Dierckxsens van hemel in hel De twee rechterhanden van Lance Armstrong Tour de France Boogerd minder gewild in criteriums, maar even duur 'Armstrong geeft andere patiënten nieuwe moed' ZACHTE BERM ■aBBH DINSDAG 20 JULI 1999 369 Belgisch kampioen bekent doping gebruik en wordt door ploegleiding naar huis gestuurd Lance Armstrong in gesprek met Gerrie van Gerwen, de wielermakelaar voor de criteriums in Nederland. foto anp ed oudenaarden tarbes rené banierink moet je niet vergeten dat Mi chael vorig jaar bewust veel cri teriums heeft afgehouden. Daardoor zijn er nu organisato ren die hem daar op afrekenen en hem nu ook niet willen." Toch zijn er nog vijf criteri ums waarin het boegbeeld van het Nederlandse wielrennen zijn opwachting gaat maken: Boxmeer, Wateringen, Roosen daal, Surhuisterveen en Em- men. Zij betalen het volle pond, zegt Van Gerwen. „Een renner heeft een bepaalde waarde en die zakt niet zomaar." „Vorig jaar kon ik kiezen uit de aanbiedingen", aldus Boog erd, „nu kreeg ik welgeteld vijf aanbiedingen. De organisato ren van die criteriums wilden mijn prijs betalen. Dat zal ik onthouden. Hetzelfde geldt voor de organisatoren van de criteriums die mij nu niet wil len omdat ik wat minder rijd. Die hoeven ook niet bij mij aan te kloppen als ik volgend jaar wel een goeie Tour rijd." Gele-truidrager Lance Arm strong is uiteraard gewild. Een vijftal criteriums heeft zich be reid verklaard het zeer hoge startgeld van de Amerikaan, cüe zwaar favoriet is voor de Tour zege, te betalen. gpd-verslaggever Het was gisteren de tweede en laatste rustdag in de Tour en dus was Gerrie van Gerwen in koers. De makelaar kwam met een koffer vol contracten van de Nederlandse wielercriteri- ums naar Zuid-Frankrijk. Met de Nederlanders was hij dit keer snel klaar. Daar zijn er maar vijf van, allemaal Rabo- renners. En ze doen het niet be paald overdreven goed. Koopjes dus voor de organi satoren van de criteriums, zou je denken. „Ho, ho ho", zegt Van Gerwen. „Loopt het even een Tour wat minder en dan zijn de renners niks meer waard? Is het voorjaar, waarin de Nederlandse ploegen domi neerden, alweer vergeten? Toen stond iedereen toch te juichen toen Michael Boogerd Parijs- Nice en de Amstel Gold Race won? Nee, dat wordt niet zo snel vergeten, de organisatoren kijken heus ook wel verder dan de Tour. En een jongen als Mare Lotz kan overal terecht." Voor Michael Boogerd, waar van (te) veel werd verwacht in de Tour, is volgens Van Gerwen nog steeds belangstelling. ,,A1 Voor wielrennen had Gert-Jan van der Staaij tot voor kort geen enkele belangstelling. Maar nu Lance Armstrong in het geel op weg is naar Parijs, volgt ook de 33-jarige inwoner van Ridder kerk met grote interesse de Tour de France. Van der Staaij weet wat de Amerikaan heeft doorgemaakt. Hij heeft net als Lance Armstrong met succes gevochten tegen teelbalkanker en is, na een lange periode van ziekte, sinds enkele weken weer full-time aan het werk. Daarnaast zet hij zich in voor de Stichting Kernzaak, een ver eniging voor patiënten met teelbalkanker. Voor deze groep is Lance Armstrong een sym bool van moed en kracht. De Amerikaan is immers altijd erg open geweest over zijn ziekte. Met een kaal hoofd van de che- mokuur vertelde hij op televisie zijn verhaal. „Hij heeft lef ge toond", zegt Van der Staaij. „Die openheid is zeldzaam. Drie kwart van de patiënten wenst niet te praten over de ziekte. Het gaat toch over je 'zaakje', over intimiteit. Voor mannen is het moeilijk om daarmee naar buiten te treden. Misschien verandert er nu iets, ik hoop het op mijn blote knie- en." In het verhaal van Lance Armstrong herkent Van der Staaij