Leiden Regio Universiteit: leerstoel geluidhinder We gaan effe lekker culinaaaairen' WBL verkoopt studentenflats Burgemeester op afroep Jong Leiden leeft zich uit in kinderparadijs In den Doofpot en Pardoeza pakken prijzen Hogescholen gaan samen verder Meeuw veijaagt roeiers Personeelstekort bedreiging LUMC il MAANDAG 19 JULI 1999 Slachtoffer mishandeling spoorloos ifidenEen 34-jarige man uit Leiden meldde zich zaterdagmid dag bij de politie met de mededeling dat hij de dag ervoor in de Bemhardstraat een stadgenoot tijdens een vechtpartij flink had toegetakeld. De man had spijt en wilde met zichzelf in het reine komen. De politie zit echter met één probleem. Tot dusverre heeft niemand aangifte gedaan van mishandeling en het ver meende slachtoffer is spoorloos. De eerste grote klapper in de verkoopactie van woningbouw vereniging Leiden (WBL) is bin nen. De WBL heeft overeen stemming bereikt met de Stich- Leidse Studentenhuisves- (SLS) over de verkoop van complexen aan de Raven horst en de Middelweg. De ver koop vindt formeel plaats op 1 augustus aanstaande. De 62 appartementen aan de Ravenhorst waren al langere tijd in beheer bij de SLS. Het tvas dan ook logisch om dit complex nu aan studentenhuis vesting te verkopen. De ver loop aan de Middelweg omvat twintig eenkamerwoningen die uitstek geschikt zijn voor itiidenten. Voor de SLS past de aankoop teel goed in het streven om het l Leiden heeft deze week een burgemeester op afroep. Alle wethouders en ook burge meester Postma zijn op va kantie. Alleen wethouder Jan Laurier is te bereiken. Laurier heeft piketdienst, meldt A. Frank, de vervangster van de vaste medewerkster van Postma. „In dringende gevallen is hij oproepbaar, t Morgen is hij op het stadhuis om een aantal brieven en be sluiten te tekenen." „De stad wordt gewoon bestuurd", stelt aantal zelfstandige woningen voor studenten te vergroten. Kleine kamers blijken steeds moeilijker te verhuren, terwijl de vraag naar eenvoudige ap partementen sterk toeneemt. Door aankoop, nieuwbouw en verbouw wil de SLS het aandeel zelfstandige woningen in haar bezit aanzielijk vergroten. Op dit moment is slechts zestien procent van de 5300 wooneen heden van de SLS een zelfstan dig appartement. De WBL kreeg vorige week toestemming van de gemeente raad om een groot deel van haar bezit in de verkoop te doen om daarmee uit de finan ciële problemen te komen. De corporatie wil in totaal 1100 woningen verkopen. In het na jaar begint de WBL met het aanbieden van tachtig eenge zinswoningen. gemeentesecretaris K. de Vries iedereen gerust. „Op de win kel passen mag ik wel. Ik kan alleen geen bevoegdheden van het college van B W .uit voeren." Mocht het zover komen dat echt niemand in functie is, dan kan Leiden terugvallen op de Gemeentewet. Wanneer zowel de burgemeester als de rest van het college afwezig is, wordt het langstzittende raadslid loco-burgemeester. In Leiden zijn dat ër twee: SP- leider C. Vergeer en WD'er G. Bakker. Het plein bij de Hooglandse kerk was zaterdag het domein van kinderen. Schilderend, springend of, zoals hier, zingend. foto hielco kuipers leiden suzanne barbier 'Als het maar droog blijft'. Me nige ouder richtte zijn blik aan het begin van de middag naar de hemel om te ontdekken of de grijze luchten plaats zouden maken voor een aangenaam zonnetje. Regen was wel het laatste dat het Hooglandsekerk- plein zaterdag kon gebruiken. Traditiegetrouw was het plein voor één dag tijdens de Laken- feesten omgetoverd in een echt kinderparadijs. Het geluk was deze keer met de kleinsten: de jonge Leidenaren konden zich lekker uitleven zonder een nat pak te halen. En dus gingen de schoenen uit om het springkussen te be