UIT Presteren heeft in Alkemade niet de hoogste prioriteit 'Monaco aan den Rijn' Laveren tussen de strobalen in Sport SLOOS sport 21 GESPROKEN Triatleet Dennis Looze in de Volks- krant: Het is een jungle: bij het zwemmen wordt geschopt en geslagen, er schieten toch 70 triatleten tegelijkertijd op de eerste boei af. Er is al eens een triatleet bewusteloos gesla gen. Idem, over de Nieuw-Zeelan- der Hamish Carter: „Ik tikte per ongeluk tegen zijn tenen. Hij haalde toen uit, niet gewoon meer. Ik ben later naast hem gaan fietsen en heb hem gewaarschuwd dat als hij dat nog een keer zou flikken, hij in geen enkele wedstrijd zou finis hen waaraan ik ook meedeed. 'Atletiekgoeroe' Henk Kraaij- enhof in Voetbal Internatio nal: „Ik heb ook de videoband gezien die Foppe de Haan heeft ge maakt over conditieopbouw. Achterhaalde methodieken, die de evoluties van de laatste jaren missen. Idem: „Vorige week zag ik een foto van een revaliderende Dennis de Nooijer die in side-backs (Een krachttraining-apparaat, red.) stond te hengsten. Dat heb ik mijn atleten al jaren geleden verboden. Van die apparaten rddk je geblesseerd. Die pompen één spier op. Kraaijenhof in Sportweek over atletiek: „Er zijn niet genoeg goede coa ches in Nederland, of ik moet zeggen: gekken. Want je moet wel gek zijn om voor een hon- gerloontje zoveel moeite ergens in te steken. MW-speler Jerry Taihuttu in Sportweek over zijn actie waarbij Jochem van der Hoe ven van Sparta zijn been brak: „Ik had niet verwacht dat het me zo zou aangrijpen. Zoiets gooit je hele leven overhoop. Ik ben afgeschilderd als een crimi neel, omschreven als een moor denaar. Shirtjesverzamelaar Peter Bosz in Sportweek: „Ik begrijp trouwens niet dat spelers al vóór een wedstrijd met hun directe tegenstander afspra ken maken om te ruilen, omdat ze zijn shirt zo graag willen heb ben. Dan geef je hem - nog voor er een bal getrapt is - al een voorsprong toon je veel te veel respect en waardering. De Australisch/Nederlandse wielrenner Henk Vogels in Sportweek: „Ik hoorde dat ze de iT hebben gesloten. Belachelijk. Als ik in Nederland ben, is dat één van mijn favoriete uitgaansplaat- sen. Trouwens, overal, in bijna elke discotheek, wordt xtc ge bruikt, niet alleen in de iT. Of ik daar aan meedoe? Welnee joh, dat hebben wielrenners toch he lemaal niet nodig. Bobby Haarms in Sportweek: ,Als Michels vond dat de sfeer te los was, werden we naar een bioscoop vervoerd. Moest er een film gedraaid worden waarin veel bloed vloeide. Of we gingen in Den Haag naar een ijshoc- keywedstrijd van HYS. En dan maar hopen dat het flink mat ten werd op het ijs. Idem, over Frank Rijkaard in de rust van de Champions League-finale (Ajax-AC Milan) in 1995: 'Trainer, mag ik het woord even', vroeg-ie aan Louis. 'Ga je gang', zei Louis. Toen kwam liet, hè. Frankie heeft toen See- dorf flink de les gelezen. Op een heel beschaafde, maar wel in dringende manier. Hij is niet gaan schelden, maar legde uit dat Seedorfz'n taken verwaar loosde, z'n positie niet hield. Toen Rijkaard uitgesproken was, bleef het even doodstil. Nee, Seedorfzei niets terug, die was ook onder de indruk. Idem, over de terugvlucht naar Nederland: We stonden op een gegeven moment met z'n tienen in de cockpit. Kondigde de piloot aan dat hij een stuntje uitging ha len. Liet hij het vliegtuig even op en neer gaan. Even terugzwciai- en naar die duizenden mensen op het