zijn eigen ziektegeschie denis. „Het heeft een tijd ge duurd voordat ik wist dat ik teelbalkanker had. Het eerste symptoom was pijn in mijn rug. Ik dacht dat het kwam door de vele uren die ik in de auto zat. Ik schonk er weinig aandacht aan." Van der Staaij weet ook welke lange weg Armstrong heeft moeten afleggen nadat de dia gnose eenmaal was gesteld. „De gevolgen van zo'n chemo therapie zijn enorm. Een groot deel van de patiënten raakt ar beidsongeschikt. Met name door vermoeidheid. Ik ken mensen die per dag veertien uur slapen en na een stukje lo pen alweer doodop zijn." De bewondering voor de Amerikaan is de afgelopen we ken alleen maar groter gewor den. Van der Staaij: „Hij is zeer bewust op zoek gegaan naar z'n grenzen. Dat geeft mij een ge voel van herkenning. Je wils kracht bepaalt je limiet. Zijn verhaal geeft ook hoop, vooral voor mensen die pas te horen hebben gekregen wat ze man keert. Het is echt niet zo dat ie dereen die teelbalkanker heeft, weer helemaal de oude wordt. Als je nooit een doorzetter bent geweest, dan zal je het ook niet worden. Maar sommigen zien nu dat het ook anders kan, als je het maar probeert." Al een paar keer was de nau welijks te verdringen drang op komen zetten om vanaf deze plek opgelucht te verzuchten dat de Tour de France al zoveel da gen onderweg is zonder doping- affaires. Maar steeds zegevierde op het laatste moment het ge zond verstand. Het zou immers de goden verzoeken zijn. Je kon er een dosis Synecthen op inne men dat de pleuris zou uitbre ken nog voor de krant bij u in de bus lag. Maar toen afgelopen zondag, na twee weken van toch wel mooie maar ook saaie sport (zeven massasprints met slechts drie verschillende winnaars, twee tijdritten met dezelfde winnaar, twee voor Nederlanders teleur stellende bergritten en vier ach tereenvolgende lange ontsnap pingen), het velletje werd ver spreid dat alle dopingcontrole's tot nu toe negatief waren, zou het dinsdag op deze plek dan gebeuren: de Tour is al zeven tien dagen onderweg zonder echte dopingaffaires! Het gevoel werd gisteren op de rustdag nog eens versterkt bij de informele bijeenkomst van Ra bobank waar een aantal jour nalisten uit pure verveling aan het voetballen sloeg in plaats van op smeuïg nieuws te jagen. En toen we vervolgens met een aantal andere collega's ook de verleiding niet konden weer staan eindelijk naar McDo- nald's te gaan voorde lunch - in de verwachting dat we daar toch niet meer terecht zouden komen als gevolg van tijdgebrek door allerlei affaires zoals vorig jaar - ja, toen hadden we na tuurlijk kunnen nagaan dat het alsnog zou misgaan. De mobiele telefoon rinkelde: uitgerekend onze held Ludo Dierckxsens, de man die van een dodelijk saaie ontsnapping nog een waar feest maakt als hij wint, had de verleiding niet kunnen weerstaan. Hij had spontaan, eerlijk en aandoenlijk dom opgebiecht dat hij een ver keerd (geacht) menu had geko zen, bang als hij was dat er we ken na dato nog sporen van cor- ticosteroïden gevonden konden worden in zijn lichaam. Welnu, wij weten natuurlijk ook wel dat die paar grammetjes vet die we sinds gisteren rijker zijn, er tot aan de Champs Elysees nog wel afgelopen kunnen worden. Maar na gisteren zijn we soli dair met onze held en zijn dus spontaan, eerlijk en aandoenlijk dom: wij hebben gegeten bij Mc Donald's. De schijn van een brand schone Tour de France 1999 wordt door directeur Jean-Marie Leblanc nog steeds met verve opgehou den. Maar hoewel bij alle controles tot nu toe geen renner positief is bevon den, zit wel de eerste cou reur wegens het gebruik van stimulerende midde len thuis. Ludo Dierckx sens, vorige week donder