J God op het Web Kerk Samenleving Bidden voor einde aan de oorlog MCKS als zelfstandig instituut opgeheven 'J ak DINSDAG 20 JULI 1999 -K VANDAAG n ft Het volgende merkwaardige verhaal doet de ronde over de heilige Margaretha van Antiochië. JULI Jezus en zijn twaalf apostelen vroegen Margare tha eens om onderdak. Ze weigerde de dertien mannen binnen te laten. Een buurvrouw was minder be vreesd en stemde toe, waarop Jezus haar uit dankbaarheid zegende met het vermogen om zes weken onafgebroken te werken. De buurvrouw begaf zich naar het spinnewiel en spinde een grote hoeveelheid werk in één keer af. Marga retha besloot toen alsnog de mannen onderdak te verle nen. Zij werd op dezelfde manier gezegend. Maar voordat ze begon moest ze eerst nog even naar het toilet. Dat had ze beter niet kunnen doen, want nu bleef ze zes weken on afgebroken plassen. Dit verhaal is de achtergrond achter de weerspreuk: "Regen op Sint Margriet gééft zes weken boerenverdriet'. De echte Margaretha van Antiochië leefde waarschijnlijk in de vierde eeuw na Christus en werd ont hoofd omdat ze weigerde haar geloof af te zweren en te trouwen met een heiden. Ze is een 'noodheilige' die vooral door vrouwen tijdens het bevallen werd aangeroepen te gen de pijn. Op 20 juli wordt ook de heilige Portugese prinses Wilgefortis geëerd. Een vrouw die haar heiligensta- tus ook te danken heeft aan een vreemd verhaal. Ook Wil gefortis moest trouwen. Ze wilde maagd blijven en vroeg God om hulp. Prompt kreeg Wilgefortis een baard. Haar vader werd zo boos omdat het huwelijk van de baan was, dat hij haar liet kruisigen. Hindoes bouwen nieuwe tempel amsterdam Met een gebedsdienst heeft de Amsterdamse hin doegemeenschap van de Sanatan Dharm-richting gisteren een symbolisch begin gemaakt met de bouw van een nieuwe tempel (mandir). Een hogepriester heeft door middel van rituelen de bouwgrond heilig verklaard. Na een voorbereiding van drie jaar wordt op een maagdelijk terrein aan de Saaftingestraat de Rad- ha Krishna-mandir gebouwd, de eerste karakteristieke hindoe tempel in Nederland. Voorafgaande aan het slaan van de eerste paal vond een twee uur durende gebedsdienst plaats. Met rituelen en spreuken uit de Heilige Geschriften vroeg de priester allereerst de zegen van de Almachtige. Vervolgens werd de bouwgrond heilig verklaard. Er werden vier stenen voorzien van bloemen en fruit diep in de bodem gestopt ter inzegening van de nieuwe mandir en de bouwgrond. Besluit heiligverklaring tsaar uitgesteld moskou De Russisch-Orthodoxe Kerk neemt mogelijk volgend jaar een besluit over de heiligverklaring van tsaar Nikolaas n, die in 1918 met zijn gezin door de Bolsjewieken werd geexecu- teerd. Dat heeft patriarch Aleksi II gisteren gezegd. Eerder maakte de kerk bekend dat het besluit al dit jaar op een synode zou vallen. Aleksi zei echter, dat alleen de aartsbisschoppen die in 2000 bijeenkomen bevoegd zijn een dergelijke kwestie op de agenda te zetten en er een besluit over te nemen. Aleksi is overi gens een tegenstander van de heiligverklaring van Nikolaas. De tsaar en zijn familie komen er volgens Aleksi niet voor in aan merking, gezien de manier waarop ze het land en de toenmalige staatskerk leidden. Evangelist Olson in Bethlehemskerk leiden De Amerikaanse evangelist Paul Olson, vooral bekend om zijn toespraken over de 'eindtijd', spreekt vanavond en morgenavond in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 in Leiden. Tijdens de diensten, georganiseerd door de stichting Jo- han Maasbach Wereldzending, treden het Haagse jeugdkoor Li ving Christ en het trio Scouts of Joy uit Gouda op. Beide dien sten beginnen om half acht. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de Provinciale Synode Noord-Brabant en Lim burg als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (missio nair toeruster bij het Regionaal Dienstencentrum Noord-Brabant en Limburg): W de Jong, kandi daat uit Mierlo, die dit beroep heeft aangenomen; door de Pro vinciale Synode Noord-Brabant en Limburg als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger (parttime) t b v de GGZ Oost-Brabant voor de locaties Coudewater (Rosma len) en Huize Padua (Boekei): mw. M.E. Kraaijeveld-Boogaard te Oss. die dit beroep heeft aan genomen Aangenomen: naar Westerbroek. A. Lagendijk te Smilde Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: Mw. R.C. Barnard, Biltstraat 109, 3572 AM Utrecht; J.R.J van Gelderop, Daalseweg 276, 6523 CD Nijme gen GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Gramsbergen, R.W. Biewinga te De Lier, die dit