Stappers en lopers gaan in Nijmegen hand in hand ontij Zomer 1999 rn.nn bij nacht C l uu UJ'UU gelijst Leiderdorp Naast het wandelen is de Nijmeegse Vierdaagse bekend om zijn feesten. Een week lang staat het centrum van de Waalstad op £n kop. Bijna een miljoen mensen drinken een biertje of een frisje bij een van de vele biertenten en terrassen in de stad. De 36.809 wandelaars stappen gedeeltelijk mee. 's Ochtends vroeg kruisen zij op weg naar de start de laatste ladderzatte feestgangers. Dan lachen de twee groepen elkaar ongetwijfeld uit. En als later de lopers de stad weer binnen trekken, begint het feest van voren af aan. Volle terrassen, tientallen podia met bands en pleinen vol hossende en dansende mensen. Daartussen, jawel, ook serieuze lopers. Kan dat, drinken, dansen en de volgende ochtend om drie uur op om 50 kilometer te wandelen? En hoe laat moet je dan naar bed? Een verslag van de avond voor de eerste dag. i i De handen gaan de lucht in op de tonen van de André Hazes- hit De Vlieger. De stemming op Plein 1944 zit er goed in. Het bier vloeit rijkelijk, de polonai se wordt ingezet. Gerda Kerk hof slaat het vertier vanachter een tafel vol glazen gade. Ze wijst op de drank en de hos sende mensen. „We moeten een beetje warmlopen voor morgen." Samen met acht vrienden uit Schijndel loopt Kerkhof de 40 kilometer. De 18 voetjes noe men ze zichzelf. Vier daarvan lopen de Vierdaagse al voor de tiende keer. Erik Heller wandelt dit jaar niet mee, maar hij is wél met zijn vrienden meege komen om te feesten. Sinds jaar en dag arriveert de groep om twaalf uur 's middags in Nijmegen. „Je moet voor vieren je startbewijs ophalen, dus dan kun je net zo goed wat eerder gaan zodat je wat meer meepikt van de feesten." Rond middernacht taait de groep af voor een paar uurtjes slaap. Echt dronken zullen ze niet worden. Althans, dat ho pen ze. Ondertussen wordt er weer een blad bier neergezet. De tafel staat vol. Hier en daar een glaasje water. Om de pijn te verzachten voor morgen? „Nee", grinnikt Gerda. „Wij da mes drinken graag Safari en dat verkopen ze hier niet op die pleinen. We hebben dus een fles onder tafel staan en dat mixen we met een slokje water. Water-sec komt later wel, mor genochtend vroeg. „We doen altijd de eerste de beste drank tent op de route aan en slaan daar flink fris in." Moeite met lopen hebben ze niet. Vantevoren trainen ze ste vig en dan is de 40 kilometer best te doen. Ook het stappen 's avonds is voor hen geen pro bleem. Na het wandelen trek ken ze naar de pleinen en dan, weet Erik uit ervaring, gaat een biertje er best in. „De Vierdaag se is immers een feest." Hetzelfde beweert een drietal dames uit Zevenaar. „Wij lopen de Vierdaagse niet alleen - wij vieren hem ook." Of dat kan? „Tuurlijk, als je getraind hebt wel. Op het lopen. We hebben hier weieens tot twee uur 's nachts gestaan. Dan ging om vier uur de wekker af. Maar dat ging best, hoor. 's Ochtends de zonnebril op, hè." Toch zijn veel feestvierders een andere mening toegedaan. „Wij lopers? Nee, sorry. Dan ston den we hier niet", klinkt het al om tien uur 's avonds. En Lei- denaar Erik Esderts is niet eens gekomen om te lopen. Hij is, om in Monopoly-termen te spreken, slechts op bezoek. „Ik kom de smaak proeven. Mis- schiend dat ik volgend jaar wel mee doe. Maar het lijkt me af zien." Bij een van de vele bierkarren staat een stel hamburgers eten de en bier hijsende jongens. Matrozen uit Den Helder, zo blijkt bij navraag. En ze lopen wel degelijk mee. Hun voorbe reiding volgens Jeroen: „Zui pen tot je erbij neervalt en