Archeon e Avifauna erg in trek 'Ik wil een langzame auto van de zaak' Déja vu-gehalte steeds groter Rijn Veenstreek 'Je moet het kaf van het koren scheiden' Poedelplek GERECHT DINSDAG 20 JULI 1999 Schilder valt acht meter alphen aan den run Een schilder uit Delft is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een val van een balkon. De man maakte een duikeling van acht meter toen hij probeerde over te stappen van het ene naar het andere balkon in de Naereboutstraat in Alphen aan den Rijn. Hij is met zwaar letsel naar het LUMC in Leiden vervoerd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. De schilder verrichtte zijn werk zaamheden voor een bedrijf dat is gevestigd in Rotterdam. Eerste gladiolenkeuring lisse De firma Exclusief uit Balkbrug is gisteren in Lisse win naar geworden op de eerste keuringsdag van de Speciale Gladi olenkeuring 1999. In alledrie de keuringscategorieën streek het bedrijf met de eer met de inzendingen Rivièra, Hannelore en Maggie. De volgende keuringen hebben op maandag 26 juli en 2 augustus plaats, in de keuringszaal van de KA VB aan de Ha ven 10 in Lisse. Pendelbussen uit regio in orde bij controles alphen/alkemade/noordwuk saskia buitelaar Ook chauffeurs van tourbus maatschappijen in de regio moesten het afgelopen week einde hun bus en hun papieren door de politie laten controle ren. Bussen vol jongeren van en naar de Spaanse Costa werden bij de Belgische grens aan een inspectie onderworpen. De Al- phense tourbusmaatschappij Peter Langhout Reizen moest achttien bussen laten controle ren. Ze waren allemaal in orde. Ook bussen van Bovo-Tours uit Roelofarendsveen en Brouwer's Tours uit Noordwijk moesten tijdelijk van de weg. Omdat al te goedkope busbe drijven soms niet voldoen aan de wettelijk rij- en rusttijden, is de politie in het hoogseizoen extra alert. Aan welke maat schappijen zij dit weekeinde dertig boetes uitdeelde, wil het Korps Landelijke Politiedien sten niet zeggen. Woordvoerder E. Kleinjan van Peter Langhout Reizen vindt de controles een goede zaak. „Wetsovertreders moeten worden aangepakt. Ook bij ons zou in het verleden wel eens iets gebeurd kunnen zijn. Maar we checken alle papieren en ge ven de chauffeurs goede in structies." Het bedrijf hoeft eventuele boetes overigens niet zelf te betalen, licht Kleinjan toe. „Het merendeel van de bussen charteren we bij andere Nederlandse bedrijven. Als hun chauffeurs te hard of te lang rij den, is de boete ook voor hen." Van Bovo-Tours zijn volgens directeur M. van der Voet min stens twee bussen gecontro leerd en in orde bevonden. Met rusttijden heeft het bedrijf nooit problemen. „Wij rijden in opdracht van een touroperator die de rusttijden ruimer neemt dan de meeste anderen. Boven dien worden onze chauffeurs in het zuiden van Nederland afge lost door een frisse collega. On ze prijzen zijn scherp, maar we zeggen: tot hier en niet verder. Als concurrenten het goedko per kunnen dan moeten ze dat doen. Maar wij willen kwaliteit kunnen waarborgen, van het materiaal en de chauffeurs." Ook de twee bussen van Brouwer's Tours konden na een korte stop doorrijden. „Proble men zie je meestal bij buiten landse bussen die voor Neder landse operators rijden", zegt directeur J. Brouwer. „Die moe ten eerst naar Nederland om te laden voordat ze naar de be stemming kunnen rijden. Dan gaan ze over hun uren heen. En als ze in Spanje in de file staan, gaat dat ten koste van hun rust tijd. Want ze moeten op tijd te rug om twee keer per week heen en weer rijden te halen. Daar halen ze hun winst uit. Voor ons zijn de pendelbussen maar een klein deel van het werk." Hij is blij met de groot scheepse controles zoals afge lopen weekeinde. „Je moet het kaf van het koren scheiden. Met louche bedrijfjes kun je voor weinig weg, maar vorig jaar zag je wat er kan gebeuren. Dat busongeluk in