John jr. lang meest begeerde vrijgezel K?9 GOED KOOP Tragedies en schandalen in de Kennedy-dynastie Buitenland Algerije wil af van verbod FIS 'Oppositie leidt land naar nieuwe ramp' China sluit geweld tegen 'afvallig' Taiwan niet uit Bolkestein hoopt in Brussel veel licht te verspreiden ran COD NDAG 19 JULI 1999 oepel van Berlijnse Rijksdag lekt 10S De nieuwe glazen koepel van het Duitse parlement in k irÓji^ de Rijksdag, lekt. Na een onweer druppelde afgelopen M ek water door kieren van de glasconstructie. Het parlement H |nu weten of het om een bouwkundig probleem of een kin- W [ziekte gaat. Volgens de opdrachtgever van de bouw is er rake van 'constructieve opzet'. In de top is een opening van >gen meter doorsnee om een natuurlijke ventilatie mogelijk te - aken. Regen wordt opgevangen in een apart afvoersysteem, aarschijnlijk was dat even overbelast. De 47 meter hoge koe- op de Rijksdag ontwikkelde zich in korte tijd tot een van de ngrijkste attracties van Berlijn. Sinds de opening, midden trok het uitzichtplatform van de koepel al 600.000 bezoe- merika bewapent zich voor 'Y2K' hden_ï Veel Amerikanen zijn van plan eventuele millennium- aos van zich af te schieten. Dat blijkt uit de enorm gestegen penverkopen. In de VS bestaat grote bezorgdheid over het [2000, dat computerjargon 'Y2K' heet, Year Two Kilo, naar 0, de aanduiding voor duizend. Het is vooral de angst voor uideringen die mensen tot wapenaanschaf drijft. Wapenfa- mt Winchester noemt de verkoop 'bloeiend'. De afzet van |ten munitie stijgt tevens opmerkelijk. Enkele wapenverko- is richten zich zelfs speciaal op de millenniummarkt. Ook an- re markten bloeien door de angst. De verkoop van kant-en- ar maaltijden bereikte bijvoorbeeld in het eerste kwartaal van 19 de onwaarschijnlijke stijging van vijfhonderd procent. a arak: Jeruzalem blijft Israëlisch te (3 wiNGTON-jERuzALEMDe status van de Israëlische hoofdstad uzalem zal geen punt van onderhandeling zijn bij toekomsti- Israëlisch-Palestijnse vredesgesprekken. Dat zei de Israëli- ie minister van buitenlandse zaken Levy gisteren in Washing- - De nieuwe premier Barak herhaalde dit standpunt later op ■[Amerikaanse televisie. De Palestijnen claimen Oost-Jeruza- Nii, het Arabische deel van de stad, als hun hoofdstad. Levy zei li# nog een paar andere punten niet onderhandelbaar zijn: de yitionering van buitenlandse troepen ten westen van de Jor- Hfcnen de Israëlische souvereiniteit over de kolonisten in de ^fcstijnse gebieden. Barak is in Washington om met president Inton te praten over de situatie in het Midden-Oosten. ijnenvegers ruimen NAVO-bommen Italiaanse mijnenvegers hebben in de acht weken dat ze le Golf van Venetië op zoek zijn naar blindgangers van de V0 34 bommen aangetroffen. De meeste daarvan zijn tijdens luchtaanvallen op doelen in Joegoslavië gedropt door NAVO- jten die door mechanische problemen werden getroffen of tekort aan kerosine hadden. Alle projectielen zijn tot ont- iffing gebracht. In mei raakten bemanningsleden van een vis- sboot voor de kust van Venetië gewond toen hun schip op clusterbom van de NAVO liep. Begin juni meldde Italië dat illiantie in totaal 161 bommen in de Adriatische Zee heeft 1 forpen. 