om drie uur meteen door. Dan loop je de eerste 20 kilometer op de drank en de volgende 20 op karakter. Alleen het moment tussen nuchter worden en weer dronken, sen die niet goed worden. Dat heeft inderdaad vooral te ma ken met drank en pillen." Of dat wandelaars zijn? „Een ver standige wandelaar ligt nu te rusten. Een onverstandige gaat feesten tot-ie er bij neervalt. En degenen die van het leven ge nieten, doen aan alle zomer feesten mee én lopen hem uit." De gedrevenheid van Vierdaag- se-lopers is zo groot dat hun 'Water ën zoute drop het ideale dieet' dat is het moeilijke." Of ze dat de hele week vol houden? „Nou, vier dagen." Hij klinkt als een ervaren loper, maar dat valt tegen „Het wordt mijn eer ste. Maar we hebben wel 350 kilometer getraind. We zijn in het Midden-Oosten geweest, daar hebben we 45 graden op de kop gekregen. En in Dene marken hebben we twee dagen regen gehad. We kunnen dus alles aan." Ook zijn verzorger Vincent verwacht geen proble men. „Water, zoute drop en de restjes van vanavond", is vol gens hem het ideale dieet voor zijn jongens. Twintig meter verderop denken ze daar anders over. Tussen al le mobiele snackbars staat zo waar een Rode-Kruispost. En dan moet het lopen nog begin nen. „We komen hier niet om blaren te prikken", legt Gonny Burgers uit. „Maar voor men- zelden tot uitstappen leidt, meent Burgers. Die overigens uit eigen erva ring weet dat bijvoorbeeld de Elfsteden tocht zwaarder is, ook al geeft ze dat als Nijmeegse met enige moeite toe. „Die duurt één dag en een nacht. Hier heb je vier dagen de tijd." Op welk dieet wandelen het beste gaat, dat is volgens de 48-jarige Rode Kruis-vrijwilligster puur per soonlijk. „De één loopt het lek kerst op allerlei pepdrankjes, de ander op een boterham met appelstroop, of op thee met veel melk." Veel belangrijker in haar ogen is het bio-ritme van de loper. „Je staat om drie uur op, gaat om vier uur lopen. Dan kom je om drie uur thuis, even de be nen strekken en om zeven uur naar bed. Om drie uur opstaan went heel snel en slapen om zeven uur 's avonds is gemak kelijker dan het lijkt", verzekert Burgers. „Je bent doodmoe. Trouwens, je hoeft niet per se te slapen. Al lig je maar met de beentjes omhoog." De eerste avond mogen wan delaars nog wel op stap. „Tot een uur of elfzegt Burgers om tien voor elf. „Alleen niet naar de disco, daar is het te warm voor. Als er nou open luchtdisco was, dan kon het nog wel. „Maar dit is natuurlijk niks", gebaart ze naar een band die het publiek Het kleine café aan de haven probeert te laten zingen. „Het enige voordeel van dat soort nummers is dat je ze onderweg ter afleiding nog eens kunt zingen." Maar voor menigeen is het lied en het tijdstip toch het signaal om naar bed te gaan. Wanneer de langverwachte George Baker het podium betreedt, zijn in het Nijmeegse centrum nog maar weinig lopers te beken nen. Op andere plaatsen daar entegen duurt het feest nog uren. Het Koningsplein bij voorbeeld staat om half één nog vol. En in Valkhof gaat de muziek door tot de eerste wek kers weer afgaan. De kruispun ten in de stad worden al be waakt als de stappers naar huis strompelen en de lopers op pad gaan. JOB DE KRUIFF EN MARUN KRAMP REDACTIE AD VAN KAAM. 071-5356429, ROB ONDERWATER, 0 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Janmarinus Vooys Leeftijd: 21 Woonplaats: Katwijk Beroep: leraar Hobby: strandwacht bij de Katwijkse Reddings "ji Vandaag drinken, morgen afzien. Voor een aantal deelnemers is de Nijmeegse Vierdaagse één groot feest, foto niels broekema - van thullenaar ril Wat vind