Rust en ruimte aan het Rapenburg Verhuisdozen staan nog her en der in de gangen. Vergaderzalen en kantine klinken hol zonder gordijnen. Stratenmakers leggen een sierlijk klinkermozaïek bij de entree aan het Rapenburg. Drie vlaggenmasten wachten tot de sleutels van Leiden en het korenblauw van 's lands oudste universiteit in top gaan. Meer dan een jaar is gewerkt aan de metamorfose van de voormalige Leidse universiteitsbibliotheek en nog zal het wel even duren voor alles op zijn plek staat. Maar de 250 werknemers hebben inmiddels hun nieuwe kantoor betrokken. De grandeur van de oude binnenstad, afgewerkt met de efficiency van de nieuwe eeuw. De oude studiezaal, waar veel Leidse studenten hebben zitten zweten, is omgebouwd tot kantine. ZATERDAG 17 JULI 1999 Groen paradijsje achter opgeknapte universiteitsbibliotheek Sierlijke ornamenten omlijsten de deurstijl bij de hal. Om plaats te maken voor een lift die alle ongelijke verdiepingen van de verschillende panden met elkaar verbindt zijn de 'oksels' van het ge bouw eerst helemaal schoon geveegd. De liftschacht moest vorig jaar via het dak naar binnen worden getakeld. De gevelsteen boven de ingang is gebleven, al is de bibliotheek nu kantoor. rigoureus ingegrepen, met als resultaat een overzichtelijk kantoor in een monumentaal gebouw midden in de stad. Om van de bonte verzameling panden één geheel te maken zijn de aanbouwen aan de achterkant (het groenwitte gebouw en 'de bollenschuur') gesloopt. De 'oksels', waar het 19de eeuwse hoofdgebouw aansluit op het magazijn en de kapel, werden 'schoon geveegd' en volledig opnieuw ingericht. Een gloednieuwe liftschacht met een trappen huis van onbrandbaar hout (tatajuba, speci aal gekweekt hardhout) en een strakke na tuurstenen trap zonder lift verbinden nu de gangen op verschillende niveaus: in de vleu gels is de doorloophoogte ruim twee meter, de majesteitelijke werkkamers in het hoofd gebouw zijn bijna dubbel zo hoog. In die kamers, ingericht als vergaderzaal, zetelt het college van bestuur. Helemaal ge lukkig is Dwarshuis daar niet mee. .Als je beslissingen moet nemen, kun je het best in een rustige omgeving zitten." Hij had de drie universiteitsbestuurders liever in een kalme zijgang geposteerd, maar de heren kozen zelfs voor de drukte in het hart van het ge bouw. En daar is natuurlijk ook wat voor te zeggen. Met zijn natuurstenen vloer en pla fond vol ornamenten, die pas werden ont dekt tijdens de verbouwing en voor twee ton zijn gerestaureerd, is dit het pronkstuk van de nieuwe behuizing. Wie hier binnenkomt, begrijpt meteen wat het college bedoelt met de lijfspreuk van de Universiteit Leiden: koersen op kwaliteit. Omwonenden mogen in het najaar een dagje komen kijken, als genoegdoening voor de overlast van het afgelopen jaar. Dwars huis hoopt ze dan te kunnen begroeten met de klanken van een heuse vleugel. „Die is in het begin als grap in de begroting opgeno men en we hebben hem ondanks noodzake lijke bezuinigingen kunnen handhaven. Het zou leuk zijn als hij er nu ook echt komt te staan, om te laten zien dat dit gebouw meer is dan alleen een kantoor." ONNO HAVERMANS Het trappenhuis met natuurstenen treden kreeg meer ruimte omdat de lift hier is ver vangen door een simpele werkpendel tussen de begane grond en de kelder. Rigoureus De zijmuur van de kapel moest opnieuw worden opgetrokken nadat de aanbouw door de slo pers was 'afgescheurd'. Het dak is minder puntig dan gebruikelijk, waardoor de dakbedekking vanuit de tuin niet zichtbaar is. Om de kosten te drukken is hierbij gekozen voor sintels in plaats van leisteen. Alsof er een bom was gevallen. Na dat de sloper met zijn grijper de groenwitte aanbouw van de mid deleeuwse kapel had afgescheurd, bleef op het Begijnhof een gapend gat achter. Hier zou een glazen overkapping komen, plus een loopbrug naar het oude magazijngebouw, de andere poot van het hoefijzer waarin de bi bliotheek in de loop der jaren was gegroeid. Maar de begroting liet deze verbinding niet toe en zo ontstond een binnenplaats, die naadloos overvloeit in de tuin. Ruimte en rust achter het Rapenburg. De stadstuin van de oude academiebibliotheek oogt nog kaal, na de illegale kap van zeven tien bomen en struiken in april. De gemeen te Leiden heeft de universiteit hiervoor be boet. Maar die kaalslag was nodig, houdt 'universiteitsarchitect' Kees Dwarshuis vol. Nu de verbouwing van de bibliotheek tot be stuurscentrum is voltooid, krijgt de tuin een onderhoudsbeurt. Volgend jaar moet dit een groen paradijsje zijn, waar Leidenaren en be zoekers op hun gemak kunnen genieten van de rust in hartje binnenstad. Want de tuin is tijdens kantooruren voor iedereen toeganke lijk. De Bibliotheca Academiae Lugduno-Bata- vae is niet meer. De boeken waren al jaren geleden overgebracht naar de Witte Singel en twee jaar terug vertrok het herbarium naar het Van Steenisgebouw. Lang bleef on duidelijk wie zijn intrek in de bibliotheek zou nemen. Het college van bestuur vond het ongepast zichzelf zo'n prominente plek toe te bedelen, maar het bleek toch de beste op lossing. Eind mei werd de treurige kan toorflat aan de Stationsweg verlaten. De verbouwing heeft 13,5 miljoen gulden ge kost. „Dat is de helft van wat we voor nieuw bouw kwijt zouden zijn geweest. En in dat bedrag zit alles, ook de verhuizing en het nieuwe meubilair", zegt Dwarshuis trots. Hij is erg ingenomen met de manier waarop ar chitectenbureau Pro en aannemer HBM de renovatie hebben uitgevoerd. Hier en daar is Het statige hoofdgebouw is tot in detail gerenoveerd. In de hal van de bibliotheek werden tijdens de verbouwing ornamenten aan het plafond bloot gelegd, boven een vloer van natuurstenen plavuizen. De restauratie kostte twee ton. Hier is een informatiebalie voor studenten, naast enkele leestafels. foto's henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 43