Nederland eist plaats op in Kosovo-stuurgroep Clinton en Barak beginnen een mooie vriendschap Buitenland Vissteiger Berlijn en Wenen zetten taalstrijd in EU voort Serviërs wijten zelfs slecht weer aan NAVO Turkije ontkent aanval op Iraans grondgebied Deling van betwiste eiland Cyprus lijkt na 25 jaar definitief INSDAG 20 JULI 1999 NASA stelt lancering Columbia uit Canaveral Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA j^ftde lancering van het ruimteveer Columbia vanmorgen se inden voor de start afgebroken vanwege een waterstoflek. Tij- |ens de vlucht moet de röntgentelescoop Chandra worden ge- anceerd. Daarin zitten Nederlandse instrumenten. De tele- foop gaat scherpe beelden van röntgenbronnen in de ruimte naken. Daarvoor ontwierp het Utrechtse instituut Stichting Inimte Onderzoek Nederland een instrument dat de binnenge- omen straling ontrafelt. Met de metingen willen onderzoekers neer te weten komen van verre delen van het heelal. Taiwan eist erkenning van China mjpej^ President Lee Teng-hui van Taiwan heeft vandaag geëist it China zijn land erkent als een aparte staat. Hij zei dat een ereniging met China eerder niet mogelijk is. De president eiste it de onderhandelingen tussen Peking en Taipei worden ge iden 'op voet van gelijkheid'. „Wij zijn geen lokale regering Ier controle van een centraal bewind." Volgens Lee Teng-hui de regeerders in China 'blind voor de historische realiteit', irvast te houden aan hun standpunt dat Taiwan een opstan- jige Chinese provincie is. „Eén China bestaat niet meer, en zal ias weer bestaan na een democratische hereniging." )oden bij etnisch geweld in Nigeria «cos» Bij etnische twisten in Nigeria zijn de afgelopen dagen nkele tientallen doden gevallen. De gevechten tussen de twee lelangrijkste stammen van Nigeria, de Hausa en de Yoruba, faken zaterdag uit in Shagamu in het zuidwesten van het land. ietuigen zeiden dat de gevechten begonnen nadat Yoruba's en Hausa-vrouw hadden gedood. Ze zou traditionele Yoruba- jtuelen hebben waargenomen. Daarmee brak zij een plaatselijk iboe. Vervolgens namen de Yoruba's wraak. Er is al enige tijd prake van spanningen. De Hausa's zijn moslims, afkomstig uit iet noorden van Nigeria. De Yoruba's zijn christenen. lehacnc wordt geen NAVO-topman jussEL De nieuwe Belgische regering-Verhofstadt draagt oud- remier Dehaene niet voor als secretaris-generaal van de IAV0. Voor de paars-groene coalitie in Brussel zou die kandi- atuur de kansen op andere internationale topfuncties in het cdrang kunnen brengen. De naam van Dehaene werd de afge- ipen weken regelmatig in NAVO-kringen gehoord. Daar wordt ezocht naar een opvolger van de Spanjaard Solana, die over- apt naar de EU. De Duitse minister van defensie Scharping gthet best in de markt, maar bondskanselier Schroder wil hem iet laten gaan. Twee andere gegadigden, de Brit Ashdown en e Nederlander Van den Broek liggen niet goed bij de VS. ipeciale zegel voor maanjubileum nden Dertig jaar geleden zetten Neil Armstrong als eerste ens een stap op de maan. De Britse kolonie Ascension heeft arom in Londen een herdenkingspostzegel laten drukken, die Bral opvalt door zijn vorm: zo rond als de maan zelf. foto epa feer racistische aanslagen Spanje ona* Bij een vermoedelijke brandbomaanslag in het Noord- ise stadje Banyoles zijn gisteren drie Afrikaanse vrouwen ind geraakt, van wie één ernstig. De aanslag heeft waar- ijnlijk een racistische achtergrond. Spanje wordt de laaste igen door dergelijke terreurdaden geteisterd. De drie woon- n in een huis met twintig Gambiaanse