EC verbiedt subsidie pomphouders Wessanen-topman moet getuigen II II* 3P 8iell Nederland doet het inder slecht dan concern Economie ecordwinst van bijna miljard voor Microsoft Alternatief hok Gemanipuleerd koolzaad Deloitte Touche neemt bureau Bakkenist over raagtekens bij 'nieuwe en unieke spaarvorm' Van Lanschot Nieuw-Zeelander Moore nieuwe voorman bij WTO Vrouw hoogste baas bij Hewlett-Packard Nederlandse tomaten niet op sanctielijst VS INSDAG 20 JULI 1999 onen Oost-Duitsland nog steeds laag kbaden De verschillen in beloning in het oosten en westen n Duitsland zijn, acht jaar na de hereniging, nog steeds groot, de productiesector verdiende een werknemer in de voormali- Bondsrepubliek vorig jaar bruto gemiddeld 70.265 mark (bij- 79 mille). Zijn collega in de vroegere DDR kwam niet verder |an 49.896 mark (55,8 mille), zo blijkt uit cijfers van het bureau roor de statistiek in Wiesbaden. Het verschil is in 1998 zelfs nog ?is groter geworden. In het westen van Duitsland groeiden de •middelde inkomens met 2,6 procent, in het oosten met 2,5 icent. i Ir Jniversitaire ICT-opleiding via Iquip iucterdam Startende medewerkers van IT-dienstverlener ILIIP zonder HBO of universitaire opleiding kunnen voortaan i ICT-opleiding op universitair niveau volgen. Dit is opgezet een samenwerkingsverband tussen de IT-dienstverlener en Open Universiteit Nederland. Docenten van Iquip zullen, na ining door de Open Universiteit, gedeeltelijk de begeleidings- eenkomsten verzorgen. De afspraken zijn vastgelegd in een imovereenkomst. Er zijn inmiddels twee groepen gestart, lip streeft er naar dit jaar zes tot honderd medewerkers in dit _ject te laten starten. Iquip neemt jaarlijks zo'n tweehonderd [iensen aan met een HBO of universitaire achtergrond. Daar is ite vraag naar in deze bedrijfstak. 'raxis levert electra voor trolleybus jtterdam Begemann-dochter Traxis, het voormalige Holec idderkerk, levert de elektrische installaties voor tien 'dubbele' illeybussen in Arnhem en vijftien voor de Duitse stad Solin- n. Met de order, samen met bussenbouwer Berkhof in Hee- iiveen, is ruim 25 miljoen gulden gemoeid. Vijftien bussen rp, jn bestemd voor Solingen, tien voertuigen gaan rijden voor tfcy usmaatschappij Connexxion in Arnhem, nog de enige stad iet elektrische bussen met bovenleiding of 'trolley's' in Neder - id. In Arnhem rijden al twee trolley's van Traxis. De nieuwe dracht betekent voor de bedrijven een opdracht van 11 mil- >n gulden omzet. Traxis rekent op vervolgorders. Ook Rotter- im en Amsterdam overwegen trolley's te laten rijden. 'akbond steunt EBS-personeel itterdam FNV Bondgenoten steunt de 370 werknemers van :t noodlijdende massa-overslagbedrijf EBS in de Rotterdamse iven. In een brief van de vakbond aan de directie van het ilkconcern dringt FNV-bestuurder J.W. Siebe aan op uitvoe- ng van het saneringsplan Operatie Gezond EBS. Deze reorga- satie, die wordt gesteund door directie, management, perso- eel, ondernemingsraad en vakbonden, dreigt op losse schroe- n komen te staan. Bij EBS werd eind vorige week het werk «rgelegd, nadat was gebleken dat de sanering mogelijk zou Drden geschrapt. Nadat de directie dreigde met een kort ge- meldde het personeel zich ziek. 'akistan mist termijn IMF-lening m W tMABAD Het Internationale Monetaire Fonds heeft de beta- Tgvande laatste termijn van een lening van 1,8 miljard dollar ,9 miljard gulden) aan Pakistan uitgesteld. Islamabad heeft loofde economische hervormingen niet uitgevoerd, aldus de kistaanse krant The News gisteren. Het gaat om een bedrag n 280 miljoen dollar (605 miljoen gulden), dat Pajdstan deze '4% !an^ had moeten ontvangen. Het IMF heeft onder meer be- y aar tegen uitstel van de invoering van een algemene omzei ld lasting en tegen de te trage privatisering van staatsbedrijven, kistans economie kwam vorig jaar ernstig in de problemen or sancties die een aantal westerse landen oplegde vanwege kernproeven die Pakistan in mei uitvoerde. rdam anp Nederland doet het beter het hele concern. De omzet 1998 daalde 16,6 procent, 25 procent voor de hele inderneming. De Neder- winst ging dertig pro achteruit waar de groeps- (in guldens) 34 procent Als de reorganisatievoor- helft van de Nederlandse omzet ing van 4,25 miljard dollar het voorraadeffect worden eteld, zakte de groeps- met 95 procent. 