Huizen van Serviërs verwoest etourtje USA: 0,15 Vredesakkoord Ethiopië en Eritrea wankelt weer Buitenland Tegoeden vrienden Milosevic bevroren Libië betaalt Frankrijk smartengeld Ramp in Rusland door bosbranden Belgisch parlement begint met enquête naar dioxine 'Plan Noord-Korea voor lancering raket' - :RDAG 17 JULI 1999 iaanse Afrikanen doelwit racisme 2[jA2 Vele honderden jongeren hebben in het noorden Spanje op grote schaal winkels, huizen en bezittingen van )rd-Afrikaanse immigranten vernield. De skinheads droegen jns optochten in de stad Terrassa racistische leuzen met ,mee en eisten het vertrek van Afrikanen. De skinheads flden ook nazi-symbolen bij zich. Anti-oproereenheden van jolitie moesten er aan te pas komen om een einde te maken de gewelddadigheden in de stad van 170.000 inwoners, die bij Barcelona ligt. De politie heeft enkele arrestaties vericht. mm ,Ventien doden bij treinongeval India *11. sp üii Zeker zeventien mensen zijn om het leven gekomen eenërnstig treinongeluk in het noorden van India. Minstens dmensen raakten gewond. Een aantal van de gewonden is er Ito h'aan toe' ^et on8eval gebeurde tussen Mathura en Agra in lg, staat Uttar Pradesh. De exprestrein uit de zuidelijke stad Ma- s.' naar New Delhi reed daar in op een uit de rails geraakte jerentrein vol met tarwe. Veel wagons van de passagiers- ontspoorden. tassen lanceren vrachtschip naar Mir iii/bajkonoer Met twee dagen vertraging is gisteren een press jrress-vrachtruimteschip vanaf Bajkonoer naar het Russische ntestation Mir vertrokken. Kazachstan had het lanceerver- vanaf de basis opgeheven nadat een regeling was getroffen ping; [betaling van achterstallige huur door Moskou. Het land itiêe ook vergoeding geëist voor de schade van een Russische ra- ƒ231 [üe vorige week kort na de start was neergestort. De Progress :xp* |gt voedsel, water en een besturingscomputer naar Mir. De 4O0& iputer is nodig, omdat Moskou Mir vanaf augustus wegens sbl* gebrek onbemand laat vliegen. Het station wordt op dit j| nent bemand door de Russep Afanasejev en Avdejev en de IKse ESA-astronaut Haignere. Zij laten de Mir in augustus on- Rijn iand achter. er Belgen ontvoerd in Jemen In Jemen zijn vier Belgische toeristen ontvoerd door de el, een Jemenitische stam. Dat heeft een woordvoerder van otha 3111 g>steren gezegd- Het Belgische ministerie van buiten- se zaken heeft de ontvoering bevestigd. De toeristen, twee nen uit Waasmunster in Oost-Vlaanderen en twee vrouwen luerfe ertem in Vlaams-Brabant, werden door gewapende man- ">632| ontvoerd toen ze door Amran reden, 40 kilometer ten dwesten van de Jemenitische hoofdstad Sana. inestie 40.000 gevangenen Oekraïne De Oekraïne gaat 40.000 gevangenen die niet zijn veroor- Jvoor gewelddadige misdrijven amnestie verlenen. Daar- eeft het parlement gisteren met 251 tegen tien stemmen ten. De aangenomen wet verleent verder amnestie aan gsveteranen, zwangere vrouwen, bejaarden en invaliden, ekraïense autoriteiten schatten dat er op dit moment on er 227.000 mensen gevangen zitten in de voormalige Sov- Jaat. «i a verbiedt aUe demonstraties un Iran heeft voor de komende dagen alle demonstraties iden. Dat heeft minister van binnenlandse zaken A. Mous- S 3 ari voor de nationale televisie verklaard. „Waar we nu be- hebben, is rust en kalmte", zei de-medestander van ■^"Ttvormingsgezinde president Khatami. „We hebben geen .ir dia a8en voor demonstraties gehad, maar we zullen daar ook t toestemming voor geven." Studentengroeperingen over- vandaag opnieuw te protesteren. Zij eisen onder meer "^litslag van de chef van de politie in Teheran en teruggave edode lichamen van enkele studenten. iaan vast voor handel kinderporno Een 