Lauwe reacties op veroordeling Bouterse Een utopist die een kijkdoos voor het nieuwe land ontwierp ARTIFORT KLASSIEKERS BIJ VAN TIL van tilViiiHiciui n* Binnenland Iraans protest PvdA wil openheid over vliegincidenten 'Ik heb geen seconde aan vertrek gedacht' Prijzen stroom omlaag na overname van EZH (LM moet passagier betalen kjntreal Een Canadese rechtbank heeft bepaald dat de KLM Schadevergoeding van ongeveer 50.000 gulden aan een pas- rjer moet betalen. De zakenman had de KLM aangeklaagd, jdat hij tijdens een vlucht door een dronken passagier was Mishandeld. De rechtbank oordeelde dat het cabinepersoneel onvoldoende heeft beschermd. De man werd door de [joakaard beledigd en met de dood bedreigd. Toen hij van laats wilde wisselen en daarbij de stoel van de dronken man ngelukkg raakte, kreeg hij een kaakslag. De zakenman kon een teek niet praten en leed daarom inkomstenverlies. (aamsverandering mishaagt koningin De eigenhandige verandering van zijn naam door eMiddelburgse burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek heeft oningin Beatrix mishaagd. Het kabinet van de koningin heeft l ei kabinet van commissaris van de koningin op de hoogte ge- racht van het ongenoegen van Hare Majesteit over de handel- ijzevan de burgemeester, die een h in de naam Spahr heeft se gevoegd. Minister A. Peper van Binnenlandse Zaken droeg )ela i commissaris eerder deze week op te onderzoeken hoe het :nd recies zit met de historische ontwilckeling van de naam van de liddelburgse burgemeester. Die verklaarde eerder dat de h via j egemeente Smallingerland zo'n honderd jaar geleden ten on- nechte uit de naam is verdwenen. Dei ba! Vildgroei in tarieven bibliotheken [j u «haag» Hoeveel je moet betalen voor de bibliotheek hangt ^rkafvan de plaats waar je woont. Er is de laatste jaren een ire wildgroei aan abonnementen en tarieven van openbare bi 1 bliotheken ontstaan. Dat constateert de Socialistische Partij in Ba ei rapport 'Hoe openbaar is de bibliotheek nog'. De SP stoort ie(] ch er vooral aan dat steeds meer bibliotheken aan jongeren m7, intributie vragen. Van de 61 bibliotheken die het wetenschap pelijk bureau van de partij onderzocht, vragen er slechts 28 jen contributie van jongeren onder de 17 jaar. Bibliotheken ju] Jlen sinds 1987 onder de verantwoordelijkheid van gemeen- ntS2 n en provincies. ;erd za aardappelziekte slaat opnieuw toe maar De besmettelijke aardappelziekte phytophtora heeft bov inieuw toe8eslagen' met name in Noord-Holland. De schim- el heeft daar inmiddels dertig aardappelpercelen aangetast, 'dte sc^mme' gevonden in Zuid-Holland, Zeeland, Lim- r. irg, Flevoland en de drie noordelijke provincies. Vorig jaar enii stte c'e schimmel alle aardappelvelden in West-Nederland d r 11 Phytophthora geldt als een agressieve schimmel, die zich JntJ el vermenigvuldigt bij warm en vochtig weer. Binnen veertien k ei 8en een gezon<ie plant, die wordt aangetast het loodje nnir acht op legionellabacterie kwi nhaag De Inspectie Gezondheidsbescherming heeft in de iet vi iht op de legionellabacterie sinds maart ten minste 115 loca- de ei s bezocht. Het ging om tuincentra, badkamershowrooms, ijkei Eubelboulevards, autowasstraten, dierentuinen en bouw- [e N( arkten. Dat heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Van de bijna nderd watermonsters die in verband met infectiegevaar zijn brot nomen, bleken er twee positief. De inspectiejoesteedt in het doi jaar onder meer aandacht aan legioneLlapreventie in hotels, iui stparken, op beurzen en tentoonstellingen. Veel bezoekers nde Westfriese Flora, die geveld zijn door de veteranenziekte, bben overigens nog last van lichamelijke en psychische aan- :hj eningen. De meeste slachtoffers zijn zeer vermoeid, verliezen :n w (er haar dan gewoonlijk en zitten persoonlijk in de knoop. /est reenpeace koopt actieschip vrij 'anger Het beslag op het Greenpeaceschip Sirius is 4WS en na betaling van ruim 50.000 gulden. Het schip lag sinds ach