Hanny heeft nog elke avond hoofdpijn WEER i f Meeuweneieren rapen zit Terschellinger in genen Piercing k absoluut n in superma0! ZATERDAG 17 JULI 1999 COMMENTAAR Roestige rails De twee Belgische treintjes die tussen Haarlem en Amsterdam pendelen zijn vrijwel altijd leeg. Met de fluweelzachte banken is dat een pluspunt van de Loverstrein. Ie kunt steeds ruim en gerief lijk zitten bij Lovers, dat sinds de overname door het Franse water leidingbedrijf CGEA 'Optio' is gaan heten. Meer dan een interes sant verschijnsel voor spoorweghobbyisten en prettige voorzie ning voor hevig mensenschuwe treinforensen is de boemel niet. NS-kaartjes gelden niet bij Optio, Optio-kaartjes niet bij de NS. Een trein, die je om die redenen voorbij moet laten gaan, is hoofd zakelijk irritant. Uitwisselbaarheid van de kaartjes zou handig zijn, maar in strijd met de beginselen van concurrentie. Tot nog toe heeft het idee van concurrentie op de rails de belas tingbetaler slechts geld gekost. De rails naar IJmuiden, speciaal voor Lovers opgeknapt, liggen al weer weg te roesten, een ver nieuwd perron is ten prooi gevallen aan verkommering, en de her stelde oveiwegen wachten vergeefs op de treinen. Blijkbaar heeft de toenmalige verkeersminister Jorritsma aan de vergunning voor de treindienst naar IJmuiden in 1996 niet de plicht gekoppeld om deze dienst ook te blijven uitvoeren. Haar opvolgster Netelenbos maakte zo'n koppeling alsnog. ,,Als ze niet gaan rijden, kieper ik ze van de rails", verklaarde zij toen de onderneming na twee jaar consessie nog steeds niet was verschenen op de trajecten Leiden- Den Haag en Utrecht- Hilversum. Optio schermt nu voor de zoveelste keer met de vage aankondi ging met méér treinen te gaan rijden. Het bedrijf neemt het kieper- dreigement kennelijk serieus. Netelenbos zou immers ook de 'toe voegende waarde', die onder Jorritsma aan de Lovers-trein Haar lem-Amsterdam was toegedicht, nog eens kritisch tegen het licht kunnen houden. De 'inkomsten' uit de nagenoeg lege treinen kun nen voor de Franse onderneming niet echt een motief zijn om er mee door te gaan. Met Optio heeft het CGEA-concern wel een voet tussen de deur van de Nederlandse 'spoorwegmarkt'. Vooral met het oog op de plannen voor 'light rail' in de Randstad kan dat voor CGEA, interessant zijn. Voor Netelenbos geen argument om genoegen te nemen met vage beloften over meer treinen. Al was het maar vanwege de roestende rails naar IJmuiden. Iiieeeaaa! Iiieeeaaa! Oorverdo vend krijsen honderden zilver en mantelmeeuwen boven de Bosplaat op Terschelling. Klas- ke Schepenaar uit Hoorn moet af en toe bukken. De woedende vogels scheren over haar hoofd, want Klaske heeft het voorzien op hun eieren. Erg succesvol is haar zoektocht deze keer niet. De meeste nesten zijn leeg. In twee treft ze nog eieren aan. Een ligt moederziel alleen en voelt nog warm aan. Bebroed, concludeert Klaske. Eigenlijk is het Klaske nu niet te doen om een portie meeuwen eieren. Ze is op pad gegaan om dat het wel eens de laatste keer zou kunnen zijn dat ze legaal meeuweneieren raapt. Het is de laatste dag van het seizoen en of er een nieuw seizoen komt is nog maar de vraag. Het rapen van meeuweneieren is een eilander traditie die sinds mensenheugenis bestaat. Maar die traditie staat nu ter discus sie. Faunabeheer ziet het nut er niet meer van in en eist van Staatsbosbeheer dat die stopt met het verlenen van vergun ningen. Dat is tegen het zere been van de Terschellingers, want die hebben het niet zo op de bemoeizucht van buiten staanders, en vooral niet wan neer het om zaken gaat die