Bisschop Eijk ziet op tegen nieuwe taak Yad Vashem zoekt anonieme slachtoffers holocaust Kerk Samenleving Wim Eijk van kloostl naar palei: Kritiek op Duitse vrouwenbond Bisschop valt in de smaak bij gelovigei MAANDAG 19 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-535 VANDAAG T9 Omdat ook in Nederland nog zo'n tweehon derd liefdadigheidsverenigingen naar Vincenti- ns zijn genoemd, staat de naam van deze heili ge synoniem voor goede doelen. Vincentius Paulo leefde in de zestiende en zeventiende eeuw en komt uit Pouy in Zuidwest Frankrijk. Aanvankelijk had hij als eenvoudig herdersjongen weinig kans om priester te wor den, maar door hard te werken lukte dat toch. Hij studeer de later zelfs door in kerkelijk recht. Tijdens een reisje over zee werd Vincentius onvoerd door zeerovers en gedwon gen als slaaf te leven. Twee jaar later pas wist hij te ont snappen. Op veel afbeeldingen van Vincentius wordt aan deze tijd als slaaf gerefereerd. Eenmaal terug kreeg hij de eer in Parijs (Clichy) zielzorger te mogen zijn van galeisla ven. Naast vele andere initiatieven op het gebied van lief dadigheid richtte hij onder meer ook de Congregatie der Missie of Lazaristen op. In 1885 werd hij uitgeroepen tot patroon van wezen en verwaarloosde jeugd. Zweeds bedrijf verhuurt priesters Stockholm Zweedse bedrijven die geestelijke bijstand nodig hebben kunnen vanaf september terecht bij een speciaal pries terverhuurbedrijf. Als personeel het zwaar heeft door bijvoor beeld een reorganisatie of de dood van een collega, kan de fir ma voor 250 gulden per uur gebruik maken van de diensten van priesteres Louise Linder en haar collega's. Volgens Linder, priesteres van het electronicaconcem Erickson en oprichtster van het verhuurbedrijf, is de vraag binnen het bedrijfsleven naar geestelijke diensten de afgelopen jaren sterk toegenomen. Ze heeft al vijf priesters gecontracteerd die vanaf september in zetbaar zijn. Linder is van mening dat priesters hun werkzaam heden niet moeten beperken tot kerkgebouwen maar actief on der de mensen moeten zijn. „Een priester moet mensen bezoe ken waar ze zijn." Ikonendieven vermoorden pope moskou Drie ikonendieven hebben in het dorp Ilinskaja Svo- boda ten westen van Moskou een Russisch-orthodoxe pope vermoord. De man werd volgens het persbureau Itar-Tass voor de ogen van zijn echtgenote en zuster om het leven gebracht. De priester Boris Ponomarov was al veertig jaar in het dorp werkzaam. In de tijd van de communistische partijleider Chroesjtsjov bouwde hij het kerkje van het dorp. De drie man nen namen niet alleen üconen, maar ook het huishoudgeld, ou de boeken en een zilveren kruis mee. Russische student aangeklaagd moskou Justitie in Rusland heeft een 20-jarige student aange klaagd, die dinsdag een aanslag pleegde op het hoofd van het Joods Cultureel Centrum in Moskou. Nikita Krivchoun wordt poging tot doodslag en 'moord gemotiveerd door etnische haat' ten laste gelegd. Het slachtoffer, de 52-jarige Leopold Kaimon- ovski, ligt nog in het ziekenhuis, maar hoeft niet meer kunstma tig beademd te worden. Hij werd dinsdag neergestoken. De da der werd door synagogegangers overmeesterd en overgeleverd aan de politie. De man verklaarde uit haat tegen joden te heb ben gehandeld. Na de aanslag is de beveiliging bij de synagogen in Moskou verscherpt. Debets nieuwe directeur Rolduc roermond De verzekeringsdeskundige J. Debets uit Kerkrade is door bisschop Wiertz van Roermond benoemd tot directeur van het bisschoppelijk centrum Rolduc in Kerkrade. Hij volgt per 1 juli 2000 T. Tonnaer op, die ruim acht jaar directeur van het centrum is geweest. Debets (58) was tot voor kort eigenaar van De Universele Beheer voor uitvaartverzorging en -verzekering. Daarvoor was hij inspecteur voor schadeverzekeringen. In 1994 en 1995 organiseerde Debets op verzoek van Tonnaer het assu rantiepakket van Rolduc. Het bisschoppelijk