sdag aan de ketting in de Noorse havenstad Stavanger. Het end sopgebracht door de Noorse kustwacht na acties tegen een stee orse walvisvaarder. Greenpeace zal het schip in de Noordzee ie rijvetten voor andere acties, zo meldt een woordvoerder van eenpeace Nederland. ia een discussie over renteaftrek uu„ ihaag Staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) voelt n" its voor een discussie over de renteaftrek. Hij zal daarom niet [aan op het advies van de VROM-raad om hierover te praten, raad, een adviesorgaan van het kabinet, meent dat de rente- rek de koopwoningen méde zo duur maakt. Jongeren kunnen iper een huis betalen. Volgens Remkes is het in niemands be- igom de aftrekpost ter discussie te stellen. Bovendien heeft If l kabinet al in het regeerakkoord afgesproken om niet te mor en aan deze voorziening voor huiseigenaren met een hypo- na opdrukte op Schiphol wuk/schiphol Met ongeveer 1,5 miljoen mensen is gisteren grootste deel van Nederland op vakantie gegaan. Het aantal is op de snelwegen viel erg mee, maar Schiphol kende een idrukte met ruim 127.000 inkomende en uitgaande passa is. Op de drukste dag van vorig jaar telde Schiphol 126.000 iagiers. Lange rijen voor de incheckbalies waren het gevolg, tikanten proberen de wachtende reizigers hun goede hu- iur te laten behouden. Schiphol vermoedt dat het de komen- Itsvee vrijdagen nog drukker wordt. ineraal pardon op messenbezit haag» Minister van justitie Korthals wil een generaal par- rogd n kondigen voor messen- en vuurwapenbezit. Mensen die AK< er zo'n verboden wapen beschikken, kunnen dat gedurende D[ i bepaalde periode straffeloos bij de politie inleveren. De be- ndsman heeft dat voorgesteld aan het College van Procu- irs-Generaal. Uitlevering van Surinaamse ex-dictator maakt volgens ingewijden geen schijn van kans De veroordeling van de Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse door de Haagse rechtbank is in zijn eigen land enigszins gelaten ontvangen. De Surinaamse politiek lijkt niet voornemens zich in de kwestie te mengen, ter wijl de bevolking er weinig vertrouwen in heeft dat de even gevierde als gevreesde voorzitter van de Nationale Democratische Partij daadwerkelijk in een Nederlandse cel zal belanden. „Hij zal alleen wat voorzichtiger moe ten zijn en is een banneling in zijn eigen land gewor den". kan geen vinger krijgen achter de praktijken van de ex-legerlei- der, hoewel er ernstige vermoe dens bestaan. ,,We weten zeker dat hij betrokken is bij de drugshandel, maar kunnen niet aan de bewijzen komen", zegt een topfunctionaris van de Su rinaamse Narcoticabrigade. „Hij zit in de top van de organi satie, terwijl wij nooit verder komen dan het aanpakken van hooguit nummer zes of zeven binnen de hiërarchie." Bouterse zei eerder deze week geen seconde wakker te liggen van het proces, dat door hem een politiek spel van Ne derland wordt genoemd. „Ik slaap als een roos. Dat komt door het harde werken en om dat ik natuurlijk af en toe een borrel neem." paramaribo armand snuders correspondent Dat het tot een uiüevering van de ex-dictator komt als Neder land daarom verzoekt, is hoogst onwaarschijnlijk. „Dat geloof je toch zelf niet?", lacht een woordvoerder van de regering. „Zou Nederland een van haar onderdanen uitleveren aan bij voorbeeld Libië als die in een schijnproces op grond van leu gens zou zijn veroordeeld?" Aan de positie van Bouterse verandert de veroordeling niets. Hij is en blijft voorzitter van de NDP, de grootste regeringspar tij waar ook president Jules Wij- denbosch lid van is, en hoeft vooralsnog niet te vrezen dat hij in eigen land in de kraag wordt gevat. De Surinaamse justitie De veroordeling van de voor- dert niets aan de huidige situa- malig sterke man van het land tie", zegt taxichauffeur Clifton is door de Surinaamse bevol- Jubitana. „Het is gewoon de be king enigszins schouderopha- vestiging van wat iedereen al lend aangehoord. „Het veran- wist. Alleen mogen we hem