ZATERDAGS BIJVOEGSEL ngeren met gebeten hond B jteidsch Dagblad ZATERDAG 17 JULI 1999 Van de veertig gulden die een cd in de winkel kost, blijft volgens gegevens van de NVPI gemiddeld 11,05 gulden achter bij de win kelier (28%), terwijl 5,95 gulden aan btw naar de staat gaat. De ar tiest krijgt gemiddeld zes gulden aan auteursrecht en royalties. De platenmaatschappij strijkt veertien gulden op en de NVPI rekent drie piek voor de productie van het schijfje. Volgens de NVPI was de groep 12 tot 30-jarigen in '92 nog goed voor bijna de helft van alle cd-bestedingen en vorig jaar voor maar 44 procent. In '99 wordt een verdere daling verwacht. Alleen veertigers blijven trouwe full-price klanten. De platenmaatschappijen verhoogden vorig jaar de cd-prijzen, waardoor dertig procent van alle cd's boven de veertig gulden uit kwam (in 1997: 24%). Daardoor was de gemiddelde cd-prijs on danks de massale introductie van heel goedkope cd's (minder dan een tientje) bij Kruidvat, Halfords, tankstations en dergelijke (in totaal 19 procent van de afzet) vorig jaar toch even hoog (dertig gulden) als in 1989, en zelfs een paar kwartjes duurder dan in 1997. Onder andere door afhakende jongeren kromp het aantal verkochte cd's vorig jaar met negen procent tot 34,2 miljoen stuks en een omzet van ruim 1 miljard gulden. Ook de verkoop van singles werd minder. In 1989 gingen nog 7,1 miljoen exemplaren (vinyl en cd) over de toonbank, maar vo rig jaar bleef de teller staan op 6,6 miljoen: 1,2 miljoen minder dan in '97. En 1,3 miljoen onder 1996 en 1995. Is het gek met prij zen van 15 tot 20 gulden voor een single? Op vinyl kostte een plaatje tientallen jaren lang vijf of zes gulden. Platenbranche schreeuwt moord en brand De platenhandel heeft er concurrenten bij gekregen die ze niet in de hand heeft: Internet en de cd-recorder. De branche, die net nog via een succesvolle Brusselse lobby de goedkope parallelimporteurs heeft uitgeschakeld, schreeuwt moord en brand. De jongeren met hun cd-branders zijn opeens de gebeten hond en worden afgeschilderd als een crimineel netiverk. Ondertussen verhoogt de branche de cd- prijzen tot onbegrijpelijke hoogten en jaagt de jongeren de winkel uit. Een publiekscampagne, waarmee de platenhandel de jongeren maant tot minder kopiëren, wordt beleefd van toon. De sector staat helemaal niet sterk en weet dat. De voorlichtster van de vereniging van platen maatschappijen NVPI ziet ze zaterdags in 'bijna elke copyrette' aan de gang: scholieren die van cd-hoesjes kleurenkopieën maken. Zo geven ze hun anonieme cd-recordableschijfjes de facade van een 'echte' cd. Een be dreiging, waarvan de NVPI recentelijk is wakker geschrokken. Een cd-r schijfje kost een knaak, de kleurenkopie een gulden en het plastic doosje - te koop in elke platenzaak - ook een piek. Dat brengt de kosten van de kopie op vijf gulden. Winkel prijs 42,95 gulden. Tja. Een cd-recorder voor in de pc kost tegenwoordig nog maar vierhonderd gulden. Je kunt er niet alleen computerprogram ma's, maar ook gewone cd's mee kopiëren en ook muziek die gratis van internet is te downloaden. De kopieën zijn in elke cd-speler te draaien. Tik 'MP3' in op het zoekprogramma en de computer scho telt je honderden websites over de hele wereld voor, waar gra tis muziek is af te tappen. Nieuw en oud, van R&B tot acid house, jazz en klassiek. Zoekwoord 'Metallica'. Respons: '191 audio's beschikbaar.' Bijna allemaal van hobbyisten die hun muziekcollectie willen delen met anderen, voor niets. Hele clubs zijn er van verzamelaars die alles - van boeken tot en met eigen opnames en zeldzame platen - aan elkaar doorgeven via het computermodem. En met een MP3-spelertje van 499 gul den kun je al 32 megabyte gecomprimeerde muziek uit de pc tappen en meenemen voor onderweg in trein of tram. Onrustig Op een gelijkblijvend aantal van 34 miljoen muziek-cd's stijgt de verkoop van lege cd-r's dit jaar