PTC Toerisme Levend verleden Schieten in het donker r<i El 38ERTCH T Ei Spellen ZATERDAG 17 JULI 1999 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBEL^ Het bestuur is Brits, de natuur is Frans, de cultuur is een mengeling van die twee. Op nauwelijks een uur vliegen van Nederland ligt voor de Normandische kust een intrigerende archipel: de Kanaaleilanden. Dankzij stampende veerboten en ronkende vliegtuigjes is het een paradijs voor eilandhoppers op zoek naar havenstadjes, wolkenluchten, wandelpaden, wilde bloemen en brede stranden. KEES VAN DER LINDEN» Engelsen kunnen niet koken. Wees vooral op je hoede als je in Groot-Brittannië een restaurant betreedt dat de eigen keuken aanprijst als French cuisine. In York zat ik ooit in zo'n gelegenheid. Bij de soep ging het al mis. 'Would you like some croutons, Sir?', vroeg de serveerster, en na mijn aarzelende 'Yes, please' donderde ze doodleuk een schep paneermeel in mijn soep. Vandaar dat ik op de Kanaaleilanden met de nodige reserves de praatjes heb aangehoord, dat de keuken hier op hoog niveau staat. Maar, toegegeven, het is waar. De gerechten op de Kanaaleilanden zijn weliswaar onmiskenbaar Brits, doch de aanpak is Frans. Een high tea op Jersey is een feest. De sandwiches, de scones en de fruitcake smaken licht in plaats van zwaar, smeuïg iii plaats van gortdroog en komen je niet nog een heel etmaal bedanken. Lamsvlees wordt niet grijs gesudderd, kabeljauw wordt niet opge diend als asfalt en de huiswijnen zijn met smaak gekozen. Niet alleen de culinaire cultuur op de Kanaalei landen ademt Franse invloed. De palmbomen hier en daar, verraden de uitloper van een sub tropische golfstroom en de fysionomie van de bevolking is ook bepaald on-Brits. Al zijn de ei landers behept met die merkwaardige Angelsak sische voorkeur voor pastelkleurige bloemetjes jurken en synthetische confectiepakken, de haar dos van veel mannen en vrouwen is donker en ze zijn klein van stuk. De taal die ze spreken is meestal Engels, maar de oudere generatie be dient zich bij voorkeur nog van het Jersey- dan- wel Guernsey-french. Een rauw soort Frans, dat slechts met de grootste inspanning is te volgen. Froid wordt uitgesproken als 'vrè', chaud als 'kou' en d bientöt als 'abitoo'. Lange wimpers Aan hun afgelegen ligging danken de eilanden nog meer eigenaardigheden. Een eigen runderras bijvoorbeeld, waarvan wordt beweerd dat de koeien een onovertroffen melkproductie hebben. Meer opvallend zijn hun grote ogen, lange wim pers en gazellekleurige vacht, die ze een lieflijk voorkomen verlenen. De rode eekhoorn, in Groot-Brittannië verdreven door haar oprukken de grijze soortgenoot, houdt zich op de eilanden nog staande. De mol heeft nooit voet aan wal ge zet op Jersey; in de loop der evolutie heeft het ondergronds levende diertje nooit de oversteek kunnen maken. Op het eilandje Herm leefde ooit een wallaby-po- pulatie, uitgezet door de eigenaar van het grond gebied, een manisch-depressieve Duitse prins. Volgens de overlevering schoten een paar losge- slagen jagers tijdens een vrolijke jachtpartij die merkwaardig springende buideldiertjes allemaal dood, waarna de edelman het eiland schreiend verliet. Voorgoed. Op het eiland Sark heeft de grootgrondbezitter die de paar hectaren op feo dale wijze bestuurt, sinds mensenheugenis de toegang verboden voor teven. Met het gevolg dat als er een vrouwtjeshond arriveert met de veer boot, de hele natte-neuzenpopulatie hitsig naar de haven rent. Het waarom van de regel is onbe kend, maar, zoals bij zoveel tradities in het Britse Koninkrijk, de bevolking heeft er haar hart aan gebakken alsof er twee componentenlijm tussen zit. Het dagelijkse bestuur van de archipel is fascine rend ingericht. Op de kleinste eilanden heersen adellijke types, al naar gelang de lokale traditie aangeduid met tenant of seigneur. Met hun pseu- do-koninklijke familieleden bewonen zij