be roep heeft aangenomen; te Rui- nerwold-Koekange, mw. A.M. van de Wetering te Oldehove, die dit beroep heeft aangenomen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Zwolle, B. van der Heiden te Kampen OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Ede (als lerend ou derling), G. Gerritsen te Barne- veld kargil Indiase artilleriesoldaten in de betwiste grensprovincie Kashmir bidden tot een hindoe godheid, voor wie zij een altaar hebben opgericht in een geïmproviseerde 'tempel'. Eén van de solda ten vertelde dat hij elke dag bidt dat de oorlog snel ophoudt en hij kan terugkeren naar zijn familie. Rustig is het nog niet in de grensprovincie. Pakis tan, dat eind vorige week zijn troepen uit het India se deel van Kashmir terugtrok, beschuldigt nu India van grensoverschrijdingen. foto afp Congres gehuy 'e priesters voo ss bisschop tabo driebergen anp Het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS) is als zelfstandig insti tuut opgehouden te bestaan. Volgens een mededeling van de begeleidingscommissie van het MCKS wordt het werk in grote lijnen voortgezet binnen het nieuwe Instituut Kerk en We reld. Het in 1982 opgerichte MCKS werkte al zeven jaar samen met de stichting Kerk en Wereld in Driebergen. Daardoor werd het centrum in 1992 verlost van ernstige financiële en organisa torische problemen. De stafle den kwamen in dienst van het vormingscentrum Kerk en We reld. Inhoudelijk behield het MCKS een zo groot mogelijke zelfstandigheid. Dit ging goed totdat Kerk en Wereld in 1997 zelf in financiële moeilijkheden raakte, waardoor een ingrijpende reorganisatie noodzakelijk was. Kerk en We reld trof eenzijdig en zonder overleg maatregelen, die gevol gen hadden voor de positie van het Centrum voor Kerk en Sa menleving. Uiteindelijk werd het als aparte afdeling van Kerk en Wereld opgeheven. Over de levensvatbaarheid van het nieuwe instituut kan op dit moment niemand een defi nitief oordeel geven, aldus voorzitter G. Dekker van de be geleidingscommissie. Over het behoud van het oecumenisch karakter van het werk zullen naar zijn mening weinig pro blemen ontstaan. Wel is er zorg over de hand having van het multidiscipli- nair-wetenschappelijk karakter. Sinds het vertrek van H. Noor- degraaf naar de theologische faculteit van de Universiteit Utrecht ontbreekt de inbreng van de sociale wetenschappen. In die vacature zal niet op korte termijn worden voorzien. Door de nieuwe opzet komt het MCKS-werk in verbinding met nieuwe doelgroepen, zoals de vrouw-en-geloofbeweging, in religie geïnteresseerde jonge ren en (kerkelijke) hulpverle ners. Ook kan op deze manier de relatie met de internationale oecumenische organisaties worden versterkt. Het 'trefpunt voor geloof en samenleving' werd in 1982 op gericht door zeven lidkerken en de Raad van Kerken. Het cen trum werd achtereenvolgens geleid door M. Thung, emeri tus-hoogleraar L. Laeyendecker en H. Noordegraaf. Het MCKS is volgens de eer ste voorzitter, H. de Lange, voortgekomen uit twee lijnen in de oecumenische beweging: de rol van de leken in de kerk en de maatschappelijk-politieke verantwoordelijkheid van de kerk. numegen anp hl irt Het Vaticaan heeft de C iie dese emeritus-bisschop tei mi De Roo verboden he ternationale congres vai huwde priesters bij te nen. Het vijfde wereld gres van gehuwde prie vindt van 28 juli tot 1 ai|ra' tus plaats in Atlanta Verenigde Staten. Van de pauselijk nulkili in Canada, bisschop Bonazzi, heeft emeritus schop Remi De Roo te b gekregen, dat de Vatic; congregatie voor de schoppen vindt dat De niet aan het congres deelnemen. GOP (gehi en ongehuwde priesters vereniging tot vemiei van het ambt in de Ro< Katholieke Kerk, heefi vernomen van de Cana zustervereniging Corpui nada. De pauselijke nu wees De Roo, geboren ii nada, erop dat bij de ve gingen die het congres gehuwde priesters orga ren instanties zijn die over het leergezag vai kerk van mening versct lir of dat openlijk in twijfel ken. De aanwezigheid een bisschop zou voL Bonazzi aanleiding geve - verwarring. 