naar verwachting tot 30 mil joen schijfjes. Dat maakt de platenbranche onrustig. Achter il legale kopieerders wordt aangejaagd door de stichting Brein in samenwerking met de opsporingsdienst van auteursrechtenor ganisatie Buma Stemra. De recentste slag: een 17-jarige scho lier uit Brielle, die illegale kopieën verkocht via internet. Twee weken geleden opgepakt. „We hebben 'm laten gaan omdat hij 's middags herexamen had", zegt Tim Kuik, sinds mei de nieu we baas van de opsporingsdienst en chef van Brein. Kuik is 'net over' uit Californië, waar hij twintig jaar achter illegale vi deopiraten heeft gejaagd voor de American Motion Picture As sociation. Zo professioneel als filmpiraterij - waar de nieuwe Star Wars al voor de première was te downloaden, is de mu- ziekpiraterij niet, zegt Kuik. „Al zie je wel af en toe een num mer dat hier niet verkrijgbaar is opduiken in een illegale com pilatie." „We zijn bezig de boel op te zetten", zegt Kuik, die drie werknemers internet laat afzoeken naar illegale sites. „In twee maanden hebben we zo'n honderd sites opgespoord. Daarvan is 95 gesloten na eerste aanschrijving, nog eens 4 procent na dat we de provider hebben ingelicht en de laatste procent, dat is de harde kem die we strafrechtelijk moeten gaan uitdun nen." Kuik becijfert de totale 'schade' door muziek-piraterij op 145 miljoen gulden op een omzet van ruim een miljard. Ervan uit gaande dat elke kopie een origineel exemplaar in de winkel scheelt. 'Internet' zit nog niet in het verlies. „Het gevaar zit 'm daar natuurlijk ook meer in de toekomst, als verbindingen sneller worden", zegt Kuik. Downloaden is nu in de praktijk veel te tijdrovend om com mercieel interessant te zijn. Meestal een kwartier per nummer van drie minuten, als je er al niet wordt 'uitgegooid', want in ternet is vol en traag. Niet bewezen Maar wie zegt dat elke cd-kopie omzetverlies betekent voor de handel? Juan da Silva, directeur Free Record Shop: „Dat is ab- FRED VAN ESSEN soluut niet bewezen. Die kids op het schoolplein die die din gen kopen, daar zullen er toch veel bij zijn die zeggen: voor vijf piek wil ik 'm wel hebben, maar veertig gulden heb ik er niet voor over. Zo koop ik zelf wel eens een stapel boeken bij De Slegte, waar ik echt niet voor naar de boekhandel was gegaan. In Nederland zijn altijd erg veel cassettebandjes gekopieerd, maar tegelijk stonden we ook bovenaan met cd-verkoop. Als je veel met muziek bezig bent, hoort kopiëren daar gewoon bij." Scholieren kochten vorig jaar 8 miljoen van de 34 miljoen muziek cd's. Ze maakten 12,4 miljoen kopieën, rekende de NV PI uit na ondervraging van vierhonderd (van de 372.000) mid delbare scholieren. Daarvan zijn er tenminste 2,4 miljoen 'ille gaal' (ook het weggeven van een kopie aan een vriendje is ille gaal) en 6,8 miljoen 'mogelijk' illegaal. Van de bulk weten de onderzoekers het niet, omdat ze vergeten zijn er naar te vra gen. Nergens blijkt dat er méér wordt gekopieerd dan vroeger met cassettebandjes. Maar het is de 'digitale kwaliteit' van de cd-kopie die de NVPI bang maakt, zegt woordvoerster Yonne Boesjes. „Men kocht vroeger naast het bandje ook nog het ori gineel en nu niet meer. Bovendien werd er niet zoveel in ge handeld als nu." De NVPI markeert een groep van ongeveer 25.000 scholieren die gemiddeld acht cd kopieën per maand maken en die ook verkopen als 'harde kern'. 