Millenniumcadeautje: Het oog van Londen Nederlanders maken grootste reuzenrad ter wereld ZATERDAG 17 JULI 1j de kwam na het afhaken van de Japanners Hollandia alsnog in beeld. „Begin augustus kreeg ik een telefoontje of ik de volgende dag op Rotterdam Airport wilde komen voor een spoedgesprek", vertelt Hollandia- directeur Jongejan. Onderweg naar het Rotterdamse vlieg veld worstelde Jongejan met slechts één vraag: hoe kom ik hier onderuit? De order portefeuille was, zeker voor de korte ter mijn, goed gevuld en zo'n reuzenrad bouw je niet op een achternamiddag. Een tele foontje naar de bevriende directeur van het Gorinchemse staalbedrijf Mercon leerde Jongejan echter dat het capaciteitspro bleem wel zou kunnen worden opgelost. Hij vroeg en kreeg van de Britse opdracht gevers eerst twee en later nog eens vier we ken de tijd voor een analyse en bijstelling van de bouwplannen. Jongejan: „Maar twee dagen voordat wij een definitief be sluit zouden nemen over het bouwverzoek meldde British Airways al in een persbe richt dat Hollandia het Millennium Wheel zou gaan bouwen." Visitekaartje Bij Hollandia, bepaald niet vies van huza renstukjes op het gebied van staalconstruc ties, wordt het reuzenrad gezien als de kroon op het werk. Het wordt een visite kaartje dat, met enige overdrijving, met al het geld van de wereld niet te koop is. Er zijn tijdens de komende jaarwisseling heel wat bijzondere evenementen in de wereld, maar de televisiebeelden van het eerste rondje dat de Britse premier Tony Blair op 1 januari aanstaande om 00.00 uur met het reuzenrad gaat maken, zullen gegaran deerd de hele wereld over gaan. Tot dat moment, weet Maarten Jongejan, zullen heel wat Hollandia-medewerkers bijkans slapeloze nachten hebben. Veel vrije tijd zal hen ook niet zijn gegund, ook al zit op dit moment een belangrijk deel van het werk, de fabricage van alle onder delen, er al op. Eind juni zijn de laatste gro te delen van het London Eye per ponton naar Londen gevaren. Het ging om het laat ste kwart van het rad zelf, de naaf van het wiel en de A-vormige pyloon waaraan het hele gevaarte wordt opgehangen. In de Britse hoofdstad krijgt het reuzen rad al vorm. De bok Taklift 1 van het Rot terdamse bergings- en takelbedrijf Smit Tak is op de Theems al bezig met het assemble ren van de vier secties die samen het rad gaan vormen. Het wiel wordt 'plat' in el kaar gezet en op 17 augustus in één keer overeind gehesen. Ook dat wordt al een evenement dat zijn weerga nauwelijks kent. Het reuzenrad is een ontwerp van het Brit se architectenechtpaar David Marks en Ju lia Barfield, die hiervoor zijn geïnspireerd door andere 'gelegenheidsbouwwerken' zoals de Eiffeltoren in Parijs en het Vrij heidsbeeld in New York. De Tussauds Group, bekend van onder veel meer Mada me Tussaud's, zorgt voor het management en de operatie van het wiel. De Westdeut- sche I^ndesbank en de Japanse Sumitomo Bank zijn de financiers. British Steel heeft Hollandia de benodig de zeventienhonderd ton staal geleverd, een hoeveelheid gelijk aan het gewicht van 280 Afrikaanse olifanten of 250 Londense dubbeldeksbussen. De Franse skilift-speci alist Poma legt op dit moment de laatste hand aan de 32 van airconditioning voor ziene glazen gondels die plaats bieden aan maximaal 25 personen. Daarvoor wordt ge bruik gemaakt van Spaans glas. Duitse ko gellagers en Italiaanse kabels maken het geheel tot een project met een hoog Euro pees gehalte. Wie straks, na betaling van bijna zeven pond ofwel ruim twintig gulden (kinderen vijf pond) een kaartje heeft gekocht, maakt in één van de gondels met een snelheid van twintig centimeter per seconde een tocht van een half uur. Het unieke uitzicht over de Britse hoofdstad, tot op de dag van van daag slechts mogelijk vanuit een helikop ter, moet de naam van het London Eye ves tigen. Het reuzenrad wordt in Londen het op drie na hoogste bouwwerk, achter Ca nary Wharf, NatWest Tower en London Te lecom Tower. Bekende Londense bouw werken als St. Paul's kathedraal en de Big Ben worden tot dwergen gekleineerd, mop perde The Times al bijna twee jaar geleden. Vooralsnog is er toestemming het Lon don Eye vijf jaar in het hartje van de stad aan de oever van de Theems te laten staan. Daarna, zo is de bedoeling, wordt het reu zenrad afgebroken en elders weer opge bouwd. Maar, niemand die dat gelooft. „Neem maar van mij aan dat alles nooit meer weggaat", stelt Hollandia-directeur Jongejan. Volgens British Airways wordt het Eye de topattractie van Londen. Alleen al in het eerste jaar worden twee miljoen bezoe kers verwacht, net zo veel als in het jaar na opening van de Eiffeltoren, in 1889. Hoofdbrekens De fabricage van het reuzenrad heeft de technici bij Hollandia de afgelopen maan den heel wat hoofdbrekens gekost. Gelet op het uiterst krappe tijdschema (het wiel moest immers voor 31 december 1999 klaar zijn) waren op basis van het oorspronkelij ke Mitsubishi-plan al de meeste van de be nodigde materialen besteld. Bij het kiezen van sommige