39-jarige Italiaan is gisteren aangehouden voor han- kinderpomo, zo heeft de politie gemeld. Ze vond ruim inderd videobanden, computerschijfjes, cd-roms en digi- to's in de kamer van de man in een opvangcentrum. Op aio's staan Europese en Aziatische kinderen tussen de 4 en 9678 r. In sommige gevallen is te zien hoe zij door volwassenen -:n misbruikt. In verband met de zaak zijn twee mannen I um ^ou^erL an ft°me en Bologna. Hun identiteit is niet vrijge- /n™ tVolgens de Italiaanse onderzoekers is de kinderporno in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Denemarken ver- oning I. lonium-actie Greenpeace illegaal 'eml li Greenpeace mag op geen enkele wijze actie voeren te- et laden en het vertrek van schepen die binnenkort nucle- ansporten vanuit Groot-Brittannië en Frankrijk naar Ja- I^Bndememen. Dat heeft een Britse rechter gisteren bepaald. icleaire bedrijven British Nuclear Fuels (BNFL) en Pacific iet hei lar Transport (PNTL) hadden de rechtszaak aangespannen <indei de milieuorganisatie. In de Franse stad Cherbourg vond ens gisteren een rechtszaak plaats tegen Greenpeace - rijk. Ook daar werd een verbod op acties van Greenpreace op straffe van een boete van ruim 300.000 gulden. militairen Atjeh doodgeschoten ikdats ^IMAWE ln de onrustige Indonesische provincie Atjeh zijn en twee militairen doodgeschoten, terwijl zij inkopen de- )een markt in Aluie Puteh, ongeveer 50 km ten oosten iokseumawe, de hoofdstad van Noord-Atjeh. Ooggetui- eiden dat de twee in het hoofd werden geschoten door le- jande Beweging voor een Vrij Atjeh. In West-Atjeh werden 3258 reveneens gisteren een man en zijn zoon doodgeschoten i iden, maakte de politie bekend. Nadere bijzonderheden 52j aken. Deze week zijn bij geweld over en weer in Atjeh ze- - intig opstandelingen, politieagenten en militairen omge- 3EIZE n- ppc Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen: In delen van Kosovo vindt een systematische verbran ding van huizen van Serviërs plaats. Dat komt echter nauwelijks voor in gemeenschappen waar nog veel Ser viërs wonen, constateert het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr) in Genève. lijke gebeuren. Als zij hun werk GENEVE AFP Een woordvoerder maakt zich zorgen over de situatie in de steden Prizren (zuidwesten), Orahovac in het zuidoosten (standplaats van de Gele Rij ders) en de hoofdstad Pristina. In deze steden was de verwoes ting tijdens de NAVO-bombar- dementen het grootst. In Prizren zijn al vijftig wo ningen van Serviërs in brand gestoken. Ter voorkoming van brand hebben niet-Servische buren hun woningen met water besproeid. De vredesmacht KFOR ver richt overigens uitstekend werk, meent de woordvoerder van de VN-organisatie. „Haar soldaten beschermen minderheden, voeren patrouilles te voet uit en doen alles om te voorkomen dat brandstichtingen en derge- niet zouden doen, ziet het beeld er heel wat zwarter uit." Bij een grotere inzet van de vredesmacht, zullen de verhou dingen tussen etnische Albane zen (de overgrote meerderheid) en de Serviërs geleidelijk aan verbeteren, zo verwacht de Un hcr. Het parlement van Oekraïne heeft overigens gisteren inge stemd met de levering van achthonderd soldaten voor KFOR. De door socialisten en communisten gedomineerde volksvergadering maakte er geen probleem van dat de troe pen onder NAVO-bevel komen te staan. De soldaten worden per schip naar Griekenland ge bracht en vervolgens over land naar Joegoslavië vervoerd. De NAVO neemt de kosten van vervoer en verzorging voor haar rekening. De eerste vredestroe pen uit Rusland zijn al meer dan een maand in Kosovo. Overigens wordt de Neder landse opvatting dat de Euro pese hulp aan Kosovo niet ten koste mag