nu den haag Een groep van zo'n vijftig Iraniërs demonsteerde gisteren in Den Haag tegen het regime in hun moederland. Het was de zesde dag op rij dat zij protesteerden. Ook in Iran zelf werd de afgelopen week geprotesteerd. foto anp koen verheyden den haag richard mooyman De overheid moet alle inciden ten en ongelukken met ver keersvliegtuigen op eigen initia tief naar buiten brengen. Dat stelt A. Landewers van de lan delijke PvdA-werkgroep lucht vaart naar aanleiding van re cente problemen met toestellen rond Schiphol. Volgens Lande wers wordt het merendeel van de incidenten door Schiphol en de vliegmaatschappijen buiten de pers gehouden. Een Boeing 747 van het Indo nesische Garuda zorgde afgelo pen weekeinde voor grote op schudding door met een knal lende motor over de Bijlmer te vliegen. Dit incident kwam uit gebreid in de publiciteit, maar volgens Landewers krijgen de media van de meeste voorval len geen lucht. Landewers heeft daarom zelf een lijst opgesteld van 45 in het oog springende incidenten met vliegtuigen in Nederland gedurende de afge lopen anderhalf jaar. De voorvallen lopen uiteen van vogelaanvaringen en blik seminslagen tot rookontwikke ling in de cockpit, klapbanden en motorstoringen. Het betreft zowel incidenten op Schiphol als op de vliegvelden Rotter dam, Eelde en Beek. Landewers heeft gebruik gemaakt van ver schillende bronnen, waaronder de internetsite van de Rijks luchtvaartdienst (RLD). Die site is volgens Landewers onvolledig, omdat de RLD al leen incidenten meldt met Ne derlandse toestellen in binnen- en buitenland. De voorvallen worden anoniem weergegeven, zodat niet duidelijk wordt om welke maatschappij het gaat. De beschrijving van de voor vallen door de RID is volgens Landewers bovendien nodeloos moeilijk. „Ik ben zelf vliegtuig- bouwkundige, maar meestal kan ik er geen wijs uit worden." De PvdA-er heeft de indruk dat het aantal incidenten door de sterke groei van het vliegverkeer flink is toegenomen. „Het gaat natuurlijk niet alleen om ernsti ge incidenten. Een klapband is bijvoorbeeld op zichzelf niet crimineel noemen in plaats van verdachte. En Bouterse ken nende zal hij zich niet storen aan de uitspraak en gewoon doorgaan met zijn hele handel en een belangrijke rol op poli tiek gebied blijven spelen. Neemt de Surinaamse burger geen blad voor de mond als het om een reactie gaat, politici stellen zich uitermate terug houdend op. „Een justitiële aangelegenheid waaraan wij geen conclusies kunnen verbin den", zegt een parlementariër. .Alleen als zijn eigen partij vindt dat hij nu onacceptabel is als voorzitter zal dat enige poli tieke invloed hebben. Als parle ment moeten we ons afzijdig houden. Het is een zaak tussen Bouterse en de Nederlandse justitie. Niets meer en niets minder." Ook al zou de ex-legerleider in een Nederlandse cel belan den, dan betekent dat nog niet het einde van de cocaïnestroom tussen Paramaribo en het vroe gere moederland. Daarvoor is het een te lucratieve handel. Hoe groot de totale omvang van de cocaïnesmokkel richting Nederland bedraagt, is niet offi cieel bekend. „Hou het maar op twintig- tot dertigduizend kilo op jaarbasis, aldus een func tionaris van de Narcoticabriga de. Commissaris der Koningin Leemhuis: peter de vries Commissaris der Koning van Zuid-Holland J.Leemhuis-Stout heeft er de afgelopen dagen geen seconde aan gedacht te rug te treden vanwege het Cete- co-schandaal. „Dan had ik dat veel eerder moeten doen, na melijk toen Gedeputeerde Sta ten in 1995 besloten te gaan bankieren. Ik was het daar niet mee eens, maar wettelijk is de rol van een Commissaris der Koningin simpel. Ik ben gebon den de besluiten van GS en Provinciale Staten uit te voe ren", verklaarde ze gisteravond tegenover deze krant. Het ministerie van binnen landse zaken kreeg elke maand keurig een lijst van de provincie met daarop alle leningen. Hoe kan het dan dat GS zegt nooit geweten te hebben dat het ban kieren zo'n vlucht heeft geno