'Rare dingen, die multomaphoezen' Bijzettafels verdringen Trends DINSDAG 20 JULI 1999 REDACTIE AAARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023.5 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters be staat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is in gevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Gammel, zeedijk, ontwaakt; 2. Chinese munt, hijswerktuig, land in Eu ropa; 3. hemellichaam, tropische vrucht, echo; 4. lattenkist, mannelijk dier, deel v.e. boek; 5. deel v.d. voet, carbolineren, toegang; 6. mikpunt, dwalen, rendabel; 7. nobel, universiteitsbode, kroesharige hond; 8. rijstbrandewijn, vogel, werelddeel; 9. brilslang, koren, etgroen; 10. steekvlieg, hoon, tafellinnen. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Aal; 5. sen; 7. contant; 8. Ate; 9. esp; 11.Irene; 14. ma; 16. au; 17. lee; 18. ara; 19. ut; 20. ra; 22. geste;25. lor; 27. gek; 29. kakelen; 30. lef; 31. lek. Verticaal: 2. Act; 2. loei; 4. stee; 5. snee; 6. ets; 8. alm; lO.Pau; 12. roede; 13. naast; 15. alt: 16. aar; 19. uil; 21. alk; 22.graf; 23. sier; 24. egel; 26. oke; 28. ene. HEINZ JE ME&r<S£l VKf *4 2.OU 'K PA*r*£A/ ZSTTZM? WEJETJE' TYA VEPkV- PE/J?"Z£&T M/PCf JAPANSE OC*r Schoolagenda's liggen al weer klaar voor het nieuwe jaar Parfumshampoo Onderzoekers van de universi teit van Leeds hebben ontdekt hoe de geur van shampoo lan ger in het haar kan blijven zit ten. Hiertoe hebben ze de bin dende eigenschappen van ei witten veranderd. Eiwitten be zitten vele vitale functies in het lichaam op biochemisch niveau. Een daarvan is het dragen en vervoeren van be paalde moleculen naar speci fieke gebieden. Eenmaal hun bestemming bereikt, leveren ze hun wachtje af door te hechten aan het doel. Profes sor John Findlay en zijn team hebben geurmoleculen aan dragende eiwitten gehecht. Als die worden gebruikt in haarverzorgingsproducten, zoals shampoo, binden ze ste vig aan de buitenkant van haar. Het team heeft deze technologie verder verfijm zodat parfum vertraagd vi komt. Op die manier wassen haar dagen langet geuren, vergeleken met ga bare shampoos die na gel direct vervluchtigen. De u nologie werkt erg goed bij tuurlijke geuren, zoals jas en viooltjes, die bestaan u een eenvoudige chemisch componenten. Findlay wj ook aan toepassing van zi techniek bij merkparfunis, P" complexer van samenstel M. zijn. Als dit eenmaal is j fectioneerd, dan wordt mogelijk om de geur vanj voriete parfums rechtstra in je haren te wassen. Folkloristisch schilderen Naar alle windstreken slaan de Nederlanders deze weken weer hun vleugels uit, waarna eenmaal thuis ook traditiege trouw herinneringen worden opgehaald. Hoe zij bijvoor beeld hebben genoten van de folkloristische schilderstijlen op hun vakantiebestemming. Misschien willen zij dat ook wel thuis op onder meer hun eigen meubels toepassen, waardoor bijvoorbeeld de Hollandse ladekast voorzien wordt van Mexicaanse bloem motieven. Om liefhebbers op weg te helpen, verscheen re centelijk het hobbyhoek Folk loristisch Schilderen. Ervaring hebben in het hanteren van het penseel is voor de uitgave niet vereist: de belangrijkste basistechnieken worden uit de doeken gedaan. Zoals de zo genoemde kommastreek, S- streek en platte streek. Daar naast gaat het boek in op ach tergrondeffecten, materiaal keuze en het mengen van verf. Ook is een hoofdstuk gewijd aan de oorsprong van folklo ristisch schilderen. Aan de hand van talrijke praktische voorbeelden voorzien van Folkloristisch schilderen op Noors. foto duidelijke foto's en tekem gen, leert de hobbyist ven gens allerlei typische sch werken te maken. Enkele voorbeelden hiervan zijn zogenoemd Mogolmotiei komstig uit India, dat uit fijne bloemen bestaat ofti sche klassieke Griekse slirjonc en bladerguirlandes. Foil rstisch Schilderen, 39,90 den, uitgeverij Canteclee Slaapkamerwensen Een fraaie en eigentijdse slaapkamer is de wensdroom voor menigeen en steeds meer mensen laten die droom in Che Een van de ruim 20 stripagenda's. Op die manier wil de producent inspringen op de wensen en eisen van kinderen en nieuwe trends signaleren. Of dat dit jaar goed is gelukt met de organizers en de ringbandhoezen moet nog blijken. Nog niet iedereen loopt er warm voor. Bij V&D lopen Tjitske en Diana op de afdeling met schoolartike- len. Ze kopen in geen geval een organizer. Tjits ke: „Ik wil meer schrijfruimte, één pagina per dag. Ik schrijf nogal groot en anders past het er niet op." De multomaphoezen vinden ze allebei maar on- foto cpd zin; niet handig en niet mooi. Ook Hannes Ger- rits (14), die via zijn mobieltje aan het thuisfront laat weten waar hij is, laat de organizer aan zijn neus voorbij gaan. Een gewone agenda is leuker. Hij en zijn vriendjes Sven (13) en Kevin (12) gaan voor de TMF-lijn. Ook aan hen zijn de multomaphoezen niet be steed. Ze moeten er erg om lachen. „Rare din gen." £Ei/££V£A/ M ;en E&WGs+fAAP PA*/ P D /-JST L/S~/V/'E.'" 5,mj A'£T2& 7ESPO&9S.