ei den Regio 'Gebrek aan daadkracht bij politie' meer een uitprobeersel' eperkt aanbod huizen maakt huren populair 'De universiteit was >e geest is gewillig, het lichaam niet meer Pleintje Baatstraat opgeknapt Aan het begin van dit collegejaar streken zo'n vierduizend eerstejaars in het Leidse neer. Velen van hen stonden voor het eerst op eigen benen en moesten nu zelf alle problemen oplossen, terwijl ze vroeger nog op hun ouders konden terugvallen. Het Leidsch Dagblad volgt vier eerstejaars tijdens hun studiebeslommeringen in Leiden. Stefanie Kooiman' (18) en Bouke Knol (18) konden het studietempo tot nu toe goed bijbenen. Mischa van Sluis (19) en Marijke Wijers (23) ondervonden meer problemen. Vandaag deel vijf: Hoe is het eerste jaar in Leiden verlopen? De vorige keer was Bouke Knol niet echt enthousiast toen zijn prestatie aan de Hogeschool Leiden ter sprake kwam. Hij had het zwaar met zijn studie fysiotherapie. Gelukkig bleken de problemen in de relatiesfeer achteraf 'geen al te negatieve invloed' op de studieprestaties te hebben. „De vorige keer dacht ik dat ik het verknald had, maar gelukkig werden veel tentamens opgewaardeerd. Dit was omdat bepaalde vragen niet goed waren geformuleerd en of onredelijk waren. Uitein delijk had ik dus maar één her tentamen. Ja, ik ben heel tevre den. Zeker als je nagaat dat ge durende het jaar veel studenten zijn afgevallen." Bouke woont nu bijna een jaar in Leiden en is erg te spreken over zijn woon stad. „Ik kan me hier goed ver maken. Leiden is mij als stad niet tegen gevallen. En dan die eigen feesten die ze hier heb ben zoals 'Drie Oktober' en 'De Lakenfeesten', ja dat is mooi." Psychologiestudente Stefanie Kooiman had het recentelijk heel druk met een ander Leids feestje. Haar studentenvereni ging, Quintus, vierde een lus trum. „Ik heb aan veel activitei ten meegedaan. De Highland- games en het songfestival wa ren voor mij de hoogtepunten." In haar eerste jaar liet Stefanie, ondanks dat ze de deur plat liep bij Quintus, slechts één tenta men liggen. „Ik mag dan wel veel bij Quintus geweest zijn, maar ik heb me toch eerst ge richt op het halen van mijn propaedeuse." De studente is afkomstig uit Goirle (Brabant) en vertoeft daar nog regelmatig. „De mensen in Brabant hadden veel vooroordelen over Leiden. Veel studenten die voor mij naar Leiden waren gegaan kwa men heel anders terug, bekakt en zo. Ze zeiden tegen mij dat ik ook wel zou veranderen als ik naar Leiden zou gaan. Maar ze zien nu dat ik zo niet ben. Lei den is een heel gezellige stad. Ik heb in Leiden een mooie ka mer, leuke kamergenoten, maar desalniettemin blijft Brabant toch ook trekken." Mischa van Sluis heeft sinds kort zijn intrek genomen in een Catenahuis. De kersverse Oegstgeestenaar had al in februari de brui gege ven aan zijn studie Japans. „Ik had dan wel wat persoonlijke problemen, maar achteraf kun je stellen dat ik nog niet zo veel zin had in het universitaire le ven. De laatste drie jaar op de middelbare school had ik wei nig gedaan. Tja en dan valt het studeren flink tegen. Maar ik heb me inmiddels weer inge schreven. Ik werk nu als admi nistratieve kracht bij de vreem delingendienst en dat bevalt goed, maar tevens ben ik er ook achter dat een diploma van het gymnasium eigenlijk niets voorstelt. Daarom heb ik me ondertussen volledig gestort op een van de drie Japanse alfabet ten. Dat heb ik nu na een half jaar oefenen wel onder de knie. Nee dat voorwerk is geen over bodige luxe. Japans is een zwa re studie. Gebleken is dat van de 40 studenten Japans aan het begin van het collegejaar er na een half jaar 20 over waren. En nu zijn er nog slechts zes over die hun propaedeuse kunnen halen."Marijke Wijers was ook onderweg afgehaakt. De studie pedagogiek aan de universiteit voldeed niet aan de verwach tingen. „Eigenlijk heb ik nooit in die studie geloofd. Want ik weet van mezelf dat als ik er gens voor ga dat ik het dan ook red. De universiteit was meer een uitprobeersel." Omdat Ma rijke haar Hbo-papieren al had en ze samen met haar vriend een huisje in Hillegom had ge kocht besloot'ze aan het werk te gaan. In eerste instantie