Warmlopen voor de totale zonsverduistering M -WEER- Kippen op stok en blaffende honden Anti-speculatiebeding Brits koningshuis moet bezuinigen op bewaking 165 DINSDAG 20 JULI 1999 COMMENTAAR Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting wil paal en perk stel len aan de woekerwinsten op de verkoop van nieuwbouwwonin gen. De huizenprijzen stijgen in zo'n rap tempo dat geldbeluste slimmerikken nieuwbouwhuizen kopen om ze nog voor de opleve ring met vaak tienduizenden gulden winst weer te verkopen. Remkes adviseert gemeenten een anti-speculatiebeding in te voe ren om dit soort praktijken zo niet onmogelijk dan toch op zijn minst onaantrekkelijk te maken. Door regels op te nemen in het koopcontract kunnen bij vroegtijdige verkoop de winsten worden afgeroomd door de gemeente. Dat schrikt speculanten af. En zo hoopt Remkes een rem te zetten op de schrikbarende prijsstijgin gen van nieuwe huizen. Een opmerkelijk voorstel in een tijd waarin overheidsbemoeienis een vies woord is. De oproep van de WD-staatssecretaris lijkt des te opvallender omdat zijn partij het woord marktwerking hoog in het vaandel heeft. Echte bevreemding kan zijn welgemeende advies echter niet op wekken. Hoe meer mensen zich een koopwoning kunnen veroor loven hoe minder afhankelijk ze zijn van een overheid die moet zorgen voor betaalbaren huurwoningen en huursubsidies. Die zelfstandigheid spreekt een liberaal aan. De laatste jaren is er trou wens ook flink gekort op dit soort subsidies door de terugtredende overheid. Woekerwinst op de verkoop van een nieuw huis heeft bovendien toch iets onsmakelijks. Wonen is tenslotte een basisbehoefte. Het verdienen van grote sommen geld is natuurlijk prettig voor de ver koper maar kan uitdraaien op een financiële ramp voor de koper. De laatste tijd klinkt hoe langer hoe vaker de waarschuwing voor het afsluiten van een hoge hypotheek. Wat gebeurt er straks met mensen die zich nu diep in de schulden steken als straks de rente weer gaat stijgen of als het economisch slechter gaat? Voor een groot deel van de Nederlanders is het kopen van een huis ook niet aan de orde. Veel starters, eenoudergezinnen of bijvoor beeld ouderen met een klein pensioen blijven aangewezen op so ciale huurwoningen. Aan de andere kant zweept het groter wor dende aantal tweeverdieners de gekte op de huizenmarkt tot enor me hoogte op. Daar is weinig aan te doen maar een anti-specula tiebeding levert in ieder geval een bescheiden bijdrage. Aannemer verkoopt bedrijf en laat personeel in winst delen De eigenaar van de grootste as falt- en wegenbouwonderne ming in de Amerikaanse staat Michigan heeft zijn personeel een prettige verrassing bezorgd. Toen hij zijn bedrijf vorige week voor 422 miljoen dollar van de hand deed besloot hij 128 mil joen onder zijn personeel te verdelen. De grootte van het bedrag dat de 550 werknemers ontvangen, hangt af van hun dienstjaren en verantwoorde lijkheid. Er zijn er bij die 1 mil joen dollar tegemoet kunnen zien. „Als je ouder wordt, reali seer je je dat de mensen om je heen alle leed en ellende met je hebben gedeeld", zei Bob Het Britse koningshuis moet bezuinigen op zijn veiligheids uitgaven. Dat staat in een rap port van een commissie die vo rig jaar werd ingesteld door de minister van Binnenlandse Za ken. Het totale budget van 30 miljoen pond per jaar (onge veer 100 miljoen gulden) wordt waarschijnlijk met circa 10 pro cent gekort, schreef de Britse krant The Daily Telegraph gis teren. Door de voorgenomen kosten besparing verliezen een aantal leden van de familie