Studie naar verpleeghuis Voorschoten Blauwe billen voor de overwinning Regio JAANDAG 19 JULI 1999 Brandweer Oegstgeest weer op sterkte gffTGEESTDe Oegstgeestse brandweer heeft vijf nieuwe vrij- wüligers aangetrokken. Het korps had nieuwe mankracht nodig omdat een aantal vrijwilligers het korps heeft verlaten wegens hun leeftijd of het vinden van een nieuwe baan. Een ledenwerf actie, waarbij de brandweer alle inwoners van Oegstgeest tus sen de 20 en 35 jaar persoonlijk aanschreef, leverde elf aanmel dingen op. Nieuwbouw Endegeest ftei y.sTGEESTLandschapsarchitectenbureau Copijn legt donder dagavond 29 juli om 20.00 uur uit welke plannen het heeft met (iet groen rondom het nieuw te bouwen therapiecentrum bij Endegeest in Oegstgeest. Ook is er informatie over het risico van °o schade door heien. De bijeenkomst vindt plaats in de vergader- van het receptiegebouw van Endegeest. Leiden - Een vrolijk beeld van de eerste voorstelling in het kader van 'Vakantievreugd voor de jeugd'. De Stadsgehoorzaal was gistermiddag een gebouw vol blijdschap.foto archief leidscfi dagblad HAZERSWOUDE - De twaalfde editie van de roeik- ampioenschappen van het Haze^swoudse Rietveld leverde niet alleen een record-aantal deelnemers (83 personen) en ritten over de Rietveldse Vaart (190) op, maar ook weer het onomstotelijke bewijs dat de in het Rietveld geboren en getogen, en daar gebleven familie Van de Lip een specifiek roeigezin is. Immers, Corrie van de Lip werd kampioene bij de dames en haar broer Jan werd titelhouder 1974 bij de heren. Bij de meisjes zegevierde Ria van Zuilen en bij de jongens Gerard Hei. Ondanks dat record aantal deelnemers slaagden de organisatoren R. van Vliet, G. van de Lip en P. A. Th. van de Werf erin om de wedstrijden om tien voor tien af te sluiten. Burge meester J. ten Heuvelhof kon toen de prijzen uitrei ken aan degenen die zich naar de ereplaatsen had den geroeid met als achtergrond een vrolijk malen de, uit 1648 daterende Rietveldse Molen. Molenaar Rademaker-. Jk vind dat bij een feest als dit roeige- beurefi een molen die draait nog feestelijker". DEN HAAG - De Nederlandse vrouw geeft 165 gul den uit aan zwem- en nachtkleding en ondergoed. De man besteedt daar slechts 55 gulden per jaar aan. Dit blijkt uit het gezamenlijke onderzoek van de Vereniging van tricot- en kousenfabrikanten en de Nederlands economische vereniging confectie-indu- strie. Het onderzoek is gebaseerd op vorig jaar. Voor de bovenkleding gaat er aanzienlijk meer geld door De gemiddelde Nederlandse vrouw geeft daar 700 gulden per jaar aan uit. Werd er voor onder- en bad kleding in '73 1 miljard uitgegeven, de bovenkle ding van kinderen en volwassenen hebben vorig jaar 6 miljard in het laatje gebracht. AMSTERDAM - Bij de opnamen voor de Nederland se speelfilm 'De 5 van de 4-daagse' in Nijmegen is vertraging ontstaan. Patricia Orlow voerde met Arnie Breedveld een te realistische vechtscene op. Door een verkeerd uitgevoerde karateschop werd Breed veld dusdanig op zijn edele delen geraakt, dat hij met spoed naar het ziekenhuis moest. De opnamen van enkele liefdesscenes worden hierdoor vertraagd. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrl] vingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hetLeldsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling uan de balie van het Leidach Dagblad aan de Roosevelt straal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Meisje zonder rijbewijs betrapt k wassenaar Een 17-jarig Duits meisje is gisteren in Wassenaar betrapt op het autorijden zonder rijbewijs. De politie kreeg een op dat er een meisje zonder papieren op de Storm van 's-Grave- TP sandeweg reed. Bij controle bleek dit te kloppen. Het meisje kreeg in overleg met de officier van justitie een bekeuring van len, die ze direct moest betalen. Tweemaal brandstichting in Oegstgeest nfGSTGEESTTot tweemaal toe is er zondag brand gesticht in Oegstgeest. Iets na een uur 's nachts woedde er een kleine irand in een caravan aan de Simon Vestdijklaan, die de bewo- ier zelf kon blussen. Tegen de achterzijde van de caravan was en vuilcontainer geplaatst die vermoedelijk is aangestoken. Y ien uur later was het raak op de Hendrik Andriessenlaan. Daar 1011 jond een bestelbus in brand, die door de brandweer werd ge- 1 w Just. Opnieuw was aande voorzijde van de bestelbus een gft- 8e' ontainer geplaatst die daarna in brand was gestoken. "ti ;d Jronken fietser ramt auto vln5 iiassenaar Een dronken fietser ramde gisteravond een auto op ,se' leStrandwal in Wassenaar. Het was een 44-jarige man uit Den laag die omstreeks negen uur inreed op een geparkeerde auto. )e politie hield hem aan en legde hem na een blaastest een rij- PPferbod van zes uur op. ctsö ?elicitaties voor diamanten echtpaar w (assenaar De Wassenaarse burgemeester P. Schoute bracht anmorgen een kort bezoek aan een diamanten echtpaar in zijn koonplaats. De felicitaties gingen naar het echtpaar J. Korte- 'vei aas en M. Kortekaas-van der Zwet, die vandaag precies 60 jaar 31 n jeleden in het huwelijk traden. •ng' Aan duidelijkheid laat het deze week te wensen over. In het Wassenaarse Tikibad zijn medewerkers undercover actief op zoek naar handtastelijke jongetjes. In Zoeterwoude rijdt een zekere BOB naar naar de JOP. Of zoiets. De gemeente, woningbouwvereniging Woonzorg en de leiding van de drie verzorgingshuizen in Voorschoten onderzoeken of op de plek waar nu 't Hofflants Huys staat (aan de Zeven Provinciën in de wijk Noord-Hof land) een nieuw verpleeghuis haalbaar is met zestig plaatsen. Bovendien wordt gedacht aan een nog onbe kend aantal zorgappartementen naast de nieuwbouw en aan zorg aan huis vanuit 'Hofflants' in het kader van het project 'Van alle markten thuis'. De kosten worden ge schat op twintig a dertig miljoen gulden. Kinderen en jongeren konden in drie categorieën, ingedeeld op schofthoogte van de pony's, meedoen aan de afvalrace. Stompwijkse 'ouwe dibbesen-race' VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Dit nieuwe plan moet de im passe doorbreken die enkele maanden geleden ontstond. Toen werd bekend dat verbou wing van 't Hofflants Huys tot verpleeghuis verzorgingshuis waarschijnlijk niet meer haal baar is. Het ministerie trekt niet meer dan vijf miljoen gulden uit voor een centrum dat is aangepast aan de eisen van de ze tijd. Het adviesbureau Twijn- stra en Gudde heeft echter uit gerekend dat negeneneenhalf miljoen gulden nodig is. STOMPWUK JOSE VAN SANTEN Zo'n twintig jaar geleden voelde Erik Sweere (34) voor het laatst het schokkende achterwerk van een pony onder zich. Het was jeugdsentiment dat hem deed besluiten gistermiddag aan de ouwe dibbesen-race van de Stompwijkse harddraverij mee te doen. Hij ging met de eerste prijs en waarschijnlijk een col lectie blauwe billen naar huis. Zes oude jongeren die in hun jeugdjaren dikwijls