diep verankerd liggen in de eilander samenleving. Als er al een verbod komt op het rapen van meeuweneieren, dan is het naïef van Faunabe heer te denken dat daarmee het laatste meeuwenei door de keel van een eilander is gegleden, maakt Klaske duidelijk. „Ter schellingers hebben hun eigen regels." Ze weet ook wel waarin die weerbarstige houding van de eilanders schuilt. „We leven hier zo dicht bij de natuur dat we prima weten wat goed of slecht is voor de natuur. Vroe ger was het hier bittere armoe de. Veel mensen moesten toen leven van wat de natuur hen bood. Dat zit ons nog altijd in de genen." Voor het economische gewin hoefje geen meeuweneieren te rapen. Als Klaske een goede dag heeft komt ze met een stuk of zeven eieren thuis. Meestal zijn het er maar één of twee. Som mige eilanders beschouwen meeuweneieren als een delica tesse. Hoewel Klaske een fana tieke raapster is, deelt ze die mening niet. „Geef mij maar een kippenei." Doordat de zil vermeeuw veel vis eet, krijgt het ei een milde vissmaak mee. „Meestal bak ik ze, het liefst met een beetje peper er bij om de vissmaak kwijt te raken." MARIUS DUSSEL Burgemeesterskandidate opgepakt na tv-spot over misdaadbestrijding het televisiestation verliet, zo schreef de Baltimore Sun vrij- dag. Tijdens de uitzending had Jen nings uitvoerig gesproken over haar positie ten aanzien van misdaad. Ze pleitte voor het op nieuw opleiden van politie agenten om hen betere manie ren en beleefdheid bij te bren gen. Joyner Jennings wordt verdacht van inbraak. De politie van de Amerikaanse stad Baltimore heeft donder dagavond een kandidate voor burgemeestersverkiezingen op gepakt kort nadat zij op televi sie had gesproken over crimi naliteitsbestrijding. De officier van justitie herkende de 57-jarige Joyner Jennings van een arrestatiebevel dat een jaar eerder tegen de vrouw was uitgevaardigd en seinde de po litie in. Agenten rekenden de vrouw onder het oog van came- anp ra's in toen zij rond zeven uur Buitje maakt plaats voor zon Smeltende sneeuw donderdagochtend in het Canadese Calgaiy (zelfde breedtegraad als zuidelijk Nederland) en kouderecords in andere delen van de staat Alberta. In Europa hitterecords in het noordoosten (Sint Petersburg 34 graden). Bij ons in Nederland gaat het er echter aanmerkelijk gematigder aan toe. Onder invloed van een hogedrukgebied boven het Euro pese vasteland is het dezer dagen fraai zomerweer. Toch kan het vandaag eerst nog behoorlijk tegenvallen. Een schampend warm- tefront veroorzaakt vanochtend wolkenvelden die ten dele bestaan uit dat zompig ogende laaghangende spul. Er bestaat zelfs een kleine kans op een bui. Vanmiddag gaat de zon meer en meer schijnen en stijgt het kwik tot 21 graden aan zee 23-25 graden elders in de regio. De wind waait uit het zuidwesten en is meest matig. Morgen is het wel zon nig en warm met maxima tot rond 27 graden, aan zee omstreeks 23. De wind is meestentijds zwak en veranderlijk. Na het weekeinde blijft het vooralsnog warm zomerweer. Op maandag wordt het in het binnenland plaatselijk 30 graden. Wel neemt de kans op een regen of onweersbui toe. Vanuit Frankrijk trekt namelijk een kleine storing naar het noorden. Voor de tweede helft van volgende week zijn de modellen enigszins verdeeld. De Duitsers verwachten de uitbreiding van een IJslanddepressie naar de Noordzeeregio met als gevolg minder warm weer en een stijgende kans op enke le buien. Het Europese atmosfeermodel denkt dat het war me zomerweer zich zal handhaven. De waarheid zal, zoals zo vaak, wel ergens in het midden liggen. Gisteren werd het vooral