dag nog zo glorieus win naar van de elfde etappe, werd gisteren door de ploegleiding naar zijn woonplaats Kasterlee ge stuurd, alwaar 'Lucky Lu do' zijn zonden zit te over denken. En als hij naar buiten kijkt, naar het ca deau wat hij voor zijn rit- zege in Saint Etienne kreeg, ziet hij zichzelf: een rund. Livingston en Hamilton superknechten voor kopman in de cols Uitgerekend de ploeg, Lampre- /Daikin, die deze Tour de Fran ce open huis hield om maar te laten zien dat het team zich verre houdt van alles wat maar naar verboden middelen riekt, is nu verwikkeld geraakt in een dopingaffaire. En de man die heel België - en nog iets daar buiten - vorige week tot tranen toe roerde met zijn triomf, de 34-jarige ex-pistoolspuiter Ludo Dierckxsens, heeft het gedaan. De Belg kreeg in de ronde van Duitsland, begin juni, last van zijn knie. Hij besloot de ontste kingsremmer 'Synacthen' te ne men, een midd'el waarin corti- costeroïde zit en dat op de lijst van verboden middelen staat. Hij deed dat op eigen houtje, zonder daarover de ploeglei ding of zijn Italiaanse teamarts Fabbio Zaretti in te lichten. En dat was tegen de afspraken. „Zelfs al nemen ze maar een as pirientje, dan nog moeten de coureurs mij bellen, zo is dat afgesproken", verklaarde de aangeslagen arts gistermiddag op een persconferentie in Saint-Gaudens. Maar erger en vooral dom mer nog: door toen te zwijgen en pas tijdens de Tour de Fran ce te praten, vergooide Dierckx sens al zijn kansen om er zon der kleerscheuren vanaf te ko men. De olijke Belg, die op de nationale titelstrijd al als een Ludo Dierckxsens is door de ploegleiding van Lampre uit de Tour gezet wegens het gebruik van corticosteroïde op de hoogte had gebracht. Zaretti gisteren. „Ik wist van het heeft gehad' (reactie UCI-medi- bestaan ervan ook niets af en heb het ook nooit gezien." Dat zal misschien zo zijn. Maar de arts had best eerder wat argwaan mogen krijgen. Bij een bezoek aan Dierckxsens' hotelkamer twee weken gele den in het kader van het open huis van Lampre, gunde de Belg het journaille een blik in zijn koffer. Daarin zat een doos je met 'eigen' medicamenten. Niet van Zaretti, 'maar van mijn Belgische sportarts.' Dierckxsens vertrok gisteren met die koffer en al naar huis. De ploegleiding kon niet an ders. „Vanwege het transparan te beleid dat we voeren", zei gisteren een lijkbleke ploeglei der Pietro Algeri. „Ik vind het verschrikkelijk voor hem, ik ken Ludo als een doodeerlijk mens." Maar de Belg is dat blijkbaar alleen op de verkeerde momenten. Door zijn (in feite overbodige) loslippigheid, is het een zaak van de UCI gewor den. En die kijkt puur naar de reglementen. En hoewel 'hij er in de Tour geen profijt van beest tekeer ging en middels een spervuur van aanvallen de concurrentie sloopte, meldde het gebruik van het product na melijk pas vorige week na zijn ritzege. Na de verplichte do pingcontrole (die later negatief bleek) werd door de dienst doende UCI-arts en landgenoot Vandevijvere de routine-vraag gesteld of de winnaar de laatste drie maanden nog iets gebruikt had wat zijn plasje mogelijk po sitief zou maken. Waarschijnlijk tot stomme verbazing van de arts, antwoordde Ludo laco niek: 'Ja'. Hij had in de Ronde van Duitsland een aantal dagen Synacthen genomen. „En ik heb daarvoor een recept van de dokter", voegde Ludo er aan Maar hoewel ook de interna tionale wielerunie in een offici ële verklaring rept van een re cept, blijkt dat document nooit aangemeld bij de UCI. En bo vendien: de doktersverklaring is inmiddels spoorloos. „Ik heb het in ieder geval niet uitge schreven", verklaarde ploegarts cus Schattenberg) en hij 'niet