11 intal misdrijven in VS blijft dalen Het aantal geweldsmisdrijven in de Verenigde Sta in 1998 met 7 procent gedaald ten opzichte van het jaar roor. Het staat op het laagste niveau sinds 1973. Volgens ïinisterie van justitie werden in 1998 per duizend inwoners reldsmisdrijven genoteerd. Het aantal overvallen nam maar verkrachtingen, aanrandingen en berovingen imen ongeveer evenveel voor als in 1997. Sinds 1994 is het al geregistreerde misdrijven elk jaar afgenomen. De cijfers a; ben geen betrekking op moord, maar volgens de federale re- rche FBI is ook het aantal vermoorde personen met acht ei cent gedaald. Deskundigen schrijven de daling toe aan de ke economie, de bestrijding van de drugsoverlast, strengere ffen voor wetsovertreders en beter politiewerk. ve issisch vrachtschip legt aan bij Mir Koy_i Het vrachtschip Progress is gisteravond met voedsel, ïdstof en nieuwe uitrusting vastgekoppeld aan het Russi- ruimtestation Mir. De drie bemanningsleden, twee Russen ien Fransman, is de laatste van het ruimteschip. Ze keert 'augustus terug naar de aarde. Daarna zal de Mir in een is lagere koers worden gebracht, waarna hij in het voorjaar 2Ö00 in de dampkring zal verbranden. Het voorraadschip d vrijdag gelanceerd van de Kazachse basis Bajkonoer. Aan- ;elijk had de lancering woensdag moeten plaatsvinden, irde autoriteiten in Kazachstan weigerden eerst toestem - gte verlenen, omdatbegin juli een Russische raket vlak na PQ ancering vanaf Bajkonoer was verongelukt. ak: doden door beschietingen >ad* Bij Amerikaanse beschietingen in Zuid-Irak zijn giste- veertien mensen omgekomen en zeventien anderen ge ld geraakt. Dat meldt het Iraakse leger. ,,De vijandelijke toe- en hadden het gemunt op burgerinstellingen", zo haalde staatspersbureau INA een verklaring van het leger'aan. Eer- op de dag meldde de Amerikaanse luchtmacht dat precisie- ibardementen waren uitgevoerd op twee militaire installa- in de Zuid-Iraakse no-flyzone. Die beschietingen zouden reactie zijn geweest op het afvuren van luchtdoelraketten rlrak. Het genoemde dodental is het hoogste sinds Irak in imber begon met het uitdagen van Amerikaanse en Britse ligen die toezicht houden op het gedeeltelijke vliegverbod 1 na de Golfoorlog werd opgelegd. [lgische gijzelaars in Jemen vrij De vier Belgen die donderdag in Jemen werden ontvoerd, isteravond vrijgelaten. De vier werden in de noordelijke icie Jawf door hun gijzelnemers overgedragen aan stam- !en en aan de politie. De Belgen, die ongedeerd zijn, kwa- vanmorgen aan in de Jemenitische hoofdstad Sana. Don- lagavond werden de twee mannen uit het Oost-Vlaamse ismunster en twee vrouwen uit het Brabantse Bertem tij een autorit door Amran overweldigd door gewapende le- van de Bakeel-stam. Vervolgens zouden ze zijn overge- :ht naar de streek Barb, in de provincie Jawf. Het is nog on lelijk of er losgeld is geëist of betaald voor hun vrijlating. De .nitische stammen gijzelen geregeld buitenlanders. |rinaamse ex-minister overleden In Paramaribo is gisteren onverwacht Soeshiel Gir- jg overleden. Hij was van 1991 tot 1996 minister van justitie 'ilitie in Suriname. Girjasing was 46. De doodsoorzaak is onbekend. Girjasing en zijn toenmalige Nederlandse colle- irsch Ballin brachten de justitiële en politionele samenwer- Itussen Nederland en Suriname weer op gang. Dat resul- Tein 1995 in het herstel van het rechtshulpverdrag. Dat was p decembermoorden van 1982 door Nederland opgeschort, pr Girjasing werd eind 1995 het eerste resultaat van het ge melijk vooronderzoek van het zogenoemde CoPa-team over- pigd aan de inmiddels wegens drugshandel veroordeelde "use oud-legerleider Desi Bouterse. was niet alleen verantwoordelijk' De Chileense ex-dictator Pinochet (83) heeft tegenover itse Sunday Telegraph gezegd dat hij wel politieke, maar Ie juridische verantwoordelijkheid aanvaardt voor de dui- •n mensen die onder het schrikbewind van zijn junta ver- d, verdwenen en gemarteld zijn. Pinochet zegt zich 'belas te