klauteren en werden die weer aangetrokken om de stoere Big Wheel-trapauto's te bemannen. De creatievere peuters en kleu ters gingen onder deskundig oog van Harrie de kunstenaar aan de slag met een reuzegrote wandschildering. Het was het artistieke hoogtepunt van de dag. Gehesen in een grote over all en met de kwast kunstig in de hand, boog het jonge talent zich over het lege doek. Stre pen, zonnetjes en hartjes in de meest bonte kleuren kwamen spontaan te voorschijn. De ech te kunst bleek het eigenlijk te oo 50 55 ertien, veertien restaurateurs aan er op het plein bij de Pie- rskerk, of in de kerk zelf. Dat jn er heel wat minder dan vo- Jaar. Hoe veel minder? „Een ïik of tien", schat een van de iganisatoren, Willem Buijte- eg. En dan, het wegblijven in tweevoudig winnaar De ouvernante, de topzaak van ilfred Tegelaar die geen goed oord overheeft voor Leiden ulinair. „Hij heeft het wel in vingers, niet in zijn oofd", zegt Willem Buijteweg. estaat Leiden Culinair vol- nd jaar nog wel? „Ja", zegt illem Buijteweg. „Er hebben ch net vijf restaurants aange- eld. Restaurants die nu niet eedoen. Waarom? Het is een lede reclame voor je zaak als staat." ,.60 Wat voor een zaken staan er en wat hebben ze de :idse Smulpaap te bieden? in greepje uit het repertoire, lak Bandung adverteert met sang goreng (drie pegels twel vier gulden vijftig), sateh ibi (sateh van varkensvlees, er pegels) en sateh ajam (kip- teh, ook vier pegels). Imperi- n doet het met zalmfritters ijf pegels), garnalen (vijf pe ls), aardappel speciaal (vier en Javaanse kip (vijf Dan Grieks restaurant ouzo (een koppig ankje, 4 pegels), glaasje wijn pegels), moussaka (acht pe l's), giros (zeven pegels) en uvlaki (twee spiezen var- nshaas, 14 pegels). Hmmm, ,o® Jk voor stuk zeer etenswaar- 234ï maar culinair? „Zeur niet 'o63ian". zegt een smikkelend 5953 htpaar in koor, vanachter Leiden Culinair: niet alleen culinaire hoogstandjes... twee reusachtige pannenkoe ken van Nieuw Minerva. „Lek ker hoeft geen Franse naam te hebben." Maar dat is buiten. In de Pie terskerk stapt de klant een an dere wereld binnen. De wereld van de haute cuisine, een plek je voor de fijnproevers. Kijk, restaurant James heeft een open keuken waar men kan zien hoe de koks het 'm flik ken. James heeft er een restau rant met tal van prettige ge rechten. En James heeft er een proeverij, een ruimte waar de klant kleine hapjes tot zich kan nemen. Kan proeven of hij het wat vindt. Een hapje heilbot, of een gekruide lamsham. „Ik vind dat het zo moet", zegt een gezond blozende en vlot bab belende Ruud, werknemer van James. „Net als bij het Preuve- nemint in Maastricht. Uitpro beren wat je lekker vindt." Een paar meter verder staat restaurant In den Doofpot met gerechten als: carpaccio van gerookte zeebaarsfilet gemari neerd in een basilicum olijfolie (twaalf pegels), of gegrilde tar- botfilet met roergebakken spi nazie en een saus van citroen gras (veertien pegels). Wat zeg gen de klanten? „Ik kan me niet voorstellen dat we hier verkeerd zitten", zegt een echt paar net voor het binnentre den. „Lijkt me stukken beter dan buiten. Wat je daar kunt krijgen haal ik op een vrijdag avond bij de Chinees of bij de snackbar, als ik geen zin heb om te koken." En de uitgege ten klanten? Lees het gasten- lij draaide nog maar eens met zijn hoofd n begon vervolgens de hele keukenbriga- e en al het bedienend personeel te zoe- Ai len> Diezelfde behandeling kregen trou- ;ve")ki nens alle prijswinnaars. Kok, Hagenaar, »enh« resentator van het televisieprogramma Eetfabriek, publicist op culinair gebied mafkees Pierre Wind reikte zaterdag- 'ond de prijzen uit op Leiden Culinair, e uren daarvoor had Wind zich