'Kerf in zeewering verrijkt natuur Kabinet blijft talmen met HSL-tunnel 'Emoties en twijfels afgestraft' Binnenland loogte van uitkering bepaalt succes zorgverlof m «TERDAG 17 JULI 1999 Voorlopig niet meer 'gatenin duinen Joyce Hes schrijft boek over wel en wee justitie ajn - ES! r 'HTERGRONDVoor bewoners Groene Hart duurt onzekerheid nog minstens tot einde najaar twe hier Gekke Henkie zijn? werkgevers lieten er een lar maanden geleden weinig sverstand over bestaan dat niets, maar dan ook hele- 1 niets voelen voor het om werknemers recht te ren op tien dagen betaald rgverlof. Dat verzet ten spijt, '5 kt het betaalde zorgverlof er komen. Maar of de regeling ht een succes wordt, blijft rachten. rkende ouders kennen het ibleem. Een van de kinderen aek, oma of buurvrouw zijn it beschikbaar en de plicht ept. De oplossing: moeder 1 ïidt zich ziek. Niemand weet ïcies hoe groot dat 'grijze izuim' is, maar een redelijk rouwbare schatting is dat bij everdieners ruim een op de fzieke kinderen wordt ver- teteld door een moeder die papier eveneens onwel is. ogzo'n probleem: opa of oma eft een paar dagen hulp no- vanwege een flinke griep, it zal steeds vaker gebeuren, nt Nederland vergrijst. En staat er dan voor hen klaar? 'gniet zo lang geleden be- 'nd het probleem nauwelijks. ov& ïman werkte, de vrouw was nis voor de kinderen en even- lel de opa's en oma's. Maar 'Nederland bestaat niet eer. Het Nederland van rond eeuwwisseling is een maat- tappij waarin de vaders nog eds full-time werken, maar torin de moeders een part-ti- ebaan hebben. Elk jaar gaan ^V'000 vrouwen méér betaald ^Brken. ^^Je toename is om allerlei rede- ltie^|[1'euk, handig en wellicht noodzakelijk, maar het •ngt óók omdat arbeid en tg zich soms niet laten com- 'eren. Nu zijn er her en der al w regelingen. Onbetaald ver is in veel CAO's geregeld en ernaast is er een wettelijk ■ht op doorbetaald calamitei- 'verlof. Maar een griepje van m kind kun je moeilijk een ca st?- niteit noemen, en onbetaald dof kost geld. De meeste ^sen nemen daarom vakan ten op of melden zich ziek ze thuis niet kunnen worden f - De ontbrekende schakel fet betaalde zorgverlof, vin- n staatssecretaris Verstand De regering blijft talmen met een definitief besluit over de precieze wijze waarop de ho gesnelheidslijn het Groene Hart moet doorsnijden. Minis ter Netelenbos van verkeer en waterstaat beloofde voor de zomer uitsluitsel te geven, maar vorige week heeft het ka binet opnieuw de knoop niet willen doorhakken. Voor de bewoners van het gebied en de betrokken gemeenten duurt de onzekerheid nog tot minstens het einde van het najaar. Netelenbos zit in een lastig parket. Er is nooit veel enthou siasme geweest voor het be sluit van Paars-1 om de snelle- treinverbinding met Frankrijk door het Groene Hart te leiden en het landschap te sparen door de aanleg van een lange tunnel. De inkt onder het be sluit was nog niet droog of er werd al weer geprobeerd om het te wijzigen. Het CDA pleit nog steeds voor een andere route, en als dat niet lukt, ten minste een andere manier van bouwen (graven, en niet bo ren). De WD vond en vindt dat de 900 miljoen voor de tunnel be ter kan worden gebruikt en PvdA en D66 tonen zich daar niet ongevoelig voor. Netelen bos moest daarom al instem men met een onderzoek naar de mogelijkheid om de tunnel op een goedkopere manier te bouwen. In de wet is echter vastgelegd dat de tunnel moet worden geboord en niet mag worden gegraven. Dat is dus geen optie, omdat een wetswij ziging veel tijd kost en de spoorlijn er