positief is bevonden en daarom de ritzege mag houden' (reactie UCI-voorzitter Verbruggen), kan de UCI niet anders dan hem binnenkort schorsen voor een bepaalde termijn. „Iemand die bekend heeft doping te heb ben gebruikt, is schuldig en wacht dus een schorsing", al dus Verbruggen. Lampre wilde daar niet op wachten en stuurde de renner naar huis. Maar niet na hem in het hotel in Tarbes eerst nog een verklaring te hebben laten ondertekenen waarin hij toegaf geheel op eigen houtje te heb ben gehandeld en dat de ploeg daarvoor op geen enkele ma nier verantwoordelijk was. Maar naast de coureur zit ook Lampre met de gebakken pe ren. Het team werd twee weken voor de Tour immers al opge schrikt door een actie van een Zwitserse journalist. Die had tij dens een etappe in de Ronde van Zwitserland een zak met le ge verpakkingen van medica menten uit een afvalbak gevist, zonder dat hij zijn team daarvan foto archief die daar ingegooid zou zijn door een verzorger van Lampre. Uit analyse van de producten bleek dat er spullen bij zaten die op de dopinglijst staan. Daaronder ook het gewraakte Synacthen waartoe Dierckxsens zijn toevlucht heeft genomen. Lampre vocht de aantijgingen aan en beweerde ook gisteren 'dat beide zaken niks met elkaar te maken hebben'. Intussen loopt er wel een juridische pro cedure. Tour-directeur Leblanc, ba dend in het zweet door deze af faire, riep gisteren stoer dat hij Dierckxsens wel uit de Tour had gegooid als de ploeg het niet had gedaan. Lampre- ploegleider Pietro Algeri vertel de dat het hem echter ontzet tend veel moeite had gekost om de renner voor onbepaalde tijd de deur te wijzen. „Zo ontroerd als ik was toen hij won, zo moeilijk vond ik het om hem deze beslissing mede te delen. Ludo belandde door zijn ritzege in de hemel, nu is hij door zijn eerlijkheid in de hel terechtge komen." tarbes fred segaar US Postal heeft de pers uitge nodigd om op de rustdag vra gen te stellen aan Lance Arm strong. Teammanager Mark Gorski inspecteert 's morgens het typische wielerhotel (klei ne kamers, dito ontvangsthal, maar een heel grote parkeer plaats) en komt al snel tot de conclusie dat het verstandig is uit te wijken naar het congres centrum van Tarbes. Daar verzamelen zich 's mid dags tweehonderd mensen met allemaal dezelfde vraag in hun achterhoofd. Hoe gaat Lance Armstrong om met de aantij gingen in de Fransen kranten? Die hebben geschreven dat de gele-truidrager in het bezit is van een medisch attest, dat hem toestaat medicijnen te ge bruiken die voor andere ren ners verboden zijn. Armstrong meldt aan het begin van de bijeenkomst dat hij niet op de kwestie wil ingaan, maar na enig aandringen zegt hij: „Frankrijk treedt streng op te gen renners die verboden mid delen gebruiken. Ik woon in Frankrijk, ik train in Frankrijk, ik rij mijn meeste wedstrijden in Frardoijk. Als ik iets te vrezen had, zou ik toch al lang uit dit land zijn vertrokken?" Zijn ploeggenoten van US Postal genieten ondertussen in hotel Balladins van Armstrongs afwezigheid. Niet omdat ze hun kopman beu zijn, maar omdat mét hem de horde belangstel lenden zich heeft verplaatst. Tyler Hamilton en Kevin Li vingston zijn tot op heden zijn meest in het oog lopende hel pers. In de etappe naar Sestriè- res kwamen beide renners in dè afdaling van de Montgenèvre ten val en liepen schaafwonden op aan armen en benen. Maar de volgende dag naar l'Alpe d'Huez en daarna in de ritten door het Centraal Massief wa ren de twee niet uit het eerste gelid weg te slaan. „Fantastisch", zegt Armstrong over het werk van het duo. „Misschien waren er ploegen die de afgelopen dagen hadden willen aanvallen, maar door het