samen iet mede-juryleden Koos van Fulpen (ex- het De Beukenhof) en Robert de (docent HBO Haaglanden) gebogen rige ter al de lekkernijen die de deelnemers i® het eetfestijn hen voorschotelden/ De 'keurmeesters' keken uiteraard naar e samenstelling van de gerechten (is er geen blik opengetrokken)? Hielden reke ning met de omstandigheden waarin moest worden gekookt maar wogen ook de prijs-kwaliteit verhouding mee. Het aan de Turfmarkt gevestigde restaurant In den Doofpot werd de winnaar. Het voltallige personeel stroomde de Pieterskerk uit en het podium op het Pieterskerkplein op om de hoofdprijs, het Zilveren Presenteerblad, in ontvangst te nemen. Tegen gerechten als: salade met eendenborstfilet, gemari neerd in zeezout en rozemarijn, huisge- rookt op eikenhout en afgemaakt met een frambozenvinaigrete, konden de andere deelnemers niet op. Eervolle vermeldingen waren er voor De Restauratie in het Leidse station, James More aan de Botermarkt, Steakhouse Ne- fertiti aan de Steenstraat en het aan de Ga- renmarkt gevestigde Indonesische restau rant Anak Bandung. Nieuw dit jaar was de zogenaamde pu blieksjury. Voor Eric-Jan Berendsen, Al- bert Huisman en Cees van der Steen ston den culinaire hoogstandjes niet voorop. Daar had de professionele jury zich im mers al over uitgesproken. De 'gewone' Leidenaars keken naar de prijzen, de aan kleding van de restaurants of terrassen, letten op herkenbaarheid, vriendelijkheid en behulpzaamheid van het personeel ke ken naar het assortiment en proefden ui teraard ook het gebodene. Restaurant Par doeza ging uiteindelijk met de publieks prijs aan de haal. Daar bleek de Leidse Pegel een Euro waard. zijn om over het werk van je voorganger heen te schilderen, zonder dat die dat in de gaten kreeg. De eigen ideeën zijn im mers altijd de beste. Vaders en moeders vonden het allemaal heel bijzonder. Vanaf een stoel tje aan de zijlijn volgden ze, een bakje koffie in hand, de verrich tingen van hun kinderen vol bewondering. Een paradijs was het op het Hooglandsekerkplein ook voor de muzikaal getalenteerden. Entertainer 'tante' riep het jon ge volk op om zich bij haar aan de microfoon te scharen voor een mopje muziek. Beroemde kinderliedjes zoals 'poesje foto taco van der eb boek er maar op na: „Top, top, top en top." „Baie lekker" (een klant uit Zuid-Afrika). „De zon in het oosten gere zen, daalt in het westen weer neer, als je hier eet, kom je al tijd weer." Sodekna ter, wa t lekker. Juist ja, smaken verschillen. Dat blijkt meteen weer buiten de deur. Daar komt Patricia aanzwieren met een vriendin. „Zij houdt van wijn, ik houd van wijn, dus gaan we effe lek ker culinaèaairen." Da's bij el kaar zes pegels. Maar de mees te bezoekers houden het, qua drank, bij bier. Twee pegels per glas. En de calorieën van twee bruine boterhammen. Driestar moet nog op geld wachten leiden robbert minkhorst Leiden hoeft voorlopig niet mee te betalen aan de vesti ging van de reformatorische scholengemeenschap De Driestar in de gemeente. De school had dat geëist voor de commissie voor de beroep en bezwaarschriften, maar die stelt De Driestar nu in het ongelijk. Toch moet de gemeente er rekening mee houden dat ze in een later stadium wel ver plicht is om de huisvesting van de school te financieren. Vorig jaar zomer keurde de staatssecretaris van onder wijs de vestiging van een de pendance in Leiden goed. Eerder al had de provincie haar steun er aan gegeven. Leiden is tegen de beslissing van de staatssecretaris in be roep gegaan. Tegenover de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften betoogde De Drie star dat voor 1 augustus het nieuwe onderkomen aan de Dieperpoellaan in Leiden in gebruik moet