Stadspredikant a religieuze ANW Kerk Samenleving Oud-Bazuin-voorzitter Reuten overleden Kinderen van één Vader m WOENSDAG 21 JULI 1999 VANDAAG 21 De heilige van 21 juli heet Pradexis en leefde in de tweede eeuw na Christus in Rome, waar toen tertijd veel christenen de martelaarsdood stier ven. Pradexis zelf is waarschijnlijk op natuurlijke wijze gestorven. Haar heiligenstatus heeft ze te danken aan het feit, dat ze andere martelaren heeft begraven. Dat moest wegens de gevaarlijke situatie stiekem 's nachts gebeuren. In Rome is een gedachteniskerk aan haar gewijd, die naast de grote 'Maria Maggiore' staat. Nederlandse en Belgische katholieken eren vandaag de hei lige Reinhilde, dochter van de heilige Witger en Amelberga en zuster van de heilige Goedele en Emebert. Een adellijke heiligenfamilie uit de zevende eeuw, die woonde in de burcht bij Kontich in België. Later verhuisden zij naar Ham- me. Reinhilde steunde het missiewerk in het grotendeels heidense Brabant door haar vennogen te schenken aan een klooster. Aanvankelijk werd ze niet binnengelaten. Maar na drie dagen bidden en vasten openden de kloosterlingen als nog de deuren. Daarna ging ze op bedevaart naar Palestina. Haar levende eindigde op brute wijze: ze werd vermoord door heidense Friezen of Saksen. Demonstratie loopt uit op geweld jeruzalem Een demonstratie van orthodoxe joden in de wijk Mea Shearim in Jeruzalem is gisteren uitgelopen op een treffen met de politie. De mannen protesteerden tegen de 'indecente' kleding van met name werkneemsters van het ministerie van onderwijs. Toen de ultra-orthodoxe 'zedenpatrouille' stenen ging gooien greep de politie in. Twee demonstranten werden gearresteerd. Minister Sarid van onderwijs heeft aangedrongen op permanente bewaking van zijn ministerie, dat vlak bij Mea Shearim ligt. foto reuters Protest tegen reclame varkensvlees amsterdam Een advertentie voor 'koosjer' varkensvlees is vol gens H. Loonstein van de actiegroep Federatief Joods Neder land grievend en misleidend. Hij heeft het Voorlichtingsbureau Vlees gevraagd de advertentie, die begint met de tekst 'Leuke witz zouden Sam en Moos zeggen', niet meer te gebruiken. Vol gens Loonstein is de advertentie grievend voor joden, omdat de joodse spijswetten het nuttigen van varkensvlees verbieden. Ook is de term koosjer ten onrechte gebruikt. Het voorlichtings bureau, waarvan de directeur in het buitenland verblijft, zal la ter op de brief reageren, aldus een woordvoerder. China pakt leden Falun Gong-sekte op peking De Chinese politie heeft gisteren minstens zeventig plaatselijke leiders van de Falun Gong-sekte gearresteerd. Dat heeft een bureau voor mensenrechten in Hongkong gemeld. In april hielden 70.000 leden van de sekte een vreedzame betoging voor het regeringscentrum in Peking. Vorige maand vroeg Falun Gong in een open brief de Chinese leiders de vervolging te be ëindigen. De sekte zegt in China tachtig miljoen volgelingen te hebben. Falung Gong combineert traditionele Chinese adem halingstechnieken met ideeën uit het boeddhisme en andere re ligies. De aanhangers mogen geen artsen bezoeken. Door zijn boeken te lezen kunnen ze ook genezen worden, zegt leider Li Hongzhi, die in 1992 de sekte stichtte. Li, die in de Verenigde Staten verblijft, houdt toespraken met racistische trekken. Hij moet niets hebben van homoseksualiteit, popmuziek en drugs. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Usselo (toez.), M.C. van der Meer te Nieuwerkerk aan den IJssel (deelgemeente De Bron) Bedankt: voor Delft (wijkgemeente Binnenstad Bethlehemkapel), H.O. Molenaar te Nieuw-Loosdrecht; voor Putten (wijk 4, toez.): M. Goudriaan te Lunteren; voor Renkum (parttime): J.W. Sparreboom, kandidaat uit Ridderkerk NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Wapenveld, J.J, van Es te Urk GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Rhenen, J. Roos te Opheusden almere anp Joost Reuten, die twaalf jaar voorzitter was van stichting De Bazuin, is maandag op 69- jarige leeftijd in Almere overleden. Dat heeft de familie bekendgemaakt. Reuten was tot 1992 de eerste penningmeester van de Acht Mei Beweging. Reuten studeerde filosofie en theologie bij de augustijnen, waar hij intrad. Eerst was hij pastor in Amsterdam. Hij nam deel aan