|De hele wereld keek, behalve de Russen Eerste man op de maan hult zich al dertig jaar in stilzwijgen Megawati: Zwijgend idool van armen in Indonesië Buitenland UTERDAG 17 JULI 1999 Moskou kon boosheid over verloren 'slag om de maanniet verkroppen Bijna dertig jaar geleden, op 21 juli 1969, zette de Amerikaan Neil Armstrong als eerste mens voet op de maan. De hele wereld was er getuige van, behalve de toenmalige Sovjet-Unie. Daar zagen hooguit vijftig mensen, vrijwel allemaal betrokken bij het eigen ruimtevaartprogramma, deze historische gebeurte nis live op de televisie. MOSKOU HANS HOOCENDDK Een voetstap op de maan, niet van Armstrongs beroemde 'reuzensprong', maar van Buzz Aldrins eerste wandeling. foto nasa ke wil er wel, maar ontbrak het aan voldoende fondsen. Hij misgunde zijn Amerikaanse collega's het succes echter niet. „Ik was er trots op dat ze zulk voortreffelijk werk hadden gele verd." Maar Leonov herinnerde er ook aan dat de Sovjet-Unie met Gagarin de eerste mens in de ruimte had gebracht, en dat zijn eigen ruimtewandeling voor de Amerikanen een gewel dige schok was geweest. Leon ov. „Daarna was voor hen het belangrijkste om als eersten ie mand op de maan te zetten, en dat lukte. Zoiets moetje als een man dragen: verloren is nu een maal verloren." De inmiddels 82-jarige Valeri Misjin, die van 1966 tot 1974 aan het hoofd stond van het Sovjet-maanprogramma, zei in een interview dat de race tegen de Amerikanen vanaf het begin ongelijk was, omdat de VS schier onbeperkte financiële middelen hadden. „Toen zij aan deze race gingen meedoen, wisten we dat we niet konden winnen." Andrej Tsjertok, plaatsvervanger van Koroljov, verklaarde onlangs: „Als ingeni eurs waren we verrukt over de landing, maar aan de andere kant was er teleurstelling. 'Waarom zij en niet wij?' vroe gen we ons af. Het was bitter." Bitter ook, omdat de Russen in 1959 al een raket naar de maan hadden geschoten, er in 1966 al een onbemand ruimtevaartuig op hadden gezet en een jaar la ter hun Loena 10, de 'Interna tionale' uitzendend, rondjes om de maan hadden laten vlie gen. Tsjertok onthulde onlangs dat de Sovjets in 1958 een nu cleaire explosie op de maan hadden willen uitvoeren om de wereld te laten zien hoe ver ze al waren. „Het plan was om een atoom bom tot explosie te brengen opdat de astronomen over de hele wereld de explosie op film zouden kunnen vastleggen", al dus Tsjertok. Het bizarre idee werd niet uitgevoerd, omdat de wetenschappers tot de conclu sie kwamen dat de flits wegens het ontbreken van een atmos feer op de maan te kort zou zijn om te worden vastgelegd. Veel tot nu toe geheim gebleven aspecten van het Russische ruimtevaartprogramma wil de ruimtevaartjournalist Jaraslov Golowanov binnenkort in een boek onthullen. Voor hem was het enerzijds een gouden tijd vanwege de successen, ander zijds een periode vol frustratie, omdat de belangrijkste slag ver loren was gegaan en Moskou dat niet kon verkroppen. Golo wanov in een interview: „Het was onvoorstelbaar wat de Sov jetmedia in die tijd gepresteerd hebben. Mijn grote verhaal over de landing werd pas tien dagen later in de Komsomolskaja Pravda afgedrukt. De politieke leiding, vooral par tijleider Brezjnjev, reageerde buitengewoon gevoelig op deze gebeurtenis. Het was gewoon ontzettend stom wat ze deden. Toen wij als eersten een mens de ruimte in stuurden, brach ten de Amerikanen daar enor me verhalen over. Maar toen zij op de maan landden, maakten wij er geen melding van. Een le raar schreef mij: 'Meld toch aan die idioten of die misschien denken dat ik minder van Ga garin houd als u over Arm strong schrijft?' De mensen hebben zich toen echt opge wonden over het gebrek aan in formatie. Ik weet nog dat de derde Ame rikaan die in het ruimteschip was gebleven zich erover be klaagde dat hij niets zag. Hous ton antwoordde: 'Wind je niet op. De Russen en Chinezen zien ook niks'. Zelfs vandaag de dag hebben de meeste Russen geen idee hoeveel Amerikaanse astronauten er