in de middag tamelijk zonnig en steeg de temperatuur tot ruim boven de 20 graden. In Bloe- mendaal werd 21,4 graad gemeten. In de buurt van Rotter dam steeg het kwik tot 24 graden. In het oosten van het land viel nog een enkele verspreide bui. Voormalige speelgoedverkoopster brengt wat het publiek wil horen Het leven van de artiest is vluchtig. Zo zijn ze Bekende Nederlander, zo hoor je tijden niks van ze. Even geen hit of show en De Beroemdheid gaat schuil achter vergeten kleedkamerdeuren. De rubriek 'Gedoofde Sterren' zet die deu ren weer open. Vandaag aflevering twee: Hanny. Eerst van de Rekels, nu van de Hoofdpijn. Ze heeft het echt wel gepro beerd: een serieus liedje met diepgang. Maar nooit werd zo'n plaatje een hit. Want van Han ny willen de zalen alleen het dubbelzinnige werk horen. Dus zingt ze maar weer dat ze van avond hoofdpijn heeft. En of ze haar kijkdoos willen zien. „Geen probleem. Je moet bren gen wat het publiek wil horen." Hoe een speelgoedverkoopster ook als artiest klantgericht bleef denken. Al ging dat laatste lied je dat vader Abraham voor haar had bedacht, ook Hanny wat te ver. Voor de deur glimmend grote auto's. Een strak Hilversums kantoor met in de voortuin een trits naambordjes. Stuk voor stuk verwijzen ze naar een an dere show-bv die achter de ge vel schuil gaat. Hanny's omge ving straalt koele zakelijkheid uit. De zakelijkheid van haar vriend, huisgenoot en manager Ludo Voeten. Hij is business man in showzaken, organisator van van alles op feestgebied en artiestenbaas. Met hem woont Hanny nu samen in Tiel. „Ik zou kruipend naar Noord-Hol land terug willen. Vanwege de sfeer, vanwege de mensen. Maar Ludo is er niet heen te krijgen. Hij is een Belg. Dus zijn we maar halverwege gaan zit ten." Even bijpraten: Hanny (1958) heet eigenlijk Hennie Lonis. Ze groeide op in Alkmaar, waar haar grootvader ooit café Num- mero Een bestierde. Haar vader verdiende de kost in de snacks en als chef-kok. Zelf had ze als kind plannen om verpleegster te worden. Het liep anders. Na de lagere school en wat toen nog de huishoudschool heette, werkte ze een tijdje in een speelgoedzaak. „Maar 's avonds zat ik meestal bij bruiloften en feestjes om bij duo's mee te zingen. Bij paviljoen Minkema bij Schoorl was altijd wel wat te doen." Het was 1972 toen het wereldje van de volksmuziek schrok van het nieuws dat Corry Konings weg ging bij haar band De Re kels. De blonde zangeres die net 'Huilen is voor jou te laat' naar goud had gezongen, wilde solo. Naarstig gingen de muzi kanten en hun liedjesmaker Pierre Kartner (Vader Abraham) op zoek naar een opvolgster. Via vrienden in de muziek be landde Hanny bij de audities in Etten Leur. „Die zaal daar zat helemaal vol met jonge zange resjes. Ik was zestien en besefte nauwelijks wat er gebeurde. Of ik even het liedje 'Mario' wilde inzingen, vroegen ze. Ik kreeg het een paar keer te horen en deed maar wat. Maar ze wilden me hebben." Waarna Mario ('Nachten heb ik hier gewacht, tot jij weer komen zou') een groot succes werd. Drie maan den stond het liedje in de Top Veertig. Omdat de Rekels in Brabant woonden, was het praktisch als Hanny ook naar Etten Leur ver huisde. Met de muzikanten reisde ze vijfjaar lang van klus Hanny: „Je moet nu eenmaal brengen wat je publiek mooi vindt. Anders maak je je cd's alleen voor in je eigen kast." foto gpd roland de bruin naar klus. Tot 1977. „Ik werd moeder en vond het gezin be langrijker dan de muziek. Toen ben ik ook met mijn kinderen teruggegaan naar Noord-Hol land. Maar elf jaar later begon het toch weer te kriebelen. Ik liet me overhalen om weer met de Rekels te gaan optreden, maar dat had ik beter niet kun nen doen. De sfeer was anders geworden. Uiteindelijk zijn we vervelend uit elkaar gegaan, met nog een juridische strijd om de naam Hanny. Die heb ik gewonnen, hoor. Maar die jon gens zie ik nooit meer. Geen behoefte meer aan ook." Ze scheidde van haar man en van de Rekels. „Door alle toe standen was het toen goed mis met mijn zelfvertrouwen. Graag wilde ik solo verder, maar daar voor had ik een hit nodig. En die kwam. 