volgens De Mooij is een par keerplaats noodzakelijk voor het uitvoeren van zijn bedrijf. En in de Prins Hendrikstraat staan paaltjes die het parkeren onmogelijk maken. Bovendien vindt hij dat hij ook door het betaald parkeren genoodzaakt is voor parkeerplaatsen te zor gen. Zijn advocaat voegde daar nog aan toe dat de buurt blij is met de parkeerplaats op het terrein van Op De Hoogte, om dat hotelgasten nu geen andere plaatsten bezet houden. De hotelier begrijpt niets van alle ophef en zegt het niet eer lijk te vinden dat de gemeente nu, na jaren van medewerking aan de uitbreiding van het ho tel, dwarsligt. En dat terwijl er volgens hem elders in de straat ook tuinen volledig bestraat zijn. De gemeente vindt echter dat eerdere medewerking aan de plannen van de Mooij los staat van deze zaak en is bang dat het hele beleid op losse schroeven komt te staan als de Mooij zijn tuin als parkeer plaats kan blijven gebruiken. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. saskia buitelaar De lokale Alphense omroep (voorheen LOA) heeft een nieu we naam en een nieuwe pro grammering. Bij Alphen FM zijn de jongerenprogramma's op vrijdag en zaterdag bijna volledig verdwenen. Ze hebben plaats gemaakt voor informa tieve programma's voor ver schillende doelgroepen. In plaats van met nonstop muziek worden de lege gaatjes gevuld met herhalingen van de pro gramma's. Half augustus gaat de omroep proefdraaien, in september gaat Alphen FM van start. Gisteravond was er een ge sprek tussen hoofdredactie en bestuur met een afgevaardigde van de oude garde. ,,Ook bij de oude organisatie zaten getalen teerde mensen", zegt hoofdre dacteur E. Lameijer. ,,We kijken op welke manier en met welke mensen we nog verder kunnen werken. Een groot gedeelte valt af. Daar staat tegenover dat zich al veel mensen hebben ge meld. Mensen die eerder inte resse toonden, maar zich niet thuisvoelden in de sfeer die er hing. We hebben in de hoofdre dactie nu een programmaleider die in Schouwen-Duiveland met soortgelijke problemen te maken had. Daar is de omroep met succes omgeturnd." In de nieuwe programmering is er elke dag tussen 19 en 20 uur, behalve op zondag, een ac tualiteitenprogramma, Alphen Totaal. „Het is een breed pro gramma, waarin ook ruimte is voor cultuur en boeken etcete ra. Het heeft meer inhoud dan voorheen." De programma's voor ouderen, Marokkanen en liefhebbers van geestelijk mu ziek blijven bestaan. Nieuw is het wekelijkse VOA-kwartiertje, waarin Alphense bedrijven worden belicht. Zaterdagochtend is er een in formatieve ochtendshow en dito jongerenprogramma voor luisteraars van 12 tot 16 jaar. Het jongerenprogramma op de zaterdagmiddag, Jongerwets, blijft bestaan, maar moet meer kwaliteit krijgen. Ook komt er een maandelijks praatprogram ma op Alphen TV over wisse lende thema's met gasten in de studio en publiek op de tribu ne. Vorige week sprak het be stuur informeel met burge meester Schoof en de mede werkers van de afdeling com- plannen, wij zijn bezig een municatie. Beide partijen zijn commissie van raadsleden sa- met een eigen traject bezig, men te stellen." Die onderzoekt licht woordvoerder T. Kolster of Alphen behoefte heeft aan toe. „De LOA maakt nieuwe een lokale omroep en wie die Geen goed woord over voor handelwijze provincie Vervolg van voorpagina Waarnemend-burgemeester L. Lyklema van Ter Aar heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de provincie Zuid-Holland, die met gewaagde beleggingen miljoenen verspeelde in de Ceteco-affaire. ,,Ik ben ver bijsterd. Dat zoiets gebeurt bij de provincie die notabene toezichthouder is over het financiële reilen en zeilen van de gemeenten. Het is goed dat dit tot de bodem wordt uitgezocht. Hier kunnen we met zijn allen wat van le ren." Lyklema, wiens gemeente vol gens de