11 Nederland boekte 1,3 d nettowinst en zorgt mee voor een achtste van winst. Nederland draagt voor 7,5 procent bij aan mzet van de multinational. Dk Shell Nederland had last de sterk gedaalde olie- en rijzen. De gemiddeld hoge leratuur in 1998 miste zijn )ed niet op de verkoop van Shell Nederland is voor de eigenaar van de NAM, die ond dpa-afp het gas in Nederland uit de bo dem haalt. Ook is het bedrijf voor een kwart eigenaar van Gasunie, die het gas verkoopt en distribueert. Uit het bij de Kamer van Koophandel gedeponeerde jaarverslag blijkt dat de verkoop en raffinage van olie- en olie producten voor meer dan de Microsoft Corporation uit mond heeft in het boekjaar 1/99 een recordwinst be- I van 7,79 miljard dollar miljard gulden). Dat bete een stijging van ruim 73 £nt in vergelijking met Dit heeft het bedrijf ravond bekendgemaakt, «ral de grote vraag naar Windows-besturingssys- en de Office-software ?en bij aan de winstexplo- zorgen. Er werden 'redelijke raffinagemarges' gehaald. Ondanks een accijnsverho ging in 1997 haalde de sector verkoop goede resultaten. Ne derland is een van de belang rijkste landen voor benzinever koop. De raffinaderij in Pernis staat bekend om zijn hoge ren dement. Vorig jaar werkten er 6.638 mensen bij Shell Neder land, dat zijn er 69 minder dan het jaar ervoor. Dit jaar wordt de verkoop van een deel van de chemiebedrijven verwacht. Dat raakt ongeveer duizend men sen. sie. De omzet steeg met 29 pro cent naar 19,75 miljard dollar (42,9 miljard gulden). Vooral het resultaat in het laatste kwartaal waren indruk wekkend. Microsoft verdiende in de periode april-juni 2,2 mil jard dollar (plus 62,3 procent). De marktleider in de software- industrie zetten in die periode 5,8-miljard dollar om. Dat is een stijging van 39 procent in verge lijking met dezelfde periode in het boekjaar daarvoor. Inmiddels uitgekeerde miljoenen moeten terug naar schatkist De meeste Nederlandse pomphouders aan de grens met Duitsland kunnen de subsidie vergeten die de regering hen toezegde in ruil voor de hogere benzineaccijns vanaf 1 juli 1997. De Europese Commissie verbiedt de regeling. Alle uitgekeerde steun moet worden terugbetaald, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Brussel vernomen. brussel anp De regeling moest de pomphouders behoeden voor het weglopen van klanten naar de goedkopere Duitse concur rentie. Het ging om 633 tank stations, waarvoor minister Zalm onder druk van de Twee de Kamer 126 miljoen gulden opzij zette. Per station mocht maximaal 100.000 euro (220.000 gulden) subsidie uitge keerd worden. Volgens de Bovag heeft de overheid nu een probleem. „Een deel van het geld is al uit betaald en doorberekend. De pomphouders gaan dat geld echt niet terugbetalen", zegt een woordvoerder. Het ministerie van financiën wilde gisteren nog niet reage ren. De uitspraak van de com missie wordt pas later deze week openbaar. Het CDA heeft er inmiddels bij dit ministerie op aangedrongen zo snel mo gelijk een vervangende regeling te ontwerpen. De onafhankelijke pomphou ders, verenigd in Beta, eisen dat het ministerie in beroep gaat tegen het Brusselse verbod op de steunregeling. Als dat niets oplevert, moet de jongste ac cijnsverhoging ongedaan wor den gemaakt, aldus de Beta. Uit het besluit blijkt dat 450 pompstations kunnen rekenen op een negatieve beschikking. De steun aan hen is in strijd is amsterdam anp De huidige topman van het voedingsmiddelenconcern Wessanen, M. Zondervan, zal alsnog moeten getuigen in de voorkennisaffaire van zijn be drijf. Het gerechtshof in Am sterdam heeft dit verzoek van het Openbaar Ministerie giste ren ingewilligd. In het hoger beroep dat begin september van start gaat, zal hij drie jaar na dato moeten verha len over het geheime telefoon tje dat hij destijds kreeg. In dat gesprek zou de Wessanen-top- man