4- TL De islam en het christendom staan sinds hun kennismaking op gespannen voet met elkaar. De een beschouwt de ander als het achterlijke neefje van de familie - welis waar een bloedverwant, maar dan wel een die er helemaal naast zit. Sinds de christelij ke- en de moslimcultuur onzacht met elkaar in botsing kwamen tijdens de kruistochten is er een stroom losgekomen van polemi sche geschriften, die het gelijk van de een afbakent tegenover het dwalen van de an der. Mohammed is een valse profeet, gees tesziek, met zijn epileptische aanvallen zijn volgelingen op een dwaalspoor leidend. De christenen daarentegen hebben God's boodschappen verdraaid, veranderd en ge corrumpeerd, tot de lasterlijke slotsom aan toe dat God een zoon zou hebben verwekt bij een vrouw. De strijd in woord en ge schrift tussen christenen en moslims gaat tot de dag van vandaag door en wordt met electronische middelen gevoerd: op inter net. http://www.debate.org.uk/ is een site die is opgezet door de Hyde Park Christian Fel lowship. Die houdt zich bezig met het debat tussen christendom en islam, maar dan wel vanuit christelijk perspectief. De site wil christenen een aantal feiten en argumenten in handen geven, zodat ze sterker staan in debatten met moslims. „We maken een dui delijk onderscheid tussen dialoog en debat. Het is belangrijk om naar elkaar te luisteren, maar omdat beide religies een (elkaar uit sluitende) claim leggen op de waarheid, komt er een moment dat een debat noodza kelijk en goed is. Het is de plicht van christe nen en moslims om hun standpunten te be argumenteren, eerlijk en met respect voor de menselijkheid en integriteit van de oppo nent." Alle auteurs die bijdragen aan de site houden zich daaraan. Wat dat betreft is er veel verbeterd sinds de tijd dat christenen Mohammed zagen als een bedrieglijke tove- 'God' is het meest voorkomende woord op het internet, j j xj Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kunt opsteken over religieuze zaken. Kerkelijke organisaties en obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze keer: christenen debatteren met moslims op de electroni sche snelweg http://www.debate.org.uk/ naar en zijn volgelingen als ongelukkige schepselen op verre stranden, gebonden in de kluisters van ongeloof. Maar het respect betekent niet dat er geen harde noten wor den e De site van Hyde Park puilt uit van de goed onderbouwde strijdschriften en doortim merde teksten die zagen aan de zuilen van de islam. De tekstgeschiedenis van de Koran wordt tegen het licht gehouden. De schrij- silvan schoonhoven vers leggen het heilige boek op de pijnbanlat en hameren op tegenspraken, absurditeit»en en grammaticale fouten in de tekst. Een ander artikel is juist verdedigend en probeert de kritiek die moslims hebben op het christendom te weerleggen, zoals het verwijt dat christenen aan meergodendom doen met hun Vader, Zoon en Heilige Gees !er De triniteit zou volgens moslims ontleend zijn aan de oude Egyptenaren die Osiris, Horus en Isis aanbaden als vader, zoon en moeder. Jay Smith verdedigt het christen dom door erop te wijzen dat deze egypti- sche goden elkaar de hersens insloegen en dus niet te vergelijken zijn met de christelij ke drieëenheid. Keith Small legt in zijn artikel wederzijdse misvattingen tussen de twee religies op ta fel. Hij geeft tóe dat christenen de neiging hebben de waarde van de islamitische cul< tuur in de geschiedenis te onderschatten moslims te zien als onontwikkelde extremif16' ten en bommenleggers. Daar zet Small te genover dat moslims selectief zijn in hun kritiek op de tekstgeschiedenis van de Bij bel. Ze menen dat de Bijbel een gecorrum peerd boek is, waarvan de inhoud in de lot der tijd bewust veranderd is. Maar als de b beltekst zo onbetrouwbaar is, waarom zou de koran dan van tekstuele aanpassingen verschoond zijn gebleven, vraagt hij zich Hoe zeker zijn we dat we de ongeschonden tekst zoals die uit Mohammed's mond kwam nu als koran in handen hebben? Eén van zijn eindconclusies: „Laten we el kaar met respect en sympathie behandelen Laten we elkaar eerlijk tegemoet treden en ernaar streven onze misvattingen over el kaar recht te zetten." Zou internet dan echt culturen tot elkaar brengen, zoals in de idejide alistische begindagen van dit medium wel werd geloofd? hre WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Finland: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 25 graden. Noorwegen: Veel bewolking en met name in het zuiden veel regen, eerst mo gelijk ook onweer. Maximumtem peratuur rond 20 graden. Zweden: Van het zuidwesten uit bewolking en enkele pittige buien, eerst ook met onweer. Maxima dalend naar ongeveer 22 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een bui, soms ook met on weer. Maxima dalend naar 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselend bewolkt en vooral in het noorden buien en een harde noordwestenwind Maxima van 16 graden in het noorden van Schotland en Ierland tot 20 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon, afgewisseld door enkele regen- of onweerbui en. Langs de Belgische kust soms een stevige wind. Maxima dalend naar 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon en vooral dinsdag enkele regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 19 gra den langs Het kanaal tot 26 in de oostelijke departementen. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Maximumtempe ratuur uiteenlopend van 22 gra den aan de noordwestkust tot 35 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de Golf van Biskaje meer wolken en mogelijk een bui. Maxima vari ërend van 32 graden aan de Cost a's, tot 40 in het binnenland. Langs de golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden ook wol kenvelden en stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur om streeks 27 graden. Marokko: Westkust: oven/vegend zonnig en droog. Maxima tussen 30 en 35 graden, op de stranden met wol kenvelden iets frisser. Tunesië: Flink veel zon, maar vooral dins dag ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen de 35 en 40 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral dins dag nog kans op een regen- of on weersbui* Maxima uiteenlopend van 23 graden in de Vendee tot 34 bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Steeds meer zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Flink veel zon en alleen in het Al pengebied mogelijk een onweers bui. Maxima rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog met maxima rond de 30 graden. Malta: Veel zon en meest droog bij maxi ma rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden. Op Kreta waait een stevige en verkoelende noordenwind. Turkije en Cyprus: Langs de kust zonnig en droog. Landinwaarts meer wolken en mogelijk eeri onweersbui. Verder een stevige noordenwind. Maxi ma langs de kust rond 28 graden, bij de Zwarte Zee iets minder warm. Duitsland: Nu en dan zon, afgewisseld door stevige regen- of onweersbuien. Eerst nog warm met maxima rond 30 graden, later iets frisser. Zwitserland: Perioden met zon, maar ook kans op een pittige, lokale regen- of onweersbui. Maxima rond 28 gra den. Oostenrijk: Zonnig en meest droog, woens dag van het westen uit meer wol ken en mogelijk een onweersbui. Warm met maxima rond 30 gra den. Polen: Flink veel zon en droog, vooral woensdag van het westen uit on weersbuien. Maxima rond 30 gra den, woensdag iets minder warm. Tsjechië en Slowakije: Van het westen uit meer wolken en vooral woensdag kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Veel zon en overwegend droog zo merweer. Maxima rond 30 gra den. WOENSDAG 21 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.46 Zon onder 21.46 Maan op 15.21 Maan onder01.19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.45 23.20 10.18 22.53 Laag 06.37 19.16 06.18 18.57 Weerrapporten 20 juli 08 uur: Amsterdam half tx Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. w.s. 0 onbewolkt z1 regenbui zzw 5 onbewolkt nno 1 motregen wzw 7 half bew. zw4 zwaar bew. wnwl licht ben. wzw 2 onbewolkt ono4 licht bew zw 5 half lx onbewolkt nw 3 27 17 0.2 30 17 0.1 28 16 09 30 16 0 8 29 16 26.0 24 18 0.1 27 18 3.0 30 17 3.0 25 19 01 30 18 1.0 20 14 1.0 33 22 0.0 29 21 0,0 32 19 0.0 28 15 0,0 25 14 0.0 27 18 1.0 31 25 0.0 18 13 5.0 29 20 0.2 28 17 0.0 22 14 0.0 31 14 0.0 29 19 0.0 28 14 0.0 22 18 0.0 26 22 0.0 26 18 00 27 17 8.0 26 16 3.0 29 17 0.0 18 00 28 20 0.0 35 17 0.0 30 22 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt ZK. onweer warmtefront regen opklaringen flfft sneeuw hagel f koufront lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties; 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versin het automatisch afschrijven van het 0rf abonnements- geld, ontvangen 1,- k<f g< Fo betaling. VtKltNDING PER PUM Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag va" aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slediï hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samem van het regionale nieuws uit het Leid! Dagblad op geluidscassette beschikbu informatie 0486-486486 (Centrum licht bew. onbewolkt regenbui io 1 25 17 13.0 Bangkok 13 18 16 6.0 Buenos Aires iw4 27 22 0.0 io 4 22 17 0.1 15 25 17 0.2 rw4 29 13 0.0 io 2 30 17 0.0 hall tx Casablanca half bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt New Orleans half bew. New York zwaar bew. 0.0 Tel Ai 22 14 00 25 15 10 28 15 0.0 28 17 1.0 half bew regenbui onbewolkt half bew. 23 00 5 00 20 0.0 23 7.0 24 0.2 24 0.0 23 0.1 18 0.1 24 0.0 13 00 K E N H U Z E ONGEVAILENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ki:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14