Frankrijk was ook met een bus van een klein Brabants bedrijfje dat voor een klein prijsje was gecharterd." De controles zijn noodzake lijk, vinden de drie bedrijven. Maar ze'betreuren de negatieve publiciteit voor de bedrijfstak. Vooral Kleinjan van Peter Lang hout Reizen baalt. In een lande lijk ochtendblad stond één van zijn bussen op de foto bij het verhaal over de controles. „Ter wijl aan ons geen bekeuringen zijn uitgedeeld." CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071J Perfecte zomer lokt veel bezoekers De toeristische trekpleisters Archeon en Avifaunaj phen profiteren van het mooie zomerweer. Het au logische themapark evenaarde in twee maanden jaaromzet van 1998. In vogelpark Avifauna nam ha tal bezoekers in vergelijking met vorig jaar mety procent toe. alphen aan den run alphen aan den run Het is de poedelplek bij uitstek. Het strand bij de Zegerplas is met het war me weer van deze dagen een ge liefde plek voor wat verkoeling. De topdrukte van zondag, 5000 zonaanbidders bezochten toen het Zegerstrand, was gisteren niet te evenaren. Maar badmees ter J. Kaltenecker is niet ontevre den. „Ik schat het op zo'n 1000 man, van 's ochtends tien uur tot het eind van de middag." Met uitzicht op de teleskibaan verma ken de gasten zich uitstekend. „Ze hebben wat te kijken, dat vinden ze juist leuk." De provin cie controleert het water gere geld. Volgens de laatste gege vens is de kwaliteit in de Zeger plas voldoende tot goed. „Van daag waren ze er nog. De mon sters moeten natuurlijk eerst naar het laboratorium, maar hun eer ste reactie was positief. Er zitten met dit warme weer altijd wel wat blauwalgen in het water, dat is nu eenmaal de natuur. Maar het is niet van dien aard dat er maatregelen genomen moeten worden." Buiten de controles houdt Kaltenecker het water ook zelf goed in de gaten. „Als ik maar denk dat het onverant woord is om te zwemmen, ga ik met de kinderen zandkastelen bouwen en kussengevechten houden." foto engel lameijer tim brouwer de koning Archeon-directeur J. Veldman spreekt van een perfecte zomer. „Met zo'n goed voorjaar en mooi zomerweer mag de toeris tische sector haar handen dichtknijpen", zegt hij. „Voor Archeon pakt het goed uit dat wij dit jaar pas in mei in plaats van april zijn begonnen." De Archeon-directeur merkt duidelijk dat mooi weer invloed heeft op de bezoekersaantallen. Het park moet het hebben van dagjesmensen. Met folderacti viteiten langs de kust probeert Archeon badgasten te verleiden tot een uitstapje naar Alphen. „Mensen die een strandvakan- tie vieren, kunnen op een min der zonnige dag gemakkelijk een dagje naar Archeon komen. Dat geldt ook voor buitenland se toeristen. Vandaar dat onze folders ook in het Engels en Duits zijn." Ook de reclamecampagne op „Ik heb vanochtend een langza mere auto van de zaak ge vraagd. Met die Alfa rijd ik on gemerkt veel te hard. Ik wil een simpel Opeltje ofzo." De keurig geklede dame belooft de rech ter voorzorgsmaatregelen te ne men om haar snelheid binnen de perken te houden. In maart vorig jaar giqg zij op de bon omdat zij te hard reed op de Alkemadelaan in Roelof arendsveen. Ze reed bijna het dubbele van de toegestane snelheid. „Ik had niet in de ga ten dat ik zo hard reed", verde digt zij haar overtreding. „Ik maak door mijn werk als sales- maneger zo veel kilometers dat ik vatbaar word voor dit soort verkeersovertredingen." Rech ter K. Oomen vindt het geen ex cuus: „Mevrouw, 94 kilometer per uur op een weg waar u maximaal vijftig mag, dat is wel heel erg te hard." Het is niet haar eerste boete. Nog geen halfjaar geleden be ging zij dezelfde overtreding op dezelfde weg. „Maar ik heb hier nu van geleerd. Binnen zes maanden heb ik een langzame re auto, dan is het afgelopen", belooft ze de rechter. De vrouw krijgt een boete van 750 gulden en een voorwaarde lijke