immigranten. Onge- er 10 procent van de inwoners van Banyoles is immigrant. In (naburige Girona ontstond gisteren brand in een moskee, uk hier wordt brandstichting niet uftgesloten. In de stad Ter- ssa vielen honderden jongeren vorige week immigranten aan. xtreemrechts Zwitserland groeit ve» De aanhang van extreemrechts in Zwitserland is de af- ipen twee jaar explosief gegroeid. Dat meldt de federale po- ie van het land. Er worden ook steeds vaker volle wapende- DagblJ115 van neonazi's gevonden. De politie schat de omvang van i harde kern van extreemrechts op 500 personen. Twee jaar Dagtl rug waren dat er nog 300. Kort voor de algemene verkiezingen oktober manifesteert de verrechtsing in Zwitserland zich k politiek. Opiniepeilingen voorspellen zelfs een tweede aats voor de ultra-nationalisten, de Schweizerische Volks Par- (SVP). Vergeleken met EU-landen biedt Zwitserland onder- 12 21 «kaan veel vluchtelingen. Juist daardoor scoort de SVP hoog. sjetsjenen vallen Russen aan Tsjetsjeense bendes hebben gisteren het vuur ge iend op een post van het Russische ministerie van binnen- ïdse zaken in de grensstreek Stavropol. Een officier kwam larbij om het leven en vier militairen raakten gewond. Kort na aanval sloegen Russische helikopters terug door het vuur te •enen op Tsjetsjeense stellingen. In Dagestan, een andere 'nsregio, hebben Tsjetsjeense schutters gisteren het vuur ge iend op de grenspolitie. Ze lokten ook agenten in een hinder- ag. Daarbij kwam een politieofficier om. Tsjetsjenië, officieel )g altijd deel van Rusland, vecht al jaren voor zelfstandigheid. ran pakt dissidentenleider op üalï De regering van Iran zegt een van de leiders van de pro- mocratische protestacties van vorige week te hebben opge- kt. Het gaat om Manouchehr Mohammadi, die aan het hoofd lat van een comité ter verdediging van de rechten van politie- gevangenen. Vorig jaar reisde hij naar'de VS, waar hij ont- oetingen had met diverse mensenrechtenbewegingen. De otesten van vorige week waren een krachtmeting tussen her- imingsgezinden in de regering, aangevoerd door president latami, en de behoudende geestelijkheid onder leiding van itollah Khamenei. ïore: oorlog aan aids in Afrika jHlNGTONDe Amerikaanse vice-president Al Gore wil ruim miljoen gulden uittrekken voor de bestrijding van de aids- lidemie in Afrika. Gore noemde de verspreiding van aids in de gio ten zuiden van de Sahara gisteren 'een van de grootste ge- ndheidscrises in de wereldgeschiedenis'. „We beloven deze tkte de oorlog te verklaren, en daar zullen we ons aan hou- to", aldus Gore. De afgelopen tien jaar zijn in het zuidelijke *1 van Afrika meer dan twaalf miljoen mensen gestorven aan "s. Als de epidemie zich in het huidige tempo voortzet, zal ze over vijf jaar 13.000 mensenlevens per dag eisen. •en jaar voor 'milieuspion' Pasko IBIYostok Een rechtbank in de Russische stad Vladivostok fft legerofficier en milieu-activist Grigori Pasko vandaag ver- 'tdeeld tot drie jaar cel. Hij wordt echter met onmiddellijke Png vrijgelaten, omdat hij onder een amnestieregeling valt. «o zit al anderhalf jaar vast op verdenking van spionage. Hij "informatie over de Russische kernvloot in de haven van 'divostok hebben doorgespeeld. De atoomonderzeeërs die er §en afgemeerd, zouden vanwege achterstallig onderhoud een •aar voor het milieu vormen. De openbare aanklager had "alf jaar tegen Pasko geëist. 