met succes meededen aan de ponyrennen, kregen de kans zich vanwege het 90-jarig bestaan van de lo kale harddraverij opnieuw te bewijzen. Enkele ruiters beken den een week slecht te hebben geslapen, maar Sweere had ner gens last van: ,Als kleine jon gen had ik veel meer spannin gen dan nu. Dan leefde je daar al een week naar toe. Nu doe je dat niet meer zo." Lachend: ,,En ik heb een hele goede voor bereiding gehad. Ik ging van nacht pas om half vier naar mijn bed. Ik moest nog even naar de feesttent." Zijn verstoorde dagritme hield Sweere niet van de winst. Geen enkele toeschouwer had overigens verwacht dat hij op Rocky, een kleine shetlandpo- ny, zou winnen. Het paardje was veel te klein om te winnen van grote tegenstander Orlan do. Een dealtje met de tweede finaliste zorgde voor de verras sing. „Ik had met de ruiter afge sproken dat zij haar pony in zou houden en een meter voor mij zou eindigen. Maar zij wachtte net iets te lang met aansporen en Rocky, schoot als een reactie daarop vooruit. Toen was de winst binnen." De ouwe-dibbesenrace was jaar het recordaantal deelne- Lugtigheid op Ashara de race won. Zij hadden namelijk bij de niet geheel legale totalisator Ce- leto vijftien gulden ingezet. Bij zonder aan dit gokspel was dat de winnaar geen cent kreeg, maar dat met al het ingelegde geld drank werd gekocht, waar op de winnaar alle deelnemers trakteerde. Olympisch Volgens organisatoren Cees van Veen en Leen Rotteveel was dit een korte onderbreking van de ponyrennen die al sinds 1968 ieder jaar op het programma van Stichting Harddraverij Nooit Gedacht staan. Kinderen en jongeren konden in drie ca tegorieën, ingedeeld op schoft hoogte van de pony, meedoen aan een afvalrace. Zodra de bel voor de start ging, stormden de pony's twee aan twee voorbij. Hun veelal vrouwelijke berijders schreeuw den om 't hardst tegen de die ren om ze als eerste over de fi nishlijn te krijgen. Uiteindelijk kwamen er drie winnaressen uit de bus. Enkele Stompwijkers waren maar wat blij dat Nicole mers van honderdvijfendertig bereikt. Een mijlpaal in het elf jarig bestaan. „We zijn hier ooit eens mee begonnen omdat we dorst hadden. Sindsdien is het een traditie geworden", vertelt Van Veen, terwijl hij een glas bier nuttigt. „De olympische gedachte is belangrijk, want ook hier is meedoen belangrij ker dan winnen." Rotteveel, die ook lid is van de organiserende stichting Nooit Gedacht, was tevreden over hoe deze zondag was verlopen. Het mooie weer en een optreden van paardend- ressuurkoningin Anky van Grunsven maakten de dag af. De demonstratie van de Bra bantse, die vorige week Euro pees kampioene werd, oogstte veel lovende woorden van het publiek. De toeschouwers ge noten van de kür op muziek waarbij paard Idool liet zien dat pirouettes, wisselgalops en dansbewegingen hem ogen schijnlijk nauwelijks moeite kosten. Voor voorzitter Niek van den Bosch van Nooit Ge dacht was het een eer vedette Van Grunsven in Stompwijk te hebben. „Het was een groot Woensdag wordt bekeken of er op korte termijn een nieuw plan van aanpak kan komen en of de initiatiefnemers bijdragen kunnen vragen aan het ministe rie van VROM (volkhuisvesting) of het ministerie van VWS (in het kader van de Wet zieken huisvoorzieningen). Aan het overleg nemen deel M. Breu- nesse-Stigter (directeur welzijn van de gemeente), regio-mana ger B. Geerink van Woonzorg, directeur P. Hop van verzor gingshuis Adegeest en