Leidsch Dagblad VS rouwen weer om een Kennedy 2 10 Leidse Lakenfeesten daverend SlICCGS via bankieren betaald Leblanc zeer tevreden over verloop van Tour BEL: 071-5128030 Lichaam vermiste duiker uit Hillegom geborgen Oma Van Dam breekt Nederlands record TWEE WEKEN GRATiS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 L Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Tilburgse kermis blijft een aparte attractie Bussen rijden massaal te hard in Frankrijk Bisschop Eijk ziet op tegen nieuwe taak Cultuur Kunst I Nog geen abonnee? Kippenvel bij zangspektakel op waterpodium HINT-GAUDENS FRED SEGAAR "our-baas Jean-Marie Leblanc jonde zich gisteren zeer cont ent met het verloop van de I6ste Ronde van Frankrijk. Iet name het uitblijven van icties van de Franse politie ide Leblanc tevreden, fe zijn blij dat de Tour tot toe gevrijwaard is gebleven dopingschandalen en iral dat de politie de ren- ers met rust heeft gelaten", hij voor de start van de tertiende etappe, eblanc is bovendien tevre- en over de respons van het ubliek en het wedstrijdver- top. „De mensen langs de antvan de weg laten merken at de Tour nooit mag ver wijnen. Daarbij is het een eer aantrekkelijke ronde. Met iet alleen veel aanvallers, taar bovendien met een gele- uidrager (Lance Armstrong- ed) die het karakter en de uit- raling van een groot kampi- Ben bezit", aldus Leblanc. e etappezege ging gisteren '^aar Dimitri Konisjev. De Rus it de Mercatone Uno-forma- maakte deel uit van een ipgroep van zes renners, die e gehele dag alleen voorop as. In de slotkilometers liet ora misjev samen met de Itali an Gianni Faresin zijn mede- uchters achter. De Rus toon- ikar bac LE TOUR de zich vervolgens de beste. Een dag eerder had Salvatore Commesso iets vergelijkbaars uitgehaald. De Italiaanse kam pioen ontsnapte in de dertien de rit samen met zijn landge noot Marco Serpellini uit een groep van vijftien, die zo'n twintig minuten voorlag op het peloton. Commesso ver sloeg Serpellini in de laatste meters. Lance Armstrong blijft in het bezit van de gele leiderstrui. Vandaag hebben de renners een rustdag, morgen wacht de eerste van twee zware ritten door de Pyreneeën. Pagina 17: Armstrong vreest de Pyreneeën niet Pagina 19: Michael Boogerd: 'Ben ik ronderenner of niet?' Amerika rouwt om de waarschijnlijke dood van John F. Kennedy jr., zijn vrouw en schoonzuster bij een vliegtuigongeluk. Voorbijgangers leggen bloemen bij Kennedy's woning in New York, en chatrooms op internet lo pen vol met mensen die over de zoveelste Kenne- dy-tragedie willen praten. De familie zelf rouwt in stilte op haar landgoed in Hyannisport. NEW YORK AFP-Rtr-DPA Een door Kennedy (38) be stuurde eenmotorige Piper 32 Saratoga stortte vrijdagnacht neer boven de Atlantische oce aan. Hij was met zijn vrouw Ca rolyn Bessette (33) en haar zus Lauren (35) op weg naar het huwelijk van Rory Kennedy, de jongste dochter van de ver moorde senator Robert. De mededeling van de Ame rikaanse kustwacht dat er geen hoop meer op overlevenden is, John jr. met zijn echtgenote Carolyn. kwam de afgelopen nacht. De familie heeft nog niet publieke lijk gereageerd. Het Kennedy- landgoed bleef gehuld in duis ternis, terwijl honderden jour nalisten buiten het hek wacht ten. John Kennedy jr. werd be schouwd als de kroonprins van de officieuze koninklijke fami lie van de Verenigde Staten. John jr. maakte als driejarige een onuitwisbare indruk op het Amerikaanse volk, toen hij bij de kist van zijn vermoorde foto epa peter jordan vader John sr., de president, sa lueerde. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend, maar in lucht vaartkringen wordt erop gewe zen dat het nevelige weer van vrijdag voor een onervaren pi loot als Kennedy gevaarlijk was. De luchtvaartautoriteiten den ken dat het wel twee weken kan duren voor het wrak wordt ge vonden. Het nieuws over het ongeluk beheerst alle Amerikaanse me dia. Kranten kwamen met extra HET WOORD IS AAN Daphne du Maurier Bij de meeste succesvolle mensen is het succes groter dan de menselijkheid. mogelijk r een bui r"-" M720" 13719° 11720° ëSSi 30% 50% 20% 40% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst. Dag Nacht Economie .16 De driejarige John jr. neemt afscheid van zijn vader. edities, en politici en televisie- presentatoren putten zich uit in bespiegelingen. President Clin ton toonde zijn medeleven met de familie. Paus Johannes