getipt zijn wie het lek bin nen het inmiddels opgesplitste BolsWessanen was. Behalve Zondervan zullen ook deskun dige H. Panjer en beursmede- werker R. Kuypers moeten op draven. Advocaat P. Römer van een hoofdverdachte doet de oproep van Zondervan af als 'achter stand in het onderzoek'. „Dit had natuurlijk al in het gerech telijk vooronderzoek moeten gebeuren." Het geheime tele foontje van ene Smits is de eni ge rechtstreekse verbinding tus sen de verdachte en de ver schafte voorkennis. .Afgezien van het feit dat mijn cliënt te genover Blanje Blue (voormalig restaurant in Bentveld-red.) woonde." Genoemd restaurant vormt de spil in de voorkennis zaak. De verdachte, die dat eta blissement regelmatig bezocht, zou daar koersgevoelige infor matie hebben doorgespeeld aan de uitbaters van het restau rant, vrienden en optiehandela ren. Alle verdachten zijn precies een jaar geleden vrijgesproken, omdat de relaties tussen de personen van de zogenoemde Kennemer-connectie onduide lijk bleven. rilland Een medewer ker van zaadproducent Advanta Van der Have uit het Zeeuwse Rilland is druk bezig met het on derzoek van koolzaadge was. Door genetische ei genschappen van be paalde wilde planten toe te voegen aan zaden van koolzaadplanten en zon nebloemen worden beide gewassen zeer geschikt als grondstof voor bind middelen. Dat heeft te maken met de aanmaak van bepaalde vetzuren. De bindmiddelen kunnen vervolgens worden ge bruikt als oplosmiddel voor verf. Het onderzoek in Rilland wordt gefinan cierd door chemiecon cern Akzo, zaadprodu cent Advanta, de onder zoeksinstellingen ATO- DLO en CPRO-DLO en de VU in Amsterdam. foto anp wim van vossen Personeel vandaag ingelicht den haag anp Accountantskantoor Deloitte Touche neemt Bakkenist Mana gement Consultants over. Een woordvoerder van Deloitte spreekt over een 'fusie.' Hij wil geen nadere mededelingen doen voordat het personeel is ingelicht. Dat is vandaag in de loop van de dag gebeurd. Deloitte Touche is actief met accountants, belastingad viseurs en consultants. Het be drijf boekte in 1998 in Neder land een omzet van 885 miljoen gulden met 5.000 mensen en heeft zeventig kantoren. Het moederbedrijf Deloitte Tou che Tohmatsu heeft wereldwijd ruim 80.000 werknemers in meer dan 130 landen. Het veel kleinere Bakkenist heeft in Nederland 265 organi satie-adviseurs, verdeeld over vier vestigingen; Diemen, Gro ningen, Driebergen en Voor burg. Door de fusie treden acht partners van Bakkenist toe tot de maatschap van Deloitte. Bakkenist raakte begin vorig jaar in opspraak door een rap port over het slechte functione ren van politie en justitie in het noorden van het land. Het rap port legde de schuld van falen bij de oudejaarsrellen in het Groningse Oosterpark en in de zaak-Lancee vooral bij de poli tie. Toen bleek dat de betrokken procureur generaal D. Steen huis een betaalde bijbaan had als adviseur bij Bakkenist, noemde de toenmalige minister van justitie W. Sorgdrager, dat 'niet acceptabel'. Docters van Leeuwens steun aan Steenhuis betekende zijn einde als 'super nsumentenbond heeft kritiek op folder over Blue Chip Deposito km-jan peter versteege zitten. Wie mee wil doen, moet minimaal elf mil le of 5.000 euro voor zeven jaar vastzetten. Van Lanschot legt van het geld een portefeuille aan van tien Europese kwaliteitsaandelen. Tij dens de looptijd vallen er vier af, de twee best presterende en de twee slechtste. Waren de be doelde aandelen zeven jaar geleden aangeschaft, zo meldt de folder wervend, dan zou de elf mille inleg gemiddeld per jaar door koerswinst twaalf procent zijn toegenomen. Bij een vergelijkbaar resultaat de komende ze ven jaar is de portefeuille in 2006 hypothetisch ruim 24 mille waard. Van Lanschot houdt na af trek van de inleg dertig procent van de koers winst (3.995,10) plus de koerswinst op de afgeval len aandelen. De cliënt krijgt zijn elf mille terug plus zeventig procent van de koerswinst oftewel 9.321 gulden. De spaarbelegger houdt van genoemde 9.321 gulden rente bij een belastingtarief van minimaal vijftig procent - mensen met