hyper- verzorgde landgoederen en kunnen zij rekenen op de loyale sympathie van hun handjevol on derdanen, die nooit een kwaad woord zullen los laten over degenen die boven hen zijn gesteld ('such dreadfully nice people', hoorde ik een wouw flemend zeggen). Jersey en Guernsey daarentegen beschikken elk over een eigen parlement. De MP's geven overi gens blijk van weinig daadkracht. Oorzaak: zij Plemont Bay, één van de vele mooie plekjes op het kanaaleiland Jersey. hebben zich niet verenigd in partijen, maar laten hun oor hangen naar hun achterban, meestal fa milieleden, vrienden en buren. Vandaar dat nog niet één politicus het heeft aangedurfd het auto probleem op het eiland aan de orde te stellen. Zuurpruim De smalle wegen op de eilanden waar auto's zijn toegestaan (op Herm en Sark zijn ze verboden) slibben gestaag dicht, terwijl de afwezigheid van parkeermeters en -vignetten leidt tot chaos in de kleine steden. Maar zo lang de eilanden geen échte problemen kennen, ligt niemand wakker over het gebrek aan politieke durf. Bij de samen stelling van de wereldranglijst van geluk, kwam de bevolking van Guernsey zelfs als de gelukkig ste ter wereld uit de bus. Maar liefst 98 procent van de eilanders zegt van het leven te genieten. Naar verluidt speurt een verslaggever van de hij gerige sensatiekrant The Sun al maanden naar die ene zuurpruim die het eiland heeft afgehou den van de honderdprocentscore - tot nog toe te vergeefs. De eilandjes hebben een onweerstaanbare aan trekkingskracht op rijke Engelsen. In hun privé- vliegtuigjes vliegen ze in het weekeinde naar hun tweede optrekje, of een van de sjiekere hotels. John Cleese - zo gaat het verhaal - probeert al ja ren een villa te kopen op Jersey, maar loopt steeds stuk op de hoge huizenprijzen. Uit pure noodzaak neemt hij nu regelmatig zijn intrek in hotel Longueville Manor, gerund door een echt paar dat Cleese ongetwijfeld inspiratie heeft ge geven voor zijn hilarische televisie-serie Fawlty Towers. De beide echtelieden verbergen hun chronische paniek achter een kaakbrede smile. Op Guernsey woonde jarenlang Oliver Reed. De bevolking zag hem opgelucht vertrekken. De aan drank verslaafde acteur had de gewoonte in volle restaurants zijn broek te laten zakken. 'Sommige mensen vinden zoiets leuk, maar op Guernsey houden wij daar niet van', aldus een eilander. De Duitse fortificaties op de eilanden lokken al heel lang nieuwsgierigen naar de Kanaaleilan den. In de Tweede Wereldoorlog vormde de ar chipel het enige stukje Brits grondgebied dat door de Duitsers werd bezet. Hitier beschouwde zowel Guernsey als Jersey als strategisch zeer be langrijk en bouwde met hulp van dwangarbei ders talloze bunkers, torens en zelfs twee im mense ondergrondse hospitaals. Tot verbazing van zijn generaals had de verwachte landing van de geallieerden niet op de eilanden plaats, doch op de Normandische kust. De oorlogsgeschiedenis van de Kanaaleilanden zadelt Groot-Brittannie tot de dag van vandaag op met een ongemakkelijk gevoel. De Britten presenteren zichzelf immers graag als de moedi ge wederstrevers van Hitler, die zich in tegenstel ling tot de Fransen, Denen, Nederlanders en Bel gen nooit schuldig maakten aan collaboratie. He laas leverden de bewoners van Guernsey en Jer- Feiten Cijfers De Kanaaleilanden -Jersey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm en Jethou- liggen voor de Franse kust in de baai van St.Malo, maar val len onder de Britse kroon. De rotsachtige eilanden met soms onverwacht bre de zandstranden beschik ken over schitterende wan delpaden en fietsroutes. Gidsen zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke toeristenbu reaus en boekhandels. Zwemmen, surfen, roeien en zeilen behoren ook de mogelijkheden. Het toeris me is een belangrijke in komstenbron; het is op de eilanden vergeven van de hotels, guesthouses, appar tementen en vakantiehuis jes. De unieke