luitenlust ril tijdslimiet p woningen 'Ze is een gifkikker. Een 'Gaat beer Gijs ook mee naar de hemel?' Regio dag VAN... ISDAG 20JULI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 uvi 'ereldtitels voor Voorschotense 3Q rifHOLM/vooRSCHOTENDe Voorschotense Yvonne van der i ep heeft tijdens de Wereldspelen voor politie en brandweer UO itockholm twee gouden medailles veroverd. Zowel bij het ge- htheffen als op het onderdeel bankdrukken was zij in het irtcomplex International Fairs de sterkste. Op haar favoriete nmer, het gewichtheffen, werd Van der Stoep ondanks een le C ite schouderblessure tweede bij het trekken en eerste bij het hop ten. De Voorschotense staat op de nominatie voor uitzen- i he g naar de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Lindsey Pegram smaahnaker tijdens kortebaandraverij Stompwijk omeravondwandelingen Wassenaar jFNAAR De YMCA Wandelsport-Wassenaar organiseert zo- :avondwandelingen in Wassenaar. De eerste in een reeks der wordt gehouden op donderdag 22 juli. De wandeling int bij het clubgebouw Shalomlaan aande Duinrellweg en is nu dlometer lang. Starttijd is tussen 18.00 en 19.00 uur. De ove- )p [wandelingen zijn op 29 juli, 5 augustus en 12 augustus, itq or nieuwkomers in gemeente gres rsct lingbouwvereniging Buitenlust in Oegstgeest heeft moeite om zogeheten nieuwkomers te huisvesten, ril daarom woningen voortaan nog maar anderhalf a maanden vrij houden voor migranten die net een lijfsvergunning hebben gekregen. geest connie van uffelen :ns P. Olivier, voorzitter luitenlust, komt het 'een "He keer voor' dat woningen jeschikt zouden zijn voor uiten te lang vrijstaan, ianiat procedures voor het eitei en van geschikte woningen statushouders te lang du- gstgeest heeft met de wo- louwvereniging de af- k dat zij jaarlijks 23 vluch- 3ees ;en met een verblijfsver- ing, Antillianen, Arubanen geheten 'gezinsherenigers' st. In deze afspraken tot nog toe echter niet elegd hoe lang Buitenlust moet 'vrijhouden', teü'j ir wil woningen na ander twee maanden aan ieder - an kunnen bieden. Ve hebben een een x-aan- oningen beschikbaar voor /komers, maar er was nog termijn vastgelegd over emJbeschikbaar houden van deze woningen. Het is wel eens gebeurd dat het vrijhouden van woningen langer duurde dan gewenst. We zouden na een jaar de gemaakte afspraken te gen het licht houden. Dit is een punt dat destijds niet is onder kend en wat we willen vastleg gen." De gemeente Oegstgeest moet van het rijk elk jaar zo'n dertig nieuwkomers huisvesten, maar heeft een achterstand van ongeveer dertig mensen. Vol gens Olivier heeft dat te maken met het feit dat de meeste im migranten alleenstaanden zijn en het aantal beschikbare, goedkope woningen voor deze doelgroep beperkt is. De gemeente sloot vanwege de achterstand eind maart een overeenkomst met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) over de jaarlijkse opvang van zeven buitenlanders. Bij de gemeente was vanoch tend niemand bereikbaar voor commentaar. STOMPWUK JAN PREENEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Haar vriendenkring nam gister middag in Stompwijk opeens met enkele duizenden mensen toe. Tallozen feliciteerden haar, juichten haar toe en bedankten haar omdat één ingelegde gul den plotseling 249 piek waard bleek. Een record tijdens de kortebaandraverijen. „Ik ken je niet, maar je hebt me een hoop geld opgeleverd. Bedankt." Lindsey Pegram nam de com plimenten glunderend in ont vangst, maar vergat Ido Bald