een laag inkomen hebben doorgaans niet zo snel elf mille inleg in de achterzak - ruim vijf mille (5.160) over. Dat betekent een rendement van 46,9 procent over zeven jaar. Rechtstreeks beleggen had betrokke ne zo'n 121 procent -netto opgeleverd omdat koerswinst belastingvrij is. „Begrijpelijk", zegt financieel woordvoerder S. Louw van de Consumentenbond. „Want het gaat om een uitermate fijne constructie, maar dan wel voor de bank. Dat de mensen in de folder niet worden gewezen op het feit dat ze over die rente inkomstenbelasting moeten betalen, vind ik echt kwalijk. Want dat scheelt ze flink." Het enige risico dat de bank loopt, is dat de portefeuille in zeven jaar minder waard wordt dan de gegarandeerde 11.000 gulden. Dat gevaar is niet reëel, meent Louw. „Dus als mensen ons zouden vragen of deze spaarvorm interessant is, zou ik zeggen: Ja, voor de bank. De klanten kun nen die aandelen beter zelf kopen." Geconfronteerd met die kritiek zegt woord voerder De Greuter van Van Lanschot Haarlem, dat met de nieuwe spaar/beleggingsvorm 'voor uitgelopen wordt op nieuwe belastingwetgeving vanaf 2001'. Als de plannen doorgaan, gaat de overheid in plaats van het bijtellen van rente bij het inkomen een heffing invoeren van dertig pro cent op een fictief rendement van vier procent. Deze alternatieve belasting komt uit op 1,2 pro cent. Doorgerekend zouden inleggers bij Blue Chip Deposito in dat geval bij dezelfde jaarlijkse koers winst een rendement hebben van 76 procent. Van Lanschot's De Greuter moet echter toegeven dat nog lang niet zeker is, of deze wetgeving al in 2001 én onverkort wordt ingevoerd. met de Europese regels, die voorschrijven dat eigenaren/ex ploitanten voor eigen rekening en risico moeten werken willen ze voor steun in aanmerking komen. Bij zo'n tweehonderd pomphouders is sprake van 'cumulatieve' steun. In die ge vallen moet het geld worden te rugbetaald, omdat dezelfde maatschappij verscheidene sta tions in bezit heeft én exploi teert. De betrokken tankstati ons dan wel de feitelijke ont vangers van de steun, namelijk leveranciers zoals olieconcerns Shell, BP en Texaco, moeten de steun terugbetalen. Van nog eens 250 pompstations heeft Brussel onvoldoende sluitende informatie gekregen. Om die reden moet steun worden afge wezen, meent Brussel. De 183 overige exploitanten- /eigenaars ontspringen de dans. Zij vallen binnen de re gels en mogen financiële steun ontvangen van Den Haag. Nederlander Engering mogelijk tweede man meeste landen van de EU en Latijns-Amerika. Moore had de steun van tachtig van de 134 WTO lidstaten, maar een WTO- leider moet unaniem worden gekozen door de Algemene Raad en die kwam er maar niet geneve bob kroon correspondent Met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid wordt M. Moore, oud-premier van Nieuw-Zeeland vandaag aange wezen als de nieuwe directeur- generaal van de Wereldhan delsorganisatie (WTO). Hij wordt de opvolger van de Itali aanse econoom R. Ruggiero, die op 30 april aftrad. In het wereldhandelsverkeer speelt de WTO en met name de directeur-generaal een cruciale rol als arbiter in handelsconflic ten, zoals de roemruchte 'bana- nenoorlog' tussen de VS en de EU. Aan de vooravond van een beslissende vergadering van de Algemene Raad van de WTO verklaarden insiders, dat van daag een einde komt aan het maandenlange touwtrekken tussen Moore en zijn concur rent S. Panitchpakdi uit Thai land. Supachai, die in Rotterdam economie studeerde, was de fa voriet van Japan, de Aziatische landen, Engeland en Neder land. Moore heeft de voorkeur van de Verenigde Staten en de Australië hakte deze maand de knoop door met een voorstel voor een 'gedeeld leiderschap' eerst koploper Moore en daarna Supachai, ieder voor een periode van drie jaar. Een vergelijkbare formule doorbrak vorig jaar ook de impasse rond Duisenberg en de Fransman Trichet voor het voorzitter schap van de Europese Centra le Bank. Nederland was altijd voor Supachai, mede omdat die po sitief stond tegenover de voor dracht van directeur-generaal buitenlandse economische be trekkingen