op de maan zijn geweest. Twee, was het meest gegeven antwoord bij een klei ne rondvraag. Niemand weet dat het er twaalf zijn geweest." De Russen hadden de race naar de maan verloren, en dat deed pijn. Ze ontkenden zelfs dat ze een eigen maanprogramma hadden. In de partijkranten werd de be volking de dag na het sensatio nele succes van de VS in mi nuscule stukjes geïnformeerd. De kranten schreven dat de Amerikanen 'onverantwoorde risico's' hadden genomen. Der tig jaar later reageren de inmid dels bejaarde Russische ex- ruimtevaartspecialisten nog al tijd emotioneel op de vraag waarom deze slag verloren werd. Oud-kosmonaut Alexej Leonov, de eerste man die een ruimte wandeling maakte, was een van de weinigen die Armstrong en zijn collega Aldrin de maan zag betreden. Leonov meent nog steeds dat zijn land had kunnen winnen. In een interview zei hij: „De Amerikanen lagen een half jaar voor. In principe was bij ons alles klaar om eerder dan zij naar de maan te vliegen. Maar door onvoorziene om standigheden, zoals de dood van Sergej Korolov (de vader van het Russische ruimtevaart programma, red.) ging er veel tijdverloren." Volgens Leonov was de politie- hele wereld met bewondering en verbazing naar keek, maar wat de Russen door hun afgunstige be- werd onthouden: Buzz Aldrin tijdens zijn eerste maanwandeling, vastgelegd door Neil Armstrong. foto nasa zouden willen dat Armstrong ook eens iets zou zeggen, respecteren ze zijn stil zwijgen. „Ik denk dat er genoeg redenen zijn om het verhaal te vertellen. Neil zou dat heel erg goed kunnen, maar hij kiest ervoor het niet te doen", zei Dick Gor don, astronaut van de Apollo 12. „Je kunt je ook wel voorstellen wat er ge beurt als hij daaraan begint. Ik bedoel, de arme man zou geen moment rust meer hebben." Die voorlichtingstaak berust nu bij het Neil Armstrong Lucht- en Ruimtevaart museum in Armstrongs geboorteplaats Wapakoneta, Ohio. Directeur John Zwez zegt wekelijks te worden gebombar deerd met verzoeken, variërend van 'wilt u hier uw handtekening op zetten?' tot 'wilt u op een bijeenkomst van de pad vinderij van mijn zoon komen?' Zwez zou het leuk vinden als Armstrong nu en dan eens zou komen om met be zoekers te praten. Armstrong heeft ech ter geen bemoeienis met het 27 jaar ou de museum, en is er hooguit zes keer ge weest. Maar uiteindelijk heeft Zwez toch maar liever een zwijgzame Armstrong „dan iemand die overal verschijnt en zijn naam gebruikt om allerhande zaken aan te prijzen of te verkopen". De vorige week bij een motorongeluk overleden derde man op de maan, de jo viale commandant van de Apollo 12 Pe te Conrad, kreeg enige tijd geleden de vraag voorgelegd of het vanuit oogpunt van public relations niet beter was ge weest als hij de eerste man op de maan was geweest. „Kom nou", was zijn ant woord. „Neil heeft het recht zich op te stellen zoals hij wil." Conrad vertelde dat Armstrong altijd al erg op zichzelf was. Toen hij als testpi loot op de luchtmachtbasis Edwards in California werkte, woonde hij kilometers verderop in de desolate bergen van de Mojave-woestijn. Maar zijn bedreven heid en koelbloedigheid als piloot ston den buiten kijf. Tijdens de oorlog in Ko rea wist hij zich in veiligheid te brengen nadat zijn toestel boven vijandig gebied een deel van een vleugel had verloren. In 1966 slaagde hij erin zijn tuimelende ruimteschip Gemini 8 onder controle te krijgen en vroegtijdig aan de grond te zetten. In 1968 lanceerde hij zichzelf uit een oefenmaanlander, vlak voordat deze neerstortte en in brand vloog. En toen hij in de nacht van op 20 op 21 juli 1969 de Eagle op de maan zette, zat er nog maar voor 15 seconden brandstof in de maanlander, omdat hij eerst een reeks rotsblokken had moeten omzeilen. „Ik kan me zo direct geen betere keus voor de eerste man op de maan voorstellen", schreef Collins daarom al in 1974. Neil Armstrong (links) zoals de meeste mensen hem kennen, breed lachend op de gesigneerde NASA-publi- citeitsfoto. In het midden Michael Collins, rechts Buzz Aldrin. foto nam Megawati Soekarnoputri, de dochter van de eerste president van Indonesië, heeft met een ruime meer derheid de eerste vrije verkiezingen in meer dan veer tig jaar gewonnen. Wie is de vrouw die het hart van vele kiezers stal, maar zeker niet behoort tot de grote hervormers in het land? Een portret. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT „Het lijkt erop dat het de mees te mensen hier niet kan schelen of de politici die ze steunen le ven als reactionaire aristocra ten, zolang hun vaders maar charisma hadden." Niet ieder een in Indonesië is gechar meerd van Megawati Soekarno putri. De schrijver van het hoofdredactioneel commentaar in The Jakarta Post luchtte zijn gemoed, nadat Megawati (52) weigerde mee te doen aan een debat tussen presidentskandi daten. Ze vond een openbare discussie 'te westers' en niet stroken met de oosterse cul tuur. Het was niet voor het eerst dat Megawati geen zin had zich uit te laten over haar plannen. Ze geeft zelden interviews, en tij dens de verkiezingscampagne bood de partijsecretaris de me dia excuses aan omdat 'Mega' weigerde vragen te beantwoor den. Megawati liet ook niets van zich horen toen studenten in mei vorig jaar Soeharto ver dreven, en evenmin toen in no vember studenten werden doodgeschoten in de straten van Jakarta. Schade heeft die zwijgzaamheid haar niet gedaan. Politiek ge zien werd ze slapend rijk. Te genstanders vinden haar poli tiek en intellectueel een lichtge wicht, maar de massa heeft ver trouwen in de vrouw met de montuurloze bril en het moe derlijke voorkomen. En daar gaat het om. Dat vertrouwen dankt Megawa ti niet zozeer aan haar progres sieve ideeën, als aan haar strijd tegen Soeharto. De voormalige president vond haar als voorzit ter van de PDI, een afgedwon gen samenwerkingsverband van christelijke en nationalisti sche partijtjes, te lastig en liet haar in 1996 op een congres in Medan afzetten. Dat bleek een vergissing. 'Huisvrouw' Mega wati spande een eindeloze reeks rechtszaken aan, won er een handvol en verloor de meeste, maar elke zaak bleek een bouwsteen voor haar im mense populariteit. Met haar martelaarschap werd ze een idool voor armen en rechtelozen. Bovendien geldt Megawati als 'schoon' en vrij van corruptie. Haar belangrijk ste agendapunt is bestrijding van honger en armoede. Ze wil stabiliteit, zodat buitenlandse investeerders terug durven te komen. Daarnaast wil ze dat wetten en regels worden nage leefd. Dat betekent dat rechters onafhankelijk hun werk doen en de corruptie - Indonesië voerde lange tijd de wereld ranglijst aan - verdwijnt. Megawati Soekarnoputri werd in 1947 geboren als tweede kind van Fatmawati, de derde vrouw van Soekarno, de Indonesische vader des vaderlands die ander half jaar eerder de onafhanke lijkheid had uitgeroepen. Hoe wel Mega beschermd opgroeide in het Merdeka-paleis, weet ze wat tegenslag is. Ze brak haar studie landbouwkunde af toen haar vader in 1965 in ongenade viel. Later slaagde ze er even min in de studie psychologie te voltooien. Haar eerste echtge noot verongelukte met zijn straaljager toen ze zwanger was. Een huwelijk met een Egyptische diplomaat kon niet doorgaan omdat het overlij- densdocument van haar eerste man zoek bleek. Nu woont ze samen met haar tweede echtge noot in het zuiden van Jakarta. Ze heeft drie kinderen. De PDI van Megawati bepleit een staat waarin ras noch reli gie een rol spelen. Zelf is ze moslim, maar de PDI telt nogal wat christenen en Chinezen, wat de conservatieve moslims een doorn in het oog is. Hardli ners vinden een vrouw per defi nitie ongeschikt als president van het grootste moslimland in de wereld. Megawati heeft nog al wat oud-militairen om zich heen verzameld, die daarvoor overigens toestemming van hun baas vroegen. Daardoor is het onwaarschijnlijk is dat ze de rol van het leger snel indamt. De eenheid van het land gaat haar aan het hart. Van federa lisme moet ze niets hebben. Ve len geloven dat zij Indonesië