Pau- Pagina 5: Tragedies en schan dalen in de Kennedy-dynastie Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips6 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 21 oeing al in 1977 de hoogte van iplosiegevaar Zomers weer brengt tienduizenden mensen op de been PFO VlllCiclllliS OOk De Amerikaanse vliegtuigbou- Boeing wist al in 1977 dat te a kerosinetanks van haar jum- ;ts makkelijk konden explo- en. Dat blijkt uit een docu- dat dit weekeinde door de ijld nse krant Le Pcirisien is ge- iliceerd. Een dergelijke ex- sie was waarschijnlijk de zaak van de ramp met een 747 van de luchtvaart- atschappij TWA, die drie geleden aan alle 230 inzit- len het leven kostte. zonr e Parisien zegt de hand te araC iben gelegd op een 42 pagi- s tellend document van de leral Aviation Administrati- (FAA), die in Amerika is be- met de veiligheid in de top ht. In het stuk, gedateerd 14 ru i 1977, erkent hoofdingeni- Donald Norstrom van ïing dat de kerosinetanks ir een kleine vonk kunnen loderen. Norstrom weigerde ter de door de FAA aange- gen oplossingen: te weinig ctief en te duur. fficieel is nog steeds niet zekerheid vastgesteld wat oorzaak was van de ramp de Boeing 747 van TWA, in juli 1996 op weg van New naar Parijs neerstortte. De )nal Transport and Safety rd (NTSB), belast met het lisch onderzoek, kwam jaar later tot de slot- dat een explosie van een de oorzaak was geweest, de FAA weigerde het tech- ie rapport te aanvaarden. opingbewaker erreden door erbroeker 137-jarige bewaker van de Irdwijkerhoutse camping |en Burg is zaterdag zwaar- pnd geraak toen hij werd peden door een auto die P bestuurd door een 19-jari- jisserbroeker. De man brak peen op zes plaatsen, je Lisserboeker was de be- Mer van een auto met jon- n die vroeg in de ochtend Pe camping overlast veroor- Iten. Toen de bewaker daar |van wilde zeggen, reed de jiffeur op hem in. Nadat zij "waker hadden overreden, n de jongeren er vandoor. politie wist de auto even f tot stoppen te dwingen, estuurder is aangehouden, ewaker is van de camping het Westeinde naar het C in Leiden gebracht, waar ~'oudige breuk in zijn on een werd vastgesteld. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De slotdagen van de Leidse La kenfeesten zijn een daverend succes geworden. Tienduizen den mensen waren dit week einde in de stad op de been voor de afsluitende evenemen ten. „Hoeveel mensen? Daar zijn de geleerden het niet over eens, maar de schattingen lo pen uiteen van honderd- tot honderdvijftigduizend", zegt organisator Aad van der Luit, 'die tevreden constateert dat het al vanaf de eerste dag van de feesten razend druk was in Leiden. „Maar het weer is na tuurlijk ook prachtig geweest, daar kun je alleen maar van dromen. Het maakt natuurlijk een heel verschil of je met z'n veertigen verregend in een kroeg staat, of lekker buiten in het zonnetje zit, loopt of staat." De feestvierders zagen giste ren onder meer hoe de groep Straat het nationaal straatmu zikantenconcours De Gouden Pet won. Al bij het betreden van het podium was het duide lijk dat deze muzikanten, uit gedost als sheiks en imams, hoge ogen zouden gooien, ook al vanwege hun wonderlijke muziek met invloeden uit Zan zibar en Frankrijk. Het VSB-zangspektakel op het waterpodium voor De Waag, met driehonderd koor leden, trok ook talloze belang stellenden, net zoals het kin-' derfeest op het Hooglandse- kerkplein. Daar waren in de loop der dag naar schatting duizend kinderen met de schil derkwast of op het springkus sen in de weer. Ook op Leiden Culinair wa ren zoals gewoonlijk horden mensen afgekomen, om op het Pieterskerkplein te proeven van de lekkernijen die de aan wezige restaurants hen voor schotelden. Of om met elkaar te keuvelen. Vol in de zon van een terrasje, in de schaduw DEN HAAG HENK DE KAT De provincie Zuid-Holland heeft in 1996 ook 'gebankierd' om een lening van negentig miljoen gulden te kunnen ver strekken aan de Duitse belegger CGI. Die gebruikte het geld om het nieuwe Provinciehuis te kunnen bouwen. Het ging om een transactie waarbij de provincie eerst zelf goedkoop geld leende om dat met een winstmarge van een paar miljoen weer door te lenen aan CGI. Hoewel gedeputeerde A. de Jong (PvdA, financiën) vaststelt dat hij niets van het bankieren wist, was dit specifie ke géval hem vorige maand al wel bekend. Dit blijkt uit ar chiefstukken over een vergade ring van een statencommissie