OPRUIMING Omwonenden willen opvang junks weren Binnenland perste groep aat morgen Kosovaren naar huis Weinig verheffend, ik schaam me voor mijn eigen buurt 'Geen mensen, maar barbaren' School mag leerlingen om de week dag vrij geven '11 PERZISCHE TAPIJTEN Eén particuliere bewaker op twee politieagenten Ziekenhuis zet laser in tegen oorontsteking Weinig steun voor hogere straffen drugsdelicten ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti liscriminatieklacht tegen Air Holland Het Meldpunt Discriminatie Amsterdam heeft bij [Commissie Gelijke Behandeling een klacht ingediend tegen rHolland. De chartermaatschappij zou discrimineren op ond van nationaliteit. Volgens het meldpunt mogen op de ucht van Amsterdam naar Banjul (Gambia) alleen reizigers leemet een Europees paspoort. Vliegtuigmaatschappijen zijn flSprakelijk voor het binnenbrengen van illegalen. Omdat in jnibia de controle bijzonder slecht zou zijn, beperkt Air Hol- nd zich tot reizigers met een Europees paspoort, aldus het fldpunt. Het bedrijf ontkent de aantijging en zegt gewoon en losse tickets te mogen verkopen. usie milieu-organisaties jichlï Natuur Milieu en Milieudefensie willen volgend jaar jgaanln één organisatie. De Vereniging Milieudefensie telt reel 'n 33.000 leden en 17.000 donateurs. Op het hoofdkantoor in kij jisterdam werken ongeveer honderd mensen. De Stichting atuur en Milieu heeft geen leden maar verspreidt een blad 1 aarop zo'n 10.000 mensen zijn geabonneerd. Op het hoofd- intoor in Utrecht werken ongeveer 75 mensen. De twee werk je jde afgelopen jaren al vaak samen, onder meer in de kwes- s Schiphol en de gasboringen in de Waddenzee. De organisa- [e Xonwikkelden zich de afgelopen jaren naar eigen zeggen eeds meer van 'luizen in de pels' tot volwaardige gespreks- utners van de politiek en het bedrijfsleven. De fusie moet die versterken. rec: fateroverlast in Brabant 3b(v E?"oven Heftige onweersbuien hebben gisteravond in Oost- abant voor veel overlast gezorgd. Op tal van plaatsen stonden raten blank en kwamen putdeksels omhoog. Ook liepen her Ï6ti |der kelders en tunnels onder water. De brandweerkorpsen )od; dden de grootste moeite om het aantal schademeldingen op nemen. De regionale centrales in Eindhoven en Den Bosch iien telefonisch nauwelijks bereikbaar. De meteorologische inst op vliegbasis Eindhoven mat in enkele uren twaalf milli- anei eter neerslag. Ook Zuid-Limburg had last van onweersbuien, der rug tussen Delfzijl en Emden gul.* Delfzijl en het Duitse Emden liggen hemelsbreed vier ometer uit elkaar. Toch moeten de inwoners honderd kilo- hoi eter omrijden om bij elkaar te komen. De Hanzehogeschool e vat Groningen gaat nu onderzoek doen naar een brug over de rletz ms. „Zo'n brug kan enig tegenwicht bieden aan grote havens asiri Rotterdam en Antwerpen. Bovendien zou de brug een goede j op puls voor de werkgelegenheid zijn. Het werkloosheidsper en r. ntage bedraagt in deze gebieden ongeveer zestien procent", (initiatiefnemer Jager. Hij schat dat de aanleg van de brug ele honderden miljoenen guldens gaat kosten. Het rijk, de opese Unie en beide gemeenten nemen waarschijnlijk de fi- torisficiering op zich. Beide gemeenten staan positief tegenover tplan. 