ILeiden Regio 'Nader onderzoek moordzaak Guljé' burgerzaken is verbouwing beu Annie's Veijaardag: terras zonder poespas 'Je kan niet heel Afrika op je nek nemen Waar een wil is is een weg. terrassen Afsluiting Vrouwen weg weer ongedaan gemaakt Schoner rijden in Leiden met Shell Pura. rassen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil :hijnen, voor een groot deel de sfeer in de stad. Vanwege de ensen die er komen, de entourage, de bediening en de kwaliteit an de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht en en voorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. Het Isch Dagblad testte de afgelopen weken een aantal terrassen in :iden en doet daarvan de komende weken verslag. Wat zijn zoal leukste plekjes in de stad? En waarom? Vandaag: het terras van Annie's Verjaardag. ES F rum. NNAj n, besl een van Leidens mooiste ien. Hi kjes vinden we Annie's Ver fden d 8- Waar de Oude en hi uwe Rijn zich weer samen- e igen en log PfarV&D, jevelrij de ogstraat, Waag ei in ver- op de rtebrug- kbeur- ngsom Klacht reeu- i. Recla- hoeft tie's t te ma- Het imeu- air zit ton- nforta- de aan- zwemt een eend voorbij, of een lege zak chips. De brasserie zit onder een loempiakeet, maar daar ruik je niets van. Op een zon dagmiddag als de zon de tempera tuur ophitst tot een zo merse waar de, is vrijwel elk tafeltje bezet. Ieder een gaat naar Annie's Verjaardag, van arme student tot Minervaan, van pappa en mamma met de kin deren tot dagjesmen sen. Ze zijn Naam: Annie's Verjaardag, Hoogstraat Ambiance: prachtig Bediening: redelijk Kwaliteit: matig Verhouding prijs/kwaliteit: voldoende vrijwel zon der uitzon dering zeer luchtig ge kleed. Op het tafel tje tegen over de in gang flonke ren twee een jong stel in een roei- guldens en een kwartje in het »t peddelt de man richting zonlicht, de fooi van een vorige waterkant. Galant laat hij gast. Zeker zes keer loopt een 11 eerst uitstappen, onderwijl van de bediendes er aan voorbij boot tegenhoudend. Bij An- als uiteindelijk na 7,5 minuten s zit je op het water, soms een andere serveerster zich or je de golfjes tegen de vlon- meldt. „Hoi", luidt de groet, die klotsen. Zo nu en dan is toegespitst op de leeftijd en HNSDAG 20 JULI 1999 Vrouw bespuwd en geschopt mgENi Een 36-jarige vrouw is gisteren op de Broekweg door twee jongens bespuwd, geslagen en geschopt. De Leidse reed rond 20.30 uur op de Broekweg toen zij werd ingehaald door twee jongens op een bromfiets. Zonder enige aanleiding viel het tweetal haar lastig. Toen één van de twee tegen haar achterwiel schopte, raakte de vrouw uit balans en kwam ten val. Met haar hoofd raakte zij een lantaarnpaal. Aan de molestatie hield de vrouw diverse schaafwonden over. Het onbekende duo ging er lachend vandoor. Echtelijke twist in Opvangcentrum De politie heeft gisteren een 24-jarige bewoner van het Opvang Centrum aan de Willem van de Madeweg aangehou den. De man wordt er van verdacht dat hij zijn evenoude echt- jenote heeft mishandeld en met een mes heeft bedreigd. Het boterde al een tijd niet tussen het tweetal. De man is voorlopig n verzekerde bewaring gesteld. IVOLC VAN VOORPAGINA een jaar lang stof happen, is afdeling burgerzaken giste- verhuisd naar haar nieuwe derkomen in de nieuwste ntvinst van het stadhuis aan Breestraat: het atrium. Als goed is, komt er nu lang- am aan een einde aan de erlast door betonstof en ver- uvvingslawaai. Maar de eer kinderziektes van de met is overdekte binnenplaats «en zich al aan. Door het tbreken van zonwering, ipt de temperatuur bij mooi er snel op en worden beeld- ïermen onleesbaar. En toen gistermorgen ineens hard gon te regenen, weigerden ramen in het dak automa- :h te sluiten. De schade bleef lerkt tot een paar plassen op vloer. loördinator burgerzaken rt-Jan Wolvers is blij dat de eme verhuizing nu eindelijk feit is. De kinderziektes en feit dat de balies nog niet emaal af zijn, neemt hij voor lief. ,,lk ben blij met nieuwe ruimte. Ik denk dat ^^hier de mensen beter, snel- efficiënter van dienst HHuien zijn. Het moet leuker üs|Elen voor de klanten", aldus fivers. Over de overlast van afgelopen jaar is de ambte- ar weinig subtiel. „Dat is ei- ilijk niet de manier waarop i werkgever met zijn werkne- rs moet omgaan. Het is echt ien geweest." Als het aan ilvers had gelegen, zou bur- zaken tijdens de verbouwing isffllelijk elders onderdak heb- flp gekregen. „Daar is ook wel gekeken, maar dat was te ïrnaar men zegt." Burgerzaken was gisteren uit sluitend open voor aangiftes van geboorte en overlijden en voor mensen die echt met spoed een nieuw paspoort no dig hadden. Vanaf vanmorgen half negen zijn alle balies weer normaal open. De nieuwe ruimte van burgerzaken is ove rigens nog lang niet af. Tot die tijd is het nog een paar maan den afzien. Doordat het ge bouw een betonskèlet heeft, klinkt het door het hele gebouw door wanneer er ergens wordt geboord. „Als we een klant niet kunnen verstaan, dan hebben we een probleem", merkt Wol vers wat cynisch óp. „In het verleden is dat wel gebeurd. Dan ga ik naar die mensen toe en vraag of ze even wat anders kunnen gaan doen." De verbouwing van het stad huis en de geplande verhuizing van verschillende afdeling blijft ook op een ander punt een heet hangijzer. 'Gemeentesecretaris Klaas.de Vries moet voor half september aangeven hoe hij de ambtenaren in de toekomst wil huisvesten. Om alle publieks- balies straks bij elkaar te bren gen, moeten de afdelingen fis caal-juridische zaken en belas tingen in ieder geval voor een deel naar het stadhuis komen. De ondernemingsraad betwij felt echter of daar voldoende ruimte voor is. De Vries stu deert voorlopig op oplossingen. „Formeel moet ik alles open houden. Maar we hebben in ie der geval de mogelijkheid om rond de jaarwisseling het ge bouw van IBM aan de Lange- gracht in gebruik te nemen voor onder andere de belas tingdienst. Die zou dan nog wat langer aan de Ir. Driessenstraat moeten blijven zitten." De gemeente heeft gisteren de afsluiting van de Vrouwenweg ter hoogte van het voormalige Kruisherenklooster weer onge daan gemaakt. De straat werd woensdag 7 juli op aandringen van bewoners die last hadden van het vele sluipverkeer, volle dig geblokkeerd. Leiden kreeg hiervoor groen licht van buur gemeente Zoeterwoude en de provincie Zuid-Holland. Af spraak was toen dat de blokka de zou worden opgeheven als de werkzaamheden aan de Eu- ropaweg waren voltooid. Al jaren wordt de verkeerssi tuatie op de Vrouwenweg als uitermate onveilig ervaren door bewoners. Sluipverkeer, land- bouwverkeer en vrachtverkeer zijn hiervan de oorzaak. Veel bewoners pleiten daarom voor permanente maatregelen en worden daarin gesteund door de gemeente. Gedurende de as faltering van de Europaweg (de eerste weken van juli) was de Vrouwenweg voor doorgaand verkeer afgesloten. Landbouw- verkeer werd gedurende die pe riode tijdelijk toegelaten op de Europaweg. Deze maatregel is sinds giste ren