Windsor hun bescherming rond de klok. Daarnaast zal het gebruik van motorescortes aan striktere banden gelegd worden. Deze laatste maatregel zal vooral prinses Margaret treffen die zich bijna nooit laat vervoeren Hondsdagen beginnen in stijl De periode, die in de Volksweerkunde bekend staat als de Hondsda gen, is gisteren begonnen. Hoewel die naam te maken heeft met de hondsster Sirius, die in deze tijd van het jaar tegelijk met de zon op komt, associëren de meeste mensen deze periode met drukkend warm weer en het snelle bederven van voedsel. Dat laatste was vooral het ge val in de tijd dat er nog geen koelkasten bestonden. Klimatologisch is de Hondsdagenperiode het tijdvak van de hoogste temperaturen. De meeste hittegolven komen in deze tijd van het jaar voor. Het begin van de Hondsdagen verliep gisteren in stijl. Het was gerui me tijd benauwd weer: vooral na de passage van een zwakke storing die op Valkenburg 's ochtends 2 mm achterliet. Toen 's middags in de klamme lucht de zon doorbrak werd het op Valkenburg nog 26,1 en op Schiphol 27,0 graden. In het uiterste noordoosten van het land werden tropische maxima geregistreerd. In Bourtan- ge werd 31,5 graden gemeten. Tegen en tijdens de avond werd de warmte door een west tot zuidwestenwind enigszins ge temperd. De komende dagen wordt het weerbeeld bepaald door een actieve depressie bij Schotland. Rond het systeem circuleren onstabiele en koele lucht- massa's. Morgen lijkt het met de buienactiviteit wel mee te vallen en komt de temperatuur 's middags nog uit op ongeveer 21 graden. Donderdag is het overwegend zwaar bewolkt, wordt het hooguit 18-19 graden en is het buiig. Bovendien staat er aan de kust een krachtige tot harde zuidwestenwind. Vrijdag nemen de buienkan sen weer af maar het is nog wel wat aan de koele kant. Tijdens het weekeinde neemt de hogedrukinvloed toe. De as van het systeem komt echter ten zuiden van Nederland te liggen waar door we gevoelig blijven voor wolkenvelden. De temperaturen gaan echter weer omhoog naar 23-24 graden. jan visser Hoewel Nederland op 11 augustus niet in het gebied van de totale zonsverduis tering hgt, zullen de dieren ook hier op dit natuurverschijnsel reageren. Als het die dag bewolkt is, wordt het hier net zo donker als in onder meer Noord-Frank rijk, waar de verduistering wel volledig is. „Ook in Nederland zullen de dieren door de zonsverduistering worden ge fopt", zegt weerkundige Jacob Kuiper. „De kippen gaan midden op de dag op stok, honden blaffen en andere dieren zoeken hun nachtverblijf op. Ook de plantenwereld zal reageren: bloemen zullen hun bladeren sluiten." Vorig jaar maart zat Jacob Kuiper, hoofdmeteoroloog bij het KNMI, tijdens een volledige zonsverduistering op Cu rasao. Hij raakte zo gefascineerd door het schouwspel dat hij er samen met zijn collega Harry Often van Meteo Con sult een boek over schreef. Het is een ongekende bestseller geworden. Kuiper organiseert rond de aanstaande zonsverduistering een waamemingspro- ject onder weeramateurs. Want niets is mooier dan directe waarnemingen van gewone mensen, vindt hij. Een van de sensaties die de mens tijdens de zons verduistering zal ondergaan is een merkbare temperatuurdaling. In het ge bied met een totale verduistering voelt men de plotselinge 'kou-inval' duidelijk om zich heen. Op anderhalve meter hoogte zal het tussen de twee en vijf gra den kouder worden, zij het dat dit in Ne derland wel mee zal vallen, tenzij het bewolkt is, want dan wordt het ook hier even echt 'nacht'. Tot zo'n twintig minuten voor de totale