centrum Rolduc omvat een congrescentrum, het grootseminarie, het gymnasi um College Rolduc en een restauratieatelier. De directeur geeft leiding aan ongeveer honderd personeelsleden. Jezuieten: geen vuur in hel rome De hel bestaat en is eeuwig, aldus het toonaangevende Italiaans Jezuitisch tijdschrift Civilta Cattolica. Er is echter geen vuur in de hel, omdat het geen stoffelijke ruimte is: de hel is de toestand waarin mensen leven die God niet willen kennen, al dus een commentaar in het periodiek. De tragische waarheid is, zo concludeerde de schrijver, dat het de mens zelf is die de hel schept, omdat hij of zij zichzelf boven God stelt. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA gelooft tussen de 10 en 20 procent van de Italiaanse katholieken dat er vuur is in de hel. Zo'n 60 procent van de ondervraagden gelooft helemaal niet in het be staan van een hel. Civilta Cattolica maakt zich daar zorgen om. Werden gelovigen in het verleden wel erg bang gemaakt met verhalen over het hellevuur, nu wordt er nauwelijks meer over de hel gepraat, volgens het weekblad. amsterdam anp Het herinneringscentrum Yad Vashem in Jeruzalem zoekt de namen van drie miljoen joodse slachtoffers van de ho locaust die tot nu toe anoniem geble ven zijn. Een oproep aan nabestaan den wereldwijd om 'getuigenisformu lieren' in te vullen, heeft inmiddels ruim ruim 170.000 namen opgeleverd. In Nederland kunnen nabestaanden van mogelijk nog niet bij name beken de slachtoffers van de shoah, de moord op zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog, zich wenden tot de Stichting Vrienden van Yad Vas- hem-Nederland. Ook via de website van Yad Vashem (www.yadvashem.or- g.il) zijn getuigenisformulieren te ver krijgen. Het archief van Yad Vashem bevat drie van de zes miljoen namen van slachtoffers van de shoah. Het herin neringscentrum doet een waarschijn lijk laatste beroep op de 'menselijke herinnering' om ook de overige drie miljoen joden een 'symbolische graf steen' te geven. „Dit is een van de voortdurende tragedies van de shoah: complete families, hele dorpen en stadjes werden door de moordmachi ne van de nazi's letterlijk van het aard oppervlak geveegd - zonder getuigen achter te laten", aldus de Nederlandse stichting. Yad Vashem verwacht vooral uit Oost-Europa veel nog onbekende namen van slachtoffers te ontvangen. In Nederland verscheen in 1995 het boek In Memoriam met de namen van 103.000 Nederlandse joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de na zi's zijn vermoord. De samenstellers hebben naar volledigheid gestreefd, maar weten niet of alle namen erin staan. Bij de Stichting Vrienden van Yad Vashem-Nederland zijn inmiddels nog ongeveer zeventig namen boven water gekomen, meldt bestuurslid J. Levy. „Er zijn toch nog mensen die, vooral om emotionele redenen, na men van slachtoffers nog niet eerder hebben gemeld." Het bestaande namenarchief Yad Vashem is inmiddels ook digh opgeslagen. In de afgelopen t maanden hebben zevenhonderd t ten, bijgestaan door 120 taalkund daaraan gewerkt. De liefdadigheids ganisatie Oikonomos, verbonden het Barneveldse computert^ Baan, heeft twee miljoen gulden*' het project geschonken. De Stichting Vrienden van Yadj hem-Nederland is bereikbaar telefoonnummer 020-6448436. 'Ik hoop dat we tot vruchtbaar werk komen in de wijngaard van God' Dr. Wim Eijk komt dan wel uit de 'stal' van Gijsen, maar daar moeten ze in Groningen vooral geen overhaaste conclusies uit trekken. Zijn studie aan het seminarie Rolduc in Kerkrade, vaak geassocieerd met geslotenheid en behoudzucht, moet het beeld van de nieuwe bis schop van Groningen niet bepalen. Dat zei Eijk (46) za terdag, enkele uren nadat het nieuws van zijn benoe ming bekend was geworden. groningen anp De moraaltheoloog en arts Eijk ziet op tegen zijn nieuwe taak, bekende hij. „Bisschop zijn in deze tijd is geen sinecure, dat weet iedereen." Hij vreest