Museumplein. Daar heeft die piloot nog een berisping voorgehad. Die kist was gloedj- enieuw. Dit was z'n eerste offici ële vlucht." Trainer Dick Advocaat van Glasgow Rangers in het Alge meen Dagblad: „Ik ben enorm gericht op resul taat. Voortdurend. De normale dingen om mij heen zie ik niet meer. De jaargetijden. Wat ge beurt er in de maat schappij? Ik volg dat op een afstand. Ik maak geen deel uit van de normale we- W reld. Ik sta erbuiten. Dave van der Meer (links) en René van der Linden, al jarenlang trouwe deelnemers aan het Alkemadese open toernooi, in hun finalepartij heren-dubbel Cl. clubs, waar ze wel tegen gelijk waardige tennissers kunnen spelen." Maar natuurlijk ver melden de statuten wel dat het tennis op zo'n hoog mogelijk peil moet worden gehouden: zo zijn jeugdleden verplicht om de trainingen bij te wonen. „Een jaar of vijf geleden hebben we wel eens een team gehad dat op landelijk B-niveau speel de. Maar echt niet dat het terras hier toen vol zat", zegt Schoen maker. Het geeft nogmaals aan dat het bij TV Alkemade om an dere dingen draait. „We heb ben geen zwaar gesponsorde jeugdteams. En het merendeel van onze leden zou het ook niet pikken als we duizenden gul dens in het eerste team zouden steken", zegt voorzitter Stikkel- broeck. „En daar hebben ze ge lijk in." Maar ondanks het feit dat het clubgevoel bij deze vereniging gelijk staat aan gezelligheid, trekken de bestuurders zich wel degelijk iets aan van de serieu zere zaken in het leven: op 21 augustus staat een groot fiefda- digheidstoernooi op het pro gramma. „Eén van onze leden is betrokken bij de Stichting Weeshuizen Jakarta. En die mensen komen natuurlijk altijd geld tekort. Daarom organise ren we een toernooi, waarvan een deel van het inschrijfgeld naar die stichting gaat. Daar naast zal er een grote bus in de kantine staan, waarin donaties gedaan kunnen worden." Het toernooi nadert met de laatste partijen het einde en de vrijwilligers van TV Alkemade zullen na de verschillende prijs uitreikingen gaan beginnen met de schoonmaak van kantine en terras. „En dat helemaal voor niets", zegt de voorzitter. „Ba nen vegen, ramen lappen, nie mand voelt zich te groot om ook dat soort dingen te doen. De mensen komen hier graag en zijn trots op hun club. Daar om doen ze het." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HIELCO KUIPERS Naam: Tennisvereniging Al kemade. Opgericht: juni 1964. Ledenaantal: 520, van wie 140 jeugdleden. Contributie: 250 gulden (se nioren) en 225 gulden (juni oren). Ledenaanmelding: 071 - 3315771 (Wilraa Hoogen- boom). Hoogtepunt: De bouw van de nieuwe kantine, vijfjaar geleden. Dieptepunt: „Ik zou echt geen dieptepunt kunnen be denken." (Voorzitter Ruud Stikkelbroeck). e denderen met een enorme i snelheid over het circuit, nitch laar met geluidsoverlast Ten 'iet a^emaal reuze mee. De 1 irokarts' die deelnemen aan eAlphense stratenrace kun- met blote oren aan- fiouwd worden. Met z'n der gen laveren ze vier manches ng tussen de strobalen over 1 et 850 meter lange parcours, at in Nederland gerust uniek tnoemd mag worden. Hoewel tinder kronkelig en niet tus- de huizen of langs het casi- ,vedst o, is zo'n stratencircuit een jlomi eetje 'Monaco aan den Rijn', en van Leeuwen is verant- oordelijk voor de happening, e 'kartgek' uit Alphen is er ïel aan gelegen de sport be- endheid te geven. Van Leeu- dstrij en gooit zijn ziel en