'Maar vanavond heb ik hoofdpijn' heette het num mer dat Pierre Kartner in 1990 voor haar schreef. Noem het geen schunnig repertoire. Dat wil ze niet. „Het is dubbelzin nig, niet schunnig." Nou ja, ze wil best weten dat ze zelf ook schrok toen ze voor het :erst hoorde wat de bebaarde liedjesmaker voor haar had be dacht. „Ik dacht eerst: dat doe je toch niet? Maar toen ik het thuis een paar keer had ge draaid, vond ik het toch wel la chen. Dus ik probeerde het maar. Ook al omdat ik weinig te verliezen had in die tijd. Maar dat hoofdpijnlied werd dus een knaller. De mensen zijn er gek op. Best begrijpelijk, hoor. Joh, er is al zo veel ellende in de we reld. Laat ze dan toch lekker la chen." Men vraagt en wij draaien. Als dubbelzinnig scoort, schrijft Kartner dubbelzinnig. Met de opvolgers 'Liefde is lekker, maar lekker is niet altijd liefde' en 'Mijn kijkdoos' kreeg het pu bliek wat het horen wilde. „Maar als je dat werk lang doet, wordt het nogal dun. En toen Pierre een liedje voor me had gemaakt waarin ik moest zin gen dat ik zogenaamd verliefd was op prins Willem Alexander, werd het me te gek. Dat vond ik echt niet kunnen. Ik kreeg die tekst er niet uit. Toen heeft hij dat nummer nog door Ria Valk laten opnemen. Nooit meer wat van gehoord, natuurlijk. Pierre Kartner begreep niet dat ik dat genre niet meer wilde. En ik begreep niet dat hij niks an ders voor me wilde maken. Zo zijn we uit elkaar gegaan. Heel erg, vond ik dat. Want hij was toch de man die al vanaf mijn zestiende alle nummers voor me heeft geschreven. Maar misschien komt het nog wel eens goed tussen ons. Want ik wil nog graag eens een grote hit. Zo'n knaller die ze overal meezingen. Al is het alleen maar om het voor mezelf te be- Emile Hartkamp, die ook liedjes voor Frans Bauer schrijft. Het is serieuzer werk, dat haar niet de gedagdroomde kassakraker op leverde. „Heel lullig, want ik vind het zelf heel mooi reper toire. Maar ik heb geleerd dat je je bij die dingen moet neerleg gen. Je moet nu eenmaal bren gen wat je publiek mooi vindt. Anders maak je je cd's alleen voor in je eigen kast en zo werkt het niet. Al is het niet eens zo erg dat ik een tijdje geen hit heb. Ik moet het toch hebben van de optre dens. Ik ben nou eenmaal een podiumbeest, geen platenar- tiest. Zet mij voor een zaal en ik ben gelukkig. Personeelsfees ten, jaarmarkten met een bui tenpodium, feesttenten, ik vind het allemaal heerlijk. Alleen dis cotheken doe ik niet meer. Dat is ander publiek, daar hoor ik niet meer. Misschien heb ik dat te vaak gedaan. Tot een paar jaar terug deed ik dertig optre dens per maand. Steeds weer 's avonds die auto in. Nu heb ik dat teruggeschroefd naar 17 keer per maand. Dat is net mooi. Ik ben ook wat gaan relativeren. Vorig jaar heb ik een tijd hele maal niet opgetreden omdat ik huidkanker had. Ze hebben me een paar keer geopereerd en nu lijkt alles in orde. Maar als je in zo'n ziekenhuis om je heen kijkt, zie je wat voor verschrik kelijks je allemaal kan overko men. En dan ga je ook wat makkelijker denken over hits en successen. Als je goed