in 2005 moet lig gen. Het alternatief was een kortere tunnel. Vijf kilometer minder tunnel scheelt 500 mil joen gulden. Althans, dat was de gedachte. Het deze week aan de Tweede Kamer gepre senteerde onderzoek wijst uit dat de winst maar 150 tot 300 miljoen gulden bedraagt. Nog altijd een leuk bedrag, maar toch veel minder dan gehoopt. Netelenbos concludeerde daarom dat een flinke verkor ting van de tunnel er niet in zit. Zij had namelijk vooraf een aantal voorwaarden gesteld waaraan niet wordt voldaan. „Er is onvoldoende draagvlak voor een verkorting en de daaraan gekoppelde invulling van extra natuur-, landschap en milieumaatregelen in het Het comité Doesburg plaatste dit v< Achthovenerpolder bij Leiderdorp. Groene Hart. Bovendien is hierdoor de kans groot dat de opleverdatum niet wordt ge haald", meldt dé minister aan de Kamer. Ze wijst onder ande re op het verzet van de ge meente Rijnwoude, waar de tunnel onder door loopt, en de bezwaren van Leiderdorp. Wie verwacht dat daarmee de discussie is gesloten, komt echter bedrogen uit: het onder zoek wordt voortgezet. Verkor ting van de tunnel aan de zuid kant. bij Hazerswoude, is van de baan, maar aan de noord kant kan er misschien toch nog worden geschoven. Met die rtiededeling heeft het kabinet weer voor veel onrust en onze kerheid gezorgd in Leiderdorp, terwijl in buurgemeente Ja- cobswoude stiekem wordt ge hoopt op een wonder. Het gaat de minister namelijk niet om een kortere tunnel, de maar om een andere kruising van de spoorlijn met de A4. Daar is nu een zogenoemde 'pergola' voor bedacht, een tunnelbak op betonnen palen. Maar als daarentegen de auto weg wordt verlaagd, hoeft de trein niet de lucht in en wordt het landschap gespaard. Er zit echter een addertje onder het gras. De verlaging van de snel weg en het schrappen van de 'spoorbaan op palen' mag na tuurlijk niks extra's kosten. In september moet duidelijk zijn of er een aannemer is die dat kan. Als dat niet lukt, is het alter natief een aan de noordzijde verkorte tunnel. Het geld dat daarmee wordt uitgespaard, kan dan worden gebruikt voor de verlaging van de autoweg. Deze optie biedt mogelijkhe den voor herinrichting van het gebied tussen A4, HSL en de van de verkorte HSL-tunnel in de archieffoto henk bouwman Oude Rijn, meent Netelenbos. Maar de Achthovenerpolder wordt wel opgeofferd en het is nog maar de vraag of de beno digde extra grond snel kan wor den gekocht en of Leiderdorp 1 meewerkt. Die gemeente ziet samen met Leiden het liefst een nog veel langer stuk van de A4 de grond in gaan, en gebruikt 1 die wens als koevoet bij de on derhandelingen met Verkeer en Waterstaat. De minister maakt in haar brief aan de Kamer geen kans- 1 berekening. Ze zegt alleen dat uiterlijk 15 november duidelijk 1 moet zijn op de benodigde ex tra grond zonder problemen 1 kunnen worden verkregen. Zo niet, dan komen er een lange tunnel en een tunnelbak over de A4. Maar de minister kan dan zeggen dat ze echt alles uit de kast heeft gehaald voor een alternatief. „Het leukste van het minister schap is het feit dat je het bent geweest", aldus oud-staatsse cretaris Schmitz. Een uitspraak die begrijpelijk wordt na het le zen van "Voetangels voor kop stukken', geschreven door Joy ce Hes. De Leidse juriste ba seerde zich daarbij op gesprek ken met Sorgdrager, Hirsch Ballin, Korthals Altes, Kosto en Schmitz. Het boek toont hoe deze oud-bewindslieden van justitie worstelden met een ver anderd ministerie, een veran derende maatschappij en voor al met de media en met de Tweede