gaan van de steun aan de armste landen, door zes andere lidstaten gedeeld. Het gaat om het Verenigd Konink rijk, Griekenland, Ierland, Zwe den, Denemarken en Oosten rijk De Nederlandse Staatsse cretaris Benschop van Europe se zaken zei dat na een begro tingsoverleg met zijn EU-colle- ga- Gisteren werd bekend dat de meeste EU-landen geen extra geld in Europa willen steken. De zes lidstaten sloten zich aan bij een Nederlands verzoek aan de Europese Commissie om bij het vrijmaken van geld voor Kosovo de armste en minst ont wikkelde landen te ontzien. Eu rocommissaris Liikanen (begro ting) heeft toegezegd hiervoor zijn best te zullen doen. Zwitserland heeft gisteren de financiële tegoe den van meer dan driehonderd Joegoslaven bevroren. Zij hebben banden met het regime van president Milosevic. Eerder werden de te goeden van Milosevic zelf en vier andere Joe goslaven bevroren nadat het Joegoslavië-Tri- bunaal hen wegens oorlogsmisdaden had aan- De ruim driehonderd Joegoslaven die voor lopig geen gebruik van hun geld op Zwitserse rekeningen kunnen maken, stonden volgens woordvoerder O. Wyss van het Zwitserse mi nisterie van economische zaken op een lijst van de Europese Unie. De EU besloot in mei tot een verscherping van de sanctie stegen Joegoslavië. Niet alleen de tegoeden van Milosevic en zijn naaste me dewerkers zouden worden bevroren, maar ook die van andere regeringsfunctionarissen en di rectieleden van Servische en Joegoslavische bedrijven. De demonstranten tegen het bewind van president Milosevic staan dicht op elkaar gepakt in de Servische stad Kragujevac. De afgelopen dagen werd opnieuw op meerdere plaatsen in Servi"e actie gevoerd te- FOTO EPA SASA STANKOVIC Libië heeft een bedrag van omgerekend ruim 60 mil joen gulden overgemaakt aan Frankrijk voor smar tengeld aan de nabe staanden van de 170 do den door de bomaanslag in 1989 op een Frans UTA-vliegtuig boven Afri ka. Dat deelde het Franse ministerie van buiten landse zaken gisteren mee. Een Frans gerechts hof had Libië eerder dit jaar bevolen het geld te betalen. De DC-10 van de Fran se luchtvaartmaatschap pij UTA vloog op 19 sep tember 1989 boven Niger op weg naar Parijs toen het toestel van de scher men verdween. Dat ge beurde op een moment van grote spanning tussen Frankrijk en Libië om de Libische bedreiging van Tsjaad. Onderzoek van de wrakstukken in de woes tijn toonde aan dat het vliegtuig was neergehaald met een bom in een baga gecontainer. Libische functionarissen in Brazza ville hadden een jonge ge heim agent de bom laten plaatsen. De agent kwam ook om. Een rechtbank in Parijs veroordeelde in maart wegens de aanslag zes Libiërs bij verstek tot levenslang. NQvoMELKOvoEen man probeert uit alle macht het vuur te bezweren dicht bij Novomelkovo, een plaats 125 kilometer ten noorden van de Russische hoofdstad Moskou. In Midden-Rusland is de afgelopen dagen al 452.000 hectare bos door brand verwoest. Daarnaast heeft droogte de oogst van 800.000 hectare landbouwgrond waardeloos gemaakt. Gisteren werden liefst 763 verschillende bosbranden geteld. El ke dag breken honderden nieuwe branden uit door het kurkdroge weer dat in mei is begonnen. Omdat de Russische overheden bijna geen geld hebben, kunnen de branden niet goed worden bestreden. President Jeltsin is door de rook uit zijn buitenhuis buiten Moskou gejaagd en naar zijn dichter bij de stad gelegen woning teruggekeerd. foto reuters sercei karpukhin BRUSSEL AP ln Brussel is gisteren een begin gemaakt met de parlementaire enquête naar het recente dioxi neschandaal. De commissie in kwestie moet onderzoeken hoe het kon gebeuren dat met di oxine vervuilde vetten in die- renvoeding terecht konden ko men en