staatkundige ge schiedenis en de afgezon derde ligging van de eilan den hebben hun sporen na gelaten. Onder de talloze bezienswaardigheden zijn het huis van de gevluchte Franse schrijver Victor Hu- go -die hier zijn beroemde 'Les Miserables' schreef-, ondergrondse legerhospi- taals gebouwd door de Na zi's in de Tweede Wereld oorlog, middeleeuwse paro chiekerken, historische for ten en verdedigingswerken. Daarnaast tellen de eilan den de nodige musea. Jersey en Guernsey zijn per vliegtuig bereikbaar vanaf verschillende Euro pese luchthavens, voor de overige eilanden is een overstap nodig op een veer boot of een kleiner vlieg tuig. De beste rechtstreeks verbinding vanuit Neder land wordt onderhouden door de VLM (Vlaamse Luchtvaartmaatschappij) die vliegt vanaf Rotterdam Airport. Vanaf Schiphol on derhoudt de kleine Britse luchtvaartmaatschappij Au- rigny Air een rechtstreekse route. sey het tegenovergestelde bewijs. Hun ijver om de Duitsers in alles terwille te zijn, is in de rest van Europa bijna ongeëvenaard. Met hulp van de plaatselijke autoriteiten werd de kleine joodse gemeenschap in mum van tijd in kaart gebracht en gedeporteerd. Dankzij de bloeiende oorlogs economie ging het menig eilander in de oorlogs jaren voor de wind. De bevolking doet al het mogelijke deze treurige episode te verdoezelen. De lokale boekwinkels prijzen in eigen beheer uitgegeven autobiogra- fiën aan van eilanders die zich presenteren als verzetsheld. Maar in de schappen speur je tever geefs naar het onthullende boek van de historica Madeleine Bunting ('The Model Occupation' 1995) dat de mythe van heldhaftige eilanders de finitief heeft ontzenuwd. Alsof er nooit wat is ge beurd, is in de hoofdstad van Jersey enkele jaren terug zelfs een verzetsmonument opgericht. Le vensgrote bronzen figuren leveren een verwoed gevecht met een wegwaaiende beddesprei die bij nadere bestudering de Union Jack blijkt voor te stellen. De hand van een 20e-eeuwse Michelan gelo valt er niet in te herkennen; het lijkt wel een afgedankt Sovjetmonument. Geoefende reizigers werpen er dan ook geen blik op, die weten wel dat achter potsierlijke beeldengroepen leugens schuil gaan. Maar in zijn verhulling slaagt de bronzen kolos erin toch iets te onthullen: de ei landers blijven graag in alle opzichten Brits. Begin met Ab Touw nooit over de nadelen van ligfietsen. Want die zijn er niet. Zegt-ie. Omkijken vanaf zo'n ding - toegegeven - dat geeft wel eens problemen. Maar het is onzin te beweren dat je er niet mee zou kunnen klimmen. Of dalen. En dat het zo vervelend is dat je bij een zware inspanning niet even lekker de billen van het zadel kunt lichten. En dat je vanaf zo'n rugwurm geen overzicht hebt. En dat er aan het einde van sommige rijwielpaden hekjes staan, die met een ligfiets alleen zijn te ronden als je 'm er overheen tilt. Vooroordelen, allemaal vooroordelen. En daar wordt Ab Touw dus heel erg moe van. De Briellenaar is met zo'n ding zelfs I 'Alpe d'Huez opgereden. Net zo makkelijk. Laat staan dat je er een toertje mee maakt over de Zuid-Hollandse eilanden. 'Probeert het nou eens joh, probeert het nou eens'. Toevallig verhuurt Ab ligfietsen, dus dat komt mooi uit. Eerst even oefenen bij zijn winkel op de Hossenbosdijk net buiten Brielle en vervolgens de wijde wereld in. Wind in de rug, maar als-ie tegen was geweest, hadden we d'r gewoon onderdoor gereden. Beweert Ab. Brielle, Zwanenkreek, Geuzenkreek, Blankenburgse Rak, de verrukkelijke Dorpsstraat van Zwartewaal en - eerste stop - de nog verrukkelijkere Markt van Heenvliet. Bijna surrealistisch, zo'n hypermoderne glimligfiets gestald tegen de stokoude pui van café 'De Hoecksack'. Na de revataillering via Abbenbroek naar Zuidland. Kan bijna niet waar zijn: drie, misschien vier kilometer naar het noorden walmt en galmt het Botlekgebied; hier ruist de rust van water en woud. Ab gaf een routebeschrijving