11,01 foto epa rolf haid De binnenplaats van het nieuwe Europarlement in Straatsburg, waar geen Nederlands, maar Vlaams wordt gesproken. Van Aartsen: 'We horen erin, anders kunnen we geen grote donor zijn Nederland denkt er hard over de hulp aan Kosovo terug te brengen als het niet wordt toegelaten tot een speciale stuurgroep voor de wederopbouw van het gebied. ,,We horen erin. Aanders kunnen we geen grote donor meer zijn. Dat is een logische consequentie", zei minister Van Aartsen van buitenlandse zaken gisteren. meer dan Italië. Volgens Van Aartsen zijn niet alleen tal van EU-collega's het met de Neder landse cis eens, maar heeft die ook de steun van de Ameri kaanse minister Albright. Het probleem is dat ook andere lan den, waaronder Scandinavi sche, lid willen worden van de BRUSSEL ANP Zijn collega Zalm van financiën claimde het lidmaatschap van de Kosovogroep vorige week al. Hij dreigde echter niet met het verleggen van de geldstroom naar 'andere prioriteiten op de Balkan'r zoals Van Aartsen gis teren deed. Nederland is een van de grootste geldschieters voor Kos ovo, en betaalt bijvoorbeeld Atoomschip naar Cherbourg LONDEN-AMSTERDAM ANP-Rtr D.e Pacific Teal, het schip dat gisterochtend door Greenpeace werd tegengehouden bij vertrek uit het Engelse Barrow, heeft deze haven verlaten en is op weg naar Cherbourg. Daar laadt het nucleair afval met bestem ming Japan. Opdrachtgever Bri tish Nuclear Fuels (BNFL) kon niet vertellen of het tweede schip, de Pacific Pintail, even eens is uitgevaren. Greenpeace zette gistermor gen rubberboten in om het ver trek van de schepen te verhin deren. De kapitein van de Paci fic Teal wilde toen om veilig heidsredenen niet doorvaren. In Cherbourg ligt het nucleaire afval uit de Franse opwerkings fabriek La Hague te wachten op vervoer naar een Japanse op werkingsfabriek voor afgewerk te kembrandstof. groep. Het besluit is een zaak voor de stuurgroep, waarin verder de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de ze ven belangrijkste industrielan den (G7) zitten. Van Aartsen verwacht een beslissing op zijn vroegst in september. Er was ook nog een succesje voor Van Aartsen. De Nederlan der E. Kronenburg is benoemd tot assistent van de Balkan-co ordinator van de Europese Unie, de Duitser Hombach. Kronenburg werkt sinds 1993 voor de Nederlandse eurocom missaris Van den Broek (bui tenlandse betrekkingen) en is al intensief bezig met ontwikke lingen op de Balkan. De Europese Unie werkt in tussen aan versoepeling van de sanctiemaatregelen tegen Joe goslavië. De ministers van bui- QSTRUZNiCAHet openbare leven en de economie lijden er weliswaar flink onder, maar soms is een door de NAVO stukgeschoten brug ook een uitkomst. Deze Serviërs in Ostruznica gebruiken de restanten van een vernielde oeververbinding als vissteiger. foto epa ivan dobricic SAVONLINNA-STRAATSBURC AFP-DPA-ANP Ernstige en minder ernstige taalstrijden beheersen de Euro pese Unie. Duitsland en Oos tenrijk spelen de kwestie inmid dels hoog op, door voor de tweede keer een informele mi nisterraad in Finland te boycot ten, omdat Duits er geen offici ële werktaal is. Maar ook Ne derland heeft een linguïstisch probleempje met de EU: de nieuwe vergaderzaal van het Europarlement in Straatsburg kent geen Nederlands, maar slechts Vlaams. Berlijn en Wenen hebben er grote problemen mee dat Fin land voor de informele EU-ont- moetingen maar drie werktalen heeft gekozen: Engels, Frans en Fins. Duitsland en Oostenrijk verwijzen onder meer naar eer dere informele ontmoetingen van de ministerraden tijdens hun voorzitterschap van het af gelopen jaar. Het Duits goldt toen wel als werktaal. Het Duits is de moedertaal van rond de 90 miljoen inwo ners van de EU. Er spreken daarmee