voelen door de beschuldiging dat hij alleen verantwoor ds geweest voor de vuile oorlog in Chili, die tussen 1973 en illeen al aan zeker drieduizend mensen het leven kostte. Khet staat in Groot-Brittannië onder huisarrast, in afwach- vanzijn mogelijke uitlevering aan Spanje. Op 27 september !thij voor de rechter verschijnen voor een verhoor over het veringsverzoek van de Spaanse onderzoeksrechter Garzon. ens de Sunday Times heeft de oud-dictator al Spaanse ad- Ken ingehuurd voor het geval dat hij zal worden uitgele- - Pinochet zou dit hebben gedaan nadat de VS twee weken den besloten om vertrouwelijke documenten vrij te geven. WASHINGTON DPA-ANP Vreugde en verdriet hebben in de Kennedy-dynastie altijd dicht bij elkaar gelegen. Hoog tepunten, zoals de verkiezing van John F. Kennedy tot Ameri kaans president in november 1960, wisselden elkaar af met ongelukken en schandalen. De dynastie werd in de staat Mas sachusetts gevestigd door de Ierse immigrant Joseph Patrick Kennedy (1888-1969) en zijn vrouw Rose (1890-1994). Ken nedy verwierf een fortuin door zijn bankzaken en transacties op de beurs. Hieronder volgen de belang rijkste tragedies en schandalen waardoor leden van de familie werden getroffen. 1944: De 29-jarige Joseph, oudste zoon van Joseph en Ro se, stort met zijn gevechtsvlieg tuig in het Kanaal neer. Zijn va der zag in hem de eerste katho lieke president van de Verenig de Staten. 1948: Kathleen, dochter van Joseph en Rose, komt op 28-ja- rige leeftijd bij een vliegtuigon geluk om. 1963: John F. Kennedy, presi dent van de Verenigde Staten, wordt op 22 november in Dal las vermoord. Hij was de twee de zoon van Joseph en Rose. Edward Kennedy, de vierde zoon van Joseph en Rose, raakt zwaargewond bij een vliegtuig ongeval. 1968: Robert F. Kennedy, der de zoon van Joseph en Rose, wordt op 6 juni in Los Angeles vermoord. Hij had juist de De mocratische voorverkiezingen in California gewonnen. 1969: Edward Kennedy rijdt na een feestje op 18 juli met zijn wagen van een brug op het eiland Martha's Vineyard. Ken nedy komt veilig op het droge, maar zijn campagne-mede werkster Mary Jo Kopechne verdrinkt. Kennedy, mogelijk onder invloed, meldt het onge luk pas uren later. 1973: Edward Kennedy jr., zoon Edward, verliest wegens kanker een been. Robert Ken nedy's zoon Joseph is betrok ken bij een auto-ongeluk. De vrouw die bij hem in de wagen zit, raakt blijvend verlamd. 1984: Robert Kennedy's zoon David sterft in Florida aan een overdosis drugs. 1991: William Kennedy Smith, neef van John en Robert Ken nedy, moet wegens verkrach ting op het familielandgoed in Palm Beach voor de rechter verschijnen. Hij wordt vrijge sproken. 1997: Michael Kennedy, zoon van Robert Kennedy, komt op Oudejaarsdag bij een ski-onge luk in Aspen om het leven. Het jaar daarvoor was hij in op spraak geraakt door een seksaf faire met een minderjarige kin deroppas. 1998: De 45-jarige Joseph Kennedy, zoon van Robert Ken nedy en politiek erfgenaam van de Kennedy-clan, stapt uit de politiek. Hij besloot een jaar eerder niet mee te doen aan de race voor de post van gouver neur van Massachusetts, nadat zijn ex-vrouw had geschreven dat hij haar had mishandeld en de ontbinding van hun huwe lijk door de rooms-katholieke kerk had doorgedrukt. In de Verenigde Staten is met een schok gereageerd op de zoveelste Kennedy-tragedie. Voor de deur van John jr.'s appartement in New York verscheen meteen een waar bloementapijt. foto epa doug kanter Rechtenstudent die droomde van carrière als acteur Het blad People omschreef hem ooit als de 'meest sexy man ter wereld'. Op