mee, maar routebeschrijvingen zijn er om van af te wijken. Dwars door druk Hellevoetsluis dus. Valt tegen. Haakse bochten, brug open en - bij het dok - 'Feinschmeckerei und Konditorei'. Zijn we al zo ver? Voorne-Putten wordt pas weer Voorne-Putten bij Museum De Duinhuisjes in de bossen tussen Rockanje en Oostvoorne. Hollandse kneuterigheid. Daar zouden veel Nederlanders onderhand toch het maagzuur van moeten krijgen: van al die plekken waar 'het verleden tot leven wordt gewekt'. Het beiteltje van de houten lokeendensnijder; de pennen van de wollen eierwarmerhaakster... Dat soort. Maar gelukkig is het terras van Paviljoen De Meidoorn nabij. Om te bewijzen dat levend verleden ook leuk kan zijn. Rob van den Dobbelsteen Touw Ligfietsenverhuur is gevestigd aan de Hossenbosdijk 6, 3237 KD in Brielle. Reserveren (telefoonnummer 0181.415.204) wordt aanbe- Backpacker Zwitserland Meneer (of mevrouw, dat werd me niet helei duidelijk) Van Lidt de Jeude schreef briefje. Hij deed dat naar aanleiding van opmerking dat reizen met een korte naam zienlijk plezieriger moet zijn dan met een lt> m Ik wijdde daar enkele weken terug een paar op gruwelijke realiteit gebaseerde regels aan Meneer Van Lidt onderschreef mijn opmerkt'1111 ten zeerste, maar meende dat ik het aller ergste was vergeten: het spellen. Inderdaad. Onzettend stom van me. Want.. Heb je op je hotelkamer in Pismo Beach m :e£ duldig bellen eindelijk die miep van die An kaanse luchtvaartmaatschappij aan de lijn je terugvlucht te reconfirmeren (herbevesti[ vraagt ze of je de naam even kunt spellen. Daar heb ik in Nederland een eigen systeem ontwikkeld. De v van Volendam, de a van sterdam... Maar daarmee loop je bij zo'n Al kaanse bitch natuurlijk volkomen vast. De Vancouver begin ik dapper, de a van Atlani n van Nebraska Vergeefse moeite. Ze kapt je meteen oj schreeuwt dat ze je niet begrijpt en dat j' fa nieuw moet beginnen. Althans, dat vermot In Amerika nemen luchtvaartmaatschapI namelijk alleen medewerksters aan als zt strekt onverstaanbaar zijn Onderhand heb ik gel jj® dat ik hoor te zeggen van Victor, de a van All n van November en dal 'gotcha'zoiets moet bi Ni nen als I got you, ik hel 5r Jetses In Nederland verschijnen onderhand zo'n tien tot twaalf s; v\ ciaal aan landen of werelddelen gewijde magazines. Eenfi u< ke stapel waaraan sinds kort het kwartaaltijdschrift Gre Ie Britain is toegevoegd. Maar vooralsnog is van al deze blac A 'Amerika' de absolute topper. Ook het zomernummer vanf li eens in de drie maanden verschijnende blad verschaft de zij zer met goed geschreven reportages over onder meer de st Nebraska, de verdwenen theaters van 42nd Street in N ird York, president Calvin 'Silent Cal' Coolidge en het veel tet de bekende North Cascades National Park in het noordweö ie van de USA een schat aan informatie. Dat de artikelen vi all den opgesierd met schitterende foto's is mooi meegenom >n 'Amerika' ligt in de kiosk en kost 9,95 gulden. en H Bij de organisatie Swiss Backpackers verscheen een krar met adressen van low budget hotels in heel Zwitserlan 'Swiss Backpacker News', zoals de titel van de borchur, luidt, staat vol logiesadressen en vakantietips voor low budge reizigers in Zwitserland. Verder veel vakantie-ideeën op sper tief gebied, alsmede uitgaans- en restauranttips. Ook bev- de krant tegoedbonnen voor bijvoorbeeld een gratis ritje op-" zomerrodelbaan, korting bij een souvenirwinkel en bezoek. Het Swiss Backpacker News kan worden bij Zwitserland Toerisme, telefoon netgebruikers kunnen meteen naar www.backpacker.ch ken. Rijn in vlammen De komende weken staat in Duitsland de Rijn, net als i voorbije jaren, weer op tal van plaatsen 'in Flammen'. kastelen, ruïnes en oevers straalt de gloed van op de rivier zelf varen honderden verlichte schepen en uite aard wordt de dag besloten met vuurwerk. Op de eerste zate dag van juli is het festijn te zien bij