in de Unie meer men sen Duits dan Engels of Frans. Tijdens de voorzitterschappen van Groot-Brittannië, Neder land en Luxemburg werd het Duits gebruikt op informele ra den. Duitse diplomaten ver wierpen daarom de Finse stel ling dat uitbreiding van de werktalen technische proble men en extra kosten met zich meebrengt. Het Nederlands heeft het in tussen zwaar in het nieuwe ge bouw van het Europees Parle ment in Straatsburg. Bij de keu ze voor de elf officiële talen in de EU is in de zaal van het par lement 'Vlaams' te kiezen. Het Nederlands wordt niet vermeld. Verschillende Nederlandse eu roparlementariërs willen er bij de installatie van het nieuwe parlement vragen over stellen. BELGRADO ANP tenlandse zaken gaven de Euro pese Commissie gisteren op dracht snel met voorstellen te komen. Dat geldt ook voor het Nederlands-Griekse initiatief om de democratische oppositie in Servië te laten profiteren van haar verzet tegen president Milosevic. De ministers willen als eerste af van de maatregelen die de Joegoslavische bevolking recht streeks treffen, zoals het vlieg verbod op Belgrado en het on derhouden van sportcontacten. Maar ook het olie-embargo en andere sancties tegen Mon tenegro en Kosovo moeten zo snel mogelijk worden ingetrok ken. Het slechte zomerweer in Ser vië is de schuld van de NAVO. Hoe het precies zit weten ze niet, maar veel Serviërs zijn er heilig van overtuigd. Feit is dat het in Belgrado de afgelopen weken elke twee a drie dagen heeft geonweerd. Straten moes ten worden afgezet en wijken kwamen zonder stroom te zit ten. Toeval? Bij willekeurige passanten is het antwoord ne gen van de tien keer een lange reeks verwensingen aan het adres van de alliantie. Vera Gburcik werkt als mete- orologe bij het Instituut voor Volksgezondheid. .Angst maakt grote ogen", zegt ze over de weerneurose in Servië. „Wie bang is, ziet meer dan er werke lijk aan de hand is. Weten schappelijk is er geen relatie tussen de bombardementen en het weer." Op termijn verwacht ze ech ter wel klimatologische gevol gen. Het grote aantal NAVO- vluchten en de vernietiging van de olievoorraden hebben grote hoeveelheden schadelijke stof fen in de atmosfeer gebracht. „Het resultaat is extra aantas ting van de ozonlaag en verster king van het broeikaseffect. Niet alleen boven Servië, maar in de hele wereld. De geruchten die nu de ronde doen, moeten echter naar het rijk der fabelen worden verwezen." Gburciks echtgenoot Petar, hoogleraar meteorologie in Bel grado, haalt als voorbeeld het verhaal aan dat in de dorpen rond Belgrado onwaarschijnlijk grote hagelstenen zouden zijn gevallen. „De meteorologische dienst kon de informatie niet bevestigen. Toch was de bevol king er van overtuigd dat zulke hagelstenen alleen het gevolg van de NAVO-acties konden zijn." ANKARA-TEHERAN AFP-DPA-Rtr Turkije heeft gisteren ontkend dat het zondag een luchtaanval op Iraans grondgebied heeft uitgevoerd. Iran heeft de Tur ken beschuldigd van de bom bardementen, waarbij vijf men sen om het leven zouden zijn gekomen. Teheran eist een verontschul diging en compensatie voor de schade, en waarschuwde voor de 'mogelijk ernstige gevolgen' van de schending van het Iraanse luchtruim. Turkije zou posities in Iran hebben bestookt bij de overwe gend Koerdische stad Piran- chahr en de dorpen daarom heen, vlak over de grens met Turkije. In het Turks-Iraanse grensgebied is de Koerdische Arbeiderspartij PKK actief. Ook in het noorden van Irak maakt Turkije momenteel weer inten sief jacht op strijders van de PKK. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken suggereer de gisteren dat de Iraanse be schuldigingen een ander doel dienen. Teheran zou met de vermeende aanval de aandacht willen afleiden van de sociale onrust van de afgelopen weken in Iran. De relatie tussen Turkije en Iran is al langer gespannen, ze ker sinds Ankara Teheran be schuldigt van steun aan radica le islamisten en opstandelingen die voor afscheiding vechten. RUSWUK ANP voorkomen dat Athene Russische S300 raketten op Cy prus installeerde. Ook dreigt Griekenland zijn veto te gen de toelating van nieuwe EU-leden uit te spreken als Cyprus niet tot de Europese Unie wordt toegelaten. Er heerst inmiddels grote vermoeidheid over de im passe op Cyprus. In West-Afrika erkende onlangs een conferentie van islamitische staten een 'Turks-Cyprio tische entiteit'. Ook een aantal Turkssprekende repu blieken in de voormalige Sovjet-Unie lijkt dicht bij een vorm van erkenning. Het is de angstdroom van Athene dat landen het standpunt van Denktash overnemen. Die stelt keihard dat er maar één oplossing is voor de kwestie: de erkenning van twee Cypriotische staten. Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat Turkse mili tairen landden op het door Griekenland en Turkije be twiste eiland Cyprus. Alleen Ankara erkent de Turks- Cypriotische staat die later werd uitgeroepen. De de ling is voor de rest van de wereld voorlopig. Toch zou zij op termijn wel eens definitief kunnen blijken. Al jarenlang ziet de 20ste juli er hetzelfde uit op het verdeelde eiland. Grieks-Cyprioten worden gewekt door het luiden van kerkklokken en door gillende sire nes. Hun Turkse eilandgenoten vieren feest. Dit jaar zal de Turkse premier Ecevit zich laten bejubelen op het Turkse deel, dat eenderde van het eiland vormt. Het is een speciaal moment voor hem, omdat hij ook tijdens de interventie van 1974 premier was. Al decennialang bewaken zwaarbewapende VN-troe- pen de zogeheten 'Groene Lijn' die beide gemeen schappen van elkaar scheidt. Sinds 1980 proberen de Verenigde Naties met gering succes de kemphanen te verzoenen. Onlangs besloten de G8 in Berlijn om VN- chef Annan in te zetten. Weinigen geloven echter dat hij in oktober beide leiders, de Grieks-Cyprioot Cler- ides en de Turks-Cyprioot Denktash, rond de tafel kan krijgen. De kwestie Cyprus is meer dan een bilateraal pro bleem. Het eiland gijzelt de internationale gemeen schap. Die wist in december slechts op het nippertje te HAVO, VWO in 1 jaar piuilffli Erasmus College Kamperlaan, Ingang Vlletsorgstraat 15 Vestigingen te Breda, Eindhoven, Haarlem, Maastricht. Rotterdam. Info landelijk secretariaat Tel. 040 251 81 1< "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER" TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Persoonlijke betrekkingen kun nen de loop van de geschiede nis beslissend beïnvloeden. Als iemand daarvan overtuigd is, dan is het Bill Clinton. De Ame rikaanse president heeft er de afgelopen dagen dan ook alles aan gedaan om met de Israëli sche premier Ehud-Barak een betere verstandhouding te kwe ken dan hij had met diens voor ganger, Benjamin Netanyahu. Na zo'n twaalf uur van formele en minder formele gesprekken in het Witte Huis en op het bui tenverblijf Camp David staat dan ook niets meer een mooie vriendschap in de weg. „Ik mag hem graag", zegt Clinton over Barak, en dat heeft niemand hem ooit horen zeggen over Netanyah'j- Een eerlijke verge lijking is het natuurlijk niet. Ba raks is nog maar met begon nen. Pas als de onderhandelin gen met de Arabieren weer eens vasüopen en de spanning stijgt, zal Clinton