nadenkt, word je soms doodziek van dit arties tenvak. Want dit is een nepwe- reldje, hoor. Alles is zo schijn heilig. Zo op de buitenkant ge richt. Ze zijn aardig in je ge zicht, maar achter je rug om kletsen ze wat af. Ik snap ook wel hoe dat komt, hoor. Alle ar tiesten zijn nu eenmaal egotrip pers. Je moet wel heel erg van jezelf houden als je voor een paar duizend man op een podi um gaat staan. Om in die stress overeind te blijven, praten ze graag over een ander. Mij doet het allemaal niet zo veel meer. Ik hoef ook niet meer zo nodig. Plannen maken heb ik ook afgeleerd. Ja, als die hit nog komt, zou dat mooi zijn. Of een eigen televisieprogram ma misschien. Iets gezelligs. Als ik over tien jaar maar niet meer het podium op hoef. Dan zie je mij toch ook niet meer over mijn kijkdoos zingen?" JAN VRIEND Maandagochtend Ik heb diverse dingen met u te bespreken maar ik ben nogal duf. Vannacht om kwart voor een, ik wil de juist naar bed gaan, zag ik op de BBC de titels van een film voorbij komen: MARLON BRAN DO en KARL MALDEN in ONE-EYED JACKS Ik dacht laat ik even kijken, een kwartiertje of zo, want die Malden is een van mijn favoriete acteurs. Na dat kwartiertje was het duidelijk dat ik naar een hele saaie western keek. De jonge Brando, fluisterend alsof hij al voor de Godfather repeteerde, was de held en Malden die nor maal praatte was de schurk. De film sleepte zich voort, maar ik kon mij er niet toe zetten om de trap naar de slaapkamer op te gaan. Te lui denk ik. Op een gege ven moment maakte ik mijzelf wijs dat ik bleef zitten omdat ik wilde weten hoe de film afliep. Je bent 57 jaar en je wilt weten hoe een cowboy film afloopt. Hoe diep kun je zinken. Ik zal u niet langer in spanning hou den: Brando schoot Malden dood. Toen was het 3 uur in de nacht. Nu is het maandagochtend. Duf dus. Over naar de dingen van de dag. Ik wil wat achterstallige post wegwerken. Een paar weken geleden schreef ik over de schertsmar- kies van Rupelmonde. Mevrouw Van Rijssel uit Oegstgeest schrijft dat Rupelmonde wel degelijk be staat. Het ligt in België op de plek waar de rivieren Schelde en Rupel samenvloeien. Ik heb het even na gekeken en het klopt natuurlijk. Dat riviertje kende ik. dat plaatsje niet. Bedankt. In datzelfde stukje kwam het woord adelijk voor. Van Rijsel eindigt haar brief zo: "...Nog een beschei den opmerking: ik geloof dat adellijk met twee U's u <ordt gespeld.Mevrouw heeft alweer gelijk. Ik heb sinds de laatste spellingswijzigingen er nogal met de pet naar gegooid als het op behoorlijk spellen aankwam. Steeds dat excuus bij de hand 'dat het voor een normaal metis niet meer bij te benen is'. Onzin natuurlijk want vóór die veranderingen maakte ik ook fout op fout. U misschien oofc. Maar door die wijzigingen zijn onze fouten gelegitimeerd lijkt het. Ze zijn mode geworden, bon ton zo u wilt. Ik beloof beterschap. Over fouten gesproken: in mijn verhaaltje over het Leiderdorpse ziekenhuis was door mijn onhandig gebruik van de floppy disc een deel van de tekst weg gevallen. Het medisch personeel daar verdient een beter stukje dan dar wat er afgedrukt stond. Ik zou er geen melding van hebben gemaakt, met dat soort fouten leer je leven, maar ik moet volgende week op controle dus ik wil die schatten graag te vriend hou den. Volgend onderwerp: Mooi Ietje Fietje. Een paar we ken geleden had ik het over de tekst van dat lied: Mooi Ietje fietje trek je baljurk aan dan zullen wij samen naar het bal toe gaan. Nee meneer, ik dank u zeer, de polka is geen mode meer etc. Verschillende lezers stuurden mij de tekst nog eens