bijeen kan houden, een klus die heel wat stuurmanskunst zal vergen. Want de ellendige eco nomische situatie heeft de etni sche en religieuze spanningen hoog opgejaagd. Op Ambon en in West-Kalimantan vielen in het afgelopen jaar honderden doden. In Aceh vloeit npg dage lijks bloed. Megawati heeft gro te moeite met de gedachte dat Oost-Timor mogelijk begin 2000 zijn eigen weg gaat. Ze gedraagt zich als hoedster van het erfgoed van haar vader, die droomde van een groot, door God gegeven eilandenrijk, waarbij hij aanvankelijk ook aan de Filippijnen had gedacht Westers individualisme en de mocratie waren hem een gru wel. Dat Megawati zich met hand en tand verzet tegen wij ziging van de grondwet uit 1945 past in dat beeld, maar stoort haar aanhang niet in het minst. Ironisch genoeg ontleende Soe harto, die haar vader geleidelijk de macht ontfutselde, daaraan de mogelijkheid zich keer op keer te laten herkiezen. Zelfs re geringspartij Golkar acht het tijd de grondwet te herzien. „Megawati heeft charisma, net als haar vader", luidt steevast de verklaring van haar aan hang. Alsof daar alles mee is ge zegd. Een jonge onderneemster kijkt er wat anders tegenaan „We hebben behoefte aan rust Mega is heel goed. Ze praat niet zoveel en is dom. We hebben geen president nodig die van alles belooft, zoals Arnien Rais. We moeten eerst onze schulden afbetalen en daar is rust voor nodig."' schoof gisteren aan bij het jubileumdi ner op het ruimtevaartcentrum Kenne dy, maar aan interviews of persconfe renties werkt hij niet mee. Buzz Aldrin (69), die destijds na Arm strong van het trapje van de maanlander afstapte om voet te zetten op de Mare Tranquillitatis, is opener. Hij houdt zich tegenwoordig als hoofd van een aantal Califomische bedrijven bezig met het promoten van ruimtetoerisme. De derde Apollo-astronaut, Michael Collins (68), die met het moederschip om de maan bleef cirkelen om Armstrong en Aldrin na hun wandeling op te pikken, laat he lemaal verstek gaan. Hij blijft in Marco Island in Florida, waar hij van zijn pen sioen geniet. Zoals gewoonlijk is Aldrin als enige van het drietal bereid in het openbaar herin neringen op te halen. „Nu er zoveel tijd overheen is gegaan", zei hij vorige maand op de Nationale Persclub in Washington, „ben ik gaan beseffen dat de echte waarde van de Apollo-missie niet zat in de stenen en de gegevens die we mee terug namen. Het was het we reldwijde gevoel van deelname, van al die mensen die zich nog herinneren waar zij op dat moment waren. Iedereen voelde zich betrokken bij een menselijk avontuur dat in ons allemaal het beste naar boven bracht." Hoewel zijn collega-astronauten best ati Soekarnoputri. De Indonesische massa heeft vertrouwen in rouw met de montuurloze bril en het moederlijke voorkomen. foto reuters mark baker post pril 1997 stond Neil Armstrong bij platform van waar hij op 16 juli 1969 m ;de maan werd geschoten. Hij keek rde voorbereidingen voor de lance- van het ruimteveer Columbia, toen verd aangeschoten door een techni- De man vroeg of Armstrong zijn dtekening wilde zetten op een foto. nslotte zijn wij hier allemaal bezig endci droom op te volgen", zei hij. De eer- nan op de maan zei dat hij geen dtekeningen uitdeelde. En de tech- is liep weg, in zijn wiek geschoten, kwartiertje later liep Armstrong als- naar hem toe, vroeg om de foto en ibelde zijn naam erop. De technicus jdelijl ankte hem. Maar ruim twee jaar Ia- vindt hij het nog steeds flauw. „Ik het begrijpen als je wordt gecon- iteerd met een grote menigte die op. stormt, maar ik snap niet waarom ich zo vijandig gedraagt in de omge- jvan het lanceerplatform." jarige bevelvoerder van de Ido 11 was verantwoordelijk voor de "orische woorden: „Dit is een kleine voor een mens, maar een enorme (ngvoor de mensheid." In de bijna ig jaar die voorbij zijn gegaan sinds )p21 juli 1969 voet op de maan zet- :ft Armstrong nooit veel willen los- zijn unieke ervaring. Hij

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9