had Marijke nog wel plannen om in september een opleiding voor verpleegkundigen in Leiden tc gaan volgen, maar inmiddels is ze daar vanaf gestapt. Haar stu diejaren zijn voorlopig voorbij. „Ik durf niet te zeggen voor goed voorbij. Een cursus die je moet volgen voor je werk is toch ook studie. Maar ik heb het voorlopig wel gehad." Mo menteel werkt Marijke in de be jaardenzorg in Hillegom. wF 4 m Leidsch Dagblad brengt dit jaar nog één keer alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad MISDAG 21 JUL11999 ,WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 vroeg onder invloed 0» De politie hield gisterochtend een 28-jarige Valkenbur gen die op de 2e Binnenvestgracht zonder helm op zijn omfiets reed. Omdat de man sterk naar drank rook, namen de enten hem een ademtest af. Hij blies 1210 mg, hetgeen hem p rijverbod van 16 uur en een proces-verbaal opleverde. [an rijdt fietster aan 0. Een 24-jarige vrouw op een fiets raakte gisteren gewond •nzij op de Langegracht werd aangereden door een man op pbrommer. Deze stak rond 17.00 uur onverhoeds de rijbaan er. De 39-jarige Leidenaar reed zonder helm, beschikte niet er een bromfietscertificaat en had bovendien een flinke slok De vrouw hield knieletsel over aan het ongeval. ril sneuvelt bij ruzie Pane ras-W'est wil recherche-onderzoek Een 52-jarige Leidenaar die na een telefoontje zijn doch- op het Centraal Station te hulp schoot, moest zijn poging 'dings ide ruzie tussen haar en een vijftal meisjes te sussen, beko- imet een kapotte bril en een wond aan het gelaat. De vijf isjes, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar, konden in de stations- worden aangehouden. 'rdm aapkamer uitgebrand feu Bij een korte maar hevige uitslaande brand in een onhuis aan de Driftstraat is vanochtend rond kwart voor acht islaapkamer in vlammen opgegaan. Op het moment van de inde nd was één bewoonster thuis. Zij bleef ongedeerd. De et W ndweer vermoedt dat het vuur is ontstaan in een televisie- iden. stei dat in de slaapstand stond. Het vuur werd door buren ken.1 dekt. 'k. Oi ■w on oprichter wolfabriek overleden le jaren na het bereiken de pensioengerechtigde is Gustav Julius Verhoef éden. Hij is de zoon van de iter van de Leidsche Wol- ïerij, A. A. Verhoef. I ït'üc te we« ziltl geweest van de wolspin- ure Hij werd geboren in 1931. jaar later begon zijn vader rem °'sPinnerij i[1 een fabriek de Zoeterwoudseweg. Na terugtreden trad Gustav iwd ^erh°ef hi zijn voetspo- opde ren. Tot 1980 had de wolspin nerij drie vestigingen, behalve in Leiden stonden er fabrieken in Veenendaal en Lokeren (Bel gië). De hoofdvestiging was Lei den. Verhoef had er uiteindelijk de hand in dat de fabriek in Lei den sloot en verhuisde naar Veenendaal. Gustav Julius Ver hoef wordt aanstaande zater dag begraven. De uitvaartdienst in de hervormde kerk van War mond begint om tien uur. Daarna krijgt hij een plek in het familiegraf bij de Oude Toren. Verhoef laat een echtgenote, twee zoons en een schoon dochter achter. leiden Het heeft even geduurd, maar het pleintje halverwege de Baatstraat ziet er uit om door een ringetje te halen. Een deel van de straat tussen de Oude Singel en Langegracht is herbestraat, het zwerfvuil is verwijderd, het straatmeubilair vernieuwd en voor de kin deren zijn diverse speeltoestellen geplaatst. Dat is het resultaat van een lange strijd tussen bewoners en gemeente. Al tien jaar geleden klaagden de bewoners van de Baatstraat over verpaupering van hun buurt. Vorige jaar zegde de gemeente toe iets aan het pleintje te gaan doen. In het wijkbeheerplan 1998 werd daar geld voor vrijgemaakt. Dit jaar werd met de opknapbeurt begonnen, foto henk bouwman De politie heeft laks opgetreden na regelmatige vernie lingen aan auto's op de Kaasmarkt en Hooglandsekerk- gracht. Dat schrijft wijkvereniging Pancras-West aan commissaris B. Wijbenga van de Leidse politie. In het schrijven zegt voorzitter Jaap van Meijgaarden dat er naast vandalisme ook sprake is van een gerichte anti au to-actie. van de aangiften. Van enige ge richte actie uwerzijds om een einde te maken aan deze mis standen en de daders op te