zien wat zijn nieuwe vriend waard is. De Amerikaanse president heeft Ehud Barak leren kennen als een joviale kameraad, maar ook als een pedante school meester. Hij had het kunnen weten. Vorig jaar, vlak voor weer eens een reeks Ameri kaanse bombardementen op Irak begon, kwam - toen nog oppositieleider Barak - op be zoek in het Witte Huis. Wat hij van de situatie vond, wilde Clinton weten. Hij kreeg prompt een uitvoerig college voorgeschoteld over het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten. Als Barak niet na drie kwartier was duidelijk gemaakt dat de tijd van een Amerikaanse presi dent kostbaar is, was hij nu nog aan het woord geweest. Volgens de Amerikaanse correspondent van het Israëlische dagblad Yediot Acharonot reageerde Clinton licht geamuseerd. „Ik kon er geen woord tussen krij gen, maar de man weet waar hij het over heeft", zou hij zijn staf hebben verteld. Tegen die achtergrond wekt het geen verbazing dat Clinton zijn gast afgelopen weekeinde om schreef als 'iemand met een le vendige intelligentie en een on gelooflijke energie'. Het histori sche karakter van een ontmoe ting op het presidentiële bui tenverblijf Camp David, de plaats waar in 1978 het Israë lisch-Egyptische vredesverdrag tot stand kwam, inspireerde Ba rak tot wijd'opige uiteenzettin gen over de geschiedenis van Israël. „Ik had de hele nacht op kunnen blijven om naar hem te luisteren, maar we werden bei den rnoe", vertelde Clinton la ter. Hij bedoelde dat hij na een uur zijn aandacht niet meer bij de les had kunnen houden. Barak was gedurende het hele bezoek in een joviale bui, en zijn naaste medewerkers aten en zongen! dat het een lust was. Iedereen was welkom. De be manning van de Israëlische re- gerings-Boeing wist niet wat haar overkwam. ,,In de afgelo pen drie jaar heeft de premier ons nog nooit te eten gevraagd. Eindelijk voelen we ons betrok ken", vertelde een van de lucht machtvliegers aan een meege reisde Israëlische journalist. De ervaren bewakers van de pre mier waren eveneens verrast door de ontspannen sfeer. In de omgeving van Benjamin Neta nyahu was de spanning door gaans te snijden. Ook voor Hillary Clinton was er alle reden tot tevredenheid. Ze kan met het geslaagde bezoek van Ehud en Nava Barak haar voordeel doen in de race om een Senaatszetel voor de staat New York. Het bureau van de First Lady bepaalt wie er wor den uitgenodigd voor diners in het Witte Huis. Dat er gister avond bij het banket ter ere van de Baraks bijna twee maal zo veel gasten waren als normaal bij dit soort gelegenheden, kwam vooral door het grote aantal genodigden uit New York. „Door een gelukkig toeval waren veel gasten vermogende contributanten aan verkiezings campagnes, met sterke joodse banden", schreef The New York Times sarcastisch. Een aantal van de joodse gasten onderhoudt goede relaties met de Republikein Rudolph Giulia ni, Hillary Clintons belangrijk ste politieke concurrent. Barak ontving de populaire burge meester van New York eerder op de dag in zijn suite in het Waldorf Astoria Hotel. Het spreekt vanzelf dat Guiliani hem bezwoer dat hij Hillary Clinton op punten verslaat als het gaat om liefde voor Israël. „Ik heb hem verteld dat ik een zeer groot supporter van Israël ben, en dat hij me altijd kan bellen als hij hulp nodig heeft", zei de burgemeester na afloop van het 'zeer, zeer goede ge sprek'. Hillary Clinton heeft al aangekondigd dat ze binnen kort Israël zal bezoeken, en dat betekent automatisch dat Guili ani haar voorbeeld zal volgen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5