op 16 juni. Een handjevol sta tenleden was al eerder op de hoogte van de CGI-lening. Er ging echter geen bel rinkelen. De transactie was onderdeel van de bankiermethode die in 1995 in het geheim werd inge voerd door het college van Ge deputeerde Staten. Afgelopen week bleek dat de provincie voor zo'n 1,7 miljard gulden de rol van bankier speelde. Behalve aan de Duitse bou wer van het Provinciehuis heeft de provincie in de afgelopen ja ren ook geleend geld aan elek triciteitsbedrijf EZH. Dat bete kent dat J. Leemhuis-Stout in haar rol van commissaris der koningin haar handtekening zette onder een lening die werd verstrekt aan een ander bedrijf waar zij formeel de scepter zwaait. Bij de EZH heeft Leem huis als nevenfunctie de rol van president-commissaris. Inmiddels blijkt dat het Pro ductschap Zuivel ook geld is kwijtgeraakt aan het failliete handelshuis Ceteco, waaraan ook de provincie geld leende. Het hoofd van de afdeling Fi nanciën van het productschap heeft in verband hiermee ont slag genomen. De lening aan Ceteco bestond uit drie kortlo pende kredieten van elk 2,5 miljoen gulden. Pagina 3: Oud-gedeputeerden hebben heel wat uit te leggen Pagina 8: Prima week Ceteco ondanks strafbankje 'Straat', de latere winnaar van het Gouden Pet Festival, trok ook al vóór de finale veel publiek. foto taco van der eb van een boom of onder het on der het dak van de bar met fon tein. Of in de koele Pieterskerk zelf, waar onder meer de win naar van Het Zilveren Dienblad, restaurant In den Doofpot, zijn tafels voor de fijnproevers had gedekt. Dit jaar deden er overigens beduidend minder restaurants mee, maar met de toekomst van het smulfestijn zit het wel snor volgens de organisatie. Nu al hebben verschillende restau rants zich opgegeven voor de editie van volgend jaar. Meer over de Leidse evene menten op de pagina's Leiden en Cultuur Kunst. Engelse onderzeeër, veertig ki lometer ten noorden van Schiermonnikoog. De Hillegommer dook met dertien andere sportduikers. Zijn stoffelijk overschot was niet komen bovendrijven van wege de zware duikersuitrus ting en een loodgordel van veertig kilo die hij droeg. LAUWERSOOG/HAARLEM Het lichaam van de sinds eind vorige maand vermiste 36-jari- ge Hillegomse sportduiker is zaterdagochtend door collega duikers geborgen. De man ver dween op 26 juni toen hij afd aalde naar een tijdens de Eerste Wereldoorlog getorpedeerde Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. j Naam:Voorletierv M V i 'Adres:1 [postcode:Plaats:i. 'Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 LEIDEN AD VAN KAAM De Leidse Catharina Angenieta van Dam- Groeneveld - beter bekend als Oma Van Dam - breekt woensdag een opmerkelijk record. Op de dag dat de wereldbevolking exact zes miljard mensen telt, is zij met haar 111 jaar en acht maanden de oudste inwoner van Nederland ooit. Het record stond daarvoor op naam van een man, wij len de heer Reyskens uit Dordrecht. Hij overleed in 1990. Een groot feest maken ze er niet van, in het huisje aan de Groenoordstraat, waar Kaatje van Dam en haar zoon Cor nog al tijd op zichzelf wonen. „Ik verwacht wel wat familie", zegt Cor, „en wat mensen uit de buurt. Maar echt een happening, zoals traditioneel haar verjaardag altijd wél is, wordt het niet. We houden het rustig dit keer." Dat ze morgen het record evenaart en de dag daarop daadwerkelijk breekt, daarvan is zijn moeder zich wel degelijk bewust. „Ze weet het, dat zeker. Maar druk zal ze zich er niet over maken. Ze heeft wat dat betreft in haar lange leven al genoeg meegemaakt", aldus zoon Cor. Hij vertelt dat het met de gezondheid van Neerlands oudste wel snor zit. „Geestelijk gaat ze wel iets achteruit. Ze heeft moeite om dingen te onthouden. Maar herkennen doet ze nog iedereen. De kinderen, de kleinkinderen en de buren, ja hoor. Geluk kig wel, zeg ik maar." Met het mooie weer van de laatste tijd, mag Kaatje van Dam ook nog graag een ommetje maken door Noord en, liever nog, ver daarbuiten. „Ze heeft opeens een opmerkelijk goed geheugen als ik met haar, zij in de rolstoel, uit wandelen ga. Naar de Leidse Hout, de Haarlemmer straat of de Breestraat. Ze kent de winkels, herkent de vele veranderingen en verbaast zich daarover", lacht Cor. „Nee, wat dat betreft houdt ze Leiden goed in de gaten. Naar buiten gaan, is haar lust en haar le ven." Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1