spo ren, is ons niets bekend. Graag treden wij daarover met u in overleg." Ondertussen heeft Pancras- West de wijkbewoners opgeroe pen alert te zijn en de politie te informeren als zich weer geval len van vernieling of vandalis me voordoen en indien moge lijk signalementen van de da ders te verschaffen. Daarnaast worden buurtbewoners opge roepen consequent aangifte te doen om de politie tot grotere activiteiten te dwingen. Volgens voorlichter Robert Blom van de Leidse politie gaat het om een incident. „Er wordt deze week contact opgenomen met Van Meijgaarden. Dan gaan we samen bekijken hoe we de problematiek kunnen aanpakken." Blom ontkent dat er sprake zou zijn van gerichte acties tegen auto's. „Daarvoor zijn geen aanwijzingen." leiden eric-jan berendsen Hij eist een recherche-onder zoek, maar is tot nu toe teleur gesteld in het optreden van de politie. „De reactie van de poli tie is tot nu toe uiterst lauw." De politie ontkent deze be schuldiging. Vorige week werd van een groot aantal auto's de banden lek gestoken en het lak werk bekrast in Pancras-West. Kort daarvoor werden auto's beschadigd omdat onbekenden daar overheen liepen. De scha de aan de voertuigen loopt in de tienduizenden guldens, waarvoor de eigenaars in de meeste gevallen zelf moeten opdraaien omdat de verzeke ring de garagerekening niet voor haar rekening neemt. Hoewel een groot aantal eige naars aangifte heeft gedaan, is er volgens Van Meijgaarden bij de politie niets gedaan herha ling te voorkomen of de daders op te sporen. „De reactie van de politie is tot nu toe uiterst lauw. Er wordt kennis genomen m. H van een huis is in Leiden vooral bij eenper- huishoudens populair. Dat is al jaren zo, maar int lei Een beperkt aanbod van geschikte huizen op de igmarkt is die populariteit nog iets toegenomen. e jenstelling tot de landelijke situatie spelen in Lei- ie almaar stijgende prijzen van koopwoningen ij maar een bescheiden rol. De Nederlandse Ver- ig van Makelaars (NVM) maakte onlangs bekend et huren van een woning aantrekkelijker wordt iet kopen, omdat de prijzen van huurhuizen veel igder stijgen. Vooral alleenstaanden zijn eerder gd een wat duurder appartement te huren. „Maar ijzen op de vele woonmarkten die Nederland rijk l vaak onderling niet vergelijkbaar", aldus M. Se- m r, makelaar te Voorhout en bestuurslid van de „Koopwoningen zijn in Leiden niet zo extreem als in bijvoorbeeld Amsterdam. Een eengezins- m ig kost hier gemiddeld 340.000 gulden. En ook de fn zijn hier minder drastisch gestegen. De 10,5 ut die we hier het afgelopen jaar meer betalen is de helft van de stijging in Amsterdam." Ook voor de huurprijzen geldt een verhaal dat afwijkt van de lande lijke situatie, verduidelijkt Sedelaar. „Een maandelijkse huur van 1100 gulden, dat landelijk wordt gezien als een hoge huur, is in het centrum van Leiden vaak al een bodemprijs voor een appartementDat daardoor de koopwoningen het vaak toch tegen de huurhuizen moeten afleggen komt door een geringe beschikbaar heid van op maat gesneden koopwoningen. „De Leid se regionale woningbouw is behoorlijk eenzijdig. Veel eengezinswoningen: huizen met drie slaapkamers op de eerste verdieping en een zolder op de tweede. Die zijn voor eenpersoonshuishoudens niet interessant." Wel interessant zijn een veertigtal huurwoningen op geleverd in de Broek en Simontjespolder met een huurprijs van rond de 1200 gulden. Voor woningen die niet centraal liggen een fiks bedrag. „Allemaal nu al verhuurd", vertelt Graal van de NVM Leiden. Hij deelt de kritiek op de regionale woningbouw met de heer Se delaar „Er is de afgelopen jaren weinig tot geen door stroming geweest in de huizenmarkt. Tweeverdieners die gezinsuitbreiding kregen blijven vaak in een te klein huis zitten omdat er te weinig voor die sector wordt gebouwd. Bij al die nieuwbouw is op zijn zachtst gezegd geen rekening gehouden met de wensen en de behoeften van mensen nu." Sedelaar wil dat beeld nu anceren. „We hebben het hier dan niet over een kwan titatieve maar een kwalitatieve woningnood. Mensen die niet zozeer beter maar wel mooier willen wonen. Veel mensen willen tegenwoordig