provincie in aanmer king komt voor herindeling, vindt het alleen jammer dat be stuurders tegenwoordig zo gauw weer vertrokken zijn. Als iedereen na een periode van vier of acht jaar weer is vertrok ken, weet niemand meer hoe het fout is gegaan. Fris bloed heeft niet alleen voordelen, maar ook nadelen." Ter Aar beschikt sinds de ver koop van het gemeentelijke wo ningbedrijf over 35 miljoen gul den. „Wij zijn bijna net zo rijk als Alphen aan den Rijn", zegt Lyklema lachend. „Het is een helebooel geld, dat wij conser vatief beleggen bij een erkende bank. De offerte van de Rabo bank was aantrekkelijker dan die van de Bank voor Neder landse Gemeenten (BNG)." Leiden loopt niet het gevaar om zoals de provincie de boot in te gaan met riskante beleg gingen. De gemeente heeft in de afgelopen jaren niet voor bank gespeeld. De omstreden lening aan projectontwikkelaar Menno Smitsloo voor de inrich ting van het kantongerecht in oude Leidsch-Dagbladgebouw aan de Witte Singel komt nog het meest in de buurt van een bankierende gemeente. Maar die lening van zeven ton, die bedoeld was om het vrijkomen van het Von Sieboldhuis aan het Rapenburg te bespoedigen, ging uiteindelijk niet door. Concern controller R. Werk hoven, die sinds twee weken op interimbasis bij de gemeente werkt, heeft direct bij de eerste berichten van de bankierende provincie laten onderzoeken hoe het op dit punt met de ge meentelijke financiën is gesteld. De resultaten waren geruststel lend. „De gemeente is terug houdend met beleggingen en leningen aan derden. Boven dien kan de gemeente geen le ning verstrekken zonder dat de gemeenteraad daarover een be sluit neemt", aldus Werkhoven. Leiden loopt wel enige risi co's die verband houden met leningen, maar dan gaat het er om dat de gemeente zich ga rant heeft gesteld voor de cor recte betaling van rente en af lossing door met name woning bouwcorporaties. „Doordat de gemeente zich garant stelt, kan zo'n corporatie goedkoper le nen. Voor de gemeente levert het nauwelijks risico op, omdat het solide organisaties zijn. We zijn daarbij dus niet aan het bankieren, we geven alleen een garantie." Gisteren kwam de SP met schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders naar aanleiding van het Ceteco-de- bacle in de provincie Zuid-Hol- enburg (62) was net te- rakantie toen ze werd lwiU]È Ras maar op, ze zijn de erderij van Kroes aan ken." Zo was ze nog jd om met haar foto sloop vast te leggen, urg bezit 140 mappen 'svan Woubrugge en g. Zelfgeschoten foto's atste twintig jaar en Ide foto's van vroeger, art ook krantenartike- het dorp en oude afkaarten. De grote ast waaruit ze de ene de andere pakt, bevat r boe1 fractie vain die verza- i leve de afoto's zien van een onde1winterochtend dit fietsp r dochter belde om al sti lop om te zeggen dat altijd Besneeuwd. „Mam, je ,eten ^oto s maken", zei ze. le al| odenburg ging op pad gboti 'bestel en schoot vijf 0 tol. „De foto's zijn een bi Ke, zie je dat? Maar zo 1(jS Kht. En op de eerste je hoe nevelig het was. later weg." n sta een echte Wou- e woont er sinds haar todra ze langer dan ,n) dagen weg is uit het bestu ?ze heimwee. Zo voer ias Hang met haar man penvaart. Van de ha- Rotterdam tot aan Ba- itserland.Als we te- stond ik al bij Lobith 'jas aan. maar dan le' nog uren voordat hvamen." Zelfs op va kantie mist ze Woubrugge. „Als we dan weer het dorp binnen rijden en ik zie de kerk en de brug en het water en mensen die ik ken... heerlijk vind ik dat." Ze kent inmiddels heel wat mensen. En iedereen kent haar, want ze is overal bij met haar toestel. Als de burgemeester een lintje doorknipt. Als de fan fare speelt op het Batehofplein bij het winkelcentrum. Als er een huis wordt gesloopt en iets nieuws wordt gebouwd. Alles legt ze vast. De gebeurtenissen, de mensen; de