zijn genomen; een latere datum kan 'tot ernstig en onherstelbaar na deel leiden'. Het ministerie van onderwijs heeft als voor waarde dat de goedkeuring vervalt als niet voor het nieu we schooljaar de school in Leiden is gehuisvest. Mede daarom deed de Driestar een beroep op het spoedeisend belang. De commissie schaart zich evenwel achter burgemees ter en wethouders. De ge meente vindt dat de staats secretaris door het stellen van een tijdslimiet het ge meentelijke onderwijsbeleid niet mag kunnen bepalen. Bovendien moet bij een spoedaanvraag daadwerke lijk sprake zijn van een cala miteit, zoals brand of een overstroming. De commissie merkt nog op dat het afwijzende besluit van B en W geen effect op het onderwijs. De Driestar wil een dependance in Lei den openen om zo leerlin gen uit deze omgeving van dienst te zijn. Die moeten nu in Gouda naar school. Maar omdat de Driestar al op ei gen houtje een schoolge bouw heeft gevonden, zijn de leerlingen de komende twee jaar al van onderwijs verzekerd. mauw', 'old Macdonalds' en 'boven op die berg' werden vele malen ten gehore gebracht door schuwe en door dappere stemmetjes. De luisteraars wer den zelfs getracteerd op een in ternationaal repertoire van Duitse en Engelse liedjes van jonge toeristen. Ouders en kinderen die iets van een andere gading zochten konden terecht op de mini- rommelmarkt ten bate van het Ronald Macdonald huis. Boe ken voor jonge en oudere lezers gingen er van de hand tegen spotprijzen. Het uitgestalde bracht vierhonderd gulden op voor het goede doel. De Leidse universiteit krijgt een leerstoel geluidhindei Het is de bedoeling dat een bijzonder hoogleraar en twe promovendi zich nog dit jaar gaan bezighouden met so ciaal-psychologisch onderzoek naar deze vorm van over last. De Leidse universiteit is de eerste die een leerstoc geluidhinder instelt. leiden veel tijd gestoken in het bena deren van het bedrijfslevei voor de verwezenlijking van d leerstoel. Inmiddels hebbel veertig bedrijven toegezegi geld beschikbaar te stellen voo de leerstoel en het Platform Bovendien ligt het in de lijn de verwachtingen dat de overheii zal bijdragen in de kosten, di> een half miljoen gulden bedra gen. De universiteit bepaal echter zelf waarnaar het onder zoek doet, zegt prof. H. vai Gunsteren van sociale en poli tieke wetenschappen. „Het i geen opdrachtonderzoek. Aai deze leerstoel zitten geen touw tjes." Hij zegt in dat verbant dat de universiteit zich zeke niet alleen richt op het vliegla waai. Het is de bedoeling d< meest uiteenlopende situatie waarbij geluidsoverlast een gro te rol speelt te onderzoeken. Het initiatief is afkomstig van het Platform voor de Neder landse Luchtvaart, een organi satie die ernaar streeft het ima go van de luchtvaart te verbete ren, naar aanleiding van de tal loze discussies over de uitbrei ding van Schiphol. In die dis cussies keert de term geluids overlast steeds weer terug. De hoeveelheid geluid is weliswaar te meten, maar inzicht in de manier waarop het geluid door mensen wordt ervaren ont breekt, vindt het Platform. On derzoek hiernaar is dan ook hard nodig, omdat juist die be leving van het geluid de discus sie sterk kleurt. En een discus sie hoort op basis van de feiten te worden gevoerd. De afgelo pen periode heeft het Platform DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Menen en La Souterraine. De vlucht uit Menen: P.V. Blauwkras: P. Landesbergen 1, 2, 3, 4, 5, 8; P. de Mooy 6, 7, 9; Groenendijk/Pikaar 10. P.V. Het Oosten: N. de Groot en zn. 1 3. 6, 7, 8; W. Kop 2. 