ingetrokken nu het werk aan de Europaweg is voltooid. Leiden wil dat de afsluiting een permanent karakter krijgt maar moet daarover in de slag met de wegbeheerder, de provincie. Zuid-Holland ziet liever geen langzaam verkeer op de Euro paweg. Om enigszins aan de wensen van de bewoners tege moet te komen, wil Zuid-Hol land op de Vrouwenweg wél een verkeerssluis toestaan. Een groot nadeel van de sluis is dat de bewoners nog steeds niet zijn verlost van de overlast van landbouwvoertuigen. „We zijn weer terug bij aF". aldus bewoner Cor Bronk. „Wat er nu gebeurt, is inderdaad volgens afspraak maar eerlijk gezegd hadden wij gehoopt dat de blokkade zou worden gehand haafd tot er een permanente oplossing voor het probleem is gevonden. Dat de hekken dus door de provincie zouden wor den gedoogd. Nu moeten we maar weer afwachten wat er uit de onderhandelingen tussen gemeente en provincie komt." Bronk loopt hiermee vooruit op de gesprekken tussen Leiden en de provincie die gepland zijn op donderdag 2 september. In die onderhandelingen maakt de gemeente zich sterk om land- bouwverkeer permantent via de Europaweg te laten rijden. Tot dat hierover overeenstemming is bereikt, blijft de Vrouwenweg echter open voor bestemmings verkeer en langzaam gemotori seerd verkeer. Kamervragen PvdA en D66 PvdA-kamerlid G. van Oven komt na bestudering van het dossier over de in 1946 vermoorde Leidse ingenieur F.H.E. Guljé tot de conclusie dat het onderzoek in de pe riode 1946-1948 'nogal wat onzorgvuldigheden en on duidelijkheden' bevat. Hij zal hierover samen met het D66-kamerlid J. Hoekema een brief schrijven aan minister van justitie Korthals met het ver zoek om een nader onderzoek door het college van procu reurs-generaal. De kamerleden willen weten waarom sommige gegevens en tips destijds niet goed zijn onderzocht. Uit het dossier, dat onlangs in het gemeente-archief van Leiden is opgedoken, blijkt dat er één hoofdverdachte is ge weest in de moordzaak rondom ir.F.H.E. Guljé, die op 1 maart 1946 in zijn woning aan de Van Slingelandtlaan 8 in Leiden werd doodgeschoten. Het be treft hier de ondercommandant van de Doelenkazerne in Lei den, dat vlak na de oorlog een interneringskamp was voor po litieke delinquenten. Ir. Guljé, die directeur was van N.V. Hol- landsche Constructie Werk plaatsen in Leiden, werd een tijd in dit kamp geïnterneerd op verdenking van economische collaboratie. Hij werd vrijge sproken en legde een geheim rapport aan over de misstanden in dit kamp en speelde dat rap port door aan de regering. Van Oven: „Het is niet gezegd dat de ondercommandant de dader is geweest, maar er was toch een soort verdenking. Als je ziet dat er bij de door hem in geleverde wapens, waarvan er een hetzelfde kaliber had als dat waarmee de moord is ge pleegd, geen technisch onder zoek heeft plaatsgevonden, is dat toch gek. Misschien heeft dat onderzoek wel plaatsgehad, maar ik kan de stukken erover niet meer ontdekken. Daar naast is het vreemd dat de me deverdachte, een vrouw die kort na de moord naar Indië vertrok, nooit is gehoord. Alsof ze daar in Indië niet aan de tand kon worden gevoeld." „Bovendien komt er in 1954 nog een tip binnen over een eventuele moordenaar. Nu hoef je die niet meteen serieus te ne men, maar je kunt die toch op zijn minst nog onderzoeken. Dat is niet gebeurd, voor zover ik dat tenminste kan overzien. Tekenend is ook dat commissa ris Meijer destijds het onder zoek heeft overgenomen en een aantal