Nieuwe machtsstrijd in Iran begonnen 134 ZATERDAG 17 JULI 1999 Voor het eerst sinds het begin van de jaren tachtig zijn in Iran de afgelo pen dagen de studenten massaal de straat op gegaan. Aanleiding was een besluit van het Iraanse parlement op 7 juli om de perswet te wijzi gen. De relatieve vrijheid in de gedrukte media - radio en tv zijn steeds al onder controle van de islamitische hardliners gebleven - dreigde te verdwijnen. Daags nadat het amendement op de perswet in het parlement was aangenomen, werd de gematigde krant Salaam verboden. Toen de poli tie samen met uiterst rechtse knokploegen het studentenprotest hard handig neersloeg, kwam de geest uit de fles. Dagenlang werd er gede monstreerd en gevochten in de straten van Teheran en andere Iraanse steden. De studenten eisten meer vrijheid en democratie. De in 1997 massaal gekozen president Khatami moest eindelijk eens de gelegen heid krijgen zijn hervormingsgezinde programma door te voeren. Maar er klonken niet alleen pro-Khatami leuzen. Sommige studenten eisten het aftreden van de conservatieve, politiek-religieuze leider Kha menei en anderen zagen alleen nog een uitweg in een 'nieuwe revolu- et is een zonovergoten herfst- I dag in 1980. In de omgeving -M- van de universiteit van Tehe- is het een drukte van belang. Overal groepjes studenten te discussiëren. Er en kranten en pamfletten verkocht van neest uiteenlopende politieke richtingen e muren zijn volgeplakt met schreeuwe- affiches. Er hangt opwinding in de lucht, e dat een grote groep jongeren om een al mannen heen staat die luidkeels ruzie en en tegen elkaar aan beginnen te du- Plotseling vallen er klappen. De span is om te snijden. men met Maadjed, een Iraanse student wie ik vriendschap heb gesloten, loop ik ^verder. We komen terecht in een restau- i. Een paar soldaten, met verlof in Te- i, vertellen dat ze gelegerd zijn aan de met Irak waar een paar maanden eer- jen bloedige oorlog is uitgebroken. De ten blijken aanhangers te zijn van pre- Bani Sadr, de eerste gekozen presi- van de Islamitische Republiek. Bani onder vuur van de moslimfunda- listen. „Van die lui met tulbanden wij niets hebben. We vechten om iderland te verdedigen tegen Irak, niet le ajatollahs een plezier te doen." De (ten nemen geen blad voor de mond. ïand leek in 1980 erg op zijn woorden 'en letten. Er heerste, voor Iraanse be ien, een ongekende vrijheid. „Dit is een itie van het volk", zei Maadjed trots. ;1 hij linkse sympathieën had en alles- vroom moslim was, had hij zijn (gesteld op ajatollah Khomeini. eerder was sjah Mohammad Reza ten val gebracht en was de ajatollah ;n held binnengehaald na 14 jaar bal- Net als veel Iraniërs haatte Maad- h. Met ijzeren hand had hij het land iseringen opgelegd. Hij wilde van het Iran een westers land maken. Iran fzelfs het westen voorbij streven. Maar doel te bereiken muilkorfde hij de irvreemdde hij zich van de invloedrij- litische geestelijkheid en zette hij uizenden politieke tegenstanders ge- Verlosser ivergrote deel van de bevolking zag de rde Khomeini als een soort verlosser, leini beloofde een republiek, die geleid rorden door de nobele beginselen van am; een republiek waar vrijheid, demo- en rechtvaardigheid zbu heersen. De esde geheime dienst van de sjah werd nden en repressie zou definitief tot het len horen. het begin steunden conservatieve en essieve moslims, communisten, libera- nationalisten allemaal de charismati- Khomeini. Maar toen de ajatollah een- de Islamitische Republiek had uitge- n in 1979, duurde het niet lang voordat tew felle interne machtsstrijd losbarstte, uirre leini's jonge republiek kwam verder in dai oblemen toen in september 1980 het oud and Irak Iran aanviel en een loopgra- 1 irlog begon tussen beide landen, die idelijk acht jaar zou duren. relatieve vrijheid van 1979 - '80 zou mg duren. In 1981 moest president Ba- het land ontvluchten. Veel idealisti- studenten, die gedemonstreerd hadden het regime van de sjah en enthousiast geweest toen Khomeini de macht Ti, belandden opnieuw in de gevan- f werden geëxecuteerd. Honderddui- vluchtten naar het buitenland. Toen £0 maan 1981 opnieuw Iran bezocht, kon yadjed en andere vrienden niet terug Wl Telefoonnummers klopten niet op hun adres kende niemand hen nog. hien waren ze gevlucht, misschien za- gevangen of waren ze niet meer in le- De uiterst-conservatieve geestelijken •n de macht overgenomen. Cyclus van geweld •f herinneringen kwamen terug met de plden van de demonstrerende studen- jde universiteit van Teheran. De mees hen werden zo'n twintig jaar geleden i: in of rond het jaar van de islamiti- revolutie. Misschien demonstreerden 'uders destijds wel tegen de sjah. Op Egeven ogenblik klonk vorige week zelfs an de meest gehoorde leuzen van toen: ir(jS? J[en, broeders, waarom