directeur voor Bruseker staat in elk ruimte, dus zullen we wel op de huidige plek van 't Hofflants Huys uitkomen", zo licht Bruseker de plannen toe. „We denken aan een nieuwe instel ling voor verpleeghuiszorg met een aantal centrale voorzienin gen voor verzorging. Mensen die in zorgappartementen er naast wonen, kunnen daarvan gebruik maken. Verder denken we in samenwerking met de thuiszorginstellingen aan speci ale zorg aan mensen die in hun eigen woning blijven." Hoewel ook Adegeest bij de gesprekken is betrokken, bete kent dat geenszins dat dit ver zorgingshuis aan de Bachlaan gaat verdwijnen. Bruseker: „Be slist niet. Hetzelfde geldt voor Forescate. Wij denken aan nau we samenwerking en een goede verdeling van verpleeghuis- en verzorgingsplaatsen over Voor schoten. We willen dat niet ver snipperen. Adegeest is nu nog een beetje een bejaardenhuis oude stijl, maar verplaatst ook steeds meer de zorg van binnen naar buiten." Wat er ook gaat gebeuren, moment voor de club dat we A. Bruseker van de Stichting zo'n grote sportvrouw hier mochten ontvangen. En ik vond het prachtrig te horen dat onze pr-man Piet Oliehoek even stotterde toen hij haar mocht aankondigen. Dat hij zo emotioneel werd achter de mi crofoon, heb ik in al die jaren nog niet meegemaakt." Zorgcentra Vlietlanden, waar onder naast Zuydtwijck in Lei den de twee Voorschotense ver zorgingshuizen Hofflants Huys en Forescate vallen. ,Er wordt ook nog gekeken vast dat er het nodige moet ver anderen. Hij wijst er op dat 't Hofflants Huys sterk verouderd is en dat veel kamers veel te klein zijn. „Het is echt behel pen. We hebben nu 26 mensen in de verpleging en 110 naar een andere locatie, maar verzorging, maar van die 110 horen er zo'n twintig eigenlijk ook op de verpleging thuis." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 19 Juli LEIDEN - Door het bestuur van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, is aangekocht het groote heerenhuis met tuin op het Rapenburg No. 10, hoek Langebrug. Behielp de afd. zich tot dusverre met ge huurde localiteit, thans zal ze het aangekochte pand doen inrichten tot eigen Bondsgebouw. A.s. Zondagnamiddag van 2 tot 4 uren zal voor de leden en hun vrouwen de gelegenheid openstaan het gebouw te bezichtigen. INGEZONDEN - Mijnheer de Redacteur*. Wat zou toch wel de reden zijn, dat het hooge voetpad langs den straatweg naar 'De Vink' zoo slecht onderhouden wordt? Verreweg het grootste gedeelte der wandelaars maakt steeds van den rij weg gebruik, niet alleen om van de schaduw te profi teered want ook na zonsondergang is dat zoo. Fiet sers klagen er vaak over, dat het voetpad, hetwelk zij niet mogen berijden, nagenoeg geheel verlaten is en de voetgangers hen op den rijweg belemmeren. Het lijkt soms wel of dat voetpad met stuifpoeder be strooid wordt! Een wandelaar. ANNO 1974 Donderdag 18 juli Alles doen ze er in Duinrell aan om de rust in het zwemwater van het Tikibad te herstellen. Vori ge week deelde pr-man Peter Wij nen mee dat er zelfs toezichthou ders zijn die undercover mee- zwemmen. Teneinde aanrandin gen van meisjes te voorkomen. Het is van de vele maatregelen die het zwembad heeft getroffen na een reeks incidenten. De afgelo pen weken werden in totaal zes tien meisjes lastig gevallen door jongens. Een 16-jarig meisje uit Leidschendam werd op het toilet verkracht door een 14-jarige Haagse jongen. De overige meisjes werden 'onzedelijk