zonsverduistering is er weinig meer te zien dan een groter wordende hap uit de zon. Daarna begint de omgeving don kerder te worden. De omvang van de lichtbron neemt af en dat heeft gevolgen voor de schaduwvorming. Zo zal bij voorbeeld van afzonderlijke haren de schaduw 'haarscherp' zijn. Dan volgen de gebeurtenissen elkaar snel op. Tien minuten later verschijnt de planeet Venus aan het firmament links van de zon en kort daarop de ster Sirius meer naar het zuidwesten. Dan is de to tale zonsverduistering heel nabij. De waarnemer voelt de kilte, krijgt kippen vel. Harde wind zwakt af, zwakke wind voelt sterker aan. Dat is een psycholo gisch effect, want de windmeters geven geen verandering in de windkracht aan. Dat is het moment waarop de natuur op aarde in de war raakt. De dagdieren zoe ken hun nachtverblijf op, honden blaf fen en nachtdieren komen te voorschijn. De totale zonsverduistering duurt slechts enkele minuten. Als die ten ein de lopen, lijkt de omgeving onmiddellijk weer geheel verlicht. Het voelt alras war mer aan. Het is heel goed mogelijk dat de volkomen verraste dieren dan och tendgedrag zullen tonen: hanen gaan kraaien, vogels vliegen op en nachtdie ren kruipen weer in hun holen. Jacob Kuiper verwacht veel van de waar nemers. Nu al heeft hij een e-mail ont vangen van een man die het gedrag van watervlooien bestudeert. Die reageren sterk op licht en donker. De man is nu bijzonder benieuwd hoe de watervlooi en op de zonsverduistering zullen reage ren. Waar Kuiper zelf is op 11 augustus? „Ergens tussen Noord-Frankrijk, Straatsburg en Luxemburg in. Afhanke lijk van het weer reis ik dan naar het hel derste gebied." Zijn collega Harry Geurts, tevens voor lichter bij het KNMI, is heel benieuwd naar het gedrag van mensen. „Hoeveel mensen zouden nu nog niet weten dat er op 11 augustus een zonsverduistering is? Ik ben bang dat het er wel eens veel meer kunnen zijn dan wij vermoeden. Dat blijkt wel vaker met grote evene menten. En hoe reageren mensen die van niks weten als het midden op de dag opeens schemerig en daarna donker wordt?" NICO HYLKEMA Wordt het Cornwall, in het uiterste zuidwesten van Engeland, Noord-Frankrijk, Zuid-Duitsland of, wat ver der weg, het Balatonmeer in Hongarije? Vaststaat dat Nederlanders in de genoemde gebieden op woensdag 11 augustus een totale zonsverduistering meemaken. Maar hoeveel, dat is gissen. Het kunnen er tiendui zenden zijn, maar ook honderdduizenden. Totale zonsverduistering Woensdag 11 augustus kunnen we getuige zijn van laatste totale zonsverduistering van deze eeuw. ^verduistering verplaatst zich van west naar oost deiaarde met een snelheid van 2700 km per uur De baan die de verduister Thompson van Thompson-Mc- Cully. „Zij hebben er alles voor over om goede wegen te maken en ik wil ze terugbetalen." „Ik kan me niet voorstellen dat iemand zoveel waardering heeft voor zijn werknemers", zei Rhonda Gehrke, die sinds ze ven jaar op de personeelsafde ling werkt. „Dit maakt alle over uren en het harde werk echt goed." De welbedachte werknemers behouden na de overname ove rigens allemaal hun baan en hun gulle baas blijft de zaak voorlopig nog een paar jaar lei den. zonder motoragenten die de auto begeleiden. Koningin Eli zabeth en haar zoon Charles rij den daarentegen al regelmatig zonder begeleiding rond en prins Philip verplaats zich nogal eens in een speciaal omge bouwde anonieme zwarte taxi. Het rapport wordt naar ver wachting eind deze maand naar de minister van Binnen landse Zaken gestuurd die de zaak op verzoek van koningin