dood je je broe- p v; Het waren nu echter niet de soldaten rekE, Ie sjah die werden toegeroepen, maar daten van de Islamitische Republiek, eze jongeren hebben nog zo weinig er- acM Ze' een ouc^ere inwoner van Tehe- 1 eze week tegen een buitenlandse jour- ..Ze hebben de chaos en het geweld e revolutie niet meegemaakt. Ze zijn al- maar erg opgewonden." Zijn mening lan misschien waarom de 'gewone' rs, die over het algemeen wel degelijk vera athiseren met de eisen van de studen- e of: ich niet massaal bij de demonstraties wo" Dten. ergste wat ons kan overkomen, is dat in net zo'n cyclus van,geweld te mmen als in het begin van de jaren 8'. vertelde vorig jaar irt Teheran een van een jaar of veertig, die deze perio- jj er Pensief had meegemaakt. Hij was utf" fusiast over de politieke hervormingen ■vai hatami wilde doorvoeren, maar hield 'art vast voor een gewelddadige con- Voorstander van het Khatami-regime tijdens recente demonstratie in Iran. Voor de jonge Iraniër is Khomeini voltooid verleden tijd Iraanse studenten dragen een portret van aja tollah Khameini tijdens een demonstratie eer der deze week bij de campus van de universi teit van Teheran. foto epa frontatie tussen de conservatieven - die le ger, politie en paramilitaire organisaties con troleren - en de bevolking. De onwil om in een nieuwe revolutie te recht te komen kan niet alleen verklaard worden uit de angst voor het geweld en voor een eventuele totale machtsovername door de scherpslijpers, zoals in de jaren tachtig. Een radicale omwenteling, in de zin van de totale vernietiging van het islamitisch sys teem en het vervangen door iets totaal an ders, lijkt ook niet echt aan de orde te zijn. Er zijn maar weinig Iraniërs die pleiten voor een herstel van de monarchie van de Iran is een land van verrassingen. De studentenonlusten van de afgelopen week roepen bij Iran-kenner Jan van Keulen herinneringen op aan de revolutie van twintig jaar geleden, toen de islamitische ajatollah Khomeini als de verlosser werd gezien. Toch stelt Van Keulen vast dat het Iran van 1999 hemelsbreed verschilt van dat van 1979. 'De revolutie van 1979 is voltooid verleden tijd. Na een lange periode van politieke onrust, revolutie en oorlog willen de Iraniërs eindelijk 'normaal' leven. Niemand zit op een revolutie te wachten. De hoop van de hervormingsgezinden is gevestigd op de verkiezingen van februari volgend jaar. Pahlavi's en ook groepen als de Modjahe- dien-e Chalq, die vooral buiten Iran actief zijn en een strak socialistisch islamitisch sys teem voorstaan, hebben binnenlands slechts een beperkte aanhang. „Ik moet er niet aan denken dat de Modjahedien aan de macht komen", zei een bevriende journalist in Te heran. „Dan komen we van de regen in de drup." Hij keek wel eens naar de uitzendin gen van de Modjahedien via de satelliettele visie en schrok van hun extreme taal. „Wat we nodig hebben, is juist meer vrijheid om te ademen, niet een nieuw militant regime." Het Iran van 1999 verschilt hemelsbreed van dat van 1979. Zo'n 75 procent van de bevol king van 65 miljoen is jonger dan 34 jaar en heeft de islamitische revolutie dus niet of niet bewust meegemaakt. De verstedelijking heeft zich sinds 1979 in rap tempo voltrok ken: meer dan de helft van de Iraniërs woont nu in steden, terwijl in de jaren zeventig de meeste mensen nog op het platteland woon den. De bevolking is steeds beter opgeleid. Het analfabetisme daalde van 80 procent in 1970 tot minder dan 25 procent in 1999. Ironisch genoeg heeft de verplichte islami tische kledij het gemakkelijker gemaakt voor vrouwen buitenshuis te gaan werken. Hun vaak conservatieve vaders en mannen had den er minder bezwaar tegen dat hun doch ters of vrouwen gingen werken of studeren als zij gehuld waren in een chador (letterlijk: tent) of keurig toegedekt met een sluier en lange jas: hun vrouwelijkheid was zo immers 'onzichtbaar' en er was minder gevaar dat de eer van de familie verloren zou gaan. Op het ogenblik is ongeveer de helft van alle univer sitaire studenten in Iran vrouw. Het feit dat veel vrouwen meedraaien in het arbeidsproces betekent ook dat zij hun politieke en sociale rechten opeisen. Vrou wenorganisaties willen verandering van de traditioneel islamitische wetgeving op het gebied van erf- en scheidingsrecht en sinds Khatami twee jaar geleden aantrad als presi dent, heeft Iran nu ook vrouwelijke politie agenten, rechters, diplomaten en kabinetsle den. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van februari werd een relatief groot aantal vrou wen gekozen op belangrijke posten: zelfs in de als conservatief bekend staande, heilige stad Qom won een vrouw 'met moderne op vattingen' het van een religieuze tegenkandi daat. Voor de jonge Iraanse bevolking is de in 1989 overleden IGiomeini steeds meer een icoon van een voorbij tijdperk en de revolutie van 1979 is al helemaal voltooid verleden tijd. Na een lange periode van politieke onrust, revo lutie en oorlog willen de Iraniërs eindelijk 'normaal' leven. Men gelooft al lang niet meer in slogans en wil werk, brood op de plank en - als het even kan - ook weer wat plezier maken. De conservatieve geestelijken schrokken enorm toen miljoenen mensen massaal uit hun dak gingen, nadat het Iraanse voetbal elftal zich vorig jaar had gekwalificeerd voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Frankrijk. Toen de Iraniërs ook nog won nen van het Amerikaanse elftal, was het feest helemaal compleet. Mannen en vrouwen dansten op straat, meisjes zwaaiden met hun sluier boven hun hoofd en eisten toegang tot het voetbalstadion - waar normaal alleen mannen in mogen - toen de voetballers een luidruchtige heldenontvangst kregen bij thuiskomst in Teheran. Het ene taboe na het andere werd doorbroken. Iran is een land van verrassingen. Kwam in 1979 de islamitische revolutie voor velen in het buitenland totaal onverwacht, in 1997 was het de beurt aan Khatami om te verras sen. Deze geestelijke had zich zonder steun van het politieke establishment kandidaat gesteld voor het presidentschap. De hoogste geestelijke leider, ajatollah Khamenei, het parlement en radio en tv steunden de con servatieve Nateq Nouri. Maar de onverwacht populaire Khatami wist, met zijn beloftes van meer politieke openheid en democratie, meer vrouwenrechten, rechtsgelijkheid en persvrijheid, twintig miljoen stemmen te verwerven: zeventig procent van alle kiezers. Machtsstrijd Sinds Khatami twee jaar geleden president werd, is er sprake van een felle machtsstrijd. De door de conservatieven gedomineerde rechterlijke macht doet alles om de hervor mingen tegen te houden. Ook het parlement, dat gekozen werd onder verre van democra tische omstandigheden, voordat Khatami president werd, stribbelde tegen. De hervor- mingsgezinden hebben nu hun hoop gesteld op de parlementsverkiezingen van 18 febru ari 2000 die, als ze onder eerlijke omstandig heden worden gehouden, welhaast zeker een overwinning voor de Khatami-gezinden zul len opleveren. President Khatami vertegenwoordigt een stroming die vindt dat het islamitische sys teem van binnenuit hervormd kan worden. Volgens deze hervormers houdt 'islamitisch bestuur' niet in dat de politieke macht ge concentreerd moet zijn bij een kleine groep hoge geestelijken. Khomeini ontwierp de functie van de faqih, de hoogste politiek-religieuze autori teit die leiding geeft op basis van zijn uit muntende theologische verdiensten. Volgens de hervormers zou de faqih op een democra tische manier gekozen moeten worden. En de opperste leider, op het ogenblik Khomei ni's opvolger ajatollah Khamenei, zou zich niet te veel met de dagelijkse politiek moeten inlaten, maar meer een symbolische rol moeten vervullen. Islamitisch bestuur kan volgens de hervor mers worden uitgeoefend met 'de wil van het volk'. Democratie dus, met een actieve civil society, met verschillende politieke par tijen die elkaar afwisselen bij de machtsuit oefening, en met vrijheid van meningsuiting. Veel studenten die de afgelopen dagen de straat opgingen om de persvrijheid te redden en te protesteren tegen het geweld van de fundamentalistische knokploegen, droegen portretten van Khatami met zich mee. Maar er waren er ook die riepen 'Khatami, Khata mi, waar blijf je nou', want in hun ogen doet de president wel mooie beloftes maar gaan de hervormingen veel te langzaam. De Iraanse maatschappij gaat door een in grijpend veranderingsproces en het lijkt haast onmogelijk moderniseringen tegen te houden. Hervormingsgezinde politici als Khatami zijn zich daarvan bewust en gelo ven in een 'islamitische regering met een menselijk gezicht'. Tegelijkertijd probeert een machtige groep conservatieve religieu zen het tij te keren en krampachtig alles bij het oude te laten. Khatami's strategie is er een van 'de lange mars door de instituties'. Hij heeft nu zijn hoop vooral gesteld op de verkiezing van een nieuw, hervormingsgezind parlement vol gend jaar. De vraag is hoeveel roet de con servatieven nog in het eten kunnen strooien en hoeveel geduld de bevolking op weet te brengen. Nieuwe verrassingen zijn niet uitgesloten. JAN VAN KEULEN Jan Keulen is journalist en docent jour nalistieke vaardigheden aan de Rijks Universiteit Groningen. Van 1980 - '86 en 1992 - '98 was hij correspondent voor de Volkskrant en een aantal om roepen in het Midden-Oosten, met als standplaatsen Beiroet, Cairo en Am man. In februari 1999 verscheen 'Weg van God? Iran twintig jaar na de revolu tie' (ISBN 905460039x) bij uitgeverij Bulaaq, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45