F. Engering van het ministerie van buitenlandse za ken als plaatsvervangend direc teur-generaal bij de WTO. Maar omdat Moore volgens afspraak hierover zijn opvolger Supachai moet raadplegen, zijn de kan sen voor de WD-er allerminst verkeken. dodewaard Pukkie, een 2-jarige Jack Russel-terriër, heeft een ongebruikelijk 'hok'. Hij is zo verzot op het meerijden met de tractor van baas R. van Kleef uit het Gelderse Dodewaard, dat hij bij vrijwel alle werkzaamheden op het land te vinden is in zijn kistje op het spatbord van de land bouwmachine. Zelfs als de tractor op de boerderij stilstaat, is de terriër nauwelijks te bewegen weer op de grond te springen. foto anp In voorkenniszaak van voedingsmiddelenconcern palo alto anp Het Amerikaanse computer concern Hewlett-Packard krijgt voor het eerst een vrouw aan het roer. De 44-jarige C.S. Fiori na volgt eind dit jaar L.E. Platt (58) op, die met pensioen wil. Fiorina is nu nog werkzaam bij het Amerikaanse Lucent. De nieuwe topvrouw krijgt een vernieuwd Hewlett-Pack ard onder haar hoede.-Het con cern besloot eerder dit jaar zich op te splitsen in twee delen. De IT-activiteiten, waaronder com puters, printers en dienstverle ning, gaan verder onder de naam Hewlett-Packard. Andere activiteiten zoals che mische analyse, meet- en test apparatuur, medische appara tuur en foto-elektronische pro ducten moeten eind dit jaar in een nieuwe onderneming zijn ondergebracht. Deze hebben een waarde van 15 miljard dol lar (32,5 miljard gulden). Fiorina, ooit door het Ameri kaanse blad Fortune omschre ven als de machtigste vrouw in het Amerikaanse bedrijfsleven, is splitsingen gewend. In 1996 maakte zij de afscheiding van Lucent van het telecombedrijf AT&T mee. Bij Lucent was ze verantwoordelijk voor een van De 44-jarige C.S. (Carly) Fiorina, topvrouw bij het Amerikaanse Lu cent en binnenkort hoogste baas bij Hewlett-Packard, is ooit door het Amerikaanse blad Fortune omschreven als de machtigste vrouw in het bedrijfsleven van de Verenigde Staten, foto reuters de hardstgroeiende onderde len: Global Service Provider Bu siness. washington krf-anp De Nederlandse trostomaten komen niet voor op de lijst van producten, die getroffen wor den door verdubbeling van de invoertarieven in de VS. Eerdei waren tomaten een mogelijk doelwit van Amerikaanse sanc ties. De Nederlandse export van trostomaten had vorig jaar een waarde van bijna 140 miljoen gulden. Tomaten uit Frankrijk, Duitsland en Italië worden wel getroffen door een hoger im porttarief. De lijst met sancties, die gisteren werd vrijgegeven, gaan 29 juli in. De EU wil Amerikaans rund vlees niet toelaten, omdat er hormonen aan zijn toegevoegd. Die zouden schadelijk zijn voor de gezondheid. Washington protesteerde hiertegen bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) en kreeg gelijk. Vorige week kreeg het toestemming om voor een totaalbedrag van 116,8 miljoen dollar (253 mil joen gulden) sancties te heffen. Op de definitieve sanctielijst komt ook voor ongeveer 30 mil joen dollar aan Europese export van rundvlees en varkensvlees voor. Ook hier komt Nederland er goed vanaf. Frankrijk, Duits land, Denemarken en Italië be talen het merendeel van deze rekening. Hiertoe is besloten, omdat de vier landen de meeste invloed hebben op het Brussel se importbeleid van rundvlees, zo zei gisteren de speciale Ame rikaanse handelsgezant Peter Scher. Groot-Brittannië is uitgeslo ten van sancties omdat het de Amerikanen heeft gesteund in het rundvleesconflict. De VS straffen ook exporteurs van on der meer ganzenleverpaté, Ro- quefort-kaas, mosterd, uien en truffels. Ook hiervoor moeten Franse, Duitse, Italiaanse en Deense exporteurs het meest boeten. In totaal betalen zij 84 procent van de 116,8 miljoen dollar. Eerder dit jaar straften de VS al EU-landen voor 191,4 mil joen dollar, omdat Brussel de import van bananen van Ame rikaanse concerns bemoeilijkte. Toen werden Nederland en De nemarken uitgesloten van deze sancties omdat ze het Europese bananenregime hebben afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7