zaligheid 'het karten en niet alleen om- et hij er een centje aan ver- uitgi ent. De Alphenaar heeft zijn an 0 '?en kartzaak, importeert ver- alevvifhillende modellen en houdt een raceteam op na. Dat hij stratenrace juist in Alphen vetei#ganiseert, is niet zo vreemd, phen heeft op racegebied een aam hoog te houden. Beken- ?legd Coureurs als Sandra van der acte d tot, Gaby Uljee en Tim Coro- ospo' bijvoorbeeld, wonen er. „Er ilome in heel veel Alphenaren die Ton cen en ook heel veel bedrij- gecoc ffidie sponsoren. De meeste c ps zijn 'op' Zandvoort en iet iedereen wil daarheen om v: !'te bekijken. Dus heb ik ze 1,5841 aar hierheen gehaald", zegt lite-n an Leeuwen. Om eraan toe te Tt fcgen: „En hier komen ten- ?ep re toste veel mensen op af. Bij 'dere kaïtraces op gewone 'cuits zijn de toeschouwers alleen de monteurs en de vriendinnen van de deelne mers." De kartwedstrijden bieden een goede aangelegenheid voor de coureurs en sponsors om zich te presenteren. Tussen de vier manches door worden korte demonstraties gegeven van de tour- en formulewagens die normaal op de diverse grote circuits in Europa rijden. Ook burgemeester Schoof waagt zich met volle overgave achter het stuur bij de duokart. Auto dealers krijgen de kans om de duurdere en nieuwe modellen te showen. „En daar moeten ze gewoon voor betalen", zegt Van Leeuwen. Met die bijdra gen wordt het evenement be kostigd. Een dagje stratenrace in Alphen kost al gauw ruim vijftienduizend gidden. Deel name is dit keer gratis. Bij wed strijden op bestaande circuits dekt het inschrijfgeld het ge heel volledig. Prokarts verschillen van de an dere klassen doordat ze in plaats van één twee-taktmotor over twee vier-taktmotoren be schikken. Nadat Van Leeuwen deze kart drie jaar geleden in Nederland introduceerde, heeft de populariteit een enorme vlucht genomen. Van de twaalfhonderd licentiehouders, racet eenderde deel in de prok- art. Dat, terwijl er nog twaalf andere klassen zijn. Hoewel het nieuwe model een lagere top snelheid heeft - de prokart komt tot ongeveer lOOkm/u te genover 130km/u die de ande re opgevoerde skelters halen - is het veel gebruiksvriendelij ker. „Die twee-taktmotoren vergen meer onderhoud en zijn dus veel duurder. Dat is bijna niet te betalen. In de prokart hoef je feitelijk alleen wat olie te gooien en hij rijdt een heel jaar. De prokart is daarnaast ook geluidarmer en milieu vriendelijker", verklaart Van Leeuwen het succes. Daarnaast moeten de prokarts van gelijkwaardige kwaliteit zijn, zodat de stuurmanskun sten bepalen wie de beste is en niet degene met de beste mon teur of fabriek achter zich. „Want iedere boerenlul kan op een recht stuk weg 300 kilome ter per uur rijden. De karts hebben alle dezelfde motor, koppeling, banden en gewicht. Daardoor is het rijden van kwa lificatiewedstrijden om tot de startvolgorde te komen, in feite overbodig. „Als wij kwalificatie trainingen rijden, eindigen 25 coureurs binnen een seconde van elkaar. In de Formule 1 hoogstens vier", aldus Van Leeuwen. De Alphenaar, tevens eigenaar van het organisatiebureau Kar- ting Events, heeft een ruime er varing met de karts. Zelf nam hij met zijn team onlangs deel aan de 24-uursrace van Le Mans. het kleine broertje van. In Nederland organiseert Van Leeuwen veel van dat soort ra ces uiteenlopend van 4 tot 24 uur. De wedstrijden op het in dustrieterrein Molenwetering behoren tot de categorie