de roddelpagina's van New Yorkse bladen werd hij eenvoudig The Hunk (het stuk) ge noemd. De hoogstwaarschijnlijk dodelijk verongelukte John F. Kennedy jr. (38) was jaren de meest begeerde vrijgezel van de Verenigde Staten. NEW YORK DPA-AFP-AP Aan die status kwam een einde toen hij in september 1996 in het geheim met Carolyn Besset- te trouwde, de toen 28-jarige dochter van een arts in New York. Kennedy had haar drie jaar eerder leren kennen in een showroom van het modecon cern Calvin Klein. John jr. is in tegenstelling tot zijn vader en ooms nooit actief geweest in de politiek. Hij schreef er slechts over. In 1995 richtte Kennedy het maandblad George op, met zichzelf als hoofdredacteur. Financieel is het geen groot succes, maar het blad heeft aanzien verworven door de manier waarop het po litieke kwesties aan jonge gene raties uitlegt. John Kennedy jr. werd op 25 november 1960 geboren, enkele weken nadat zijn vader tot pre sident van de Verenigde Staten was gekozen. Later raakte het Amerikaanse publiek vertrouwd met beelden van 'John-John', een speels peutertje, in de Oval Office. De wereld maakte pas goed met hem kennis, nadat zijn vader was vermoord. De fo to van het jongetje dat voor de kist van zijn vader een saluut brengt, liet overal een diepe in druk achter. Algiers*anp gepleegd of anderen daartoe hebben aangemoedigd niet in het nieuwe FIS actief mogen worden. Het FIS werd in 1992 verboden, nadat het de meeste stemmen had gekregen bij de verkiezingen. Die werden ver volgens door de Algerijnse au toriteiten ongeldig verklaard. Bouteflika noemt dat verbod nu een 'daad van geweld'. Waarne mers denken dat een FIS dat onder dergelijke strenge voor waarden terugkeert geen grote bedreiging voor de Algerijnse autoriteiten vormt. De Algerijnse president Bou teflika overweegt het verbod op het fundamentalistische Islami tische Heilsfront (FIS) op te heffen. Dat zegt hij in een ge sprek met de Financial Times van vandaag. Het FIS mag zich van Bouteflika omvormen tot een nieuwe partij. Die moet dan wel een nieuwe leiding krij gen. Hij doelt met name op het aftreden van FIS-leider Madani, die al jarenlang onder huisar rest staat. Bouteflika meent ook dat mensen die geweld hebben John jr. zoals de wereld hem begin jaren zestig als peuter leerde kennen. Zijn moeder Jackie Bouvier-Kenne- dy draagt hem voor aanvang van een officiële bijeenkomst de trappen van het Witte Huis af, terwijl zijn va der lachend toekijkt. foto reuters belgrado ap De Joegoslavische oppositielei ders die al ruim twee weken be togen tegen het bewind van president Slobodan Milosevic 'zullen het land naar een nieu we ramp leiden, en kunnen niet op de steun van het volk reke nen'. Dat zei de stafchef van het Joegoslavische leger, generaal Ojdariic, gisteren in de rege ringsgezinde krant Politika. De generaal, beschuldigd van oor logsmisdaden, noemde de op positieleiders 'vazallen van het westen'. Zaterdag werd in Kragujevac nog door zeker 15.000 mensen gedemonstreerd tegen de rege ring. De betogers riepen leuzen als 'Weg met Slobo' en 'Nooit meer oorlog'. Het was een van de grootste demonstraties van de afgelopen weken, en tevens de eerste betoging waartoe was opgeroepen door Vuk Drasko vic, de leider van de Servische Vernieuwingsbeweging. Draskovic wil niet samenwer ken met andere oppositielei ders, wat ertoe leidt dat de op positie verdeeld blijft. Eerdere betogingen werden georgani seerd door de Alliantie voor Verandering, een overkoepe lende organisatie waarin ver scheidene oppositiepartijen sa menwerken. De Alliantie heeft Draskovic gevraagd