rijontzegging van vier maanden. „U moet niet meer zo gevaarlijk hard rijden", voegt Oomen daar nog moraliserend aan toe. De verdachte knikt in stemmend. Laconiek „Ach ik vind het allemaal pri ma, ik weet het ook niet meer." Dat is de laconieke slotzin van de jonge verdachte aan het adres van de rechter over de aanrijding met zijn opgevoerde brommer. De even jonge auto mobilist die de brommer aan reed staat net zo laconiek naast hem. Af en toe zucht hij onge duldig. De rechter laat zich niet van de zaak afleiden. Het dossier van de zaak is kwijt en ook de dagvaarding blijkt spoorloos. „We kunnen de zaak uitstellen?" vraagt Oomen de jonge automobilist vriendelijk. Hij zucht geïrriteerd. Vervol gens zoekt de officier van justi tie druk in alle paperassen en behandelt hij de zaak toch met de middelen die er zijn. Dan verduidelijkt de brommer rijder voor de rechter zijn ver haal. Mei vorig jaar werd hij op de Sumatrastraat in Leiden aangereden door de jongen die nu met zijn handen in zijn zak ken naast hem staat. Deze au tomobilist stopte voor de krui sing om af te slaan. Onverwacht kwam de brommer uit de bos jes, een botsing was het gevolg. Na onderzoek blijken manke menten aan de brommer: deze is opgevoerd, maakt te veel la waai en heeft toeter noch claxon. „Het was niet eens mijn brommer, ik had hem alleen even geleend om sigaretten te halen", probeert hij de zaak af te schuiven. „Roken is niet al leen slecht voor de gezondheid, brommer rijden kennelijk ook", grapt de rechter. De jongen lacht schaapachtig. De officier wijst hem op zijn eigen verant woordelijkheid. „Als jij rijdt, ben jij op dat moment verant woordelijk. Of het nou jouw brommer is of niet." Gelaten ondergaan beiden jon gens de eis. De automobilist krijgt een boete van 350 gulden voor zijn verkeersovertreding. De brommerrijder moet 155 gulden betalen voor alle man kementen aan de brommer van zijn vriend. Sloffend verlaten ze de rechtzaal. leiden tessa böck WD'er Van Duijkeren zegt politiek Alkemade na dertig jaar vaarwel roelofarendsveen marun kramp Dit jaar werd hij 65. Een mooie leeftijd om een stap terug te doen, meent Henk van Duijke ren, WD-raadslid in de ge meente Alkemade,. „De tijd be gint te knagen. En een tandje minder mag onderhand wel, vind ik. Maar ik kan niet na der tig jaar alles tegelijk loslaten. Daarom heb ik het fractievoor zitterschap aan mijn jongere partijgenoot Van Velzen over gedragen en stop ik pas vol gend jaar als raadslid. Ik blijf dus nog een eventjes 'backben- chen'." Met Van Duijkeren verdwijnt een stuk politieke geschiedenis uit de gemeenteraad van Al kemade. Tijdens de vergaderin gen mocht hij in discussies graag refereren aan soortgelijke disputen tien, twintig of dertig jaar geleden. Het aantal men sen dat zich daar nog wat van kan herinneren wordt steeds kleiner. Ook zijn eigen fractie is de afgelopen jaren behoorlijk verjongd. Van Duijkeren gelooft niet dat er sprake is van een ge neratiekloof. „Het is meer zo dat ik de jaren voel. Het déja vu-gehalte wordt steeds groter. Als ik zie waar de jongeren van de fractie op inhaken en zich in vastbijten. Dan denk ik: dat heb ik al gehad." Van Duijkeren groeide op in Amsterdam. „Een keurige ka tholieke opvoeding. Ik ben wat dat betreft volledig ingekapseld. Iedereen dacht dus ook dat ik zou intreden. Maar ik, of beter wij, hadden toen al andere plannen. Mijn vrouw Kate is mijn jeugdliefde. Ik was 16 en zij was 14 toen we elkaar ont moetten en wij wisten maar al te goed wat we wilden." In plaats van het seminarie werd het rechten en economie aan de gemeentelijke uiiiversteit van Amsterdam. Aan doorzet tingsvermogen, discipline en interesse ontbrak het niet bij hem, maar afstuderen zou hij niet. Om zijn studie te financieren moest hij hard werken en gaan deweg werden zijn bijbaantjes steeds interessanter. Uiteinde lijk