Elizabeth heeft laten onderzoe ken. De vorstin besloot hiertoe omdat eerdere pogingen de kosten te drukken op niets uit liepen. Enkele familieleden vonden dat het terugschroeven van de veiligheidsmaatregelen een verzwakking betekende van hun prestige. Volgens Hollandse 'eclipsreizi gers' realiseren velen zich nu pas hoe spectaculair een com plete zonsverduistering is. Een paar maanden terug keek de omgeving van Johan Kessel uit Roosendaal vreemd op toen hij vertelde over zijn reis. „'Een zonsverduistering, waar heb je het over?', zeiden ze." Doordat de media meer aandacht aan het natuurfenomeen zijn gaan schenken, hoeft hij minder uit te leggen. „'Het is toch wel heel bijzonder', hoor ik nu regelma tig. De kans om dit verschijnsel op zo'n korte afstand mee te maken, krijg je maar een keer in je leven", vervolgt de Braban der. „De eerstvolgende totale zonsverduistering in Europa is in 2135." ThemaTours in Utrecht is één van de weinige reisbureaus, die een 'eclipsarrangement' ver koopt. Op 5 augustus vertrek ken twee groepen van 25 perso nen naar Bulgarije. „We heb ben voor dat land gekozen, om dat daar de kans op een heldere hemel groter is", licht woord voerder Lukas Bezembinder toe. Ook hij constateert dat de zonsverduistering de laatste paar weken meer is gaan leven. „We hebben onlangs nog onge veer veertig hotelkamers ge boekt in Frankrijk en Duits land." In de totaliteitszone - een bijna honderd kilometer brede strook over Europa, waar de maan vol ledig voor de zon schuift - wor den 11 augustus miljoenen mensen verwacht. Dat is vooral in Noord-Frankrijk goed te merken, vertelt Pauline Slop van de afdeling reserveringen van de hotelgroep Accor in Am sterdam. Tot Accor behoren hotelketens als Novotel, Ibis en Sofitel. Slop: „In steden als Metz, Reims, Laon en omgeving is alles volgeboekt. In Zuid- Duitgland, zoals in Straatsburg en Stuttgart, hebben we nog wel plek. Ook in Luxemburg. Daar zijn drie van de zes hotels vol." Of er rond 11 augustus een wa re exodus van landgenoten richting Luxemburg, Noord- Frankrijk en Zuid-Duitsland plaatsvindt, wordt pas over een paar weken duidelijk. Veel mensen gaan op eigen heid op pad. Fred Kamminga uit Delft is één van hen. Hij plaatste op internet een oproep en kreeg vijf reacties. Een aantal weken terug kon het gemêleer de gezelschap met veel moeite een plek op een camping in het Franse Laon reserveren. „'Jullie hebben geluk, bijna alles zat al een half jaar geleden vol', zei den ze bij de plaatselijke VW." Kamminga en zijn reisgenoten nemen geen risico en vertrek ken al maandag 9 augustus naar Frankrijk. „We proberen op 11 augustus op een stil plek je in de natuur de zonsverduis tering zo intens mogelijk te be leven: de invallende scheme ring, de dalende temperatuur en vogels die stoppen met flui ten. Het moet geweldig indruk wekkend zijn." Kamminga krijgt uit zijn omgeving regel matig de vraag waarom hij zo veel kilometers met de auto rijdt, terwijl de zonsverduiste ring ook in Nederland is waar te nemen. „De zon gaat hier maximaal 97 procent - in Lim burg- schuil achter de maan. Dat lijkt veel, maar het is bijna letterlijk een verschil van dag en nacht", benadrukt hij. De politie in het Engelse Corn wall houdt rekening met de komst van ongeveer één mil joen mensen. Om te voorko men dat iedereen op hetzelfde tijdstip naar het relatief kleine gebied afreist, worden massaal folders verspreid met de toe passelijke titel 'Don't be left in the dark'. Mocht het toch te druk worden dan schroomt de politie niet op 11 augustus we gen te blokkeren