omgeving. „Ze zien me hier als de dorpsfoto graaf. Zelfs de burgemeester doet een handeling over als ik er een foto van wil maken." Haar passie voor fotograferen begon al op de lagere school toen ze haar eerste toestelletje kreeg. Na schooltijd hielp ze een fotograaf foto's glanzen en mocht ze haar eigen rolletjes ontwikkelen en afdrukken. De verzamelwoede kwam pas later. „Mijn oudste dochter moest voor school krantenartikelen verzamelen voor een werkstuk over Woubrugge. Op een gege ven moment lagen al die kran ten hier en had ze geen zin meer om de stukjes uit te knip pen. Daar ben ik toen mee doorgegaan." In 1980 kocht ze haar eerste mooie fototoestel en kwamen de foto's erbij. Met rijksdaalders en hulp van haar moeder had ze het toestel bij elkaar gespaard, want breed heeft ze het nooit gehad. Ze vindt het vooral leuk om ver anderingen in het dorp vast te leggen. Oude foto's van vroeger die ze heeft verzameld laten zien hoe het toen was. Zo had den ooit alle huizen aan het water iets te koop. De é.én ver kocht klompen, de ander kaar sen. Maar dat is lang geleden, kleine winkels zijn er steeds minder in Woubrugge. Laatst moest de groenteman zijn zaak sluiten omdat hij het hoofd niet meer boven water kon houden. Hij is nu ergens in loondienst. Tegenwoordig zit de Woubrug- se detailhandel geconcentreerd in het nieuwe Winkelcentrum Batehof. Het hele proces van de plannen voor de bouw daarvan in 1979 tot de opening in 1990, legde Rodenburg vast. Ze vindt het jammer dat de kleine win- keltjes zijn verdwenen. „Maar", zegt ze „het was allemaal zoveel duurder in het dorp dan in de Spar in de Batahof, dat je op een gegeven moment toch aan je portomonnee ging denken." Rodenburg heeft nogal wat aanloop vanwege haar hobby. Mensen die foto's willen bijbe stellen of voor een stamboom op zoek zijn naar een foto van een oud familielid. Soms zijn er drukbezochte kijkavonden op initiatief van de historische ver eniging of de plattelandsvereni ging. „Het leukste vind ik het als iemand verrast ineens zijn vader van vroeger herkent op een foto." Ze probeert zoveel mogelijk de namen te achterha len van de mensen op haar fo to's. Vaak ziet ze al aan bepaal de trekken uit welke familie ie mand komt. „Sommige families hebben zulke karakteristieke hoofden. Die wonen hier al ge neraties lang en die koppetjes herken je gewoon." Nu haar man met pensioen is, heeft Rodenburg overwogen om te stoppen met fotografe ren. Vooral vanwege het geld, want het is een dure hobby. Maar ze kan het niet laten. Ze gaat ermee door tot ze niet meer kan. En daarna neemt haar jongste dochter het van haar over. MARIEKE DE WIT behoefte zou moeten vervullen. Dat onderzoek volgt op een commissievergadering eerder dit jaar. Toen liet een meerder heid van de politieke partijen weten het met de LOA niet meer te zien zitten. Zij stemden in met het voorstel om de sub sidiekraan na dit jaar dicht te draaien. land. SP-ffactieleider C. Vergeer wilde weten of de gemeente net als de provincie voor bank speelt en daar financiële risico's mee loopt. Ook Wassenaar doet niet aan 'creatief kasgeldbeheer'. De ge meente heeft aan algemene re serves een bedrag van ongeveer honderd miljoen gulden en doet niet aan beleggen. Wel wordt een deel van het 'overtol lige geld' uitgezet in kortlopen de leningen. Deze zogeheten deposito's worden uitsluitend verstrekt aan 'eerste klas debi teuren', zoals de BNG, de Rabo bank en Robeco/Roparco. „Wij houden ons daarbij aan inter nationaal vastgestelde lijsten van eerste klas debiteuren. De provincie Zuid-Holland staat daar niet op, dus daaraan lenen wij geen geld", aldus een woordvoerder. „Wij lenen in het algemeen geen geld uit aan overheidsinstanties die datzelf de geld gebruiken om het voor een hoger bedrag uit te lenen." Voorschoten