het Nederlands Pastoraal Concilie. Ook was hij lid van Septuagint, de beweging van kritische priesters. Na zijn huwelijk in 1972 werd hij programmamaker bij de KRO. Ver volgens werkte hij als inspecteur voor het onderwijs. Onder Reuten, die van 1985 tot 1997 voorzitter was, veranderde het progressieve rooms-katholieke weekblad De Bazuin van een binnenkerkelijk blad tot een tweeweke lijks tijdschrift dat zich vooral richt op ge loof, cultuur en spiritualiteit. Als bestuurslid van de Acht Mei Bewe ging behoorde Reuten tot degenen die wei nig heil zagen in wat hij noemde het 'totali taire beleid' van de bisschoppen. De ge sprekken van het AMB-bestuur met de bis schoppenconferentie, waaraan hij heeft deelgenomen, riepen bij hem vooral vragen en twijfels op. Fundamentele verschillen inzake de gestalte van de kerk, meer demo cratie en de positie van de vrouw kwamen bijna niet aan de orde, omdat ze volgens Reuten veel te gevaarlijk waren. Zaterdag is er een afscheidsviering in de Amsterdamse Dominicuskerk, een van de centra voor vernieuwing in rooms-katho- liek Nederland. éVoor mij is God een vader, maar dan een almachtige Vader die al les kan. Hij kan veel meer dan een aardse vader. Ik geloof dat Hij de hemel en de aarde heeft gemaakt. God zei gewoon: 'licht' en toen was er licht en dat noemde Hij 'dag'. En toen was het 'donker' en dat noemde Hij 'nacht'. Zo heeft Hij alles ge maakt in zeven dagen. Op het laatst komt de Here Jezus terug op aarde en die zegt of de mensen naar de he mel gaan of naar de hel. Dan maakt God een nieuwe aarde waar alles goed is. Om daar te komen, moet je gewoon in God geloven. Je moet ook in de Bijbel lezen, want daar staan allemaal aanwijzingen in hoe je moet leven. Het zijn geen echte regels, maar als je gelooft, wil je sommige dingen ge woon niet doen. Ik wil bijvoorbeeld niet stelen of iemand uit schelden. Ik kijk ook niet naar bepaalde televisieprogramma's. We hebben nu niet meer zoveel zenders, maar ik kijk bijvoor beeld niet naar films waarin wordt gevloekt. Vloeken is niet goed. Toch is het best moeilijk om het niet te doen. Als je het toch doet en je vraagt God om vergeving, wil Hij Herm van Veen (11 jaar, afkomstig uit Voorschoten) vertelt over zijn geloof je best vergeven. Als iemand 'godver domme' zegt, zou ik zeggen: weet je wel wat je zegt? Want het betekent: God doem mij in de hel. Dat wil niemand. Je kan wel zeggen, de wereld is toch al bedorven, laat maar verder bederven, maar het is beter om er iets aan te doen. Je kunt bijvoorbeeld andere mensen over God vertellen. Ik vind dat wel moei lijk omdat ik nog klein ben. Dan durf je vaak niet zo goed. Ik kan wel aan mijn vader vragen hoe het moet. Hij weet er een beetje meer van, omdat hij heeft gestudeerd. De Bijbel is best moeilijke taal. Mijn vader kan het uitleggen, zodat ik het beter snap. Ik vind het leuk dat mijn vader predikant is. Eerst vond ik het niet zo leuk. Als je vader dominee is, moet je vaak verhuizen. Dat is wel een nadeel. In het begin vond ik het raar dat mijn vader de kerk dienst leidt, maar daar wen je wel aan. Verder maakt het niet veel verschil. Ik weet even veel van God als an- dere kinderen. ROTTERDAM ANP Als smeerolie gaat de hervorm de predikant Taco Noorman door Rotterdam. De 'stadspre dikant' wil geloof en cultuur verbinden, denkt mee in alle mogelijke stedelijke circuits en is het gezicht van de kerk als 'religieuze ANWB'. De bijbelse opdracht om 'vrede voor de stad' te zoeken draagt hij onop vallend met zich mee. ,,Ik wil mensen betrekken bij de dingen die de traditie van de kerk proberen hoog te houden, zonder dat ze het gevoel krijgen kerkelijk ingepakt te worden", zegt Noorman (54). Voor de helft van zijn werktijd is hij vrij zinnig gemeentepredikant, de andere helft wijdt hij in op dracht van de hervormde dia- konie aan 'maatschappelijke en culturele meningsvorming en communicatie'. Een wekelijkse column in het Rotterdams Dag blad is daarvan een van de meest zichtbare uitingen. ,,Het is van groot belang dat de kerk, die zozeer uit het stadsbeeld dreigt te verdwijnen, zichtbaar blijft", aldus Noor man. De Rotterdamse binnen stad telde veertig jaar geleden nog achttien predikanten, nu nog vijf. „Een predikant heeft de neiging om al zijn energie in het werk in de