'I irecteur vast voor brandstichting De politie heeft gisteren de oprichter-directeur van de hting Themis gearresteerd op verdenking van betrokkenheid de brandstichting in het pand van Themis in Almere. Themis nt op voor de belangen van (ex-)gedetineerden. De verdach- s eerder veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij was men d jaren tachtig directeur van het Haagse beveiligingsbedrijf n8sl( etanchamon en zou achter de aanslag in 1988 op de Haagse [houder Duijvesteijn hebben gezeten. Volgens het Haagse ec™ echtshof heeft hij ook de autobom bij de uitgever van de "l* r® ngsche Courant op zijn geweten en was hij verantwoordelijk irde brandstichting bij het kantoor van de Haagse sociale w nsl' ith tï ankverslaving te weinig onderkend "rmeer Verslaving aan alcohol wordt te laat en onvoldoen- l ,ev onderkend. Nederland telt ruim 350.000 alcoholisten, maar 'Vq0I hts vijf procent van hen komt in contact met verslavings- jgen dan nog pas na jarenlang drankgebruik. Het gaat om nsen die acht of meer glazen alcohol per dag drinken en do IIC'oor ^et dage^)ks leven problemen krijgen. Huisartsen, ,en lrijfsartsen en specialisten moeten meer doen om alcohol- slaving eerder te signaleren, vinden de Raad voor Volksge- idheid en Zorg en de Raad voor Maatschappelijke Ontwikke- Jaarlijks is driehonderd miljoen gulden beschikbaar voor inqu Paan verslaafden, maar de besteding is niet efficiënt. »eg< huis- Ie ast' jmeegse Vierdaagse van start 'n 32J cio In Nijmegen is vanmorgen in alle vroegte voor de tel(eer de Nijmeegse Wandelvierdaagse begonnen. Op de fo- c; passeren de ruim 36.000 deelnemers de Waalbrug. kroe( foto anp marcel antonisse ;n prat weg® nsesF uilofti vond uwsl® t\AG GPD eerste vliegtuig met een houd; ie honderd Kosovaarse ronen' htelingen vertrekt morgen Macedonië. Vanuit de Ma- 'nische hoofdstad Skopje ze verder worden bege- naar Kosovo. Eind deze 'd staan nog twee vluchten Skopje op het programma, imenteel verblijven zo'n luizend Kosovaarse vluch- 'n in Nederland. De helft 'n heeft een tijdelijke ver- jvergunning. Deze wordt verlengd, wat betekent dat ver een jaar terug moeten, f 'j ze een asielaanvraag in- en. De overige vierduizend "telingen zijn hier 'op uit- - 8ing'. de laatste groep hebben "kele honderden aangege- °P korte termijn te willen lieren naar hun land. Eni- 'entallen zijn al op eigen ge legenheid teruggekeerd. De overige vluchtelingen zullen 'actief worden gestimuleerd' te vertrekken, aldus staatssecreta ris Cohen (asielzaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De omstandigheden in Kosovo zijn volgens het ministerie welis waar niet optimaal, maar min der slecht dan gedacht. De te rugkerende vluchtelingen krij gen een bedrag mee om in Kos ovo in hun eerste levensonder houd te voorzien. Alleenstaan den krijgen 1.250 gulden, gezin nen 1.750. Sinds eind vorige maand is de UNHCR, de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Na ties, begonnen met de repatrië ring. Inmiddels zijn 663.000 vluchtelingen (bijna negentig procent van het totale aantal ontheemden) uit Macedonië en Albanië teruggekeerd naar Kos ovo. heerlen-maastricht gpd De Limburgse politiek spreekt schande van het initiatief van de Heerlense wijken Aarveld en Bekkerveld om een beoogd op vangcentrum voor verslaafden in hun buurt op te kopen. Drie miljoen willen de koopgrage buurtbewoners op tafel leggen voor het politiebureau aan de Burgemeester Gijzelslaan. „Overtrokken en weinig verhef fend", noemt Tweede Kamerlid Timmermans (PvdA) de discus sie. De provincie Limburg vindt het „onjuist dat een onroerend- goed-transactie gemeentelijk beleid gaat doorkruisen. Dit soort opvangplekken horen er in een stad ook bij", aldus Bronckers, plaatsvervangend gouverneur (de Limburgse commissaris van de koningin). De burgemeester van Heerlen laat de kwestie liever rusten. Hij heeft 'geen zin om erover te praten', aldus zijn woordvoer der. Heerlenaren willen volgens hun oud-stadsgenoot Timmer mans „wel wonen in een grote stad, maar niet worden gecon fronteerd met de problemen die nu eenmaal horen bij zo'n stad." Hij haalt fel uit: „Ik heb zelf jaren in die buurt gewoond, mijn kinderen wonen er nog en die zijn straks echt niet slechter af. Er is hier