4, 5; P. Mooten 9; B. van Putten 10. P.V. De Vriendenclub: Comb. Diers- man/Kramer 1; F. v/d Nieuwendijk en zn. 2, 3, 9; P. Hartevelt 4; R. v/d Nieu wendijk 5, 6, 7; H. Bodijn 8, A. v/d Lee 10. De vlucht uit La Souterraine: P.V. Blauwkras: H. Sladek 1; P. de Mooy 2, 3, 5, 8, 9, 10; P. Landesbergen 4; H. Koome 6; comb, v/d Blom 7. P.V. Het Oosten: L. Degen 1, 7; N. de Groot en zn. 2, 3, 4, 8, 9; K. v/d Berg 5 B. van Putten 6, 10. P.V. De Vriendenclub: F. v/d Nieuwen dijk en zn. 1. 5, 7, 10; IJ. Vinkestijn 2; L Polane 3; R. v/d Nieuwendijk 4, 5; comb. Van Weeren/Pracht 8; A. Link 9 De besturen van de Hogeschool Leiden, de Haagse Hogeschool en de Technische Hoge school Rijswijk gaan samen verder onder de naam Samenwerkende Hogescholen Haaglanden en Rijnstreek.De scholen zeggen hiermee een be langrijke stap te zetten in de ontwikkeling van hoger onderwijs in de Leidse en Haagse regio. Dat de drie hogescholen meer zouden gaan sa menwerken, stond al enige tijd vast. In december vorig jaar is daartoe reeds een overeenkomst on dertekend. Sindsdien zijn de PABO en de studies Verpleegkunde en Gedrag Maatschappij bin nen de scholen op elkaar afgestemd. Over de toe komstige samenwerking tussen de opleidingen in de technische sector wordt binnenkort een ak koord verwacht. De onderwijsinstellingen willen elkaar riiet on nodig beconcurreren en hebben elkaar daaron opgezocht. Met het samenwerkingsverband pre tenderen de scholen, waar bijna 20.000 studen ten onderwijs volgen, ook het aanbod van oplei dingen te kunnen verbeteren en ook te vernieu wen. Verder willen de scholen efficiënter werken De drie instellingen behouden hun eigen cul tuur, zo melden ze in een gezamenlijke verkla ring. Ze blijven zelfstandig, regelen zelf hun Fi nanciële huishouding en verliezen hun levensbe schouwelijke en onderwijskundige identiteit niet „En daar heeft de hele regio profijt van; zowel d( jongeren die kiezen voor een hbo-studie als d( bedrijven die onderwijs en hoogopgeleiden afne men van de hogescholen." leiden Wie is er de baas op de Leidse grachten? In verdrijven. Zij deed haar uiterste best om haar in ieder geval niet de toeristen die in een gehuurd roeibootje door het water van het Rapenburg ped delen. Eén boze meeuw is voldoende om de roeiers de stuipen op het lijf te jagen. Maar ja, mevrouw meeuw had dan ook alle reden om de indringers te het water gevallen nageslacht te beschermen tegen potentiële belagers. En de instincten van een moe der zijn nou eenmaal sterker dan die van een toe- Het LUMC heeft te leiden on der een tekort aan verpleegkun digen en operatiekamerperso- neel. Maar ook onder weten schappers, artsen en andere hoogopgeleiden begint de krap pe arbeidsmarkt bij het zieken huis voelbaar te worden. In de deze week uitgekomen jaarre kening over 1998 wordt de schaarste aan personeel 'één van de grootste bedreigingen van de komende jaren' ge noemd. Het personeelstekort is in middels duidelijk merkbaar voor de patiënten. In de jaarre kening heet het dat het tekort 'op een aantal plaatsen in de patiëntenzorg tot een onge wenste beperking van de pro- duktie leidde'. Een deel van het positief saldo van 3,5 miljoen gulden dat het LUMC in 1998 behaalde, wordt veroorzaakt door het feit dat een deel van het personeelsbudget voor een deel niet kan worden uitgege ven. Het positieve financiële re sultaat wekt bij het ziekenhuis dan ook gemengde gevoelens op. Het ziekenhuis doet overi gens van alles om de gevolgen 1 van de pbrsoneelsschaarste binnen de perken te houden. Zo heeft het LUMC vorig jaar flink extra geld uitgegeven aan de werving van nieuw perso neel, en zijn extra opleidings- groepen ingestroomd. Daar naast wordt op verschillende manieren geprobeerd om het zittende personeel zo goed mo gelijk vast te houden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9