gemeente te ste ken. Als we niet oppassen, komt de publieke functie van de kerk in de ver drukking." De Laurens- kerk in het cen trum van de Maasstad is Noor mans basis. Het monument is tegenwoordig eigendom van de stichting De Laurens. De Her vormde Gemeente huurt de kerk voor kerkdiensten. Verder wordt het gebouw verhuurd ten behoeve van bijeenkomsten op cultureel en maatschappelijk gebied.' Noorman is voorzitter van de programmacommissie van de stichting. Hij lanceert ideeën, denkt mee over die van ande ren en voert ze zo mogelijk sa men met andere stedelijke or ganisaties uit. Een voorbeeld daarvan is de maand van de Rotterdamse deugden, die eind 1997 plaatsvond, een jaar later gevolgd door een soortgelijke manifestatie over ondeugden als geweld, jaloezie en heb zucht. Een opgeheven vingertje pro beert de dominee bij zulke pro gramma's over normen en waarden te vermijden. „Maar misschien ben ik wel te veel ge stempeld door de jaren zestig. Jongere generaties en mensen uit andere culturen hebben veel minder last van de angst voor fatsoensrakkerij. Velen vinden het vanzelfsprekend dat een dominee voor het fatsoen op komt." De koudwatervrees voor een al te spirituele invulling van de programma's is hij inmid dels kwijt. Allergie voor alles wat naar godsdienst zweemt, komt hij namelijk niet vaak te gen. Verder onderhoudt Noorman contact met de gemeente Rot terdam en allerlei inste in de stad, variërend Letterenoverleg met scl en uitgevers tot de Q waarin de gemeente en< ristische sector de pn van Rotterdam ter han men. Ook de gemeente stadspredikant te vinden verde hij op verzoek van meenteraad ideeën 1 spirituele invulling vani lenniumwende. Zijn ge om in 2000 idealisten va lei slag over het voeil brengen, vond echter g hoor. Noorman is ook! ken bij de invulling vanl 2001, wanneer Rotterd culturele hoofdstad vanl is. Vooral in de onderdei den van Erasmus gramma met zes andere pese steden over tolers verantwoordelijkheid) e terdam Spirituele Stadij zijn partij mee. Met di teur van de centrale b heeft hij het plein opgevi dat jaar de toren vani rens en het boekenpaleii binden met een laserst de woorden Letter en Q gen de hemel schrijft. Samen met de schrijn cel Möring en 'Zappende mens pikt af en toe een graantje mee van kerkelijke aanbod' vy l Unie podii bedacht. Elke maand ki hoofdstuk uit de eerste belboeken aan de ori soort enquêtecommisi prominente Rotterdi hoort over de betreffen bijbeluitleggers, mens kunnen vertellen welke die in de joodse, christi islamitische traditie 1 had, en 'ervaringsdeski u In de laatste categorie ts bijvoorbeeld vrouwen woord over de last di dervinden van het i beeld van de vrouw a! van het verhaal over van de verboden vruc de. Tot zijn eigen v doen mensen uit zijn ii de netwerk niet zelden roep op hem voor past! stand. Ook die taak ve met vreugde. De kerk i leen een kring van toi'E leden maar ook een 'r ANWB' voor mensen w kerkelijke binding. Ze n gens hem zonder morn o te bieden aan de mens van vandaag die een graantje van het aanbod meepikt maar bindt. „Ik heb nooit d dachte dat die mensen weer de kerk in moeten Zelfs de Laurenskeil lp van de kerk. „Het is i li' plaats. Niemand kan 1) claimen voor zijn i zijn eigen klasse of i r smaak. Met die hoop ik zelf ook in de s te lopen." WEEROVERZICHT BUITENLAND m o Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Van het westen uit geleidelijk meer bewolking en toenemende kans op een regen- of onweers bui. Maxima dalend naar onge veer 23 graden. Noorwegen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen. Maximum temperatuur dalend naar 15 gra den langs de westkust tot 21 bij Oslo. Zweden: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen. Maxima on geveer 21 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een bui, soms ook met on weer. Maxima ongeveer 19 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselend bewolkt en vooral in het noorden buien en een harde noord- tot noordwestenwind. Maxima van 15 graden in het noorden van Schotland en Ierland tot 20 in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg: Perioden met zon, afgewisseld door enkele buien. Langs de Bel gische kust soms een stevige wind. Maxima ongeveer 19 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon-en kleine kans op een bui. Maxima dalend naar on geveer 21 graden, langs Het Ka naal nog iets frisser. Portugal: Overwegend veel zon en droog. Maximumtemperatuur oplopend naar 25 graden aan de noord westkust, in het binnenland tot 36. Madeira: Perioden met zon en droog, met soms een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de Golf van Biskaje en in de Pyre- neeen meer wolken en mogelijk een bui. Maxima variërend van 30 graden aan de Costa's, tot 40 in het binnenland. Langs de Golf van Biskaje rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden ook wol kenvelden en een stevige noorde lijke wind. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Maxima tussen 30 en 35 graden, op de stranden met wol kenvelden iets frisser. Tunesië: Flink veel zon en meest droog. Maxima tussen de 35 en 40 gra den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral don derdag in de bergen kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 21 graden in de Vendee tot 31 bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Overwegend veel zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Flink veel zon en alleen in het Al pengebied wat meer wolken. Maxima rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog met maxima rond de 30 graden. Malta: Veel zon en meest droog bij maxi ma rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden. Op Kreta waait eerst nog een ste vige en verkoelende noorden rfM. bewolkt regen onweer W warmtefront y koufront ^tk opklaringen hagel I agedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1°0°- hect0 pasca| wind. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Maxima langs de kust rond 30 graden, bij de Zwarte Zee iets minder warm. Duitsland: Nu en dan zon, afgewisseld door buien, vooral in het zuiden soms met onweer. Maxima dalend naar ongeveer 21 graden. Zwitserland: Perioden met zon, maar donder dag meer wolken en met name aan de noordzijde van de Alpen enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 28 graden, donder dag in het noorden frisser. Oostenrijk: Zonnig en meest droog, donder- DONDERDAG 22 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.47 Zon onder 21.45 Maan op 16.25 Maan onder01.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.54 00.00 11.27 «23.33 Laag 07.15 20.06 06.56 19.47 Weerrapporten 21 juli 08 u 16 2.0 16 0.8 16 0.1 16 3.0 w 12 24 16 0.2 w3 19 12 1.0 26 0.0 10 1.0 19 0.8 Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck dag meer wolken en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima eerst rond 30 graden, donderdag veel frisser. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, eerst mogelijk met on weer. Donderdag in het westen wat meer zon. Maxima dalend naar 21 graden in het noordwes- Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm I Warschau I Wenen t Bangkok Buenos Aires i Casablanca t Johannesburg c Los Angeles c New Orleans New York i Tel Aviv t half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew licht bew licht bew. 29 20 0.0 30 16 0.0 22 17 0.1 27 21 0.0 29 18 0.0 28 17 0.0 25 14 0.1 25 16 1.0 34 18 0.0 28 21 0.0 32 18 0.0 31 21 0.0 23 17 0.0 26 19 0.2 28 21 0.0 21 15 14.0 25 17 0.1 28 16 2.0 30 17 0.0 0.0 34 24 24.0 14 10 0.0 25 21 0.0 18 5 0.0 22 19 0.0 27 23 1,0 26 23 0.1 32 24 0.0 29 25 0.2 26 16 0.0 33 19 18.0 26 14 0.0 ten en 27 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk ook onweer. Maxima rond 30 graden, donderdag in Tsjechie wat frisser. Hongarije: Veel zon en overwegend droog zo merweer. Maxima rond 30 gra den. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 5311: 023-5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071 5315 9211( ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30ifns' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 |n Maandag t/m vrijdag van 8.30I nj 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER POf Voor abonnementen die per posf|N f< worden verzonden geldt e( aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf m; hebben of blind zijn (of een an* ph leeshandicap hebben), is eensar van het regionale nieuws uit hel Dagblad op geluidscassette best) informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuJ K N H U I i ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14