kwam hij terecht bij de ge meente Amsterdam als de di rectiesecretaris van de accoun tantsafdeling. In die functie moest hij de vergaderingen van de rekeningcommissie bijwo nen, waarin zeven raadsleden zaten. Zijn eerste kennismaking met de gemeentelijke politiek beviel hem goed. Indruk „Ik vond het prachtig, al die 'grote' namen. Veel politici die nu in Den Haag rondlopen zijn in Amsterdam begonnen. De lijnen tussen Amsterdam en Den Haag zijn daardoor vrij kort. Het maakte veel indruk op mij. Maar ik wilde toen nog niet zelf de politiek in. Ik vond het juist mooi om het van een af standje te volgen." Wel was hij ondertussen geboeid geraakt door de leer van Thorbecke en besloot hij lid te worden van de WD, afdeling Amsterdam. Een betaalbare woning lokte hem en zijn vrouw in 1967 naar Alkemade. De overgang van stad naar platteland was groot. „Wat de politiek betreft keek ik mijn ogen uit. Het ging hier nog op zijn jan-boeren-fluitjes. Confessionelen, van wie dertien KVP'ers, bezetten de vijftien raadszetels. Het was allemaal handjeklap wat zich daar af speelde. Met een aantal ande ren vond ik dat er iets moest veranderen. Dat resulteerde in de oprichting van de VGA, Ver eniging Gemeentebelangen Al kemade." Tot schrik van de confessio nelen behaalde de partij, waar van Van Duijkeren lijstrekker was, tijdens de verkiezingen in 1970 vier van de vijftien zetels. Een lange strijd begon. ..Acht jaar zaten we de in de opposi tie. Dat was een moeilijke tijd. De partijen, die later opgingen in het CDA, boycotten ons ge woonweg. We werden nergens over ingelicht en ze hielden ons bijvoorbeeld buiten de com missievergadering. Dat viel moeilijk te doorbreken." Voor de verkiezingen van 1978 kwam de scheuring in VGA. De partijen die verenigd waren in een club die als doel verandering had, gingen voor zichzelf beginnen. Zo ook de WD van Van Duijkeren. De li beralen kregen drie zetels. Het CDA bleef steken op tien. Te weinig vond de partij om alle twee de wethouderszetels te claimen. Van Duijkeren kwam in het college en kreeg een ste vige portefeuille. „Het was een zware tijd, want ik behield mijn volledige baan in Amsterdam. Maar ik vond het leuk." In die vier jaar kreeg hij ook zijn grootste politieke tegenslag te verwerken: de Kaag:kwestie. Toen de gemeente de veer dienst wilde privatiseren, kwam aan het licht dat de varende ambtenaren fraudeerden. „We hebben dat toen hard aange pakt, dat is ook je verantwoor delijkheid. Enige mensen kre gen ontslag, sommigen werden overgeplaatst en weer anderen vertrokken. Het viel mij zwaar, het was zo'n drama. Die men sen hadden ook gezinnen waar voor ze moesten zorgen." Het jaar daarop stelde Van Duijkeren zich niet herkiesbaar. „Ik had die beslissing al voordat de affaire losbarstte, genomen. Mijn werk in Amsterdam zou namelijk meer tijd vergen van wege een directeurswissel en een reorganisatie. De Kaagse- kwestie heeft daarin dus niet mee gespeeld, maar het kwam de partij ongetwijfeld goed uit. Het aantal WD-stemmers op Kaag is aanzienlijk." Zijn functie in Amsterdam wilde hij wel verruilen voor de baan van burgemeester Bolten. Wagenaar, op dat moment bur gemeester in Zevenhoven, had hem geattendeerd op de vaca ture en verzekerde Van Duijke ren dat hijzelf niet meesollici- teerde. Later kwam ik erach ter dat hij wel voor de post op ging. Toen waren mijn kansen verkeken en heb ik mij terug ge trokken. Wagenaar werd burge meester van Alkemade. In de jaren daarna bleef Van Duijkeren actief binnen de par tij en in een aantal commissies. Wat hij de jaren daarop in de gemeente zag gebeuren beviel hem niet. „Er werd te veel door de vingers gezien. Wat er in die tijd allemaal in het buitenge bied is gebouwd, dat kon niet. Ook was er in de fractie veel on derlinge rivaliteit. In 1986, toen het op mijn werk rustiger was, ben ik mij er