Kamer. Hes: „We moe ten weer nadenken over de grondslagen van de democratie en de rechtsstaat. En daar uit drukkelijk ook de invloedrijke rol van de media bij betrek ken." Hes (1946) - korte tijd ge meenteraadslid in Leiden - is van een generatie die de Twee de Wereldoorlog met de moe dermelk heeft binnengekregen. „Dat heeft een kritische hou ding tegenover overheid, macht en vrijheidsberoving met zich mee gebracht." Als publiciste, onderzoekster en oud-voorzit ster van de Coomhert-liga heeft ze daardoor altijd met argus ogen gekeken naar wat zich al lemaal op het terrein van justi tie afspeelde. De rechtsbescher ming bijvoorbeeld. „Overal treedt de overheid terug. Ons water, elektriciteit en de spoor wegen worden geprivatiseerd, maar wat betreft justitie krijgt de overheid steeds meer macht en bevoegdheden. Zo is het te gek, dat dadelijk zelfs in geval len van kleine criminaliteit DNA-onderzoek gebruikt kan worden." „Hoe de media op dit mo ment de democratie beïnvloe den, vind ik één van de interes santste punten", aldus Hes. „De media bepalen vaak de po litieke agenda en het politieke klimaat. Bij justitie zou het om de inhoud moeten gaan. Maar onder invloed van de media is er een beweging van inhoud naar verpakking, naar imago. Op het ministerie loopt iemand rond om het imago van justitie bij het publiek te verbeteren. Zo dreigt de inhoud gemaskeerd te worden en is er het risico dat het publiek voor de gek wordt gehouden." Een dag thuis en eindeloos spelletjes doen omdat zoon- of dochterlief zich niet lekker voelt. Straks kan dat betaald. foto archief van emancipatiezaken en vrij wel de hele Tweede Kamer. Al leen de WD vindt het maar niks. Maar hoeveel kost dat, wie gaat dat betalen en hoe voorkom je misbruik? De teller stopt bij de werkgevers pas bij vijftien mil jard gulden per jaar. Maar daar bij gaan ze ervan uit dat alle werknemers élk jaar tien dagen volledig doorbetaald verlof op nemen. De ervaringen met be taald zorgverlof in Zweden en Duitsland leren echter dat het zo'n vaart niet zal lopen. Zwe den kent een luxe regeling, Duitsland een wat soberder uit voering. Zo kunnen Zweden per jaar zestig dagen zorgverlof op nemen tegen Duitsers tien da gen. De Scandinaviërs krijgen daarbij 85 procent van het bru- to-loon doorbetaald, de Duiters 60 procent. En ten slotte dienen de laatsten een doktersverkla ring te overleggen als bewijs dat hun kind écht ziek is, Zweden hoeven dat niet. Zweden ne men dan ook veel meer zorg verlof op dan Duitsers, al ge biedt de eerlijkheid te zeggen dat in Zweden ook meer wou wen betaald werken. Wat een betaald zorgverlof in Nederland gaat kosten, hangt uiteraard voor een groot deel af van de vraag hoe riant de rege ling wordt. Een Duits model zou bij volledige loondoorbeta ling volgens een berekening van Sociale Zaken netto 365 miljoen per jaar kosten, een Zweeds model netto 890 mil joen. De bruto-kosten liggen een paar honderd miljoen ho ger, maar werknemers zullen bij betaald zorgverlof waar schijnlijk minder bijzonder ver lof opnemen en zich minder onterecht ziek melden. Bij 70 procent loondoorbetaling hal veren de netto-kosten al tot res pectievelijk 170 en 445 miljoen. Dat valt dus best mee, vindt de Kamer. En voor de betaling is ook al een oplossing bedacht: uit de WW-kas. Wachten totdat bonden en de werkgevers over eenstemming hebben bereikt, zoals het kabinet eigenlijk wil, wil de Kamer niet. Dan gebeurt er namelijk nooit wat omdat de werkgevers er niet aan willen. Twee belangrijke dilemma's zijn echter nog niet