win niet in het succes te laten delen. „Dit paard kan het beter dan ik." De jongste (18), kleinste (1.65 meter), lichtste (58 kilo) en minst ervaren rijdster (als leer ling mag ze zichzelf niet eens pikeur noemen), werd opeens de grootste, meest bejubelde en meest verdienende (vijfduizend gulden) deelnemer aan de dra verij om de Grote Prijs van Stompwijk. En dat in een on derdeel van de hippische sport dat tot gistermiddag werd be heerst door mannen. Vooraf werden de Scheve- ningse totaal geen kansen toe gedacht. Ze mocht meedoen en daarmee zou ze zich tevreden moeten stellen. Als een kind dat op de kermis ernaast al tevre den was met een lolly. Zo werd ze ook bekeken door oude rot ten als Ruud Pools en Guus Knijnenburg. Ze had immers totaal geen ervaring met korte- baandraven. Wie vooraf op haar inzette, werd meewarig bekeken. Als een groentje. Zo mogelijk nog groener dan het gras waarop werd gelopen. Het gras waarop de organiserende vereniging Nooit Gedacht zo trots is. „Wij hebben de enige korte baan met gras. De paar den hebben daar meer grip op. Zand glijdt te veel", zei Piet Oliehoek (tweede voorzitter en pr-man) vooraf. Hoewel hij al tientallen jaren meeloopt in Stompwijk had ook Oliehoek nooit gedacht dat 28 pikeurs geen grip zouden krij gen op een meisje, dat 's mor gens om half tien pas te horen had gekregen dat ze 'mocht' meedoen. Ilona Klappe die ge woonlijk achter Ido Baldwin op de sulky zit, had al eerder laten weten geen tijd te hebben. Ron Kuiper, ook een leerling, had y Lindsey Pegram verzorgt Ido Baldwin. „Hopelijk mag ik volgende week ook in Voorschoten starten. Ik ben immers maar invalrijder." foto henk bouwman eveneens afgezegd. Ten einde raad belde trainer/pikeur Cees Imming naar de Nederlandse Draf en Rensport met de vraag of er nog iemand vrij was. Ver volgens werd contact opgeno men met Lindsey Pegram. „Ik twijfelde geen moment. Ik dacht alleen maar: rijden! Ook al had ik me helemaal niet kun nen voorbereiden." In alle opzichten meldde ze zich in Stompwijk als leerling. Ze zit nog op de hippische school in Deume, loopt stage bij Bert Post in Nootdorp en wist tot gistermiddag niet hoe het er in kortebaandraverijen aan toe gaat. Daarom werd ze bij de start steeds geholpen door Imming, die ook niet kon weten dat hij haar later in de fi nale als tegenstander zou tref fen. „Het is een heel risico als je zo'n onervaren iemand moet helpen. Het paard kan het wel. Ido Baldwin heeft al dertigdui zend gulden gewonnen. Maar Lindsey moest alles nog leren. Ze wist niet hoe je bij de start moet draaien en welke baan ze moest nemen. Daar komt ook nog eens bij dat Ido Baldwin een driftig paard is." De achtjarige donkerbruine ruin en Lindsey kenden elkaar ook niet. Desondanks versloe gen zij de winnaar van 1998 en Nederlands kampioen Ruud Pools met Keegan Boko in de eerste omloop. „Het is aardig, maar daar zal het wel bij blij ven. Je moet sterk zijn in je ar men en het is toch een aparte discipline. Als vrouw kom je er ook niet zo gemakkelijk tus sen", becommentarieerde haar vriend en trainer (maar niet van haar) Barry te Pas het onver wachte succes. Of zoals Lisse- naar Emiel Bousie opmerkte: „Het kortebaandraven is een klein wereldje met vaste rijders. Ze zijn agressief en getruct. Bij de start proberen ze elkaar door het rode licht te duwen." Pas nadat ook de zesvoudige winnaar in Stompwijk, de 69-ja- rige Guus Knijnenburg, en Te Pas zelf waren verslagen, kwam er opeens waardering en kreeg