weer mee gaan be moeien." Dertien jaar later luidt hij het einde van zijn politieke carrière in. Zijn naam is verbonden met het pleidooi voor meer woning bouw en betere infrastructuur. Daarnaast heeft hij altijd fel ge streden tegen inefficiënte bu reaucratische werkwijzen, el lenlange inspraakprocedures en betutteling van burgers. Nog steeds kan hij zich daarover op winden. „In het uiterste geval moet een besluit 15 ambtelijke molens door. Dat is toch ab surd. En dan die betutteling, neem bijvoorbeeld de wooner ven. Dat is toch de omgekeerde wereld. Kinderen horen te leren dat ze niet op de weg mogen spelen. Dat soort zaken propa geer ik nog steeds, maar ik merk dat ik steeds minder weerklank krijg. Mogelijk om dat ik te maken heb met een andere generatie. En dan die mentaliteit, hè. Tegenwoordig gaat het er in de politiek veel harder aan toe. De 'jonkies' gaat dat waarschijnlijk beter af. Mijn 'cup of tea' is het niet. Er wordt te veel op de man ge speeld, een principiële discus- Henk van Duijkeren: „Dertig jaar geleden ging het hier nog op zijn jan-boeren-fluitjes. Het was allemaal handjeklap." foto taco van der eb sie wordt nauwelijks meer ge- meer in alle sores die contro- ment. En misschien is dat ook voerd. Niemand durft zijn nek versiële uitspraken met zich wel zo. Als je het zo bekijkt, kan nog uit te steken. Ik ook niet meebrengen. Met al mijn erva- mijn vertrek misschien wel ver hoor. Ik ben ook terughouden- ring hoor ik namelijk beter te frissend uitpakken. Dat vind ik der geworden. Ik heb geen zin weten, is dan het tegenargu- wel een mooie gedachte." televisie slaat volgens V aan. Volgend jaar gaat A zijn radio- en tv-activiteis breiden. „Het kan nogy* der. Nu kopen wij twee den lang acht secondi stilstaand beeld in een i ster en cultuur. Dat lot donderdag tot en met m en kost in totaal 50.0f Voor reclamebegrippen niet eens zo veel geld. Vc gend jaar denk ik aan ei Archeon-spot van twii conden. Zo'n tv-spot, van zijn herhaling hebb blijkt uit bijvoorbeeld i enquête." De drukte bij Avifauiu gens een woordvoerster leen aan het mooie zon te danken. Ook de con van een boottocht ene gangskaartje voor het pi extra bezoekers. „Mens nen in Leiden opstap hoeven voor de boottoi welijks te betalen." Spellenparco en ponyrijde op vakanties] in Alkemade Voor kinderen in arendsveen staan er de week een sport dag en ponyrijden programma. De Vakantiespelen All zorgt op maandag voor een spellenparci de ligweide en in het zwembad van sprong in Roelofareni Iedereen van 4 tot en jaar is welkom. Een z ploma is niet verpü deelnemers moeten zwemkleding, een ha en een lunchpakket men. De sport- en i duurt van 10-13.30 ui af 9.15 kunnen de 1 zich inschrijven bij D( sprong voor 2,50 guld persoon. Op dinsdag en wot 27 en 28 juli - kunn gens en meisjes van met 14 jaar ponyrij manege Hoogenboo tersport. Daarvoor i lange broek en noodzakelijk. Op gen kunnen ze tussa 12.30 uur terecht bij nege aan de Achtenv Nieuwe Wetering. Omdat er een bepe tal kinderen kan ra moeten vooraf kaartj den gekocht. Die ko gulden per stuk en z 26 juli 18.00 uur verb bij G. Los, H.P. van c laan 29 in Rijpweteril van Rijn, Middenwe Roelofarendsveen of Hoogenboom, Voon in Nieuwe Wetering. Dief heeft kijk op mountainbi noordwijkerhout» De dief die de fiets Teeuwen uit Noordv heeft gestolen, moet van zaken hebben, was niet zomaar een f was een volledig mountainbike. Een fiets van zo'n slordige den. Teeuwen wilde n wiel meedoen aan dt ten Crodcodile Ti zwaartse wedstrijd voor mountainbikers. phy wordt tussen 13 en 2 september in Au houden. Twee weken gelede enthousiast in onze li deze uitdaging die 1 mon Apperloo gaat men. Het artikel in de verde veel positieve n familie, vrienden Maar blijkbaar had a verlaat de tekst gele kort daarna was de fï

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16