indringende gesprekken heeft gevoerd over deze zaak. Het is ook opvallend dat Scher- merhorn destijds een condolé- ancebezoek aan de familie bracht, terwijl Guljé officieel nog niet was vrijgesproken. Dat is gek. Ik kan me voorstellen dat de familie van Guljé de zaak uitgezocht wil hebben. De moord op hun vader moet een traumatische ervaring zijn ge weest." SP is bezorgd over bankieren door gemeente LEIDEN Hoe gaat de gemeente Lei den om met haar kasgeld, en loopt Leiden niet de zelfde ricico's als de pro vincie Zuid-Holland? De SP-fractie wil van burge meester en wethouders duidelijkheid over het ge meentelijk treasury mana gement, oftewel de wijze waarop de gemeente haar geld tijdelijk belegt, dan- wel de kas tijdelijk aanvult met geleend geld. Voor het aantrekken van beleggingsobjecten heb ben Ben W toestemming nodig van de gemeente raad. Het is SP-fractielei- der C. Vergeer opgevallen dat de raad over deze za ken in de begroting 1999 en in de Perspectiefnota niet is geïnformeerd. Van daar dat hij graag wil ho ren of Leiden net als de provincie zelf bankiert, of daarmee de gehandeld wordt in strijd met de af spraken, en of daarmee ri sico's worden gelopen. Vergeer is niet de enige die zich naar aanleiding van het Ceteco-debacle bij de provincie zorgen maakt over de risico's van ban kierende gemeenten. De Vereniging Nederlandse Gemeenten adviseerde haar leden deze week om zo snel mogelijk te stop pen met risicovolle beleg gingen. het voorkomen van de bezoe ker. De fooi laat ze liggen. Vijf minuten later bezorgt ze de ge vraagde cappuccino, geser veerd in een grote Italiaanse kom. Gelijk afrekenen. De 'cappucci' oogt goed, met een dikke laag schuim en ruim voldoende cacao. Maar de sui kerklonten nemen, eenmaal losgelaten, een diepe duik en verdwijnen meteen kopje on der. De koffie smaakt niet slecht. Intussen biedt het druk ke vaarverkeer een vermakelijk schouwspel. Een kleine motor boot herbergt vijf man. De re ling steekt amper boven het wateroppervlak uit en het arme pruttelmotórtje moet vreselijk z'n best doen om het scheepje vooruit te laten gaan. Voor een volgend drankje is een keer wenken genoeg. Het bier tje komt de serveerster binnen vijf minuten brengen. Twee mi nuten daarvoor, als ze al een keer met een vol dienblad langs komt, zegt ze verontschuldi gend: „Je biertje komt er zo aan, hoor". Het glas is niet vol, de schuimkraag meet een vin ger en het bier is na twee slok ken al doodgeslagen. Een tafel verderop laat iemand z'n pisto let achterham terugsturen. De kleine kaart biedt overigens een redelijk uitgebreid assortiment aan lekkernijen en lunchge rechten, met verschillende uit smijters, pannenkoeken, beleg de broodjes en enkele aardige specialiteiten. Een bonnetje vragen is geen enkel probleem. Voor de ser veerster dat komt brengen, maakt ze eerst nog een vrolijk praatje aan een andere tafel en biedt ze bij een volgende haar excuses aan omdat de De Ko- ninck-bierglazen op zijn. De man neemt zonder morren ge noegen met het bolleke dat hij krijgt. De rekening bij Annie's bedraagt zes gulden. Drie gul den voor het bier, en dus ook drie gulden voor de cappucci no. LEIDEN ROBBERT MINKHORST „Wie kent ons nou?", vroeg Paulien de la Court van de SPC in Leiden zich vorig jaar sep tember af. „SPC staat voor stichting basisgezondheids zorg Casamance, de zuidelijke regio van het West-Afrikaanse Senegal, maar bijna niemand die dat weet. Als je geld wilt binnenhalen moeten de men sen