je van ouders die op het strand nie hun kinderen letten? „Zo simpel ligt het niet, In een mierenhoop het afgelopen weekeinde is een kind zo verdun De moeder kijkt naar links en rechts gaat zoon dochterlief zo op in de massa. Hoe ga je met wanhopige ouders om? ,si; „Ik stel ze gerust door te zeggen dat alle kinden nd uiteindelijk weer terechtkomen. Dan is het rii nd wel goed. De meesten zijn snel weer gevonden. i[e zijn ook ouders die zich minder druk maken. I ,je was er een Duits jongetje wel erg lang zoek. Oi twaalf uur kregen we een melding binnen en a half acht 's avonds kwam zijn vader vragen of- was gevonden. Bleek dat het kind aan het speI ai was voor de vuurtoren." Wat doe je met mensen die te ver in zee gaai „De mensen op de patrouilleboot proberen de zwemmers duidelijk te maken dat het gevaarl om ver de zee in te gaan. Het is dit jaar tot nu e, een stuk gevaarlijker dan voorheen. De zwinn zijn flink dieper en er staat een sterke strom'inf voeren een preventief beleid. Als het druk is.h ook mensen van ons langs de vloedlijn. De d(x 1 ling van onze club is dat er nul mensen verdri lcr ken." i De KRB bestaat uit vrijwilligers die soms zei dagen per week van vroeg tot laat in de wea U Wie betaalt de boten en bekostigt de dure co municatieapparatuur? „Die boten worden soms gesponsord door bedi uit Katwijk. En verder krijgen we subsidie vans gemeente. Als we wat nodig hebben, kunnen i tijd aankloppen. Terecht denk ik, want we vei1 ten toch goed werk. Op de keper beschouwd, i s gemeente natuurlijk voor een dubbeltje op dei rang. Wat denk je dat een professionele krack om de kust te bewaken?" Trekt de KRB er wel eens 's nachts op uit? F Soms. We kregen vorig jaar een melding oven zoekgeraakte surfer. Toen zijn we in samenrn met alle reddingsbrigades, de KNRM en de po langs de kust gaan zoeken. Dat is best moeilijï zoeken in het donker. Dan gebridken we eenl kogel om wat te kunnen zien. De sulfer vondl niet, die was al naar de kant gezwommen. H 11 beurt inderdaad nog wel eens vaker en dat ko e' ook niet altijd even goed uit. Maar voor de KR ik alles opzij." |p ROB ONDERWATER Janmarinus Vooys: „De zee is dit jaar tot nu toe een stuk gevaarlij ker dan voor heen." i' Bruggen hebben een aantal menselijke eigenschappen. Ze laten vaak over zich heen lopen en klappen dicht als ze er genoeg van hebben om nog langer voor anderen open te staan. Toch onderscheiden bruggen zich op ten minste één punt van hun makers. Mensen denken zich onsterfelijk te maken door met een facelift af te dalen naar hun jeugd, maar gaan uiteindelijk toch naar de kelder. Daarentegen lij- hij ken sommige bruggen het eeuwige leven te hebben. Een van de bewijzen daarvoor staat, hangt en ligt in Leider dorp. Daar waar de Does net niet de natuurlijke grens vormt tussen Hoofdstraat en Achthovenerweg toont de Doesbrug onbegrensde mogelijkheden. Vijf jaar geleden is ze aan een tweede leven begonnen. Alsof 106 jaar al niet oud genoeg was, werd ze vernieuwd. Een facelift die de brug werkelijk optrok. Op weg naar haar derde eeuw hoeft zij in tegenstelling tot haar wachter dan ook niet met de vut. Daarvoor is ze nog tel levenslustig. Al moet daarbij wel worden vermeld dat ze een handje is geholpen. Sinds de openstelling van de rondweg hoeft ze niet meer zoveel gewicht te torsen en is ze in wat rustiger vaarwater terechtgekomen. De mensen die zich daarin bevinden, kunnen haar voorlopig dan ook nog erva ren als een verkwikkende 'Does'. Eeuw in, eeuw uit. tekst; JAN PREENEN foto: WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12