sprintwedstrijden. Elke race duurt 25 minuten. Wie aan het eind op kop ligt wint. De start volgorde wordt bij deze gele genheid, anders dan in de For- mulel-wedstrijden, bepaald Vier manches lang laveerden de karts tussen de strobalen over het 850 meter lange parcours. door loting. Van Leeuwen: „In de tweede manche geldt dan een omgekeerde volgorde. Bij de derde manche, de pre-fina- le, wordt de volgorde bepaald door de uitslagen van de eerste twee manches. In de finale, waar het uiteindelijk om gaat, is de uitslag van de derde race weer bepalend. En dan is er nog een dagklassement.'' Voor de winnaar is geen geldprijs weggelegd. Met bloemen, een beker en een van de grote jon gens afgekeken fles ongekoelde champagne, moet hij zich te vreden stellen. Enige verwarring is er al na de eerste race, waarin door ver schillende ongelukken twee keer de rode vlag wordt ver toond om aan te geven dat de race geneutraliseerd is. Op een stratencircuit heeft een crash grotere gevolgen voor het ver loop van de race, doordat er geen uitwijkmogelijkheden zijn. „Als je op een gewoon cir cuit 'spint', glijd je door op het gras", analyseert Van Leeuwen. „Hier zitten er gelijk drie in je nek. Ze rijden hier soms veel te hard." Om zich vervolgens - per ongeluk voor iedereen hoorbaar - te laten ontvallen: „Kartvolk is ook eigenlijk een beetje dom volk. TEKST» GERTJAN VAN GEEN FOTO'HIELCO KUIPERS Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ER TUSSENIN behoort de wachtlijst voor nieuwe leden voorlopig tot de verleden tijd. Geschiedenis is ook het bierviltje dat dienst deed als inschrijvingsformulier voor het open toernooi, wat vroeger nog wel eens gebeurde. „Of mensen die een ansicht kaart stuurden vanuit hun va kantie-adres en daarop gelijk vermeldden dat ze de volgende vijfjaar aan het toernooi mee wilden doen", herinnert Stik kelbroeck zich. „Met die aan pak duurden partijen soms wel eens tot twee, drie uur 's nachts. Natuurlijk had dat ook wel z'n charme, men lachte er zelfs om. Maar ik denk niet dat de deelnemers dat nu nog zou den kunnen waarderen." Volgens Arie Schoenmaker is de toernooi-planning echter niet het enige dat in de loop der ja ren binnen de club is veran derd. .Alles is zakelijker gewor den, maar dat zie je eigenlijk in de hele maatschappij. En dus ook bij onze vereniging. Kijk, vroeger kwam je gewoon met je racket naar de club toe als je zin had om te tennissen. Nu maakt iedereen van te voren een af spraak met elkaar. Ik vind het best jammer, dat dat spontane er een beetje af is." Onlangs heeft de club dan ook besloten om het 'racket-trekken' nieuw leven in te blazen. „Bijvoor beeld voor mensen die nog niet zo lang lid zijn, en die dus nog niet zo veel andere leden ken nen, is dit erg handig", zegt Stikkelbroeck. „Je weet van te voren niet tegen wie je speelt, maar je leert zo wel mensen op de club kennnen. Na een wat aarzelend begin is deze avond echt een topper geworden." Het hoogste niveau hoeft TV Al kemade niet te halen, vinden Stickelbroeck en Schoenmaker. „Voor een relatief kleine tennis vereniging als deze is dat ook bijna onmogelijk", zegt de eer ste. „Je hebt wel eens één talent binnen de club, maar nooit een stuk of tien. Dus kun je ze ook nooit binnen de vereniging houden, omdat er niemand van hun niveau is om tegen te spe len. Vaak zie je die talenten dan ook vertrekken naar grotere anuit half in het