men? Leemhuis: „De maand staten zijn op een compu terfloppy naar Binnenlandse Zaken gestuurd. De gedepu teerde is daar als politiek geko zene voor verantwoordelijk." Leemhuis tekende wel alle stukken. „De Commissaris der Koningin moet alle besluiten van de provincie uitvoeren en tekenen. Verder hangt het na tuurlijk samen met de bestu ringsfilosofie die we hier hante ren: we leggen verantwoorde lijkheden èn vertrouwen laag in de organisatie. Als alle betrok ken ambtenaren hun paraaf hebben gezet, teken ik. ernstig, maar kan wel grote ge volgen krijgen." Volgens de RLD zijn vorig jaar 309 incidenten op 230.000 vluchten met Nederlandse toe stellen in binnen- en buiten land gemeld. De meeste daar van hadden geen gevolgen. Vol gens de RLD was er in de prak tijk zelden sprake van een luchtwaardigheidsprobleem. Ook valse brandmeldingen en kapotte ruitenwissers zijn bij de meldingen meegeteld. In zeven gevallen werd het Bureau Voor onderzoek Ongevallen en Inci denten (BVOI) ingeschakeld, omdat er schade ontstond of gewonden vielen. haags redacteur Preussen Elektra neemt het Elektriceitsbedrijf Zuid-Holland voor 2,35 miljard gulden over. De Duitsers hopen uiteindelijk alle aandelen in handen te krij gen, maar eerst moet Leiden nog tot overeenstemming ko men met EWR. Daarna moeten de gemeenteraden van de ver schillende aandeelhouders hun fiat geven. Ook het ministerie van economische zaken heeft een stem. De privatisering van de elektriciteitsbedrijven is nog niet helemaal geregeld. In het najaar praat het parlement er verder over. Preussen Elektra deed al zaken in Nederland. Het bedrijf is een van de grootste exploitanten van kolengestookte elektrici teitscentrales op het Europese vasteland. Jaarlijks wordt zo'n 1,5 miljard kilo kolen ingevoerd via de Rotterdamse haven, waar ook de grootste centrale van EZH staat. Preussen is in eigen land, zo betoogt de voorzitter van de Raad van Bestuur, een van de goedkoopste producen ten van elektriciteit en boven dien een van de grootste exploi tanten van warmtekrachtinstal laties. EZH heeft een soortgelij ke positie in Nederland. De verschillen in capaciteit tus sen de nieuwe moeder en dochter zijn echter gigantisch. EZH is de op drie na grootste stroomproducent in Nederland, met een capaciteit van 1800 megawatt. Preussen is de op één na grootste producent in Duitsland en de op drie na grootste van Europa. Via zijn werkmaatschappijen exploi teert Preussen zo'n veertig elek triciteitscentrales en afvalver brandingsinstallaties met een totale capaciteit van bijna 18.000 megawatt. Alleen al aan windenergie neemt Preussen meer megawatt af dan de jaar productie van EZH, dat wel tot de grootste dochteronderne mingen Van Preussen gaat be horen. De overname van EZH, waarin vijf Zuid-Hollandse gemeenten en de provincie aandelen heb ben, is niet de eerste van een Nederlands (voormalig) over heidsbedrijf door een buiten landse onderneming. Eerder ging het Utrechts-Noord-Hol landse stroombedrijf UNA voor 4,5 miljard gulden over naar het Amerikaanse concern Reliant. Ook hier wordt nog gewacht op toestemming van de minister. EZH gaat mèt hulp van Preus sen de verschillende contracten die het met leveranciers en af nemers heeft opnieuw bekij ken. Omdat dankzij deelname in Preussen, dat straks in negen landen actief is op veel grotere schaal kan worden ingekocht, kunnen de prijzen voor elektri citeit omlaag. dronten/den haag jelle boonstra Het is buitengewoon wrang: deze week over leed architect Frank van Klingeren (80), de geestelijke vader van De Meerpaal in Dronten. Het gebouw 'voor de nieuwe mens' dat be roemd werd door de televisie-uitzendingen van Stnif-es-in. Volgende week zal de gemeenteraad van Dronten vrijwel zeker tot sloop van het ge bouw besluiten. Het was het magnum opus van z'n oeuvre. In 1988 had een hersenbloeding al een einde ge maakt aan zijn gevecht tegen de 'verminkingen en verkrachtingen' van het gebouw dat hij in 1966 had ontworpen. De