opgelost: de hoogte van de uitkering en de controle. De paarse pleitbezor gers Arti Schimmel van D66 en Jet Bussemaker van de PvdA denken aan 70 procent van het minimumloon. Dat is natuurlijk lekker goedkoop en is het een stimulans om eerst eens te kij ken of je geen andere opvang voor je zieke kind kunt regelen. Maar het betekent óók dat zorgverlof een vrouwenzaak blijft. Vrouwen verdienen im mers gemiddeld minder dan mannen en leveren dus minder guldens in bij een dag thuis blijven. Dat effect valt waar schijnlijk hoe dan ook niet te voorkomen: in Zweden en Duitsland is zorgverlof ook een vrouwenzaak, terwijl daar de uitkering is gerelateerd aan het loon. Een tweede probleem van een lage zorgverlofuitkering is dat het dan financieel stukken aantrekkelijker blijft om je ge woon ziek te melden. Datzelfde dilemma speelt voor de controle op misbruik. Moet je voor een griepje of voor zo'n mysterieus 'het heerst'-kinder- kwaaltje een doktersverklaring inleveren bij je werkgever, dan is het stukken eenvoudiger om je gewoon ziek te melden. Bo vendien spaart het de 38 gulden voor het consult bij de huisarts uit. Dat er een betaald zorgverlof komt, lijkt inmiddels wel zeker. Maar of de regeling echt zoden aan de dijk zet, zal vooral af hangen van de uitweg die de politiek kiest uit de dilemma's rond uitkering en controle. foto archief sen zo natuurlijk mogelijk te laten ver lopen met bijbehorende verstuiving, is de vallei in november 1997 tot op het kale zand afgeplagd. De Kerf is geen slufter zoals op Texel. Daar spoelt de zee bij elke vloed de dui nen binnen. Bij Schoorl is het duin af gegraven tot een lage zanddam en des kundigen rekenden op drie tot vier doorbraken van de zee per jaar. Tot groot plezier van strand- en duinwan delaars is de zee vanaf het begin veel vaker binnengedrongen. Hartje zomer blijft de zee ver weg. Een plas in de val lei vol watervogels is nog een souvenir van een recente storm. Eén nadeel van het gat in de duinen werd snel zichtbaar. De vloed brengt hopen en hopen scheepsafval zoals hout, touw, flessen, kratten, jerrycans en oude schoenen de duinen binnen. Staatsbosbeheer heeft daar regelmatig de handen vol aan. „Daarnaast is justitie een ter rein, dat diep kan ingrijpen in het leven van een mens. Een terrein waar mensen op basis van een beeld dat in de media ontstaat - denk aan de zaak Lancée - van hun vrijheid be roofd kunnen worden. Daar moet je dus voor oppassen. Maar kan dat nog met de hij gende pers achter je aan en met Kamerleden die willen scoren. We roepen wel allemaal: de po litiek en de rechterlijke macht functioneren niet. maar hoe zit het met de media zelf? Ik vind dat we ook wel eens over de ethiek van dit beroep kunnen praten. Niet om parlementaire- joumalisten de mond te snoe ren. Integendeel: ik ben voor meer informatie. Maar wel goe de informatie, niet alsof het om een voetbalwedstrijd gaat." In 'Voetangels voor kopstuk ken' komt niet alleen het span ningsveld tussen justitie ener zijds en de media en het parle ment anderzijds aan de orde. De geïnterviewde bewindslie den doen uitspraken over hoe ze als persoon hun functie er voeren, hoe ze omgingen met macht en over hun visie op het recht en de rechtsstaat. Aan het eind van het boek schetst Hes vier opvattingen over recht, die een discussie over het ministe rie van justitie kunnen sturen. Moet het ministerie zich rich ten op orde, regels en straffen, op het oplossen van maat schappelijke problemen (zoals criminaliteit), op het bescher men tegen machtsmisbruik, of