Bingen, Rüdesheime Assmannshausen, op de tweede zaterdag van augustus! Spay, Braubach en Koblenz, op de tweede zaterdag van tember rondom de Loreleyrotsen bij Oberwesel en op de zaterdag van dezelfde maand aan de voet van de bij St. Goar en St. Goarshausen. Nostalgie in het Veluws Museum Nairac aan de in Barneveld. Daar namelijk is een expositie ingericht Cornelis Jetses. De Groningse tekenaar werd vooral door zijn wandplaten en door de tekeningen die 'Ot en Sien', het boek dat zo'n beetje iedere Nederland op de lagere school heeft moeten lezen, tentoonstelling, die tot en met 25 september duurt, zijn 150 originele tekeningen en aquarellen van Jetses te alsmede een videofilm en 'Ot en Sien'-artikelen. Informatie: Veluws Museum, telefoon zijn gasten actief mee te helpen het Chateau voor deze ramp te behoeden; startschot voor een onvoorspelbare rit door de met special effects volgestopte catacomben. Rook, geuren, geluid... al les wordt uit de audio-visuele kast ge haald om het de gast zo moeilijk moge lijk te maken; de gast die liggend op een sofa moet proberen de negatieve lading van de bewegende kristallen on schadelijk te maken. Om dat te berei ken, is hem een een zogenoemde neu- tralizer in handen gedrukt, een geweer met een positieve lading. De lustig om zich heen schietende bezoeker maakt daardoor zelf deel uit van de attractie waaraan nog een wedstrijdelement is verbonden ook. Aan het einde van de De butler van Chateau Cristal ontvangt zijn gasten in de van zijn heer. rit - het kasteel is dan op het nippertje van ineen storting gered - wordt hem namelijk keurig ver teld hoeveel kristallen hij heeft uitgeschakeld. Is het daarmee gedaan met de nouveauté's? Nee. Eind juni is in het Avontu- renpark ook nog de Sun- gai Kalimantan beginnen te stromen. Geknipt om op te raften deze - letterlij ke betekenis - 'Grote Ri vier van Borneo'. In een 'rit' van ruim vier minuten vaar je schommelend, tol lend, draaiend en botsend op een grote, 6-persoons tractorband onder meer langs een waterval, langs Balinese tempels en door een in nevelen gehulde tunnel. Rafters dienen vooral in de talrijke stroomver snellingen rekening te houden met een paar spatjes. Avonturenpark Hellendoorn, Lutten- bergerweg, 22 Hellendoorn. Ope ningstijden: dagelijks 10-18 uur. En treeprijzen: volwassenen en kinderen f 29,50, kinderen tot 3 jaar gratis, 65+ f 25,50. Met de auto: Al richting Hen gelo. Bij afslag Hellendoorn borden Hellendoorn en Avonturenpark vol gen. Met het openbaar vervoer: Vanaf NS-station Nijverdal of Almelo komt buslijn 78 in de weekends, tijdens va kantieperiodes en op feestdagen tot aan de poort. Bij Avonturenpark Hel lendoorn is het zo'n beet je een traditie: elk sei zoen een nieuwe attrac tie. Dit jaar bijvoorbeeld worden de bezoekers voor het eerst uitgeno digd in Chateau Cristal, een vervallen kasteel waarin ze een huivering wekkend avontuur bele ven. De ontvangst is - zo als dat hoort in dit soort gelegenheden - in han den van een butler. De brave man - trouw tot in de dood - wacht nog al tijd op de heer des hui zes, een excentrieke we reldreiziger die tientallen jaren geleden op raadsel achtige wijze verdween. Gelukkig heeft de butler nog een film waarin zijn baas de hoofd rol speelt. Of de visite die rolprent wil zien? Het antwoord is uiteraard beves tigend, maar mochten er onverhoopt bezwaren zijn dan wordt gaat de voor stelling natuurlijk tóch door. De projec tor begint te draaien, de toeschouwer zien de kasteelheer in de weer met z'n kristallen en dan... dan gaat plotseling gaat alles mis. De reden wordt snel duidelijk. In de ca tacomben van het kasteel ligt nog een aantal kristallen met een 'gevaarlijke negatieve lading'. Wordt die voorraad niet snel geneutraliseerd, dan dreigt to tale instorting van het kasteel. De but ler - voor geen kleintje vervaard - vraagt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 30