voor al de 'drukkende verantwoor delijkheid' van het ambt. Maar na enig nadenken heeft hij bij na twee weken geleden wel 'ja' gezegd. „Ik heb gedacht: het is een roeping." Het was ook de roepstem van Onze Lieve Heer, die hem er in 1979 toe bracht om'zijn oplei ding tot internist te staken en priester te worden. Hij ging te rade bij Simonis, toen nog bis schop van Rotterdam, die hem een studie in Rolduc of in Rome aanbeval. Het werd uiteindelijk het als conservatief bekend staande Limburg. Dat hij niet in zijn eigen bisdom Haarlem ging studeren, had een praktische reden: de opleiding in Rolduc was drie jaar korter. De toenmalige bisschop Gij sen van Roermond wijdde Eijk in 1985 tot priester en benoem de hem in 1990 tot docent mo raaltheologie in Rolduc. Rolduc, Gijsens paradepaardje, was volgens Eijk niet het geslo ten bolwerk van behoudzucht, zoals dat in de jaren zeventig en tachtig door de media werd ge schetst. De werkers in het bis dom Groningen moeten hun beeld van de nieuwe bisschop dan ook pas na een grondige kennismaking bepalen. „Laten we met elkaar geduld oefenen. Ik hoop dat we samen tot vruchtbaar werk komen in de wijngaard van God", zei Van Eijk. De nieuwe bisschop weet nog bijna niets van zijn bisdom. Onder zijn voorganger Möller liep Groningen voorop in het aanstellen van niet-gewijde pastoraal werk(st)ers om het priestertekort op te vangen. Eijk liet doorschemeren dat hij dat beleid niet zal terugdraaien. „We moeten zien te komen tot een vruchtbare samenwerking tussen priesters en pastoraal werkenden. Ik kan niet anders dan die opzet delen. Het pries tertekort is nu eenmaal een feit waarmee wij moeten leven." Ook op liturgisch vlak ziet Eijk in dat het bisdom moet „roeien met de riemen die het heeft". Hij acht het 'fysiek on mogelijk' om elk weekeinde in elke parochie een priester in een eucharistieviering te laten voorgaan, zoals het Vaticaan ei genlijk wil. Woord- en commu niediensten, waarin leken voor gaan, zijn wat hem betreft een waardig alternatief. groningen gpd ne Wordt de benoeming een nieuwe paus bekend maakt met witte rook uil schoorsteen van het Vi caan, de komst van Gron JjJ gens nieuwe bisschop w zaterdag 'gevierd' met gei er van klokken en het i hangen van de pauset n vlag aan de kathedraleV Jozefkerk in de provin! w hoofdstad. Die pausel \e vlag had eigenlijk ook aan u2 'ambtswoning' van de l - schop, het 'bisschoppe paleis' aan de Marktsti moeten hangen, maai n lukte niet door een techni mankement: het raam f niet open. Eijk, die zaterdag vooi tweede keer van zijn levei Groningen was, besloot n ej een dat hij, in navolging:1 zijn voorganger bissd Möller, in de fraaie am1 woning aan de Marktst zou gaan wonen. Commi ris van de Koningin Hans ders schafte de voormt f provirciale dienstwoi aan dezelfde straat (c commissaris Vonhoff buurman van Möller) af. liet geen er twijfel over staan dat hij Alders niet volgen: „Ik ga hier wonen De bisschop gaat er wens flink op vooruit, in Lugano heeft hij als ga1 het Capucijner kloc slechts de beschikking twee kamers. bonn dpa/epd De voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, Karl Leh- mann, eist dat de Bond van ka tholieke vrouwen in Duitsland zijn jongste beleidsplan aan past. De door de vrouwenbond bepleitte toelating van vrouwen tot het priesterambt en erken ning van homoseksuele relaties zijn volgens Lehmann volstrekt niet te rijmen met de leer van de Rooms-Katholieke Kerk. De bisschoppenconferentie verwacht „noodzakelijke ophel deringen, correcties en aanvul lingen in het beleidsplan", schrijft Lehmann in een brief aan bondsvoorzitter M. Bogner. De bisschoppen hebben geen bezwaar tegen het streven van de vrouwen naar meer invloed in de kerk, maar zij benadruk ken dat het priesterambt niet voor vrouwen open staat. De vrouwenbond heeft in middels een redactionele be werking van de tekst aangekon digd. Ook in de bond zelf stuit