Meerpaal was bedoeld voor 'een nieuw en beter mens, in de maakbare samenleving' die de kersverse polder Flevoland zou zijn. Bij elk gebouw is er een spanningsveld tussen het ontwerp en het uiteindelijke gebruik. Door het eigenzinnige uitgangspunt van Frank van Klinge ren was dat bij de Meerpaal in extreme mate het geval. Hij had een enorme kijkdoos neergezet van 70 x 50 meter van louter glas, beton en staal. Een 'actief stadsplein' voor Dronten moest het worden. „Gewoon een plein met tegels en lan taarns. vanwege ons klimaat bouw je er een dak boven, en klaar ben je - goedkoper kan niet." In derdaad. Voor vier miljoen stond het er. Op dat stadsplein moest alles naast elkaar en liefst door elkaar gebeuren, zoals het in het oude Grieken land op de agora geweest moet zijn. Maar dan in een moderne variant: met sport, cultuur en de damesveréniging die er in een hoekje kwam ver gaderen, iedereen zichtbaar voor een ander, in de transparantie van een nieuwe tijd. Van Klingeren was recht in de leer, lijnrecht zelfs. Hij wilde aanvankelijk niet dat er stoelen kwa men in De Meerpaal. „Die moesten mensen maar van huis meenemen." Uniek was zeker het Amphitheater, met een rond podium en open bovenkant. Ook daar wilde Van Klingeren geen stoelen, maar kussens 'om mee te kunnen gooien als het een slechte voorstelling was'. Nederland liep aanvankelijk weg met de Meer paal. Veel radio- en tv-uitzendingen kwamen er vandaan (de Stuif-ès-in uitzendingen zijn legen darisch), maar het enthousiasme raakte snel be koeld. Want de Meerpaal was behalve vooruit strevend ook uitermate onpraktisch: wie in het theater naar een film van Ingmar Bergman keek, kon tegelijk genieten van de ping-pong geluiden van de streek-derby tussen tafeltennisverenigin gen en van de Top 40 hits van de disco-avond in een andere hoek. Bovendien was de schoenen doos van glas met geen mogelijkheid te verwar men. De gemeente zag elk jaar het exploitatie-tekort toenemen en meer bezoekers wegblijven. Die gingen liever naar knusse zaaltjes. Bovendien had de verzuiling ook in polderland toegeslagen: kérken kregen aparte gebouwtjes, clubs hadden eigen onderkomens neergezet. Veel acteurs wil den niet spelen in dat ronde theater met mensen die tegen hun rug aankeken. Dag idealen. In 1987 vond de gemeente het mooi genoeg ge weest. Er kwamen tussenwanden, het theater werd aan de bovenkant dichtgemetseld. „De overwinning van de Jiokjesgeest", vond Van Klin geren, die steeds verder z'n utopieën was gaan najagen. Hij is wel eens vergeleken met Abe Bon- nema, de Friese architect die met het auteurs recht in de hand met succes de sloop van De Golfslag in Emmeloord wist tegen te houden! Dochter Nora probeert nu letterlijk het levens werk van haar vader overeind te houden. Ze heeft steun van de Bond van Nederlandse Archi tecten, die vindt dat je niet alleen naar exploita tiekosten van een gebouw moet kijken, maar ook naar de cultuur-historische waarde. En zoveel van dat soort waarde heeft Dronten niet. „De Meerpaal staat bij uitstek symbool voor ideeën over multi-functioneel bouwen in de jaren zestig en zeventig", zegt mr. D. van der Veer: „Het is een onomkeerbare daad, die met uiterste inspan ning voorkomen moet worden." Van Klingeren zelf zag de Meerpaal als 'het sym bool van het jaar 2000'. Een symbool dat 2000 niet meer lijkt te gaan halen, net zo min als 'de nieuwe mens' die in de polder eigenlijk had moe ten opstaan. ag IMilHll 'sJ limn Goed nieuws voor de liefhebbers van deze design classics van Artifort! Pierre Paulin ontwierp de legendarische fauteuils 'Tongue' en 'Orange Slice' in de jaren '67 én '68. Beide modellen worden door Artifort opnieuw In productie genomen. Als speciale aanbieding kunt u ze bij Van Til bestellen tegen een aantrekkelijke voordeelprijs. nt)s eding 1995,- DESIGNCENTRUM Desi Bouterse werd gisteren bij verstek veroordeeld tot zestien jaar cel. archieffoto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3