de naam en het doel van je organisatie wél kennen. Daar om hebben we de 'Wilde Gan zen' ingeschakeld: die naam is wijd en zijd bekend." Het idee blijkt nu bijna een jaar later te hebben gewerkt. De SPC haal de in Leiden en de regio bij be drijven, verenigingen en parti culieren vijftienduizend gulden op, een bedrag dat door de Wilde Ganzen nog eens werd verdubbeld. De dertigduizend gulden zijn bestemd voor de verbetering van de elementaire gezondheidszorg in Kafounti- ne, een dorpje in de Casaman ce waar vijfentwintig duizend mensen afhankelijk van zijn. De eenvoudige kliniek of dis- pensaire zoals de lokale bevol king het ziekenhuisje noemt, wordt in het najaar van het geld gerenoveerd. De la Court die zelf bij Thuiszorg Groot Rijnland werkt, werd gegrepen door het Senegalese Kafountine toen ze drie jaar geleden een collega opzocht die daar les gaf. Op verzoek van die collega maakte ze eenmaal terug in Leiden een rondje langs zorgverlenende instanties om spullen voor het dorp in te zamelen. Het aan bod bleek overweldigend, ze kreeg zelfs veertig ziekenhuis bedden aangeboden, maar ook veel te duur om te verschepen. Volgens Frans Steffin, fondsen werver van de SPC ontstond toen het idee om in Leiden geld bijeen te krijgen waarvan ter plekke de apparatuur zou worden gekocht. Sinds drie jaar heeft de Leid se stichting in Kafoutine twee projecten uitgevoerd. Het eer ste project, was de aanleg van elektriciteit door middel van zonne-energie. Zonnepanelen foto pr Steffin (links) en De la Court: „Tot nu toe hebben we alleen de vrouwen voorgelicht, maar het is de bedoe ling om ook de mannen te bereiken." foto hielco kuipers op het dak van de kliniek leve ren de energie aan waarop een medicijnenkoelkastje kan functioneren en stromend wa ter mogelijk is geworden. Het tweede project was een voor lichtingsproject voor vrouwen: De la Court: „Mensen daar we ten heel weinig over hun eigen lichaam. Onze gezondheidsles- sen omvatten de meest een voudige dingen zoals hygiëne, babyvoeding en gezinsplan ning. Tot nu toe hebben alleen de vrouwen voorgelicht, maar het is de bedoeling om ook de mannen te bereiken." Een werkgroep van inwoners uit Kafountine zorgt ervoor dat het geld uit Nederland goed wordt besteed. Met de SPC wordt een tijdschema en een budget vastgesteld waar de groep zich strikt aan moet houden. Paulien de la Court gaat twee keer per jaar naar Kafountine voor een werkbe zoek. Steffin: „Je moet je neus er wel laten zien daar anders gaat het niet goed." De la Court kiest voor een omzichti gere beschrijving. „De werk groep heeft regelmatig een sti mulans nodig omdat ze weinig ervaring heeft met organiseren. Het klopt wel dat de mensen een andere instelling hebben, ze leven bij de dag en denken niet in lange termijnen. De la Court en Steffin vinden dat ze niet mogen mopperen over de opbrengst. „Voor de renovatie is het genoeg maar er is altijd meer geld nodig om verpleegkundigen op te leiden bijvoorbeeld. Volgens hen werkt de projectmatige aanpak omdat het initiatief en de inzet van de lokale mensen komt. Steffin: „Wij vertellen hun niet wat ze moeten doen, zij bepa len hun eigen behoeften en die probeert de SPC te ondersteu nen. Kijk, je kan als organisatie niet heel Afrika op je nek ne men, dat lukt zelfs de Verenig de Naties niet. Deze kleinscha lige opzet is beheersbaar. De financiers zien echte resultaten en dat is heel belangrijk."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13