'Een ernstige probleemgroep', waar van er in Brielle dus eentje is gepakt. Maar ondertussen kan een site als 'MMG-NL The Best in MP3' al meer dan een jaar zijn gang gaan. Je kunt er de verzamelde werken van honder den popartiesten en klassieke componisten aanklikken, en na betaling van 25 gulden per cd en 15 gulden verzendkosten thuisbezorgd krijgen: gecomprimeerd, met soms wel twintig originele albums op één cd-rom geperst, compleet met afbeel dingen van de hoezen, liedteksten en biografische informatie. De verzamelde Nirvana Collection - zes albums op één schijfje, negen van Céline Dion of zestien van Pink Floyd, zestien van The Beatles of de Top Honderd Aller Tijden voor 25 piek plus verzendkosten. Kuik: „Het is vaak erg moeilijk op te sporen wie er achter be paalde sites zitten. Ze wisselen voortdurend van naam, en bo vendien zijn ze via 'deep links' verbonden met het buitenland. Een wereldwijd medium als internet moet je ook met een mondiale organisatie aanpakken. Die zijn we aan het opzetten, via IFPI in Londen." Natte rug En dan is er sinds oktober vorig jaar de cd-recorder van Philips die meteen een hit werd en waarvan ook de Japanse merken er nu meerdere typen op de markt hebben. Van het apparaat zijn er in net negen maanden 1,5 miljoen verkocht. De cd-recorder wint snel terrein op mini-disc waarmee je ook digitaal kunt ko piëren. Het cd-formaat - de kopieën zijn opeens in bijna alle Nederlandse huishoudens in de cd-speler te draaien - bezorg de de platenhandel een natte rug van angst. Maar ook dat ge vaar lijkt te worden overdreven. Volgens Kuik van Brein/Buma Stemra kun je er 'een cd in een kwartier mee kopiëren.' „Niet juist", laat Philips weten, „Kopiëren duurt even lang als de speelduur van de cd." Bovendien is het onmogelijk goedkope cd-r computerschijfjes waarover bijna geen auteurs rechten worden afgedragen (20 cent per disc) te gebruiken in de cd-audiorecorder, maar alleen veel duurdere (5 6 gulden) cd-r audiodiscs. En over die plaatjes wordt keurig 1,30 gulden per stuk (1,08 per uur opnametijd) auteursrechten afgedragen. Dat is meer dan het dubbele van de rechten (59 cent per uur) die er over casettebandjes wordt betaald. Philips-manager Christiaan de Jager: „De audiodisc is gelijk aan de data-cd-r, maar heeft een identificatiecode. De audiorecorder accepteert geen discs zonder die code." Kopieerders omzeilden dat 'probleem' door eerste een au- dio-cd-r in de cd-recorder te leggen en na de 'herkenning' het laatje met de vingers open te trekken en een goedkope data- cd-r in te leggen. De audiorecorder kopieerde dan toch. „Zo dra we dat doorhadden, hebben we het onmogelijk gemaakt", vertelt De Jager. „Alleen met het eerste type, de 780, kan het. Vanaf type 880 niet meer." Philips kwam achter het gesjoemel doordat opvallend veel ouders hun cd-spelers met kapotte tandwieltjes kwamen terugbrengen. Aanval 'Dieven en hypocrieten die denken: waarom zou ik software kopen als ik het gratis kan kopiëren? Met uw hulp kunnen ze betrapt worden.' Twee jaar geleden opende de softwarebran- che onder aanvoering van Microsoft de aanval op illegale soft ware. De actie stuwde de legale verkopen van software met tientallen miljoenen omhoog. Maar de harde toon van de cam pagne, waarin werd opgeroepen de buurman anoniem te ver klikken, was geen'succes en kostte de softwarebedrijven ook klanten. Ruim twee laar later is de muziekindustrie aan hetzelfde toe. Er is inmiddels samenwerking gezocht met de Business Soft ware Alliance (BSA). Dit najaar begint de branche met adver tenties om de consument erop te wijzen dat kopieën verkopen - en zelfs weggeven illegaal is. De scholieren zijn het lijdend voorwerp. Die zijn makkelijker aan te spreken dan criminele roofdrukkers in Bulgarije. De scholieren worden gewezen op 'de nadelen van thuiskopiëren': artiesten die niets meer verdie nen, platenmaatschappijen die geen centjes meer hebben om artiesten een kans te gunnen, winkels die alleen nog maar 'op safe spelen' en alleen de top 40 verkopen en meer van dergelijk ach en wee. Nergens uit het onderzoek blijkt dat er meer kopieën worden gemaakt dan met cassettebandjes. „We weten best dat de te ruglopende omzet niet alleen komt door het kopiëren", zegt NVPI-voorlichters Yonne Boesjes, „Jongeren geven hun geld ook uit aan gsm's en dergelijke. Maar het is toch een heel be langrijke en benaderbare groep."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37