heeft in 1995 25 miljoen gulden geleend aan Woonzorg Nederland. Dat ge beurde bij de overdracht van het huizenbestand aan de wo ningbouwvereniging. Zelfs in de zomervakantie staat de telefoon van waarnemend- burgemeester L. Lykema van Ter Aar roodgloeiend. Sinds afge lopen zaterdag de advertentie voor een nieuwe gemeentesecre taris in het blad Binnenlands Bestuur verscheen, kreeg hij al dertien telefonische reacties. „Dat levert ongetwijfeld een goede kandidaat op", zegt Lyklema. De sollicitatiecommissie komt op 30 augustus bijeen om zich te buigen over de opvolging van se cretaris P. Vonk, die op 1 juli thuis zijn vervroegde uitdienstre- ding op 1 juni 2000 mag afwachten. Het gemeentebestuur hanteert dezelfde tactiek als voor de werving van drie afdelingschefs 'met lef. „In onze advertentie staat alleen een telefoonnummer", verklaart Lyklema. „Pas na een belletje horen belangstellingen waar ze hun sollicitatiebrief kwijt kunnen." Lyklema waardeert snelle reacties. ,Als iemand pas na twee weken reageert, raad ik hem of haar af te solliciteren. Maar een dame die mij meteen op zondagavond belde met de vraag of zij mij op dat tijdstip mocht storen, antwoordde ik: ja, dat mag. U krijgt zelfs extra punten voor zo veel lef." hazerswoude-dorp marieta kroft Het logistiek centmm van Bloe menveiling Holland, gevestigd in het Plantariumgebouw in Hazerswoude-Dorp wordt, vol gens bedrijfsleider Ronald Baerwald, eind september in gebruik genomen. Vanaf dat moment kunnen boomkwekers uit Boskoop hun teelt naar dit centrum op het ITC-terrein brengen. Het dient als tussen station voor verder transport naar de veiling in Naaldwijk of Bleiswijk of rechtstreeks naar afnemers zoals tuincentra. Bloemenveiling Holland hoopt met deze nieuwe afzetstructuur middenin het gebied van de boomkwekers meer telers te trekken. Nu verkopen veel boomkwe kers hun producten recht streeks aan handelaren, zonder tussenkomst van een veiling. Er zijn er wel die naar de bloe menveiling in Naaldwijk of Bleiswijk gaan. Het nadeel is echter dat ze vaak grote afstan den moeten afleggen met meestal maar halfvolle vracht wagens. Via de nieuwe afzetme- thode wil de veiling in 2002 een omzet van 100 miljoen in de boomkwekerijproducten berei ken. Vorig jaar was dat nog 65 miljoen gulden. Bloemenveiling Holland streefde aanvankelijk naar een ingebruikname van het logis tiek centrum in augustus. De vertraging als gevolg van een langere bouwtijd deert pro ductmanager Fred van Tol niet. „Wij zijn zelf ook nog druk met de interne reorganisatie. Die hopen we eind augustus rond te hebben. Ik heb liever dat al les goed op de rails staat, dan dat we ons krampachtig aan een streefdatum vasthouden." Op dit moment wordt hard gewerkt aan een uitbreiding van het Plantariumgebouw met 8500 vierkante meter. Na de op levering verhuurt de beheerder (Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij) het behalve aan de bloemenveiling ook aan an dere bedrijven. Het eerste deel van de nieuwbouw neemt het exportbedrijf Verwey BV vol gende maand in gebruik. Bloe menveiling Holland kan vanaf eind september een ruimte van 2800 vierkante meter huren. Eind oktober kan ook het Zweedse bedrijf Containercen- tralen zijn intrek nemen. Deze onderneming verhuurt rollend materieel om sierteeltproduc ten in de vrachtwagen te krij gen. Bep Rodenburg: Als we terugvoeren, stond ik al bij Lobith met mijn jas aan, maar dan duurde het nog uren voordat we thuiskwamen." FOTO HIELCO KUIPERS Oerbrood origine, oerbrood zonne of oerbrood wit heel .3^9 Super Red Star aardappelen 'iets vastkokend' zak 5 kilo, JJW Ouwehand verse haring verpakt per 2 stuks ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE De studio van de Lokale Omroep Alphen. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17