~zéBrPr£0& Het oude schooljaar is nog niet voorbij of de win kels liggen al weer vol met spullen voor het nieu we jaar. Liniaaltjes, pennen en vooral agenda's. Veel agenda's, wel bijna honderd. Voor ieder wat wils: een lieve met donsveertjes of een interes sante organizer. Het aanschaffen van een nieuwe agenda is een serieuze zaak. Want een agenda is nog steeds, zij het minder dan vroeger, een statussymbool. En het aanbod wordt elk jaar gekker. De keuze in agenda's is werkelijk onvoorstelbaar: alleen al Vroom en Dreesmann verkoopt zo'n 55 gewone exemplaren en tussen de twintig en dertig losbla dige modellen, de zogenoemde organizers. Zo'n 10 verschillende muziekagenda's, zoals Thunderdome voor gab- bertjes of twee verschillen de R&B-agenda's, en ten minste 20 verschillende stripagenda's. Bert en Ernie als mafïosi, Cartoon Net- work-figuurtjes zoals Cow and Chicken, maar ook nog steeds de oude getrouwen Winnie the Pooh en Snoo- py- Opvallend zijn ook de agenda's en kladblokjes met een verleidelijk zachte kaft en veertjes aan de ran den. Ze zijn er in knalroze, knalgroen, blauw, zwart en wit. Veel scholieren zullen in het nieuwe schooljaar naast hun mobiele telefoon een organizer in de tas hebben. De organizer is namelijk de trend van dit jaar. De jeugd heeft het im mers 'druk, druk, druk', en de agenda moet het volle schema in goede banen leiden. Dus slappen de 'jong volwassenen' steeds meer over op volwassen producten. Die krijgen ze er bij aankoop van de uitermate populaire TMF- agenda zelfs gratis bij. In de plastic zak met ca deautjes zit onder meer een miniflesje douchegel en abonnementcouponnen voor het tijdschrift More! Op de cover van het afgebeelde nummer staan drie naakte vrouwen. De onderwerpen zijn: 'erotisch; liefde met je lippen, zo geniet je er alle bei van' en 'Alleen? 5 pagina's vrouwen man nen die op zoek zijn'. Uiteraard is de functionele organizer wel 'opge leukt' met gekleurde blaadjes en plaatjes, want een saaie agenda is uit den boze. Stripfiguurtjes van de Looney Tunes, die al jaren populair zijn, bevolken de roze, paarse en groene pagina's. Vol wassenen hebben blijkbaar eveneens genoeg ge kregen van de saaie agenda, want volgens V&D- inkoper Marcel Groeneweg doen de vrolijke or ganizers het ook goed onder het oudere publiek. Volgens Dian Besseler van Stationery Team, uit gever van onder meer de Looney Tunes-agenda, zullen de organizers de traditionele agenda's ge deeltelijk verdringen. Kinderen kiezen steeds meer voor praktische en mooie spullen. Een or ganizer is makkelijk, omdat je elke keer een nieuw pakje losse blaadjes kunt kopen in plaats van een hele nieuwe agenda. Dat moet ook het idee geweest zijn achter de meest opmerkelijke vinding van dit jaar: de mul tomap-hoes. Voor het lutte le bedrag van 17,95 gulden kun je je oude ringband in het nieuw steken en hoef je geen hele nieuwe map te kopen. V&D-inkoper Mar cel Groeneweg verwacht dat dit erg zal aanslaan. Dat een nieuwe multomap goedkoper is dan zo'n hoes, mag de pret niet drukken. Elk jaar worden voor de bij na 2 miljoen scholieren zo'n 2,5 miljoen school agenda's op de markt ge bracht, vertelt Besseler. Die kosten gemiddeld per stuk bijna dertig gulden. Inclu sief de agenda geven kinde ren gemiddeld honderd gulden uit aan schoolarti- kelen als schriften, pennen, liniaaltjes en, niet te verge ten, kaftpapier. Hoewel precieze cijfers ontbreken, gaat het om een omzet van ongeveer 200 miljoen gul den. Daarmee ligt het marktaandeel van deze tak van de kantoorartikelenbranche, waarvan de to tale omzet 1,3 miljard per jaar bedraagt, rond de 15 procent. Reden genoeg voor de producenten om goed op te hoogte te blijven van de wensen van de schooljeugd. Stationery Team houdt dan ook in tensief contact met de doelgroep door middel van gesprekken en beoordelingspanels. Daan Durlacher van New Edition, uitgever van onder meer de TMF- en Cartoon Network-artikelen, doet hetzelfde. New Edition sponsort scholen