goede rijden van onze ploeg, De twee rechterhanden van Lance Armstrong in de bergetappes: Tyler Hamilton (links) en Kevin Livingston. foto gpd george nusmeijer raakten ze gedemoraliseerd." De Amerikanen Tyler Hamilton (28, woonachtig in Gerona, Spanje) en Kevin Livingston (25, woonachtig in Nice, Frank rijk) hadden een droom toen ze begonnen met fietsen: mee doen aan de Tour. Nu ze daar eenmaal zijn en de leider van het algemeen klassement zich in hun midden bevindt, hebben ze een missie: Armstrong in het geel naar Parijs brengen. Hoe gaan jullie om met de Franse aantijgingen tegen Lance Armstrong Hamilton: „Ik probeer me er zoveel mogelijk voor af te slui ten. Het is zinloos je te laten af leiden door zaken die er niet toe doen. Ik heb de Tour van vorig jaar meegemaakt. En heb toen geleerd me afzijdig te hou den. Ik weet wat me te doen staat. Niet alleen Lance heeft zich een duidelijk doel gesteld, wij als helpers ook. Lance moet in het geel naar Parijs. That's my job." Livingston: „We hebben ons ui termate goed op deze Tour voorbereid. Met de hele ploeg hebben we bijna alle etappes verkend. Het zou toch stom zijn je in deze fase van de strijd te laten afleiden door randzaken als deze? Dat doen we dan ook niet. Er wordt bij ons in de ploeg ook nauwelijks over ge sproken." Hebben jullie enig idee wat zijn prestatie in Amerika teweeg brengt? Hamilton: „De prestaties van Lance hebben een enorme im pact. Het aantal wielrenners groeit. In Amerika hebben we geen fietscultuur, maar een au tocultuur. Het is moeilijk om dat te veranderen Misschien zorgt Lance voor een omme keer." Livingstone: „De mensen in Amerika weten wat de Tour is. Als ik daar zeg dat ik wielrenner ben, vragen ze meteen: doe je mee aan de Tour? Wat wielren nen verder inhoudt, dat weten ze niet. Sommigen denken dat wij onderweg afstappen om te lunchen. Toen Lance wereld kampioen werd, was dat al groot nieuws in Amerika. De mensen die zijn naam nog niet kenden, leerden hem kennen door zijn ziekte. Daar is in Amerika heel veel aandacht aan besteed. Ik weet niet wat de mensen meer waarderen: zijn gewonnen strijd tegen kanker of zijn prestaties in de Tour. Het eerste waarschijnlijk. De kenners, in de minderheid, zul len vooral respect hebben voor zijn manier van rijden." Er kan Armstrong niet veel meer gebeuren. Toch? Hamilton: ,,So far, so good. Ik verwacht nog wel een aanval in de Pyreneeën. De etappe naar Piau-Engaly is de zwaarste. Als de concurrenten nog wat wil len, zullen ze het dén moeten doen. De rit naar Pau biedt ze minder kansen. Daar zitten wel een paar heel zware cols in, maar de laatste ligt zestig kilo meter voor de finish. Alle kans dus om eventueel verlies goed te maken. We kunnen het aan. Iets anders is datje altijd ziek kunt worden. Vorig jaar werd ik achter Jan Ullrich tweede in de tijdrit in Corrèze. Een paar da gen later werd ik ziek. Met han gen en wurgen heb ik Parijs ge haald." Livingston: „Door mijn val in de etappe naar Sestrières heb ik Lance minder kunnen steunen dan ik van plan was. Voor mijn gevoel heb ik nog wel wat goed te maken. Een voordeel is dat we alle etappes hebben ver kend. Onder barre omstandig heden. Het was heel slecht weer toen. Eigenlijk kan het alleen maar meevallen. De bergen zijn niet nieuw voor me." Wat is Johan Bruyneel voor een ploegleider? Hamilton: „He is fantastic. Die man brengt zó veel ervaring met zich mee. Hij weet precies wat er in het wielrennen speelt. Toen hij nog renner was, mocht ik hem al graag. Een rustige, aardige vent. Hij geeft vertrou wen. Hij was nog maar net ploegleider toen hij mij opbelde en het programma met me doornam. Dat stellen