de enige fan, haar Engelse va der, volop gezelschap. „Ze is een gifkikker. Een winnertje... Ze heeft een uitstekende men taliteit. Haar kan je wel om een boodschap sturen", aldus Piet Oliehoek. Cees Imming voegde daar aan toe dat 'ze het wel heeft'. Hij zei dat nadat hij in de vijfde en beslissende omloop als laatste was geklopt. Na drie overwinningen op de lange baan boekte Lindsey Pe gram daarmee haar eerste zege op de korte afstand. Op weg naar de pikeurstatus telt die eerste plaats echter niet mee. Daarvoor zijn dertig zeges no dig op de lange baan. Lindsey kon er echter niet mee zitten, zoals ze het ook geen punt vond dat 4.500 gulden van de hoofdprijs naar de eigenaar van Ido Baldwin gaat en zij zelf maar vijfhonderd gulden incas seerde. „Ach, ik ben al lang blij dat ik hier mocht zijn. Hopelijk mag ik volgende week ook in Voorschoten starten. Ik ben im mers maar invalrijder." Toen vond ze het genoeg. „Sorry, ik ga nu stappen." Om misverstanden te voorkomen, bedoelde ze daarmee uitlopen met 'haar' paard. AOV/Unie 55+: 'Ouderenwerker is hier beslist noodzakelijk' AFKE VAN DER TOOLEN De ouderenpartij AOV/Unie 55+ doet een 'dringend be roep' op burgemeester en wethouders om alsnog te zorgen dat in Leiderdorp een ouderenwerker aan de slag kan. Volgens wethouder P. Kolman is daar op dit mo ment geen geld voor. Frac tievoorzitter A. Roeberding van AOV/Unie 55+ wijst er echter op dat B en W het ou derenbeleid als een van hun speerpunten heeft aange merkt. Om het ouderenwerk in Leiderdorp beter van de grond te krijgen, is het Geco ördineerd Ouderenwerk Lei derdorp (GOW) omgevormd tot een stichting die meer uitvoerende taken heeft: Pluspunt. Dat is gebeurd in samenwerking met wethou der Kolman. Daarbij is de hele tijd uitgegaan van een ouderenwerker om dat doel te verwezenlijken. Fractievoorzitter Roeber ding van de oppositiepartij noemt de aanstelling van zo'n medewerker 'beslist noodzakelijk', ook al omdat het Leiderdorpse ouderen beleid ver achter ligt bij de landelijke trend. „Reeds van af het begin van mijn raads lidmaatschap heb ik vele malen duidelijk aangegeven dat het vijf voor twaalf is. De 'verzilvering' neemt sterk toe en instrumenten als thuis zorg, vrijwilligers, mantel- zorgers en dergelijke vermin deren drastisch." Een ouderenwerker dient zich volgens Roeberding be zig te houden met een hele waaier van taken. Hij moet zorgen dat mensen langer thuis kunnen wonen, sociaal isolement voorkomen en doorbreken, de ouderen de weg wijzen naar voor hen bedoelde voorzieningen, en een scala van andere taken die ervoor zorgen dat de ou dere Leiderdorper langer en beter zelfstandig kunnen functioneren. De gemeente raad beslist na de zomer over het voorstel van wet houder Kolman. Dominee Eddy Slofstra echt ide deur wordt hard dichtge- igen. Gestamp op de gang. hreeuw. Evert laat er geen over bestaan dat hij er- omt. „Je moet maar niet kken als hij binnenkomt, doof en gespannen. Dit is nanier van uiten", zo kon- lominee Eddy Slofstra de it van Evert aan. Even later Jüj min of meer met de de kamer van Slofstra bin- De jongen stoot nog ls onverstaanbare klanken begint dan te huilen. Met rentaal en vooral met veel ld probeert de dominee er ;r te komen wat er aan de is. „O, je maakt je zorgen geld. Dat hoeft niet. Dat zit ,ot„ joed." De tranen verdwij- Even later gaat ook Evert Zonder te schreeu- zonder met deuren te Harige Slofstra weet hoe zulke situaties moet han- i- Hij maakt al ruim negen aar deel uit van het pasto- ran Willem van den Bergh, i orgcentrum voor verstan- .