oplossingen was dus het reeds gereedliggende materiaal bepalend. De aanpassingen aan het originele plan hebben de volledige instemming van de ar chitecten David Marks en Julia Barfield, vertelt Hollandia's eigen Willy Wortel, prof. Jacques Berenbak. Hij is ook het brein ach ter onder meer het ingenieuze bolscharnier van de stormvloedkering in de Nieuwe Wa terweg bij Hoek van Holland. Het wiel zelf bestaat uit een driehoekige constructie van vierhonderd meter lange buizen. In het Mitsubishi-plan zou het wiel door middel van 32 spaken met de naaf worden verbonden, maar Berenbak kwam samen met een collega aan de TU Delft en het onderzoekslaboratorium TNO uit op 64 spaken in de vorm van kabels. De naaf heeft een maximale diameter van vier me ter en draait dankzij de aanwezigheid van 'ouderwetse' kogellagers over een in totaal 22 meter lange as. Voor het gieten van de stalen naaf heeft Hollandia dankbaar gebruik gemaakt van de contacten met de Skoda-fabrieken in het Tsjechische Pilzen, waar ook de schar nieren van de stormvloedkering in de Nieu we Waterweg zijn gemaakt. De as is ge maakt van 35 centimeter dik gietstaal en is recent in de Krimpense montagehal met succes getest. „Dat kostte alles bijelkaar een half miljoen gulden", weet Berenbak. „Kosten noch moeite zijn gespaard." De as rust op een A-vormig frame, dat bestaat uit twee 63 meter lange naar elkaar lopende pylonen met een diameter van maximaal drie meter. Deze pylonen zijn ge maakt van drie centimeter dik staal. In één ervan komt een lift. Het A-frame is één van de drie kenmer ken waarmee het London Eye zich onder scheidt van een 'echt' reuzenrad, waarvan de n.aaf aan weerszijden van het wiel wordt ondersteund. Het tweede verschil is dat de 'bakjes' in Londen volledig gesloten capsu les zijn. Het derde verschil is dat zij, tegen gesteld aan de beweging van het rad, draai en over de buitenzijde van het wiel. Aan de windgevoeligheid van de constructie is ui teraard ook gedacht. Door middel van in genieus aangebrachte contragewichten wordt de 'winduitslag' van het megawiel tot een minimum beperkt. ALEXANDER BAKKER Impressie van het uitzicht vanaf het reuzenrad. Het reuzenrad wordt op zeven platforms in de Theems gebouwd en later met een grote kraan in vertical toestand gebracht. Op deze op 21 juni gemaakte foto is goed te zien hoe dicht het reuzenrad bij the Houses of Parliament en de Big Ben komt te staan. foto epa De Britse luch tvaartmaatschappij British Airways trakteert Londen ter gelegenheid van de eeuwwisseling op het grootste reuzenrad ter wereld: The London Eye, het oog van Londen. Het rad is met een diameter van 135 meter tweehonderd keer groter dan het wiel van een racefiets. Het tot nu toe grootste reuzenrad ter wereld, dat in Yokohama Bay in Japan staat, wordt in hoogte met dertig meter verslagen. „Een kermisattractie? Welnee. Dit is pure hightech", klinkt het bij de bouwer, het staalbedrijf Hollandia in Krimpen aan den IJssel. Het 'British Airways London Eye' in het hartje van de Brit se hoofdstad is volgend jaar september één uur lang Nederlands bezit. Staalconstructeur Hollandia mag er dan met zijn werknemers spelen. Exclusief. „Dat leek me wel een leuk idee voor ons jaarlijkse persoheelsreisje", zegt algemeen directeur Maarten Jongejan. Het feestuurtje is contractueel vastgelegd toen Hollandia van British Airways de op dracht voor de bouw van 's werelds groot ste reuzenrad kreeg. Lang hoefde er over deze bijzondere contractvoorwaarde niet te worden onderhandeld, want de Britse luchtvaartmaatschappij was al lang blij dat het Krimpense bedrijf de bouworder, ter waarde van zo'n vijftig miljoen gulden, wil de aanvaarden. Sterker nog: Hollandia zat tijdens de on derhandelingen in een meer dan luxe fau teuil. Het hele Verenigd Koninkrijk was door British Airways al lekker gemaakt met het London Eye, maar de oorspronkelijk bouwer, het Japanse Mitsubishi Heavy In dustries, haakte precies een jaar geleden af - toen het aftellen naar de eeuwwisseling al was begonnen. Hollandia was niet helemaal onbekend met het project op de southbank van de Theems in Jubilee Gardens, pal naast West minster Bridge en schuin tegenover hét symbool van Britse degelijkheid, de Big Ben. Het Krimpense bedrijf had samen met een Brits staalconcern en de eerderge noemde Japanners voor de bouw van het reuzenrad ingetekend. Hoewel Mitsubishi de goedkoopste aanbieding had gedaan voor wat toen nog het Millennium Wheel heette, bleek het Japanse plan niet hele maal te kloppen. Het moest op verschillen de onderdelen worden bijgesteld. Zodoen De enorme kraan die het reuzenrad straks op zijn plaats moet zetten werd begin ju ni in opgevouwen toestand naar Londen vervoerd. Op de foto nadert het gevaarte de plaats van bestemming. Op de achtergrond St. Paul's Cathedral, foto reuters Een medewerker van het staalbedrijf Mercon in Gorkum werkt aan het reuzenrad, dat twee keer zo groot wordt als de Big Ben. foto archief anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 40