sprake van stem mingmakerij door meneer Graus, die zich zorgen maakt over de waarde van zijn onroe rend goed. Weinig verheffend, ik schaam me voor mijn eigen buurt." Graus zegt zich 'alleen in te zetten voor de buurt' en wil verder niet reageren. Grote moeite heeft Timmer mans ook met het ten tonele voeren van kinderen uit de wijk, die 'allerlei dingen roepen over drugsverslaafden'. Ook SP- raadslid en Statenlid Van Zut- phen is daarover gevallen. „Mensen mogen best proteste ren, zolang ze maar geen drugs verslaafden voor viezeriken gaan uitmaken of kinderen op stoken om dat te doen." Ook mag geld niet gaan regeren, vindt Van Zutphen. „Het is ab soluut verwerpelijk dat de macht van het geld bepaalt of er ergens een opvangcentrum komt." GroenLinks-raadslid en Sta tenlid Winteraecken onder schrijft dat. „Dit doel is met geen geld af te kopen", aldus Winteraecken. Een geluk bij een ongeluk is volgens Van Zut phen dat het politiebureau 'ge lukkig eigendom is van de poli tie, dus die bepaalt aan wie wordt verkocht." Heerlenaren brengen bod uit op politiebureau Bewoners van Heerlen-Zuid hebben gisteren een bod van drie miljoen gulden uitgebracht op het politiebureau in hun buurt. Ze hopen zo de komst van een opvangcen trum voor daklozen en verslaafden tegen te houden. Amsterdam Het Auschwitzmonument in Amsterdam is weer beschadigd. Gistermorgen werd de vernieling in het Wertheimpark ontdekt door medewerkers van de Dienst Binnenstad Amsterdam. Een van de zes glazen platen waaruit het monument bestaat, is versplinterd. De Dienst Bin nenstad vermoedt dat het monument, gemaakt doorJan Wolkers, met opzet is beschadigd. Het monument werd in 1993 en 1997 ook vernield. Wolkers reageerde geschokt. „Het is verschrikkelijk. Het begint beestachtig te worden. Overal worden beelden beschadigd. Het lijkt wel of we barbaren kweken in plaats van mensen. Ze maken alles kapot." foto wfa stephan mulder Rechtbank: Extra kosten ouders is niet het probleem van de school heerlen gpd Het besluit om het bod uit te brengen viel zondagavond tij dens een besloten bijeenkomst van inwoners van de Heerlense wijken Bekkerveld en Aarveld. De bewoners hebben tot nu toe 850.000 gulden ingezameld. Makelaar Vijgen verdubbelt dat bedrag naar 1,7 miljoen, zegt actieleider mr. Pascal Graus. „De rest van die drie miljoen kunnen we lenen, maar ieder een kan zich nog inschrijven." Het actiecomité heeft voor de aankoop een stichting in het le ven geroepen onder de naam CICO. Het bod van die stichting is volgens Graus het hoogste dat tot nu toe is uitgebracht op het oude bureau, dat eigendom is van de Regiopolitie Zuid. De gemeente Heerlen heeft eerder een bod van 2,2 miljoen ge daan, een projectontwikkelaar heeft er 2,8 miljoen voor over. „De gemeente krijgt wel de voorkeur als ze een bijna gelijk bod uitbrengt. Maar volgens ons is acht ton een erg groot verschil", aldus Graus. De bewoners zijn op het idee van de aankoop gebracht door een actie van enkele vermogen de Vughtenaren die eind vorig jaar voor 3,7 miljoen gulden het voormalige blindeninstituut De Steffenberg kochten om te voorkomen dat er een asielzoe kerscentrum zou komen. In Vught betaalden negen omwo nenden de aankoop, in Heerlen gaat het om honderden partici panten. „Veel mensen hebben zich voor duizend gulden inge schreven. Niet alleen de meer vermogenden, maar ook men sen met een bijstandsuitkering, die bijvoorbeeld honderd gul den geven. Sommigen stellen de aankoop van een auto er voor uit", weet Graus. Graus verwacht veel kritiek op het initiatief, zoals vorig jaar ook in Vught het geval was. „Het ligt maatschappelijk heel gevoelig. Maar het gebouw is gewoon te koop, en iedereen kan een bod uitbrengen. We grijpen alles aan