wat er moet worden ge daan om het vertrouwen in de Belgische voedingsmiddelen te herstellen. Doordat landen in de hele wereld hun grenzen voor Belgi sche producten sloten nadat het schandaal in juni aan het licht was gekomen, heeft België miljarden guldens aan inkom sten gederfd. Onder de getui gen die de commissie zal horen is de voormalige christen-de mocratische premier J.L. De- haene, wiens centrumlinkse co alitie mede tengevolge van het dioxineschandaal een histo risch verlies leed bij de verkie zingen van 13 juni. Belgische boeren hebben in tussen bij de nieuwe regering van premier G. Verhofstadt hun beklag gedaan over de deskun digen die moeten bepalen wel ke boeren dioxinevrij zijn en weer aan de slachthuizen mo gen gaan leveren. Zij vroegen de regering deze mensen te ontslaan, omdat zij te traag werken. De stallen zitten vol met var kens, koeien en kippen die al maar zwaarder worden en ge durende de afgelopen hete da gen zijn veel dieren gestikt. Na een maand zijn pas 400 van de 1.500 boerderijen gecontro leerd. Dit ondanks dat de beno digde proeven snel en simpel uit te voeren zijn, zei de voor zitter van de Boerenbond, N. Devisch. SEOUL DPA-ANP-AFP INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN RUSWUK ANP België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden Overige landen in West-Europa Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland Overige landen van de wereld NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN 08.00 tot 18.00 uur 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend 1,00 ƒ2,00 TARIEF* ƒ0,12 0,06 TARIEF* 0,50 NEDERLAND - MOBIEL TARIEF Naar mobiele nummers brieven gelden voor dag en nacht, met uitzondering van de interlokale tarieven.Prijzen gelden per minuut lusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gesprek. Volumekorting. een telefonisch retourtje betaalt u bij Tele2 8,15 per minuut. Zonder ïbonncmentskosten. Boven- heeft u geen ander of ander nummer nodig. K2.TCI.E2.Tlii Bel daarom nu gratis 0800-1602 of meld u aan via internet, www.tele2.nl, dan telefoneert ook u, thuis of in uw bedrijf, binnen 48 uur spraakmakend goedkoper! De inkt van het vredesakkoord tussen Ethiopië en Eritrea is nauwelijks opgedroogd of de oorlog dreigt op te laaien. Voorlopig blijft het bij woor den, maar echte vrede in de Hoom van Afrika lijkt nog ver weg. Veertien maanden strijd over een aantal grensgebieden leverden tot nu toe 50.000 doden op. Woensdag zei de Eritrese president Isayas Afe- worki nog dat hij een vredesvoorstel van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) accep teerde. Dat voorstel behelst een wapenstilstand en de terugtrekking van troepen uit de omstre den grensstroken. Beide landen moeten terug naar de situatie voor de oorlog. Vervolgens moet met arbitrage en onderzoek het grensgebied wor den vastgesteld. Eerder dit jaar aanvaardden beide landen dit OAE-akkoord, maar kQnden het niet eens wor den over de praktische uitvoering ervan. Onder grote diplomatieke druk gingen de rivalen deze week op de OAE-top overstag. Nauwelijks 24 uur later sprak de Ethiopische machthebber, premier Meles Zenawi, al zijn twij fel uit over de Eritrese intenties. Afeworki erken de niet te geloven dat Ethiopië ooit welk docu ment dan ook zal tekenen. Een Keniaanse diplo maat vatte de malaise bondig samen met de woorden: „Ze zijn het er zelfs niet over eens waar ze het over eens zijn." Het conflict tussen beide landen onbrandde in mei vorig jaar toen Eritrea gedeelten van de zoge heten Badme-driehoek bezette, een gebied van vierhonderd vierkante kilometer. Eritrea claimde een stuk land te bezetten, dat tot zijn eigen gron- gebied behoort. Ethopië, dat