-l0 tgehandicapten in Noord- Formeel is hij verbonden )nJi le christelijke gereformeer- •meente in Broek op Lan- Üjk, maar hij is vrijgesteld ._E£ dit 'bijzondere kerken- Hij heeft de leiding over ,re earn van twee pastoraal ïenvJ ers, drie assistenten en Leids g vrijwilligers. 1lk iet moeilijk werk is? Je Gn tmet mensen die niet ver gelijk gehandicapt zijn, veel ud^ r geduld hebben. Die uiten niet zo. Bij hen moet je al- loorvragen. Ze hebben zo- mechanismen om dingen o* Moppen. De jongen die t binnenkwam, is een open voor me. Je weet waar je 'oe bent. Dat geldt voor de sten hier. Goed, soms krijg n pets, maar dat calculeer tot tien jaar. Het ziet er nu naar uit dat ik hiermee zal blijven doorgaan. Het is heel gevari eerd werk. Je moet gebarentaal leren voor doven, je moet je taal aanpassen. Bijvoorbeeld aan mensen die het verstand heb ben van baby's. Voor hen heb ben we speciale luistervieringen met harde muziek en plaatjes met felle kleuren." Kort tevoren is Slofstra voorge gaan in een uitvaartdienst. Een van de bewoners is in het zie kenhuis overleden. De dominee heeft twee keer per dag aan zijn bed gezeten op de intensive ca re. Als Slofstra later op de dag met drie vrouwen in zijn kamer zit voor de belijdenis-catechisatie begint een van hen te huilen. „Je zit weer aan hem te denken he?" Ja, knikt de vrouw die in dezelf de groep zat als de overledene. Ook nu zorgen de woorden van de dominee voor troost. Vervolgens leest Slofstra een stukje voor uit de bijbel. De meervoudig gehandicapte vrouwen luisteren aandachtig. Totdat een van hen plotseling roept: „Dominee, m'n moeder is zaterdag jarig. Ben ik gezellig? Ja, maar ze moet nu even luis teren. Dat is goed. Voor even. „Dominee, God is toch Here Je zus? Mag ik koffie?" Slofstra blijft in alle gevallen de rust zel ve. Schijn bedriegt echter ook in dit geval. „Ik ben een zenuw pees, die alles geregeld wil heb ben. Neem nu de spreiding over de regio. De komende ja ren verhuist een aantal mensen naar sociowoningen, waardoor ze meer zelfstandigheid krijgen. Dat is heel ingrijpend. We pro beren daarbij zoveel mogelijk de kerken in te schakelen. Ik kan niet alles doen, hoe graag ik dat ook zou willen." Om zich af te reageren, neemt Slofstra af en toe een weekje vrij. „Lekker met vrienden zei len op de Westerschelde of op de Waddenzee. Een heerlijke uitlaatklep." In gedachten heeft Slofstra even afstand genomen van zijn werk. Alsof hij zich schuldig voelt, laat hij weten dat een volgende activiteit al weer wacht: een gesprek over het levenseinde met de bewo nersraad Berghopwaarts, die bestaat uit minder verstandelijk gehandicapte bewoners.Twee van hen mogen Slofstra daar over later in de middag inter viewen voor het wekelijkse Bergh-journaal. Arja heeft zich duidelijk in het onderwerp ster ven ingeleefd. „Als je sterft, kom je dan meteen in de he mel? En wat zie je als eerste? Mag je de muziek die je leuk vindt draaien?" Slofstra: „Ja, je bent daar helemaal tevreden. Gelukkig." Hij wil weten wan neer je moet stoppen met de begeleiding van een stervende. Arja:Als het leven ermee uit scheidt." En Bram: „Ze moeten je niet laten leven als je alleen nog door een apparaat blijft le ven." Slofstra herinnert eraan dat vroeger onder alle omstandig heden nog eten en drinken werd toegediend. „Nu zeggen we als het toch de laatste dagen zijn, laat iemand slapen. Ga niet verder modderen. Let wel, we