betast'. Een omschrijving van de politie, waar mee je veroordeeld kunt worden voor 'aanranding'. Maar afijn, die undercover zwem mers dus. Je vraagt je af hoe deze speciale opsporingsmedewerkers er dan uit zien. Ze zijn underco ver, dus ze dragen een vermom ming. Een lange regenjas en een gleufhoed? Een boxershort in schutkleuren? Dat zal t;och niet meevallen om in een zwembad verkleed te water te gaan. En dan hebben de 'meezwem- mers' nog een probleem tijdens hun undercover-operaties. Hoe slagen ze er in om niét op te vallen in een bad dat gevuld is met pu bers? Zo'n onopvallend om zich heenkijkende volwassene, spie dend naar verboden activiteiten. Ziet u het voor u? Of hebben deze speciale medewerkers ook mis schien nog een zwatfe zonnebril op? Het kan bijna niet anders of de meezwemmers in Duinrell zijn 'opvallend onopvallend'. Wellicht u) t cLoA öwl cic^ CLÖÓSC ÉL ctzcaxi&ri. De directie van Duinrell zet undercover-medewerkers in om handtastelijkheden van jongens in het Tikibad te beper ken. foto ap is het een idee om dan maar ie dereen undercover te laten gaan in het Tikibad. Verplicht het in vermomming zwemmen, ofwel: ga gekleed het water in. Als mede werkers van Duinrell hun uniform terzijde schuiven en undercover gaan werken is zoiets nog maar een kleine stap. Mogelijk nemen de handtastelijkheden van jonge ren er door af, als de zwemmers er wat decenter uitzien. En dan zijn die toezichthouders meteen ook een stuk onherkenbaarder. Wollig Ambtenaren en politici wordt vaak verweten dat ze onnavolg baar zijn. Terecht. Ze praten en schrijven wollig en gebruiken af kortingen die alleen zij begrijpen. Hoeveel cursussen zij ook krijgen om dichter bij de burgers te ko men, de kloof van onbegrip wordt alleen maar groter. Ze gaan er vanuit dat ze wel worden begre pen als ze het hebben over de SLR (Samenwerkingsorgaan Leidse Re gio) en de wijziging van de 'Veror dening behandeling aanvragen om bijstand en bezwaarschriften op grond van de ABW, WVG, RWW en WBO'. Van jongerenwerkers verwacht je dergelijke geheimtaal niet. Zij be horen immers dicht bij de jeugd te staan. Vergeet het maar. Pas ging de jongerenbus van BOVOS Wel- zijnsprojecten in Zoetermeer voor •het eerst rijden in Zoeterwoude. BOVOS staat voor Bureau voor Ondersteuning Vrijwilligersorga nisatie Ontwikkeling en Service verlening. Met zo'n naam alleen al zit zo'n bus al bijna vol. De start had in Zoeterwoude-Rijndijk niet temin niet valser kunnen zijn. Vraagt een van die jongerenwer kers: „Hoe vinden jullie je JOP?" Verwarring alom. Was er een kind geboren? Was een nieuwe hang jongere op komst? Was sprake van een nieuwe geslachtsziekte? „Nee, ik bedoel jullie Jongeren Ontmoe- tings Plek." Zeg dat dan. JOP is toch geen spreek- of schuttingtaai. En dan nog maar te zwijgen over de letters BOB op de bus. Zelfs bij de BOVOS in Zoetermeer weet een telefoniste niet wat dat betekent. „Ik zal het even vragen." Na een paar minuten: „Meneer bent u er nog? BOB staat voor BOVOS Ont- moetings Bus." Bedankt, maar schrijf dat dan ook gewoon. Er zou naast een JIP (Jongeren In formatie Punt), een OUK (Oude ren Uitlaat Klep) en een BBB (Bo ze Buurt Bewoners) moeten ko men om die CGAPJ's (Contact Ge stoorde Ambtenaren, Politici en Jongerenwerkers) duidelijk te ma ken dat zij eindelijk eens NN (Nor maal Nederlands) gaan praten. J(AN) P(REENEN) E(RNA S(TRAATSMA)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11