van doe len is niet typisch Amerikaans. Johan blijkt het ook te hebben." Livingston: „Ik wist dat hij rus tig was. Zo kende ik hem als renner. We krijgen als ploeg nu veel aandacht, maar hij gaat er heel goed mee om. Hij is aardig en daardoor één met het team. Maar als het nodig is, staat hij ook boven de groep." Hoe is jullie relatie met Lance Armstrong? Hamilton: „Andere mensen zien misschien niet altijd hoe veel werk wij verzetten, maar Lance uiteraard wel. Hij toont veel respect voor ons. Hij beseft dat we het met z'n allen moe ten doen. Ik ken niemand die zoveel wilskracht heeft als hij." Livingston: „Voor de Olympi sche Spelen van 1992 heb ik Lance leren kennen. Door hem ben ik verhuisd van Saint Louis naar Austin. Daar zijn meer heuvels en kun je dus beter trainen. Hij noemt mij wel zijn broer. Zijn ziekte was een grote schok voor mij. Ik had hem wel willen helpen, maar hoe doe je dat? Hij heeft het helemaal al leen gedaan. Fantastisch. Hij is een echte Texaan. Die zijn toch anders dan anderen. Ze doen alles in het groot en hebben een ongelooflijk zelfvertrouwen." LEiTOUR DE FRANCE 16e etappe 21 juli 192 km mers. Al moeten ze vroeg to el slaan, want de finish in Pa oc 60 kilometer na de laatsteï e dernis, de Aubisque. Voort g' derlanders is deze beruchk vooral bekend van de va lp q van Wim van Est in het ra Vorig jaar won Leon van fl a de etappe, de zesde Nederlt i winnaar in Pau na Theo j)l iE delkamp (1938), Henk Lui rt ding (1978), Gerrie Kneten ex (1980), Erik Breukink (198, er Adri van der Poel (1988). 0 ft Gelikte fini na Brabant bemoeienis ft saint-gaudens anp In drie jaar de grootste t - verander van de Tol France in de etappepla; De chaos rond de eint pen in 's werelds gro wielerspektakel ziet er j uit, sinds de bemoeienis Wim van de Waarsenbur Deurne. Erepodium, te siestudio, ontvangstruin J high-tech commentaar! nes, de Brabander ven het met uitklapbare vn wagens. Wim van de Waarsen is de succesvolste Nedei der in de Tour de Frt Van wielrennen zegt hij nig te weten. Van de EtIe ziet-ie niets wegens tij brek, al zit hij er met neus bovenop. Qua me teit is hij een innovato: c zelfs de Societé du Tour terover doet slaan van vt zing en bewondering. wel zonder een woord F te spreken. „Daar heb ii Belg voor in dienst g men", zegt hij, „trouu zonder personeel zijn hier nergens." De Brabander heeft i pe Tour twaalf trucks rijden 'c 24 man personeel van 1 derlandse nationaliteit J zetten elke dag het ere| um, televisiestudio, mentaarcabines, kortom gehele 'finishgebeuren' breken het weer af al laatste renner binner pakken alles in de trud rijden door de nacht w volgende finishplaats oi les weer op te zetten. Ee drukwekkende operatie baseerd op moderne, tel sche en hydraulische ui ring. ee Wim van de Waarset heeft alles bedacht, I kend en uitgemeten, AVRO's Toppop was h voormalige tv-prodt vaak 'op locatie'. Hij bt later succes met een mo speeltuin. In '96 nam hi kijkje bij de Tourstart in Bosch. Kijkend naar stat )F finishlocatie begon hij t - tograferen. „Dat kon zienlijk beter", zag hij een. if Hij had inmiddels eet <i biliteitsbedrijf voor bet j en productpresentatie ln|, werkte onder andere K Philips. „In decembet heb ik een brochure t ik stuurd naar de Societé t jnij 3 januari zat ik in Paii pr hoorde dat dagelijks vj man met hekken en stt liep te sjouwen. Ik ben Wl gaan bouwen zondei »s dracht, heb risico gene lo' Een half jaar later zat ik inn Tour. Nadien zijn we i °°r maar groter geworden buiten de Tour. Straks we voor Philips naar 1' en trekken we met h< iui sportproducten door £dl Europa."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18