toe. Dank aan mevrouw Boutnan uit Haarlem en aan de heren Ouwehand en Mantel. De laatste twee e-mailden naar de redactie en vermeldden hun woonplaats niet "2 minuten zoeken op internet", schreef Maarten Ouwehand begeleidend Mevrouw (meneer?) de Vries uit Heemstede schreef echter:"Hoe komt Ietje Fietje erbij om zomaar over de Polka te praten, terwijl het woord niet ge noemd werd in de vraag. Mijn vader (1875-1962) zong: Juffrouw mag ik met u verkeren Dan zal ik u de polka leren." Einde citaat. Exact dezelfde tekst stuurde ook de Haarlemse mevrouw Smit. Dus ik naar de redactie om op internet te gaan zoeken onder leiding van be reidwillige internetjuffrouw. Misschien heeft het lied wel vele coupletten. Maar behalve Ietje Fietje en haar baljurk konden wij niets vinden. Vooruit me neer Ouwehand en andere internetters, kom op be jaarden met uw ijzeren geheugen: hoe zit het met die juffrouw, die polka, die baljurk en Ietje Fietje.? Ik reken op u. Nog 168 dagen en het nieuwe millennium bi el1 aan. Reden voor dezel om in een dagelijkse Jjjj terug te kijken op bela eci rijke gebeurtenissen di f?c plaatsgrepen op corre; ponderende data in ds gelopen 1000 jaar. Dei week: 12 juli 1785: bal vaart vanuit tuin palei eert Ethiopië; 14 juli 1 bestorming van 15 juli 1099: Godfried!* Bouillon neemt Jeruz< 2 in; 16 juli 1948: eerste vliegtuigkaping; 17 ju! i 1596; Willem Barents? ne Jacob van Heemskerc men aan op Nova Zeija 17 JULI 1596 'De zon stond 37055' bov horizon; de declinatie wa 21015', dus onze breedte 74040". De schepeling Q IS' Veer maakt de aantekenii 17 juli 1596, aan boord va n: schip dat Willem Barents Jacob van Heemskerckei &e vijftienkoppige bemannii gedenkwaardige overwim zal bezorgen. 'Om 10.30ii kregen we het land van N Zembla in zicht Ikw eerste die het zag'. Nietvi ter begint de beroemde ei lijkertijd verschrikkelijke! tut wintering op datzelfde Ni ark Zembla. De dagboekverh van De Veer vormen een slepend relaas en de brorjnoi door de erbarmelijke, dot jaa poolwinter in het Behoui etp Huis aan de vergetelheid rukt. "s Avonds kwam er beer zo dicht bij ons schi] we hem met een steen w er den kunnen raken. We st hem een kogel in zijn po beer liep hinkend weg' derde expeditie is er een op Hollandse en Zeeuws scheepvaartkringen zich nieuw laten meeslepen d gedachte dat de kortste e 0r< ligste zeeroute naar de rij handelsgebieden van hel Oosten langs de Noordpt loopt. Willem Barentsz it dat idee, een week na hel van de terugreis in juni 1: met de dood bekopen. D levenden krijgen thuis ee denontvangst. HENKRUUL» e< pe 0 Een ring door de wenkbrau als wielrenner Henk kan nog net. foto m? Wat kan absoluut niet in supermarkt? 'Distrifood, clubblad van de superi branche, legde de vraagl aan 125 bedrijfsleiders." ste wat tussen de schapp signaleerd kan worden 6 eenpiercing. Een opd> gruwt ervan. Degenen tolereren, stellen wel du> beperkingen: een ringel) de wenkbrauw mag, een door de tong niet. Andere zaken die 'uw ga van zijn personeel nietp loshangend haar (14 prc> mannen met een oorrini procent), nagellak en lan gels op de versafdeling! cent). Felgekleurde hana men blijken voor een eri net zo storend als een la broek voor vrouwen, driekwart (78 procent) s een personeelslid wel op zijn of haar uiterlijk hen zegt als effectieve m te hebben het voorhoud een spiegel vergezelde vraag 'zou u als klant do iemand willen worden gen'. In de volgende enquête bie( Distrifood wordt die vra voorgelegd aan een par. ten. Zij mogen oordeler 125 gezichten van hun? m JOOST PRINSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2