bijvoorbeeld twee onder één kap. Men begint een heuse 'wooncarrière'. Een woning van vier ton wordt verkocht om een mooi er huis van zes ton te kunnen kopen en zo steeds hoger op te klimmen in wooncomfort." Volgens de Leidse wethouder van ruimtelijke ordening Tjeerd van Rij overtreft de vraag naar zowel koop- als huurhuizen het aanbod ruimschoots. „Het huizenbestand in Leiden is verdeeld over 45 procent koopwoningen en 55 procent huurwoningen. Onder de 55 procent huurhuizen is er geen leegstand van betekenis. Misschien dat het accent iets verder naar huurhuizen zal opschuiven en dat dat ten koste zal gaan van koophuizen, maar ik denk niet dat dat een dramatische verandering zal zijn. Daarvoor is de spanning in de Leidse woningmarkt te groot." Melkboer De Vogel uit de Tesselschadestraat stopt er mee JKM» de oren is alles nog dik de. maar het lichaam geeft 'at hel tijd wordt om le De opsomming van kwalen is indrukwek- Daarom heeft M. de Vo- een half jaartje geleden ten op te houden met zijn vijk in de Mors en sluit hij kruidenierswinkel in de Ischadest raat. Zaterdag- l van vier tot half zes hij daar met een gezon- isis tegenzin afscheid van iste klanten. ïekbedes van diverse art- het rustiger aan te heeft hij steeds in de geslagen. Melkboer De (65) werkt nog steeds. Dat hij namelijk de gewoonste van de wereld, want op eertiende ging-ie al van I- Had baantjes in de briek en bij koekfabriek kr Steen op de Langebrug. elkboer De Geus van de straat die bij de familie in de Rijndijkstraat kwam, belandde De in de zuivel. Hij liep rond enstraat, Rapenburg, He- aat en Witte Singel of De avenlaan, Hoge Rijndijk )uck Hurgronjestraat. Als met de handkar waren rin de eerste categorie' Ie Vlietbrug op de Boisot- n de Visbrug aan de ach- van V&D obstakels van i( Hij trotseerde de brug- wielrenners de bergtop- *ig jaar geleden kocht hij erste 'eigen' wijk in de P werd filiaalhouder van Hvinkel aan de Tessel- s&aat. „Mijn wijk was de Brederostraat, Spieghel- Melkboer M. de Vogel en zijn vrouw nemen zater dag definitief afscheid van hun klanten in de Mors. foto henk bouwman straat, Tesselschadestraat en Roemer Visscherstraat", herin nert De Vogel zich. „Er woon den vooral arbeiders en kan toorpersoneel. De arbeiders en hun gezinnen dronken meer melk dan de klerken. Betalings gedrag? Ja, dat verschilde ook. Maar denk niet dat het werk volk slechter van betalen was. Het kantoorpersoneel moest vaker worden gemaand." In die periode liepen er alleen in de Mors al 12 melkventers, tijd voor sanering dus. In 1962 kocht De Vogel de winkel en werd de handkar in de melk- wijk een bakfiets. Die werd ge volgd door een melktank, VW- busje en Japanse bestelbus. Werkdagen van 's ochtends 6 tot 's avonds 8 waren heel nor maal. De wijk in om te bezor gen, bestellingen opnemen, klaarmaken én wegbrengen plus al het winkelwerk. Daarbij werd De Vogel gesteund door zijn vrouw, en ook de drie dochters van het echtpaar kre gen het meewerken in de zaak met de paplepel ingegoten. „Als we alle uren die we hebben ge werkt, uitbetaald hadden gekre gen, hadden we nu in Wasse naar gewoond." De Vogel overleefde de op komst van het winkelcentrum aan het Diamantplein vanaf 1968, ook al waren de prijzen bij de grootgrutters daar lager. Kwaliteit, bediening en service verloochenen zich immers niet. Daarom is hij ook altijd wars geweest van franchise. Hij was üever zelfstandig dan aangeslo ten bij inkoopcombinaties of grootwinkelbedrijven en was gewend zijn eigen koers te va ren. „Om wat bij te verdienen verkocht ik in het begin al bier vanaf de kar terwijl dat eigenlijk niet mocht. Maar ja, het leverde geld op. En af en toe zat er ook wel eens een fles jenever tus sen." Geld is leuk, maar gezond heid is niet te betalen. Daarom geeft hij er nu eindelijk de brui aan na bijna 50 jaar in de zui vel. De verveling ligt op de loer? Het zwarte gat dreigt? „Ben je gek. Er wachten zo veel klussen op mij dat ik niet eens weet waar ik moet beginnen. Zo heeft moeder de vrouw al ge vraagd om het huis te schilde ren, dus voorlopig heb ik werk zat."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13