en bezoekers terug te sturen. In Zuid-Duitsland worden der gelijke chaotische taferelen niet verwacht. Marelo Bernardino uit Utrecht gaat 10 augustus naar een vriend in München. „De Duitsers reageren nuchter op de zonsverduistering", ver telt hij. Zijn grootste angst is dat het op 11 augustus zwaar be wolkt is, waardoor de ruim twee minuten durende eclips niet is te zien. „Dat zou een re gelrechte ramp zijn." WIM VONK De BoeketPlu Ik heb weleens iets uitgevonden. Waarom ie mand dat doet? Naar ik vermoed om de dank van de mensheid te verwerven. Erken ning. Applaus. De meeste van mijn be denksels hebben de markt nooit gehaald. Ik sleep inmiddels een kar vol nederla gen achter mij aan. maar kan me er nog steeds niet toe zetten mijn proto types en miljonairsfantasieën ritu eel uit te laden en beheerst hui lend mee te geven aan de vuil nisman. Verliezen is niet erg. daar gaat het niet om. Uitvin dersleed deel je met velen, en de statistische zekerheid dat 99% - van qlle andere briljante invallen ook nooit een product wordt is troostend. Maar slopend is de hoop, de hoogmoedswaanzin die in de donkerste dagen nog voor een streepje licht zorgt, door dat ene kiertje in de kist waarlangs het idee alsnog springlevend naar buiten zou kunnen kruipen en de wereld verove ren. Kent u die bloemenparapluJa, er be- jr staat een paraplu waaivan het handvat JUSTUS VAN OEL een grote houten tulp is, en dat wist ik toen ook aL Ik bedacht iets anders, aanverwant maar origineel. Ik was op weg naar een voorstelling in Limburg en te genover mij in de trein zat een man met zijn voeten bovenop een bos bloemen. Zoiets doe je niet, vind ik. Net zomin als je eten weggooit, zet je je voeten bo venop een bos bloemen. Maar het was geen bos bloe men. Het was een groene paraplu, dichtgevouwen, dus boeketvormig. maar geen bos bloemen. In een flits zag ik op alle uiteinden van de baleinen een plastic tidpje zitten. Kon het Hollandser, een paraplu die er opgevouwen exact uit zou zien als een bos tul pen? Ik had het bij dat idee moeten laten, maar ja: de hoogmoedswaanzin. En uw applaus, dat ik buiten al hoorde weerklinken, boven het gedender van de Intercity uit. Ik stapte met het idee voor de BoeketPlu naar een vriend, meneer B. iemand die handig ge noeg was om in China een bescheiden partijtje te la ten maken. De BoeketPlu werd getest op een sales- promotionbeurs en bleek een schot in de roos. Er werden er duizenden verkocht, de vooraad was schoon op, en wie hem in Italië zichtbaar in de auto liet liggen moest dat bekopen meteen gebroken ruit. Gejat. Een topproduct. Zelfs Hare Majesteit Beatrix vernam erran: op bezoek in NieuwZeeland had zij. duidelijk zichtbaar voor alle Journaal kijkers thuis. mijnBoeketPlu in handen. O triomf! Tegenwoordig zie je hem nergens meer, dieBoeket- Plu. Dat gebeurde als volgt: nadat er enige tiendui zenden bestellingen waren genoteerd, moest er in Taiwan een container vol besteld worden. Voor de fi nanciering daarran werd een derde bij het spel be trokken, meneer C. compagnon van meneer B. On dertussen verscheen de BoeketPlu in alle internatio nale bladen en wij konden niet wachten tot de con tainer uit Taiwan eindelijk zou arriveren. Verkopen en binnenlopen! Weer vier maanden later zat ik het kantongerecht in Amsterdam, waar de rechter geamuseerd een Boeket- Plu bekeek, terwijl meneer C aan meneer B moest uitleggen waarom die container nooit in enige haven was aangekomen. Meneer C zei dat hij daarvoor geen geld had, wat meneer B niet geloofde, want dat geld was ook zijn geld. En