groen verscholen plekjes - meer ruimte is er niet op het nauwe toegangspaadje - wor- m» ien de wedstrijden gevolgd. Ook even verder, op het ter- ias van het clubgebouw, is geen stoel onbezet. De 22 fi- ialewedstrijden van het open toernooi van Tennisver- "oi iniging Alkemade zorgden gisteren voor een behoorlijke troom tennisliefhebbers richting de zes gravelbanen ij an de club. „Wie Tennisvereniging Alkemade zegt, zegt IS ^zelligheid", vindt parkcommissie-voorzitter Arie 10choenmaker. En de aanwezigen bewijzen de juistheid an deze stelling. En daar is het de club op de grens van - [oelofarendsveen en Oude Wetering ook om te doen: Presteren is niet prioriteit nummer één." CLUB van de WEEK TV Alkemade 2i" ennisvereniging Alkemade ïoi, jert dit jaar haar zevende lus trum. „In juni 1964 is deze club op particulier initiatief opge richt", vertelt preses Ruud Stik kelbroeck. „Je kunt wel zeggen door een aantal plaatselijke no tabelen, want in die tijd was tennis nog een redelijk elitaire sport." Voor het ledenaantal in die begindagen moet de voor zitter zich 'op glad ijs' begeven, maar hij schat het op een stuk of vijftig. „Er waren in ieder ge val drie tennisbanen en het eer ste clubhuis was zo'n schaftlo kaal op wielen, die door bouw vakkers wordt gebruikt. Pas een paar jaar later kwam er een echte kantine, gebouwd door leerlingen van de LTS, onder leiding van hun bouwleraar." Omdat de populariteit van de tennissport vooral in de jaren zeventig flink begön toe te ne men, werd er in 1982 besloten een vierde baan aan te leggen. En met de huidige zes banen TEAM van de WEEK De wedstrijdleiding tes van Berkel, Riet Akerboom, Hanneke van Dorst, Danny Loos, Gerco Gravekamp en Martijn van )m (v.l.n.r.), vormen de wedstrijdcommissie van het open toernooi van TV Alkemade. e toernooicommissie van tennisvereniging Alkemade had gistermiddag, na het einde van de laat ste partij, 307 wedstrijden onder haar hoede gehad. In één week. Vorige week zaterdag zijn we jonnen vertelt commissievoorzitter Agnes van Berkel. „En gelukkig is er de hele week geen spatje j 'gen gevallen." Met Pasen gingen de eerste inschrijfformulieren al richting 75 tennisverenigingen in ZJf t regio. „Daarnaast hebben we de mensen die de vorige jaren hebben meegedaan, opnieuw een uit- j odiging voor het toernooi gestuurd.Het resultaat: 140 meer inschrijvingen. amen met vijf commissieleden stond Van Berkel voor het helse karwei om alle spelers in te delen. Dat is vooral een kwestie van heel veel bellen. En meestal komt er dan wel een kleine discussie op ting, omdat niet iedereen op een bepaald tijdstip aanwezig kan zijn.Toch kregen de zes het voor Ikaar om het eerste weekeinde 71 wedstrijden in te plannen, waardoor de voortgang van het toer- ooi in de rest van de week in ieder geval niet meer in gevaar kon komen. •oorb 'te speeldag kwam de commissie om negen uur 's ochtends bij elkaar voor een gezamenlijk ontbijt. ete 'adat de eerste spelers aan hun partij begonnen waren, moest ook de commissie haar werkzaamhe- an jj| m starten. En over het algemeen werd het voor de meesten dan wel een uur of tivaalf 's nachts. Waar het is wel heel erg gezellig geweest. Als ik hier morgen ben en zie dat het weer een stukje rusti- '.ris, zal ik wel even denken: 'hè, het is weer afgelopen.' Dan begint het leven van alledag weer." *119107

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21