om te voorko men dat de opvang van daklo zen en verslaafden in een woonwijk wordt gevestigd." Wethouder Houben zegt 'niet in paniek' te raken door de nieuwste zet van de wijkbewo ners. Hij vindt de actie voorba rig. Het politiebureau komt pas over een tot twee jaar leeg te staan. De wethouder wijst er ook op dat het plan om een daklozenopvang in dit politie bureau te vestigen nog niet is goedgekeurd door de gemeen teraad. AMSTERDAM GPD-ANP De openbare basisschool 't Pa let en twee andere scholen in Diemen mogen de lagere klas sen per twee weken één vrijdag vrijaf geven. Eén van de ouders had een rechtszaak aangespan nen, omdat hij het niet eens was met deze nieuwe schooltij denregeling. De president van de Amsterdamse rechtbank oordeelde gisteren dat er geen bezwaren zijn tegen zo'n 'vier daagse schoolweek'. De president van de recht bank achtte niet bewezen dat het besluit ondemocratisch tot stand is gekomen. De school heeft met instemming van de Gemeenschappelijke Medezeg genschapsraad, waarin ook ou ders zijn vertegenwoordigd, be sloten tot de vrije vrijdag. Dat hiermee de kwaliteit van het onderwijs achteruit zou gaan, wordt volgens de rechter niet aangetoond. Dat ouders extra kosten krijgen vanwege kinder opvang, ziet de rechtbankpresi dent als een probleem van de ouders, niet van de school. Staatssecretaris Ademund (onderwijs) benadrukte afgelo pen weekeinde opnieuw dat zij er op tegen is 'de hele school week in vier dagen te proppen'. Komend schooljaar gaat de werkweek voor leraren van 38 naar 36 uur. Dat levert veel adv- dagen op. Diverse scholen wil len daarom een vierdaagse schoolweek invoeren, omdat het steeds moeilijker wordt ver vangers te vinden voor leraren die adv-dagen opnemen. Adel- mund wil dat docenten die da gen opsparen voor een langdu rig verlof. Voor het VW-Kamerlid Cor- nielje is de kwestie aanleiding voor een pleidooi voor een ster kere positie van ouders in me dezeggenschapsraden van scholen. Ouders moeten bij in voering van zo'n ingrijpende maatregel instemmingsrecht hebben, aldus Cornielje. Voor zitter Tichelaar van de Algeme ne Onderwijsbond vindt dat 'niet echt nodig'. Het stoort hem dat de 'Diemense affaire' voortdurend in een adem wordt genoemd met een plan van de Vereniging Openbaar Onder wijs om een vierdaagse school week in te voeren om het lera rentekort op te lossen. „De school in Diemen geeft de lage re klassen per twee weken één dag vrij, de bovenbouw krijgt gewoon les. Dat is heel wat an ders dan de vierdaagse school week. Daar zijn wij niet voor. Het leidt tot minder lessen per dag zodat je het programma niet meer rond krijgt." De mooiste Oosterse tapijten nu voordeliger dan ooit. sinds 1919 Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509. Voorschoten, Schoolstraat 32, 071-5613609. den haag gpd in Nederland is naar Europese maatstaven laag. Ons land heeft één politieagent op 390 inwo ners, en komt daarmee op de veertiende plaats van de vijftien onderzochte West-Europese landen. Italië, Spanje en Portu gal hebben de meeste politie mensen (één op 225 burgers), terwijl alleen Denemarken en Finland er minder hebben dan Nederland. Buiten Europa hebben de Verenigde Staten de meeste po litiemensen (één op driehon derd burgers), maar daar is ook het aantal particuliere bewakers groot: bijna twee maal zoveel als er politieagenten zijn. Verre weg het meest bewaakte en be veiligde land in de westerse we reld is Zuid-Afrika, dat één par ticuliere bewaker op elke 111 inwoners heeft, en één agent op 330 inwoners. De minste poli tieagenten zijn er in Nieuw- Zeeland: één op 510 inwoners. Nieuwe behandeling moet einde maken aan plaatsen van buisjes rotterdam gpd Het aantal particuliere bewa kingsbeambten in