waar was dat dan? En zo ging mijn BoeketPlu troosteloos ten onder, in een jarenlang slepende fraudezaak tussen twee voor malige compagnons. Geld heb ik er nooit mee ver diend. Er gaan nu geruchten dat misschien meneer D het nog eens wil proberen. En wie weet, krijgt ik ooit nog eens 2,5 cent per ooit verkochte BoeketPlu. Maar het beste blijft om alle hoop te laten varen. En met dat soort bedragen lukt het me. MILLENNIUM nog dagen Nog 165 dagen en het nieuwe millennium br aan. Reden voor deze kraïnst om in een dagelijkse serifJtu' terug te kijken op belang, rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de af gelopen 1000 jaar. Deze week: 19 juli 1272: Floris verleent Gouda stadsrect ten; 20 juli 1969: Neil strong zet voet op de maan; 21 juli 1899: gebot tedag Ernest Hemingvvaj 22 juli 1934: VS-bandiett Jg 1 John Dillinger gedood; ddi juli 1892: sport- en visser ner tentoonstelling Scheveni ;ecr gen; 24 juli 1982: Zwanet J' zang dagblad Het Vader land. 20 JULI 1969 'Het lijkt op een verzameling van alle soorten vormen, hot ner ken, korrels, een collectie var Grt bijna alle soorten rots'. Hetj ms. de eerste indrukken van asti Ro naut Edwin Aldrin als hij op pul juli 1969 (VS-tijd), achttien n ïtaj nuten na zijn reisgenoot Nei jtii Armstrong, voet op de maan elf heeft gezet. De wereld repta! rop snel van de grootste historisi gebeurtenis van deze eeuw, 'een missie van nog veel gro belang dan destijds de reis\L Columbus'. Armstrong spree Tl als hij het landingsschip de Lagle verlaat, woorden die voorgoed de geschiedenisbo jes ingaan. 'Dit is een kleine stap voor een man, maar eer se( enorme sprong voor de men j heid'. De officiële landingstij 102 uur, 45 minuten en 42 st jj0 conden na de start, is slechts ecj. seconden later dan in het rei programma gepland is. End |r(j bij een tocht van 386.000 kil meter. Armstrong is zo enth siast dat het grondstation in Houston hem eraan moet h inneren toch vooral eerst ee noodmonster van de maanl dem te nemen, voor het gev de terugreis eerder dan vooi zien moet worden ingezet. Maar uiteindelijk hebben de twee alle tijd om proeven do voordat ze zich weer voegen de derde man op de missie,! chael Collins. Na hun thuis komst op 24 juli gaan de ast 't nauten achttien dagen in qu Pa rantaine, gevolgd door een; getocht over de wereld. HENKRUUL» cht; MENSELIJK Popster VICTORIA ADAMS voetbalcoryfee DAVID BECKH| hebben familie en vrienden aal beloond voor de hulp bij (I glamourhuwelijk van begin da maand. De rechten om foto'Si maken waren verkocht voor bj| 3,5 miljoen gulden, dus kon nog wel een cadeautje van af ry Neville, vriend en teamgei van Beckham (23) bij Mancl ter United, kreeg een Cartier-j loge voor zijn inspanningen getuige. Het kleinood kosttel 40.000 gulden. Adams (24), ter bekend als Posh Spice, btj loonde volgens het showbizz- persbureau WENN haar zus Louise met een diamanten L_ ketting van 25.000 gulden. Of de kleine nichtjes Liberty eni orgina hebben nu zo'n sieraaf™^ De zussen van Beckham, Joaf and Lynne, kregen ook een cf deautje, net als Adams broei Christian. Die draagt een prac Rolex-horloge, dat het pasge trouwde stel bijna 40.000 gu kostte. Adams wordt nu wegel' haar goedgeefsheid prinses Ij. genoemd. Ook de sprookjesaW| ge entourage van de bruiloft^ daartoe bijdragen: het vond plaats in een middeleeuws lejjy kasteel en het paar zat op ve de tronen. Om hun koninklij gevoel nog even vast te houc willen de twee nu die tronen pen. Die kosten hen zo'n 32 gulden per stuk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2