zijn tegen euthanasie, tenzij het door iemand die wilsbe- kwaam is wordt gevraagd of wanneer iemand een verklaring heeft laten opstellen." Als het gesprek voorbij is, loopt Arja met Slofstra mee de gang op. „Dominee, als je in de kist ligt, ben je dan meteen in de hemel? En gaat m'n beer Gijs dan ook mee?" JAN PREENEN Leidsch DagbladAlMJWlïVlïIV ANNO 1899 Donderdag 20 Juli BUITENLAND - 'De Sociaaldemocraat' gaf onder het opschrift 'Het Kraakt' een artikel, dat weer eens het einde verkondigde van de tegenwoordige maat- schapprij. 'Oostenrijk is het toneel van een uit elkaar spat tende natie. Economische en andere tegenstellingen tusschen Bohemen, Hongarije en Oostenrijk maken het voortbestaan van het rijk gewoon onmogelijk. Mocht het uiteenspatten, dan ontstaat, door samen trekking van Duitsch-Oostenrijk met het overige Duitschland, een rijk in het hart van Europa, dat aan de spits zal staan van de economische ontwikkeling, maar dat het eerste geregeerd zal worden door de so ciaal-democratie. Het kraakt in het oude regime. En het kan niet meer hersteld worden, zóó, dat het niet meer kraakt. In Duitschland, in België, in Denemar ken, de landen, waar thans de strijd op verschillend gebied nog het felst woedt, is de bourgeoise oogen- schijnlijk nog in volle kracht, doch tegenover haar grootere kracht staat de ook grootere kracht van het proletariaat' aldus het blad. ANNO 1974 Zaterdag 20 juli Alphen - Tafelvoetbal, een van de activiteiten op speeltuin Oudshoom in het kader van de vakantiebezig heden voor de Alphense jeugd. In totaal deden er de afgelopen twee weken verspreid door geheel Alphen zo'n 4000 scholieren aan mee. foto archief leidsch dagblad KATWIJK - De fusie van de groenteveilingen van Rijnsburg en Katwijk is een feit. De leden van beide veilingen hebben met algemene stemmen de plan nen goedgekeurd. Rijnsburg zal nu met ingang van 22 juli al haar veilingactiviteiten staken, doch haar peenwasserij in eigen beheer blijven exploiteren tot 1 augustus 1977 of eerder als zij zou liquideren dan wel eventueel in het kader van een fusie, haar peen- wasserij aan Katwijk overdragen. Bovendien zullen alle leden van Rijnsburg vanaf bovengenoemde da tum hun geteelde produkten bij Katwijk veilen. Zij zullen dan ten aanzien van Katwijk gelijke financiële rechten en verplichtingen hebben als de leden van Katwijk, met dien verstande evenwel, dat zij geen aansprakelijkheid zullen dragen voor een eventueel nadelig'liquidatiesaldo van Katwijk. De kosten die voor Rijnsburg zullen voortvloeien uit afvloeiingsre gelingen met een of meer personeelsleden, zullen gedurende drieeneenhalf jaar voor 50 procent voor rekening van Katwijk zijn, hiervoor is een bepaald bedrag vastgesteld. De overige artikelen werden zon der. meer door de vergadering ter kennis aangeno men. Wel werd meegedeeld dat het een belangrijke zaak zou zijn dat de peenwasserij in Rijnsburg haar werk bleef doen om zo het lange wachten dat anders zou optreden te voorkomen. Het ledental is samen gevoegd nu 600. Katwijk heeft met haar 450 leden het grootste aandeel. LEIDEN - Dr. A. H. Coons van de Engelse Harvard University is onderscheiden met de 'Boerhaave pen ning'. Hij kreeg de penning voor zijn vele verdien sten met name op het gebied van de immunofluores- centie waarvan hij de grondlegger is. Immunofluo- rescentie is een microscopische techniek waarmee bacterieën en virussen kunnen worden ontdekt. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15