Nederland is de afgelopen jaren enorm toe genomen. In 1981 waren er nog maar 4.350, terwijl nu 19.300 particuliere bewakers werk zaam zijn. Dat is één bewaker op elke 758 Nederlanders, wat betekent dat tegenover elke twee politieagenten één bewa ker staat. Nederland komt daar mee op een negende plaats in Europa. Dat blijkt uit gisteren gepu bliceerd internationaal onder zoek. Alle cijfers stammen uit 1997. In Europa hebben landen als Groot-Brittannië, Duitsland en Luxemburg naar verhouding veel meer particuliere bewa kers, terwijl Italië, Oostenrijk, Finland en Griekenland het met beduidend minder bewakers doen dan Nederland. Ook het aantal politiemensen Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam gaat onderzoek doen naar de bestrijding van vocht in de oren bij kinderen. Tot op heden worden zogehe ten looporen bestreden door het plaatsen van buisjes. Het Sophia Kinderziekenhuis wil echter lasertechniek gaan toe passen en hoopt daarmee aan te tonen dat buisjes straks niet meer hoeven. Daarvoor is voor lopig wel de hulp van menselij ke proefkonijntjes nodig. Dat meldt Monitor, het maandblad van het AZR. Per jaar gaan 40.000 kleine kinderen met ontstoken oren naar de huisarts. Oorpus dat achter het trommelvlies blijft zitten, veroorzaakt pijn, koorts, een loopoor en soms zelfs slechthorendheid. Deze symp tomen worden veroorzaakt door een middenoorontsteking. Met grote regelmaat worden trommelvliesbuisjes geplaatst zodat het vocht weg kan. Aan de buisjes ldeven echter nadelen. Het kind moet er voor onder narcose. Ook komt het voor dat het buisje zelf een nieuwe ontsteking veroorzaakt. Na verloop van tijd kan boven dien littekenweefsel op het trommelvlies ontstaan. De nieuwe behandeling zou veel problemen oplossen. Het patiëntje merkt vrijwel niets van de zeer snelle ingreep en hoeft niet onder narcose. Het lasergaatje blijft ongeveer vier weken open. Men hoopt dat het oor dan genoeg tijd heeft om weer 'op gang te komen' na een ontsteking. Het effect van de nieuwe medische techniek moet echter nog wel in de prak tijk blijken. Ouders van patiëntjes tot tien jaar kunnen binnenkort kiezen of ze willen meewerken aan het onderzoek. Iedere patiënt krijgt in het ene oor een buisje terwijl in het andere oor met de laser een gaatje wordt geschoten. De studie gaat een heel jaar duren zodat weersinvloeden geen rol spelen. De onderzoekers hopen in dat jaar tussen de zeshon derd en duizend kinderen te mogen onderzoeken. Het on derzoek vindt ook plaats in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis en in het Haagse Leyenburg Ziekenhuis. DEN HAAG GPD warder collega Anker vindt dat de blik niet te veel op drugsde licten moet worden gericht. „We zitten nu al met een capa citeitsprobleem in de Neder lands gevangenissen." De Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak waarin de rechters zijn verenigd, voelt wel voor een enquête, maar bestuurslid Kalbfleisch is geen voorstander van 'Amerikaanse toestanden'. Het pleidooi voor een zwaarde re strafmaat in drugsdelicten wordt niet breed gedragen in juridische kringen. PvdA en WD bepleiten een onderzoek onder rechters of er onbehagen leeft over de strafmaat. De Haagse advocaat Spong ver wacht geen heilzame werking van hogere straffen. Zijn Leeu- Standaard uitgerust met airco ofschuifdak: de Corsa Cool is zomerklaar. En tijdelijk nog aantrekkelijker door de slimme manier van betalen. Zo kunt u de toch al zeer complete Corsa Strada Cool 1.2-16V rijden voor 199,- per maand.* Kom dus snel naar de Opel dealer en blijf koel deze zomer. OPEL 26.090,-. Bovenstaand fi landen. Effectieve rente 9 .1. BTW en BPM. excl. la september 1999 Krediet

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3