zich aan te sluiten, maar die weigert dit. Draskovic hield zaterdag een toespraak waarin hij de andere oppositieleiders aanviel. Hij be schuldigde hen van radicalis me, en zei dat ze een burger oorlog riskeren. Gisteren rea geerde een van de voormannen van de Alliantie, Vladan Batic, daarop door Draskovic' rede 'teleurstellend' te noemen. Vol gens Batic komt de houding van Draskovic neer op steun aan het bewind van Milosevic. SHANGHAI Rtr-ANP De Chinese president Jiang Ze- min sluit niet uit dat China ge weld zal gebruiken om de kwes tie Taiwan op te lossen. Jiang heeft dat gisteren gezegd tij dens een telefoongesprek met de Amerikaanse president Clin ton. Dat meldt het officiële Chi nese persbureau Xinhua. Clinton herhaalde tegen zijn Chinese ambtgenoot dat de VS nog altijd vasthouden aan hun 'Eén-China'-beleid. Maar Jiang zei dat Peking in deze zaak niet uitsluit geweld te zulen gebrui ken. „Wij zullen niet stil zitten als sommigen zich bezighou den met de onafhankelijkheid van Taiwan en buitenlandse machten zich bemoeien met het Chinese doel van hereni ging", zei Jiang tegen Clinton. Zowel China als Taiwan hebben tot nu toe steeds gezegd te ijve ren voor de hereniging van Chi na. De autoriteiten in Taiwan vonden altijd dat zij de ware re gering van China zijn, en Pe king beschouwt het eiland als een afvallige provincie. Vorige week wijzigde Taiwan zijn be leid echter plotseling. De rege ring zei de betrekkingen met het vasteland voortaan te zullen te bezien als een tussen twee aparte staten. John Kennedy jr. studeerde rechten, maar niet met veel ani mo. Hij droomde van een carri ère als acteur, maar zijn moe der was onverbiddelijk in haar weigering. Pas na drie pogingen slaagde hij voor het rechtenexa men. Hij werkte van 1989 tot 1995 bij justitie in Manhattan, waar hij betrokken was bij de strijd tegen witte-boordencri- minaliteit en overvallen op straat. Aan zijn voorliefde voor acte ren hield hij wel intensieve be trekkingen met actrices en mensen uit de showwereld over. Hij had onder meer lang een relatie met de actrice Daryl Hannah en popster Madonna. John jr. was sportief en had een avontuurlijke inborst. Velen hebben hem door New York zien rolschaatsen of een frisbee gooien in Central Park. Ook hield hij van kanoën en kampe ren. Vorig jaar behaalde hij zijn vliegbrevet. Turkse aanval op noordwesten Iran teheran afp-dpa Bij een aanval van de Turkse luchtmacht op posities in de Iraanse regio Piranchahr, vlak over de grens met Turkije, zijn vijf mensen om het leven geko men en zeker tien mensen ge wond geraakt. Dit heeft de gou verneur van de provincie tegen het persbureau IRNA gezegd. Volgens IRNA vuurden vier Turkse vliegtuigen raketten en granaten af op diverse doelen in de noordwestelijke regio. De aanval was gericht tegen een Iraanse militaire post en 'tenten van stammen', vijf kilometer van de grens. Een Iraanse regeringswoord voerder sprak van een 'niet te rechtvaardigen actie' en waar schuwde voor de gevolgen van de 'schending van het Iraanse luchtruim'. Turkije heeft nog niet gerea geerd op de beschuldigingen. Aangenomen wordt echter dat de aanval mogelijk gericht was tegen posities van leden van de Koerdische guerrilla-beweging PKK in Iran. ROODMERK KOFFIE krimp 3 pakkerUi^50 gram AARTSELAAR MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT „Het was beslist geen ochtend van de lange messen", verze kert Europees Commissaris in spe Frits Bolkestein. De eerste ontmoeting met zijn nieuwe collega's, afgelopen zaterdag, ontaardde niet in een knallende ruzie over de verdeling van de leukste