bijvoorbeeld met leeronderzoeken en schrijft jaarlijks de Nationale Schoolagenda-enquête uit. Scholieren kunnen kiezen uit wel tien verschillende muziekagenda's. foto cpd Wie in de relaxfauteuil lui ach- teroverleunt, heeft geen zin overeind te komen om een glas of kopje van de salontafel op te pakken. De salontafel in het midden van de zithoek wordt tegenwoordig vaak vervangen door een aantal bijzettafeltjes, zodat men op elke zitplaats een afzetblad bij de hand heeft en de middenruimte vrij blijft. Bijzettafeltjes zijn er in alle soorten, maten en materialen, van klassiek tot eigentijds. Zoals de talloze kunststoftafeltjes in een keur van kleuren en vaak op één poot. Of tafeltjes met bladen van hout, kunststof of glas, ondersteund door elegan te pootjes. Vooral de op Gispen geïnspireerde elegante buis meubeltjes hebben de laatste tijd veel aftrek. Maar er zijn ook robuuste bijzettafels met dikke houten bladen en op stoere sta len poten. De decennia geleden uiterst populaire minisets (drie onder elkaar te schuiven tafel tjes) zijn weer terug. Niet alleen in de traditionele uitvoeringen maar ook in nieuwe, eigentijdse ontwerpen. De favoriete materialen voor bijzetters momenteel zijn glas - helder, mat en/of getint - en doorzichtige kunststof; zonder verdere toevoegingen dan wel in combinatie met staal of hout. Een tafeltje dat naast fauteuil of bank wordt bijgezet kan het beste iets lager zijn dan de arm leuning. Stoot men een glas of kopje niet zo gemakkelijk om. Er zijn banken en fauteuils met een echt bijdehand tafeltje: ge koppeld aan een armleuning of een van de poten, vast of draai baar. Praktisch zijn ook de tafeltjes op wielen, vaak in de vorm van een serveerboy met twee bla den boven elkaar, die soms als een dienblad afneembaar zijn. Miniset van drie tafeltjes met matglazen blad. Een ontwerp uit de serie Miss B. vervulling gaan. Vorig jaar werd er 3.2 miljard gulden aan de slaapkamer uitgegeven en dat is een kleine tweehonderd miljoen gulden meer dan in 1997, zo blijkt uit recent ver schenen cijfers van de Centra le Branchevereniging Wonen (CBW). Belangrijkste uitga venpost bij de slaapkamer vormt de categorie meubilair (waaronder het bed valt) met ruim anderhalf miljard gul den, gevolgd door bedtextiel, vloerbekleding, raambekle- ding en ten slotte verlichting. Het houten bed blijft veruit het populairst: driekwart van de verkochte exemplaren is van dit materiaal gemaakt. Verder hangen er in de slaap kamer vooral blauwe en gele gordijnen, terwijl de kleuren groen en beige in opkomst Wanneer het bovenste blad een railing heeft, kan de roltafel te vens als bar worden gebruikt. Een heel ander type bijzettafel is wat de Engelsen de sidetable noemen, een smalle, vrij hoge tafel die tegen de wand of ach ter een bank met een hoge rug leuning wordt geplaatst. Zit tend op de bank kun je er ge makkelijk een koffiekopje op kwijt of een lees/schemerlamp. Over lampen gesproken: Er zijn ook bijzettafeltjes met een vast daarop gemonteerde lamp. Omstootveilig. Zulke meubel tjes zijn er eveneens als bedta- feltje in de slaapkamer. Bij sidetables zien we twee uit gesproken tegengestelde stijlen: klassiek en minimalistisch. De laatste - die uiterst ijl van vorm geving is - wordt ook dikwijls gekozen voor een tafel in een smalle hal of gang. Neemt wei nig plaats in. Met een bijpas sende en royale spiegel erboven - die voor een extra ruimtelijk effect zorgt - creëert men een smaakvolle entreepartij. Sidetable Polygon 556 van Leolux met een glazen bovenblad. Ook ver krijgbaar met een laklaag aan de onderkant van het blad. foto pr De Volare 558 van Leolux, ontworpen door Jan Armgardt. foto pr In ons land worden jaarlijl miljarden guldens gestoks de inrichting van de slaapl mer. foto zijn. Vitrage raakt steeds i uit de gratie. Ook blijkt ui onderzoek dat de consun zijn aankopen vooral doe gespecialiseerde slaapwii waarvan er inmiddels 715 Met het bad Samarcande brengt Keramag de nostalgische sft Jugendstil terug in de badkamer, maar dan wel met eigentijds terialen en technieken. Het ligbad is van een hoogwaardige n Ie kunststof met een mooie glans. Dit materiaal houdt de wai van water goed vast. De kuip heeft een lengte van 170 cm enj breedte van 82 cm. De poten zijn leverbaar in chroom of mess Totaal (poten, uit de vloer oprijzende stijgpijpen met mengkr doucheslang, met afvoer en overloop) kost het bad bijna 9000 den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10