het gebied beheer de, sprak van een invasie. Begin dit jaar werd de oorlog veel heviger. De kemphanen kochten voor honderden miljoenen dollars wapentuig, inclusief nieuwe MiGs, com pleet met Russische technici en piloten. Er ont stond een gruwelijke loopgravenoorlog. Veel Afrika-kenners zijn verbaasd dat het zo ver heeft kunnen komen. Tot twee jaar terug waren Zenawi en Afeworki bloedbroeders. Samen brachten ze de Ethiopische dictator Mengistu ten val en kreeg Eritrea onafhankelijkheid. Ook toen was er soms onenigheid over de grens lijn, maar als vrienden. De grens tussen beide landen was altijd onduidelijk en gebaseerd op oude Italiaanse koloniale kaarten. Het grensver keer was intensief en de bevolking woonde en werkte aan beide kanten van de grens. Nu lijkt dat alles voorbij. Eritreërs moesten Ethio pië uit en omgekeerd. Naast de vele slachtoffers raakten honderdduizenden ontheemd. Beide economieën leden grote schade. Dagelijks geven de straatarme landen meer dan een miljoen dol lar uit aan de oorlog. Analisten komen niet verder dan dat Zenawi door zijn landgenoten als marionet van de Eri treërs werd gezien. Zenawi liet zijn trots spreken. De wederzijdse haat zit inmiddels diep. Het wordt steeds waarschijnlij ker dat Noord-Korea binnen kort opnieuw een proef gaat nemen met een ballistische ra ket. Dit ondanks oproepen van de buurlanden dat niet te doen. Zuid-Korea zei gisteren de be vestiging te hebben gekregen dat het noordelijke buurland zo'n lancering voorbereidt. Het is nog niet duidelijk wanneer Noord-Korea van plan is de ra ket te lanceren. Zuid-Korea, de Verenigde Staten en Japan hebben Py ongyang gedreigd met diplo matieke en economische straf maatregelen indien er daad werkelijk zo'n ballistische proef wordt genomen. Eind augustus vorig jaar schoot Noord-Korea geheel onverwacht een Taepo- dong-1 meertrapsraket af. Een Diplomatieke rel over dode koeien Er is een diplomatieke rel ont staan tussen de beide Korea's over een aantal dode koeien. Om een succesvolle zakendeal met Noord-Korea luister bij te zetten schonk het Hyundai in dustrieconcern duizend koeien aan het buurland. Een groot deel van de dieren stierf echter na korte tijd, zodat het noorden nu woedend is. Gisteren noemde de Noord- Koreaanse staatszender Radio Pyongyang het cadeau van het grootste industrieconcern van het zuiden onderdeel van een 'crimineel complot'. Volgens de zender stierven 246 koeien. In de magen van de runderen vonden de Noord-Koreanen enorme spijkers, magneten en touwen van vinyl. deel van het projectiel vloog over Japan heen en belandde in de Stille Oceaan. Noord-Korea beweerde toen met de raket een satelliet in de ruimte te hebben gebracht. Vol gens militaire deskundigen be schikt Noord-Korea inmiddels over de technologie om een ra ket te bouwen die zelfs doelen in Hawaï en Alaska kan berei ken. Wat Noord-Korea precies voor ogen heeft met dë voorge nomen lancering is niet duide lijk. Veel waarnemers menen dat Pyongyang het gebruikelijke spelletje speelt. Daarbij voert het land de spanning met aller lei acties gestaag op om op het laatste moment - tegen een ver goeding - in te binden. Noord- Korea. zit te springen om bui tenlandse hulp. Een groot deel van de bevolking lijdt honger. Grot ontdekt uit stenen tijdperk bij Rode Zee Egyptische en Belgische archeologen hebben in de buurt van de Rode-Zeeha ven Al-Qoseir een grot uit ongeveer 7.000 voor Christus, het stenen tijd perk, blootgelegd. In de grot werden gra nieten bijlen, messen en jachtgereedschappen ge vonden. De muren zijn beschilderd. De grot be vindt zich veertig kilome ter ten westen van Al-Qo- seir.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7