ten de in mei aangenomen be leidslijnen op grote kritiek. Vooral de eis om homoseksuele relaties naast huwelijk en gezin te erkennen, riep veel weer stand op. Kardinaal Joachim Meisner, aartsbisschop van Keulen, heeft vorige maand uit protest tegen het beleidsplan enkele verte genwoordigers van de vrou wenbond op zijn kantoor ont boden. Met 750.000 leden is de bond de grootste katholieke or ganisatie in Duitsland. groningen gpd Tijdens het koffieuurtje na de zondagse mis in de kathedrale Sint Jozefkerk in Groningen kon den de gelovigen er natuurlijk niet omheen. Ze krijgen een échte 'Rolduccer' als bisschop. Maar de meeste aanwezigen houden hun me ning liever voor zich. Wim Eijk persoonlijk ken nen ze niet en zijn optreden voor televisie heeft een goede indruk gemaakt. De nieuwe bisschop heeft een vriendelijk voorkomen en blijkt zeker niet zo 'stijf als som mige anderen van hetzelfde Limburgse semina rie. „Hij kan de klok niet dertig jaar terugdraai en, zegt een van de Groningse parochianen. Het behoudende Contact Rooms-Katholieken vindt Eijk de goede man op de goede Maar de vernieuwingsgezinde Acht Mei ging vreest een verdergaande disciplinering gelovigen, pastoraal werkers en leken. Voo ter H. Baars: „De benoeming past in de co: - vatieve lijn na de benoemingen van de hul| schoppen Punt (Haarlem) en De Jong f mond)die ook van Rolduc komen. De Leidse ethica Heieen Dupuis, tevens! senator, noemt Eijk „een man die zich hed voelt in de traditie van zijn kerk." Eijk pre veerde in 1987 bij Dupuis. „We waren nel met elkaar eens, maar hij kon wel respect mijn standpunten opbrengen. Ik hoop dal kenmerkend voor hem is, want hij zal bi voor andermans visie nodig hebben." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Zonnig en droog. Maxima oplo pend naar 25 graden. Noorwegen: Af en toe zon en vooral dinsdag meer bewolking en enkele pittige regen- of onweersbuien. Maxi mumtemperatuur uiteenlopend van 17 graden langs de noord westkust tot ongeveer 20 graden bij Oslo. Zweden: Perioden met zon en meest droog. Naar het noorden toe meer bewolking en een enkele bui. Op dinsdag ook in het zuiden meer wolken en enkele pittige regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlo pend van 19 graden in het noor den tot 27 in het zuiden. Denemarken: Eerst nog zonnig en droog. Dins dag van het zuidwesten uit enke le regen- of onweersbuien. Maxi ma ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vooral in Ier land een stevige westenwind. Maxima van 16 graden in het noorden van Schotland en Ierland tot 26 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon, afgewisseld door enkele regen- of onweerbui en. Maxima ongeveer 27 graden. Aan zee iets minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs Het kanaal tot plaatselijk 30 in het binnenland. Portugal: Zonnig en droog. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Maxi mumtemperatuur uiteenlopend van 22 graden aan de noordwest kust tot 35 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Eerst nog kans op een enkele re gen- of onweersbui. Verder zon nig, maar langs de Golf van Bis kaje meer wolken. Maxima varië rend van 32 graden aan de Cost a's, tot 40 in het binnenland. Langs de golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden ook wol kenvelden en stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur om streeks 25 graden. Marokko: Westkust: eerst nog enkele wol kenvelden, verder zonnig en droog. Maxima tussen 30 en 35 graden, op de stranden met wol kenvelden iets frisser. Tunesië: Flink veel zon, maar later ook en kele wolken en kans op een plaat selijke regen- of onweersbui. Maxima tussen de 30 en 35 gra den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook sta pelwolken en enkele regen- of on weersbuien, met vooral maandag plaatselijk veel regen. Maxima uiteenlopend van 20 graden langs de Atlantische kust tot 33 in de