zich richten op een kritische discussie? De laatste opvatting - waarbij het zichtbaar maken van keu zen en dilemma's, reflectie, openheid en integriteit als te- 1 gengewicht van manipulatie en I verdoezeling centraal staan - heeft de voorkeur van Hes. Daarmee zijn er raakpunten 1 tussen de visies van Hes en die 1 van Sorgdrager, al wil de Leidse zich geen fan van de oud-mi nister noemen. „Wat ik waar- deer in Sorgdrager is toch die J openheid. Ze heeft iets eigens, j wat de pers in begin leuk vond, maar wat ook riskant is: het kan zo omslaan en dan ben je op- eens in diezelfde pers de gebe ten hond. Ik denk dat het per- j soonlijke in de politiek steeds belangrijker wordt. Daardoor blijven bewindslieden voor het publiek herkenbaar. Maar het rare is dat een minister in dit politieke systeem geen mens mag zijn. Emoties en twijfels worden daar afgestraft." Joyce Hes - Voetangels voor kopstukken, Over de invloed van media en politiek op ambtsdragers bij Justitie. De Balie f. 19,50. zee stroomt bij vloed veel vaker door het gat in de duinen bij Schoorl dan deskundigen hadden verwacht. e 'Kerf in de duinen bij Schoorl is een groot succes. Door toedoen h in zeewater dat regelmatig door de opening in de eerste duinenrij Jj roomt, is bijzondere plantengroei ontstaan en massa's recreanten to- septi en grote belangstelling voor het experiment. Toch zijn er voorlopig en plannen om op meer plaatsen in de duinen kunstmatige doorbra- ?n te maken. hoorl theo van der kaal) Duinbehoud is uiterst content met de Kerf en toont zich nog steeds verbaasd dat het mogelijk is gebleken dat de Ne derlandse overheid in verrassend korte tijcf een zo ingrijpend besluit kon ne- Ni T' Stichting Duinbehoud leidde deze ;k Noord-Hollandse statenleden nd door de Pirolavallei, waar sinds IM schorrekruid, lamsoor en parnassia- men. „De suggestie om een gat in de lit, uniek voor de Nederlandse dui- eerste duinenrij te graven, was nog niet zo lang geleden totaal onbespreek baar", zegt Wijkhuisen. Rijk, provincie, gemeente, Rijkswater staat, waterleidingbedrijf PWN, hoog heemraadschap, Staatsbosbeheer en Duinbehoud bleken het twee jaar gele den opmerkelijk eens over een nieuw beleid voor dynamische kustverdedi- IIIVolgens Henk Wijkhuisen van Duin- '■houd zijn de zuidelijker gelegen dui- 1 van Noord- en Zuid-Holland niet chikt om te doorgraven, omdat ze te 'j ik og liggen. Er zou veel te veel zand ■wtu )eten worden weggegraven om de zee men te laten. -(lurs. ging. De plaats in de Schoorlse duinen is niet willekeurig. De zee is hier in 1953 en in 1972 op eigen kracht doorgebro ken. Het gat werd weer gedicht met zand en beplant met helmgras. De en kele zeldzame blauwe zeedistel die zijn kans schoon zag te ontkiemen werd on der het zand geschoven. De Pirolavallei bleef botanisch saai met kruipwilg, kraaiheide, helm- en buntgras. Nu mag de zee vrij binnenstromen. Gevaar voor het achterland is er niet. De zee kan nooit door de tweede en veel hogere duinenrij dringen. De ver wachting van biologen is uitgekomen. Er kwam veel meer variatie in plant én dier door de komst van kalk, zout, water en wind. Ook de geleidelijke overgang van nat naar droog heeft een spectacu laire uitwerking op de natuur. Zo legt de zandhagedis eieren in droog zand en dopheide moet het hebben van vochti ge plekken. Om de nieuwe groeiproces- Joyce Hes: „We moeten weer nadenken over de grondslagen van de democratie en de rechtsstaat." foto mark lamers '■•mm f§gg5^pw®m- -mm. SB^

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5