baantjes. Integendeel, het was een feest om zo veel 'bekwdme en vooraanstaande' mensen te ontmoeten. Kamera den voor de komende vijf jaar, die net als hij zonder morren de strenge gedragscode van Com missievoorzitter Prodi aanvaar den om fraude, vriendjespoli tiek en ander bestuurlijk gefrö- bel in de toekomst te voorko men. Zitting hebben in de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, was niet direct zijn jongens droom, bekent Bolkestein in de zonovergoten achtertuin van het Belgische Kasteel Solhof. Toen hij 'nog jong en een jon gen was' droomde kleine Frits vooral over een grootse carrière in de theoretische fysica. „Maar dat idee heb ik snel laten varen. Ik ben olie gaan verkopen", meldt de voormalig Shell-direc- teur. De interesse voor Europe se politiek kwam pas tot was dom na zijn eniree in de natio nale politiek in 1978. Ruim twintig jaar later is het dan zo ver dat Bolkestein de 'interes sante, belangrijke en eervolle uitdaging' kan aangaan die het lidmaatschap van de Europese Commissie volgens hem is. De WD'er verwerpt zijn bij naam van 'euroscepticus'. Kri tisch is hij, oké, maar dat was hij immers ook altijd jegens de eigen regering. Of de dames en heren journalisten dat maar in hun oren wilen knopen, even als de europarlementariërs die de kandidaat-Commissarissen begin september op het rooster leggen. Problemen met het par lement verwacht Bolkestein overigens niet meer na 'een be moedigend gesprek' met zijn grootste opposante Hanja Maij- Weggen (CDA). Bovendien: de nieuwe Commissie zal het niet slikken als het parlement één of twee kandidaat-Commissaris sen afwijst, zo veel is de liberaal na één ochtendje beraad duide lijk geworden. Voorzitter Prodi wandelt onder tussen fier over het gazon met de gedragscode onder zijn arm. Het werkstuk stelt strikte regels aan wat een Commissaris wel en vooral niet meer mag. Geen betaalde bijbaantjes, geen co lumns zoals die van Bolkestein in de Volkskrant, en geen ande re dan onschuldige politieke nevenactiviteiten. Het doopceel van iedere Commissaris wordt gelicht en publiek gemaakt, tot zijn financiële tegoeden en die van zijn partner aan toe. Ieder gewoon lid van de Com missie heeft de voorzitter plechtig beloofd op te stappen als die daarom vraagt. Een bla mage zoals afgelopen halfjaar - toen één sjoemelende Com missaris, de Frangaise Edith Cresson, de rest van de Com missie meesleepte en tot vroeg tijdig ontslag dwong - mag niet meer voorkomen. Datzelfde geldt voor de affaire-Bange- mann, de huidige Duitse tele- com-Commissaris die naar de Spaanse telecomreus Telefoni ca wil vertrekken. Onder Prodi kan dat niet meer. Tot één jaar na hun vertrek uit de Commis sie beslist een speciale ethische werkgroep of een nieuwe baan wel of niet door de beugel kan. En bij dat besluit heeft de gega digde zich neer te leggen. Tevens kortwiekt Prodi de macht van de 'kabinetten' van de Commissarissen. Deze se lecte clubjes van invloedrijke, directe adviseurs worden uitge dund tot maximaal zes perso nen, waarvan niet meer dan drie met dezelfde nationaliteit van de Commissaris. Prins Constantijn van Oranje, die nu eurocommissaris Van den Broek adviseert, zal volgens Bolkestein zijn biezen dus moe ten pakken. Prodi wil een 'team van sterren'. Bolkestein: „Een ster is een lichaam dat veel licht verspreidt, ik hoop dat ook te doen." Zijn portefeuille interne markt, belastingen en financië le dienstverlening geeft hem daartoe naar eigen zeggen alle kans. coca cola of fanta 6 blikjes a 0,33 liter elke dag goed nieuws

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5