Cevennen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 32 graden. Italië: Flink veel zon. PLaatselijk kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en meest droog met maxi ma rond de 30 graden. Malta: Veel zon en meest droog. Maxima rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden. Op Kreta waait een stevige en verkoelende noordenwind. Turkije en Cyprus: Langs de kust zonnig en droog. Landinwaarts meer wolken en en kele pittige regen- of onweersbui en. Verder een stevige noorden wind. Maxima langs de kust rond 28 graden, bij de Zwarte Zee iets minder warm. Duitsland: Nu en dan zon, afgewisseld door enkele regen- of onweersbuien. Eerst nog warm met maxima rond 30 graden, later iets frisser. Zwitserland: Perioden met zon, maar ook kans op een pittige, lokale regen- of onweersbui. Maxima rond 28 gra den. Oostenrijk: Zonnig en meest droog. Warm met maxima rond 30 graden. Polen: Flink veel zon en droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden in het oosten tot 30 in het westen. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, droog en warm zomer weer. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Veel zon en droog zomerweer. Maxima oplopend naar 30 gra den. DINSDAG 20 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.44 Zon onder 21.47 Maan op 14.15 Maan onder00.58 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.55 22.19 09.29 21.52 Laag 05.45 18.20 05.27 18.01 Weerrapporten 19 juli 08 uur: station weer wind tem j neersl max min mm Amsterdam licht bew. zo 3 27 17 0.0 De Bilt onbewolkt zo 2 29 15 0.0 Deel en onbewolkt zo 2 29 15 0.1 Eelde onbewolkt o 2 28 15 0.0 Eindhoven onbewolkt zw3 30 15 0.0 Den Helder Rotterdam «Tbe» l"2 24 28 19 18 0.0 0.0 Twente onbewolkt zzo2 29 15 0,0 VI ssingen half bew. z 5 28 20 0.1 Maastricht onbewolkt zzw 5 31 18 0.1 Aberdeen regen zzo 4 18 11 5.0 Athene onbewolkt n 5 32 22 0.0 Barcelona licht bew. n 3 27 22 0.0 Berli|n licht bew, zzo 2 30 18 0.0 Boedapest onbewolkt no 1 27 15 0.0 8ordeaux zwaar bew wzw 2 regenbui z 5 22 30 19 20 2.0 1.0 Cyprus onbewolkt w 6 30 25 0.0 Dublin zwaar bew zzw 3 19 15 7.0 Frankfurt onbewolkt o 2 31 17 0.0 Genève zwaar bew. nw 1 31 18 0.2 Helsinki half bew. wzw 1 19 12 0.1 Innsbruck onbewolkt w 2 30 13 0.0 Istanbul licht bew. nno 7 26 21 0.0 Klagenfurt onbewolkt ver. 1 27 13 0.0 Kopenhagen licht bew. ozo2 20 15 0.0 Las Palmas licht bew. nno 10 26 21 0.0 Lissabon zwaar bew nw2 25 19 0.0 Locarno zwaar bew. o 1 28 19 0.0 Londen zwaar bew. w 1 28 17 0.0 Luxemburg licht bew. ver. 1 30 18 0.0 Madrid onbewolkt nno 1 34 18 0.0 Malaga mistbanken wnw2 27 19 0.0 32 ■r 'm\ L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen 8W sneeuw koufront opklaringen <Éf&& hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur innn luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J, Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323! Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li' 071- 5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst: het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biniW worden verzonden geldt een toesli aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassette Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sameft van het regionale nieuws uit het Leic Dagblad op geluidscassette beschikte informatie 0486-486486 .(Centrum voor Gesproken Lectuur, internet: v.Ieidschdagblad.nl jtóïA redactie.ld@damiate.hdc.nl onbewolkt onbewolkt licht bew. Stockholm Warschau 35 23 0.0 31 21 0.0 22 18 6.0 26 13 0.0 27 21 22 15 31 20 28 14 31 19 0.0 0.0 20 11 0.0 23 16 0.0 27 14 0.0 Zurich I Bangkok I Buenos Aires I Casablanca t Johannesburg r Los Angeles New Orleans i New York Tel Aviv t Toronto 12 3 0.0 25 21 0.0 21 10 0.0 21 18 0.0 28 23 0.1 31 26 0.0 35 24 0.0 30 22 0.1 31 21 0.1 32 24 00 19 14 0.0 Z I K N H U I Z ONGEVALLENDIE NST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10